MM2]™ coasaofi Zo ziet smaak eruit. Alternatief plan voor redding beslist scheepsnieuwbouw £eidóe(Sofi/tci/tit Geen regeling voor prijscompensatie '81 kabinet vandaag Een gave verhouding Geen collectieve gratie FNVloonmaatregel laat geen ruimte om te onderhandelen PvdA en D'66 willen nieuw debat over 1 novemberwet Regering moet pogen NAVO te hervormen Kroningsdukaten: „kat in de zak" Prinsen prijswinnaar BINNENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 3 APRIL 1980 PAGINA 13 Politiebond wil alternatief voor stopkogel DEN HAAG De Neder landse Politiebond wil dat de ministers Wiegel (bin nenlandse zaken) en De Ruiter (justitie) wèl zoeken naar een andere kogel voor de nieuwe politiewa- pen. Dat de stopkogel het niet heeft gehaald kan men aanvaarden. Maar dan lijkt het de bond wel raadzaam dat er wordt ge zocht naar een kogel die ligt tussen die stopkogel en de huidige munitie. Zo'n kogel bestaat nog niet en zal dus nog moeten wor den ontwikkeld, hetgeen volgens de Politiebond technisch mogelijk moet zijn. Eerst een vraag op de man af: „Had u rond uw zesde verjaardag ook reeds vaste verkering met een sproeterig meisje op brekelijke steltbenen, wier schooltasje van glimmende skai u na schooltijd voor haar naar huis mocht dragen? Of speelde u toen nog alsmaar met een blikken tram, die over de rand van het namaak Perzische vloerkleed in de voorkamer door u werd voortgedwud en waarbij gekleurde halmapoppetjes als gedisciplineerde reizigers fungeerden? Tot mijn schande moet ik bekennnen, dat ik de eerste veertien jaar van mijn leven behoord heb tot de categorie van machteloze dromers, die met zijn loden soldaatjes een wereldoorlog ontketende, die op het kritieke moment in een patstelling belandde, omdat moeder vanuit de keuken met luide stem riep: „Aan tafel jongens. Ik heb de aardappelen al afgegoten". En Arendsoog en Witte Veder achtte ik toen stukken begeerlijker dan de fris gewassen meisjes van de parochiële lagere school, waaruit de lucht van muffe regenjasjes nooit volledig week. Akkoord, later heb ik die achterstand royaal weer ingelopen zodat ik uiteindelijk toch niks tekort ben gekomen. De blikken tram met zijn ziekenfondsbeugeltje en de krijgers van lood verdwaalden al gauw in de grondmist van mijn puberteit. En voordat ik het zelf goed en wel besefte, stond ik al in de toonkamers van allerlei hartelijke interieuradviseurs de veerkracht van hun afgeprijsde bankstellen te keuren. „Ga nou ook 's hier op zitten, Len. Deze veert geloof ik nog lekkerder." Ach gunst. Als vertegenwoordiger van een generatie laatbloeiers heb ik later met lichte verbijstering vastgesteld, dat het nageslacht zulke zaken heel wat voortvarender heeft aangepakt. Als je vandaag de dag als jongen van vijf geen kans ziet om een volwassen LAT- verbintenis rond te breien, loop je toch al gauw aardig in de kijkerd van je vriendjes in de zandbak. En de verhelderende schuttingtaai van aankomende graffiti, waarbij wordt meegedeeld, dat Arie van de slager met Sjaantje van de warme bakker loopt, heeft tegenwoordig uitsluitend betrekking op mensenkabouters van pakweg drie jaar, die nauwelijks zindelijk zijn, maar ook met hun gepatenteerde gummibroek aan op de sloffen kans zien om een vrouw te bekennen. Ik moest daar aan denken, toen ik in het krapbemeten perk vóór onze flat een dreumes zag opereren, die duidelijk de periode van het creatieve balspel al achter de rug had. Zijn weerbarstige haardos heeft hij onlangs met de zacht geurende briljantine van zijn vader tot de tijgersluipgang gedwongen, wat hem opeens doet lijken op een ouwelijke commies in de steigers. Als hij me in het trapportaal ontwaart, knikt hij ook dood ernstig, alsof ik een relatie uit de onroerend-goedsector ben, die hij uit speculatieve overwegingen in ere moet houden. De eerste dagen begreep ik niet al te best, waar hij op uit was. want het leek me ondenkbaar dat kennis van een drassig perk en van een tochtig trapgat hem opeens begeerlijk voorkwamen. Totdat ik hem op een zorgelijke lentemiddag hand in hand zag weg wandelen met blonde Truusje van drie hoog. De in het vooruitzicht gestelde opklaringen zaten vooralsnog boven Schotland klem, zodat ze gedwongen waren om in een camouflagegrijs landschap met elkaar op te trekken. Eenzaam zag ik ze midden op de weg uitfaden als Chaplin aan het einde van zijn meesterlijke film „Modern Times". En tegen de tijd, dat ze bijna met de horizon waren samengesmolten, zag ik nog net, hoe hij met een precieus gebaar zijn arm om haar prille leest legde. Sindsdien zie ik hem regelmatig met zijn kersverse verovering voorbij schuiven. Want zoals in het begin van elke romance lusten ze voorlopig nog pap van elkaar. Bereidwillig stond hij gisteren zelfs zijn stepje af. En toen ze daarop lacherig en onzeker een blokje om ging, stond hij tegen een lantaarnpaal geleund: een weldoener, die tevreden constateert, dat zijn genereus gebaar op prijs wordt gesteld. Gisteren sprak ik de vader van Truusje bij de autowasserij in het winkelcentrum, waar ditmaal alleen twee sierstrips en de antenne van mijn wagen waren gerukt. We waren het er dan ook roerend met elkaar over eens, dat ik ditmaal danig geboft had. Hij vertelde en passant, dat hij zijn dochter de zondag ervoor had meegenomen naar een film voor alle leeftijden, waarin een dame zonder aanwijsbare weeffoutjes zich op aantrekkelijke voorwaarden door een al even fraaie knaap naar het stadhuis liet meetronen. Truusje zat verzaligd naast hem In die donkere grot en was zichtbaar druk doende om al dat geluk van het witte doek over te hevelen naar haar eigen wereldje. Toen de filmheld tenslotte rolvast een kleinigheid in het oor van zijn verovering fluisterde, boog Truusje zich naar haar vader en vroeg gretig: „Wat doet die meneer nou pap?" Want er werd in die film in het Engels gevrejen en de bibberende ondertiteling ontglipten haar royaal. Hij antwoordde glimlachend: „Die meneer is verliefd op die juffrouw, Truusje." Ze dacht een gedevalueerd momentje na en vroeg toen: „En vertelt ie dat nou aan die juffrouw?" Hij knikte en fluisterde: „Ja Truusje, maar hij vertelt haar niet alles". Want het was een film van twee uur en de gevoelens der medespelenden waren dan ook gelijkmatig over het celluloid uitgesmeerd. Het was even stil. Daarna nestelde ze zich behaaglijk tegen zijn kamgaren schouderpartij en vleiend riep ze: „Wilt u me zeggen pa. als ze zover zijn". eric sorel (Vervolg van de voorpagina) DEN haag In zijn toelichting op de loonmaatregel zegt de minister bewust te hebben afgezien van een regeling betreffen de de prijscompensatie van eind 1980/begin 1981. Enerzijds bestaat er nog onvoldoende inzicht in de economische ontwikkeling op langere termijn en anderzijds zullen in de tweede helft van dit jaar pogingen worden gedaan een centraal accoord te sluiten voor 1981. In een commentaar op het voornemen van de vakbonden per 1 januari 1981 weer een volledige en automatische prijscompen satie te eisen, zei Albeda het verstandig te vinden als men een „schoning" zou aanbren gen voor stijgingen van energieprijzen. De prijscompensatie per 1 juli van dit jaar wordt, zoals bekend, vervangen door een be drag van 26 gulden bruto per maand of zes gul den per week. Samen met een belastingverla ging moet dit leiden tot het handhaven van de koopkracht van de minimuminkomens en van die iets daarboven. Hoe groot die belastingver lichting precies zal zijn, is nog niet bekend. Men verwacht echter dat deze in de buurt van de 130 gulden (op jaarbasis) zal liggen. Werkne mers, die normaliter in de eerste helft van het jaar prijscompensatie krijgen, krijgen die ook nu. De loonmaatregel bewoogt slechts ten aan zien van de prijscompensatie in de tweede helft van dit jaar een beperking op te leggen. Werk nemers van onder 23 krijgen een toeslag naar evenredigheid, die loopt van 92,5 procent voor 22-jarigen tot 40 procent voor 15-jarigen. Afwijkingen Afwijkingen van de loonmaatregel zullen mo gelijk zijn, maar slechts in bescheiden mate: de totale loonsom zal maximaal 0,25 procent mo gen stijgen. Dispensaties zullen mogelijk zijn voor bedrijven, die niet of heel moeilijk aan personeel kunnen komen, voor een betere belo ning van vuil en onaangenaam werk en voor herverdeling van arbeid (deeltijdbanen, versoe peling werktijden en flexibele roosters), „omdat het kabinet prioriteit blijft geven aan vermin dering van werkloosheid". De loonmaatregel is niet van toepassing op de ambtenaren en trendvolgers. Dezen zullen ech ter ook, door middel van andere maatregelen, gedwongen worden tot matiging. Minister Wie gel (Binnenlandse Zaken) zal dat inbrengen in het Centraal Georganiseerd Overleg met de vijf ambtenarencentrales, terwijl voor de trendvol gers maatregelen zullen worden genomen op grond van de tijdelijke wet Arbeidsvoorwaar den Collectieve Sector. Er zijn stemmen opgegaan om te komen tot een vorm van gratiëring van gevangenen op de dag van de inhuldiging van onze nieuwe koningin Beatrix, dertig april aanstaande. Op zich is zo'n gratiëring lange tijd een goede zaak geweest. Het was een van de voorrechten van de kroon, om op uitgewo gen momenten gratie te verlenen. Het is echter de vraag of het verlenen van gratie op een hoogtijdag nog wel van deze tijd is. Veel en veel meer dan vroeger is het justitiële beleid gericht op het geven van zoda nige straffen, dat een goede terugkeer naar de maatschappij optimaal mogelijk wordt gemaakt. In de huizen van bewa ring is de totale aanpak veelal ook afgestemd op dat doel. Gratie verlenen zonder daarbij de individuele omstandighe den in acht te „nemen zou dus alleen maar de huidige, zorg vuldig afgewogen strafuitwerking doorkruisen. Alleen om die reden is zo'n gratiëring ongewenst. Het is dan ook juist, dat het kabinet heeft laten weten dat er bij de komende troonswisseling geen collectieve gratie verleend zal worden. Daar waar de gevangenisstraffen in Nederland toch al zo kort worden gehouden als maar moge lijk is, is dat een goed besluit. door de Stichting van de Ar beid over een meer algemene beheersing van de incidentele loonsverhogingen. Het VNO, het Verbond van Nederlandse ondernemingen, zegt in een commentaar dat zelfbeheersing leidt tot een be tere concurrentiepositie en be houd van werkgelegenheid. De loonmaatregel zelf biedt weinig verrassingen, aldus het VNO, en dient door de sociale partners loyaal te worden na geleefd. Het leggen van hypo theken op 1981 moet worden vermeden. PvdA-kamerlid Poppe mist in de loonmaatregel een stringen ter beheersing van de inko mens van vrije beroepsbeoefe naren en een nieuwe regeling voor de vermogensaanwasde- ling, terwijl van de in de troonrede aangekomndigde betere beloning voor vuil en onaangenaam werk ook niets terecht komt. Schiphol beperkt parkeer- mogelijkheid AMSTERDAM Binnen kort is het niet meer moge lijk te parkeren voor de aan komsten vertrekhal van de luchthaven Schiphol. De parkeermeterstroken zullen worden weggehaald. Gebleken is namelijk dat door verkeerd parkeren tijdens de piekuren enorme opstoppin gen kunnen ontstaan. Men mag daarom vanaf 9 mei voor het stationsgebouw van Schip hol alleen nog maar kort stop pen om passagiers in en uit te laten stappen. Wie nog even mee naar binnen wil gaan, zal zijn auto op een van de grote parkeerterreinen moeten stal len. Duizend gulden boete voor motorzeilvlieger NIJMEGEN De kanton- rechter in Nijmegen heeft de 31-jarige Paul Beukers uit Vlissingen veroordeeld tot duizend gulden boete we gens het zonder vergunning vliegen met een motorzeil- vliegtuig. Beukers, de enige met zo'n toestel in ons land, maakte vo rig jaar een verboden vlucht boven het Goffertstadion in Nijmegen tijdens de slotbijeen komst van de vierdaagse. Zijn motorzeilvliegtuig is verbeurd verklaard. DEN HAAG De fracties van de PvdA en D'66 willen een nieuw kamerdebat over de met uitwijzing bedreigde illegale buitenlan ders, voor wie de zogenaamde 1 november wet geldt. Zij willen eerst een schriftelijk antwoord van vice-premier Wiegel, waarom hij buiten de Kamer om namens het kabinet heeft laten weten, dat de regering de daarop betrekking hebbende aanvaarde motie naast zich neerlegt. Daardoor kunnen deze buitenlanders, die ille gaal in Nederland hebben gewerkt, worden uit gewezen, terwijl een - zij het krappe meerder heid van de Kamer - voor deze groep genade voor recht wil laten gelden. PvdA en D'66 wil len aan de hand van Wiegels antwoord een nieuw debat over de kwestie houden. Intussen heeft de Haarlemse rechtbank gisteren bepaald dat Hoogovens niet verplicht is 84 ille gale buitenlanders, die met uitzetting uit Ne derland worden bedreigd in verband met de 1 novemberwet, te laten deelnemen aan een solli citatieprocedure, zoals de FNV destijds met gro te aandrang heeft gevraagd. De FNV wilde hiermee bereiken dat bedoelde buitenlanders in Nederland kunnen blijven. MAX VAN DER STOEL: (Van een onzer verslaggevers) NUNSPEET „Als Neder land uit de NAVO zou stap pen, zou zijn invloed tot nul worden gereduceerd. Daar om is het lidmaatschap er van te verkiezen boven een aantal andere mogelijkhe den, maar dan moet er door de regering wel een actief beleid worden gevoerd om tot hervormingen binnen die NAVO te komen". Tweede Kamerlid en oud-mi nister Max van der Stoel (PvdA) zei dit gisteravond tij- AMSTERDAM „De kro ningsdukaten van Ofir Ex port brengen niet meer op dan de materiaalwaarde, mi nus de kosten van het om smelten. Ze krijgen geen his torische waarde in tegenstel ling tot penningen die door de Rijksmunt worden gesla gen". Met deze woorden verdedigde mr. J. Stoop gisteren het weekblad Beleggers Belangen, dat door de juweliersfirma Ofir Export in een kort geding dens een lezing over „Vrede en Veiligheid" in Nunspeet. Hij zei van mening te zijn dat de uitbreiding van het aantal landen dat over kernwapens kan beschikken, omdat het de technische en financiële moge lijkheden daarvoor bezit, de gevaarlijkste bedreiging vormt voor de wereldvrede. Want tussen de machtsblokken NATO en Warschau-Pact heerst nog een zekere stabili teit, omdat beiden doodsbang zijn voor het gebruik en weten dat ze er zelf alleen maar bij kunnen verliezen". voor de rechter was gedaagd. De firma eiste een rectificatie van het artikel waarin Beleg gers Belangen zijn lezers waar schuwt voor de veel te dure gouden en zilveren „kronings dukaten", die Ofir Export ter gelegenheid van de troonswis seling op de markt heeft ge bracht. Kopers moeten 995 gulden betalen voor een gou den penning en 195 gulden voor een zilveren, terwijl goud- en zilverwaarde maar 280 en 39 gulden bedraagt. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Onderzoekers onderwijs gaan kennis uitwisselen LEIDEN Ruim negenhon derd bezoekers van een con gres gaan volgende week in Leiden op een rijtje zetten wat er zoal aan onderzoekin gen wordt gepleegd op het gebied van het onderwijs en bezien hoever die onderzoe kingen gevorderd zijn. Doel van het congres, dat op 10 en 11 april wordt gehouden en is georganiseerd door de Rijksuniversiteit, is kennis, in zicht en vaardigheden uit te wisselen. Onderwerpen waar over men ondermeer gaat pra ten zijn: vrouwen en onder wijs, het onderwijs aan min derheidsgroepen, volwassene neducatie, lerarenopleidingen, onderwijsvernieuwing en het, wat men noemt afstandsonder wijs (waarmee bedoeld wordt het onderwijs via radio, televi sie, computer en het schrifte lijk onderwijs via de PTT). Het congres wordt mede gefinan cierd door de Stichting voor Onderzoek van het Onderwijs. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII! ADVERTENTIE Minister Van der Klaauw heeft gisteren in het Tropen museum in Amsterdam de expositie World Press Photo geopend. Op de foto links de Amerikaan David Burnett die de prijs voor de beste pers foto won, prins Bernhard en de openende minister. DEN HAAG De loon maatregel is bijzonder strak geformuleerd. In tegenstel ling tot wat minister Albeda in het kamerdebat over de loonmaatregel suggereerde bestaat er voor de duur van de loonmaatregel geen enke le ruimte om te onderhande len over wijzigingen in de bestaande cao's, aldus Frans Drabbe, loondeskundige van de FNV in een eerste rea'ctie op de loonmaatregel. Het CNV wilde nog geen com mentaar geven. De loonmaatregel is zo strak geformuleerd dat ze de betrok kenen ertoe drijft er onderuit te komen, aldus Drabbe. Hij vindt de halvering Van de pe riodieken een onzinnige zaak, al acht hij het terecht dat de halvering niet geldt voor jon geren onder 23 jaar. Hij kon digde aan dat de de FNV niet van plan is mee te werken aan het uitbrengen van een advies DEN HAAG De leiding van de Rotterdamse Offsho re- en Scheepsnieuwbouw- combinatie (ROS) heeft vo rige week vrijdag minister Van Aardenne een plan voorgelegd om de ROS te rewdden. Maandag heeft de minister gezegd dat hij het plan niet kon accepteren, omdat het honderd miljoen gulden te duur zou zijn. Daarop legde de leiding van de ROS dinsdag een nieuw plan op tafel. Hierover zijn echter geen nadere bijzon derheden bekendgemaakt. Het nieuwe, alternatieve plan, zou het binnenhalen van een order voor twee nieuwe sche pen betekenen, waarvoor naast steun voor de scheeps bouw een garantie in de finan ciering noodzakelijk zou zijn. Het plan wordt vandaag in de ministerraad bekeken. De industriebond FNV heeft inmiddels bekendgemaakt dat het niet doorgaan van de op richting van de ROS geen 1600 maar 2500 banen gaat kosten. „Indien tot afbouw van de off shore en scheepsnieuwbouw overgaat, staat de volledige werkgelegenheid bij de grote scheepsbouw en bij de RSV op het spel", aldus FNV-bestuur- der Berkhout. Zoals bekend hebben de mi nisters Albeda en van Aarden ne Albeda gezegd dat er geen 2500, geen 1600, maar slechts vier- a vijfhonderd mensen werkloos zouden worden. Tuijnman opent Botlektunnel Met het omdraaien van een knop in een schakelkast en onder het toeziend oog van burgemeester Van der Louw opende gistermiddag minister Tuijnman de Botlektunnel in Rotter dam. Daarna maakte hij met de genodigden een wandeling onder water door.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13