Groeiend verzet tegen Belgische wapenexport Zimbabwe kan niet zonder contacten met Zuid-Afrika Oppositie El Salvador verenigd in Nationaal Democratisch Front Udter s^oom OIOIK? Uitzichtloze burgeroorlog verwoest Tsjaad Deze week bij de melkman: BUITENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 1 APRIL 1980 PAGINA 9 In de Zambiaanse hoofdstad Lusaka is vandaag een eendaagse confe rentie gehouden van staatshoofden van negen zwarte Afrkaanse staten, onder wie pre mier Mugabe van Zimbabwe. Op de conferentie is on der meer gespro ken over de mo gelijkheden om zeven van de ne gen landen, Zam bia, Mozambique, Botswana, Swazi land, Lesotho, Malawi en Zim babwe, wier eco nomie bijna hele maal steunt op de contacten met Zuid-Afrika, min der afhankelijk van Pretoria te maken (de ove rige twee landen, Angola en Tanza nia, drijven geen handel met Zuid- Afrika). Aan het eind van de con ferentie zijn de staatshoofden met een verklaring gekomen, waarin richtlijnen wor den geven voor het te volgen be- Premier Mugabe van Zimbabwe er kent, dat zijn land economisch van Zuid-Afrika afhankelijk is. leid. waarvan overigen op korte termijn nog wei nig resultaat wordt verwacht Guardian -corres pondent James MacManus gaat in onderstaand arti kel in op de nau we contacten die óók het Zimbab we van Robert Mugabe uit economisch lijfs behoud moet onderhouden met Zuid-Afrika. MUGABE WIL GOEDE BAND MET PRETORIA VOORLOPIG BEHOUDEN SALISBURY Meer dan enig ander land heeft Zuid- Afrika zich de afgelopen vijftien jaar ingezet om de Rhodesische oud-premier Ian Smith te dwingen, de macht over te dragen aan de zwarte meerderheid. In een poging om een stabiel en bevriend regime in Salis bury te installeren, heeft Pretoria een tegenstribbelen de Ian Smith eindelijk zover gekregen dat hij in maart 1978 met bisschop Muzorewa in zee ging. Ironisch ge noeg heeft echter het falend beleid van bisschop Muzo rewa geleid tot de verkiezingsoverwinning van de ra dicale guerrillaleider Robert Mugabe. En dat was wel het laatste wat Zuid-Afrika zich wenste. Hoewel Zuid-Afrika nooit is overgegaan tot een officiële erkenning van de republiek van Ian Smith, was de Zuid- afrikaanse ambassade tijdens de jaren van illegale onaf hankelijkheid een drukbezocht gebouw. Alle belangrijke financiële en militaire activiteiten die Salisbury in de pe riode van sancties en burgeroorlog op de been hebben ge houden, liepen via deze ambassade. Het ziet er nu ook niet naar uit, dat die nauwe commerciële en financiële banden plotseling verbroken zullen worden wanneer op 18 april de Rhodesische, of eigenlijk Zimbabwese, onafhankelijkheid wordt uitgeroepen. Premier Robert Mugabe heeft er geen twijfel over laten bestaan dat hij weliswaar afwijzend staat tegenover de Zuidafrikaanse apartheidspolitiek, maar hij de realiteit onder ogen wil zien. Een speciale band tussen Pretoria en Salisbury zal hiervan waarschijnlijk het gevolg zijn. Minder afhankelijk De nieuwe regering van Zimbabwe zal alles in het werk stellen om minder afhankelijk van Zuid-Afrika te worden, maar het beeld van het vervoersnet in zuidelijk Afrika wijst er op, dat Zimbabwe voorlopig afhankelijk blijft van de Zuidafrikaanse havens en spoorwegen. De beide alter natieven, de havens Beira en Mapoeto in Mozambique, kunnen het Rhodesische handelsaanbod met geen moge lijkheid verwerken. Beira kan met moeite de verhoogde Mozambikaanse kolenexport naar Oost-Duitsland verwer ken en Maputo heeft zijn handen vol aan het handelsver keer met Zuid-Afrika. Ook Mugabes partij, de Zimbabwe Afrikaans Nationale Eenheidspartij (ZANU), onderkent de noodzaak van het contact met het zuidelijke buurland. De premier heeft zelfs toegezegd dat het toerisme vanuit Zuid-Afrika ook na de onafhankelijkheid kan doorgaan. En dat is opmerkelijk, vooral wanneer men weet dat er op dit moment is geen land is in zuidelijk Afrika, met uitzondering van Malawi en Ivoorkust, waar een Zuidafrikaans paspoorthouder bin nen kan komen zonder van tevoren speciale regelingen te hebben getroffen. Sportcontacten Maar het goede nabuurschap tussen Zimbabwe en Zuid-Af rika houdt niet in, dat bijvoorbeeld de sportcontacten tus sen de beide landen, die een hoogtepunt bereikten in de periode dat beide landen van de internationale arena wa ren uitgesloten, zullen blijven bestaan. Mugabe heeft on langs gezegd dat hij van plan is zich te houden aan het be leid van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE), die ook op sportgebied alle contact tussen Afrikaanse sta ten en Zuid-Afrika veroordeelt. In een adem voegde hij er echter aan toe, dat hij nog niet had besloten of Zimbabwe een aantal komende sportmanifestaties zal afzeggen. Te meer omdat bijvoorbeeld voetbal een erg geliefde sport is bij de zeven miljoen zwarte Afrikanen in Zimbabwe. Een plotseling verbreken van deze betrekkingen zou bij zowel de blanke als zwarte bevolking in Zimbabwe erg slecht vallen. Men moet van hoge huize komen om met een sport op de proppen te komen die het verlies van voetbal kan vervangen. Aan de andere kant voelt de partijleiding van ZANU er ook niets voor om op een goede dag een volledig blank Zuidafrikaans rugbyteam in Salisbury te moeten ontvangen, dat het dan zou moeten opnemen tegen een volledig blank team van Zimbabwe. Vandaar dat men al gemeen veronderstelt, dat de sportcontacten in de komen de maanden geleidelijk zullen worden verbroken. Zachte aanpak Met deze zachte aanpak wil premier Robert Mugabe onge twijfeld voorkomen, dat de blanke minderheid in Zimbab we in paniek raakt. De manier waarop hij de blanken tot nu toe benadert, wordt wel vergeleken met de omzichtige wijze waarop men een slapende tijger behandelt. Duidelijk is wel, dat Mugabes pragmatische aanpak inzake ZuidrAf- rika grotendeels is te danken aan de stellingname van pre sident Machel van Mozambique die zijn land, eens een ge liefd oord voor Zuidafrikaanse toeristen, sinds de onafhan kelijkheid van vijf jaar geleden voor het toeristisch ver keer hermetisch heeft gesloten. Met alle finaciële gevolgen vandien. Premier Mugabe van Zimbabwe zal er echter voor waken, dat rijn land niet eenzelfde lot ondergaat (James MacManus/The Guardian) ONENIGHEID IN REGERING OVER HANDEL MET ONDERDRUKKENDE REGIMES BRUSSEL De reusachtige verko pen van Belgische wapens aan het buitenland beginnen eindelijk op verzet te stuiten van de politieke partijen. De twee Vlaamse rege ringspartijen, de christen-democrati sche CVP en de socialistische SP hebben gisteren van het kabinet- -Martens geëist dat het geen vergun ningen meer afgeeft voor wapenex port naar met name Urugay. De so cialisten verlangen zelfs dat op kor te termijn alle exportvergunningen voor wapentuig door het ministerie van buitenlandse zaken worden ge weigerd. En ook in het kabinet Mar tens heerst onenigheid over de even tuele beperking van de wapenhan del. Vooral de levering van wapens aan Urugay, dat algemeen wordt gerekend tot de meest corrupte regimes ter we reld, staat ter discussie. Het feit dat de leveringen door de Belgische wapenin dustrie aan dat land tot nog toe onbe lemmerd konden geschieden, wordt door de partijen als kenmerkend ge noemd voor het volkomen ontbreken van normen bij het exportbeleid van de regering. De wapenfabrieken in Belgie leveren thans jaarlijks voor meer dan 1 miljard gulden aan buitenlandse bestellingen. In 1974 was dat voor nog maar 250 mil joen. Het materiaal bestaat vooral uit geweren, pistolen, bommen, granaten, raketten en munitie. Grootste fabrikant is de Fabrique Nationatel Herstal (FN), ruim negenduizend werknemers, de Poudreries Reünies de Belgique (PRB, 3.500 werknemers) komt op een tweede plaats. De fabrieken en het ministerie houden de bestemmingen van de leveranties meestal geheim, maar de wapens blij ken terecht te komen bij de meest bie denden in de meest explosieve gebie den als Zuid-Amerika en het Midde n-Oosten. Tijdens de burgeroorlog in de voormalige Belgische Kongo werden beide strijdende partijen bevoorraad door wapenleveranciers uit het moe derland. Bekend is ook dat de Zuidafri kaanse regering een grote klant is. Sinds enkele maanden is in Belgie een actiecomité „Neen aan de wapenhan del, omschakeling wapenindustrie" ac tief. Die leuze moet de vrees van de vakbonden voor werkloosheid in de be trokken staalindustriesector wegne men. Inderdaad heeft de FN zich on langs op de fabricage van sportartike len toegelegd, maar vooralsnog moet dat worden gezien als een resultaat van de snelle groei die deze multinational juist in de wapenproductie doormaakt. Nieuwe bezuinigingen op begroting VS WASHINGTON Presl- dent Carter heeft de begro ting van de federale over heid voor 1981 herzien en het voorziene begrotingstekort van 15,8 miljard dollar, dat hij in januari nog aanvaard baar vond, in het kader van de inflatiebestrijding gewij zigd in een overschot van 16,5 miljard dollar. Op de be groting van defensie zal één miljard dollar moeten wor den besnoeid, zo stelt Carter De Amerikaanse president deelde onder meer mee, dat hij een belasting van tien dollar cent wil invoeren op een gal lon (3,79 liter) benzine. Hij waarschuwde het Congres er voor wetsvoorstellen aan te nemen, die de beoogde beper king van de federale uitgaven en het evenwicht op de begro ting ondermijnen. Gebeurt dit wel, dan zal Carter vragen hem het recht toe te kennen om de federale uitgaven tijde lijk aan banden te kunnen leg gen. Dior lanceert najaarsmode Niet alleen regeren is vooruitzien, ook mode maken. Terwijl het land nog zucht onder de maartse buien en de grillen van april, laat Christian Dior alvast zien wat de dames vol gens hem in het komende najaar moewten aantrekken. Groen, rood en zwart zijn de ba nen van de ruim vallende rok (links) gedra gen over een broek met satijnen blouse. Vol gens Chloé is het jersey pakje (midden) in de winter uitstekend te dragen. Het is dan ook „sneeuwbal" genoemd. Tegen koude benen heeft hij het voorzien van een grijswollen panty. Ook de bronskleurige anorak (rechts) is voor het komende koude seizoen bedoeld. Aanzienlijke aardgasvondst in België BRUSSEL In Havelange, in de Belgische provincie Namen, is een gasbel ont dekt van verscheidene mil jarden kubieke meters. Dit heeft het blad „Le Soir" maandagavond gemeld. Vol gens het blad is de vondst gedaan door de Mijnbouw- kundige Dienst van het mi nisterie van economische za ken. Van officiële zijde wilde men geen commentaar op het be richt van Le Soir leveren. Deskundigen van het bestuur van het Mijnwezen en van de Rijksdienst voor Bodemstudie hebben het bericht van Le Soir bevestigd. De gasbel zit op een diepte van'vijf- tot zesdui zend meter. Stichting Schouwburg Complex 5,6 en7 april (pasen) 3-daagse antiekbeurs gouda-boelekade (Van onze speciale verslaggever Jan Schmeitz) SAN SALVADOR Het zogenaamde coör dinatielichaam van de linkse volksbewegin gen in El Salvador heeft vanmorgen de vor ming aangekondigd van een Nationaal De mocratisch Front, dat een brede oppositie zal vormen tegen de junta van burgers en militairen in deze kleine Middenamerikaan- se staat. Verwacht wordt, dat in het Natio naal Democratisch Front ook de sociaal-de mocratische partij en het progressieve deel van de christen-democratische partij, die drie weken geleden de rechts georiënteer de achter de junta staande moederpartij verliet, zullen meedoen. De vorming van het Front wordt algemeen ge zien als het eerste belangrijke politieke gevolg van de onlusten van zondag, tijdens de begrafe nis van de verleden week maandag vermoorde aartsbisschop Arnulfo Romero. Tevens lijkt de vorming van het Front erop te wijzen, dat de linkse volksbewegingen niet voornemens zija om op korte termijn de bevolking op te roepen tot een echte burgeroorlog. Intussen gaan de discussies over wie de verant woordelijkheid heeft voor het geweld van zon dag, ondanks de verklaring van de bisschoppen (zie ook voorpagina) onverminderd door. Dins dagmiddag' riep de junta een persconferentie bijeen om haar versie van de gebeurtenissen „de volksbewegingen zijn verantwoqrdelijk" te verduidelijken, waarbij gebruik werd ge maakt van foto's en een videotape, die weinig opheldering verschaften maar wel een rel ont- keténden toen bleek dat zowel de videotapes als de foto's waren van Amerikaanse journalisten waren gestolen. Sally Noach overleden AMSTERDAM Oud-ver zetsman Sally Noach is afge lopen zondag op 70-jarige leef tijd in zijn woonplaats Am sterdam overleden. Noach, in 1909 in Zutphen ge boren, was tijdens de Tweede Wereldoorlog aangesloten bij het verzet in Frankrijk. Mede door zijn optreden konden honderden mensen uit handen van de Duitse bezetters wor den gered. Bezit Surinaamse ministers geregistreerd PARAMARIBO Alle Surinaamse ministers moeten hun persoonlijke bezittingen door een notaris laten registreren. Aldus heeft de raad van ministers in Paramaribo besloten. Na de regeringsperiode van het kabinet Chin a Sen zal dat nog maals gebeuren. Het is de bedoeling om op deze manier onrecht vaardige verrijking van de bewindslieden te voorkomen. De Su rinaamse ministerraad heeft enige dagen geleden bovendien mi nister Armand Zunder van ontwikkelingssamenwerking en planning benoemd tot tweede vervanger van premier Chin a Sen. Eerder was minister Ramon Reeder (justitie) al tot eerste vice-premier benoemd. ADVERTENTIE Miljoenenfraude in aannemersbedrijf DEURNE De politie van Deurne heeft drie directiele den en een boekhouder van een aannemersbedrijf aange houden wegens fraude van 2,7 miljoen in de boekhou ding. Volgens de politie had het be drijf voornamelijk zwartwer kers in dienst. Het Sociaal Fonds Bouwnijverheid is door deze fraude voor een half mil joen gulden benadeeld en de fiscus nog voor een aanzienlijk hoger bedrag. De politie verwacht meer ar restaties, omdat nog andere bedrijven bij deze fraudezaak zouden zijn betrokken. N'DJAMENA De eens groene en kleurrij ke hoofdstad van Tsjaad, N'Djamena, biedt dezer dagen de troosteloze aanblik van zwartgeblakerde ruïnes, uitgebrande auto's, geplunderde winkels en rokende puinhopen. De aanhoudende zandstormen maken N'Djamena nog meer tot een onheilspellen de spookstad. De meeste inwoners hebben inderhaast een goed heenkomen gezocht in het buurland Ka meroen hebben inderhaast een goed heenko men gezocht in het buurland Kameroen, over de grensrivier de Chari. In het Kameroense grensplaatsje Kousseri zijn naar schatting tot dusver ruim 70.000 vluchtelingen binnengeko- De weinige achtergebleven inwoners van N'Djamena hebben zich in hun huizen ver schanst, veelal omdat ze nog geen kans hebben gezien zich tussen de hevige beschietingen naar veiliger oorden te begeven. Ze zijn zal sinds het begin van de gevechten, tien dagen geleden, vrijwel verstoken van water en voedsel. De straat is het domein van de legertjes van de verschillende partijen in de nu uiteengevallen regering van nationale verzoening, die met gro te verbetenheid de onderlinge strijd hebben hervat De frontlijn loopt in noord-zuid richting dwars door de stad. Ondanks hevige beschietingen is in de posities van dé diverse legertjes weinig verandering gekomen. Het westelijk deel van de stad, waaronder de Europese wijk, is in han den van de „volksstrijdkrachten" van president Goukouni Oueddei. Zijn troepen zijn een gele- genheidsverbond aangegaan met de strijders van het pro-Libische FAC (front van gemeen schappelijke actie) van Mahamat Abba Said en Ahmat Acyl, respectievelijk minister van Bin nenlandse Zaken en minister van Buitenlandse Zaken en met de restanten van het vroegere geregelde leger van Tsjaad (FAT), onder aan voering van de uit het zuiden afkomstige kolo nel Abdelkader Kamouge, vice-premier in de overgangsregering. Deze tegennatuurlijke bondgenoten vormen een gemeenschappelijk front tegen het FAN, de troepen van het noorden, van minister van De fensie Hissene Habre. Diens troepen beheersen de Afrikaanse woonwijken, waar de uit leem en stro gebouwde huizen slecht bestand zijn ge bleken tegen de zware beschietingen. De strijd blijft overigens niet beperkt tot de hoofdstad. De verschillende legers hebben mel ding gemaakt van gevechten in oosten en mid den van Tsjaad, met name bij de plaatsen Abech, Ati, Mongo en Bokoro. De meeste aan- valsacties lijken gericht op het afsnijden van de bevoorrading en de aanvoer van de versterkin gen voor de tegenstander, zodat de strijd uitein delijk beslecht zal moeten worden door de in N'Djamena aanwerige strijdkrachten. Verscheidene ambassades in de hoofdstad zijn ook verwoest. Zoals de Amerikaanse ambassa de, of geplunderd, zoals het Westduitse consu laat. De Franse ambassade, die niet meer over verbindingen met Parijs beschikt, is verhuisd naar de Franse legerbasis, die dichtbij het vliegveld ligt. Vanaf deze basis zijn intussen vrijwel alle buitenlanders uit N'Djamena geë vacueerd. Op de basis hebben Franse artsen en verplegers een hospitaal ingericht, waar vooral gewonden van Oueddei's FAP worden binnengebracht. In het hoofdziekenhuis, dat midden in de volks wijk ligt, krijgen medische ploegen van het Rode Kruis een niet aflatende stroom van zo wel gewonde militairen als burgerslachtoffers te verzorgen. Er zijn tot dusver zeker honder den doden gevallen en tussen de 2.000 en 3.000 gewonden, zo menen waarnemers. De 1.100 Franse militairen, die opnieuw zijn ge groepeerd op de Franse basis hebben opdracht zich buiten de gevechten te houden. In het ver leden heben de Fransen in Tsjaad de regerin gen gesteund van de vertegenwoordigers van de christelijke en animistische negervolkeren uit het zuiden van het land: eerst de regering van Francois Tomalbaye en na diens afzetting het bewind van Felix Malloum. Sinds 1966 steunden Franse troepen het Tsjadische rege ringsleger in de strijd tegen de islamitische, noordelijke nomadenstammen. Vcrig jaar hebben de verschillende partijen en de regering-Malloum onder druk van Nigeria een vredesakkoord getekend, en een regering van nationale verzoening gevormd. Sindsdien hebben de Franse troepen verbin- dingswerk verricht voor de nieuwe regering, in afwachting van de komst van een Interafri- kaanse vredesmacht, bestaande uit eenheden uit Kongo, Guinee en Benin, die op naleving van het akkoord zou moeten toezien. Met uit zondering van een Kongolees contingent, dat het afgelopen weekeinde weer is vertrokken, is deze vredesmacht nooit gearriveerd. De Franse troepenmacht is intussen gehalveerd. Maar in strijd met de vredesakkoordden zijn de legertjes van de verschillende partijen nooit ontbonden, maar in stand gehouden, terwijl de leiders manoeuvreerden om hun machtspositie te versterken. Het ziet er nu naar uit dat de strijd om de macht op het slagveld beslist zal worden, want alle oproepen tot onderhandelin gen, alle bemiddelingspogingen en bestands- voorstellen zijn tot dusver zonder resultaat ge bleven. Ook als de gelegenheidscoalitie van FAP, FAC en FAT erin slaagt de strijdkrachten van Habre uit te schakelen lijkt het eind van de burger oorlog in deze geteisterde Middenafrikaanse staat nog niet in zicht De tegenstelling tussen de „noordelijken" en de „zuidelijken" die nu voor het ogenblik hun krachten hebben vere nigd in de strijd t^gen Habre, ligt immers ten grondslag aan deze uitzichtloze burgeroorlog.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7