burgemeester Van der Haar W drill dlöCIlt/lU. VcLLl I .r^dr^ere^enech,paardehanden Leiderdorpse raad verdeeld bij benoeming gemeentesecretaris Voorschotense jongeren kraken leegstaand pand Bouw raadhuis vordert goed Witboek moet discussie identiteit Katwi jks Pieter Groencollege op gang brengen VVV-Wassenaar opgeheven Omstreden kap toch gesloopt REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 1 APRIL 1980 PAGINA 7 ffc -8- ~u -w* -r- I In een overvol Cultureel Centrum drukte het VOORSCHOTEN De gemeenteraad en de inwoners van Voorschoten hebben gis teren afscheid genomen van haar eerste burger Dr. Van der Haar. Voor de gemeen teraad gebeurde dat in een speciale raads vergadering, een overvol Cultureel Cen trum getuigde van de warme belangstel ling die de inwoners voor het afscheid van de heer en mevrouw Van der Haar toon den. De heer Van der Haar memoreerde dat het precies de 110de gemeenteraadsvergadering was die hij voorzat Hij noemde de Voorschotense raad 'de twee de academische raad in Nederland' en zei niet erva ren te hebben dat de Voorschotense raad het hem moeilijk had gemaakt. „Wij hebben hier een zeer goede tijd gehad", aldus de scheidende burgemeester. Loco-burgemeester Marselis schetste de heer Van de Haar als een burgemeester die eigenlijk nooit goed uit de verf was gekomen. „U daagde uzelf te weinig uit", zei wethouder Marselis. De heer Meershoek bood als nestor van de raad het burgemeestersecht paar een tweetal fietsen aan, een cadeau „waarmee de raad een schot in de roos deed", aldus de burge meester. Gemeentesecretaris De Graaf bedankte na mens de gemeenteambtenaren de heer Van der Haar voor de plezierige leiding die hij aan het corps had gegeven. De gemeentesecreatis zei de burgemeester als een perfectionist te hebben meegemaakt die hoge eisen aan het ambtenarencorps stelde. ,.U stak uw mening echter nooit onder stoelen of banken", aldus de heer De Graaf. Ook van zijn kant waren er veel lovende woorden voor mevrouw Van der Haar die haar man in al die jaren had bijgestaan. Later op de middag vond in het Cultureel Centrum de afscheidsreceptie plaats. Bij de druk bezochte bij eenkomst kreeg het burgemeestersechtpaar vele handen te schudden hetgeen de belangstelling van de Voorschotense burgers voor de heer en mevrouw Van der Haar nog eens onderstreepte. KATWIJK Het leerlingen comité van de Christelijke Scholengemeenschap „Pieter Groencollege" heeft een wit boek uitgegeven, waarin het de gebeurtenissen rondom het ontslag van de maatschappijle raar Jan Pronk nog eens de revue laat passeren. De bedoe ling van het verslag is niet de gebeurtenissen van het afgelo pen jaar scherp te stellen, maar om de door het bestuur toegezegde discussie rondom de identiteit van de (Christelij ke) school eindelijk op gang te brengen. Het kontrakt van Jan Pronk werd augustus 1979 niet verlengd, omdat door een anoniem telefoontje aan het licht kwam dat Jan Dirk Pronk lid is van de CPN. „Eind ianuari 1979. Buiten is het spekglad en ijskoud. In het noodgebouwtje aan het uitwa teringskanaal in Katwijk vol gen ruim achthonderd leerlin gen de verschillende lessen. Alles is verder rustig op school. In de directeurskamer rookt rector G. L. Heij 'tevre den een sigaartje. Totdat ie mand het telefoonnummer van de school draait: „zeg die maatschappijleraar van jullie, weet u wel dat hij lid is van Zo begint het door het leerlingencomité uitgebrachte witboek over de zaak J. D. Pronk, leraarCPN-lid. De zaak over het ontslag van Pronk heeft op de Katwijkse scholengemeenschap het nodi ge stof doen op waaien. Nadat vorig jaar uitgelekt was, dat het bestuur van de school de leraar Pronk vanwege zijn CPN-lidmaatschap, alhoewel hij naar zijn zeggen praktize- rend christen was en tevens de doelstellingen van de school had ondertekend, niet langer wenste te handhaven binnen het instituut, ontstond er een protesterende werkgroep „wij willen Pronk". Deze werk groep eiste van het bestuur uitleg en motivering omtrent het ophanden zijnde ontslag. Ook een grote groep leer krachten keurden, direkt of indirekt, de gang van zaken af. Ondanks alle protesten, zelfs een staking van leerlingen ge durende een dag, keerde Jan Dirk Pronk, tegen zijn zin, niet meer terug binnen de houten muren van de school. Wel werd aan de ontevrede nen binnen de school een diepgaande discussie toegezegd over wat de school toestaat en waar in het maatschappelijk krachtveld de school zich op stelt. Deze discussie tussen be stuur en leerlingen moet ech ter nog steeds plaatsvinden. Om nu het geheugen op te frissen en om eindelijk eens tot de toegezegde discussie te komen, organiseert de voor malige werkgroep „wij willen Pronk" een bijeenkomst in de foyer van theater Tripodia, waar aan Jan Dirk Pronk het eerste officiële witboek wordt aangeboden. Het comité hoopt dat veel ouders, leerkrachten en bestuursleden deze avond, die om 8 uur begint, komen opluisteren. Voor belangstellenden is het witboek te verkrijgen door een briefje te sturen naar het leer lingencomité, Postbus 32 in Valkenburg. Paasfeest in De Pomp WARMOND Galerie De Pomp staat deze week hele maal in het teken van het komende Paasfeest In de vitrine staan prachtige eieren, beschilderd door Arjan Binnenkade. Dat zij gemiddeld twintig uur werkt aan een ei, is wel te zien. De eieren ver dienen het dan ook lang en goed bekeken te worden. Ar jan gebruikt sneldrogende acrylverf, zodat er geen lange wachttijden zitten tussen de kleurvlakken. De miniatuur kunstwerkjes zijn eigenlijk niet bedoeld als Paasversie- ring. Het zou werkelijk zonde zijn om de eieren de rest van het jaar op te bergen. Aan de wanden in de galerie hangen heel mooi uitgevoerde brood deegfiguren, die ook niet uit sluitend als Paasversiering zijn bedoeld, maar wel een echt lentesfeertje scheppen. De galerie is dagelijks geopend van 14.00—17.00 uur en 1 19.0021.00 uur. Bovendien op woensdag van 10.0012.00 uur met koffie. Brandweergarage in Middengebied NOORD WIJK Brand- weercommandant Frans Kooien heeft vanmorgen om kwart over acht de eerste paal geslagen voor een nieu we brandweerkazerne in het Middengebied-Noord. De of ficiële handeling vond in de ochtenduren plaats om het onderwijs in de nabijgele gen Noordwijkse Sint Je- roensschool niet te storen. Over de plaats voor de nieuwe brandweergarage is in Noord- wijk lang gepraat. Aanvanke lijk werd gedacht aan een lo- katie aan de Boekenburger- laan of op de plaats van de oormalige wasserij Thijswijk. Bij de keuze voor het 'Midden gebied' is de centrale ligging van doorslaggevende beteke nis geweest Wassenaarse scholieren krijgen inhuldigingsmok WASSENAAR De 640 kien- ters van de Wassenaarse kleu terscholen krijgen ter gelegen heid van de inhuldiging van koningin Beatrix allemaal een speciaal gedecoreerde her- inneringsmok. Alle leerlingen van de lagere scholen en de leerkrachten wordt het boekje „Koningin Beatrix" aangeboden, dat door de Uitgeverij Wolters-Noord- hoff is uitgebracht De totale kosten, waarvoor de gemeen teraad binnenkort een krediet wordt gevraagd, bedragen bij na tienduizend gulden. VOORSCHOTEN Een tiental jongeren kraakte in de nacht van zaterdag op zondag een al enkele maan den leegstaand pand aan de Schoolstraat in Voorschoten. Het pand, tegenover de ge meenteflat, is eigendom van het Garagebedrijf 'Cuilen- borg*. Het huis zou verkocht worden aan het Albrecht- concern, die plannen had het pand af te breken om er een supermarkt te bouwen. Hoe wel deze firma een voorlo pig koopcontract met de ei genaar had gesloten zijn er tot op heden geen stappen in de richting van realisatie van de supermarkt geno men. De eigenaar van het pand beraadt zich op verde re stappen. De jongeren zeggen met hun aktie te willen protesteren te gen de mogelijke bouw van de Aldimarkt in het dorpscen trum. Bovendien vinden zij dat er geen woonruimte aan het Voorschotense woningbes tand mag worden ontrokken. Gisteren werd voor het kraak pand een handtekening ge houden. De handtekeningen willen zij te zijner tijd aanbie den aan de gemeenteraad. De politie, die het gekraakte pand in het weekend bezocht, heeft volgens de krakers toegezegd voorlopig geen stappen te on dernemen „mits zij maar voor zichtig waren". Het huis, dat momenteel door twee jongeren wordt bewoond, is in de afge lopen dagen geheel schoonge maakt. De bewoners willen met de Stichting Jongeren Huisvesting Voorschoten in overleg treden om te kijken of er in het kraakpand woon ruimte kan worden gereali seerd voor jongeren. De leeg staande winkelruimte willen zij aanbieden aan de Voor schotense Wereldwinkel, die in verband met de restauratie van het Ambachts- Baljuwhuis binnenkort naar een ander on derkomen moet verhuizen. De gemeenteraad heeft zich in het verleden al laten blijken niet zo gelukkig te zijn met een mogelijke vestiging van een Aldimarkt in het Voor- schotens centrum. Zij heeft echter geen mogelijkhden om de bouw van de supermarkt tegen te houden omdat de plannen van het Albrecht-con- cern overeenkomen met het bestaande bestemmingsplan WASSENAAR De ledenver* gadering van de Wassenaarse Vereniging voor Vreemdelin genverkeer heeft besloten de plaatselijke afdeling op te heffen. Aan het gemeentebe stuur is gevraagd de kiosk aan de Johan de Wittstraat voor 14.000 gulden over te ne men. Hierdoor zou tevens het tekort na de liquidatie kun nen worden opgeheven. Het gebouwtje is in goede staat en de prijs redelijk, aldus b en w, maar als het zou worden af gebroken en elders weer op gebouwd zou de kwaliteit ern stig worden aangetast. De kiosk is eigenlijk eigendom van de gemeente want ze staat op gemeentegrond. Er is met iemand die in het gebouwtje wil spinnen en weven en zijn producten ten verkoop wil aanbieden overeenstemming bereikt over een passende huur. De huurder wil in be- Eaaide perioden ook bemidde- ?n bij logiesverstrekking en ook andere amateur-hand werkslieden en kunstenaars gelegenheid bieden in de kiosk un producten te verkopen. Bij een eventueel opnieuw op richten van een VVV zou de kiosk die eerst nog tochtvrij wordt gemaakt de oude be stemming weer kunnen krij gen. Tentoonstelling LEIDERDORP Een enigs zins verdeelde gemeenteraad heeft gisteravond drs. A. M. Willems (40) tot gemeentese cretaris benoemd. Twaalf van de zeventien raadsleden steun den het voorstel van het colle ge van B en W die het oud- raadslid voor de PvdA als eer ste op de lijst had geplaatst. Mevr. D. W. Tichler-Moerman (WD) toonde zich niet hele maal tevreden met de wijze waarop de aanstellingsproce dure verlopen was. Zij vroeg en verkreeg van burgemeester M. A. v.d. Have de toezegging dat alles nog eens op een rijtje zal worden gezet. Op de heer A. F. R. Hogen - doorn, eerste plaatsvervan gend secretaris en jarenlang de gedoodverfde opvolger van de huidige secretaris de heer C, Hobo, werden drie stemmen uitgebracht Twee stemmen fingen naar de andere interne andidaat de heer H. van der Ploeg die als derde op de lijst was geplaatst. Op 6 juni zal tijdens een extra raadsvergadering, op de dag dat hij 65 jaar wordt afscheid van de heer Hobo worden ge nomen. De nestor van de raad J. Tieken (CDA) nam alvast een voorschot daarop, door na mens de raad zijn waardering voor de inzet en werkkracht van de heer Hobo uit te spre ken. „Rommelig, onhelder en on duidelijk", zo vatte CDA-frac- tievoorzitter J. den Boeft zijn kritiek op het juridisch advies bureau „De Leidse Rechtswin kel" samen. Het was de heer Drs. A. M. Willems Den Boeft in het verkeerde keelgat geschoten dat een sub sidie-aanvraag die aanvanke lijk op f 2.752.- was begroot tot 5.834.71 was opgelopen. Het verhinderde de raad niet om het collegevoorstel te steu nen. Wil „De Leidse Rechts winkel" echter ook voor 1981 voor subsidie in aanmerking komen dan moet er meer dui delijkheid in taak en doelstel ling komen. Dat was de voor waarde die de raad bij de sub sidieverlening stelde. Geen be zwaar bestaat er tegen de in voering van een eigen bijdrage door cliënten. Principieeel verzet was hiertegen van de PvdA-fractievoorzitter D. A de Water, die vond dat dit „drempelverhogend" zou kun nen werken. Zijn voorstel om hiertoe niet over te gaan werd met drie tegen 14 stemmer verworpen. Het gekraakte pand aan de Set voor het centrum. Voor de bouw van de supermarkt zou het concern een 50 cm brede strook grond van de gemeente moeten kopen. Voordat zij het stukje grond wilde verkopen heeft de gemeente eisen ge steld met betrekking tot de realisatie van de supermarkt. Halverwege het vorig jaar werden de onderhandelingen tussen de gemeente en Al- brecht afgebroken, vermoede lijk omdat Albrecht de eisen van de gemeente te ver vond gaan. Bij het eind '78 afgebrande ho tel Palace aan de Noordwijkse boulevard is gisteren na jaren lange strijd eindelijk begonnen met de sloop van de overkap ping van het terras. Met het oog op de doorsnee Neder landse weersgesteldheid bouwde de Palacedirectie de vaste overkapping in 1977. De gemeente Noordwijk maakte evenwel bezwaar tegen het 'permanente' karakter van de kap. De strijd om de overkap ping bracht beide partijen uit eindelijk voor de Raad van State. Maar voordat de Arob- rechter zich serieus over de problematiek kon buigen, maakte een fel uitslaande brand in december 1978 een eind aan het geschil. Nu is de Palacedirektie druk doende om voor een herbouwplan de gemeentelijke goedkeuring In de wacht te slepen. En het praat nou eenmaal moeilijk met de overkapping dat als een van de weinige onderdelen var het Palace-complex vrijwel Om het 'oude zeer' niet in de onderhandelingen te laten pre valeren, Is besloten om de 'permanente' overkapping nu maar definitief te slopen. OEGSTGEEST De commissie openbare werken te Oegst- geest besprak gisteravond het verslag van de werkgroep raadhuisbouw. Daaruit blijkt dat de voortgang van de nieuw- en verbouw van het raadhuis aan het Wilhelmina- park goed vordert. De commissie denkt erover een keer op werkbezoek te gaan. Ook discussieerde men over de inrichting van het raadhuis en de gedachte er eventueel een binnenhuisarchitect voor te raad plegen. Maar dit laatste is nog prematuur. De CDA'er, de heer Kraan pleitte ervoor niet te lang met de plannen omtrent de in richting te wachten. Burgemeester S. H. Scheenstra, die wegans ziekte van wethouder J. J. Thorn, de commissie voorzat legde een suggestie ter tafel betreffende een nieuwe opstelling van de gemeenteraad als straks de raadszaal weer in gebruik genomen wordt De commissie adviseerde gunstig ten aanzien van de wijziging van enkele straatnamen. Als de raad mede akkoord gaat dan zal straks het weggedeelte tussen Valkenburger weg en voet veer naar Valkenburg de naam „Valkenburgerveerpad" gegeven worden. Het weggedeelte tussen Rijnzichtweg en de grens met de gemeente Leiden wordt de naam „Oude Rijnsburgerweg" toegekend. Tijdens de rondvraag opperde mevrouw Rörsch (WD) de vraag of er in Oegstgeest houten huizen gebouwd mogen worden. Dit zal worden nagegaan. Aansluitend hierop informeerde de D '66'er Wuisman of er gelegenheid bestaat Voor experimentele woningbouw. Wellicht is er ergens in de gemeente een kaveltje voor te vinden. Na een kleine discussie werd genoemd het ter rein aan de Lange Voort-Abtspoel weg dat grenst aan de plaats waar thans het nieuwe consultatiebureau voor Leiden in aan bouw is. kinderbijbels KATWIJK De Katwijkse Openbare bibliotheek organi seert tot 12 april een tentoon stelling van kinderbijbels. In samenwerking met de Neder landse Bibliotheek en Het Lektuurcentrum worden veel soorten kleuter-, kinder- en jeugdbijbeis ter inzage gelegd, wel of niet voorzien van kriti sche besprekingen en recen- Behalve de kleine tentoonstel ling geeft de bibliotheek infor matie over het kiezen van goe de kinderbijbels. Want kinder- be middelen die naast de bijtel Hjbels. bijbels zijn bedoeld bel te verk lijk te maken. Het kunnen worden gebruikt Vandaar is het kiezen van een goede kinderbijbel belangrijk, maar door het grote aanbod wel moeilijk. Om bij de keuze te helpen geeft de bibliotheek tips waarop gelet moet wor den. Voor het uitlenen en innemen van boeken is de Gemeen schappelijke openbare biblio theek op Goede Vrijdag en za terdag 5 april gesloten. Lezers die dat willen mogen eerder deze week extra boeken mee nemen. In plaats van de ver valdatum voor het uitlenen van 4 en 5 april is dinsdag 8 apitl genomen.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 5