Je bent jong en je wilt wel'ns wat nieuws aan. Bespreking van synodebesluiten in DPR niet eerder dan aan eind van het jaar 53? 56? 32? 50? 43? 48? 20.- KORTE METTEN "Wy zijn 13, dus bijna 14. Onze Paasrappor- ten zitten wel snor en deze nieuwe dingen van Idool zien we ook wel zitten!' "Ik zou echt niet weten waar je zoveel leuke kinderkleding vindt als bij G&A7 "Gaan we voor Pasen toch nog even heel voordelig voor de kleuters naarG&A." "«■«.-.gg. LEIDSE COURANT DINSDAG 1 APRIL 1980 PAGINA 6 Kardinaal bereid om pastorale werkers in bescherming te nemen Tijdens de vergadering van de Diocesane Pastorale Raad Utrecht zijn aan kardinaal Wil- lebrands concrete voorbeelden gegeven hoe de synodebesluiten in de parochies polariserend werken: ouders trekken hun kinderen terug uit de voorberei ding op het Vormsel, omdat deze voorbereiding wordt gege ven door een pastoraal werker. Elders weigerde een dirigent zijn taak te vervullen, omdat een gehuwd priester, aangesteld tot pastoraal werker, de preek verzorgde. De kardinaal liet weten, dat hij deze interpretaties van synodebes luiten beslist onjuist vond. Hij toonde zich bereid gehuwde pries ters die in zijn bisdom tot pastoraal werker zijn aangesteld in het o- penbaar in bescherming te nemen en zag in de synodebesluiten geen aanleiding om zijn beleid inzake het benoemen van gehuwde pries ters tot pastoraal werker te wijzi gen. Over het feit, dat mgr. Simo- nis in zijn bisdom Rotterdam een andere handelwijze volgt, wilde hij geen oordeel geven. Naar de mening van vele leden van de raad voelen alle pastorale werkers en werksters zich erg be dreigd. Sommigen zien al uit naar een niet-pastorale functie. De eni ge pastorale werkster die lid is van de raad, Iet Schomaker, heeft haar werkzaamheden voor de raad beëindigd, omdat naar haar me ning tijdens de synode minachtend is gesproken over de functie van pastoraal werk(st)er. De kardinaal zei haar besluit te betreuren. Vol gens hem heeft de kerk in de sy node voor het eerst officieel de functie van pastoraal werk(st)er erkend. De Diocesane Pastorale Raad Rotterdam heeft in zijn vergadering van gis teravond in Delft zich ge steld achter het voorstel van het dagelijks bestuur om een commissie in te stellen, die tot taak heeft een vergadering van de DPR over de besluiten van de bijzondere synode van de Nederlandse bis schoppen voor te berei den. Deze vergadering wordt voor eind 1980/be- gin 1981 voorzien. Voor het zover is heeft de commissie, die uit acht le den zal bestaan, nog heel wat te doen. Zij zal de syno debesluiten of een deel er van ver$_ sane beleidsdocumenten, zoals de Pastorale Beleid- schets, de inleiding op de begroting 1980 en de brief over het bedrijfsapostolaat Voorts zal zij de resultaten van de besprekingen in an dere diocesane pastorale ra den en van andere instan ties in het bisdom Rotter dam verzamelen. Als ook in andere bisdommen dergelij ke commissies in het leven worden geroepen wil men met hen overleggen over de besluiten op landelijk ni veau. Zo niet dan ziet men in het laatste geval het meest in overleg tussen de besturen van de diocesane pastorale raden. Hoewel de raad dus eerst rond de jaarwisseling over de synode gaat praten kwam zij gisteravond toch even aan de orde naar aan leiding met name van vra gen van studentenpastor drs. H. Peels scj, die van de bisschop mgr. Simonis wilde weten of hij kon aanvoelen waarom er zo negatief is ge reageerd op de synodebes luiten en of hij begrip kon opbrengen voor wat er leeft bij mensen, die zich in de kou voelen staan. Mgr. Si monis zei, dat hij in de afge lopen weken een „kruis weg" had gemaakt langs veertien dekenaten en had geprobeerd naast die men sen te gaan staan. „Ik kan in die gevoelens komen. maar de vraag is wel of ze juist zijn en doorslaggevend mogen zijn", zo zei hij, daar bij de wedervraag stellend of men zich ook de teleur- Op de vraag of de reacties en gevoelens in Nederland ook Rome en de paus zou den bereiken, zei de bis schop, dat doordat tijdens de synode voortdurend reke ning is gehouden met reac ties, deze de paus van meet af aan bekend waren. Vica ris Bër vulde aan, dat de sy nodecommissie, die zich nu gaat bezighouden met de uitvoering van de synode besluiten, registrerender- wijs zal werken en onge twijfeld de reacties in Rome bekend zal stellen, ook aan de paus. De bisschop deelde nog mede, dat spoedig een boekje zal uitkomen, waarin alle belangrijke stukken, commentaren en dergelijke over de synode zijn opgeno- De synode kwam ook ter sprake in verband met het Landelijk Pastoraal Over leg. De vertegenwoordiger van de Rotterdamse LPO- delegatie in de DPR, dr. ir. J. de Goeij, zei dat de syno de mogelijk een onderwerp kan zijn voor een komend LPO. Maar hoewel de agen dacommissie het LPO als landelijk forum wil hand haven moeten de diocesane delegaties met hun bisschop nog gaan praten over de voortgang van het LPO. Eind mei komen de delega ties bijeen en in juni zullen de bisschoppen met twee vertegenwoordigers van elke delegatie vergaderen. Onzekerheid is er dus nog zowel over de voortgang van het LPO als over het thema. De raad betuigde zijn in stemming met de jaarreke ning 1978 en de begroting 1980 van het bisdom. Aan gezien dit punt „financiën" uitvoerig schriftelijk was voorbereid, was er slechts een korte discussie. De heer A. P. van der Lee van de De synode van de Kopti- sche kerk in Egypte heeft besloten dit jaar het Paas feest niet te vieren uit protest tegen de talrijke incidenten, die fanatieke moslims tegen Koptische christenen uitlokken. Paus Chenouda III en zijn vijftig bisschoppen zullen tijdens het Paasfeest niet in hun residenties zijn, maar de dagen in kloos ters doorbrengen. De sy node, waarop het besluit viel, beschikte over een lijst van incidenten, zoals bomaanslagen op Kopti sche kerken, ontvoering van christen-meisjes die gedwongen werden tot de islam over te gaan, alsme de mishandeling van Koptische studenten aan universiteiten. Het patriarchaat van Vene tië neeft heftig geprotes teerd tegen de komst van de traditionalistische aartsbis schop Marcel Lefebvre, die op 7 april in Venetië een mis volgens de pre-conci- liaire ritus zal opdragen. In een communiqué in Ro meinse kranten zegt het pa triarchaat, dat de kerk, waarin de gesuspendeerde Franse aartsbisschop de mis wil opdragen, voor de ere dienst is gesloten. Er mogen alleen concerten van gewij de muziek worden gegeven. Het patriarchaat wijst er bo vendien op, dat mgr. Lefeb vre nog steeds is gesuspen deerd „a divinis" en dat ge lovigen die zijn mis bijwo nen in strijd handelen met de voorschriften van het tweede Vaticaans concilie en ongehoorzaam zijn aan de paus. De theologische faculteit Tilburg houdt op vrijdag 11 april een studiedag over theologie en theolo gische studie in de jaren tachtig. De studiedag, die begint met een eucharis tieviering, wordt mede ge houden naar aanleiding van het koperen jubileum van de faculteit Er is een forum en een gastcollege door dr. Karl Lehmann, hoogleraar theologie te Freiburg. De uitnodiging voor de studiedag ver meldt, dat katholieke the ologische faculteiten na de bisschoppensynode in Rome de behoefte hebben zich te bezinnen op hun Katholieke Land- en Tuin- bouwbond had in het begin van de vergadering de visie van de LTB op de bisschop pelijke vastenbrief „De mens in de arbeid" naar vo ren gebracht Men was met de benadering niet gelukkig en miste het luisteren naar de ervaringen van de zelf standige ondernemer. Er wordt een eenzijdig beeld gegeven van de wijze waar op de arbeid in onze maat schappij wordt ervaren. De beleidsvisie van de LTB heeft er bitter weinig over eenkomst mee, aldus de heer Van der Lee, die hoop te, dat er in de kerk ruimte blijft voor een andere rich ting dan in de brief is uitge stippeld. mogelijkheden. Verder moeten theologische fa culteiten en hogescholen de programma's voor on derwijs en onderzoek nu en dan aanpassen aan de veranderingen in de maat schappij. De Oostenrijkse bisschop penconferentie heeft beslo ten paus Johannes Paulus II uit te nodigen voor de kat holiekendag, die in 1983 in Oostenrijk wordt gehouden. Kardinaal König, aartsbis schop van Wenen, zal de uitnodiging aan de paus overbrengen. Behalve de Êaus krijgen ook de katho- eken uit de omliggende landen een uitnodiging. Te gek jack. Wat direkt opvalt zijn de twee hoge ritszakken en die brede baan over de borst en bovenarmen. Het enigszins glanzende materiaal is katoen/polyester. I 158-1761 Saai er bijlopen is niet nodig zolang er zulke uitstekende ruithemden zijn. Katoen/polyester. 158(20.-)- 176(22.-) i Zoek je een puntgaaf broekje, dan neem je toch zeker deze katoenen corduroy jeans van Palomino. 158(56.-) - 176(60.-) Wat dacht je van zo'n ruim, krullig jacket van 100% katoen, met brede schouders en steekzakken? Goed hè. 158(95.-) - Eronder een Palomino bloes met kleine kraag. De stof heeft een erg luchtige structuur. Ideaal voor een mooie lente- of zomerdag. Katoen/polyester. 158(32.-) - 176(34.-) 32? En dan die katoenen twill pantalon. Natuurlijk het nieuwste model, dus wijde bovenkant, smalle pijpen en achterzakken met rits. 158(51.-) -176(55.-) 51? Om te zoenen. Schattige combinatie van bloes met korte pofmouwtjes en geruit jurkje met kantwerk. Beide van zuiver katoen. En samen voor een klein, klein kleuterprijsje. 86(50.-)-116(54.-) I Een lekker jack, geheel gevoerd, met gebreide kraag en manchetten. Katoen/ polyester. 86(34.-) -116(36.-) 34? Dat zit heerlijk zacht. Zuiver katoenen tinneroy jeans. 86(32.-)-116(34.-) Tof jacket met tricot boord. Kan tegen weer en wind, en tegen een stoofje. Katoen/polyester. 122(50.-) - 146(54.-) f~ Iets heel goeds is zo'n prachtig Palomino ruithemd. Katoen/polyester.122(19.-) - 146(20.-) 19? Solide broek voor speelse knapen. Palomino denim jeans van puur katoen. 122(43.-)-146(46.-) Lief bloemenjurkje met pof mouwtjes en een leuk bijpassend tasje. 100% katoen. 122(48.-)-152(52.-)

Leidse Courant | 1980 | | pagina 4