êMJi J Bemiddelingspoging burgemeester Bolten werd afgewezen Gedeputeerde Borgman reikt in Nieuwveen sleutels uit P J§ Torentje van "Groot Poelgeest wordt in oude glorie hersteld COLLEGIALITEIT ONDER ALKEMADESE HUISARTSEN IS VER TE ZOEKEN r j KORTWEG Ashram-rector Chamuleau stapt op Commissie aarzelt over subsidie voor herstel kerk Hoogmade Vergiftigde Woubrugse kastanje heeft nog een kans op herstel Koudekerk mag weer gaan bouwen REGIO LEIDSE COURANT" ROELOFARENDSVEEN Er heerst een bar slechte sfeer tussen de apo- theekhoudende huisartsen en dë twee artsen die de geneesmiddelen voorzie ning van hun patiënten laten verzor gen door de apotheek van mevrouw Vink. Van enige collegialiteit tussen de artsen is nauwelijks nog sprake. Voor burgemeester P.J. Bolten aanlei ding om een brief te schrijven aan hen met het voorstel om te bemidde len. De apotheekhoudende artsen "pesten" namelijk de overige twee door geen weekend/avond-diensten meer met de "deserteurs" te draaien. Burgemeester Bolten verkondigde gisteravond tijdens de raad geen oor deel uit te willen spreken over de ves tiging van de apotheek maar achtte het, in het belang van de Volksge zondheid, wel gewenst een poging te ondernemen om de collegialiteit te herstellen. Vergeefs, want de artsen met een huisapotheek hebben te ken nen gegeven niet gediend te zijn met inmenging van de burgemeester. Burgemeester Bolten deed zijn relaas over .de vergeefse poging na een vraag van de heer J.W. Kret (VGA) of er nu wel of niet door de raad gesproken dient te worden over deze kwestie die de ge meente in haar greep houdt. Bij de inge komen stukken bevond zich een nota van de Landelijke Huisartsen Vereni ging over de geneesmiddelen voorzie ning op het platteland. Bolten vertelde dat hij een maand geleden een brief had geschreven naar de arsten met het voor stel tot bemiddeling. Tot gistermorgen had hij nog niets van de artsen gehoord en belde toen maar zelf op naar een apo theekhoudende arts om te vragen of er nog enige reactie van hun kant te ver wachten viel. Hem werd medegedeeld dat er van hun kant geen reactie zal ko- De heer Van der Meer (VVD) was van mening dat de gemeente zich hier ook buiten moest houden. Volgens)hem wis ten de artsen die hun apotheek aan de apothekares overdeden dat er een derge lijke stap tegen hen ondernomen zou kunnen worden. Burgemeester Bolten was het niet eens met de heer Van der Meer. Als portefeuillehouder van Volks gezondheid wil hij tegemoet komen aan de gevaren die voor de patient kunnen dreigen bij een dergelijk strijd tussen de artsen. „Dit staat geheel buiten de komst van de apotheek. Inzake de apotheek zullen wij ons neutraal blijven opstel len", aldus Bolten. De heer J.G. Duiven voorden (CDA) was het met de burge meester eens. „Ik vind het een loffelijk streven van de burgemeester om te wil len bemiddelen en de houding van de huisartsen is niet goed te keuren", aldus de CDA-er. Sport Gisteravond werd tevens de "discussie nota sport 1979" aan een nadere be schouwing van de raad onderworpen. Zonder meer goedkeuring aan de nota hechten was er niet bij. Vanuit alle frac ties werden opmerkingen aan het adres van het college gemaakt over de gebre ken van de nota. Maar het college kreeg uiteindelijk het "schouderklopje" waar om het vroeg. Zij wilde goedkeuring van de raad voor de weg die het college be wandelt. Wethouder H.M.L. van Duijke- ren sprak: „Het is niet een beleidsstuk maar een inventarisatie van de huidige stand van zaken". Een belangrijke zaak voor de sport werd aan de orde gesteld door W. Nugteren (CDA). Hij had als kritiek dat er geen financiële paragraaf aan het voorstel (hoofdzakelijk een uit treksel van de sportnota met een "te be wandelen weg'was toegevoegd en waarschuwde tegen overmoedig enthou siasme. Met name de verhuizing van D.O.S.R. naar een nieuw sportcomplex zal meer geld gaan kosten dan de ander- halfmiljoen gulden die er nu voor gere serveerd is. Overigens juichten alle frac tie het initiatief van D.O.S.R. om te ver huizen toe. De Ripse tennisvereniging 'Salvo' mag zich gelukkig prijzen met de drie tennis banen die aangelegd zullen worden op het trapveldje in het Hertogspark. Met de aanleg is een bedrag gemoeid van 195.000 gulden. De banen zijn naar alle waarschijnlijkheid op 1 juli klaar. Het trapveldje wordt verplaatst naar de 'paardenbaan' naast de Oud Adeselaan. NIEUWVEEN De sleutels van 12 woningen zijn gister middag aan de eerste bewo ners van de wooneenheden aan de Zwaluwlaan te Nieuwveen overgedragen. Hiervoor was uitgenodigd drs. J. Borgman, lid van Ge deputeerde Staten van Zuid- Holland. De wooneenheden die gisteren werden overgedragen maken deel uit van een groot woning bouwplan, dat door een aantal gemeenten in de regio geza menlijk werd gerealiseerd. Deze gemeenten zijn: Alkema de, Boskoop, Leimuiden, Nieuwkoop, Nieuwveen, Rijn- saterwoude, Ter - Aar, Uit hoorn en Woubrugge. Nieuw veen is echt de eerste gemeen te waar deze woningen gerea liseerd zijn. Doel van de samenwerking tussen deze gemeenten was en is het bouwen van goede en goedkope woningen voor de ingezetenen. De plannen be treffen de bouw van eenge zinshuizen voor de verhuur en de bouw van premiekoopWo- ningen in zgn. bouwstromen. Op deze manier is het moge lijk te komen tot een hoger kwaliteitsniveau en lagere kosten. Medio 1977 maakte het minis terie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening een aantal stimulerende maatrege len bekend voor de huisves ting van één- en tweeper soonshuishoudens. Deze waren gericht op het tot stand laten komen van wooneenheden voor alleenstaanden en twee persoonshuishoudens met lage inkomens. In de bouwwereld werden deze woningen naar de toenmalige staatssecretaris „Van Dam"-eenheden ge noemd. De gemeentebesturen van de samenwerkende gemeenten besloten daarop gezamenlijk de bouw van „Van Dam - eenheden in bouwstromen ter hand te gaan nemen. Het voorbereidingsteam inventari seerde de behoefte naar deze wooneenheden per gemeente, paste de bestemmingsplannen aan en werkte de plannen uit om de goedkeuring van echt ministerie te verkrijgen. Eind 1978 werd met de bouw van deze wooneenheden be gonnen maar de winter van '78/'79 zorgde voor vertraging in de bouw. De huren van de woningen waarvoor gisteren de sleutels werden uitgereikt zijn aange past aan lage inkomens; voor de tweepersoonshuishoudens is dit 185.- tot 220.- met 70.- servicekosten per maand; voor de eenheden voor alleenstaanden is de huur 140.- met 55.- servicekos ten per maand. Voorzitter van de werkgroep, die belast was met de voorbe reiding van de bouwplannen en begeleiding van de uitvoe ring daarvan is de heer G. J. \5an der Kroft, burgemeester Gedeputeerde Borgman (links) in Nieuwveen. Naast hem burgemeester Van der Kroft. van Leimuiden, Nieuwveen en Rijnsaterwoude. De burge meester deelde mede dat de overige samenwerkende ge meenten ook binnenkort met de bouw van dit type woning gaan beginnen. ne huishoudens, zoals alleen- Drs. J. Borgman vertelde ter staanden, voor goede wonin- afsluiting van de overdracht gen te zorgen. Hij sprak de dat hij het een uitstekend idee hoop uit dat er nog veel van van de gemeenten vond om deze wooneenheden in de re- vooral voor mensen met klei- gio zullen.verschijnen. Nieuw fietspad langs Schilherweg NIEUWVEEN Gistermid dag is er door de opening van een fietspad een eind geko men aan een gevaarlijke situ atie op de Schilkerweg die loopt van Nieuwveen naar Ter Aar. Vooral 's zomers ma ken veel kinderen gebruik van deze weg om al fietsend naar het zwembad te gaan, terwijl de rechte weg zich voor de automobilisten uitste kend leent om bet gaspedaal eens flink in te trappen. De opening werd verricht door drs. J. Borgman, lid Ge deputeerde Staten van Zuid- Holland. Hij was hiertoe uitge nodigd omdat hij nauw be trokken is geweest bij de voor bereiding. In aprU'78 verrichtte de heer Borgman de opening van het Johannes- en Ursulapad en werd daarna „meegevoerd" naar de Schilkerweg om de si tuatie daar persoonlijk eens te bekijken. Hij adviseerde de ge meente om met spoed een plan plus subsidie-aanvraag in te dienen en aan de heer Borg man persoonlijk te adresseren. De heer J. Fransen (wethou der) sprak namens het ge meentebestuur een dankwoord uit voor de speciale inzet van drs. Borgman in de zaak. Hij voegde eraan toe dat het ge meentebestuur zich door deze houding gesterkt voelde om de deur heel bescheiden op een kier te houden voor nog op stapel zijnde plannen. WOUBRUGGE De in De Wijk ten bate van het jeugdgebouw gehouden bazar, was een groot succes. Vooral het rad van avontuur en de schiettent mochten zich in een grote be langstelling verheugen. Het resultaat van de bazar was overwel digend. De netto-opbrengst was 17 duizend gulden. De voorbe reidingen voor de rommelmarkt zijn intussen al weer in volle gang. Er kunnen spullen worden ingeleverd bij W. v.d. Vaart (tel. 8444) en T. v.d. Eijk (tel. 8166). Boete voor zedenmisdrijven Ter Aar/Den Haag Vijf honderd gulden boete en voorwaardelijk drie maan den gevangenisstraf met proeftijd van twee jaar luid de het vonnis van de Haagse politierechter voor een 43-ja- rige verdachte uit Ter Aar ter zake door hem gepleegde zedenmisdrijven met jon gens. Er was nogal beroering ont staan over de gebeurtenissen, doch pleiter wees erop dat met betrekking tot de gepleegde feiten in deze tijd andere op vattingen zijn gaan heersen. „Het is de vraag of dat ook het geval is bij ouders van betrok ken kinderen", merkte de po litierechter op. Pleiter vroeg te volstaan met een voorwaarde lijke gevangenisstraf. Het torentje, dat binnen afzienbare tijd mogelijk opgeknapt zal worden. KOUDEKERK Als het aan de gemeenteraad van Koudekerk ligt zal het enige wat nog herinnert aan een groot kasteel binnen niet al te lange tijd gerestaureerd worden. Eén van de twee poorttorentjes van „Groot Poelgeest" aan het begin van de Lagewaard is alles dat nog rest van het eens zo trotse kasteel wat eeuwen lang bewoond werd door de adellijke familie Van Poel geest, ambachtsheren van Koudekerk en Hoogmade. Al jarenlang is er sprake van dat het torentje opgeknapt zou worden. Vorig jaar heeft de rayonarchitect van de Rijks dienst voor de Monumenten zorg het bouwwerk geïnspec teerd. CRM heeft echter nog geen geld voor restauratie be schikbaar. Vandaar dat de ge meente Koudekerk die het torentje graag wil behouden in eerste instantie de kosten voor herstel (15.000 gulden) zal moeten betalen. De raad moet daar één dezer dagen over be slissen. Te zijner tijd hoopt men dan alsnog de subsidie van het ministerie, ter grootte van 10.000 gulden, te ontvan gen. Het torentje dat voorkomt *bsmm*mK3SÊk „Groot Poelgeëst", zoals het er omstreeks 1625 uitzag. op de lijst van monumenten in ons land staat op een ei landje, wat omringd is door de vroegere slotgracht. „Groot Poelgeest", ook wel Huis te Horn genoemd, moet in het midden van de 13e eeuw gebouwd zijn. In 1307 bewoon de Dirk van Poelgeest II het kasteel. Hij droeg in 1326 zijn oude huis Poelgeest op aan de graaf van Holland en ontving van de graaf in 1331 de heer lijkheid Koudekerk. Hij bouw de tenslotte „Groot Poelgeest", hij in 1344 overleed. ïroot Poelgeest" overgedra gen aan graaf Willem V, nadat deze twee stukken geschut in stelling gebracht had. Deze be dreiging was voldoende voor overgave. In 1420 brak in het slot een brand uit. Het werd daarna herbouwd en in 1489 door oorlogsgeweld wederom verwoest „Groot Poelgeest" werd in 1605 fraaier en trotser herbouwd. In 1692 ging de laatste heer Van Poelgeest, Gerrit XIII, failliet. Zijn weduwe, Maria Ernestina Lambertina Gravin de Merode, zag zich genood zaakt om de met grote schul den beladen heerlijkheden Koudekerk en Hoogmade te verkopen, waarna ze met haar twee dochters haar intrek nam in het klooster te Halle in Bei- se patriciër Cornelis Sprongh, die het voormalige bezit van Gerrit van Poelgeest voor "".000,- kocht. Ook de heer- ijkheid Koudekerk werd ver kocht. Niet lang daarna kwam ook het definitieve einde van het kasteel. In 1705 stortte het we gens bouwvalligheid in. Het enige wat van „Groot Poel geest" tot in onze dagen is overgebleven is één van de twee poorttorens, nu het ei gendom van de veehouder T. Reyneveld. Tegenover dit to rentje wat vanaf de weg in het centrum van Koudekerk te zien is staat nog het voor malige koetshuis van de Van Poelgeesten. Dit uit 1648 date rende gebouw is tegenwoordig in gebruik als pakhuis. ALPHEN AAN DEN RIJN Het schoolbestuur van het Alphense Ash- ram-college krijgt eindelijk zijn zin. De rector van de scholengemeenschap drs. W. M. V. Chamuleau heeft met on middellijke ingang ontslag genomen. Een stap die door het schoolbestuur dankbaar is aanvaard. Het valt nog niet te zeggen of daarmee alle moeilijkheden nu uit de weg zijn ge ruimd. Bekend is dat de problemen in september vorig jaar in alle hevigheid los barstten toen de heer Chamuleau moeiden zich met de zaak. Partijen sleep ten elkaar voor de rechter. Deze sfeer had tot gevolg dat de (voorlopig experimente le) middenschool op de helling kwam. Als voorwaarde voor zijn vertrek heeft rector Chamuleau nu gesteld, dat het project in elk geval doorgang moet vinden. Het schoolbestuur dient het Ministerie daar van binnen tien dagen op de hoogte te brengen. Tot augustus heeft Ashram dan de tijd om nu na ruim een half jaar, de vuile was binnen te halen en orde op za ken te stellen. Of dat lukt moet betwijfeld worden. waardelijk was ontslagen, en conrector Voorlopig ligt er nog Van Casteren voorwaardelijk was ge- problemen. Conrector H. van Casteren - schorst. De oorzaak hiervan op dit moment met ziekteverlof - weet voldoende duidelijk geworden. Vage uit- nog niet hoe de toekomst er voor hém uit spraken van vele betrokken partijen we- za\ zien schoolbestuur wil ook Van zen in de richting van „uiteenlopende me- Casteren weg hebben. Ook zal nog afge- ningen met betrekking tot de school in de wacht moeten worden of de leerkrachten toekomst". Voor- en tegenstanders be- van het Ashram college het „vrijwillige (lees: gedwongen) ontslag van hun rector pikken. De sfeer op dit front is ver bene den peil. Het lijkt bijna zeker dat ook daar koppen zullen vallen, vrijwillig of onvrij willig. Het schoolbestuur zal zeker van de leerkrachten eisen af te zien van hun stel- lingname vóór Chamuleau. Voorts zullen naar verwachting de emoties straks hoog oplaaien als op 19 april een nieuw school bestuur zal moeten worden gekozen. Thans wordt dit bestuur bezet door een aantal ouders die een machtsgreep hebben gebruikt bij de overname van het college enkele maanden geleden. Derhalve heeft dit bestuur feitelijk geen werkelijke be voegdheden en heeft het oude bestuur overeenstemming bereikt met de „dissi dente" groep om een nieuwe verkiezing uit te schrijven. In elk geval heeft rector Chamuleau de eerste stap gezet. Een stap waarmee de doorgang van de zo begeerde middenschool in elk geval gewaarborgd is. HOOGMADE De commis sie financiën van Woubrug ge bezon zich over een subsi die voor de toren van de R.K. Kerk in Hoogmade. De meerderheid was er wel voor. Over de hoogte van de subsidie kon men geen over eenstemming bereiken. De R.K. Kerk in Hoogmade vertoont mankementen. O.a. de galmgaten dienen te wor den gerestaureerd en de blik semafleider schijnt ook aan re paratie toe te zijn. De kerk is nog niet zo oud en komt niet in aanmerking voor een rijks- of een provinciale bijdrage. Om de kerk weer in redelijke konditie te krijgen, is 32 dui zend gulden nodig. Dit bedrag drukt zwaar op de kerkelijke gemeenschap. Raadslid Van Wieringen ple'tte voor een bij drage, vooral omdat de leden van de kerk veel doen voor het onderhoud. Vos (PvdA) was tegen. Hij vreesde ook de precedentwerking van een dergelijke subsidie. De meer derheid van de commissie wil de de lasten van de kerkge meenschap toch wel verlich ten. Over vijftig of dertig pro cent werd men het niet eens. Dit zal later nog eens worden bezien. WOUBRUGGE De kans op herstel voor de 125 jaar oude kastanje op de hoek van het Weteringpad en de Comriekade is nog aanwezig. Ondanks de "aanslag" op de boom met petroleum acht boom-deskundi ge Deelder van Staatsbosbeheer in Leiden "overleven" zeker nog mogelijk. De toe komst van de boom hangt volgens hem in sterke mate af van de toegediende hoe veelheid petroleum. De kastanje moest wijken volgens het bouw plan van de familie Kroes die het achterlig gende boerderijtje had aangekocht. Tegen het verdwijnen van de kastanje rees echter ver zet in de gemeente Woubrugge. De contouren van de karakteristieke boom vormden een vertrouwd beeld bij de dorpelingen. De ge meenteraad besloot om aan de bou'vplannen van Kroes voorlopig geen goedkeuring te ge ven. Niet lang daarna werden gaten in de boom geconstateerd en hing rond de kastanje de doordringende geur van petroleum. Bij flinke dosering kan sprake zijn van een fatale vergiftiging voor een boom. IN elk geval wordt de groei door petroleum sterk geremd. Represailles van de dorpelingen bleven ove rigens niet uit en enkele dagen later was het boerderijtje besmeurd met teksten tegen de daders. De heer Deelder is van mening dat zelfs in dien de kastanje de vergiftiging overleeft en de familie Kroes het bouwplan zou aanpas sen, de boom moet inboeten aan "landschap pelijke waarde". De schoonheid wordt vol gens hem voor een groot deel bepaald door de combinatie met het achterliggende boerderijt- Woubrugge Met de wed strijden om de Piavecup nam de IJsclub Woubrugge af scheid van het schaatsseizoen. De in de Menkenhal verreden wedstrijden leverden in de verschillende categorieën de volgende winnaars op: Jongens t/rh acht jaar: 1) Da niël v.d. Meer, 2) Ruud Borst, 3) Frits Hoogeveen. Meisjes t/m acht jaar: 1) Dianna Borst, 2) Yvonne Borst, 3) Elske de Boer. Jongens negen jaar: 1) Frits v.d. Laan, 2) Michaël Jansen, 3) Marcel Borst. Meis jes negen jaar: 1) Marie José Borst, 2) Bianca Porrey, 3) Na talie de Bok. Jongens tien jaar: 1) Pieter v.d. Berg, 2) Jaap v.d. Laan, 3) Rudoph Boscher. Meisjes tien jaar: 1) Anja Borst, 2) Hellen Bank, 3) Marie An toinette v. Rijn. Jongens 11 jaar: 1) Gert Hoogeveen, 2) Philip v. Bentem, 3) Henk An- genent. Meisjes elf jaar: 1) Ma- rit Westmaas, 2) Marca v. Stra len, 3) Wendy Disseldorp. Jon- Piavecup voor An ja Borst gens 12 en 13 jaar 1) Frans Slingerland, 2) André v. Stra len, 3) Ruud v.d. Meer. Meisjes 12 en 13 jaar: 1) Adri West maas, 2) Jeanette Dijkshoorn, 3) Marjan Haasbroek. Jongens 14 t/m 16 jaar: 1) Edwin Chau- dron, 2) Jim v.d. Berg, 3) Wils v. Leyden. Meisjes 14 t/m 16 jaar: 1) Astrid Borst, 2) Petra v.d. Voorn, 3) Lisette Vroeger. De Piavecup ging dit jaar haar Hoogmade. Anja Borst mocht hem meenemen. De pechprijs ging naar Jan Hoogeveen, die deze beker wegens ziekte niet kon verdedigen. De inzetprijs ging naar Petra v.d. Voorn. KOUDEKERK AAN DEN RIJN De gemeente Koude kerk mag gaan bouwen. Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land heeft toestemming gegeven om op korte termijn te namelijk de indruk dat er niet eerder dan 1984 gebouwd kon worden. De keuze voor een bouwlocatie is dan ook nog niet gemaakt Het college stelt de gemeenteraad voor 75.000 gulden beschikbaar te stellen om te komen tot een snelle doch verantwoorde keuze van een bouwlokatie. Het krediet wordt onder meer gebruikt voor een onderzoek van Stad en Landschap naar een juiste bouwlokatie. Het advies wordt noodzakelijk geacht voor een weloverwogen keuze. Het college stelt tevens voor een onderzoek in te stellen naar de be hoefte aan sportvoorzieningen en accommodaties in de gemeen te. Zij loopt hiermee wel vooruit op de activiteiten in het kader van het Welzijnsplan. De uitkomst van het Welzijnsplan zou echter te laat komen om te kunnen meewegen in de keuze van een bouwlokatie.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3