Raad spreekt zich uit voor vijf nachtcafés Grootsteschurken9 van Timeline', rode herhaling van Leon van den Eijkel's diagonale persoonlijkheid HORECA LEIDEN DIEP TELEURGESTELD NAAR HUIS KWJ, LVCEN ONDERWIJSWINKEL houdenenquete Leiden 1 mei ontmaskerd STAD/REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 1 APRIL 1980 PAGINA 4 LEIDEN Met twintig stemmen voor en vijftien tegen is de Leidse gemeenteraad gisteravond ak koord gegaan met het voorstel van CDA, WD en D'66 om aan maximaal vijf horeca-ondernemingen toestemming te verlenen de gehele week door tot drie uur 's nachts open te blijven. Hoewel er bin nen de Partij van de Arbeid-fractie tot voor kort eveneens nog met het idee dergelijke nachtcafés in Leiden in te richten, werd gespeeld, koos de fractie gisteravond onvoorwaardelijk de zijde van de be woners, die in groten getale op de publieke tribune zaten en met grote spandoeken hun verlangen naar nachtrust kenbaar maakten. Voor de Leidse afdeling van Horeca Nederland gaat de CDA/VVD/D'66-motie evenwel nog niet ver genoeg. Sinds jaar en dag pleit de Leid se afdeling voor verruiming van de sluitingstij den voor alle horeca-ondernemingen en dan vooral in de weekeinden. Pogingen om de PvdA-fractie zover te krijgen dat zij in ieder geval instemt met ontheffing tot drie uur op za terdagnacht voor alle horecabedrijven, bleken gisteravond zelfs op niets te zijn uitgelopen. Diep teleurgesteld verlieten de vertegenwoor digers van Horeca Leiden de publieke tribune, nadat de gemeenteraad zijn oordeel had geveld. Binnenkort zal de Leidse afdeling zich beraden over acties tegen het door de gemeente thans te volgen beleid. Nietszeggend Volgens de tegenstanders van de CDA/VVD/D'66-motie gaat het hier om een nietszeggend voorstel. In de motie worden na melijk dermate veel voorwaarden gesteld aan de bedrijven die eventueel voor een bijzondere ontheffing in aanmerking komen dat er ner gens in Leiden een lokatie te vinden zou zijn, die aan alle eisen voldoet Met grote halstarrig- heid weigerden de indieners van het voorstel (J. Walenkamp, F. Kuijers en H. Glaubitz) om lokaties te noemen, aangezien dit volgens hen de discussie zou vertroebelen. Wat zij van de raad wilden was „slechts" een principe-uit spraak. „De raadscommissie ruimtelijke ordening en al gemene bestuurlijke aangelegenheden zijn mansgenoeg om de zaak verder in uitvoering te brengen", aldus de heer Walenkamp, die zijn lijst met lokaties dolgraag te zijner tijd wilde komen toelichten. De CDA-er maakte ernstig bezwaar tegen het wekken van de schijn dat het voorstel geen recht doet aan het principe om de binnenstad te ontzien waar het overlast door horeca-bedrijven betreft Maas De heer Walenkamp bestreed dat in zijn motie een maas in de horeca-regels is geslopen, die er nu nog niet zou zijn. Iets dat door de wijkcomi- tés naar voren is gebracht. Deze stelden in een brief aan het gemeentebestuur dat met de nieu we regeling het mogelijk zou zijn voor horeca bedrijven om onder het mom van besloten club langer dan toegestaan open te blijven. „De hui dige regeling biedt daar tevens alle gelegenheid toe", aldus de heer Walenkamp, die de aanwe zige bewoners met zijn hand op zijn hart be loofde dat het CDA zich met hand en tand zal verzetten tegen juridische wildgroei nadat de nieuwe regeling is ingegaan. Voorts ging het CD A-raadslid in op de positie van de studentensociëteiten. Bij gratie van de beslotenheid, kunnen die zolang openblijven als ze willen. De fracties van PvdA, PPR, PSP en CPN vinden nu dat deze zogenaamde C-ver- gunningenhouders eveneens onder een onthef fingenregiem moeten worden gebracht en wel dat zij slechts vergunning moeten krijgen om tot drie uur 's nachts open te blijven. Overlast In dit verband werd door PvdA-fractievoorzit- ter J. Peters betoogd dat aanleiding tot het op nieuw bezien van de drank- en horecawet in Leiden de telkens terugkerende klachten over overlast van de omwonenden was. De heer Wa lenkamp stelde dat die klachten in het verleden bijna nooit tegen studentensociëteiten waren gericht „Ook de politie heeft weinig problemen met de sociëteiten", aldus de heer Walenkamp. Hier bracht Peters tegenin dat zowel omwonen den als politie mogelijk wat te tolerant zijn te genover studenten. „Met dergelijke opmerkingen blijft de heer Pe ters vanavond bijzonder onder de maat. Ik heb de stellige indruk dat hij het spoor volkomen bijster is geraakt. Vooral door de opmerking dat in de motie een principe-uitspraak wordt ge vraagd en derhalve geen uitspraak wordt ge daan. We zullen hem in de toekomst aan deze uitspraak helpen herinneren, als er bijvoor beeld principe-uitspraken over bestemmings plannen worden gevraagd, aldus viel VVD- fractievoorzitter F. Kuijers zijn CDA-collega bij. Hoewel ook loco-burgemeester C. Waal ernstige twijfels had over de haalbaarheid van de motie, zegde hij toe deze, loyaal zou trachten uit te voeren. Hij sprak als zijn vermoeden uit dat de indieners van de motie hun oog op mogelijke lokaties als het Groenoordhallen-terrein, het Schuttersveld, het terrein bij Holiday Inn en de Leeuwenhoek, hadden laten vallen. Hij voegde daar onmiddellijk aan toe dat ook tegen deze lokaties de nodige bezwaren zouden zijn in te brengen. Van groot belang achtte Waal het ook dat aan een eventuele exploitant aan wie een bijzondere ontheffing zou worden verleend, de voorwaarde wordt gesteld dat deze niet afhan kelijk is van de ontheffing, zodat de in de motie voorgestane proefperiode van een jaar inder daad kan worden gehanteerd zonder dat het voortbestaan van de onderneming onmiddellijk in gevaar wordt gebracht, als de ontheffing wordt ingetrokken. JOVD Het aanvaarden van de motie was voor de Jon geren Organisatie Vrijheid en Democratie (JOVD) vannacht al aanleiding een verklaring uit te geven, waarin vreugdekreten werden ge slaakt over de samenwerking van VVD, CDA en D'66. „Deze samenwerking zou na de vol gende verkiezing op een meer permanente ba sis dienen te worden voortgezet", aldus de JOVD. LEIDEN De KWJ, het Leids Vrijetijds Centrum, de Onderwijs winkel en de muziekgezelschap pen 'de Eenheid' en 'de Onderste Steen', hebben voor de viering van 'de dag van de arbeid' op 1 mei een ludiek plan bedacht Op basis van uitkomsten van een enquete willen ze die dag de twintig „grootste schurken van Leiden ontmaskeren". Iedere Leidcnaar krijgt via een enquete de kans om de persoon aan te wijzen die vol gens hem of haar voor deze titel in aanmerking komt. De schur ken" worden gezocht in de catego rie wonen, werken, school en bij ben die belast zijn met uitkerin gen. Ook zal de minst populaire politie-agent worden aangewezen. De resultaten van de enquête wor den tijdens een ludiek opgezet feest met een politiek tintje don derdagavond 1 mei vanaf acht uur bekend gemaakt in bet Leids Vrij etijds Centrum aan de Breestraat 66. Hoe gaat alles in zijn werk? Bij de KWJ aan de Koppenhinksteeg, het LVC aan de Breestraat 66 en de On- derwijswinkel aan de Sophiastraat 36 zijn enquêteformulieren te krij gen. Als een of meer vragen op de enquête aanspreken, kan er ant woord op worden gegeven. Het ant woord kan naar aanleiding van ei gen ervaringen zijn, maar het kan ook voorkomen dat men iets van an deren weet Zo zijn er vragen als: wie betaalt het meeste geld per vier kante meter kamer, wie wordt het meest onderbetaald, wie heeft de rotste huisbaas, het meest belachelij ke ontslag van 1980, wie heeft dit jaar het meeste strafwerk gemaakt de belachelijkste reden voor uitslui ting van een uikering, wie heeft het langst moeten wachten op een uitke ring en wie is de meest ergelijke po litie-agent Aan de hand van de ant woorden, worden bepaalde zaken gecoördineerd zodat bij elk onder werp een paar grote „schurken" naar voren komen. Verwacht wordt wel dat hetgeen wordt beweerd zo veel mogelijk bewezen kan worden. Een deskundige jury wijst de uitein delijke „super-boeven" aan. Zodra in de loop van deze maand een duidelijk beeld is gevormd van wie in Leiden nu wel en wie niet voor de titel in aanmerking komt worden van de „winnaars" dia's ge maakt Deze dia's worden donder dagavond 1 mei ter illustratie ge bruikt Aan het begin van de avond heeft er een soort quiz plaats naar aanleiding van de gehouden enquê te. Aan het einde van de avond kan er nog geswingd worden op de mu ziek van de Leidse popgroep Touch wood. De groepen 'de Eenheid' en 'de Onderste Steen' zullen spontaan met hun liederen ingaan op het het geen de enquêtes hebben uitgewezen en op hetgeen tijdens het feest nog wordt beweerd. Voor de grootste slachtoffers en de beste tipgevers zijn tientallen taarten beschikbaar gesteld, die geheel naar eigen inzicht kunnen worden gebruikt. Voor het bakken van de taarten worden nog vrijwilligers gevraagd. De enquête formulieren kunnen tot 15 april worden ingestuurd. Het is mogelijk om als grootste slachtoffer of tipge ver anoniem te blijven. Er worden dan geen namen genoemd. Aan de hand van de uitslag van de enquête wordt na 1 mei door de verschillen de organisaties actie ondernomen te gen de ontmaskerde slachtoffers. LEIDEN Een nogal ge heimzinnige première van een al even raadselachtige film. Dat viel gisteravond te beleven onder de hanebal- ken van een bouwvallig mo numentaal pand, gesluierd in de nevelstralen van een maartse bui aan de Hoog- landsekerkgracht 25 in Lei den. Graficus Leon van den Ejkel (40) hield hier ..Time line" ten doop. Een 16 mm kleurenfilm met magnetisch geluid en met een speeltijd van acht minuten. De rode draad van „Timeline" is als volgt geschetst: Een man in zwart kostuum met een zwarte hoed op zijn hoofd be klimt het dak van een monu mentaal gebouw aan de Hoog- landsekerkgracht 25, dat in de nevelstralen van een lenteach tige bui is gehuld. In zijn in witte handschoenen gestoken handen draagt hij een koffer. De man zet de koffer neer en haalt er plechtstatig een witte rol plasticfolie uit tevoorschijn. Diagonaalsgewijze rolt de man achteruitstappend en zonder om te zien het plastic over het dak. Vlak bij de dakgoot houdt hij stil. Dan met een viltstift trekt hij over de volle lengte van het zojuist gelegde tapijtje' een rode streep: de Timeline, wellicht...? Nu is de man klaar, alleen nog even met een schaar het lint afknippen, alles opbergen in het koffertje en net zoals gekomen het dak Leon van den EIJket, diagonale persoonlijkheid ten voeten uit De graficus heeft overigens nog geen Idee wanneer en waar de film In Leider) in roulatie zal gaan. weer af klimmen via een on zichtbaar gat in het bodemloze duister. Alles bijelkaar duurt zoiets tegenwoordig slechts acht minuten. De rode streep, het geheimzin nige diagonaal, komt in het oeuvre van Van den Eijkel vaak voor. In het pand waar „Timeline" gisteravond werd vertoond hingen aan de ver weerde muren werken, elk met zo'n rode streep er over heen. Bij iedere lijn staat de tijd in seconden aangegeven. Heus, ook al is het vandaag 1 april, het is geen grap! „Maar het hoeft ook weer niet al te serieus te worden opgevat", aldus Leon van den Eijkel in zijn korte en bescheiden ver klaring achteraf, na het zien van de film. „Matematici", zo gaat hij even verder, „begrij pen er meestal niets van. Het lijkt allemaal zo logisch, maar dat is het volstrekt niet meer, als ze gaan vorsen. Het is hu mor en ernst tegelijk." Voilé. Van de Timeline informatie mappen die door Leon aan sommige mensen werd uitge deeld gaf er een 3,1 seconden aan en een ander 2,8 seconden. En inderdaad dat klopte pre cies, want op de ene map was de rode lijn net iets langer dan op de andere map. Onder het publiek, heel gewone Leide- naars, die zomaar waren uitge nodigd en voor de rest nergens van wisten, liep een man met een plastic bandje over zijn hoofd. Ook daar liep een rood streepje door heen. Zo'n zelfde band werd weer wat later door iemand anders die zijn infor matiemap stond na te pluizen aangetroffen. Hij durfde hem niet op te zetten. Toen hij na afloop op zijn fiets wilde stap pen en op de Hooglandsekerk- gracht een onvervalst mals lentebuitje naar beneden viel wikkelde de man het plastic zeilde af en knoopte het als bescherming tegen de regen om zijn hoofd. De rode streep weerkaatste als een reflector in het stemmige licht van de straatlantarens. PETER VIERING Onderwijsinspecteur J. van Riesen neemt afscheid Gemeentelijk inspecteur van het ondervrfjs, J.J. van Riesen, nam gisteren afscheid. Evenals velen van zijn collega's maakt de heer Van Riesen gebruik van de vorig jaar door minister H. Wiegel van Binnenlandse Zaken ingestelde VUT-regeling, volgens welke het voor ambtenaren mogelijk is op 62-jarige leeftijd met pensioen te gaan. Wethouder D.J. Tesselaar overhandigde de scheidende in specteur namens de gemeente een cadeau. Een overweldigend aantal toehoorders beluisterde in de Burgerzaal de afscheidsre de van Van Riesen: 'De gemeente en hiar onderwijs'. In zijn rede kenschetste Van Riesen (zie foto) de ziventiger jaren als verheu gend, maar vermoeidend. Met 'verheugend' doelde de inspec teur van onderwijs op de steeds toenemende betrokkenheid van de maatschappij in het onderwijs en niet 'vermoeiend' bedoelde Van Riesen, dat er steeds andere eisen aan het onderwijs ge steld moesten worden. Exlusieve avondkleding op modeshow Thea Egger LEIDEN De modeshow van Thea Egger gisteravond in de Leidse Stadsgehoorzaal trok teker door haar bijzonder fraaie avondldedij terecht veel aandacht De mode van Thea Egger lijkt zich vooral te richten op de vrouw van net in de dertig en daar boven. Van de speciaal op jongeren gerichte mode was niet veel te zien. Met af en toe een gestreept sportief getint tenue moest het jonge re publiek het doen, terwijl er in de elegante jurkjes en deux- pièces keus te over was. De modekleuren voor het komende sei zoen zijn bij Thea Egger vooral wit, rood, blauw, roze en zwart Veel jurkjes en rokken vielen op door hun opvallend hoge split ten. De modellen zijn weer rechter en strakker dan voorheen en een stuk vrouwèlijker. De schoenen die erbij zijn gekozen, ma ken deze lijn compleet Ook de zonnebrillen van de firma Look gaven een extra vrouwelijk accent. Presentator Frans Kustens prees de jurkjes aan op een manier of hij op de kermis een ritje in het rad van avontuur moest verko pen. Zijn toon van presenteren, wekte de nodige hilariteit en hij mag blij zijn dat er in de zaal geen fanatieke feministes aanwe zig waren. Hij was waarschijnlijk niet heelhuids uit de mode show gekomen. S.v.L. Drie modellen van Thea Egger

Leidse Courant | 1980 | | pagina 2