Jimmy Carterde 51ste gijzelaar van Khomeiny Vragen voor de onderzoekers van de „Alexander KieHand" VERTROUWEN IN PRESIDENT NEEMT AF PASSEN VOOR PASEN: VROLIJKE JAPONNEN, MODIEUZE REGENMANTELS EN BETAALBAAR BOVENDIEN. 99- Boorplatform 45,- öUllfcNLANU LEIUSE COUHAN r DINSDAG 1 APHIL 1980 PAGINA 17 OORZAAK RAMP MET HOTELPLATFORM NOG ONDUIDELIJK STA VANGER Zolang er niet meer gegevens bekend zijn, moet elke speculatie over de oorzaak van de ramp met het drijvende hotel, de Alexander Kielland, be ginnen bij het „verschrikkelijke gekraak" dat een Engelse overle vende heeft gehoord toen het ge vaarte begon over te hellen en dat zich herhaalde alvorens het plat form definitief kapseisde omdat kennelijk een van de vijf stalen peilers waarop het platform rust te, afbrak. Een booreiland dat zich half onder water bevindt, kan men niet vergelijken met een normaal vaartuig. Het platform steunt op twee of meer grote pontons, die boven water kunnen komen als het platform in beweging is, maar die door de druk van het water 20 tot 30 meter onder de zees piegel blijven als het (boor)eiland stil ligt om een put te slaan of, zoals in dit geval, onderdak te bieden aan de bemanning van het nabijgelegen booreiland Edda. Op deze pontons staan dikke, holle stalen peilers waarop het eigenlijke platform rust. Om lekkages te voorkomen die een gevaar kunnen opleveren voor de stabili teit, zijn de holle buizen verdeeld in af zonderlijke reservoirs die men desgewenst met water kan vullen of kan laten leeglo pen om het vaartuig in de vereiste positie te krijgen. Aan deze structuur heeft men de voor keur gegeven boven die van een normaal schip, omdat deze structuur gedeeltelijk toegang geeft aan de golven en omdat de pontons zo diep onder water liggen dat het vaartuig nauwelijks of geen hinder ondervindt van de golfslag. Zelfs bij gol ven van zes tot tien meter hoog, zoals bij voorbeeld afgelopen week donderdag, zou dit type booreiland slechts 1 tot 1.5 meter overhellen. Het feit dat dit type platform enigszins toegeeft aan de golven, betekent dat het zeewaardiger is dan een platform dat ver ankerd ligt aan de zeebodem. Maar hoe stabieler het platform is, hoe minder zee waardig het is, en bij windkracht 10 staat het platform nog steeds op zijn grondves ten te schudden. Vandaar dat de Burgoyne Commissie die begin deze maand verslag heeft uitge bracht over de veiligheid van booreilan den in het Engelse gedeelte van de Noord zee, veel nadruk heeft gelegd op de kwali teit van het staal en heeft aangedrongen op regelmatige inspectie. Er zijn talloze redenen waarom gelaste naden kunnen breker^ zoals metaalmoeheid, roest, kleine breuken. De commissie waarschuwde dat bij „een aantal platforms half onder zee, fouten in het lassen aan het licht zijn ge treden die zo groot zijn dat het voortbes taan van het hele platform aan een zijden draadje hangt". De commissie heeft geen onderzoek ver richt in het Noorse gedeelte van de Noordzee, waar de veiligheidsvoorschrif ten strenger zijn, alhoewel dat niet hoeft te betekenen dat ze ook effectiever zijn. We weten niet wat de breuk in een van de peilers van de Alexander Kielland heeft veroorzaakt, maar het spreekt voor zich dat een slechte las en mogelijk roest verantwoordelijk is voor de ramp. De volgende vraag die zich voordoet, is of dat geleid kan hebben tot kapseizen. Is het bijvoorbeeld mogelijk dat een van de peilers gelekt heeft waardoor de druk op de andere peilers onevenredig groot werd? Was het wel verantwoord om slaapeenh?deh voor 350 man in te richten zonder eerst de 200 ton zware boortoren in het midden van het dek te verwijde ren? Deze vragen moet de Noorse onderzoek commissie als eerste beantwoorden. De bevindingen van de commissie zullen waarschijnlijk tot strengere veiligheids voorschriften leiden, zoals ook drie jaar geleden is gebeurd na de ramp met het booreiland Ekofisk. Ook toen heeft een zorgvuldig onderzoek geleid tot voor schriften die de veiligheid hebben ver groot. (Copyright The Guardian) Onderzoeks commissie aan het werk STA VANGER In Sta vanger is gisteren officieel het onderzoek aangevangen naar de ramp met het drijven de hotel, de Alexander Kielland. De enorme vijfde stalen poot die in vliegende storm af brak, is het voornaam ste onderwerp van on derzoek. De zes meter brede zuil zal worden onderzocht door een door de Noorse rege ring ingestelde onder zoekscommissie. De Alexander Kielland zelf drijft nog altijd ondersteboven in de Noordzee. Het kan nog weken duren voordat I het platform is gebor- i gen. (Van onze correspondent Dick Toet) WASHINGTON De Amerikaanse president Carter begint er ernstige hinder van te ondervinden, dat hij in feite de 51ste gijzelaar van ayatollah Khomeiny is. Sedert 4 november van het vorig jaar, toen de Amerikaanse ambassade in Teheran werd bezet, heeft Carter, door zijn belofte niet op campagne te gaan zolang de gijze laars niet vrij zijn, nauwelijks een stap buiten zijn witte ambtswoning gezet. Deze nette schipper, die de knuisten stevig om het roer houdt en niet bereid blijkt aan het gekibbel op het voordek mee te doen, sprak de Amerikanen aanvankelijk nog aan. Zozeer zelfs, dat de populariteit van Carter aan de vooravond van de strijd om het presidentschap een spectacu laire sprong maakte. Maar het optre den van de president heeft de natie tot nu toe geen enkel tastbaar resul taat opgeleverd. Integendeel, de situa tie van de gegijzelden in Iran lijkt, ondanks de briefwisseling tussen het Witte Huis en Teheran, uitzichtlozer dan ooit, terwijl de Amerikanen met de dag ongeduldiger worden. Een succesvolle militaire actie is echter uitgesloten en economische sancties kun nen uitsluitend enige symbolische waar den worden toegekend omdat de VS nauwelijks nog met Iran handelt. Het is daarom niet overdreven om te stellen, dat Carters politieke toekomst nog steeds voor een belangrijk deel in handen is van de ayatollah Khomeiny. Vergeten Mochten de vijftig gegijzelden triomfan telijk in het vaderland terugkeren, dan lijken de meeste Amerikanen toch be reid in ieder geval voor een tijdje te vergeten dat de inflatie het land tot aan de lippen is gestegen en dat de olym pische boycot niet helemaal is geworden, wat men zich ervan had voorgesteld. Ze zouden dan wellicht ook bereid zijn te aanvaarden, dat waar gewerkt wordt wel eens spaanders vallen. Zoals bijvoor beeld onlangs bij de geruchtmakende stemming in de Verenigde Naties over de Palestijnen bleek. Momenteel is men zo ver nog niet. De grote joodse gemeenschap in New York heeft de betreffende VN-stemming in ie der geval niet als een „vergissing", maar als een tegen Israël gericht gebaar be schouwd (denk aan de winst van Ken nedy in de voorverkiezingen). Een poli tiek waarbij Israël niet meer uitsluitend kritiekloos wordt gesteund, blijkt in de Verenigde Staten nog bijna onmogelijk. De regering Carter zoch al langer naar een mogelijkheid om langs officiële weg, bijvoorbeeld de VN, tot een veroordeling van de Israëlische nederzettingenbeleid te komen. Maar de vergissing was men deze stap zette, uitgerekend bij een ten aanzien van Jeruzalem zeer ongelukkig geformuleerde resolutie. President Jimmy Carter, een ge vangene van ayatollah Khomeiny in zijn eigen Witte Huis. Daarnaast blijken de buitenlandse tegen slagen voor Carter de aandacht ook meer te hebben gericht op de binnen landse problemen. De toestand van de Amerikaanse economie is bepaald niet hopeloos, maar wel zeer zorgelijk. Bo vendien is er weinig zicht op spoedige verbetering. De Amerikanen krijgen hier de rekening gepresenteerd voor het feit dat zij op energiegebied altijd voor een dubbeltje op de eerste rang hebben gezeten en hun economie voor een belangrijk deel via de „creditcard" (het zogenaamde plastic geld) hebben gebouwd op overmatig lenen. Gevoegd bij het feit dat de VS op sociaal gebied ten opzichte van veel landen in West- Europa nog een astronomische achter stand hebben in te halen en „groei" nog immer het toverwoord is voor alles wat met economie te maken heeft, blijkt ook het Amerikaanse toekomstbeeld niet erg rooskleurig. Hoewel de benzineprijzen in de Verenigde Staten in de laatste ander half jaar bijna zijn verdubbeld, betaalt men hier voor een liter benzine nog al tijd ongeveer de helft van de gemiddelde prijs in West-Europa. De Amerikanen worden zich echter meer en meer bewust van de groeiende problemen. Maar het verkiezingscircus is voornamelijk een schouwspel, waaraan in deze fase van voorverkiezingen slechts een klein deel van de bevolking actief deelneemt. De rest volgt het spek takel op de televisie en daar komen sim pele, krachtige boodschappen het best over. De kandidaat die zich in deze ma nier van optreden heeft bekwaamd, is de Republikein Reagan. Want ofschoon de stemming in de VS de afgelopen jaren dan wat conservatiever is geworden, de standpunten van de Ronald Reagan zijn simpel (soms erg simpel) en bepaald ul trarechts te noemen. Zondagavond nog liet Reagan weten, dat het tijd is voor „extreme druk" op Iran. Hij vertelde niet hoe die druk uitgeoefend zou moe ten worden, maar alle tv-stations maak ten melding Reagans „krachtige taal". Verkiezingsfront Op het verkiezingsfront zelf heeft het er alles van weg, dat Reagan nog maar twee concurrenten over heeft op weg naar het Witte Huis: de democraten Car ter en Kennedy. Zijn voorsprong op zijn Republikeinse concurrenten lijkt inmid dels onoverbrugbaar. Op dit moment heeft hij al bijna vijf maal zoveel gedele geerden achter zich als zijn naaste con current Georg Bush. Aan Democratische zijde is Carters voorsprong op Kennedy geslonken, maar nog steeds imponerend. Van de 1.666 gedelegeerden, die nodig zijn voor de Democratische nominatie heeft Carter er op dit moment 831, twee maal zo veel als zijn voornaamste oppo nent. Maar hoewel Kennedy pas nu goed op gang begint te komen, heeft hij door de blijvende raadsels rond Chappaquid- dick en zijn aanvankelijk teleurstellende en een in kwalitatief opzicht vooral gril lige campagne waarschijnlijk een tè gro te achterstand opgelopen. Een ander punt dat in het nadeel van de senator heeft gespeeld (en misschien nog doet) is het feit dat hij van alle honderd Ameri kaanse senatoren de afgelopen drie jaar de trouwste aanhanger van president Carter is geweest. Vandaar dat nogal wat kiezers tot nu toe wantrouwend op Ken nedy's kandidatuur hebben gereageerd. Wantrouwen Verleden week, bij de voorverkiezingen in New York en Connecticut, bleek ech ter dat het wantrouwen ten opzichte van Carter nog groter was dan dat ten op zichte kan Kennedy. En dat is een uiter mate gevaarlijke situatie voor Carter, die tot nu toe vooral op basis van zulke kwa liteiten als „fatsoen en eerlijkheid" poli tiek op de been is gebleven. Duidelijk wordt in ieder geval, dat de harde strijd tussen Kennedy en Carter die voor de komende weken wordt ver wacht en die na Kennedy's recente zeges wellicht pas op de nationale Democrati sche conventie in augustus wordt be slecht, alleen maar gunstig kan zijn voor de Republikein Reagan, wiens simpele „oplossingen" nog onbeproefd zijn en langzamerhand een onweerstaanbaare aantrekkingskracht beginnen te krijgen op zeer veel Amerikanen. Kennedy's verrassende „come back" kwam op het moment, dat Carter net wilde beginnen zijn strategie geheel op zijn „toekomstige rivaal" Reagan af te stemmen. Carter moet zich nu opnieuw op zowel Kennedy als Reagan concentre ren. Daarnaast heeft hij echter ook nog te maken met ayatollah Khomeiny, die hem tot een gevangene in zijn eigen Wit te Huis heeft gemaakt. Chintz regenmantel in groen-beige, écru, biscuit, camel en groen. Mt. 36 t/m 48 - Poplin regenmantel in groen-beige, biscuit, écru, groen en pink. Mt. 38 t/m 50 «g Een overzicht van de structuur van de Alexander Kielland. Duidelijk zijn onderaan de ronde pontons te zien. I ekkere denim cowboybroek met stiksels. Mt. 122(19.-) ja t/m 170 (29.50). V.a. 1T,~ Te gek goede bodywarmer. In blue, wit en Modieuze japon in katoen. Zijden jersey japon in diverse Kleuren: rose, bleu en Ika. dessins en kleurstellingen. Mt. 38 t/m 48 Ml 39 t/m 48 Qty Landingsplaats helicopters

Leidse Courant | 1980 | | pagina 15