Den Bosch prolongeert landstitel De korte lijdensweg van „duikelaar" Dowling LEIDEN KOMT HALVE SECONDE TE KORT: 73-72 Omkoopschandaal escaleert nogsteeds RUDIE LUBBERS GESLAAGD VOOR EXAMEN SPORT LEIDSE COURANT DINSDAG 1 APRIL 1980 PAGINA 15 OMZET ITALIAANSE TOTO DAALT MET ZEVEN MILJOEN Ton Boot op de schouders. De coach van Den Bosch sloot gisteravond zijn tweede en laatste seizoen bij de Bos schenaren met een landskam pioenschap af en is daar erg blij mee. Optimaal Direct na de pauze vonden de teams de tijd gekomen het talrijke publiek basketbal op hoog niveau aan te bieden. De toch redelijk sluitende zone van Den Bosch kon niet voor komen dat de Leidse ploeg vier minuten lang uitsluitend met scherp schoot Aange zien Den Bosch echter even accuraat ant woordde en daarbij eenmaal balverlies van Bruinsma ook nog eens afstrafte, stond er na die vier minuten optimaal basketbal een 46-45 voorsprong op het bord voor de ploeg van de evenals collega Blom scheidende coach Ton Boot. Na die periode was het echter wel direct ge daan met het betere basketbal. Legden de zenu wen weer beslag op erg witte Bruinsma en steeds vermoeider ogende Plaat en was het voor Leiden op dat moment echt duidelijk dat alleen van ohn Washington een normale Amerikaans' inbreng te verwachten was, om dat Ervin biddings het opnieuw liet afweten. Onder het motto „buigen of barsten" begonnen de teams vervolgens bij een 53-53 score aan de laatste tien minuten. Het werd „barsten" voor de Leidenaars, die met nog vijf minuten te gaan tegen een vooral door Dekker opgebouwde 64- 59 achterstand aankeken. Leiden kon die nade lige marge door scores van Woudstra en Bruinsma nog nivelleren, maar zelf afstand ne men zat er voor de Leidse ploeg niet in. Een onnodig lijkende, vijfde persoonlijke fout van Sid Bruinsma (topscorer Danny Cramer benut te de bonus) zette Den Bosch twee minuten voor tijd definitief op het winnende spoor: TI TO. Een score van Kruidhof werd door Aker boom beantwoord (73-72), waarna de scorebeurt weer aan Leiden was. Negenentwintig secon den voor tijd schoot en miste Plaat, kreeg Den Bosch balbezit en was de tweede landstitel bin- Totdat Al Faber vijf seconden voor tijd bijna zijn kostbaarste misser van dit seizoen maakte, de bal verspeelde en daardoor indirect Kruid hof in stelling bracht. De daaropvolgende doel treffende poging van Kruidhof viel volgens de officiële waarnemer evenwel een halve seconde buiten de beschikbaar gestelde speeltijd van veertig „schone" minuten. En dus mocht Den Bosch zich opnieuw kampioen van Nederland Scores: Den Bosch: Cramer 17, Dekker, Lister en Akerboom 14, Faber 10, Kirkland 4. Leiden: Plaat 17, Bruinsma 16, Washington 14, Woudstra 10, Giddings 9, Kruidhof 6. GERT-JAN ONVLEE ROME Het twee maanden oude en nog altijd escaleren de Italiaanse voetbalschan daal heeft een funeste uit werking op de Italiaanse staatstoto. Een week na de arrestatie van dertien spe lers (twee van hen zijn in middels weer op vrije voe ten) daalde de omzet van de voetbal-toto met zeven mil joen gulden. De arrestaties enjiet feit dat spelers voor de rest van het seizoen ge schorst werden, hadden geen invloed op de toeschouwer saantallen bij de wedstrij den van zondag. De twee man die met hun ont hullingen de stoot gaven tot het justitieel onderzoek zijn gisteren na het betalen van een borgtocht voorwaardelijk op vrije voeten gesteld. Zij hebben drie weken vastgeze ten in de grootste gevangenis van Rome, de „Regina Coeli". De fruithandelaar Cruciani en de herbergier Trinca zijn als illegale bookmakers bezig ge weest op de „zwarte" voetbal gokmarkt. Zij kochten spelers om en onthulden hun praktij ken omdat zij zich door de om gekochte spelers bedrogen voelden en financieel geruï neerd waren. Voordat het tweetal werd vrij gelaten waren van de zeven tien gearresteerde personen de spelers Casarsa en Zecchini (beiden Perugia) en manager Prebedi (Brescia) uit voorlopi ge hechtenis ontslagen. In to taal staan ongeveer vijftig per sonen onder verdenking aan de omkoop-affaire te hebben meegedaan. Een verzoek tot vrijlating van dr. Felice Co lombo, voorzitter van AC Mi lan en elf nog zittende spelers, werd gisteren door de openba re aanklager afgewezen. Waarschijnlijk zal binnenkort nog een aantal arrestaties vol gen. In het weekeinde kwa men nieuwe bewijzen aan het licht, die vooral de spelers Vincenzo d'Amico (Lazio Roma) en de Romeinse scheidsrechter Massimo Culli betreffen. Inmiddels is in Rome het on derzoek voortgezet van de Ita liaanse voetbalbond zelf, dat op 13 maart op verzoek van justitiële autoriteiten was ver daagd. Een tegenvaller voor de voorzitter, de advocaat Cor- rado de Biase, was dat hij van de autoriteiten geen toestem ming kreeg de voetballers te ondervragen, die in de „Regi na Coeli" gevangen zitten. Daarentegen liet hij doorsche meren zijn onderzoekingen niet te beperken tot de wed strijden MilanLazio en Avel- linoPerugia, waar de justitie nu mee bezig is, maar ook met de ontmoetingen Milan Roma, JuventusAscoli en BolognaJ u ventus. MilanRoma telde voor de Italiaanse beker en werd ge speeld op 22 november 1979 in het stadion San Siro. De uit slag was verrassend, Roma won met 40. De man, die er niets van terecht bracht was doelman Albertosi van Milaan, één van de gearresteerde spe lers. De competitiewedstrijd Juven tusAscoli vond op 21 decem ber 1979 plaats. Ook hier was de uitslag een verrassing: het bescheiden Ascoli won met 3— 2. Ascoli „handhaafde" die goede vorm en staat nu tweede in de rangschikking. Suriname uitgeschakeld PARAMARIBO Hel Suri naamse voetbalelftal heeft zich niet voor het Olympisch toernooi in Moskou ge plaatst. In Paramaribo verloren de Su- rinamers een kwalificatiewed strijd tegen Costa Rica met 3 2. Bij de rust stond Costa Rica voor met 20. Eerder had de Verenigde Staten zich uit deze groep al gekwalificeerd. Penningmeester met kas verdwenen VLAARDINGEN De Hollandiaan, amateur twee deklasser uit Vlaardingen, heeft een volstrekt lege club kas. Vermoedelijk is de 21- jarige penningmeester J. W. schuldig aan het verdwijnen van een bedrag van onge veer 40.000 gulden. Het ontbreken van het kasgeld kwam aan het licht toen be stuursleden van de vereniging ontdekten dat er een achter stand in de betalingen was. De bestuursleden slaagden er niet in contact te krijgen met de penningmeester, die mogeliik naar het buitenland is vertrok- DEN BOSCH Niet de gedoodverfde favo riet Parker Leiden, maar Nashua Den Bosch mag zich - opnieuw - voor een jaar basketbalkampioen van Nederland noemen. De Bosschenaren die zaterdag in de Leidse Groenoordhallen de eerste wedstrijd van de play-off-finale al verrassend in winst had den omgezet (69-74) toonden zich ook gister avond in de return de meest koelbloedige ploeg: 73-72. Waar de Leidse formatie van coach Hennie Blom onder aanvoering van dit seizoen toch zo constante Mitchell Plaat overgeconcentreerd en al te nerveus weer niet in haar eigen ritme kwam, bleek Den Bosch opnieuw net iets vaster, net iets ge lukkiger dan de aanvankelijk hoger aange slagen Leidse tegenstrever. Al was het ver schil tussen beide - tegen de Europese top aanleunende - teams dit keer wel bijzonder klein. En kwam Parker Leiden in de slotfa se van de strijd maar een halve seconde te kort om alsnog een derde, beslissende wed strijd uit het vuur te slepen. Ron Kruidhof s score op de valreep vond echter geen gena de. Waardoor voor de tweede keer in drie dagen een verliezende eindstand voor de Leidenaars op het bord kwam. Een tweede nederlaag, bereikt' in een treffen waarin beide ploegen nu wel bij vlagen aan toonden echte toppers te zijn. Konden in het za terdagse duel zowel Den Bosch als Leiden nim mer duidelijk maken waarom juist zij de Ne derlandse basketbalcompetitie ook dit seizoen weer hadden beheerst, in de bomvolle Bossche Vinkenkamp maakten de teams de verworven faam wel waar. Bleek opeens dat Leiden verde digend eigenlijk best wel sterk kan zijn - met name de wijze waarop Sid Bruinsma en Jimmy Woudstra het Bossche kanon Kees Akerboom (14 punten) uitschakelden maakte indruk - en werd ook weer eens duidelijk waarom het van uit de defensie opgebouwde systeemspel van Den Bosch zelfs tegen Europese topploegen suc cesvol kan zijn. Met Jan DekKer als spelverdelende uitblinker nam de thuisploeg na een gelijkopgaande be ginfase een voorsprong.. De verkregen 14-8 marge (Akerboom en weer fraai „hookende" James Lister schoten raak) kon evenwel door Den Bosch niet worden uitgebouwd. Woudstra mocht aanvallend dan nog altijd niet zichzelf zijn, Al Faber aan de andere kant wel soepel^, scoren, bij 22-22 had met name Plaat de ploe-~ gen toch weer bijeen gehaald. Een gelijke stand die, in allerlei variaties, het wedstrijdbeeld zou blijven bepalen. Dan weer nam het vrijwel con stant man-to-man spelende Leiden een kleine voorsprong, dan weer leidde Den Bosch. Bij James Lister van Den Bosch (midden) en John Washington in een fraai „luchtduel". Ervin Giddings (links) springt voor niets mee. ROTTERDAM Het meest betreurden de bezoekers van de Schiehal in het Ahoycom- plex te Rotterdam dat de laatste partij, tussen de ban- tamgewichten Roy Somer en de Brit Dave Smith, door een oogblessure van de Ne derlander moest worden ge staakt voor de vijfde ronde begon. Dat was puur boksen geweest tussen twee tech nisch begaafde pugilisten op een avond, die was gedeva lueerd doordat de tegenstan der van Europees kampioen Rudy Koopmans tot twee maal toe moest worden ver vangen en de derde keus voor de hoofdpartij binnen twee minuten al was versla gen. Het risico, dat Koop- mans voor deze partij was toegedicht - zeker nu hij an derhalve maand voor een duel om de wereldtitel staat - was met de Canadese te genstander Tony Dowling tot een minimum terugge bracht De hoofdpartij werd dus een bittere teleurstelling. Nog nooit, sinds hij zijn Europese kroon veroverde, bokste Rudy Koopmans zo agressief. Hij be stookte de fraai besnorde Ca nadees meteen met een linkse en rechtse hoek en voor de man, die helemaal uit Vancou ver was gekomen, was gewend aan het ringlicht lag hij al op het canvas na een loepzuivere rechtse. Dowling stond op maar tuimelde meteen weer op de grond, wederom .door een lijnrechte rechtse. Dat ge beurde nogmaals en toen vond de scheidsrechter het tijd om hem naar zijn hoek te sturen. Nog geen twee minuten had de lijdensweg geduurd van de man die derde keus was. Im mers, de oorspronkelijke te- De Engelsman O'Connor was wel groot en zwaar en kwam soms wel eens door met zijn linkse, die hij overigens met de kreet boem-boem altijd keurig aankondigde, maar zijn nederlaag tegen Rudie Lubbers (rechts) stond na acht ronden muurvast. genstander, Steve Tohill uit Amerika, had afgezegd we gens een ribblessure. Zijn ver vanger en landgenoot Maurice Rice was niet in het bezit van een geldig paspoort en mocht de VS niet uit In allerijl kroop manager Henk Ruhling aan de telefoon en na ettelijke ge sprekken slaagde hij erin de Canadees Tony Dowling uit Vancouver op te trommelen. Een lange reis voor twee mi nuten. Rudie Lubbers,die na drie jaar zijn come back maakte om, zoals hij had gezegd een overwinning op zichzelf" te behalen, moest er heel wat langer over doen. Dowling, die als een d ui keipoppetje' drie maal tegen de grond ging, had al voor hilariteit gezorgd, de Britse superzwaargewicht van 108.2 kg., Terry O'Connor, ging op dezelfde voet verder. Er liep in de met een kleine tweeduizend toeschouwers vrijwel geheel gevulde Schie hal bij dit duel nogal wat mis. Lubbers had zo lang niet in de ring gestaan dat hij zijn tand- beschermer was vergeten. In de tweede ronde scheurde de zware, lange maar niet bijster als bokser ontwikkelde O'Con nor uit zijn boksbroekje. Het gaf het publiek reden zich te vermaken bij een partij die, van de zijde van de Amster dammer, alleen was bedoeld als therapie om zich te ont doen van alle beslommeringen die hij de laatste jaren zowel zakelijk als privé had onder vonden. Zelfvertrouwen had Lubbers in voldoende mate. Toen de Brit in de eerste ronde wat succes had gehad met zijn linksen, werden bij Lubbers de aanleg, het talent en de routine ontplooid die hij ook na drie jaar afwezigheid had verloren. Maar het ont- Daar gaat Tony Dowling weer. Driemaal moest hij het canvas opzoeken na loepzuive re rechtsen van Rudy Koopmans. Toen greep de scheidsrechter in en staakte de on gelijke strijd. brak hem aan kracht en ti ming, zodat de man uit Bir mingham de volle acht ronden bleet staan. Eerlijk gezegd: O'Connor-niet-veel-van. Maar Rudie Lubbers was geslaagd voor zijn „examen". Stijgende lijn Wat gemeenlijk „bijpar tijen" worden genoemd, red den de avond, waarop alleen Lubbers de volle acht ron den moest boksen. Daar was allereerst lichtwelter Cor Eversteijn, die een steeds stijgende lijn vertoonde in zijn tot nn toe gebokste vijf profpartijen. Die lijn zette hij voort in dit gewicht, waarin ettelijke tegenstan ders in Europa zijn te vin den. Ditmaal was de Oostenrijker Herbert Trausmuth zijn oppo nent, een fel boksertje met vooral een goede linkse stoot De oude meester Theo Huize naar had dat na een ronde na- kant op te draaien" - van de sterke stoot af zodat de kracht daaraan grotendeels kan wor den ontnomen - bracht de We ner zo in paniek dat hij in de tweede ronde acht tellen moest nemen toen een links- rechtse combinatie door zijn toch hoge dekking flitste. Dat gebeurde in de derde ronde nogmaals en toen ging Traus muth geen risico meer uit de weg. Hij liet inderdaad in de vierde ronde Eversteijn even door de knieen knikken in dit zware duel maar de Rotter dammer is technisch te goed om het nemen van alle risico door een tegenstander niet uit te buiten. In de vijfde ronde lanceerde hij dan ook een haarzuivere linkse opstoot en de helper van Trausmuth, die inzag dat verder boksen nutte loos zou zijn, wierp de hand doek, een ronde voor het ein de. Eversteijn zal nog enige wed strijden zes ronden moeten boksen, de naar het middenge wicht overgegane ex-zwaar- welter Alex Blanchard is daar nu aan toe nadat hij ook zijn was de Brit Oscar Angus, wiens pedante sikje een mik punt voor Blanchard was. De koele, hard en zuiver stotende Blanchard, die zijn lengte en dus langere reach wederom uitstekend uitbuitte,begon al meteen met het „sloopwerk". In de tweede ronde liet hij een perfecte serie van boven naar beneden los, waarop Angus acht tellen rust moest nemen. Daarop volgde weer zo'n ra zendsnel gestoten serie en An gus ging k.o. Rest de vraag wanneer de uiterst begaafde pugilist op een tegenstander zal stuiten die hem partij kan geven. Tot nu toe waren het allemaal „vluggertjes" voor Blanchard, het grootste jeugdi ge (21 jaar) talent dat ons land in het profboksen bezit -Bantamgewicht Roy Somer is ook pas 23 jaar maar voor hem is de tijd van de sterke tegen standers al aangebroken.Hij stond tegen de Engelsman Dave Smith - vervanger voor de geblesseerd geraakte Glyn Davies - die derde staat op c(e Britse ranglijst. Het leek dat met deze opponent te hoog was gegrepen want in de eer ste ronde al moest Somer op een rechtse van zeer dichtbij acht tellen rusten. Ook voor hem gold de andere kant op draaien". Somer kwam sterk en knap terug in deze partii die louter „vuistschermen was.In de derde ronde achtte de ringarts de oogblessure van Somer nog niet alarmerend maar toen de scheidsrechter zich voor het begin van de vijfde ronde weer bij hem meldde met de bantamgewicht uit Smilde, moest de arts advi seren de partij te staken. Smith, een prima vervanger, derhalve winnaar, wat altijd een onbevredigend einde is van een duel, zeker het zo'n bijzonder fraai is. HERMAN VAN BERGEM

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13