Eers te m ann en- café in Leiden vanavond open poggenponl keukens/bad Eerste zomerzegels 15 april op postkantoor helpt u kiezen: MANNENBEWEGING IN OPMARS 1 rmponerend oncert van Aleka nmeonidou Krakers verzetten zich Hooglandse kerk beschermd monument Springplank trekt volle zaal Geen voorrang Economisch welen wee STAD LE'.DSE COURANT MAANDAG 31 MAART 1980 PAGINA 3 LEIDEN Loco-burgemeester C. Waal koopt dinsdagmorgen 15 april de eerste zomerpostzegeis van 1980 in het hoofdpostkantoor aan de GerestraaL De PTT schenkt dit jaar met de zomerze gels aandacht aan het werk van de Zomerzegels kosten iets meer dan ge wone postzegels. Met dat extra geld steunt het Comité voor de Zomer- grond kunnen komen. Voorzieningen voor bijvoorbeeld gehandicapten, langdurig zieken, jeugdgroepen en steun aan culturele activiteiten, vor mingswerk en cultuurbehoud beho ren tot de activiteiten. door gebrek aan geld moeilijk van de De nadruk wordt dit jaar gelegd op het natuurvriendelijk toeristisch ge bruik van het zo rijk geschakeerde Nederlandse landschap. Rein Drayer, ontwerper van de zegels, koos voor een duingebied, een heidelandschap, een karakteristiek merengebied voor waterrecreatie en een buitenplaats. De zegels zijn behalve op het hoof- kantoor aan de Gerestraat, ook te verkrijgen aan het Bevrijdingsplein, Breestraat en in de Merenwijk. Bij het plaatselijk Comité voor de Zo merzegels per adres mevrouw A. Ot- ten-Baas, Titus Brandsmalaan 57, kunnen de zegels en andere artikelen eveneens besteld worden. LEIDEN Nu de vrouwenbeweging eigen- Ik al wat aan kracht lijkt te hebben inge- let komt in Nederland de mannenemanci- odpatie van de grond en schieten overal in den plande de mannencafé's uit de grond. De strijd van de vrouwen lijkt grotendeels te zijn gestreden (er is natuurlijk nog genoeg om voor te strijden, maar veel ideeën van de vrouwen zijn overgenomen en in de maat- 19 schappij geïntegreerd), maar de strijd tegen het opgedrongen rolpatroon voor mannen lrtgmoet nog beginnen. In Utrecht, Haarlem. Rotterdam en Eindhoven zijn inmiddels lannencafé's opgericht. Er worden ook al enige tijd mannenbladen uitgegeven (onge veer 6 verschillende in Nederland) en er worden al praatgroepen voor mannen ge houden. In Amsterdam is zelfs een manne- nopvangcentrum, het Zandmannetje, ge- id. In Leiden wordt vanavond voor het :rst een mannencafé gehouden. Dit initia- ief komt van Stephan de Valk en Gerard Barendse. Zij houden zich al enige tijd bezig [net de mannenbeweging en hebben erva- ring in de mannenpraatgroepen. (in Leiden 51,9 werden het afgelopen jaar ongeveer 10 van lie praatgroepen gehouden). de emancipatie van de man moet nog een hoop gebeuren vindt Gerard Barendse. „De mannenbeweging staat nog in de kinderschoe nen. Als je een bibliotheek binnenstapt, vind je drie planken met boeken vrouwenliteratuur en misschien als je geluk hebt drie boekjes met mannenliteratuur. De mannenbeweging is niet ontstaan als afweer tegen de vrouwenemanci patie. Integendeel. We hebben grote bewonde ring voor de akties van de vrouwen en we moeten toegeven dat we veel dingen, waar we nu mee bezig zijn, van de vrouwen hebben af gekeken. Het ontstaan van de mannenbewe ging is misschien wel gedeeltelijk ontstaan juist door de opmerkingen van de vrouwen over de 'man'. Veel mannen hebben namelijk ook geen vrede met het rolpatroon dat hen is opgedrukt door de maatschappij en dat hen is geleerd te accepteren in de opvoeding. Het is nog steeds gek als je als man geen behoefte hebt om een carrière op te bouwen of liever part-time werkt. In veel banen is die mogelijkheid, veelal specifiek voor mannen, zelfs geheel uitgesloten. Veel mannen willen van het mannenbeeld van stoer, flitsend en krachtig te moeten zijn, af. Het is vaak heel moelijk om je emoties te tonen. Het is nog steeds een taboe als een man huilt. Mannen onder elkaar praten eerder over zake lijke dingen dan over persoonlijke problemen. Waarom, weet eigenlijk niemand. Zoiets doe je gewoon niet. Die dingen willen we proberen in Toekomstbeeld van de tekenaar van de Utrechtse mannenkrant. Mannen voeren aktie tegen mannenmaatschappij waarin de rollen van man en vrouw worden bevestigd. het mannencafé te bespreken. We zullen the ma-avonden houden om een bepaald onder werp uit te diepen. Het zal echt niet zo worden als is gesuggereerd dat we als een gek gaan zit ten janken zodat het vloerkleed ontzilt moet worden", zeggen Gerard Barendse en Stephan de Valk uit Leiden. Minder fanatiek De mannen van het mannencafé lijken in eer ste instantie minder fanatiek dan de vrouwen van het vrouwencafé. Een mannelijke journa list die bij de oprichting van het vrouwencafé met één van de vrouwen wilde praten werd naar huis gestuurd, omdat zij slechts een vrou welijke journalist te woord wensten te staan. De mannen van het mannencafé hadden er geen bezwaar tegen dat zij door een vrouw werden geïnterviewd. In eerste instantie den ken ze ook de vrouwen, die bij het mannencafé naar binnen willen, niet te zullen weigeren. Al leen als blijkt dat de mannen er zich minder door op hun gemak voelen, is dat aanleiding ze te weigeren. Voorlopig zullen ook geen mannen met potten verf de straat op gaan om bijvoor beeld 'mannen tegen porno' op muren en ra men te schilderen. Zij vinden dat porno rolbe- vestigend is en daarom verwerpelijk, maar als iemand porno leuk vindt moet hij of zij dat zelf weten, aldus de mannen van het mannencafé voorlopig. De eerste bijeenkomst van het mannecafé vindt maandagavond 31 maart plaats in het gebouw aan de Nieuwe Rijn 20 a. In dit gebouw hebben ook de vrouwen hun vrouwencafé en is de NVSH en de LWH (Leidse Werkgroep Homo fielen) gehuisvest Hstads- ehoorzaal itverkocht overvolle Stads gehoorzaal heeft za- erdagavond met volle igen genoten van Ie uitvoering van de lattheus Passion ■r het Chr. Oratori- m en Jongerenkoor x Animo. Onder lei- i: ing van dirigent Wim e e Ru kwam het koor j«ot een uitstekende Wed* restatie. IIDEN Een toe mee van de Griekse pianiste Aleka Si- nidou was een gelegenheid voor K O een extra con té organiseren in de Kapelzaal. Twee sonaten waren te ren, die van Mozart en Beethoven, met daartussen twee rken van Liszt sonate KV 332 van Mozart kenmerkt zich met de bekendere tate in A-klein, door een brede, orkestrale klank en een grote uositeit. Simeonidou heeft dat orkestrale karakter sterk •rgegeven, maar neigde tot een expressiviteit die de helder- lid van de muziek wat tekort deed. De melodische gedeelten onken overtuigend en in het adagio werden prachtige effecten irieJreikt. Maar in het algemeen was haar aanslag zwaar en haar iaar(namiek nogal fel. Vooral het derde deel was fors van klank n J de virtuoze gedeelten klonken vaak ondoorzichtig. Men had t t gevoel dat de pianiste vooruitliep op de twee volgende, F "^romantische werken van Liszt. cici Itude d'exécution transcendante werd met een grote techni- ^c' ie beheersing vertolkt en het inlevingsvermogen in de bezwe- y^yide sfeer van dit werk was pakkend. Met een zelfde affiniteit dramatiek klonk Vallée d'Obermann. Contrasten in stem- n& werden gebracht met een temperament dat steeds juist ge- seerd was, zodat de muziek overzichtelijk bleef, izelfde bezwaren die ik vond gelden voor de vertolking van izart, had ik voor die van Beethovens sonate op. 111. Simeoni- eal u toonde di1 veeleisende werk bewonderenswaardig te he ersen en gaf er een indrukwekkende weergave van. Echter ervloedig pedaalgebruik en tempowisseling gaven dit werk 1 n te expressief karakter, dat afbreuk deed aan de exactheid deze sonate- ettemin, Aleka Simeonidou bracht haar muzikale visie op im- nerende wijze en bewees een zeer begaafd pianiste te zijn. DIRK VOOREN. s ki lui rl LEIDEN De Leidse poli tie heeft het zondagmorgen om half elf met drie Leidse krakers aan de stok gehad. Tijdens een vechtpartij tus sen de krakers en vijf poli tiemannen, liep een 21-jarige man lichte verwondingen op. De confrontatie tussen de drie krakers, een echtpaar van 21 en 19 jaar en een 16-jarige broer, vond plaats aan de Ma- rijkestraat. Het drietal pro beerde hier een woning open te breken. De politie consta teerde, dat de kraakactie met vernielingen gepaard ging en wilde het drietal arresteren. Tegen deze aanhouding werd fel verzet geboden. Het echt paar bewoont reeds een kraak pand aan de Willem de Zwij gerlaan, maar verwacht hier binnenkort uitgezet te worden. Vandaar dat ze met hulp van de broer naar een nieuw pand uitkeken. De Leidse politie voorkwam zaterdag een kraakactie van een woning aan de Albert Verweystraat. Hier werd nie mand gearresteerd omdat er geen vernielingen werden aangericht a SIDEN Om haar een- eudige maar harmonische "tectuur en een interieur d kunsthistorische en oud- epdkundige waarde is de 1618 daterende en in 1888 gewijzigde Hooglandse aan de Hooglandse rkgracht in Leiden tot be- termd monument ver- Ifard. kerk heeft een verhoogd gewelf, dat het midden- lip overdekt, door halfton- gewelf overdekte zijbeuken en een pannen zadeldak. Boven de ingang is een balkon. Langs de borstwering ervan zit een reeks geschilderde panelen van Joris van Schooien uit 1640. Er is een orgel uit 1672 dat in 1788 werd veranderd en uitgebreid. In Leiden zijn ook de panden Breestraat 6 en 8 als monu menten in bescherming geno men. Beide panden zijn in oor sprong zeventiende eeuws. ONDANKS SLECHTE UITVOERING LEIDEN Voor de tweede keer dit seizoen danste de Springplank, de aspirantengroep van het Nederlands Dans theater, in het LAK. Afkomend op de vertrouwde naam vulde het publiek de hele zaal. „Selected Essays" van Robert North was ronduit slecht, op alle fronten. De kostuums waren lelijk, de uitvoering heel slordig en de choreografie hoogst oninteressant. Het idee, dat hieraan ten gronde lag, nl. vriendschappen die opbloeien en afsterven, biedt zeker meer mogelijkheden dan dit povere resultaat. Het zorgde er wel voor dat de andere stukken door het contrast beter leken dan ze waren. De uitvoering bleef, hoewel beter, hier en daar slordig. Werkelijk boeiend om naar te kijken waren de delen uit „Dream dances" van Jiri Kylian (muziek: Folk Songs van Luciano Berio). Hoewel heel kort, had elke dans een heel eigen karakter, erg dramatisch. Het laatste stuk, „Interac tions" van Christopher Bruce, kreeg niet geheel ten onrechte een daverend applaus. De vele wisselende combinaties, waarin de vier dansers en twee danseressen optraden, hielden zonder moeite de aandacht gevangen. Zoals gebruikelijk haalde de voorstelling net geen topniveau, wat men misschien ook niet mag verwachten van dansers die nog „in de groei" zijn wat hun toneelpersoonlijkheid aangaat. WIL WALVIS. Een 71-jarige man uit Breda veroorzaakte gistermiddag om half twee een aanrijding op de kruising Churchilllaan/Haagweg, doordat hij een 20-jarige Leidse automobiliste geen voorrang verleende. De automobilist stond stil op de Churchilllaan en trok vervolgens op met de bedoeling de Haagweg over te rijden. De van rechts komende Leidse werd echter door de man niet opgemerkt. De 71-jarige bestuurder reed loodrecht in op de auto van de vrouw. Er ontstond aanzienlijke blikscha de. De vrouw werd met een hoofdwond naar het AZL overgebracht, de man uit Breda bleef ongedeerd. LEIDEN Geboren: Hlnderklen Geertrulda Jacoba Ananda d.v. J. Jonker en H. C. Loch. Roderick Wil lem z.v. C. F. M. de Bakker en W. A. M. Claes, Elisabeth SJoukje Caroline d.v. M. Zonnevylle en E. G. Derkzen, Crystal Jeanlne d.v. M. K. Rirlassa en W. C. Slmmerman, Tlmotheus Matt hias z.v. R. T. Qulspel en M. J. van de Merwe, Carolijne Frédèrlque Catheri ne d.v. F. J. Duparc en R. Dubois, Pa trick Albert z.v. L. M. J. Vandormael en H. W. Dijkstra. Silvia d.v. G. Heemskerk en M. Lammers. Pleter z.v. G. Ravensbergen en N. Schaap, Elisabeth Aukje Susanna d.v. D. I. J. van, Nleuwenhoven en E. S. A. Jan- son, Mirjam d.v. T. Kralt en E. M. van Egmond. Fatlma Zohra d.v. M. Acher- rat en H. Acherrat. Jessica Veronlque d.v. G. RI|nhout en C. A. Frledhoff, Blanca d.v. J. Erades en C. Bakker, Ernst z.v. H. J. Berlin en E. Koopman. Overleden: M. Crama geb. 21 dec. 1913 echtg. van J. de Klerk, R. Hoge- wonlng 2 feb. 1926 echtg. van J. Plug, A. den Os 29 Jul. 1927 man, K. A. van den Bos 17 dec. 1912 geh. gew. met B. Knol, J. van der Linden 13 sep. 1898 man, G. Marchand 2 okt. 1904 man, W. D. van Heukelom 2 feb. 1922 man, A. L H. van der Schoot 22 mrt. 1903 man, P. J. C. Mlnderman 26 okL 1894 man. 1 april (1) Morgen is het weer zover. De nationale grappendag. Vaders en moeders worden door hun kinderen bij voortduring in de maling genomen, afhankelijk van leeftijd en ervaring uiteenlopend in aardigheid maar vooral in de stijl van de grap met losse schoenveters. Kortom jool en jolijt in de huisgezinnen. Kranten doen sinds jaar en dag ook steeds mee aan de 1 april cultus, vooral de huis aan huisbladen staan er door gaans vol mee. Natuurlijk is de viering van 1 april een vast agendapunt in de studentenwereld. 1 april (2) Dit jaar lijkt het overigens was minder te zijn dan in voor gaande iaren. De redactie van Allerleids is tenminste niet overstelpt met aardige of minder aardige bedenksels. Een paar zijn ons opgevallen. Wat bijvoorbeeld te denken van het advertentieblad 'Kopermolen-Nieuws' dat de afgelopen week de vondst van kostbare gouden munten in de Meren wijk meldde. Een drs Van der Spae zou op de dinsdag voor Pasen de vindplaats bekend maken. Een beetje slordig is het bericht wel, want nergens wordt gemeld waar die doc torandus zijn mededeling zal doen. Slordig, omdat de ver vaardiger van het bericht nu nooit kan ontdekken of er wel iemand in zijn grap is getrapt. Maar misschien is er van opzet sprake: de grap is in feite te doorzichtig. 1 april (3) We kunnen ons uit het verleden wel betere grappen be denken. Een paar jaar geleden bijvoorbeeld zouden studenten in het Kamerlingb Onnes Laboratorium het absolute nulpunt bereiken en zichtbaar maken. De overlevering meldt, dat tientallen Leidenaars door de ramen naar binnen gluurden toen de studenten met stikstof knoeiden. Onzin natuurlijk. Wat meer recent is de grap met het verankeren van de aardlagen om er voor te zorgen dat de grondlagen niet meer konden verschuiven en aardbevingen definitief tot het verle den zouden behoren. In een stukje universiteitsgrond werd met groot vertoon een kolossale schroef de grond gedraaid. Niet een grap om zomaar in te trappen, maar wel eentje van een behoorlijk niveau. Aardig was ook het artikel in de L.C. waarin de komst van een heliha ven aan de Plesmanlaan werd gemeld. Om die heliha ven te introduceren konden Leidenaars kosteloos een rondvlucht maken...op de eerste april. Het idee voor deze grap was mede voortgekomen uit het creatieve brein van de manager van een nabijgelegen motel, die dan ook de gegadigden voor een rondvlucht zou regis treren en indelen. Dit laatste bleek het aardigste ele ment Niemand op de redactie gelooft, dat er ook maar één Leidenaar in het grapje is getrapt Wel echter de manager van het motel. Hij werd overladen met tele foontjes van gegadigden voor een rondvlucht-afkom stig van redactieleden. Ongeveer elk uur belde de arme man fan de redactie weer op om te melden, dat er zo veel belangstelling was. Hij citeerde de gegadigden soms letterlijk om maar te laten weten dat er van die gekke Leidenaars rondstappen op deze aardbol- Misschien weet hij nu nog niet, dat hij in z'n eigen grap is getrapt 1 april (4) Vanuit de studentenwereld is toch nog een grap naar ons overgewaaid. Hij heeft te weinig niveau om er serieus aan mee te werken, maar is toch wel weer te aardig om hem simpelweg te negeren. Vandaar dan het bericht onder de kop: Belangrijke meteoriet nog steeds niet gevonden". De tekst van het bericht dat vandaag op een andere dan deze plek in de krant zou moeten staan, luidt:,, Vannacht is de meteoriet, die al enige dagen met grote interesse door de sterrewacht werd gevolgd, door de dampkring heen ge drongen. Uit de laatste gegevens is berekend, dat er brok stukken van de meteoriet in het park Nieuweroord-Blau- we Vogellaan terecht gekomen moeten zijn. Een eerste on derzoek heeft niets opgeleverd, maar morgen zal de zoek actie vervolgd worden. Omdat de meteoriet afkomstig is uit een deel van het heelal waar zwarte gaten vermoed worden, heeft zij grote onderzoekswaarde voor een team Leidse astrofysica. Ze stellen zelfs een beloning van dui zend gulden in het vooruitzicht voor degene die een brok stuk vindt Wel wordt verzocht de vondsten te laten liggen en een daar aanwezige wetenschappelijk medewerker te waarschuwen". Tot zover de studenten. Mogelijk treft u bovenstaand bericht in een andere krant dan de onze aan als zijnde een serieuze melding. U weet dan wel beter. 1 april (5) We waren bijna nog een aardige grap vergeten. Twee jaar geleden belandde een lijvige nota van een aantal stadhuisambtenaren op de redactie, waarin de oprich ting van een nieuwe plaatselijke ambtenarenpartij werd meegedeeld. Een partij die vooral het college-be- leid wilde aanvallen. Zouden de ambtenaren in de ge meenteraad komen, dan werden ze een tijdig ingelicht en kregen ze daadwerkelijk inspraak. Aardig was die grap wel. Velen trapten er bijna in, want bet werd ui terst serieus gepresenteerd. In één grap zijn we in de afgelopen maanden wel gestonken. De melding over de oprichting van een partij Gemeentebelangen Hazers- woude. Morgenavond is de oprichtingsvergadering.... 1 april (6) Dierenpark Wassenaar is ook altijd in voor een grap. Van daar de melding, dat in het Wassenaarse park een heuse rose olifant wordt geëxposeerd. Pinky heet het dier, is 2.5 jaar oud, 1.30 centimeter hoog en afkomstig uit de Dusit Zoo van Bangkok in Thailand. Het dier is verkocht voor twee ton aan een Amerikaanse dierentuindirecteur en is op doorreis naar New York. Om de vliegreis niet te ver moeiend te maken, maakt het dier een tussenlanding in Nederland en wordt tijdelijk verzorgd in het Wassenaarse park. Belangstellenden moeten wel opschieten, want het diertje is er maar korte tijd....alleen dinsdag. 1 april (7) Ter afsluiting nog de volgende waarschuwing. Pas morgen op voor grappen. Ga niet maar zonder meer naar aangekondigde vergaderingen en bijeenkomsten, maar bel even van tevoren. Je kan immers nooit we ten. Enne....Je schoenveters zitten niet los. Aan de Morsstraat 56 is in een v.m. showroom een antiekwinkel annex stoffeerderij gevestigd. Aan de Doezastraat 41 is de slagerij van Verhoog overgenomen door slagerij Bunnink. ADVERTENTIE bv Gebr Rolffs Handelmij lndustriewe914 De Grote Polder Zoeterwoude-Rijndijk Tel. 071-899206 Winkelcentrum Babyion Den Haag Tel. 070-851308

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3