To ,Ik geloof niet meer in de Belgische staat ,Ik schoot, omdat ik mij bedreigd voelde' 1 gj deTijd m P m Bij NIEUWSNET ILGISCHE SENATOR NEEMT OP STAANDE VOET ONTSLAG: Dirk Nauta versterkt koppositie eer doden in El Salvador Koning Hassan wil praten met Algerije Geen compromis over landbouw en Sovjet- rtegenwoordiger ar tribunaal iranski JWE CONFERENTIE R CAMBODJA IlSi&lkS ITENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 27 MAART 1980 PAGINA 9 (Van onze correspondent Mare de Koninck) fcSEL - De Belgische sena- rranfois Périn uit Luik gisteren in Brussel groot i gebaard door midden in trlementair debat over de ihervorming bij de Se- voorzitter op staande voet htslag in te dienen en het nentsgebouw (Paleis der te verlaten. „Ik kan niet geloven in de Belgische aldus de senator, die bij ertrek uit de zaal aplaus van bijna alle fracties. In zijn onaangekondigde afscheids woord, uitgesproken in aanwezigheid van premier Wilfried Martens, zei de Franstalige senator dat België aan drie kwalen ten onder gaat: Het Vlaams na tionalisme, de macht van de bekrom pen en onbetrouwbare politieke par tijen en de invloed van de vakbonden en standsorganisaties. Het incident in de senaat is kenmer kend voor het politiek klimaat van dit moment in België. De senaat behandelt dezer dagen de wet op de voorlopige indeling van België in drie, economisch deels zelfstandige, gewesten: Wallonië, Brussel en Vlaanderen. Tegelijkertijd moet de Kamer van Volksvertegen woordigers beslissen over een ingrij pend bezuinigingsplan (eigen bijdrage ziektekosten, autowegenvignet etc.). Beide wetten tellen honderden artike len en zowel in de Senaat als in de Ka mer lokken elk daarvan de felste twis ten uit. De regering Martens wil de staats- en economische hervormingen voor Pasen aanvaard hebben, maar bij het huidige tempo zou zelfs Kerstmis hiet gehaald worden. Intussen is het land vrijwel onregeerbaar. Het kabinet heeft vorige week weer nieuwe besnoeiingen op de rijksuitga ven in het lopende jaar afgekondigd, teneinde de meer dan 300.000 werkelo zen in het land te kunnen blijven on derhouden. De Belgische staatsschuld zal tegen het eind van dit jaar 132 mil jard gulden zijn opgelopen (gisteren moest weer een lening van 70 miljoen in het buitenland worden afgesloten te gen liefst 20 procent rente). Voorzitter Tindemans van de grootste regeringspartij, de CVP, heeft openlijk verklaard dat de coalitie met de socia listen moet worden uitgebreid met de liberalen. Dit zou de val van het kabi net van zijn partijgenoot Martens bete kenen, maar liberalen en socialisten hebben regeringssamenwerking intus sen al van de hand gewezen. In het se naatsdebat zijn inmiddels stemmen op gegaan om maar een volksstemming te houden over de staatshervorming, die immers de aanpak van alle sociaal-eco nomische problemen blokkeert. De be volking zou zich dan met name moeten uitspreken over de vraag of België als eenheidsstaat dient te blijven bestaan en of Brussel, naast Wallonië en Vlaan deren, een apart derde gewest moet worden. MET SOVJETBUS VRIJHEID TEGEMOET Een Hongaarse soldaat stal deze Sovjetrussische bus met di plomatieke nummerplaten en reed er mee dwars door een grensstation Oostenrijk binnen, waar hij politiek asiel aange vraagd heeft. Grenswachten openden het vuur op hem, maar de vluchteling bleef ongedeerd, hoewel er wel enkele kogels door de ruiten vlogen. JAKARTA/JOHANNES BURG Dirk Nauta (Pro- dent) heeft zijn koppositie in de NedLloyd Specerijenrace versterkt. De voorsprong van de Oppenhuizer op Gerard Dijkstra (Flying Wilma) be droeg gisteren 21 uur. De Ka- leo en Lexington liggen nu op de resp. derde en vierde plaats. Opvallend is het verde re verlies van Gauloises III. Philippe Facue duikelde naar een vijfde plaats in de rang schikking. Staking hindert verkeer in Bondsrepubliek HAMBURG Het verkeer in de Bondsrepubliek heeft vandaag ernstige hinder on dervonden van stakingen bij vervoersbedrijven en vuil nisdiensten. De werknemers in deze be drijfstakken willen met hun staking protesteren tegen het, naar hun mening te lage, aan bod van de werkgevers voor een loonsverhoging van 6,3 procent. De vakbonden eisen 9 procent loonsverhoging. Mor gen worden de onderhandelin gen voortgezet. Castro wil bemiddelen voor Pakistan ISLAMABAD President Fi del Castro van Cuba heeft gis teren aangeboden te bemidde len ten behoeve van Pakistan bij de door de Sovjet-Unie ge steunde regering van Afgha nistan. zo is uit betrouwbare diplomatieke bron vernomen. Pakistan voelt zich bedreigd door de Russische militaire in menging in Afghanistan en heeft de contacten met Kaboel en Moskou bevroren. Qtlcfs flankeren in de kathedraal van San Salvador de kis» van de maandag ver- e aartsbisschop Oscar Romero. Vele duizenden Salvadoranen kwamen hun ieerap 9'steren de laatse eer bewijzen. sser u EVEN WEER MILITAIRE HULP beu ILVADOR De sfeer in het Mid- rikaanse El Salavador is zeer ge- I. Na de moord op aartsbisschop Ro- ieft de junta van militairen en bur- l leger de straat op gestuurd om de rust te bewaren. De aanwezigheid ks en infanterie-eenheden heeft ech- kunnen voorkomen, dat bij schiet- l op verschillende plaatsen in het den zijn gevallen. werd ook geschoten bij een herden- chtigheid voor bisschop Romero, waar- zenden boeren uit het hele land naar istad waren gekomen. De ruim 50.000 rouwenden werden, toen zij hun aartsbisschop begeleiden op zijn tocht naar de grote kathe draal, door onbekenden onder vuur genomen. Niemand werd getroffen, maar in de geboort- plaats van bisschop Romero vielen meer dan tien doden bij een treffen tussen burgers en sol daten. Inmiddels is van meerdere kanten zware kri- tiek geuit op de politiek van de Amerikaanse regering, die doorgaat met de hulpverlening aan de junta in El Salvador. Tevens werd be kend, dat de VS alle verwanten van het ambas sadepersoneel vanuit San Salvador naar het buurland Guatemala heeft overgebracht uit vrees voor een verder escalatie van het geweld. PARIJS Koning Hassan van Marokko wil met Alge rije praten, om zo te komen tot een vreedzame oplossing van de problemen in de westelijke Sahara. Algerije steunt in de westelijke Sahara de vrijheidsbeweging Polisario, die strijdt tegen Ma rokko, dat aanspraken maakt op dit aan mineralen rijke ge bied. Koning Hassan brengt momenteel een bezoek aan Frankrijk. Het is voor het eerst dat hij de bereidheid toont om met Algerije te pra- Ford laat hoop op kandidatuur tóch niet varen CINCINNATI De Ameri- kaanse ex-president Gerald Ford heeft gisteren alsnog de mogelijkheid opengehou den dat hij in november, bij de presidentsverkiezingen, de kandidaat van de Repu blikeinse partij zal zijn. Ford kwam met deze uit-> spraak een reactie op de uitslagen van de voorverkie zingen in New York en Con necticut terug op een eerder genomen besluit om zich, in het belang van de eenheid in zijn partij, geheel buiten de race naar het Witte Huis te houden. Ford verklaarde dat hij, wanneer de Republikeinse favoriet Reagan bij de eerste stemmingsronde op de con ventie niet de vereiste meer derheid krijgt, zich direct als kandidaat zal presenteren. NEDERLANDSE POLITIEMAN GETUIGT IN RAF-PROCES DUSSELDORF - „Ik heb de beslissing om te schieten zelf genomen. Het was een van de moeilijkste beslissingen uit mijn hele loopbaan als politieman. Ik ben er van overtuigd dat ik het niet ge daan zou hebben als mijn leven niet in gevaar was geweest". Dit verklaarde gisteren de Amsterdamse brigadier Herman van Hoogen in Diisseldorf waar hij als getuige was opgeroepen in het proces tegen de vermoedelijke ter roristen Wackernagel en Schneider. De brigadier was met twee van zijn colle ga's rechtstreeks betrokken bij de schiet partij in Osdorp op de avond van dertien de november 1977 waarbij tijdens een schietpartij zowel de beide aangeklaagden als enkele politiemensen werden gewond. Uit het relaas van Van Hoogen kwam naar voren dat hij zich bedreigd had ge voeld en daarom had geschoten, niet om dat het tweetal dat in een telefooncel stond, niet had gereageerd op zijn twee maal herhaalde sommering „Heinde hoch, Polizei", maar omdat Schneider daarente gen naar een plaats ter hoogte van zijn broekriem onder zijn jas had gegrepen. De politie-agenten waren gewaarschuwd dat het om gevaarlijke personen ging die niet zouden aarzelen om van een vuurwapen gebruik te maken, zoals al eerder bij de arrestatie van Knut Folkerts in Utrecht was gebleken waarbij een agent om het leven was gekomen. Dit keer hadden de politiemensen dan ook kogelvrije vesten aan. Van Hoogen en zijn collega's hebben daar na nog verschillende keren geschoten om dat, naar de brigadier zei, de twee terug schoten en zich kennelijk niet over wil den geven en omdat Schneider bovendien een handgranaat tot ontploffing bracht. In totaal heeft Van Hoogen zes schoten afge vuurd. Rechter Wagner gaf af en toe onmisken baar blijk van verbazing bij de beschrij ving van de ongedwongen werkwijze van de Amsterdamse agenten die geheel in te genstelling staat tot die van de Duitse. „We hadden geen bepaalde taktiek, we doen het gewoon zo goed mogelijk met het verrassingseffekt als sterkste wapen", vertelde de brigadier. En even later: „Ik geloof dat we een beetje amateurs zijn, we kennen geen strenge discipline van wa pens laden, vesten aan" en zulk soort commando's. Iedereen weet wat ie doen moet en heeft zijn eigen verantwoorde lijkheid. En als het verkeerd gaat, hoort ie dat later wel". In een verklaring voorafgaande aan het getuigenverhoor hadden Wackernagel en Schneider nogmaals betoogd dat niet zij wilden doden, maar dat juist de politie een moordaanslag op hen had ondernomen. EUROPEES PARLEMENT: STRAATSBURG BRUSSEL Het Europees parlement beeft gisteren aan het einde van de driedaagse landbouwzit- ting in het Franse Straatsburg geen compromis kunnen be reiken over het percentage waarmee de landbouwprijzen moeten worden verhoogd. De Europese Commissie, het da gelijks bestuur van de Europese Gemeenschap, heeft een prijsverhoging van 2,4 procent voorgesteld. De boeren in de negen EG-landen hebben berekend dat hun prod uk ten min stens 7,9 procent meer moeten opbrengen, wil hun inkomen niet achterblijven bij anderen. Na de behandeling van de landbouwprijzen door het Europese parlement dat slechts een adviserende functie heeft, is het nu de beurt aan de landbouwministers een beslissing te forceren. Hun overleg dat gisteravond begon, heeft nog geen resultaten opgele verd. (Van een onzer verslaggevers) 1AG De Russische ambassadeur in Nederland, V. v heeft geweigerd een Sovjetrussische vertegen- er te zullen sturen naar het Sjaranski-tribunaal dat 13 mei in Amsterdam op initiatief van de Stichting ai van Sjaranski in Amsterdam wordt gehouden. r van de stichting, het PvdaATweede Kamerlid drs. in den Berg die dit meedeelde, had woensdag een on- graa&ran ruim een uur over de situatie van de mensenrech te uit Sovjet-Unie en over het lot van Anatoli Sjaranski, de eroordeelde joodse strijder voor de mensenrechten, in ider. Op het tribunaal in mei wil men de situatie van ^inrechten in de Sovjet-Unie bespreken. rijderor van den Berg als open gekwalificeerd gesprek legde 16.00he ambassadeur uit dat Sjaranski zich had schuldig ge- ïeide n overtreding van de Russische wetgeving en dat daar- ian iraf van dertien iaar, waarvan de laatste tien jaar in een 1Z&R), in zijn geheel rechtmatig was. De ambassadeur had idereboek dat de stichting met het oog op het tribunaal had especfeld, niet in ontvangst willen nemen. Van den Berg )e Roiettemin dat er van een kentering in de houding van C/Rithe autoriteiten gesproken kon, omdat hem een onder- (Neple ambassade over dit onderwerp was toegestaan. „Tot n wij hen slechts per megafoon toespreken. Zij blijken te zijn voor de relatie tussen ontspanningspolitiek en chten", aldus Van den Berg. angeiftK Bij de Verenigde Naties in New York beraadt en over een nieuwe hulpconferentie voor Cambodja. Vol- gebid hulpcoördinator Robert Jackson is het geld dat naar iaags< van de in november gehouden conferentie over deze nee aferd gegeven, al vrijwel op. In de drie maanden voor n onfhalen van de volgende oogst zal nog veel voedselhulp iten. Jackson meende dat minstens een bedrag 210 miljoen »dig is. De uitvoering van het hulpprogramma van de verder ernstig opgehouden door tekort aan personeel tgen waarlangs de hulp de ergst getroffenen kan berei- Het omslagartikel van Elsevier gaat over de druk op de wo ningmarkt. „Er is geen enkele aanwijzing dat de bodem van de put al in zicht is. Slechts een categorie mensen kan blij zijn met deze situatie. Dat zijn de mensen zonder eigen huis en met twee ton in de linnen kast. Maar helaas, dat is in dit land een uitstervende groep". CDA-Kamerlid Van Leyen- horst zegt in een interview: „Het gevaar is groot dat door de hoovaardij die „niet bij brood alleen" ten toon spreidt tegenkrachten ontstaan. Een stroming, die van het CDA een gesloten partij a la Kuyper wil maken, onder het mom van: nu moet er eindelijk maar eens een einde komen aan dat geduvel. Dat deze richting steeds meer veld wint, komt tot uiting in het aantal boze brieven dat de CDA-fractie en bestuur dagelijks ontvangen". In een hoofdartikel wordt toe gejuicht „dat met name opposi tieleider Den Uyl zijn achter ban begint voor te bereiden op het feit dat, wanneer hij rege ringsleider zou worden, hij ook geen wonderen kan ver richten". Nieuwsnet gaat uitvoerig in op de vraag of voetbal ooit weer leuk kan worden. „De subcul tuur voetbal is aangetast. Elke week sluipt in talloze stadions de grote verveier binnen om dat het professionele voetbal niet meer met bezieling wordt gespeeld. Wie bij voetbalsup porters tot de wortels van het kwaad wil gaan, zal dat ook moeten doen ten opzichte van de spelers, de acteurs zelf". De beroemde pianist Alfred Bren- del zegt over het huidige con certpubliek: „Je geeft soms concerten op plaatsen waar je kunt merken dat je publiek heel wat avonden voor de tele visie doorbrengt. Daardoor vergeten ze wat concentratie betekent. Voor de televisie hoeven ze niet stil te zitten. Zulke mensen realiseren zich niet meer dat ze ook stil moe ten zijn om anderen niet te storen. Ze zijn vergeten wat stilte betekent". Elders de on thulling dat de vakantiever voerder bij uitstek Transavia Europese lijndiensten wil gaan vliegen. „Gelukkig hebben we tegenwoordig een staatssecre taris zitten die de liberalise ring van het luchtverkeer een warm hart toedraagt. Van de zijde van de Rijks Luchtvaart Dienst verwacht ik geen pro blemen. Het is een hardnekkig misverstand te denken dat die er alleen ten behoeve van de KLM is. Die dienst is er ook voor ons".Een interview ten slotte met de Libische leider Chadaffi. „Natuurlijk zijn er excessen in Iran geweest. Maar wij voelen ons verwant met hun doelstellingen. Iran zal spoedig een zusterstaat van Libië worden, de tweede staat van de massa's in de wereld". In De Haagse Post zegt de Amerikaanse Ruslandkenner Georg Kennan: „Ik denk dat je bepaalde acties kunt onder nemen om van je afkeer van de gebeurtenissen in Afghanis tan blijk te geven. Maar dat mag een bepaald punt niet overschrijden omdat de Sov- iet-Unie daar al in grote moei lijkheden verkeert. We moe ten het haar niet nog moeilij ker maken als we willen dat ze zich uiteindelijk terug trekt". Ook een gesprek met hoger personeel-voorzitter Van der Schalie. „Ik vind de acties van de FNV een vorm van gijzeling. Ik acht het on juist om de werkgevers die zich notabene ook tegen de loonmaatregel hebben verzet, schade toe te brengen. Als je je neerlegt bij het feit dat wij in een parlementaire democratie leven, dan mag je wat mij be treft mopperen, en in je vrije tijd de straat opgaan, maar uit eindelijk heb je je wel neer te leggen bij hetgeen onze verte genwoordigers besluiten". Voorts een reportage van een managerscongres in Davos. Oliesjeik Yamani was er ook. „We gaan in de toekomst al leen leveren aan landen die bereid zijn technologie terug te geven om onze industrie op te bouwen. Tenminste dertig per cent van onze olie moeten we op korte termijn binnen Saoe- di-Arabië kunnen verwerken. Dat betekent dat de rol van de grote multi-nationale olie maatschappijen zal verande ren. Afgezien van de opspo ring en winning van olie en gas in onze landen is hun rol daar verder uitgespeeld". Een portret tenslotte van de litur- fist en dichter Huub Ooster- uis. „Het verhaal dat in de kerk verteld werd, was niet waar genoeg. Dat wist ik al vanaf mijn tiende. Er is een ander verhaal dat het chris tendom tot nu toe heeft ver teld. Ik wil het weten, begrij pen".. VWIJ WID1ILANP In Vrij Nederland richt CDA- Kamerlid Weijers dreigende woorden tot de regering. „De confrontatie over het flanke rend beleid moet nog komen. Na het Paasreces. Dat wordt een harde confrontatie. Daar op zijn wij ons aan het prepa reren. Het debat over het so ciaal-economisch beleid is nog niet afgerond. Wij komen te rug". Voorts een kritische re portage over de Spoorwegen. „Vertraagde treinen die waren in Nederland biina net zo zeldzaam als stakingen. Maar tegenwoordig kun je, als ie te laat op het station aan komt, altijd de vorige trein nog halen. Vertragingen onder de vijf minuten tellen voor de N.S. al niet meer mee. En 400 treinen per dag hebben een vertraging van vijf minuten of meer". Over de verbouwing van Huis ten Bosch deze mel ding: „Toen de badkamer an nex toilet van prinses Beatrix klaar was, geheel afgedekt met handgeschilderde en gegla zuurde tegeltjes, vond ze het resultaat toch te kinderachtig. De man die daar drie maan den aan bezig was geweest, stond er bij te janken toen de hele zaak werd afgebroken". Twee pagina's interview ten slotte met Bette Midler. „Ik ben nooit zo gelukkig geweest met mijn uiterlijk. Vroeger stond ik uren vor de spiegel mijn neus op te trekken en dan dacht ik: ja, misschien moet je toch wat aan je neus laten doen. Nu kan ik er, ge loof ik, mee leven. Ik vind mezelf niet meer zo verschrik kelijk". De Tijd praat met ir. Kleve- ring uit Delft, de redder van Oost-Groningen. „Het is voor spelbaar dat ze na alle ellende beter gemotiveerd zullen zijn dan de werknemers in het Westen van het land. Ik denk dat er een nieuw élan komt in de hele denkwijze van de Oost-Groningers. We kunnen een soort vliegwielwerking veroorzaken. Door de vesti ging van onze bedrijven zullen er ongetwijfeld ook weer aller lei kleine toeleveringsbedrii- ven in deze regio komen Voorts een interview met de verbannen Russische dissident Sacharov. „We hebben hier al lemaal reden om te vrezen dat de onderdrukking nog heviger zal worden. Maar ik ben ervan overtuigd dat de acties voor de mensenrechten in de Sovjet unie onder de nieuwe, nog zwaardere omstandigheden zullen doorgaan. In ieder ge val kan datgene wat er al ge daan is, niet meer ongedaan gemaakt worden. Daarvoor is het ook al te veel naar buiten gekomen". De rest van het blad is gewijd aan het onder wijs in Nederland en zijn vele problemen. Hervormd Nederland over de moord op aartsbisschop Rome ro: „Hij zal niet vergeegs ge storven zijn als daardoor de bevrijding van El Salvador in een stroomversnelling geraakt Het is niet de eerste keer dat onderdrukkers zo'n voor hen noodlottige vergissing be gaan". Voorts een interview met president Nujoma van de Namibische Bevrijdingsbewe ging Swapo. „We hebben in formatie dat er uit Namibië uranium naar Nederland, Groot-Brittannië, België, West-Duitsland en Frankrijk gaan. Geheel in strijd met het decreet van de V.N.-raad voor Namibië. Elke import van grondstoffen uit Namibië is il legaal. Maar men trekt zich er niets van aan". In het laatste vraaggesprek voor zijn dood zegt Erich Fromm: „De duide lijkste vormen van sadisme zijn natuurlijk de martelingen, maar ze zijn misschien niet eens de belangrijkste. De be langrijkste vormen zijn te vin den in alle menselijke relaties warin het streven naar macht over andere mensen voorop staat". Veel aandacht tenslotte voor de tien geestelijke leger- verzorgers die een vredes- werkgroep hebben opgericht „U moet goed beseffen dat on der beroepsmilitairen de ver ontrusting over de kernbewa pening groot is. Het is een waanbeeld dat alle militairen beroepsmoordenaars zijn. Ik ken genoeg beroepsmilitairen die, als ze een tijdje ziek zijn geweest, er grote moeite mee hebben hun pak weer aan te trekken".

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9