Oranje-comité Leimuiden weigert feesten te organiseren Nieuwkoops tenniscomplex 'De Dulenjuni klaar Vrouw vrijgesproken van opzettelijke doodslag zoontjeï Uitstekende musical- uitvoering Esselycker- woudeschool ONENIGHEID OVER GEMEENTELIJKE SUBSIDIE HAZERSWOUDSE WIJK 'ZONNEVELD'BIEDT RUIMTE VOOR 400 WONINGEN Raad Zoeterwoude bespreekt bezwaren tegen komst woonwagens REGIO LEIDSE COURANT DONDERDAG 27 MAART 1980 PAGINJ NIEUWKOOP Tennisve reniging 'Nieuwkoop' kan 1 juni van dit jaar het nieuwe tenniscomplex in het sport park 'De Dulen' in gebruik nemen. Het nieuwe complex telt acht tennisbanen en een oefenk ooi. Tot dit complex klaar is maakt de vereni ging nog gebruik van de hui dige tennisbanen aan de Kennedylaan. De aanleg van het nieuwe tenniscom plex met de daartoe benodig de faciliteiten kost rond de 800.000 gulden. De tennisve reniging draagt hier zelf een bedrag van 450.000 gulden toe bij. Het verhuizen naar 'De Dulen' heeft heel wat voeten in de aarde gehad. Het plan om naar dit terrein te vertrekken, dat het verenigingsbestuur 20 fe bruari aan zijn leden voorleg de, viel namelijk niet bij ieder een in goede aarde. Zij bleven liever op het 'vertrouwde' complex aan de Kennedylaan. Hier is enkele iaren geleden nog een nieuw clubhuis gerea liseerd. Uitbreiding van het aantal tennisbanen op het hui dige complex bleek echter niet mogelijk. Een uitbreiding van het aantal banen is noodzake lijk om op korte termijn uit zicht te bieden aan de vele tennisliefhebbers op de wacht lijst van de vereniging. De oplossing voor de 'wach tenden' is nu gevonden in het sportpark 'De Dulen'. De capa citeit van de vereniging kan hier worden verdubbeld. De tennisclub hoopt daarmee de sterk groeiende interesse voor de tennissport in Nieuwkoop voorlopig te kunnen opvan gen. Het tennispark ligt achter de velden van hockeyclub 'Nieuwkoop'. De tennisvere ging gaat in 'De Dulen' |.l bruik maken van het clubhp van deze vereniging. Deze] menwerking heeft voor rr' hockyclub onder meer l) voordeel van extra parkeerV legenheid (76 parkeerpla sen). De aannemer gaat 1 ap beginnen met aanleg van tennisvelden en heeft "zwTl op wit" toegezegd, het tend complex klaar te hebben o| juni 1980. Het clubhuis aan de Kenney laan gaat dienst doen als sI na. De tennisvereniging he het clubgebouw verkocht j een paar Nieuwkoopse expj tanten. Over de toekomst de huidige tennisbanen 1 beslist door de gemeente*' nauw overleg met de om? nenden. Hierbij gaan de dachten onder meer uit nSSl een multi-functioneel parknsn expK ast m i wcy Restauratie 'OOI of rtbc Rhijnenburchefï bes thie molen op oom*™ gevild' N ind; HAZERSWOÜDE ofcj een maand of twee kan Rhynenburcher Molen de Hazerswoudse Rijm weer draaien. De restaur van deze uit 1722 daterei aiii molen in de spiksplinjgg nieuwe wijk Rhynenbur oost (daar ook wel Mol dijk genoemd) wordt i menteel uitgevoerd door Rijnsaterwoudse molen kersbedrijf Van Beek B. De molen, die de waterhj houding in genoemde gaat regelen, neeft lange op restauratie moeten wi ten. Dat zit 'm in het feit het ministerie van CRM tijd geen geld beschikbaar voor de grondige opknap de molen aan de spool Utrecht-Leiden. De kc van de herstelwerkzaamhi (vooral de fundering wi bar slecht aa n toe) wei destijds geraamd op 520.1 ALPHEN AAN DEN RIJN D'66 houdt aanstaande maandag 31 maart een leden vergadering in het centrum 'De Bron' aan de Troubadour- weg 2 in Alphen. De vergade ring begint s avonds om acht uur. Tijdens deze vergadering wordt er een steunfractie sa mengesteld voor het raadslid Adriaan van Geest. Sinds D'66 officieus niet meer in de Pro gressieve Combinatie Alphen zit en als zelfstandige partij in Alphen opereert blijkt het on doenlijk voor Van Geest om alle facetten van het gemeen tebeleid te behandelen. HOOGMADE De toneel groep van de N.K.J.B. voert morgen en overmorgen het blijspel 'De goede gokker' van J. Hemming-Kamp op in De Schuur te Hoogmade. De voor stellingen beginnen 's avonds om kwart over acht. Na afloop van de voorstelling van aan staande zaterdag is er een ge zellig samenzijn bij Van der Ploeg. ALPHEN AD RIJN - De 25-jarige huisvrouw uit Alphen t Rijn, die aanvankelijk terecht stond voor het dodelijk n| handelen van haar anderhalf jarig zoontje, is gisteren dl] de Haagse rechtbank van opzettelijke doodslag vrijgesp ken. De vrouw werd wel zware mishandeling de dood gevolg hebbende ten laste gelegd en hiervoor veroordei tot tien dagen gevangenisstraf. De officier van justitie If in eerste instantie tegen de vrouw twaalf maanden genisstraf geëist, waarvan zes maanden voorwaarde De Haagse rechtbank kwam tot dit vonnis, omdat het be wijs van opzettelijke doodslag niet geleverd kon worden. Bo vendien hield de rechtbank rekening met de bijzonder ge spannen situatie waarin de vrouw verkeerde, omdat haar zoontje vaak niet wilde eten. Volgens verdachte vermager de het kind zo erg, dat zij dit niet langer kon aanzien, óp 3 oktober van het vorig jaar weigerde haar zoontje weer eens te eten en daardoor raaj&- te zij zo overstuur, dat zij met de vuist een klap opl hoofdje toediende. Hierj liep het kind een schedelbn op, waaraan het later inf ziekenhuis overleed. Tijdens de rechtszitting klaarde verdachte nadri lijk, dat zij haar zoontje had willen doden, maar u straffen. De verdedig meende, dat de vrouw gel had gemaakt van het oudi tuchtrecht en concludeei ontslag van rechtsvervc WOUBRUGGE/ ALPHEN AAN DEN RIJN Na ruim drie maanden voor bereiding was het gistera vond zover. Leerlingen van de Esselyckerwoude- school uit Wou brugge konden hun musical „De wonderlijke machine van professor Knap" ten tone le voeren. In totaal 225 zangers en toneelspelers zetten gisteravond hun beste beentje voor. Uit gangspunt was dat alle leerlingen van de lagere en kleuterschool moesten meedoen aan de musicaL Ook de decors en verdere attributen werden door de leerlingen vervaardigd. De handenarbeid- en teken lessen werden gebruikt om de decors te vervaardigen. Ook de kostumms van de toneelspelers werden zono dig zelf vervaardigd. De uit voering zelf leverde even wel aanvankelijk nogal wat problemen op. Woubrugge is immers geen zaal rijk, waar een dergelijk groots opgezette musical kan wor den uitgevoerd. Daarom werd uitgeweken naar de zaal van het Ashramcollege in Alphen aan den Rijn. Woensdagmiddag werd al les door bereidwillige ou ders van Woubrugge naar Alphen verhuisd. Om zeven uur 's avonds ging de uit voering van start. Ongeveer een uur lang genoten de on geveer vierhonderd toe schouwers van de uitvoe ring, die uitstekend verliep. Een scène uit de musi cal. LEIMUIDEN Het Oranje comité van Leimuiden heeft de organisatie van de konin- Sinnedag-aktiviteiten voor e jeugd overgedragen aan het gemeentebestuur. Aan leiding hiertoe is het me ningsverschil over het be schikbare bedrag per kind. Het gemeentebestuur had het Oranje-comité gevraagd de gebruikelijke activiteiten voor deze dag voor te berei den en tevens aandacht te schenken aan het feit dat er een nieuwe koningin de troon zal bestijgen. Het be drag dat het Oranje-comité hiervoor nodig denkt te heb ben is 6.-. Het bedrag dat het gemeentebestuur be schikbaar stelt is 4.-. Een aanzienlijk lager bedrag dus. De heer F. J. Koeleman, voorzitter van Oranje-comité Leimuiden, zegt hiermee niet uit te kunnen komen: „Alleen al voor de normale viering van koninginnedag hebben wij f 4.- per kind nodig. Het is on mogelijk met dit bedrag ook nog voor een blijvend aanden ken voor elk kind te zorgen. Wij hebben de voorbereiding dan ook overgedragen aan het gemeentebestuur en zijn be nieuwd hoe de gemeente zich zal redden.'' Voor wat betreft het Oranje-comité dus geen festiviteiten voor de kinderen. Wel wordt er op 30 april voor de ouderen een Oranjebal ge houden in ,,'t Spant". De heer Koeleman stelt voorts dat het Oranje-comité, aange zien er op 30 april overdag meer vrijheid zal zijn, van plan is om een voetbalwed- strijd te organiseren waarbij de leden van het Oranje-comité de leden van het gemeentebe stuur zullen uitdagen. De heer J. den Haan (wethou der) vertelt dat er nog geen plannen gemaakt zijn voor eventuele festiviteiten. Wel heeft men de datum vastge steld op 5 mei, aangezien er 30 april de gehele dag tv-uitzen- dingen zullen zijn in verband met de kroning en er uit di verse reacties van kinderen is opgemaakt dat zij deze uitzen dingen prefereren boven eventuele festiviteiten. De heer Den Haag hoopt toch dat er een samenwerking mogelijk zal zijn tussen het Oranje-co mité en het gemeentebestuur, anders zal bij de organisatie van deze dag hulp ingeroepen worden van voetbalvereniging S.V. Kickers'69. De heer Koeleman ziet niets in een eventuele samenwerking met het gemeentebestuur bij de organisatie van de feesten. Het comité is goed in staat zelf zo'n dag te organiseren, alleen niet voor het bedrag dat het gemeentebestuur beschikbaar stelt. Het enige dat vaststaat voor deze dag is de voorstelling van de plaatselijke toneelvereni ging. Deze afspraak was al eerder gemaakt met het Oran je-comité. Het wordt een gratis uitvoering op maandagmiddag 5 mei voor de kinderen in ,,'t Spant" te Leimuiden. HAZERSWOÜDE De architecten- combinatie „Zonneveld" is er bij de verkaveling van het bestemmingsplan Zonneveld aan de Hazerswoudse Rijn dijk vanuit gegaan dat er een kleine vierhonderd woningen zullen worden gerealiseerd. De combinatie, gevormd door het Hazerswoudse bureau Dekker en dat van De Jong en Van Olffen uit Maarsen, gaf gisteravond in Het Anker met het gemeentebestuur, hun op drachtgever, informatie over de wijze waarop de uitbreiding ten oosten van Rhynenburch-oost kan worden verwe zenlijkt De burgerij was door het gemeentebestuur uitgenodigd om de gelegenheid te baat te nemen haér visie te geven. Een mening over het stelsel van straten, pleinen, pa den, parkeerplaatsen enzovoort. De be langstelling voor deze inspraakavond (er volgen er nóg twee: over de soort wonin gen en over de woomomgeving) was niet groot. In totaal bevolkten zo'n veertig per sonen, onder wie medewerkers van de ar chitectenbureaus en gemeentebestuurders, de zaal. Door de belangstellenden werden wel veel suggesties aangedragen waarop bestuurders van Hazerswoude en architec ten kunnen voortborduren. De bureaus Dekker en De Jong en Van Olffen (welk laatste bureau ook Rhynen burch-oost op papier zette) startten een maand of vijf geleden met de voorberei dende werkzaamheden, uitgangspunten zijn dat de intussen aangelegde sporterrei- nen deel uitmaken van het plan, dat er vanuit Zonneveld een aansluiting op de Rijndijk dient te komen (ter hoogte van het bedrijf van EGBO BV) en dat de Jo seph Haydnlaan en de Sweelincklaan be langrijke ontsluitingswegen zijn. Zonneveld wordt omzoomd door Rhynen burch-oost, de Rijndijk, de strook tussen Rijndijk en spoorlijn ter hoogte van res taurant Hazershof en de spoorlijn. De oostelijke begrenzing zal worden gevormd door boerderijen en een groenvoorziening (bossages), die overigens na de totstandko ming van de ruilverkaveling Rijnstreek- Zuid kan worden aangebracht. In het plan, waarbij het instituut Stad en Land schap stedebouwkundige adviezen ver strekte, is rekening gehouden met de ge luidsoverlast die van de zijde van het ver keer dat over de Rijndijk raast, wordt ver oorzaakt. Architect De Jong en de zijnen zien een bestrijding van die hinder in de vorm van geluiswanden. Minimaal 28 en maximaal 35 huizen per 35 hectare is de vereiste om het plan ex ploitabel te maken. Waarbij 80% zal wor den gebouwd in de gesubsidieerde en de rest in de vrije sector. Gedacht wordt aan de mogelijkheid om andere woningbreed ten dan de standaard (4.80 of 5.40 meter) aan te houden. Bij de realisering van de huizen zijn de architecten ervoor om deze een „open" en een „privé"-zijde te geven; dit om de privacy van de bewoners te waarborgen. De uitvoer van het bouwplan zou kunnen geschieden in vijf fases; iets in de trant van 5 maal 72 woningen, met woonerfachtige ontsluitingen. Een spelelement wat betreft de oplossing van het parkeren van de auto: óf op eigen' erf óf op door de gemeente andere ge creëerde ruimten ten algemene nutte. Ac commodatie in elk geval: 1.25 tot 1.30 per woning. Wat neerkomt op 496 parkeer plaatsen. Andere voorzieningen die de ar chitectencombinatie voorstaat: een voet- gangerspadensysteem in de wijk; speel plekken voor de kleinste kinderen en te zijner tijd in de groenvoorziening van de oostelijke zijde van Zonneveld. Een trim- veldie ten oosten van de sportvelden en een behoorlijk stuk grond, waarop een bi bliotheek en onder meer drie tot vier win kels kunnen verrijzen, zijn andere zaken die de aandacht genieten. Dexter Gordon naar „Nabij" In gebouw nabij Alphen aan den Rijn treedt morgen de Amerikaanse jazz saxofonist Dexter Gordon op met zijn kwartet Dexter Gordon maakte kort geleden een come back in Amerika na een jarenlang verblijf in Europa. Zijn groep wordt nu als één der beste jazzgroepen in de VS beschouwd. In de laatste Amerikaanse Readers poll werd Gordon gekozen als jazz man of the year en als beste tenorsaxofonist. Behalve Char lie Parker en Young is hij één van de voorgangers op de sa xofoon in de jazzhistorie. Het optreden begint om tien uur. Gerbera vernoemd naar Mar tine Bijl DE KWAKEL Een nieuw gerbera ras is vernoemd naar de artieste Martin e Bijl. De gerbera is gekweekt door bet Kwak else bedrijf Terra Nigra aan de Iepenlaan. Zaterdag morgen om elf uur wordt bier de 'Martine Bijl-gerbera' fees telijk aan de naamdraagster overhandigd door burgemees ter Brautigam. De overhandiging van de 'Martine Bijl' valt samen met een bezoek van ongeveer hon- derdd*rtig inwoners van de Duitse gemeente Radolfzell aan de gemeente Uithoorn in het kader van de uitwisseling tussen beide gemeenten. Het Duitse bezoek zal door het be drijf van Terra Nigra worden rondgeleid. ALPHEN AAN DEN RIJN De Proviciale Raad voor Ruimtelijke Ordening van Zuid-Holland organiseert woensdag 2 april een discussie avond in het centrum 'De Bron' aan de Troubadourweg 2. De discussie zal gaan over het Structuurschema Burger- luchtvaartterreinen. De dis cussie-avond begint om acht uur. ZOETERWOUDE De bezwaarschrif ten van een aantal omwonenden tegen de aanleg van een woonwagenkampje schuin achter het gemeentehuis zullen vanavond tijdens de raadsvergadering onderwerp van gesprek vormen. Hoe wel normaliter alleen een raadscom missie haar oordeel over ingediende be zwaarschriften geeft, wordt het kam pje, dat uit drie wagens zal bestaan, zo belangrijk geacht dat de zaak in de o- penbare raadsvergadering behandeld wordt. Nadat het plan voor het woon wagenkampje vanaf 15 juli 1979 twee weken ter inzage heeft gelegen, dien den 16 personen een bezwaarschrift in. In 1968 werd een nieuwe Woonwagenwet door het parlement aangenomen, welke inhield dat er zo snel mogelijk een begin gemaakt moest worden met decentralisa tie van de woonwagenbevolking, opdat zij zo goed mogelijk konden integreren met het overige deel van de samenleving. In 1975 werd de regeringsnota „Woonwagen- beleid" aangenomen, uit welke kon wor den geconcludeerd dat Zoeterwoude plaats zou moeten bieden aan 3 wagens. Dit aantal werd ook in het Provinciaal Woonwagenplan genoemd. Bij het zoeken naar een plaats moesten eisen als direkte bereikbaarheid van een aantal primaire voorzieningen, zoals school, winkels en dergelijke en aansluiting bij woonbebou wing van enige omvang centraal staan. Na een eerste inventarisatie bleven in Zoeterwoude 6 min of meer geschikte plaatsen over. Deze waren het terrein aan de Laan de Goede Herder, waarop voor heen de St. Bernardusschool stond, de voormalige loswal aan de Antoniusstraat, een plaats in Westeinde III, een terrein in Hoge Rijndijk West, het terrein aan het Weddepad, waarop vroeger ook al eens een kampje gevestigd is geweest en het terrein nabij de parkeerplaats van het gé- meentehuis aan de Noordbuurtseweg. Bij de keuze voor het laatste alternatief is onder meer rekening gehouden met inte gratiemogelijkheden, ontsluiting, beschik baar terrein, kostenaspect en bezwaren van onwonenden. De gekozen plaats en het inrichtingsplan dat werd opgesteld konden de goedkeuring van het ministe-. rie van CRM wegdragen. Wel moest eei^ artikel 19-procedure begonnen worden om de oorspronkelijke plannen voor het betreffende gebied aan de nieuwe situatie aan te passen. De bezwaren die de omwonenden in juni 1979 indienden zijn hoofdzakelijk van emotionele aard. Velen van hen zijn bang voor hun bezittingen die soms in de open lucht opgeslagen liggen of vrezen een waardevermindering van hun huis. Ande ren vinden dat er een permanente pyschi- sche druk op hen wordt gelegd of vrezen voor conflictsituaties. Voorts zijn er be denkingen tegen de inrichting van een woonwagenkampje omdat men geluids overlast verwacht, dat voor sommigen het uitzicht vermindert, dat men bang is voor de veiligheid van de kinderen in verband met het veronderstelde rijgedrag van woonwagenbewoners of dat bijvoorbeeld sloopauto's in het kamp het uitzicht aan tasten. De hoorzitting die op 20 september 1979 werd gehouden over de realisering van' een woonwagenkampje liep uit op een te leurstelling. De omwonenden voelden zich geremd om hun bezwaren naar voren te brengen omdat er enkele woonwagen bewoners van het regionale kamp in Lei den aanwezig waren. De woonwagenbe woners zelf, die graag van het overvolle kamp in Leiden naar Zoeterwoude willen verhuizen, voelden zich op hun beurt te leurgesteld over het onbegrip voor hun si tuatie bij de omwonenden van vooral Weidelaan en Noordbuurtseweg. Deze be woners kregen op 11 oktober nog eens de gelegenheid om hun bedenkingen ten overstaan van het college van b en w toe te lichten, zodat in ieder geval bij hen het gevoel van onbehagen over de voorlich tingsavond werd weggenomen. Inmiddels hebben burgemeester en wet houders de bezwaarschriften overtrokken en ongegrond genoemd. De raadsleden krijgen vanavond de gelegenheid hun me ning naar voren te brengen. ROB JANSEN De kantine van de hockeyverenlglng, waar ook tennissend Nieuwkoop krijgt.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 4