Iwitsers verrassen Tsjecho-Slowakije Oranjeteam steriel Meuleman en Yan Praag kandidaat UEFA en FIFA Voorzitter AC Milan bekent schuld in omkopings schandaal Eerste divisie op Paaszaterdag om 16.00 uur HAAG - Ierland en Noord-Ierland hebben in hun eerste duel afgewerkt in de voor- li voor de strijd om de wereldbeker voet- U982. Ierland won voor groep twee van de se zone in Nicosia met slechts 3-2 van de i. terwijl de Noordieren voor groep zes in riv op 0-0 bleven staan tegen Israel. riste duel, waarin doelman Pat Jennings een le-weg bleek voor de Israëlische aanvallers, ten kwartier worden onderbroken toen het tviel. In een niet meer van belang zijnde kwalifikatie- wedstrijd voor de eindronde van het Europees kampioenschap van juni won Schotland met 4-1 van Portugal. In deze poule had Belgie zich al ge- laatst voor de finaleronde. Ir werd gisteren ook een aantal vriendschap pelijke interlands afgewerkt. Daarbij was de zege die Zwitserland boekte op Tsjecho-Slowa- kije(2-0) zeer verrassend. In Bazel scoorden Sulser en Barberis. Uruguay boekte zijn eerste zege van de Europese toernee door in Esch Luxemburg met 1-0 te ver slaan. De treffer was van Voctorino. Engeland won in Barcelona met 2-0 van Spanje. Woodcock en Francis scoorden. Hongarije versloeg in Boedapest Polen nogal fortuinlijk met 2-1. De Polen waren vrijwel voortdurend sterker, maar kwamen na een achterstand van 2-0 (doelpunten van Fazekas en Toeroecsik) niet verder dan een treffer van Lato. In het Hongaarse team waren voor het eerst in het buitenland spelende voetballers opgenomen. Balint van FC Brugge was meteen uitblinker. In Sofia won Rusland met 3-1 van Bulgarije. Tsvetkov, Sjerenkov en Sjelebadze zorgden voor de Russische treffers. De Bulgaarse score kwam op naam van de Rus Sjelebadze. De Verenigde Staten heeft zich geplaatst voor het Olympische voetbaltoernooi door met 1-1 gelijk te spelen tegen Costa Rica. Indien het laatste land za terdag in Paramaribo wint of gelijkspeelt is het eveneens geplaatst voor de eindronde. Joegoslavië is ook bijna zeker van plaatsing, nadat met 5-2 van Italië werd gewonnen. Bij winst op Turkije is deel- nemong aan de spelen zeker. Irak en Koeweit kwamen in Bagdad niet tot scoren in een Olym pisch kwalifikatieduel. In de Roemeense competitie verspeelde Steaua zijn koppositie door met 4-2 te verliezen van Baia- Mare, terwijl concurrent Craiova met 2-2 gelijk speelde tegen Dinamo. Steaua en Craiova hebben uit 25 wedstrijden 32 punten, Dinamo en Arges zijn derde en vierde met 30 punten. Krol wordt de doortocht belemmerd door Chrlstophe. Zürich Tijdens de vergadering van de UEFA, die gisteren in Zürich is gehouden en die bijgewoond werd door leden van de FIFA (de wereldvoetbalbond), is be kend gemaakt dat de Nederlanders Meuleman en Van Praag kandidaat zijn voor bestuursfuncties in resp. de FIFA en de UEFA. De verkiezing voor deze functieé zal plaatsvinden tijdens de vergadering die op 21 juni, tijdens de eindronde van het toernooi om het Europees kampioenschap, in Rome zal plaatsvinden. Van de Europese leden van de FIFA treden statutair twee leden af - Tore Brodd (Zwe.) en Necdet Cobanli (Tur) - maar beiden zijn herkiesbaar. Nieuwe kandidaten voor deze twee plaatsen zijn: Wim Meuleman (Ned.), Basile Hadzijiannis (Gri.) en Stefan Kovacs (Roe). Bij de UEFA treden vijf man af, van wie er zich vier voor een nieuwe ambtsperiode van Vier jaar herkiesbaar stellen. De Belg Roger Petit is niet meer beschikbaar. Vijf nieuwe kandidaten hebben zich gemeld voor de functies bij wie zich Jaap van Praag bevindt. tIJS Alleen de KNVB kan met genoegen terug ten aan de interland te- Frankrijk ((H)). Twee - netto vloeit in de bonds- en dat is meteen het eni- K>sitieve element, want arijs werd verder alleen r aangetoond dat een ndschappelijke inter- 1 waar Nederland bij be ken is bij voorbaat al predikaat saai en verve- opgespeld kan krijgen. bondscoach Jan Zwart- l moet dat langzamerhand len. Natuurlijk hield hij :en na afloop zijn pupillen hand boven het hoofd, h ook in zijn betoog klon- veel kritische klanken „De vormdaling die in lederlandse competitie te |alt werkt nu ook door bij en dat is verontrus- |De internationals zullen Tomende maanden hard £n werken. Alleen zijzelf en deze vormcrisis over- wijzer werd Zwartkruis irijs niet. Dat gaf hij ook pndig toe. „De tactische jspunten zijn niet uitge- Daardoor was er geen Dit was het echte niet. Snel vergeten I jammer dat deze kans (epakt is want de tijd [er debutant Luuk Bal- gin: „Hij is goed begon- m (Ja die gele kaart maakte [>rende fouten. Ik vond W ic hem moést bescher- f 4 Balkenstein zelf had er A Iegrip voor dat Zwart- W hem naar de kant haal- n het begin draaide ik Na dat geel raakte ik ag af". 1 voetbal, dat speelde e in Parijs. In het spel "Ae v°W>elinl>en van Jan kruis ontbraken de aten agressiviteit en rament. Alleen Krol ivenkamp hielden het ïltempo waarin de Ne- idse acties werden uit- rd niet steeds aan. Hun trijders gedroegen chter als ware toeris- raardoor de positieve ig van dat tweetal >pleverde. QQndividueel viel. er aan J^Qandse kant weinig te in. Schrikbarend duide- erd aangetoond dat de f*wn meer pure voetbal- LlV^it in de gelederen heb- •'^resor, Janvion en na- c Platini leefden zich artelust uit. Konden dat QQidat de Oranjekllanten geroepen voel- ook maar één stap ex- doen om de Franse ac- m Q|verstoren. Zl/Seg mankeerde er echter de Fransen het nodige dde schaarse momenten ederland wel enige iteit toonde, bleek de i van de Franse bonds- Hidalgo een spelletje te John Rep ontwijkt eert tackle van Bossis in een van zijn schaarse goede acties. Wijzer Jan Zwartkruis werd on danks alles toch het nodige wijzer in die eerste 45 minu ten. Al moet helaas gecon stateerd worden dat het daarbij slechts om negatieve zaken ging. Het meest op vallende was het absolute falen van Pierre Vermeulen. Geen moment kon de Lim burger bewijzen dat hij in middels is uitgegroeid tot een speler die zich tot een volwaardig international kan ontwikkelene. Integen deel zelfs. De inbreng van Vermeulen was nihil. Te recht kwam hij na de rust dan ook niet meer terug bin nen de lijnen. Zwartkruis ter verduidelij king: „Omdat er geen pressie- voetbal werd gespeeld werd Vermeulen in een verdedigen de rol gedrongen. En dat ligt hem helemaal niet". De teleur gestelde Vermeulen: „Ik kreeg geen bal. Zo is er geen lol aan. Dit mag je nauwelijks een se rieuze kans noemen". Het debuut van Luuk Balken stein was ook al niet glorieus. Weliswaar verdient de Spar taan het voordeel van de twij fel omdat hij niet echt faalde, maar desondanks heeft het er toch veel van weg dat Balken stein nog te veel te kort komt om zich op korte termijn als een echte international te kun nen manifesteren. Regelmatig De wisselwerking met Ruud Krol en Huub Stevens, dat tweetal veranderde nogal eens van positie omdat Krol regelmatig opschoof naar het middenveld, verliep ver re van vlekkeloos omdat Balkenstein onvoldoende anticipeerde. Het was dan ook niet toevallig dat Frankrijk tot tweemaal toe juist via het centrum tot dicht in de buurt van doel man Piet Schrijvers kon op rukken. In beide gevallen faalde de Franse afwerking echter. Falen deed de Hollandse frontlinie doorlopend. Over Vermeulen is al het nodige ge zegd, maar Kist en Rep pres teerden eigenlijk niet veel be ter. Waaraan wel toegevoegd moet worden dat Kist tenmin ste nog bereid was om te pro beren tot positieve daden te komen. En dat kon van Ver meulen en in mindere mate van Rep niet gemeld worden. Na de rust was er iets meer agressiviteit in de Oranjegele deren. Het vertrek van Bal kenstein en Vermeulen bracht wat meer vaart in het Neder landse spel, doordat de gebroe ders Van de Kerkhof wilden aantonen dat hun vormcrisis vrijwel achter de rug is. Erg veel veranderde er echter niet. Pas in het laatste kwar tier ging er dreiging uit van het Nederlandse spel. Dat viel samen met een binnenkomen van Dick Nanninga, die de plaats mocht innemen van Kees Kist. Op dat moment voelden de goed betaalde Oranjeklanten eindelijk dat er wat van hen verwacht werd in Parijs. Natuurlijk was het al te laat om nog tot een positief eindoordeel te kunnen komen, maar in elk geval waren in die slotfase eindelijk bewegende Nederlandse voetballers te zien. En dat oogde een stuk aangenamer dan de verzame ling wassen beelden die aan vankelijk op de grasmat van het fraaie Pare des Princes rondstapten. Al met al blijft het een uiterst saaie bedoening om een Ne derlands elftal te bekijken in interlands waarin niets op het spel staat. Gelukkig is de vriendschappelijke koek voor het Europees landenkampi- oenschap nu op. Wellicht dat in Italië weer eens iets te ge nieten en te beleven valt ROB HARTOG Frankrijk-Nederland 0-0; scheids rechter; Casarin(Ita); toeschouwers: 46.000(uitverkocht). FRANKRIJK Dropsy; Janvion, Specht, Tresor, Bossis; Bathenay- (Rampillon), Christophe(Tusseau), Platini; Couriol, Pecout, Six(Rouyer). NEDERLAND: Schrijvers; Wijnste kers, Krol, Balkenstein(W.v.d.Kerk hof), Hovenkamp; Stevens. Thijssen, Schoenaker; Rep. Kist(Nanninga), Vermeuelen(R.v.d.Kerkhof). Gianni Rivera wordt gescorteerd door een politle-agent bij het binnentreden In het kantoor van de officier van Justitie naar aanleiding van de rol van AC Milan In het Italiaanse omkoopschandal. (Van onze correspondent) ROME - In het Italiaanse voetbalschandaal beginnen de eer ste bekentenissen los te komen. De voorzitter van AC Mi lan, Felice Colombo, heeft in de gevangenis Regina Caeli toegegeven 20 miljoen lire (50.000 gulden) te hebben betaald aan de fruithandelaar Cruciano, nadat Milan op 6 januari j.l. de wedstrijd tegen Lazio uit Rome met 2-1 had gewon nen. Sommigen verwachten dat de AC Milan en de FC La zio gestraft zullen worden met een terugzetting van de A- naar de B-klasse. Cruciano is één van de twee gokkers in de illegale voetbal toto, die het voetbalschandaal aan het rollen hebben ge bracht uit wraak voor het feit, dat sommige omgekochte spe lers zich niet aan de gemaakte afspraken hadden gehouden. Hij heeft daardoor voor hon derdduizenden guldens "scha de" geleden. Cruciano kwam voor een faillissement te staan toen mensen, van wie hij geld had geleend om te gokken hun geld terug vroegen. Doelman Cacciatori van Lazio heeft bekend, een cheque van 15 miljoen lire te hebben ont vangen van aanvoerder Pino Wilson. Deze zei de cheque te hebben gevonden in het toilet van een restaurant. Cacciatori zei er bij te hebben gemeend dat de cheque een geschenk was van een onbekende voet balfan, omdat hij zo goed ge speeld had. Nu de Italiaanse voetbalbond besloten heeft de competitie gewoon doorgang te doen vin den, staat de FC Lazio voor het probleem de plaatsen van vier gevangen genomen spe lers op te vullen met andere spelers. Zondag vindt de be langrijke ontmoeting tegen Catanzaro plaats. Het nationa le Italiaanse elftal moet voor de wedstrijd tegen Polen op 19 april een vervanger zien te vinden voor Giordano. Een opluchting is dat Paolo Rossi van Perugia en aanvoerder van het nationale elftal, die dinsdag werd verhoord, die zelfde avond naar huis kon te rugkeren. Ook hij moet zich ter beschikking van de recht bank blijven houden. Voor de onderzoeksrechter staat nu wel vast dat tenmin ste twee competitiewedstrijden (Avelino-Perugia en AC Mi- lan-Lazio) door illegale wed denschappen een onrechtmatig verloop hebben gehad. Vooral bij AC Milan heerst grote ver slagenheid. Vice-voorzitter Gianni Rivera, in de jaren ze stig een gevierd speler bij de rood-zwarten, wil als getuige optreden om voor de vereni ging te redden wat te redden valt. Voorzitter Colombo ver klaarde na zijn verhoor dat hij zich had verzet tegen de trans actie die doelman Albertosi van AC Milan voor de wed strijd tegen Lazio in scene had willen zetten. „Daarna ben ik bang geworden, omdat ik de bond van van de intrigues op de hoogte had gesteld. Onge wild heb ik me daardoor met duistere figuren ingelaten". De positie van de 40-jarige Alber tosi is inmiddels vrijwel hope loos geworden. Gisteren werd bekend dat de doelman bij paardesportweddenschappen grote schulden had gemaakt. Albertosi zou de verleiding om in één klap uit de schulden te kunnen komen niet hebben kunnen weerstaan. De Italiaanse voetbalbond heeft onafhankelijk van het onderzoek dertien spelers en voorzitter Colombo van AC Milan voor twee maanden ge schorst. Ook Gianfranco Ca- sarsa, de middenvelder van Perugia die dinsdag door de justitie werd vrijgelaten, behoort tot de geschorste spe lers. PIET TUMMERS ZEIST Wedstrijdleider Jan Huijbregts heeft het uniforme aanvangstijdstip van de wedstrijden in de eerste divisie voor het betaalde voetbal, die Paaszaterdag (5 april) worden gespeeld be paald om 4 uur in de middag. Het lag in de bedoeling dat de wedstrijden op deze dag om half drie zouden aanvangen. Toen bleek dat een groot aantal clubs er de voorkeur aan gaf later in de middag te beginnen is besloten het aanvangstijdstip anderhalf uur later te stellen. De KNVB zal geen toestemming geven van dit aanvangsuur af te wijken. De eredivisieduels beginnen die dag alle om 19.30 uur. LEIDSE COURANT DONDERDAG 27 MAART 1980 PAGINA 17

Leidse Courant | 1980 | | pagina 17