Wethouders stadsvernieuwing woedend op minister Beelaerts MHO— BEaSQö Zo ziet smaak eruit. fieidae Commit Beelaerts blijft bij 2 V2procent huurverhoging na renovatie Jitspraak lechtbank ïidt tot narchisme ver het Congreswezen „Gebitsvriendelijk" snoep in aantocht Sprookjeswereld en glamour bij Govers PTT zet meervaart ach ter bestelling van expresse-post Gebrek aan inzicht Nogmaals topinkomens Binnenland LEIDSE COURANT DONDERDAG 27 MAART 1980 PAGINA 13 DUSTRIEBOND CNV: RECHT Voorzitter j Ester van de Industrie- 1 CNV vindt dat de Rot- damse rechtbank onrecht »ft gesproken door in een rt geding te bepalen dat Industriebond FNV bij t bedrijf Van Nelle-Lassie toegangspoort mocht ftkkeren. Hgens Ester (in het bonds- d van het CNV) heeft deze ipraak de werkwilligen jhteloos gemaakt. Hij vindt f er snel een stakingscode [et komen „willen we niet len soort anarchistisch sy- m terecht komen waarbij Iderheden uitmaken wat ïrderheden willen". De Iterdamse rechter opent (ens Ester de weg naar rchisme. „Je rotzooit maar aan in dit land en de rech- keurt het wel goed. En of nou in strijd is met de ïtsbescherming van bur- i en werkwilligen dat is rechter kennelijk alle- 1 een zorg". ifil-soldaten :t vertraging Libanon IIPHOL Negentien de 154 Nederlandse Uni- ïilitairen die gisteren Nederland zouden te- teren, komen pas mor- op Schiphol aan. tonden door wegblokkades de christelijke militie van tor Haddad in Libanon, vliegtuig in Beiroet niet op bereiken. De blokkade is iddels opgeheven. HAGENAAR HARDON: „BESCHAMENDE VERTONING" DEN HAAG De wethouders Hardon (Den Haag), Van der Ploeg (Rotter dam) en Schaefer (Amsterdam), die al len stadsvernieuwing in hun portefeui- le hebben, zijn buitengewoon ontevre den over het beleid van minister Bee laerts van Blokland (volkshuisveting) inzake stadsvernieuing. Zij zeiden dit gisteren op een persconfe rentie in Den Haag na afloop van de o- penbare vergadering van de vaste Kamer commissie voor volkshuisvesting. Wet houder Hardon kenschetstse deze bijeen komst als „een beschamende vertoning". Volgens zijn collega Schaefer „weet de minister niet waarover hij praat". De wet- houders achten het onaanvaardbaar dat er onzekerheid blijft bestaan of op de stad- vernieuwing bezuinigd gaat worden. Van de 16 miljard gulden die de vier grote ste den de komende tien jaar nodig denken te hebben is maar de helft op de begroting terug te vinden. Het is niet uitgesloten dat ook hierop weer bezuinigd gaat worden. Als gevolg hiervan treedt stagnatie op in de stadsvernieuwingsactiviteiten, aldus de wethouders. De Kamerfracties van PvdA. PPR en D'66 willen dit voorkomen. Zij dienden tijdens de commissievergadering een mo tie in waarin wordt gevraagd in de meer jaren-ramingen tenminste de bedragen voor 1980 te handhaven. Minister Bee laerts van Blokland noemde de motie „voorbarig", omdat het overleg over de ombuigingen nog niet is afgesloten. De uitspraak in de motie dat de stadsvernieu wing „voorrang" moet hebben is volgens hem onnodig. Dat staat al in het regeera- koord, aldus Beelaerts. De PvdA-er Van Dam was het hiermee niet eens. Als het ministerie op bepaalde posten 20 bezui nigt en op andere 10 dan krijgt de stadsvernieuwing inderdaad voorrang. Maar wij willen dat er niets wordt bezui nigd in die sector, aldus Van Dam. ■Snelrecht bepleit tegen buitenlandse verkeerszondaars Utrecht Snelrecht, borgs ommen en eventueel zelfs het in beslag nemen van de auto, moeten het mogelijk maken om ook buitenlandse verkeerszondaars in de kraag te grijpen. Volgens opperwachtmeester J.Blox van de rijkspolitie is toepassing van deze maatrege len hard nodig om te voorko men dat buitenlandse wegge bruikers zich bij verkeerscon troles onkwetsbaar gaan voe len. Hij schrijft dit in de jongs te uitgave van het rijkspolitie blad. laarmate de zorgen van Moeder Aarde talrijker worden, eemt ook het aantal congressen in deze wereld hand jDver hand toe. Begrijpelijk, want het is immers een hele iruststelling om in groepsverband vast te stellen, waar t schoen wringt. Vooral als dit gebeurt in een fraaie idplaats of in een lommerrijke gemeente met vele ^yandelmogelijkheden. Want dat is namelijk het ipmerkelijke van alle congressen: ze gedijen alleen in breken met veel natuurschoon, musea, casino's en ichtclubs met damesbediening, it maar eens op: het 32e drogistencongres en het 24e lerwarensymposium strijken nimmer neer in 'ammerdam, waar toch ook een hele redelijke Nutszaa H maar wel in Noordwijk, Zandvoort of Scheveningen. |p loed, dat het 56e Visserijcongres daar plaats vindt, is l og te billijken - die jongens willen het onderwerp van L|i esprek zo dicht mogelijk bij de hand hebben - maar wal ^seeft een drogist nu in hemelsnaam te zoeken aan de j .oorden van de Noordzee? De man is helemaal uit Wenen I i:omen aanvliegen, vergezeld van een dame, die achteraf Ui ok niet eens zijn vrouw blijkt te zijn. En al die sores heefl |j zich op zijn hals gehaald, omdat hij brandt van luwsgierigheid om alles te vernemen over de toekomst r zoute jujubes en van halfautomatische idoornpleisters. Ijn Noordwijk, Scheveningen enm Zandvoort voor een irgelijke uitwisseling van gedachten nou wel de ngewezen plaats, zo kan men zich met enige lichte iterdocht afvragen. Terwijl een internationaal rienteerde kenner van zoute drop zijn gortdroge feraat houdt, liggen namelijk pal achter zijn ireekgestoelte, overduidelijk zichtbaar, luiwammesen beiderlei kunne hevig ingevet te niksen in hun 'andstoelen. En dat zien die drogisten in de zaal ook. ant er valt een hoop op hen aan te merken, maar ze ibben toevallig geen vuiltje in hun oog. Ze horen uwens ook om de haverklap iemand luidkeels roepen: if'oomijs, wie maakt me los?" en dat is ook weer iets, om y; ion taan van uit je drogistenvel te springen. kunnen mij dan ook niet wijsmaken, dat een badplaats i geschikt oord is om te luisteren naar een lezing met i's Over de multinationale functie van de asperine, jzien tegen de achtergrond van de sociaal-economische itwikkelingen. fn die duistere keuze der congressteden blijven irgelijke bijeenkomsten een uiterst boeiend verschijnsel, ken ook geen andere samenscholingen, waar zoveel irme interesse geveinsd wordt voor onderweroen, die t weldenkend mens geen bliksem interesseren. ichtans haasten de deelnemers zich elke morgen nieuw naar de vergaderzaal, getooid met een plastic rdje, waarop hun naam en soms hun woonplaats staat. 9rdoor lijken zij op exemplaren van een uitstervende irsoort, die dankzij de gezamenlijke inspanning van alle ropese dierentuinen van de ondergang gered zijn. id vorige week was er weer zo'n congres, waar ruim 0 kopstukken uit het reclamewezen luisterden naar een idiavogel, die een indringend pleidooi hield voor iets, 1 de aanwezigen geheel ontging. Want de man sprak ols en dat ging zelfs de aanwezige drie tolken royaal ven de pet. Toen hij een kwartier bezig was betrad een frouw met porceleinen tred het podium. Ze ging vla een itrekkende beweging naar een schoolbord achter de 'eker en schreef daarop in kloeke blokletters: „Telefoon glanar de heer Mansarik." Daarna keek ze met een blik de zaal in. Maar die gaf geen krimp, spreker tobde ondertussen voort en zou net beginnen de netige controverse tussen de ethici en JjDrdrammers in de reclame, toen de juffrouw andermaal scheen. Ditmaal schreef ze op het bord, achter haar ;n 'i9ö boodschap: DRINGEND. Maar ook ditmaal kwam 111 geen beweging onder de 200 aanwezigen, van wie ruim 5 helft ondertussen zwaar slagzij maakte en nu met het ^>fd op de schouder van een buurman lag. 9n ze voor de derde keer zichtbaar werd was het om Me^r mededeling aan te vullen met de woorden: ZEER ngedNGEND. TELEFOONGESPREK UIT WARSCHAU 5 OR DE HEER MANSARIK. «dat moment stootte ik mijn voorbuurman aan, die met hoofd op de borst al zeker een half uur de gesprekstof 1 het evalueren was. Hij schrok wakker en riep luid: aan we eten?". Ik schudde mijn hoofd en siste: „Bent U licht meneer Mansarik?,", want hij beschikte toevallig ir twee intens treurige ogen, die goed kleurden bij de >lse landsaard. Op hetzelfde moment kwam de juffrouw Jlerom het podium op, ditmaal vergezeld door één van y^yeren van het organisatiecomité. De man tikte de jjflHBker op de schouder en fluisterde hem iets toe. Vjjr rop stapte de spreker met opmerkelijke veerkracht van katheder en rende hij het podium af. erdaad, nu herinnerde ik me ineens, dat de Inleiding x: cd8 ochtend gehouden werd door dokter Mansarik uit Havenwerkgevers eisen schade vergoeding van Vervoersbond FNV ROTTERDAM De haven- werkgevers in Rotterdam hebben bij de rechtbank in Utrecht een civiele procedu re aangespannen tegen de Vervoersbond FNV. Zij willen een vergoeding voor de geleden schade door de ha venstaking op 4 maart, die was gericht tegen het beleid van de regering. In de dagvaarding noemen de havenwerkgevers, verenigd in de Scheepvaartve- reeniging Zuid, de staking on rechtmatig omdat ze geen in vloed kon uitoefenen op poli tieke beslissingen. Volgens de SVZ hadden de FNV-leden ook op een andere manier kunnen protesteren, bijvoor beeld met betogingen in hun vrije tijd. Bovendien, aldus de SVZ is niet gebleken dat de meerderheid van de FNV-le- den achter de stakingsacties stond. De SVZ verwacht da' de behandeling van de schade claim een langdurige zaak gaa worden. UTRECHT De kans is groot dat de Nederlandse snoepfabri kanten over een aantal jaren zoet waren op de markt brengen die dankzij de toepasing van een on schadelijk suikervervangend middel het gebit niet aantasten. Daarbij gaat het om de stoffen chlorosu- crose en palatinol, die respectievelijk zijn ontwikkeld door de Engelse suikergigant Tate and Lyle en de Duitse suikerindus trie Sudsvlcker. Nieuw aan deze stoffen is volgens drs. W. Visser, directeur van de Suikerstichting Nederland, dat ze niet al leen voor het gebit maar ook voor de rest van het lichaam onschadelijk zijn. De be staande suikervervangers zoals cyclamaat, sacharine, sorbitol, manitol en xylitol heb ben allemaal bijwerkingen als diarree- veroorzakend, mogelijk kankerverwek kend of anderszins schadelijk. Vandaar dat de de Nederlandse suiker- en chocola- deverwerkende industrie zich voorlopig alleen bij gewone suiker houdt. Tate and Lyle en Sudsücker hebben hun suikerver vangers ter beoordeling aan de gezond heidsautoriteiten voorgelegd. Het proces van beproeven en keuren zal naar ver wachting nog wel enkele jaren duren. Wordt één van beide produkten voor con sumptie vrijgegegeven, dan zit de Neder landse suikerindustrie er volgens Visser „bovenop". De grondstof voor de beide zoetstoffen is namelijk gewoon suiker. De tandheelkundige wereld zou cario- geenvrij (geen cariës veroorzakend) snoep toejuichen. Voor de Amsterdamse hoogle raar in de preventieve en sociale tand heelkunde, prof. dr. B. Hauwink, staat het als een paal boven water dat suiker de hoofdschuldige is van tandbederf. „Als we een proefdier binnen drie dagen cariës willen laten krijgen, geven we het ex treem zoet snoep. Suiker is het enige mid del waarmee we cariës feilloos kunnen re gelen", aldus prof. Hauwink. Badpak met daarover een wikkelrok. De kleuren staan voorop: rood, wit, zwart, geel, kobaltblauw en intensief cyclaam. De doorsnee roklengte is aanzienlijk kor ter dan die van het vorig jaar. Een zwierige cocktail/avonjapon. De hoed bestaat uit een losse rand op een om het hoofd gewonden shawl in hetzelf de patroon als de japon. AMSTERDAM De presentatie van Frank Govers collectie heeft altijd iets van glamour en iets sprookjesachtigs. Men waant zich bij hem in een andere wereld. Geen kleren voor de gewone vrouw die boodschappen doet, maar mooie, slanke, filmsterachtige wezens, die achteloos in hun creaties binnenwap- peren en er fantastisch uitzien. Toch is de nog vrij jonge Frank Govers een groot vakman en zeer creatief. Hij ontwerpt brillen, shawls, kinderkle ding, schoenen en blue jeans die binnen kort op de markt zullen verschijnen. Dit maal toonde hij zijn voorjaarscollectie in zijn eigen huis aan de Weteringschans. Ook hier weer veel bekende gezichten, uit theater en jet-set-wereld, met veel fo tografen en boulevardpers die proberen alle nieuwtjes te vergaren, wie wel en niet een facelift hebben ondergaan en wie met wie is, enzovoorts. Maar goed. De collectie is weer zeer opvallend van kleur, materialen en lijn. Veel ruiten en Prince de Galles voor goede tailleurs en zevenachtste ensembles. In soepel leer heeft hij ditmaal wildwestpakken met franjes en cowboyhoeden en van ciré een glimmend cloquémateriaal heeft hij ensembles ontworpen die bijzonder origineel zijn. Belangrijk nieuws zijn de uitstaande rokken door middel van pet ticoats die hij weer in ere hersteld heeft. Ook zijn enorm poffende kniebroeken met frêle haltertopjes en jasjes zijn zeer opvallend. A-symmetrische lijnen met één schouder ontbloot en schuin verlo pende rokken, komen regelmatig voor. Voor de avond heeft hij zijn inspiratie opgedaan uit de beroemde schilderijen van Goya en Velasquez. Handgebor- Avondrok in grafische dessins met zwart haltertopje en grote strikceintuur. duurde japonnen vol glinsterende steen tjes, pailletten en gouden ornamentjes zijn verwerkt tot rijke creaties, waarvan wij het bestaan niet meer vermoed had den, maar die blijkbaar toch nog steeds in de high society gedragen worden. TOSCA LEENDERS DEN HAAG De PTT heeft voor de expresse-post een nieuw vervoersysteem ingevoerd, waardoor een aanzienlij ke verbetering in de dienstverlening kan worden bereikt. Als men expresse-stukken vóór een bepaald tijdstip op een postkantoor aanbiedt, garandeert de PTT bestelling op nog dezelfde dag. De verbetering in het dienstbetoon kan worden bereikt door een sneller vervoer van de expresse-zendingen. Daartoe gaat de post van maandag t/'m vrijdag gebruik maken van drie speciale treinverbindingen. In de bestelling verandert er niets. Evenals nu het geval is, zullen de poststukken nog dezelfde dag bij de geadresseerde in de bus vallen. Er zijn drie netten van postkantoren opgezet met elk een eigen vervoersmogelijkheid voor expresse-post: In het hele land: Bijna vierhonderd postkantoren over het hele land verspreid, zijn de startpunten voor vervoer via het „lande lijk expresse-net". Post die 's morgens vóór een bepaald tijdstip (dat voor elk postkantoor verschillend kan zijn) wordt aangebo den, wordt nog diezlefde dag besteld. Met uitzondering van Vlie land, Terrschelling, Ameland en Schiermonnikoog. Vijftig grote plaatsen: Expresse-zendingen voor ongeveer vijftig grote plaatsen, onder meer voor Den Haag, Leiden, Delft, Rijswijk worden nog die zelfde dag besteld als het poststuk 's-middags vóór een bepaald tijstip door het loket wordt geschoven. De vijf grote steden: Amsterdam, Den Haag, Haarlem, Rotterdam en Utrecht zijn te gen de avond verbonden door een zogenaamd Randstedennet. Daar kan zelfs nog laat in de middag (half zes, zes uur) expresse- post worden aangeboden voor bestelling op dezelfde dag. Presentatie is nooit de sterkste kant geweest van dit kabinet; helaas hebben we het al vaker moeten vaststellen. Gisteren is een nieuw voorbeeld toegevoegd aan een reeks onhandigheden. Vrijwel op hetzelfde moment als waarop de loonmaatregel werd afgekondigd maakt het kabinet bekend, dat er nog ruim honderd nieuwe jachtbommenwerpers van het type F-16 moeten worden aangeschaft. Een mededeling die vergezeld gaat van een gedetailleerde kostenberekening die stevig in de papieren loopt. DAARUIT spreekt natuurlijk een sterk gevoel voor verant woordelijkheid en een grote openhartigheid en in feite valt er wat de aanschafplannen voor de F-16 betreft ook niets te verbergen. Men kan bovendien stellen dat het niets uitmaakt of zo'n aankoopplan nu of over enkele weken bekend wordt gemaakt. Voorts mag worden aangenomen, dat de minister vpn Defensie met het aantal toestellen dat hij nog dit jaar wil bestellen binnen zijn begroting zal blijven. Dat neemt allemaal niet weg, dat in het uiterst gevoelige sociale klimaat van dit moment toch niet anders kan worden verwacht, dan dat de vliegtuigaankopen direct in verband zullen worden gebracht met de noodzakelijke matiging voor de werknemers. Die vergelijking zal uiteraard volslagen on juist zijn, maar het staat vast dat ze gemaakt zal worden. Waarmee nogmaals is aangetoond, dat de leden van dit kabi net nog steeds niet veel begrijpen van de psychologie van de (inleverende) gewone man. De CDA-fractie in de Tweede Kamer zal vanavond op nieuw de motie over het extra verlagen van hoge inkomens van topambtenaren en politici aan de orde stellen. Daarmee is het CDA teruggekomen op wat vorige week een dwaling leek te worden. Nadat in het geruchtmakende debat over de loonmaatregel de CDA-woordvoerder eerst hoog van de to ren had geblazen over het zijns inziens „beschamende" be leid ten aanzien van deze topsalarissen, trok hij de motie on verwacht vlak voor de stemming in wegens „een tikfout". Een tikfout, die kennelijk niet even snel herzien kon wor den. Wonderlijk, want de bedoeling van de motie was toch eenieder duidelijk. Gelukkig is de CDA-fractie ervan teruggekomen om zich op deze vreemde wijze onder een mogelijk conflict met minister Wiegel van Binnenlandse Zaken uit te draaien. Al levert het financieel niet veel op om deze topinkomens extra te korten, psychologisch is het voor de lagere inkomenstrek kers van groot belang. Bovendien moet het principe dat de sterkste schouders de zwaarste lasten van de economische in zinking moeten dragen voor iedereen duidelijk zichtbaar worden gemaakt. VAN minister Wiegel kan niet worden gezegd dat hij echt ernst maakt met het aanpassen van deze topinkomens. Wat hij daar vorige week over heeft gezegd was onbevredigend. Met name het feit dat hij met zoveel woorden zei de minis terssalarissen buiten schot te willen laten, was voor de mini mumloners en de modale werknemers een weinig motive rende uitspraak om dit jaar in te leveren. Het is daarom juist dat de CDA-fractie vasthoudt aan de motie, teneinde minis ter Wiegel op dit punt tot grotere activiteit te manen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Beelaerts van Blokland (Volkst. huisvesting en Ruimtelijke Ordening) houdt vast aan de re geling, dat de huren van woningen na renovatie stijgen met 2,5 procent van de verbeteringskosten. Wel is hij bereid te onderzoeken of uit deze regeling, die vorig jaar juli in wer king trad, in bepaalde gevallen onrechtvaardige elementen kunnen worden verwijderd. De bewindsman zei dit gisteren tijdens een vergadering van de kamercommissie voor Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. Volgens de minister moet bezien worden of de huurstijging met 2,5 procent van de verbeteringskosten wel altijd in verhouding staat tot verhoging van het woongerief. Beelaerts zal ook nagaan hoe de verhouding in huurprijzen is tussen verbéterde woningen, nieuwe woningen in binnensteden en nieuwe woningen in buitenwijken. Volgens PvdA-woord- voerder Duinker komt het nogal eens voor dat de huren van verbeterde oude woningen hoger uitkomen dan die van nieuwe woningen in stadsvernieuwingsgebieden of nieuwbouwwonin gen in buitenwijken. Zo nodig zullen de huren van deze ver schillende categorieën naar boven of naar beneden moeten wor den bijgesteld, zei de minister. De bewindsman ontkende de beweringen van de meerderheid van de commissie dat de woningverbetering in stadsvernieu wingsgebieden stagneert. Hij wees erop dat in de woningwetsec tor vorig jaar meer huizen zijn opgeknapt dan was gepland. Weliswaar verlopen de verbeteringsprojecten voor particuliere huurwoningen vaak moeizaam, maar de laatste tijd is ook in deze sector een stijgende lijn waarneembaar. Hierbij moet, zo zei de minister, ook bedacht worden dat er onvoldoende geld be schikbaar is om aan alle wensen op het gebied van woningver betering te voldoen. Weersgesteldheid v Ma* Neer- AF EN TOE REGEN DE BILT - Om een depressie, die vanmorgen boven de Ierse Zee lag, stroomt met zuidwes tenwind vochtige lucht over ons land. Het komend etmaal blijft er over het algemeen veel bewolking met af en toe wat regen. De aangevoerde lucht is niet koud. De tempe ratuur komende nacht wordt ongeveer 5 graden en loopt morgenmiddag op tot om streeks 11 graden. Eerder ge noemde depressie trekt via Engeland naar de Noordzee. De hierbij behorende wolken zone met regen of motregen bedekt het grootste deel van West-Europa. Alleen op de Balkan is het vrij zonnig. In Zweden en vooral in Finland valt op veel plaatsen sneeuw bij temperaturen van ongeveer min 5 graden. Innsbrück Klagenturt Kopenhagen Luxemburg SpliT Stockholm Wenen Casablanca Istanboel Las Palmas

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13