Beladen sfeer kenmerkte begin Oekraïense bisschoppen synode Wildgroei sociale zekerheid eist brede maatschappelijke discussie orte metten Cao's 1 juli voortaan op laten ingaan Wetenschappelijk onderwijs krijgt toch meer armslag JUDMINISTER DR. G. VELDKAMP: Meer geld nodig voor onderzoek naar ongelukken in en om het huis Studenten bezetten universiteiten INNENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 27 MAART 1980 PAGINA 11 RECHT Professor dr. G. Veldkamp, Iminister van Sociale Zaken, acht de be- fnzing van de sociale zekerheid voor Ne land zo belangrijk, dat daarover een bre- inaatschappelijke discussie moet worden oerd. Volgens hem mag de discussie over jroei van deze sociale zekerheid niet wor- beperkt tot de werkgevers- en werkne- -sorganisaties. deze algemene discussie moeten conclusies worden getrokken over de noodzakelijk geach te grenzen van de sociale zekerheid, die omge ven wordt door een wildgroei van regelinge- n,.aldus dr. Veldkamp gisteren in Utrecht. In dit verband pleitte hij opnieuw voor één onge deeld systeem van sociale zekerheid. Sprekend op de ledenvergadering van de Ne derlandse Vereniging voor Verzekeringsge- neeskunde wees de oudminister van Sociale Za ken erop, dat de sociale zekerheid in de be staande vorm niet kan worden beheerst, dit door de wildgroei van regelingen. Er zijn bij voorbeeld vier regelingen voor werkloosheid, zeven voor arbeidsongeschiktheid, nog meer voor ziektekosten en verder enkele duizenden pensioenregelingen. Er is een enorme variatie aan stelsels, financiering, premievaststelling, uitvoeringsorganen en toezichthoudende orga- De oudminister van Sociale Zaken waarschuw de nadrukkelijk tegen de opvatting, dat de be perkte eigen bijdrage in de sociale zekerheid en de voorstellen tot het weren van het oneigelijk gebruik van de uitkeringen het hele systeem zou aantasten. Hij noemde die gedachtengang „struisvogelpolitiek". Stijlvol Bij de première van de nieuwste Nederlandse speelfilm Laat de Dokter maar Schuiven in het Amsterdamse Tuschinski-theater, gaf gisteren ook de acteur Joop Doderer acte de présence. Hij arriveerde met zijn vrouw Ester in een stijlvolle oude Rolls Royce. De film is gebaseerd op een boek van Toon Kortooms. Joop speelt in de film de rol van pastoor. eigende chaos or toeristen New York 1 HAAG Toeristen rond 1 april naar New k gaan, kunnen te ma krijgen met een staking het openbaar vervoer. heeft het ministerie van W enlandse zaken gisteren f >nd gemaakt. Het Perse van de ondergrondse en 1 de bussen willen staken J wege een slepend conflict het stadsbestuur over de lidsvoorwaarden. Het ver- van de vliegvelden naar id en in de stad zelf zal De hotels zullen rol zijn. losoof Barthes srleden llJS De Franse schrij- en filosoof Roland Bar- is gisteren op 64-jarige ijd in een ziekenhuis in overleden. Barthes Heed aan de gevolgen een verkeersongeval {rbij hij op 25 februari kr gewond raakte, [nd Barthes was éen van >elangrijkste hedendaagse schrijvers en filosofen, ne zijn ideeën over de semiotiek (algemene nleer) zijn van grote in- 1 geweest op het denken nkrijk. dachten imoet-overval bresteerd LLE De politie in (voort, Castricum en 'lem heeft de afgelopen drie mannen gearres- die ervan worden ver vier maanden geleden 11e, bij een overval op Idtransport, ruim drie in gulden te hebben jemaakt. M^iit was één van de groot- Wm de Nederlandse geschie- Het onderzoek dat tot ihouding van de mannen (geleid is verricht door de e politie. „Wij denken -e de daders te pakken |n. We zullen dat echter t Ne?ewiJzen moeten staven", che ieen woorvoerder. Zend-examen In de Prinses Irene-hal in Utrecht legde een groot aantal radiozendamateurs gisteren het examen af voor de C-categorie (144 MgHz en hoger). De examencommissie wordt bemand door de Amateur Zend Vereniging en de PTT. VEILIGHEIDSINSTITUUT: (Van een onzer verslaggeefsters) AMSTERDAM Er moet meer geld beschikbaar moeten worden gesteld voor onderzoek naar en voorlichting over ongelukken die in en om het huis gebeuren. Pas dan is het mogelijk het hoge aantal „privé-ongelukken" met dodelijke afloop te verlagen. Dit zei de heer J. J. Desta, adjunct-directeur van het Veilig heidsinstituut, gisteren tijdens een persconferentie ter gelegen heid van de 10e Internationale Veiligheidsbeurs die van 6 tot en met 8 mei in de Amsterdamse RAI wordt gehouden. Volgens de heer Desta is er veel meer geld beschikbaar voor de preventie van verkeers- en bedrijfsongevallen. Toch is ook het aantal ongevallen in de privésfeer erg hoog. Uit de brochure „Ongevallen in Nederland" die het Veiligheids instituut eveneens gisteren publiceerde kunnen ter illustratie de volgende cijfers worden gehaald. In 1977 overleden 2098 mensen ten gevolge van een privé-ongeluk; 41.109 moesten door een on geluk in en om het huis in een ziekenhuis worden opgenomen. Voor verkeersongevallen luiden die cijfers resp. 2.906 en 28.754 en voor bedrijfsongevallen 120 en 3.694. VNO-VOORZITTER VAN VEEN: DEN HAAG De belang rijkste cao's zouden in het vervolg op 1 juli moeten in gaan. De overheid heeft dan een aantal belangrijke gege vens uit het bedrijfsleven in handen waarmee bij de op stelling van de overheidsbe groting bijtijds rekening kan worden gehouden. Op die manier kan de besluit vorming rond de verdeling van het nationaal inkomen worden verbeterd. Dit schrijft mr. C. van Veen, voorzitter van de werkgevers organisatie VNO, in „De Ne derlander", het weekblad van de CHU. Volgens Van Veen komen de problemen rond de verdeling tussen particuliere en collectieve sector vooral voort uit ons stelsel van inko mensvorming, waarbij bijna alle lonen aan elkaar gekop peld zijn. Die koppelingen houden in dat de collectieve sector bijna voortdurend toe neemt en de ruimte voor de particuliere sector dus steeds kleiner blijft. Dat probleem wordt des te groter als er geen economische groei meer is. Het stelsel van aaneengekoppelde inkomens moet dan ook op de een of andere manier worden versoepeld, zo meent Van Veen. Voorts vindt hij dat het inko mensbeleid allereerst een zaak is van werkgevers en werkne mers en niet van de overheid. Doel van dat loonbeleid is im mers een zo goed mogelijke verdeling van werk. De belo ning moet in overeenstem ming zijn met de waarde van de arbeidsprestatie in het eco nomisch verkeer. Een redelij ke beloning van de arbeid sprestatie bevordert dat de juiste man op de juiste plaats komt, aldus de VNO-voorzit- ter. De inkomensverdeling die uit de bestaande marktverhou dingen voortvloeit dient niet kunstmatig op grond van an dere motieven te worden ver stoord. „We moeten in ons land goed opletten dat we niet te ver gaan", zo meent Van Veen. Euro-top nu op 26 april in Brussel BRUSSEL De Euro-top. de conferentie van regeringslei ders van de negen EG-lidsta- ten die oorspronkelijk op 31 maart en 1 april in Brussel zou worden gehouden maar of ficieel vanwege de Italiaan se kabinetscrisis werd uitge steld. wordt nu op 26 en 27 april (in Brussel) gehouden. Dit is vanmorgen in het EG- hoofdkwartier in de Belgische hoofdstad bekendgemaakt. Verslaafde overleden tijdens inbraak GRONINGEN In een school in Groningen is giste ren de 26-jarige J.G.G. dood aangetroffen. Hij is waar schijnlijk overleden aan een overdosis heroine. BIJ VOORGENOMEN TWEE-FASENSTRUCTUUR (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Meer afstudeermogelijkhe- den in het wetenschappelijk onderwijs door middel van een twee-fasenstructuur. Dat is de essentie van het wetsontwerp dat minis ter Pais vandaag aan de Tweede Kamer heeft toegezonden. Een verschil met het eer der verschenen voorontwerp is dat de ver antwoordelijkheid van de universiteiten en hogescholen in het uiteindelijke ontwerp scherper worden geprofileerd. Doel van de twee-fasenstructuur, die Pais in een andere vorm ook in het HBO wil doorvoe ren, is vooral het tegemoetkomen aan de indi viduele en maatschappelijke vraag naar weten schappelijke scholing en geschoolden. Pais beoogt hiermee tevens een vergroting van de flexibiliteit van het onderwijs. Ook moet de be staande kloof tussen het HBO er^het weten schappelijk onderwijs worden overbrugd. In de nieuwe structuur kent het wetenschappe lijk onderwijs twee fasen: de eerste fase met een duur van vier jaar, di^ wordt afgesloten met het doctoraaldiploma; de tweede fase, waarin een beperkt aantal studenten de kans hebben een aanvullende spe cialisatie-opleiding te volgen. Bij de tweede-fase opleidingen worden vier groepen onderscheiden: de medische opleidingen met een cursusduur van twee jaar; de beroepsopleidingen met een duur van ma ximaal twee jaar; de onderzoekopleiding met een duur van twee jaar; de lerarenopleiding met een cursusduur van maximaal één jaar. Minister Pais heeft in het wetsontwerp ook af gezien van het systeem van gescheiden finan ciering voor de eerste en tweede fase. Met name de instellingen zelf hadden hier ernstige bezwaren tegen, omdat niet de universitaire wereld maar de minister het aantal studenten voor de tweede fase kon vaststellen. Nu ligt het initiatief weer bij de instellingen, die het aantal studenten per opleiding zelfstandig kunnen be- WAGENINGEN/UTRECHT Een groot aantal studenten van de Landbouwhogeschool in Wageningen houdt nog steeds het hoofdgebouw bezet onder meer uit onvrede met de plannen van de regering een twee-fasenstructuur voor de universitaire wereld in te voeren. Een aantal studenten in Utrecht hebben dit voorbeeld gevolgd met de bezetting van het academiegebouw van de Utrechtse universiteit. De Wageningse bezetters eisen een meer maatschappelijk gericht onderwijs. De Utrechtenaren verwijten minister Pais, dat hij nooit „zinnig overleg" over zijn twee-fasen structuur heeft gevoerd. 9ti het begin van de synode der Oek- jnse bisschoppen heeft zich deze ie)cj !k een klein maar niet onbetekenend 'Ident voorgedaan, aldus méldt onze respondent in Rome. Toen de vijftien Ie westelijke wereld in ballingschap per inde bisschoppen drie hebben zich perstmeld „om gezondheidsredenen" van de Sixtijnse kapel naar de ver- 9. ïgerzaal begaven, waar ook de synode zaai Nederlandse bisschoppen is gehou- M stevende de 88-jarige kardinaal Jo- Jf^jSlipyj regelrecht op de voorzittersze- ^^f. Een Vaticaanse monsignore hield BB# tegen. „Eminentie", zei hij, deze is gereserveerd voor de paus". ;kend nam kardinaal Slipyj toen plaats Ie voorste stoel aan de zijkant van de in (ijzervorm geplaatste vergadertafels, incident is tekenend voor de geladen sfeer waarin de synode der buiten hun va derland wonende Oekraïense bisschoppen is begonnen. Kardinaal Slipyj, die achttien jaar gevan gen heeft gezeten in de Sovjet-Unie op be schuldiging van collaboratie met de Duit sers tijdens de TweedeWereldoorlog, be schouwt zichzelf als de geestelijke leider der Oekraïense katholieken. Hij doet al meer dan tien jaar pogingen om te worden benoemd tot patriarch van de Oekraïne. Hij wil tevens de zetel van het patriarchaat in Kiev bezetten. Als patriarch zou hij het recht hebben tot het benoemen van Oek raïense bisschoppen. Paus Paulus VI heeft daar, gezien de deli cate verhoudingen met de Sovjet-Unie en de overige landen van Oost-Europa nim mer gehoor aan gegeven. Paus Johannes Paulus II wil de kwestie van het patriar chaat eveneens laten rusten. De opvatting is, dat Slipyj door zijn verheffing tot kardi naal in 1965, nadat hij aan het begin van het tweede Vaticaanse concilie was vrijge laten onder Chroesjtsov, voldoende genoeg doening is gegeven. Verder vrezen zij, dat een benoeming van kardinaal Slipyj niet in goede aarde zou vallen bij de Russisch-or- thodoxe kerk en de regering der Sovjet-U nie, waartoe een groot deel van de Oekraï ne thans behoort. In tegenstelling tot de synode der Neder landse bisschoppen is de Romeinse curie thans slechts karig vertegenwoordigd. Het gaat ook om heel andere zaken. De aanwe zigheid van mgr. Silvestrini, die de „bui tenlandse zaken" van de Heilige Stoel be hartigt, vormt een aanwijzing, dat het op gang brengen van een dialoog tussen de oosterse kerken en de Heilige Stoel een kwestie is die ook de Oekraïense bisschop pen raakt. De orthodoxe kerk in Rusland heeft zich nooit verzet tegen het streven van de Sovjetrussische regering, om de Oekraïense katholieken onder druk bij de orthodoxen onder te brengen. De in Rome vergaderende bisschoppen, die thans in de Verenigde Staten, Zuid-Amerika, West-Eu ropa en Australië leven, hebben zich daar juist altijd tegen verzet. Toen de stokoude kardinaal aanstalten maakte een lang referaat te gaan houden over „de lijdende kerk in de Oekraïne", kapte de paus hem in hét Oekraïens af met de opmerking, dat het nu gaat om een gere glementeerde buitengewone synode. Sinds zijn vrijlating uit de Russische straf kampen woont kardinaal Slipyj in het Vati- caan. Hij gedraagt zich daar is een lastig man. Bij plechtige gelegenheden verschijnt hij nooit als kardinaal maar altijd als een oosterse patriarch. Deze titel heeft hij zich zelf aangemeten, met steun van de overige Oekraïense bisschoppen, die Paulus VI, noch Johannes Paulus I en II ooit als paus hebben willen erkennen. Door hun houding vormen kardinaal Slipyj en zijn bisschoppen een obstakel voor de door het Vaticaan nagestreefde Ost-poli- tiek. Het Vaticaan streeft er naar om tij dens deze synode een co-adjutor voor kar dinaal Slipyj te benoemen met recht van opvolging. Die benoeming kan, nu er geen patriarch is, ook al meet Slipyj zich die waardigheid aan, door niemand anders ge schieden dan door de paus. Op deze manier zou het Vaticaan meer vat krijgen op de Oekraïense katholieken die hoe langer hoe meer los komen te staan, niet alleen van Rome maar ook van de Russisch-orthodoxe kerk. In wezen gaat het om een reorganisa tie van de Oekraïense kerk in de diaspora met een vastere aanhechting aan Rome. Is Johannes Paulus II ft gisteren tijdens zijn telijkse algemene au- itie bekendgemaakt, hij van 2 tot en met 12 een bezoek zal brengen i; Afrika. Tijdens zijn aandoen. Het kabinet van de president van Kenia heeft bekendgemaakt, dat de paus op 6 mei een drie daags bezoek aan Kenia zal beginnen. Er is nog geen beslissing ge nomen over de toekomstige status van prof. Hans Küng aan de universiteit- van Tü- bingen. De faculteitsraad, die deze week in een buitenge wone zitting bijeenkwam, is zonder een besluit te nemen geëindigd. Voordat een be slissing kan worden genomen moeten er nog meer perso nen en instanties worden ge raadpleegd, zo deelde een woordvoerder van de univer siteit mee. Aan prof. Küng hoogleraar dogmatiek en oe- cumenica aan de katholieke theologische faculteit in Tü- bingen, werd in december de kerkelijke leerbevoegdheid ontnomen door de Vaticaanse congregatie voor de geloofs leer. Een op de vijf hervormden bezoekt 's zondags de kerk. Met Pasen loopt dit op tot een op de vier. Dit blijkt uit tellingen, die het KAS- KI te Den Haag in 1979 op twee zondagen in maart en op eerste Paasdag heeft verricht. Ongeveer 150.000 hervormden (ongeveer vijf procent) nam op eerste Paasdag 1979 deel aan het Avondmaal. Er zijn 2,9 mil joen hervormden. De bisschoppen van Quebec hebben zich bereid getoond het bezetten van belangrijke functies in de kerk door vrouwen te bevorderen. Als secretaris-generaal van het episcopaat van Quebec is be noemd zuster Gisele Turcot (40). Zuster Turcot is maat schappelijk werkster en is ac tief voor de vrouwenbewe ging binnen de kerk. Erich Honecker, partijlei der en president van de DDR wordt de voorzitter van het Martin-Lutherco- mité van de DDR, waarin vertegenwoordigers van partij, wetenschap en cul tuur ziting zullen nemen. Vertegenwoordigers van de Evangelische Kerk, die haar ontstaan aan Luther dankt, heeft al in 1978 een eigen comité gevormd. Dit alles ter voorbereiding van de vijfhonderdste geboorte dag van Maarten Luther, waarvoor de herdenkings festiviteiten hun beslag zullen krijgen in 1983. Van 18 tot 20 juni zal in Dresden in de DDR de ze vende voltallige vergadering worden gehouden van de „Berlijnse conferentie van Europese katholieken" (BK). Twee- tot driehonderd mede werkers en sympathisanten van deze door Oost-Berlijn gesubsidieerde organisatie, die politiek de lijn van Mos kou volgt, zullen eraan deel nemen. Het thema is „Twin tig jaar tot 2000". Men zal zich bezighouden met kwes ties rond ontspanning, ont wapening en vrede. Herdenkings dienst voor mgr. Romero Voor de maandag ver moorde aartsbisschop Romero van San Salva dor wordt zaterdagmid dag een herdenkings dienst gehouden in de kathedrale kerk te Utrecht. Deze plechtigheid, die om twee uur begint, wordt ge organiseerd door het Cen traal Missie Commissa- riaat/CEBEMO, de r. k. vredesbeweging Pax Christi, de Bisschoppelijke Vastenactie, de Neder landse Missieraad, de in terkerkelijke hulpactie voor Latijns-Amerika „So- lidaridad" en de bisschop pelijke commissie „Justitia et Pax". Tijdens de plechtigheid zal het woord worden gevoerd door mgr. Th. Zwartkruis, bisschop van Haarlem, door Jan Zijerveld van het Centraal Missie Commissariaat en Ed van der Walle van CE- BEMO.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 11