teicUe Bowvcunt Dubbele overwinning Kennedy op Carter Surinaams parlement voorlopig buiten spel i i jnmond wil PG-transport ioral via jpleiding Uit solidariteit onder de grond Jaren tachtig nog vol lawaai REGERING NEEMT TOT NAJAAR1981 BEVOEGDHEDEN OVER AFWIJKING VAN fTWERPCONTRACT Leidse ernstig gewond Looddiefstal „Stop in duinen de vossenjacht" Woensdag 26 maart 1980, 70 jaargang no. 21615 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND jthekersdijk 34. 2312 DD Leiden, postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas f-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) ƒ0,52 per mm. Telefoontjes M.6,9 Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: irtaal 46,30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. Ex-dompteur De ondergang van een ex- dompteur in „Het gebrul van de leeuw" om 20.00 uur op Ned. I. Om 20.52 uur „Ot..en Sien?" en om 22.10 uur „Pano- ramiek" over El Salvador. Op Ned. II om 18.59 uur „Bo naire" en om 20.32 uur Joe Jackson in „Countdown". Veel bewolking en af en toe regen. Weinig verandering in temperatuur. Zwakke tot ma tige wind uit zuid tot zuidwest. Morgen zon: 6.24 - 19.03. Schev. hoogw.: 0.15 en 12.41. Laagw.: 7.55 en 20.41. Verrassende wending in strijd om democratische presidents kandidatuur (Van onze correspondent Dick Toet) WASHINGTON Sena- tor Edward Kennedy is terug in de strijd om de Democratische presi dentskandidatuur. Na negen nederlagen en éen weinig opzienbarende overwining in zijn thuis- staat Massachusetts won Kennedy vannacht zeer verrassend de voorver kiezingen in de belang rijke staten New York en Connecticut. In beide „primaries" was presi dent Carter tot op het laatste moment als grote favoriet uit de opiniepei lingen naar voren geko men. Kennedy's dubbele zege komt op het moment dat Carter is begonnen in zijn campagne de aandacht te verleggen van zijn zo goed als kansloos beschouw de Democratische rivaal naar de Republikein Ronald Rea gan, die geacht wordt zonder veel problemen de kandida tuur van zijn partij fn de wacht te slepen. Maar ook Reagans „vrije vlucht" onder vond gisteren enige belemme- P i ring. Weliswaar won hij ruim in New York, maar in Con- ^enator Edward Kenney kan weer oprecht lachen. Na zijn overwinningen in New necticut werd hij verslagen p Vork en Connecticut is hij weer terug in de race om het Witte Huis. Naast hem staan zijn door George Bush. dochter Kara en zijn zoontje Teddy jr. (Zie verder pag.i5 Pinkeltje heeft het hoogste woord ROTTERDAM De grasparkiet Pinkeltje (13) van de heer Van der Valk in Rotterdam is al oud grasparkieten wor den doorgaans zo'n acht of negen jaar maar toch heeft hij nog steeds het hoogste woord. Met de hit „Ga maar lek ker slapen, lekker stuk" voert Pinkeltje de lijst aan van de nationale „Top-10" van sprekende vogelen. De grasparkiet is uniek, want de andere negen die samensteller Ed van der Wal uit Dordrecht heeft opgespoord, zijn alle papegaaien: Vier grijze roodstaarten, vier roodstaarten en een amazone papegaai. Het repertoire van de sprekers en zangers va- riëert van: Oh jee, waar zijn mijn sokken toch (Coco in Wor- merveer) tot een zeer brutale Chico, die in Feyenoord-min- nend Rotterdam aan durft komen zetten met: „Ajax, Ajax, Ajax, hoera!". Minder gerookt: sigarenfabriek dicht VEENENDAAL Ritmeester Sigaren BV wil haar fabriek in het Gelderse Didam slui- De 110 personeelsle den kunnen worden overgeplaatst naar de twee fabrieken van Ritmeester in Veenen- daal. Reden voor de sluiting is dat de afzet yan sigaren in Neder land en het buitenland in de afgelopen vijf jaar met een kwart is teruggelopen. CHATTANOOGA De 64-jarige Ameri kaan Herbert Smith uit de het plaatsje Chat tanooga in de staat Tennessee bevindt zich sinds het begin van deze week in een twee meter onder de grond liggend betonnen graf. Smith, die zich al 159 maal onder de grond terugtrok (hetzij om zelf geld te verdienen hetzij om voor een goed doel geld in te zame len), wil in zijn bijna twee vierkante meter grote grafkelder blijven, totdat de Amerika nen in de bezette ambassade in Teheran zijn vrijgelaten. Herbert Smith heeft echter niet alle contact met de buitenwereld verloren. Via een koker krijgt hij voedsel en de twee telefoonlijnen zorgen voor de noodzakelijke gesprekken met familie en de pers. Afghaanse voetballers vragen asiel FRANKFORT Verschei- dene leden van de nationale voetbalploeg van Afghanis tan hebben politiek asiel in West-Duitsland gevraagd. Dit is in Frankfort bekend gemaakt. Naar verluidt gaat het om aan voerder Mohammed Saber Rohparwar en nog zes spelers. Zij zijn destijds, vermomd als bergbewoners het land uit ge vlucht, nadat zij vernomen hadden, dat zij in de Sovjet- Unie vriendschappelijke wed strijden moesten spelen. >or het eerst iwelijksmis Schiphol IPHOL Schip- s voor het eerst het r geweest voor een elijke huwelijksin ning. e KLM-employees n elkaar gisteren luchthaven-aal- zenier pater J. Duin jawoord. Overigens in de kapel van de thaven maar in de earner omdat het lletje te klein bleek het aantal familie- Bruidegom Piet Stilling en zijn bruid Trudy van Roode, die voor Schiphol-historie zorgden. DEN HAAG Hoewel de Nederlandse Stichting Ge luidhinder (NSG) nu tien jaar lawaai bestrijdt, ziet het er niet naar uit dat het er in de jaren tachtig rustiger op zal worden. Dat zei de heer C.A. Vermeulen, voorzitter van de NSG, gis teren tijdens een persconferentie in Den Haag ter gelegen heid van het tienjarig bestaan van de stichting. Tien jaar ge leden kwam het onderwerp geluidhinder nog nauwelijks ter sprake, aldus de voorzitter, die het tot stand komen van de wet geluidhinder en de bewustwording van de problematiek de belangrijkste resultaten noemde die de stichting heeft be reikt. In de nabije toekomst wil zij met een „emotionele campagne" via de media, de problematiek van de geluidhinder nog meer „onder de mensen" brengen. Er komt een voorlichtingsfilm onder de titel „Wat een leven", achtergrondinformatie voor het onderwijs en vijf brochures in de serie „Laten we zacht zijn voor elkaar", over de lawaaioverlast en wat daaraan te doen valt. PARAMARIBO De regering van Suriname wil dat bepaalde belangrijke bevoegdheden van het parlement tijdelijk worden overgeheveld naar de nieuwe re gering. Premier Henk Chin a Sen heeft dit gisteravond meegedeeld in een toespraak voor de Suri naamse radio en televisie. Vol gens de premier zou de maatregel tot het eind van de huidige zit tingsduur van het parlement (omstreeks oktober 1981) van kracht moeten zijn om het kabi net in staat te stellen krachtige maatregelen te treffen tegen cor ruptie, bureaucratie, vriendjespo litiek, criminaliteit en werkloos heid. Na oktober volgend jaar zouden, zo zei de premier gistera vond voor de KRO-televisie, nieu we verkiezingen kunnen worden gehouden. Om de bevoegdheden van het parlement naar de regering over te- hevelen is een wet nodig, die spoedig aan de volksverte genwoordiging zal worden voorgelegd. Over de wet is de afgelopen dagen inten sief contact geweest tussen president Fer- rier, de voorzitter van het parlement en de fractievoorzitters van de voornaamste partijen. Tevens zal een wet aan het par lement worden voorgelegd, waarin wordt geregeld dat de militairen die op 25 febru ari de staatsgreep pleegden niet zullen worden gestraft. Minister-president Chin a Sen ging in zijn toespraak van gisteravond ook in op het programma dat zijn regering wil uitvoe ren. Hij zei, dat van een tien dagen oud kabinet nog geen pasklare antwoorden op alle vragen kunnen worden verwacht. Maar volgens de premier is de belangrijk ste opgave van de ministersploeg de tot standkoming van een bestuurlijk-politieke én een sociaal-economische omwenteling. De eerste ommekeer zou moeten worden bereikt door de zuivering van het ambte lijk apparaat. Bij deze sanering van de overheidsdiensten zal, zo werd beloofd, echter niemand brodeloos raken. De sociaal-economische veranderingen hebben betrekking op de bestrijding van de werkloosheid, de opvoering van de produktiviteit en de spreiding van de re gionale activiteit. Daarnaast zullen ook de sociale voorzieningen de nodige aandacht krijgen zodat, aldus premier Chin a Sen, „ook de armsten in onze samenleving vol doende zekerheid wordt geboden". 'ERDAM De Rjnmondraad is gisteren akkoord li met de bouw op de Maasvlakte van een terminal Ie aanvoer per tanker van het vloeibaar petroleum- PG. Daarbij is nadrukkelyk vastgelegd, dat het iveel mogelijk via een pijpleiding landinwaarts Vorden overgebracht. Transport per trein, binnen- of tankauto moet sterk worden beperkt. standpunt wijkt de Rijnmondraad (zoals wij dezer dagen londen melden) duidelijk af van de beginselverklaring, er Shell en BP enerzijds en de lagere overheden ander overeenstemming hadden bereikt. Volgens deze begin- aring zouden nog vrij aanzienlijke hoeveelheden LPG weg, per rail of via binnenwateren landinwaarts kun- rden gebracht. De meerderheid van de Rijnmondraad vanwege het grote gevaar bij een dergelijk transport akkoord te gaan. ondraad wil bovendien ook derden gebruik laten ma de terminal en de aanvoer uit zee niet alleen overlaten twee grote maatschappijen, zal de gemeenteraad van Rotterdam zich met deze bezighouden en vrijdag beraadslaagt Provinciale Staten d-Holland over de vraag of er al dan niet een LPG-ter- p de Maasvlakte moet komen. Eerste zeven meesterkoks HOOGE VUURSCHE Pre mier Van Agt heeft zeven Ne derlandse koks gisteren, na een vier uur durend galadiner in kasteel De Hooge Vuursche het diploma „meesterkok" uit gereikt. Na het vervaardigen van tal van klassieke gerech ten, die in acht gangen aan de gasten werden geserveerd, konden zij zich de eerste Ne derlandse meesterkoks noe men. Tevoren hadden zij een zwaar praktisch en theoretisch examen moeten aflegen, waar bij een gedegen warenkennis, kennis van keukentechnieken, voedingsleer, diëten, menuleer en het organiseren van bank etten vereist werd. Vijf doden bij gevangenisopstand MONTERRY In de ge- vangenis van de Mexicaanse stad Monterry zijn vannacht de directeur van de gevange nis en vier gevangenen om het leven gekomen, toen de politie een einde maakte aan een opstand van delin quenten. De directeur werd met een be waker en twee medewerkers door de opstandige gevange nen gegijzeld. Deze eisten een helikopter om naar de Vere nigde Staten te vliegen. Toen de politie uiteindelijk ingreep kwamen de vijf mensen om het leven. LEIDEN Een 53-jarige vrouw uit Leiden is gistera vond omstreeks half zeven ernstig gewond geraakt bij een ongeval. Zij moest met hersenletsel, letsel aan rib ben en enkel naar het Diaco- nessenhuis in Leiden wor den overgebracht. Het ongeluk gebeurde op de Oegstgeesterweg ter hoogte van de Boerhaavelaan. Daar wilde de vrouw, die op haar fiets op het fietspad reed, links af de Boerhaavelaan in slaan, maar verleende geen voorrang aan een achterop komende au tomobiliste. De vrouw kwam op de motorkap terecht en werd ongeveer 30 meter mee gevoerd. De voorruit van de auto brak en de motorkap van de auto raakte zwaar bescha digd. LEIDEN Van het bouw project de Bockhomt aan de Hoge Morsweg werd in de nacht van maandag op dinsdag door onbekenden het lood van enkele nieuwe woningen ge sneden en ontvreemd en wer den enkele ramen ingegooid. De totale schade bedraagt on geveer 5000 gulden. Honderdduizend kinderen planten bomen De nationale „boomfeestdag" heeft vandaag in 500 Nederlandse gemeenten aanleiding gegeven tot het planten van bomen. Meer dan honderdduizend kinderen, die zich de afgelopen weken met speciale lessen hierop hebben voorbereid, zijn daarbij actief ge weest. Prinses Beatrix plantte vanmorgen de eerste boom voor een nieuw bos bij Zwolle, dat een blijvende herinnering moet worden aan het feestjaar „Zwolle-750". DEN HAAG De Stichting Kritisch Faunabeheer heeft mi nister Braks van landbouw verzocht de jacht op vossen in duingebieden niet te heropenen. De minister zou zich moeten verdiepen in de vraag of de vossenjacht inderdaad nog wel noodzakelijk is als beheersmaatregel of ter voorkoming van hondsdolheid. Het aanbrengen van een goede omheining en het 's nachts in hokken stoppen van kippen en sierhoenders kan voorkomen dat de vos schade toebrengt. De vossen voe den zich trouwens, zoals uit onderzoek gebleken is, voorna melijk met konijnen. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 -en per speciale koerier wordt de krant alsnog be zorgd

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1