Aartsbisschop Romero van SanSialvador vermoord Nederland heeft ingestemd met kernprogramma EG yyy lillegoms bedrijf loor brand verwoest BESTRIJDER VAN LINKS EN RECHTS GEWELD mmamm willen niet uit de school KAYAK 0 Lestallo by Van der Klaauw: spoedig nieuwe afspraak Eurotop Meubelfabriek Oisterwijk Lthekersdijk 34. 2312 DD Leiden, postbus 11, 2300 AA. tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas tt-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) ƒ0,52 per mm. Telefoonties 74.69 Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: kbrtaal 46.30: jaar ƒ173,70: losse nummers: 60 cent. Dinsdag 25 maart 1980, 70e jaargang no. 21614 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Premier Suriname In „Brandpunt" om 21.30 uur interview nieuwe premier Su riname. Om 19.25 uur de „Muppets" en om 20.27 uur „Buddenbrooks". Om 22.30 uur „Heel de mens". Op Ned. I om 22.30 uur „Beeldspraak" over Jacques Rigaut. Zonnige perioden Vannacht enige regen, weg trekkend naar het noordoos ten. Morgen zonnige perioden en mogelijk een bui. Middag- temp. omstreeks 12 graden. Morgen zon: 6.27 19.02. Schev. hoogw.: 11.30. Laagw» 5.21 en 18.06. ,egale" ontduiking n loonmaatregel atschappij (NSM) in Sluiskil ft waarschijnlijk een legale c ontdekt om de loonmaat- el te ontduiken, i bedrijf heeft de werkne- rs een uitkering toegezegd i 560 gulden netto, die be- ingvrij zal worden betaald de zeven feestdagen van 10. Per feestdag vinden de rknemers dus tachtig gul- extra in hun loonzakje. De i mie komt in feite neer op prijscompensatie van H 6,60 per maand, terwijl mi- ter Albeda maar 26 gulden n ito toestaat. Courreges in de ruimte Spookrijder rijdt vader en zoon dood HOOGEZAND Een be- nevelde spookrijder heeft gisteravond nabij Hooge- zand de dood veroorzaakt van de 38-jarige Mepppelaar J. van Delden en zijn 11-ja- rige zoon Peter. De spookrijder, 48 jaar oud en afkomstig uit Hooge- zand, reed op de verkeerde weghelft en kwam frontaal in botsing met de auto die door de neer Van Delden werd bestuurd. Diens vrouw en dochter die ook in de wagen zaten raakten ernstig gewond, evenals de aangeschoten automobilist zelf. Nieuwe visakte 40 cent duurder DEN HAAG Sportvis- sers, die bij de opening van het visseizoen op 31 mei al willen gaan vis sen, moeten die dag nog hun oude visakte bij zich hebben. De nieuwe vi sakte gaat in op 1 juni en is veertig cent duurder. Van die veertig cent worden dertig cent gere serveerd voor het verbe teren van de binnenvis serij. De grote visakte gaat per 1 juni 33,50 kosten, de kleine akte 11,50. Voor het hengelbe- wijs moet men 5,50 be talen. Randschrift op munten blijft DEN HAAG Minister Van der Stee van financiën heeft de Tweede Kamer laten weten dat het randschrift „Gód zij met ons" op guldens, rijksdaalders en tien guldenstukken zal blijven. De re geling van het uiterlijk van de munten moet geen aanknopings punt zijn voor een parlementaire discussie over de wenselijkheid Gods naam al of niet bij ons con stitutioneel bestel te betrekken, aldus de minister in antwoord op vragen van enkele PvdA-kamer- leden. De levensbeschouwelijke verscheidenheid van de bevol king geeft hem geen aanleiding het randschrift van de munten te verwijderen. 16 miljoen aan zilver gestolen LONDEN Een bende geleid door een man die zich voordeed als politie man heeft zich gisteren in Londen meester ge maakt van een zending zilver ter waarde van 4 miljoen pond sterling. Het zilver werd vervoerd in een gewone 10-tons- vrachtwagen en niet in een gepantserde geldauto zoals gebruikelijk. De be wakers van de auto wer den opgesloten in een ga rage, maar wisten zich daaruit later te bevrijden. Het zilver was afkomstig uit West-Duitsland. Keeloperatie onder acupunctuurverdoving HONGKONG Chinese artsen zijn er in geslaagd een volledige verwijdering van het strottehoofd uit te voeren op een door middel van acupunctuur verdoof de patiënt Dit meldt het persbureau Nieuw-China. Sedert juni vorig jaar zijn 465 ingrepen van die aard op een dergelijke manier uitgevoerd. Zij slaagden in 73,5 pet van de gevallen. De verdoving wordt ver richt door een aantal acu- punctuurpunten op het oor en het lichaam. Aartsbisschop Oscar Romero. SAN SALVADOR Het ge- weldindeMidden-Amerikaan se staat El Salvador heeft van nacht een (voorlopig?) hoogte punt bereikt met de moord op de aartsbisschop van San Sal vador, Oscar Arnulfo Romero, die zich de afgelopen jaren heeft opgeworpen als verdedi ger van de mensenrechten in zijn land in het bijzonder, de rechten van de ruim twee mil joen arme stedelingen en boe ren in het bijzonder. De 63-jari- ge prelaat werd vannacht in de kapel van een ziekenhuis in San Salvador doodgeschoten. Eind 1978 werd bisschop Ro mero door een groep Ameri kaanse Congresleden en Britse parlementariërsvoorgedragen voor de Nobelprijs voor de Vrede, die, zoals bekend, werd toegekend aan Moeder Teresa. Aartsbisschop Romero droeg in de kapel van een ziekenhuis in de hoofdstad San Salvador een begrafenismis op. Opeens kwa men vier mannen naar het al- De vermoorde aartsbisschop van San Salvador Oscar Romero wordt door een non op het voorhoofd gekust. taar gelopen. Van korte afstand losten zij enige schoten en ont kwamen in de ontstane ver warring. Bisschop Romero viel neer en overleed ter plaatse. Direct na het bekendworden van de dood van de aartsbis schop heeft de Salvadoraanse kerk drie dagen van rouw af gekondigd. Morgenochtend zal in de basiliek van het Heilig Hart in San Salvador, waar het stoffelijk overschot van de pre laat wordt opgebaard, een plechtigheid gehouden. Over de daders van de aanslag is niets bekend. Aangenomen wordt, dat zij tot de uiterst rechtse „Unie van de Blanke Strijders" behoren. Deze orga nisatie heeft in de afgelopen ja ren veel priesters en godsdien stonderwijzers vermoord. De aartsbisschop is al eerder met de dood bedreigd. Dit ge beurde onder meer eind febru ari, toen hij, tot grote woede van de militairen én rechtse groepen, in een brief aan presi dent Carter vroeg om stopzet ting van de Amerikaanse hulp aan El Salvador. Aan de moord op aartsbisschop Oscar Romero is een roerig weekeinde voorafgegaan. Zo werden in een dorpje ten zuid oosten van San Salvador 25 mensen doodgeschoten. Vol gens het leger ging het om guerrillastrijders, volgens ande re lezingen betrof het boeren, die in het kader van een, on langs ook door Amnesty Inter national aangeklaagde campag ne tegen de boeren, stelselma tig worden vermoord (zie ver der pagina 15 19). (Van onze correspondent Mare de Koninck) BRUSSEL De Nederlandse rege ring blijkt in Brussel te hebben in gestemd met een ambitieus pro gramma voor de ontwikkeling van de kernenergie, met name ook op basis van plutonium, in de EG. De besluiten daartoe zijn in februari door de Europese Raad van minis ters genomen en kregen de goekeu- ring van de aanwezige Nederland se bewindslieden Van der Klaauw en Van der Mei (Buitenlandse Za ken), Van der Stee (destijds Land bouw) en Beven (Economische Za ken). Zij hebben alleen in de notulen van de raadsvergadering een voorbehoud gemaakt, met verwijzing naar de ko mende brede maatschappelijke dis cussie over kernenergie in Neder land. De zaak vertoont een opvallen de overeenkomst met het NAVO-be- sluit van eind vorig jaar om nieuwe kernraketten in West-Europa in te stellen. De instemming van Neder land werd toen ook in de notulen van een voorbehoud voorzien. De in februari genomen EG-besluiten zijn verstrekkend en hebben de aan duiding „nucleair drieluik" meegek regen. Daarmee wordt zonder terug houdendheid gekozen voor een krachtige bevordering in het hele EG-gebied van de kernenergie „die de Europese Gemeenschap in staat moet stellen in toenemende mate haar behoeften aan electrische ener gie te dekken". De Nederlandse bewindslieden her- •inneren, zoals gezegd aan de brede maatschappelijke discussie, die in de komende twee jaar in Nederland zal worden gehouden: „Na en in het licht van die besluitvorming zal wellicht door Nederland aan het nucleair drieluik niet langer in alle onderde len uitvoering kunnen worden gege ven". (Zie ook pagina 15) (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Twee bekende bof fotograten, Max Koot uit Den Haag en Paul Hut uit Amsterdam, hebben geweigerd om bun me dewerking te verlenen aan een, ter gelegen heid van de troonswisseling uit te zenden, feestelijk televisieprogramma op 29 april. De Rijks Voorlichtings Dienst had geen bezwaar tegen interviews met hoffotografen, mits om zichtig en discreet te werk zou worden gegaan. „En dat is dus een onmogelijke opgave", oor deelt Max Koot, „als de interviewer zijn taak se rieus opvat, moet hij immers vragen stellen in de trant van „wie zoekt nu de foto's uit die ge publiceerd worden" en „wat krijgt u nou voor zo'n opdracht?". „Anders heeft zo'n confrontatie met ons geen enkel nut. Maar omdat portretfo tografie een kwestie is van blind vertrouwen tussen de opdrachtgever en de maker, voelen wii er niet voor om op welke manier ook uit de school te klappen. Wij zijn fotografen, die eên opdracht uitvoeren. En het enige, dat de buiten wacht er later van merkt is het uiteindelijke re sultaat". LLEGOM De kunststoffenhandel nMypreen aan de Wilhelminaweg is van- cht totaal uitgebrand. De brand ontstond 01 het kantoor* op de benedenverdieping en n. eg later over naar de boven gelegen ma- ijnen. De schade bedraagt volgens de po- e zeker enkele tonnen, rf iwonenden werden om tien voor drie uit J slaap opgeschrikt door het springen van de ruiten van het brandende pand. De omwonen den alarmeerden daarop de politie. Toen de brandweer vijf minuten later arriveerde, sloe gen de vlammen al metershoog boven het dak uit. De brandweer van Hillegom heeft de hulp in moeten roepen van de korpsen van Heem stede, Haarlem en Bennebroek. Met 24 stralen werd het vuur bestreden. Pas rond half zes vanmorgen had de gezamenlijke brandweer de brand onder controle. Zondag 30 maart Aanvang 20.30 uur. Toegangsprijs .15.-. Beverly Hills, Nieuwkoop. Voorverkoop foto Speet Nieuwveen - Leimuiden. ADVERTENTIE Voor bouw en interieur: W. Barentszstraat 19, Leiden, tel. 071-134541 Keukens open haarden - tegels - sanitair alle verbouwingen Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248-en per speciale koerier wordt de krant alsnog be zorgd Vergeefse strijd tegen de woeste vuurhaard In Hillegom SCHIPHOL/BRUSSEL Minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken wil op korte termijn een nieuwe af spraak maken voor de eerste Europese topconferentie van dit jaar. Gisteren is de topconferentie, die was vast gesteld voor 31 maart en 1 april, uitgesteld, hetgeen vol gens Van der Klaauw niet mag leiden tot afstel. Wel licht wordt vandaag al een nieuwe datum vrijwel ze ker in april bekend gemaakt. Als officiële reden voor het uitstel geldt de regeringscrisis in Ita lië, gastland voor de komende Europese top. Groot-Brittannië heeft geëist dat onmiddellijk een nieuwe datum wordt vastge steld. Op de conferentie zal immers de Britse bijdrage aan de EG het voornaamste onderwerp van gesprek vormen. De Britse bijdrage was ook onderwerp van gesprek bij het be zoek dat minister Van der Klaauw gisteren aan zijn ambtgenoot Carrington bracht. De Nederlandse bewind man verklaarde bij zijn terugkeer op Schiphol met grote nadruk een compromis in deze zaak te zullen steunen. „Het is onvoorstelbaar dat de EG in een crisis zou komen in de huidige politieke situatie als gevolg van de financiële problemen", aldus Van der Klaauw. Neder land wil „zoveel als mogelijk is" bijdragen. (Zie over het uitstel van de Europese top verder pagina 15; voor het Europese landbouwdebat zie pagina 13) ADVERTENTIE toonaangevend in eiken

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1