URN HUB UIT Eetpatroon vaak op vijandige voet met slanke lijn Isoleren wordt steeds duurder viva la amba" aan 3 ketting Aparte energie- bemetering in flatgebouwen Lente aan de late kant aiNNENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 24 MAART 1980 PAGINA sommige mensen is irlijvigheid een kruis it bijna niet kunnen (D. En toch hebben ze elf getimmerd door te en te onregelmatig te te snoepen, bij de tele- r een borrel en de ge* celijke hapjes naar en te werken, kortom een eetpatroon op te iren dat op vijandige staat met de slanke De Nederlandse Hart* ting, die elk jaar een a heeft met een aantal rwerpen van belang de gezondheidszorg, daartoe voor dit jaar: ond Gewicht". In april nen een campagne be en tot algemene infor- e, waarvoor een com- ie is samengesteld, an de leden-deskun- zijn gerecruteerd uit •hillende instanties: r andere het Neder- se Huisartsen Genoot- Unilever Research, ,andbouw Hogeschool fcgeningen (afdeling nane Voeding") en het lichtingsbureau voor oeding. Normaal eten en toch afvallen is voor ieder gezond mens haalbare kaart epresentant van het Nederlandse huisart- stand heeft dr. J. A. Slappendel uit Scher- el zitting in de commissie en hij wil in preekkamer wel het een en ander kwijt zijn inzichten. „Wanneer iemand te zwaar dit zijn eigen probleem", zegt hij met na- „Je kunt het als arts alleen tot jouw pro- maken als de patiënt ermee „zit". Je pro- dan samen de zaak op te lossen. Het is een Iichtingsverkeer. Dieetmaatregelen op je nemen kan goed zijn, maar ik voel veel tieelnafne aan clubs. Bij gezamenlijk stre- iebben de mensen steun aan elkaar en dit leert geweldig. Zelf geef ik nooit een maar ik wil mijn patiënten wel helpen te ren van hun overgewicht af te komen". turen ijn verschillende schema's voorhanden iet Nederlands Huisartsen Genootschap, tee de mensen hun voedingsgewoonten in bijsturen. We praten nu over gezonde en hoor! Maar onze taak als huisarts is ook >n overgewicht te signaleren. Het skelet erdoor belast en dit kan op den duur be- m geven. Ik denk daarbij aan rugklach- lortademigheid, te zware belasting van de en die voor het verteringsproces moeten i. Zo'n advies is dus feitelijk puur preven- k zeg altijd: een mens kan kiezen tussen teit en kwantiteit. Wie niet rookt heeft lotte kans om langer te leven en zo is het 'etzucht ook. Toch ben ik er niet voor om te roepen dat alle mensen nu maar eens •n vermageren. Je dient, als arts, alleen te In op de risico's. Maar ik vind het verkeerd e patiënten bang te maken. Je mag een niet ziek praten, zo van: pas op hoor, je Avaan dood gaan! Je moet altijd relative ly maak hierbij natuurlijk wel een uitzon- voor suikerzieken en mensen die een ifarct hebben gehad. Die moeten wel de- ernstig gewaarschuwd worden". In de vooxjaarscampagne van de Nederlandse Hartstichting is ook een schriftelijke cursus op genomen, die naar het voorbeeld van het zoge naamde „30 Stappenplan" van prof. De Waard uit Utrecht is aangepast. Het bestaande „Cor don Project" behelst een inventarisatie van het eetgedrag in zijn totaliteit. Deelnemers (zwaar- lijvigen) houden zich gedurende acht weken lang bewust bezig met niet alleen de hoeveel heid eterij die per dag naar binnen wordt ge speeld, maar ook hoe laat men gaat eten, in welke stemming, in welk gezelschap, op welke plaats en hoe snel? De deelnemer moet per week een aantal antwoorden geven op vragen hierover en die opsturen. Hij krijgt meteen een stuk informatie waarmee hij zijn voordeel kan doen. mensen zeggen: „Ik word dik van lucht". Dan ben je geneigd om te denken, kom kom, elk pondje gaat door het mondje. Maar daaraan blijken toch haken en ogen te zitten. Sommige mensen hebben meer energie nodig als waak vlam om hun levensfuncties in stand te hou den". Energie Stap voor stap Alle onderdelen van het eetgedrag hebben in vloed op het verteringsproces. Het kweken van goede eetgewoonten is nodig om dit eetgedrag onder controle te krijgen. Het „Cordon-project" overhaast de zogenaamde patiënt niet. Door de wekelijkse instructies kan hij stap voor stap wennen aan een aantal belangrijke leefregels, waarbij bijvoorbeeld schrokken zonder behoor lijk te kauwen, het lezende eten en het smikke len van „tussendoortjes" slechte aanwendselS zijn waarvan men op den duur maar moet zien af te komen.- Het programma is natuurlijk niet algemeen, maar moet aan eigen situatie worden aangepast. In het Brabantse Nuenen bij Eindhoven woont dr. P. J. van Wijk, een jonge, enthousiaste huis arts, die zich ook wil inzetten voor de bestrij ding van overgewicht, waaraan naar zijn me ning te veel mensen lijden. „Als we overge wicht willen uitbannen en dit is vaak een noodzaak, want het is duidelijk gerelateerd aan hart- en vaatziekten moeten we in de eerste plaats aan de voeding denken. Maar vetzucht ontsnapt soms aan logische redenering. Veel „Als de een 1000 calorieën gebruikt voor een werkje dat de ander 200 calorieën kost, zit hier in een uitgesproken individueel verschil. Er is nog maar heel weinig bekend over wat de mens aan energie opneemt en weer afgeeft. Daarvoor zijn in de hele wereld maar een paar onderzoekingsfaciliteiten. Wat wij nu willen is een ontplooiing van activiteiten op dit gebied door Nederlandse onderzoekers in de voedings sector. Dit onderzoek zou moeten worden ge daan in een „Energiekamer", waar inname en afgifte van energie precies gemeten kan wor den". Van Wijk ziet het voor dé huisarts als een dui delijke taak te proberen het eetgedrag van de gezonde en de zieke zwaarlijvige te ordenen. „Het is preventief werken, waarvan de patiënt zelf het nut moet inzien. Wat mij wel opvalt is dat mensen van middelbare leeftijd vaak ten onrechte klagen dat ze te dik zijn. Het vet gaat bij het vorderen van de leeftijd alleen op een andere plaats zitten, bijvoorbeeld rond de heu pen of rond het middel, maar dit heeft met vet zucht niets te maken. Therapie voor vetzucht is niet altijd blijvend succesvol. Als je met de be handeling begint, heb je er al gauw een paar kilo af. Houdt de therapie op dan zie je dat maar 10 of 15 procent van de mensen er werke lijk profijt van heeft gehad. Vermageren is ge drag veranderen. Niet met een lege maag naar de supermarkt gaan, niet slenteren maar flink doorstappen, trappen klimmen in plaats van de Sporten om vetzucht te lijf te gaan... Beweging is een onderdeel van belang. Ge wrichten en spieren moeten geolied worden om ze bruikbaar te maken. En de olie die ze nodig hebben om „verroesten" tegen te gaan en door bloeding te bevorderen is regelmatig beweging nemen, in principe liefst samen met anderen, dat is gezelliger. Dus sporten. Eens met de kin deren spelen, dansen of tennissen. De sporter hoeft in het begin geen wonderen te verwach ten van zijn verwoede pogen. Om een pond li- chaamsvet (circa 4000 calorieën) weg te werken moet hij minstens veertien uur wandelen of vier uur de trap op en af hollen. Normaal wan delen neemt 4 calorieën per minuut, stevig doorstappen 7 calorieën en het zich in looppas voortbewegen 10 calorieën. Het belangrijkste is echter niet de snelheid waarmee het spek wegs melt, maar het afvaleffect op den langen duur. Onderzoekingen op dit gebied wezen uit, dat juist bij mensen die het minst actief zijn, de kans op óvereten het grootst is. Bij verstandig bewegen zorgt het lichaam voor een prettig hongergevoel dat is afgestemd op lichaamsbe hoeften. Slome lieden hebben de seintjes ver speeld die hen waarschuwen dat ze „genoeg hebben". Van Wijk: „Het valt mij altijd op dat er een groot misverstand heerst over de samenhang van eten en werken. De mensen denken altijd dat ze veel moeten eten om hun dagelijks werk te doen. Dat is nu juist niet waar. Het gaat om het vaststellen van het verzadigingspunt. Je moet niet meer calorieën tot je nemen dan no dig is". Hiervoor dient men een appèl te doen op zelf beheersing, maar zelfbeheersing op het gebied van eten schijnt nu juist erg moeilijk te zijn. Normaal eten en toch afvallen is echter een haalbare kaart voor bijna ieder gezond mens, die van plan is te blijven volhouden waaraan hij begonnen is. TINY FRANCIS EN TOM LUCAS Het is weer lente. Naar de kalender gemeten tenminste. Want in de praktijk is het voorjaar dit jaar wat aan de late kant. De win ter die achter ons ligt was redelijk, zeker gemeten naar de zware die we in '78-'79 mochten en moesten meemaken. Dit jaar heeft er wat sneeuw gelegen, schaatsliefhebbers zijn ook aan hun trekken gekomen hoewel een Elfstedentocht er ook nu weer niet in zat Maar echt „bar" zijn de weersomstandigheden niet geweest. Daarom verbaast het ons een beetje dat de lente zo laks op gang komt Het is nog flink koud geweest de afgelopen dagen en nachten en in de tuin gaat het daarom allemaal wat langzaam. Alleen de stukjes die beschut liggen (vaak op het zuiden en be schermd door muurtjes of bosschages) geven enig leven te zien. De Kerstster ten onzent bloeit dit jaar zeker veertien dagen later dan Verleden jaar en ook de narcissen staan nog niet half zo hoog als dat in normalere lentes het geval is. Zelfs de forsythia vertoont nog maar sporadische knopvorming en ook dat zouden we wel graag anders zien. Maar zoals vaker het geval is in het buitenleven is het goed enig geduld te oefe nen, de na- OM DE TUIN GELEID tuur heeft zo haar eigen manieren om de achter stand die door het weer veroor zaakt wordt in te halen. Dat weer is voor de tuin- liefhebber overigens een bron van voortduren de aandacht (en zorg mogen we daar in ons land wel bij zeggen). Bij de meteorologische diensten beschikt men over uiterst ver fijnde apparatuur om het weer te voorspellen. Er zijn allerlei soorten meters en via satellieten laten verschillende stations, verspreid over de hele wereld, elkaar weten welke stormen, winden of opklaringen in welke richtingen trekken. Ondanks die fraaie mogelijkheden van de moderne techniek komt het nog heel vaak voor dat we een totaal ander weertje krijgen dan ons wordt voorgeschoteld in de krant, op het tv- scherm of via de luidsprekers van de radio. Uit het boerenleven in het verleden zijn een aantal weer-wijshe- den overgeleverd die de spijker vaak raker op de kop slaan dan onze moderne weerwetenschap dat vermag. Geen wonder; de boer was in het verleden niet minder aan de weergoden overge leverd dan tegenwoordig. Hij kon niet beschikken over uitge breide informatie maar moest zelf uitmaken of hij het hooi nog een dag kon laten liggen. Of hij kon zaaien en poten zonder het risico te lopen dat het zaad een dag later door een woedende re genbui werd weggespoeld. Die boeren-weer-wijsheden zijn vaak verpakt in versjes. We ge ven er hier een paar (vertaald uit het Engels) zodat u in de ko mende lente en zomer niet alleen op het KNMI hoeft te vertrou wen. „Rode lucht voor de nacht, de herder lacht; Rode lucht in de morgen, de herder krijgt zorgen". En: „Bijen vliegen niet met een storm in 't verschiet". Ook het Nederlands kent een aantal weerwijsheden. Die vaak met elkaar in tegenspraak zijn overigens. Zekerheid over het weer van de volgende dag is dus toch moei lijk te krijgen. Wel geven sommige planten duidelijk te kennen dat er een regenbui of storm op til is. De Rode Pimpernel bij voorbeeld sluit haar bloemen lang voor de eerste druppel valt en in sommige streken van ons land wordt beweerd dat een rijke noten-oogst wijst op een strenge winter. Hoe het ook zij: De len te staat voor de deur. Nog even en het is zover en we moeten er (zoals gewoonlijk) maar het beste van hopen. mba is tegenwoordig zo'n geliefde dans ™fs de televisie vaste lesprogramma's heeft !t Latijns-Amerikaans bewegen aan de i te leren. De Samba dansen is een der ikelijkste, meest ongecompliceerde me- om je spieren los te maken, creatief op nsvloer „bezig te zijn" en ongedwongen hebben. Sieraden passen zich hierbij horen er bij te rinkelen in de oren en nek. Louzac zou geen geboren ontwerper hij hiérbij niet van de partij was, vooral het Latijns-Amerikaanse ritme hem in }ed zit. „Viva la Samba" heet dan ook de Me boetiekcollectie bijous, die straks te s in alle betere bijouteriezaken door het land. Oorbellen met een reeks muntjes kettingen in warm koraalrood met af- ide gouden bengeltjes. Voorts de Griekse toloya" of bidketting, waarmee Griekse "annen in cafeetjes "nan de haven gedach- tussen de vingers spelen en kettingen als ..gouden" rupsen met een knots van een zwarte kraal midden in de halskuil. In kleuren dan weer broches in de vorm to olijke vis, die lukraak op jurk of jas 'orden gespeld. Zo maar ergens... „Kleine" mode volgt „grote" mode De kindermode volgt de grote mode getrouwe lijk na. Ook voor de kleintjes belooft de kleding een feestelijk gedoe te worden. De meisjes kun nen zich steken in jurkjes met smockwerk en ruches in alle luchtballonkleuren, jumpsuits, spijkerbroekn en salopettes, rokjes in fijngewe- ven dessins en bijpassende twinsetjes. De jon gens komen er evenmin bekaaid af. Voor hen zijn er polohemden, sweatshirts om in te rolle bollen en joggingpakjes in felle satijnkwalitei ten. De confectierekken hangen er vol mee en voor menige moeder zal het moeilijk zijn te kiezen. Tere blondjes kunnen die felle kleuren beslist niet hebben, maar er is zo veel keus, dat ook zij aan hun trekken kunnen komen in fijne pastels met bloemetjespatroon. Rechts: Western heeft voor (bijna) alle jongens een magische aantrekkingskracht. Ze kunnen dit voorjaar hun hart ophalen aan deze Ameri kaanse hemden van katoen of polyester/katoen. „De Commissie voor Consumentenaangelegenheden (CCA) van de Sociaal Economische Raad (SER) gelooft, dat energiebespa ringsmaatregelen beter „ontvangen" worden als de consument meer weet over zijn eigen verbruik. Daarom wil men bijvoor beeld in flatgebouwen meer individuele „bemetering". Op die manier wordt vermeden, dat de kosten van het energieverbruik collectief worden omgeslagen op de bewoners". De CCA zei dit in een reactie op het rapport „Consumeren In clusief", dat is uitgebracht door de Nederlandse Gezinsraad en de Stichting Economisch Huishoudelijk Beheer. De SER-com- missie is het eens met de opvattingen die in het rapport staan over zogenaamde consumentenvorming. „De consument moet op een ruime manier worden opgevoed. En in dat kader zijn wij bijvoorbeeld voorstander van invoering van consumentenop voeding op alle scholen. Hierbij kan dan aandacht worden be steed aan de negatieve gevolgen van het huidige consumptiepa troon", aldus de CCA. Men acht het bijvoorbeeld denkbaar, dat het overmatig verbruik van alcohol, tabak en snoepgoed als voorbeeld wordt genomen bij het maken van sommen. Overigens is de SER-commissie van mening, dat prijsverhoging van energie wel tot besparingen kan leiden. „Maar bij hogere energieprijzen moeten dan, onder andere, subsidies verleend worden waardoor de consument goedkoper energiebesparende investeringen kan doen". Zomers saiopetje van honderd procent katoen. Kleuren cyclaam en paars (C A). De kleine voelt zich heerlijk in dit velours sportpakje, dat door de stof nog beschutting geeft ook. Verkrijgbaar in rood met kobalt- piping en wit met roze-piping. Dan sta je toch te kijken: aan de ene kant zegt een commissie van de Sociaal Economische Raad dat de subsidies, die te maken hebben met energiebesparing, omhoog moeten. En vervolgens laat minister Van Aardenne de Tweede Kamer weten, dat de isolatiesubsidie voor huizen verlaagd moet worden. Dat zou nog in de loop van dit jaar kunnen gebeuren. Het is dus aan te raden aan eenieder die aan isolatie wil doen, op te schieten. De subsi die bedraagt nu nog 30 procent van de kosten, met een maxi mum van 1200 gulden. De belangrijkste isolatiemethoden zijn: isolatie van spouwmu- Jren, dubbele beglazing, dakisolatie en isolatie van vloeren. Wie het goed doet kan op de spouwmuren bij een gasprijs van 35 cent per kubieke meter 3,50 besparen per vierkante me ter muur per jaar. Wie z'n dubbele beglazing goed voor elkaar heeft, kan bij 20 vierkante meter glasoppervlakte ongeveer 195,- per jaar besparen. Isolatie van daken kan per vierkante meter dak ongeveer f 7,- besparen op zijn energierekening. Bij vloerenisolatie is net wat moeilijker te berekenen. Overigens is het algemeen bekend, dat isolatiemateriaal duur is in aan schaf. Zodat het in de meeste gevallen een aantal jaren duurt, voordat de isolatiekosten door besparing zijn terugverdiend. Dat in aanmerking genomen zou je juist verwachten dat de isolatie subsidie omhoog zou gaan. Voor meer inlichtingen over isolatie kan men zich wenden tot de Stichting Voorlichting Energie Nederland, Postbus 503 in Apeldoorn.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9