Oprichter van Groenen trekt zich terug Ontvoerde Annabel fichild vrijgelaten Nóg een Harrisburg nekslag kernenergie Zeezeilers mijlen achter op schema Amerika ontwikkelt nieuw anti-tankwapen Weinig kansen voor formateur Cossiga Boze Egyptische reacties na Israëlisch besluit "tJITENLAND ■f LEIDSE COURANT MAANDAG 24 MAART 1980 PAGINA 7 AOPROEPPAUS Van onze correspondent Piet Tummers) ME* Bandieten'op Sardinië hebben vrij- nacht om drie uur het 15-jarige meisje pabel Schild vrijgelaten. Samen met ,r ouders was ze op 22 augustus vorig r tijdens vakantie op Sardinië ontvoerd, pir vader, Rolf Schild, een Brits indus- tel van Duitse afkomst die voor de Twee- J Wereldoorlog naar Engeland vluchtte Ir de Nazi's was al eerder vrijgelaten om [geld te vergaren voor een losprijs van lerhalf miljoen gulden. Toen deze was daan, werd zijn vrouw Daphne Schild jgelaten, maar het dochtertje Annabel kt in handen van de ontvoerders. 1 week geleden deed paus Johannes Paulus Hdens het angelus op zondagmidag op het St. fersplein een dringend beroep op de ont- jders om het kind vrij te laten. Enkele da- flater herhaalde de totaal overstuur zijnde per het beroep via de Italiaanse TV. Het werd vrijdagnacht in de bittere koude af- it voor de deur van de advoaat Angelo Mer lin Norcia in Noordoost Sardinië. Hij treedt Us verdediger van acht mannen die in ver- i met de ontvoering zijn gearresteerd. Drie mannen worden nog door de politie gezocht. Van het losgeld zijn 120.000 gulden achterhaald. Een van de gearresteerden spreekt perfekt En- gels. De familie Schild werd ontvoerd toen ze tijdens haar vakantie per auto op weg was van een re ceptie bij vrienden naar haaar vaste vakantie huis op Sardinië. Haar auto werd naderhand uitgebrand aangetroffen in een verlaten berg streek. De Schilds hebben gevangen gezeten in een spelonk, vermoedelijk in het ondoordring bare beboste berggebied in de buurt van Norcia. Deze streek is zeer dun bevolkt. De ontvoering van Annabel Schild is de langste geweest van de afgelopen jaren op Sardinië. In 1977 werd de industrieel Nicola de Noro ont voerd en na 524 dagen vrijgelaten. Annabel Schild maakt het naar omstandigheden goed, maar haar 55-jarige vader is een gebroken man. Zondag bracht hij voor de Italiaanse televisie dank aan de paus en aan de Sardeinse politie. De ontvoeringen op Sardinië hebben paniek veroorzaakt onder tal van vakantiegangers. Ho tels klagen over reeksen opzeggingen van zo mervakanties. Veel bezitters van vakantiehuis jes bieden die te koop aan. In heel Italië von den de afgelopen vijf jaar 300 ontvoeringen plaats. Moeder en Annabel Schild na de gelukkige afloop van de dramatische ontvoeringsaffaire op Sardinië. De va der en moeder van Annabel waren al eerder vrijgelaten. Annabel pas nadat het losgeld tot de laatste cent was betaald. ïgeveer .000 pwongen irilisaties in 5 in één eeuw HMOND In bijna een f tijd zijn in de V.S. ca. 0 geestelijk invaliden ijwillig gesteriliseerd, leeft de Richmond Ti- Dispatch gisteren ge ar had het blad gemeld iet sterilisatiemisbruik in liastrische klinieken tij een halve eeuw in Virgi- uim 8.300 gevallen betrof. de gevallen in Virginia Cp slechts een fractie van velke elders zijn voorge le ve Jy n rs die verzameld werden irchieven inzake sociale van de universiteit van ^^esota en uit andere bron- tonen aan dat er geen In 30 staten bijna 64.000 jsaties waren uitgevoerd „itaatsziekenhuizen voor ^zieken. Volgens de Ti- reo,ajyispatch werden na 1963 jyJ N^ar geen nationale to- iz'gsJfers meer bijgehouden, asOeldin de staten verzamelde ens doen sterk veronder- r*n dat het totaal nu de lOUpè kan hebben bereikt, jiauwn »y«Mtse militairen -13461 >r gearresteerd a.zolstduitsers SLOOl ibewiHCENRIED Twee Brit- ,daten zijn vrijdag door lostduitse patrouille aan- D den nadat zij, waar- Upp. Jijk per ongeluk, de ïeverbttussen West- en Oost- iakkeiiPnd waren overgesto- StanlCht is zaterdag door de oop valise grenspolitie be- lÏÏH-1 raagd iee niet-geïdentificeerde >.- tot /ren van het Britse Rijn- 3ld®'® werden in de omgeving io6Q (\Fl plaatsje Walkenried, zuiden van de Harz, Ie Oostduitsers gearres- te Britten waren in bur- i schenen dronken te dus een woordvoerder, agmiddag waren de soldaten nog niet op lits grondgebied terug- p, zo voegde hij eraan iochet „niet lig" in ippijnen LLA - Het bezoek van tal Pinochet van Chili l Filippijnen is afge- mdat de autoriteiten waren dat ze onvol- i zijn veiligheid kon- 'aarborgen. Dit heeft ge functionaris van de ijnse regering zondag ard. ikelijk was gemeld dat ht Marcos maandag hg werkzaamheden Manilla had en daarom ileense president niet (tvangen, maar inmid- gebleken dat er de laat- ten onder het Filippijn- ic verontwaardiging is jd over het bezoek van lileense generaal, die Iden en studenten ge teerd hebben als lorstig dictator" en „de Kan Chili". LINKERVLEUGEL BEHEERST PROGRAMMA (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN De oprichter en motor van de "Groenen" in de Bondsrepubliek, de voormalige CDU-bondsdagafge- vaardigde Herbert Gruhl die tot nu toe als voorlopig voorzitter was op getreden, heeft zich niet meer be schikbaar gesteld voor het bestuur van deze partij. Gruhl kon zich niet verenigen met het partij-programma dat dit weekeinde tijdens een con gres in Saarbrücken is vastgesteld en waarbij de linkervleugel van de "Groenen" op bijna alle punten wist door te zetten. Tot voorzitter werd nu gekozen August Hausleiter. Gruhl verweet de samenstellers van het programma dat zij veel te veel beloften doen die alleen maar te financieren zijn door uitbuiting van de Derde Wereld en door vernietiging van de natuur. Hem gaat er echter vooral om elke ramp in het natuurlijk milieu te verhinderen. Op nieuw dreigt hiermee ernstig een spliiting Twee jonge meisjes knappen een uiltje op de vloer van de zaal, waar zaterdag het congres van de Westduitse Groene partij gehouden is. van de Groenen- beweging, namelijk tus sen de echte milieubeschermers en dege nen voor wie het beschermen van het mi lieu slechts een onderdeel van het totale programma is. De Groenen, die vorige week zo'n verras send succes in Baden Württemberg boek ten, waren het onderling vooral oneens met betrekking tot het thema economie en arbeidswereld. Besloten werd te stre ven naar een economische orde, berustend op een soort "raden-systeem" waarin de werknemers de belangrijkste stem heb ben. Op het gebied van de defensie beslo ten de Groenen een pacifistisch program ma dat onder anderen voorziet in een eenzijdige ontwapening van de Bondsre publiek en in een wapenvrije zone in Eu ropa. Atomaire, biologische en chemische wapens worden strikt afgewezen. De grootste overeenstemming bestond van zelfsprekend op het congres wat betreft het verzet tegen het gebruik van kerne nergie. Heftige verdeeldheid daarentegen kwam naar voren bij het punt abortus waarbij de ecologen een pleidooi hielden voor de bescherming van het leven, ter wijl anderen juist de abortus juist volledig vrij wilden maken. (Van onze speciale verslaggever Mari- nus de Boer) JAKARTA/JO HANNESBURG De deelnemers aan de NedLloyd Spe cerijenrace die het record van de thee clippers Cutty Sark en Kelso willen breken, liggen mij len achter op het schema. Het is dan ook niet waar schijnlijk dat de snelle jachten de tijden van de thee- clippers, die res pectievelijk in 1860 en 1870 deze re cords vestigden, zullen verbeteren. De deelnemers aan de NedLloyd Spe cerijenrace bevin den zich momen teel in een zone van variabel weer, zo meldt het vrach tsch ip Ned Lloyd Wissekerk. Het centrum van dit weertype strekt zich uit van de Co- cos-eilanden tot Mauritius. De zwakke wind waait uit zuid tot zuidoost met een snelheid van tien tot vijftien knopen. De deelnemers mo gen intussen vol staan met twee po sitierapporteringen per week. Sinds 19 maart zijn dan ook geen nieuwe posi ties ontvangen. Op die datum ze ven dagen na An jer bedroeg de achterstand van de boten in de non stop-divisie op de snelste tijd van de Cutty Sark: Flying Wilma 384 mijl, Gauloises 3 389 mijl, Batavier 702 mijl. De Cutty Sark passeerde Mauriti us op de dertiende dag na Anjer en Kaap de Goede Hoop op de 26e dag, dat was drie dagen na de Kelso, die het zeilrecord houdt tussen Straat Soenda en de Straat van Dover. Op 19 maart voer de Flying Wilma het deelnemers veld aan, gevolgd door Gauloises 3, Prodent (Dirk Nauta), Lexington (Adriaan van Stolk), Kelso, Gipsy Moth 5, Ba- tabier (Jos Maasak kers) en Vetus (Ewald Nijenhoff). De handicapposi ties waren per 19 maart: 1. Flying Wilma. 2. Kaleo 3. Gauloises 3. 4. Gipsy Moth 5. 5. Prodent. 6. Lexing ton. 7. Batavier. 8. Vetus. RUSSISCHE TANKOVERMACHT VOOR 1990 OPGEHEVEN (Van onze correspondent Dick Toet) WASHINGTON De Verenigde Staten zijn bezig met de ontwikkeling van een anti-tankwapen, dat de aard van het slagveld volgens militaire experts net zo drastisch zal kun nen veranderen als ooit het machine-geweer, het vliegtuig en de radar deden. In ieder geval menen deskundigen van het Pentagon (het Amerikaanse ministerie van Defensie), dat de huidige tankovermacht van het Warschau-pakt ten opzichte van de NAVO-landen er volledig door teniet ge daan kan worden. Het wapen is al uitvoerig getest en zal te gen het eind van de jaren tachtig in produktie komen zodat het vór 1990 nog op grote schaal ingezet zou kunnen wor- den. Het gaat om lichte geleide projectielen, die door een soldaat met behulp van een computer ter grootte van een pakje sigaretten afgevuurd kunnen worden op afstanden van zeker twee kilome ter van het doel. Volgens de Pentagon-deskundigen hebben de Verenigde Staten op dit terrein een voorsprong van minstens vijf jaar op de Sovjet Unie. De ontwikkeling zal er volgens de deskundigen toe leiden, dat de tank als oorlogswapen sterk in betekenis zal afnemen en dat troepen en materieel gemakkelij- rker en sneller over grote afstand°n verplaatsbaar zullen zijn. (Van onze correspondent Piet Tummers) ROME President Pertini van Italië heeft de afgetreden mi nister-president Francesco Cossiga opdracht gegeven tot het vor men van een nieuwe regering. Verwacht wordt dat de christen- -democraat Cossiga voor morgenavond verslag zal uitbrengen van zijn formatiepogingen. Veel kans van slagen wordt hem, ge zien de houding van de communisten en de socialisten, niet ge geven. Na Cossiga zou de socialist Bettino Craxi in aanmerking komen als formateur. Zou hij er in slagen een op vijf partijen steunend kabinet te vormen, waarvoor kansen aanwezig zijn, dan zou Italië voor het eerst in zijn parlementaire geschiedenis geleid worden door een socialistische premier. De uit Milaan af komstige, 46-jarige Craxi heeft verleden week in de partijraad van zijn partij een overwinning behaald op de linkervleugel, die samenwerking met de communisten voorstaat. Craxi kreeg ver der een open mandaat om tijdens de formatiepogingen te onder handelen. AMSTERDAM Als zich ergens ter we reld nog één reactorongeluk zal voordoen, zoals in het Amerikaanse Harrisburg, dan betekent dat voor de meeste landen de nekslag voor de kernenergie. Sinds het on geluk in Harrisburg in maart vorig jaar is de verontrusting onder het publiek over de mogelijke gevolgen van kernenergie vrijwel overal in de geinustrialseerde lan den, met uitzondering van in Oost-Europa, toegenomen. Tot deze conclusie komt dr. Frank Barnaby, directeur van het vredesinstituut in Stock holm Sipri, die vandaag aanwezig was bij de introductie van het boek „Het jaar van Har risburg" op de boekenbeurs in de RAI in Am sterdam. Het boek bevat een bundeling van in het afgelopen jaar in Nederland gepubli ceerde artikelen over kernenergie. Omdat Harrisburg, volgens Barnaby, op dra matische wijze heeft laten zien, dat menselijk falen bepalend is voor de gebeurtenissen in de kernenergie, is een twede Harrisburg slechts een kwestie van tijd Barnaby is er van overtuigd, dat het verzet tegen de kerncentrales verder zal groeien, vooral omdat bij de discussies van de afgelo pen tijd is gebleken, dat kernenergie slechts een uiterst geringe bijdrage kan leveren aan de oplossing van de groeiende energiecrisis. Als men zich dit gaat realiseren, zal de angs tige onzekerheid over de veilige werking van kernreactoren een grotere rol gaan spelen, zo redeneert dr. Barnaby. Er zijn nu ongeveer 230 kernreactoren in 22 landen, die ongeveer 120.000 megawatt aan electriciteit produceren. Naar schatting zullen er tegen het jaar 2000 ongeveer 30 landen kerncentrales bezitten, die, die 600.000 mega watt opwekken. De totale energieconsumptie is 10 miljard ton kolenequivalent. Hiervan neemt de kernenergie 80 miljoen voor zijn re kening. Als de kerncentrales rond de eeuws wisseling 600.000 megawatt electriciteit op wekken, zullen zij ongeveer 2 pet van de to tale energieproductie leveren. Barnaby constateert dat het ongeluk in Har risburg niet alleen in de VS, maar ook in an dere landen het verzet heeft vergroot. Alleen in de Sovjet-Unie en in de Oosteuropese lan den is nauwelijks sprake van een publiek de bat over de veiligheid. De communistische landen hebben zelfs ambitieuze plannen op het gebied van de kernenergie. De reactoren van Russische makelij worden volgens Bar naby letterlijk aan de lopende band gefabri ceerd. Een ander gevolg van het ongeluk in Harris burg is, dat er thans relatief weinig mensen zijn, die nog dicht bij een kerncentrale willen wonen. De angst voor mogelijke gevaren is toegenomen. Zodoende zal het steeds moeilij ker worden om nog vestigingsplaatsen te vin den. Naar aanleiding van het ongeval in Harris burg zijn kerncentrales hun verzekeringen gaan herzien. Zij bleken namelijk niet vol doende verzekerd tegen alle mogelijke eisen tot schadevergoeding. De Three Mile Island- centrale is door het ongeluk bijna geruïneerd. De kosten die gemaakt moeten worden om voor vervangende electriciteit te zorgen, wa ren niet verzekerd. De kerncentrale in Borssele is via de interna tionale atoompool verzekerd tegen een scha de aan personen en goederen voor een bedrag van 100 miljoen gulden. Bij overschrijding van dit bedrag is er een overheidsdekking van 900 miljoen gulden per kernongeval. De kosten, die gemaakt moeten worden om voor vervangende electrictiet te zorgen, zijn even wel niet verzekerd. Afhankelijk van de om standigheden varieren deze van 60 tot 190 miljoen gulden over een periode van twaalf maanden. Sadat trotseert met asiel aanbod aan sjah vijanden in eigen huis (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Door gisteren Panama te verlaten en weer naar Egypte te gaan. maakt de ex-sjah van Iran gebruik van een asielaanbod dat president Sadat van Egypte deed op 9 november, kort na de bezet ting van de Amerikaanse am bassade in Teheran en dat hij herhaalde op 30 november, toen Mexico de verdreven sjah niet wilde toelaten, nadat hij in New York een operatie we gens kanker had ondergaan. Na Teheran begin vorig jaar te hebben verlaten voor een „va kantie van onbepaalde tijd" keert Reza Pahlevi terug naar Egypte waar hij zijn omzwer vingen begon. Hij bracht het afgelopen jaar achtereenvol gens door in Egypte, Marokko, de Bahama-eilanden, Mexico, de Verenigde Staten en Pana ma. Sadat had al eerder de ex-sjah een toevluchtsoord in Egypte aangeboden als blijk van zijn dankbaarheid voor de econo mische hulp en de olie die hij in de oktoberoorlog van 1973 van de sjah had gekregen. Sa dat voelt zich kennelijk als ge lovige moslim ook moreel ver plicht de familie Pahlevi in moeilijke tijden te helpen en trotseert daarmee de vijandige reacties van het islamitische revolutionaire bewind in Iran en die in eigen land. Toen de Iraanse geestelijke léider Kho- meiny een maand na het ver trek van de sjah terugkeerde in Teheran, veroordeelde Sa dat heftig het religieuze fana tisme. Hij riep zijn diplomaten uit Teheran terug voordat Je ayatollah kon reageren. Iran verbrak de diplomatieke be trekkingen met Cairo op 30 april vorig jaar uit protest te gen het Egyptisch-Israëlisch vredesakkoord. Persfotograaf Herve Merliac van Associated Press laat zien hoe hij ongemerkt foto's kon maken van de Sovjet troepen in Kabul, de hoofdstad van Afghanistan. JOODSE SCHOLEN IN HEBRON JERUZALEM Het voorlo pige Israëlische kabinetsbe sluit zaterdag in de in bezet gebied gelegen Arabische stad Hebron twee joodse kostscholen op te richten, BARCELONETTE - In Zuidoost-Frank rijk is gisteren een bus van de weg ge raakt en in een ra vijn gestort waarbij 17 personen om het leven zijn ge komen en vier le vensgevaarlijk wer den gewond. De slachtoffers zijn voor het grootste deel kinderen in de leeftijd van 12 tot 17 jaar. Zij waren op weg naar een ski-piste, toen de bus van de weg raakte en in een vijftig meter diep ra vijn stortte. De oor zaak van het onge luk is niet bekend. De totaal vernielde autobus op de bo dem van het ravijn. Bij het ongeluk kwa men 17 jonge men sen om het leven. heeft scherpe reacties uitge lokt van de zijde van Egyp te. De tegenstanders van de beslissing in het Israëlische kabinet (zes tegen, acht voor) kondigden aan dat zij een beroep zullen doen op de parlementscommissie voor buitenlandse zaken om het regeringsbesluit ongedaan te maken. Premier Begin liet weten dat hij met de tenuit voerlegging van het besluit zal wachten zolang de com missie de zaak nog niet heeft besproken. De stemmenverhouding bin nen het kabinet weerspiegelt de ernst van het conflict in Is raël over de uitbreiding van de joodse vestigingen in bezet gebied. Egypte veroordeelde het Israë lische regeringsbesluit zeer, krachtig als een nieuwe schen ding van de akkoorden van Camp David. Een woordvoer der van de Egyptische rege ring noemde het besluit nog erger omdat het genomen is tijdens de viering van de eer ste veijaardag van die akkoor den. Ter gelegenheid daarvan heeft president Sadat van Egypte Begin een brief geschreven waarin hii het (magere) resul taat van de besprekingen over Palestijns zelfbestuur geheel op rekening schuift van de Is raëlische premier. Het overleg over Palestijns zelfbestuur zou volgens de ak koorden 26 mei moeten wor den afgerond. Begin en Sadat gaan binnenkort weer praten met Carter om een oplossing te vinden voor Palestijns zelfbe stuur.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7