poggenpohi keukens/bad Clubmatch Rijnland geslaagd evenement m m sir helpt ukiezen: Protest buurtbewoners tegen geluidoverlast carillon Zuid-West Imüc ^Soepel spel in „Perspettacolo pericoloso Overvloedige blokfl ui tm uziek in Lokhorstkerk Verwarde Hippolytos m Open Huis Leidse Sterrewacht trekt ruim 2000 bezoekers LEIDSE COURANT MAANDAG 24 MAART 1980 PAGINA 3 LEIDEN Twee circusfamilies die elkaar en zichzelf 0SChl proberen wijs te maken grootse artiesten te zijn, ter- 337 wijl ze alleen maar de meest simpele en banale circus- trucs weten te tonen: dit is het onderwerp van het pro gramma „Perspettaculo pericoloso" van de technische toneelgroep Perspekt. Zaterdagavond vond in de Schouwburg de voorstelling voor volwassenen plaats, en zondagmiddag een verkorte versie voor kinderen. ïslÈ In de voorstelling zijn diverse toneel- en circustechnieken 3 I vervlochten: mime, clownerie,dans ,zang, acrobatiek, hyp- SW nose en petomanie (geluiden nabootsen door middel van winden laten). Met deze technieken proberen de Perspetta- coli en de Hondsdrafs elkaar de loef af te steken, waarbij ig. tv voor de toeschouwer alleen maar duidelijk wordt dat de ™uz- beide families altijd in de schaduw van de grotere circusfa- 0UJo m^'es zu^en blijven. Veel verder dan priegelwerk komen ^ze niet. Daarbij spelen allerlei persoonlijke dingen een rol. De Perspettacoli worden aangevoerd door van ijzeren Mamma Ida, een mooie travestietenrol van Ide van Hei ningen. Van de drie 'zonen' zijn twee in ieder geval geen echte zonen, de derde zou wel eens een echte zoon kunnen issie, wezen. Tussen de drie heerst onderling een rivaliteit die niet aanzet tot betere prestaties, maar een goede samen werking in de weg staat. De Hondsdrafs bestaan uit doch- ter, zoon en gorilla, die straf worden geregeerd door de va- Je4der. Het stuk begint en eindigt in de repetities van de circus- klanten. Het eerste gedeelte is redelijk gestructueerd en SP« toont een duidelijke lijn: de Perspettacoli trainen een nieu- Joi we sPreekstalmeester, vader Hondsdraf, die zelf ook zijn ^kunsten wil laten zien. In het tweede gedeelte neemt het absurde en burleske de overhand. Het stuk wordt sket- chachtiger, de verschillende scènes lopen niet meer logisch in elkaar over, maar verspringen. Mamma Ida verschijnt plotseling in een Wagneriaans tafereel, de circusklanten jou worden een levensgroot aapjes-Rumba-orkest dat door de gorilla met een kwartje in werking wordt gesteld. Toch lo- >en ook hier enkele (minder belangrijke) lijnen doorheen: nglese die een onzichtbare ruit probeert in te zetten, en Mamma Ida die het hof gemaakt wordt door Pa Hondsdraf. De spelers waren goed getraind in de door hen gebruikte technieken, waardoor het spel soepel verliep en overgan gen naar de verschillende onderdelen zonder problemen werden gemaakt. Ook de tussenliggende stukjes spel en 25 J mime werden prima uitgevoerd, zodat 'Perspettaculo peri- erz. colose' een flitsende voorstelling werd met vele humoreske Rep^momenten. Jacqueline Mahieu *.it w LEIDEN De Lokhorst- kerk bood zaterdagavond ruimte voor een uitvoe ring, gegeven door twee blokfluitensembles van io(iu de Leidse streekmuziek- scha school o.l.v. Piet Vink en het Haute-blazersensem- ile „IL corno storto". Het trogramma bood werken an anonieme middeleeu wers, barokmeesters en 02 is eeuwse Nederlandse noiij componisten, namelijk de Klerk, Strategier en Ba- dings. Wat steeds weer opviel, was het niveauverschil. Het en semble „IL corno storto", dat zich toelegde op midde leeuwse muziek, voerde deze met technische vaar- run] njgheid en muzikaal élan uit. Alleen, het gebruik van de contrabas als tokkelin- strument leek me een jazz- >deniachtig anachronisme. Aard ig zou geweest zijn om door toelichting de muziek meer toegankelijk te maken. blokfluitensemble A speelde voor de pauze 2 ba- g. It rokwerken: dansen van Praetorius en een suite van Bononcini. Opvallend was de i.h.a. weinig gepronon ceerde klank. Enkele indi viduele partijen die sterk bezet waren, staken te veel af. Bononcini werd zorgvul dig uitgevoerd, maar tevens zo bescheiden en behoed zaam dat het geheel wat mat klonk. Ensemble B daarentegen bracht Purcell zeer verfrissend; krachtig in klank en muzikaal overtui gend. Veel beter op dreef vond ik ensemble A in de heden daagse muziek. De klank won aanzienlijk aan diepte, waardoor werken van Lodz en Badings met een helder heid en levendigheid klon ken die ik eerder op deze avond had gemist. Een slotopmerking: door een 2 1/2 uur durend pro gramma uitsluitend met houtblazers kan de toehoor der verzadigd raken. Het had daarom wat minder overvloedig kunnen zijn. DIRK VOOREN LEIDEN Hoewel het Pro Theater zaterdagavond in het LAK duidelijk geprobeerd had de opvoering van Éuripides' „Hippolytos" niet langs gebaande toneelpa- ïn te laten verlopen, maakte de opvoering op mij een ïrwarde indruk. iippolytos aanbidt Artemis, is kuis. Dit wekt de jaloezie van Aphrodite; zij beraamt een plan. Phaedra, Theseus' vrouw, Hippolytos' stiefmoeder, wordt verliefd op haar stiefzoon. Wanneer dit feit in hun verblijfplaats bekend wordt, doodt Phaedra zichzelf. Theseus, terugkerend van een bedevaarttocht van een jaar, vindt Phaedra met een brief waarin zij Hippolytos beschuldigt van overspel met lijk haar. Theseus vervloekt Hippolytos; dat betekent zijn dood. r v Tenslotte toont de komst van Artemis Theseus zijn gruwe- wil lijke vergissing. arrj Regisseur Apostolos Panagopoulos had het koor van vrou- dus wen een folkloristisch aanzien gegeven. In de voorstelling val murmerde het wat op de achtergrond. In combinatie met bel. het over-emotionele spel van met name de vrouwen, Phae dra en Phili (Frances Sanders en Ineke Holzhaus), deed me deze kant van de voorstelling in de verte denken aan de Pasolini verfilming van Oedipus Rex'. Men kan evenwel v een zuidelijke emotionaliteit, de klaag- en vreugdezangen van natuurvolken, niet overplanten in Nederlandse actri ces: dan kriigt men slechts larmoyant geschreeuw. In tegenstelling tot die heftigheid, die „oer"-gevoelens, stond het onderkoelde, ja soms bijna „vervreemde" spel van met name Theseus (Frederik de Groot) na de zelf moord van Phaedra. De andere spelers werden door De Groot in die onderkoeling meegesleept behalve Frances Sanders die bleef schreeuwen. Met uitzondering van haar slotclaus, die daardoor evenwel op de bekende nachtkaars leek. Een tweeslachtige voorstelling derhalve, deze „Hip- en i polytos" van het Pro Theater, met bij tijd en wijle boeiende iar 1 momenten, maar in doorsnee toch niet consistent genoeg. PAUL VAN DER PLANK >ng" De keuring van de Afghanen. LEIDEN De 33ste clubmatch van de kynologenvereniging Rijnland heeft afgelopen zondag ongeveer 3000 bezoe kers naar de Groenoordhallen getrok ken. Dat aantal betekende een lichte vermindering in vergelijking met vo rig jaar, maar de organisatoren konden de wedstrijd toch met een positief sal do afsluiten. De deskundige keurmeesters kregen giste ren 300 honden in tachtig rassen te beoor delen. De honden werden gekeurd in ne gen hoofdgroepen. De negen groepswin naars werden gezamenlijk nog eens ge keurd om te bepalen welke hond het recht had zich de mooiste van de club match te noemen. De uiteindelijke winnares werd de jonge dashond Henda van Asmaja, eigendom van J. Oudshoorn uit Alphen a/d Rijn. Zij kreeg uit handen van loco-burgemeester C.J.D. Waal de legpenning van de ge meente Leiden en de wisselbeker van het makelaarskantoor Rijnland. Tweede werd de Dobermann Pinscher Gravin Aranka van Neerlands Stam, eigendom van D. Holswilder uit Leiden. Derde werd de En gelse Cocker Spaniel Somerset Star Wars, eigendom van mej. H. van Wessem uit Wassenaar. Vierde werd de Ierse Wolfs hond Puinn Puint of the Funny Hill van Ido Vunderink uit Zegveld. Vijfde werd dc Bearded Collie Angelica van de Malus- hill van E. Wisse uit Leiden. Zesde werd de West Highland White Terrier Dingle Bay Christmas Angel van G.C.M Kuiper van Zoelen uit Den Haag. Zevende werd de dwergpoedel Castle Yard Meivin van N.L. Busser-van de Kasteele uit Wasse naar. Achtste werd de de Chow-Chow Chico van R. Buitelaar uit Nieuwkoop. Negende werd de kortharige Sint- Bernhard Miranda van het Eerste Anjo- hof van J.C. Slootjes uit Benschop. Voor al deze groepswinnaars waren bekers be schikbaar. Een erg groot succes was het dit jaar inge voerde .junior handling", waarbij kinde ren moesten tonen hoe goed zij een hond kunnen voorbrengen. In de groep kinde ren tot 11 jaar won de 10-jarige Stephan Wening uit s'-Hertogenbosch met zijn Chihuahua, in de groep 11 jaar en ouder ging de eerste prijs naar Elles Schoenma ker uit Noordwijk met haar Wetterhoun. De stands deden op de clubmatch goede zaken. Er waren onder meer stands van de Dierenhulpdienst, de Leidse Dierenbe scherming en Amivedi aanwezig. Hilda Passchier bedankt voor PSP LEIDEN Het oud-gemeen teraadslid voor de Pacifis tisch Socialistische Partij, Hilda Passchier, heeft het lidmaatschap van deze poli tieke partij opgezegd. Zij heeft hier toe besloten nadat haar tijdens de laatste jaar vergadering is gebleken dat „belangrijke politieke dis cussies onder tafel zijn ge schoven, terwijl personen die functies bekleden binnen de partij onterecht de hand boven het hoofd wordt ge houden". In het bijzonder noemt zij in een brief aan het afdelingsbes tuur van Leiden en het partij bestuur in Amsterdam het functioneren van Jos van der Putten als gemeenteraadslid. Zij vindt het een veeg teken dat de partij het optreden van Van der Putten, „die zijn mond houdt over allerlei be langrijke zaken, zich hierbij verschuilend achter .spree kangst"', goedkeurt. Voorts heeft zij kritiek op het feit dat Pieter Hoogendoorn, „die een aantal jaren geleden de Leidse afdeling met een kastekort liet ziten, omdat hij als penning meester de zaak had ver slonst", in het bestuur is geko zen. Het oud-gemeenteraadslid neemt het Van der Putten vooral kwalijk dat deze haar in de „reactionaire hoek" duwt. In een pamflet komt Van der Putten tot deze con clusie omdat er bij de CDA- fractie nog steeds lovend over de werkzaamheden van Hilda Passchier als' raadslid wordt gesproken, terwijl hij „geluk kig nog nooit van die zijde lof heeft toegezwaaid gekregen". Tenslotte stelt Hilda Passchier dat de afdeling Leiden niet meer democratisch functio neert. Een en ander ontneemt haar de lust om verder te vechten voor de uitvoering van het PSP-programma, dat volgens haar een goed pro gramma is, maar dat met de huidige personen op de huidi ge plaatsen niet tot uitvoering kan worden gebracht. bvGebr Rolffs Handelmjj. Industnewe9 '4 De Grote Polder Zoeterwoude-Rijndijk Tel. 071-899206 Winkelcentrum Baby Ion Den Haag Tel. 070 - 8513 08 LEIDEN „Het geluid van het carillon aan het Bevrijdingsplein is dermate hard en van dusdanig slechte kwaliteit, dat het voor de bewoners van de aangrenzende flat grote ge luidsoverlast veroorzaakt," aldus luidt de klacht van een aantal buurtbewoners, die het college vragen verandering in deze situ atie te brengen. Aan de Vijf Meilaan op de hoek met het Bevrij dingsplein is in 1979 op initiatief van de winke liersvereniging een carillon geplaatst, dat ieder kwartier een deuntje speelt. Volgens een aantal omwonenden is het geluid zo indringend, dat vier maal per uur het geluid van radio, televisie of platenspeler gedurende enige minuten wordt overstemd. Vooral voor de flatbewoners, die overdag thuis zijn, zoals studenten en personen, die nachtdienst verrichten, is het geluid bijzon der storend. De omwonenden zijn van mening, dat het caril lon op de verkeerde plaats is geïnstalleerd. Het instrument is namelijk voor het winkelend pu bliek bestemd, maar in de winkels is het klok geluid nauwelijks te horen. Tevens hebben de klagers er moeite mee, dat het carillon ook na zes uur na sluitingstijd van de winkels en op zondag speelt. Een half jaar na de ingebruik neming van het carillon zijn de bewoners nog steeds niet aan het indringende geluid gewend geraakt en daarom besloten zij tot actie over te gaan. De raadscommissie voor algemene bestuurlijke aangelegenheden behandelt vanavond de door de buurtbewoners geuite klacht Vrijwilligers De Vrijwilligerscen trale houdt vrijdag 28 maart een bijeenkomst in haar onderkomen aan de Langegracht 246a. Tijdens de bijeenkomst, die om acht uur begint, krijgen degenen die overdag werken de gelegenheid zich te informeren over het vrijwilligerswerk. Dinsdag 25 maart gaat een werkgroep vrijwilligerswerk van start. Deze groep zal zich bezighouden met allerlei as pecten van het vrijwilligerswerk, zoals de rechtsposi tie, de onkostenvergoeding, de relatie beroepskrachten - vrijwilliger, het vrouwenvrijwilligerswerk, wer kloosheid en dergelijke. Belangstellende deelnemers aan de werkgroep wordt verzocht voor morgen contact op te nemen met de Vrijwilligerscentrale, tel 149064. Tai-Chi-CKan De serie 'Zen de Filosofie der Oosterse Gevechtssporten' wordt morgen in het Gesprekscentrum aan de Vrouwen- kerkkoorstraat besloten met een avond over Tai-Chi-Ch'an (terugkerende vuist). Op deze avond wordt een lezing ge geven door Joe Onvlee. Tevens worden er twee films ver toond over Tai-Chi meesters. Franse film Volksuniversiteit K O vertoont morgen de film „Bo f—Anatomie d'un livreur" van de Franse regisseur Claude Faraldo uit 1971. De filmvoorstelling begint om acht uur. Kaarten zijn te krijgen op het K O-bu reau, Oude Vest 45, tel 141141. Kinderfilm Volksuniversiteit K&O vertoont woensdagmiddag 26 maart wederom een kinderfilm. De keus is ditmaal geval len op „De Slakkenrace". De voorstelling begint om half drie met de vertoning van enkele tekenfilms. In de pauze wordt een glaasje ranja uitgereikt. De toegangsprijs is drie gulden. Kaarten zijn te krijgen bij K&O, Oude Vest 45, tel 141141. Kamerconcert De zangeres en harpiste Ann Morgan treedt woensdag 26 maart op in de Kapelzaal van K&O met liederen uit Schotland, Ierland, Engeland en Wales. Verder staan composities van Britten en Tournier op het pro gramma. Het concert begint om kwart over acht Kaar ten zijn voor drie gulden vijftig te krijgen op het bu reau van K&O, Oude Vest 45, tel 141141. Nieuw pand De wethouder van economische zaken, mevrouw J. Fase- Dubbelboer verricht woensdag 26 maart de officiële ope ning van het geheel verbouwde bedrijfspand van de war me bakker Ahsmann aan de Hoge Rijndijk. Zij zal dit doen door het aanbrengen van een „sluitsteen" in het winkel pand om zeven uur. Aansluitend wordt er tot negen uur open huis gehouden in de bakkerij. Leeuwenhoek De Leeuwenhoek en zijn eventuele bebouwing staat woensdag 26 maart centraal op een bijeenkomst van jongerenvereniging ,*Augustinus". Er wordt een film gedraaid over de gevaren die er bestaan bij het bouwen van woningen in de buurt van chemische laboratoria en bedrijven. Aan de hand van een actuele diaserie wordt onder leiding van gemeentelijk voorlichter L. Meijer door een forum over de Leeuwenhoek gepraat. In het forum hebben vertegenwoordigers van het comi té „Iedereen wil Wonen", de werkgroep Milieubeheer, de Chemiewinkel en de universiteit zitting. Wethouder Waal zal de gemeente vertegenwoordigen en namens de fractie van het CDA in de gemeenteraad komt Joop Walenkamp. De bijeenkomst wordt gehouden in het pand van „Augustinus" aan het Rapenburg 24 en be gint om acht uur. Femke Het Leidse Volkshuis geeft woensdagmorgen 26 maart in samenwerking met „Femke" een filmvoorstelling voor vrouwen. De voorstelling begint om tien uur. Gedraaid wordt de film Vrouwen en gezondheidszorg". Het is een documentaire over de situatie van vrouwen in de gezond heidszorg. Vanaf half tien er is gelegenheid om in de soos van het Volkshuis een kopje koffie te dringen. Na de film is er gelegenheid nog na te praten. De toegangsprijs is een gulden per persoon. LEIDEN Het Open Huis van de Leidse Sterrewacht heeft de afgelopen drie dagen meer dan 2000 bezoekers op geleverd, een paar honderd meer dan vorig Jaar. De meeste bezoekers (af komstig uit de Leidse regio en ook van ver daarbuiten) kwamen op de avon den dat de hemel helder was, op zater dag- en zondagavond zodat ze door de grote telescopen van de Sterrewacht een blik op het oneindige firmament konden werpen. Het Open Huis van de Leidse Sterrewacht werd, net zoals vorig jaar, georganiseerd in aansluiting op Nationale Sterrenkijk dag die afgelopen vrijdag plaatsvond. Op vrijdag, zaterdag en zondag was de Sterre wacht 's avonds geopend, op zaterdag en zondag ook 's middags. Op de heldere avonden werd de vijf me- De projectie van de zon overdag met daarbij deskundige toelichting trok veel belangstellenden. ter lange lenzenkijker van de Sterrewacht op de hemel gericht en konden de maan en de planeten Mars, Venus, Jupiter en Saturnus worden geobserveerd. Overdag werd de zon door de telescopen geprojec teerd en konden de bezoekers de momen teel erg hoge activiteit van de zonnevlek ken op de zon waarnemen. Van de moge lijkheid om vragen te stellen aan de rond leiders werd uitgebreid gebruik gemaakt. Behalve Leidse studenten in de sterren kunde gaven ook leden van de Leidse Weer- en Sterrenkundige Kring toelich ting op het astronomische gebeuren. De bezoekers konden naast het bekijken van de hemel ook een film over het heelal gaan zien, die regelmatig gedraaid werd. Veel belangstelling bestond er ook voor de demonstraties van het eigenhandig vervaardigen van spiegelkijkers. De histo rische gebouwen van de Leidse Sterre wacht boden verder nog aardig wat inter essante bezienswaardige objecten, zoals oude astronomische instrumenten en dia's. Omdat de belangstelling voor de Leidse Sterrewacht elk jaar verder toeneemt staat het wel vast dat ook volgend jaar weer een open weekend zal worden geor ganiseerd en dat het waarschijnlijk een •jaarlijkse traditie zal worden. Inspraak avond over herindeling Vreewijkstraat LEIDEN Voor de bewo ners en bedrijven van de Gerrit Doustraat, Hugo de Grootstraat en het gedeelte Vreewijkstraat tussen ge noemde straten wordt op vanavond in de kantine van het Juridisch Studiecentrum aan de-Hugo de Grootstraat vanaf acht uur een in spraakbijeenkomst gehou den over de herindeling van de straten. Vorig jaar werd in genoemde straten een nieuwe riolering aangelegd. Er werd toen een noodbestrating aangelegd om de mogelijkheid tot herinde ling open te houden. Door de verkeerscommissie van de wijkvereniging is na een uit voerige opiniepeiling een aan tal problemen geconstateerd. Er zou in de wijk te hard wor den gereden, het aantal par keerplaatsen zou onvoldoende zijn, de mogelijkheden voor de kinderen om te spelen zouden onvoldoende zijn, de vrije doorgang zou worden belem merd door op de stoep gepar keerde auto's en de groenvoor zieningen in de wijk zouden onvoldoende zijn. Door de afdeling stedebouw van de Dienst Gemeentewer ken is nu een voorstel ge maakt voor een nieuwe inde ling van de straten, met als doel de problemen op te los sen.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3