P BEELD SPRAAK De schaduw van Louis Davids heerst nog in het theater ■Z Sword of justice" in de sfeer van luxe 3 TERUGBLIK hou f het L_J scherm in het oog TELEVISIE VANAVON TELEVISIE DINSDAG RADIO VANAVOND RADIO DINSDAG RADIO/TELEVISIE LEIDSE COURANT MAANDAG 24 MAART 1980 PAGll - door Ton Oliemuller Louis Davids, de kleine grote man met een confectiepakkie an, heeft zijn schaduw wel vooruitgeworpen. Van kleinkunstvorm voor café chantant-schuivers (Eduard Jacobs en Koos Speenhoff) bracht hij via de revue het cabaret naar de brede re publieken. Hij deed dit met zijn stem, ja, maar in de zaal straalde hij zijn aangrijpende grandeur van gesjochte jongen naar alle kanten uit. Niet alleen worden zijn liedjes nog gezongen, waart de schim van zijn figuur nog rond in zijn volge lingen in theater, radio en tv, ook tekende hij de contouren van de momentele mens, groot in zijn schijnwelvaart, klein in zijn wel zijn, de middelmaat verpakt in con fectie. middelmaat verpakt in confectie. Hij stierf ruim veertig jaar geleden op 55- iarige leeftijd. De laatste tien jaar van zijn leven tobde hij met zijn gezondheid als astma-patiënt, maar hem bleef als joden- man de oorlogsellende bespaard. Hij scheen in zijn graf vergeten, ook na de oorlog. Maar elke jonge cabaretier, Wim Sonneveld, Henk Elsink, Johnny Jor- daan, Beppie Nooy, Seth Gaaikema en an deren, konden niet heen om wat van hem restte, zijn liedjes: „We gaan naar Scheve- ningen", „Mammie is dansen", „Naar de bollen", „De olieman", „Weet je nog wel oudje" en dan vooral „De kleine man" met als schrijnend-puntige tekst: „De een die slaat zijn slag, doet soms wat-ie niet mag, De andere, dat is een feit, betaalt steeds het gelag. Het is op ons kleine wereldje een beetje raar gesteld, de één woont in een villa en de ander bij de belt. Dat is de kleine man, de kleine burgerman, zo'n doodgewone man met een confectiepakkie an. Zo'n man die niks verdragen kan, blijft altijd onder Jan, zo'n hongerlijer, zenuwlijer van een kleine man." Enzovoort, enzoverder, tot de heden daagse mens, eentje uit die misleide mas sa, ten voeten uit te kijk is gezet en zich zelf herkent. Telkens bij dit lied, rijst weer de vraag naar de mens Louis, van wie niet veel bekend is. Daarom deden de cabaretgekken Han Peekei en Bart de Groot nuttig werk door bij de Gooise uit geverij Unieboek Bussum een boek (f. 38,95) over zijn leven open te doen en te vens een elpee in te voegen met zijn be kendste werk en ook enige onbekende liedjes, voorzover nog achterhaalbaar. Met erkenning van de kleinkunstige grootheid van deze theaterman zochten zij nochtans een eerlijk portret te schrij ven. We zien Louis Davids als een artiest, die zich graag liet vieren en fotograferen (het boek wemelt er van), maar die an derzijds als geen ander zichzelf verborgen Louis Davids: klein als mens, groot als artiest. heeft gehouden achter het gordijn van zijn roem. De mens Davids bleef in alle gesprekken met die hem gekend hebben vaag omlijnd. Dit voert de schrijvers tot de conclusie, dat deze briljante artiest zich een minder grote persoonlijkheid toonde in zijn privéleven. Hij was een joodse bur german, huiselijk en introvert. Achter dochtig en gierig - tot op het zielige af. Hartstochtelijk in zijn werk bleef hij een eenzaam mens, die weinig vriendschap gaf en ontving. Hij was impopulair bij zijn omgeving, geliefd bij het grote publiek. Hij was streng voor zichzelf, hard voor een ander. Niemand moet dit beter gewe ten hebben dan Jacques van Tol, de vader van de huidige zanger Tol Hansse, Van Jacques van Tol schijnt Louis Davids de meeste teksten gekregen te hebben, waar van hij voor een appel en een ei de rech ten kocht en vervolgens onder zijn eigen naam zong. Een prettig mens moet Louis Davids in de persoonlijke omgang niet ge- Nu had hij zich uit armoe omhoog rfioeten werken. Als jochie van vijf al stond hij met zijn zusje Rika op de kermis voor een grijpstuiver smartlappen te kwelen. Zoiets gaat je in weer en wind niet in je kouwe kleren zitten en die jeugdervaringen moe ten zijn leven hebben getekend. Hij zong zich letterlijk omhoog en zo geraakte hij ook aan voorstellingen in Carré met in 1929 een aandeel in de revue „Lach en vergeet". Op zijn programma stond het liedje '„De kleine man". Hij repeteerde het op het podium een uur voor de pre mière. Hij kon het niet uit zijn mond krij gen. Zijn artistiek adviseur bezwoer hij het lied er' uit te gooien. De tekst had hij deels overgenomen uit het Engelse lied „The man in the street", deels zelf ge maakt, deels uit ideeën van anderen op gepikt, zijn normale werkwijze. En zo gaan de schrijvers in dit boek ver der: „Toen hij het zong, gebeurde er iets in de stille zaal. Bij elk woord dat uit de mond van Davids kwam, leek die stilte nog dieper te worden. „De kleine man" werd op die plaats en op die dag geboren en bleef nadien de verwoording van het gevoel, dat in bijna iedere toehoorder leeft. Het was de herkenning van een ge neratie, die getekend was en nog erger getekend zou worden door wat in de jaren '30 vele honderdduizenden werkloos zou maken. Louis Davids moest het nummer die avond tot twee keer toe herhalen. Toen hij eindelijk na een minutenlang ap plaus tussen de coulissen verdween, had hij het sterke gevoel, zoals hij later aan een vriend vertelde, dat er iets veranderd was in zijn carrière en zijn leven." Zijn leven werd echter niet alleen door dit liedje bepaald, zoals Seth Gaaikema in een voorwoord laat weten. Hij schrijft, dat het trillerige, zwevende in de stem van Louis opkomt voor het zwakkere op deze aarde, het zwakkere in ons. Hij zingt over ons alledaagse leven vanuit de kwetsbaar heid van die sterii en daardoor hebben ook zijn humoristische liedjes altijd iets van lachen door je tranen heen. Zijn carrière liep door kermiskroegen en tingeltangels, een hongerlijder vaak, zoon van reizende Rotterdamse artiesten. Slecht gevoed, schaars gekleed verscheen hij vaak op podia als schoffie in gala. Het verhaal wil, dat hij in 1888 op 5-jarige leeftijd voor het eerst in Groningen op trad als liedjeszanger, gestoken in een ge tailleerd galarokje met wit piqué vestje, compleet met glimmende hoge hoed. An deren beweren, dat hij voor het eerst in Leeuwarden zong. Hij kreeg al spoedig de bijnaam „Wonderkind" of „Miniatuurko miek" en hij ving wel vijf gulden per dag, een enorm bedrag voor die tijd. Louis heeft later ook een eind gemaakt aan het „mansen", het tijdens en na het zingen rondgaan met de centenbak om de „zing- centen" op te halen. Hij vond dit een ver nederende vertoning voor artiesten, maakte er ruzie over met zijn ouders, maar dreef zijn zin door en won, waarna in de artiestenwereld algemeen dit ge bruik werd afgeschaft. Als de avond vorderde en in de voorstel ling van zijn ouders de gekruide woord keus tot algemeen genoegen gaandeweg ingang vond, d.w.z. als de stemming steeg en het peil daalde, werd Louis naar bed gestuurd, want „dat was niets voor kleine jongetjes". In diezelfde jaren overkwam het een schouwburg-directeur, dat hij een stel woelige straatschoffies uit de hal weg joeg, in wie hij niet de kleine Louis her kende, die na het oogsten van de lof van het publiek weer in zijn straatpakkie was gedoken en zich bij zijn vriendjes had ge^ voegd. Nog moeilijke jaren genoeg vóór de klei ne man Louis zijn grote plaats in het theater bereikte en dan zonder zijn jonge re zusje Heintje, met wie hij tegen zijn zin duetjes moest zingen. Daar kon hij krege lig in zijn, zoals later ook in zijn huwelijk met de joodse Betsy Kokernoot, een gade die na verloop van tijd werd vervangen door de Amerikaanse Margie Morris. Door zijn schraapzucht kregen echter al zijn relaties met vrouwen en zijn kinde ren een stroef verloop. Daarbij voegde zich bovendien zijn min derwaardigheidsgevoel, die zich menig maal teisterend aandiende. Dan wenste hij geen liedjeszanger meer te zijn, maar toneelspeler, zijnde de beheerder van kunst met een grote K. „De kleine man" bleek echter niet geschapen voor een Shakespeare-rol. Na zijn dood eenzaam in een herstellings oord sprak men verrukt over deze kleine man. Wim Kan, destijds aan het begin van zijn carrière: „Wij dienaars van de kleine kunst zullen verder moeten gaan op de weg die Davids ons aangaf. Hij heeft voor ons een handwijzer geplaatst op het mooie, maar moeilijke pad van de kleinkunst". Met alle respect voor dit boek, maar in woorden is niet te vangen het enerveren de van Louis Davids, zijn nietige figuur en zijn grootheid in stem en artistieke ge stalte, waarvan de schaduw nog steeds in het theater heerst. ff In de luxe sfeer van een ca sino in het vermaakcentrum Las Vegas speelt een extra lange aflevering van „Sword of justice" zich af, waar de directeur van een pensioen fonds met achterover ge drukt geld een sierleventje leidt. De agenten van recher cheur Woods worden zonder veel omwegen een kopje kleiner gemaakt. Met be hulp van onzichtbare zen dertjes worden dan de gan gen en de geldstromen van de gezochte man gevolgd. Zodat uiteindelijk het zwaard van de gerechtigheid alsnog kan toeslaan. In de hoofdrollen Dack Rambo en Bert Rosario. Ned. I 19.55 uur. Voor een briefkaart Walt Disney's „Doornroosje", alsmede diens slapende schoonheid (Sleeping beauty) staan aan het begin van Bob Bouma's filmrubriek „Voor een briefkaart", waarin verder ook „Funny girl" van Barbra Streisand en Omar Sharif. Jo de Meyere verschijnt als gast wegens zijn filmspel in „Laat de dokter maar schuiven" van Toon Kortooms. Maarten van Rooyen heeft een interview met Pierre Richard over zijn film „Le jouet". Ned. I 18.59 uur. Wat heet beter Heel wat meer mensen dan men denkt lijden aan een fo bie, een sterke of vage angst, zoals hoogtevrees, ruimtevrees op een groot plein of opslui tingsvrees in een drukke win kel. Hoe zijn die te verklaren en wat kan men er aan doen, aan die duizelingen, hartklop pingen, zweten, trillende han den en al dit soort begeleiden de verschijnselen, in „Wat heet beter" wordt hierop na der ingegaan. Ned. I 21.55 uur. Rondje theater Conny Vandenbosch staat al weer twintig jaar op de plan ken en zingt nog steeds het hoogste lied. Hans van Willi- genburg wil daar in zijn „Rondje theater" aandacht aan gaan besteden. Samen kijken zij terug naar hoogtepunten in het verleden. Ned. I 22.30 uur. Toppop Scholieren hielpen Ad Visser aan een lijst met hun popvoor keuren, die inderdaad afwij ken van wat de commercie er van bakt. Ned. II 19.05 uur. Een ruiter Alweer het elfde deel van de serie over de voorbijrijdende ruiter, oftewel het wedervaren in het dal Sorrell Valley. Eerst de paarden en later de man nen verdwijnen een voor een naar het front op het vaste land van Europa. De vrouwen moeten het thuis alleen zien te redden met de kinderen. Men selijke trekjes in liefde en ja- louzie spelen echter ook in deze aflevering een rol. Ned. II 20.27 uur. Conny Vandenbosch viert vanavond samen met Hans van Willigenburg twintig jaar theateroptreden. Frans var. Brusse De Parijsgekke Jan Brusse be gint met een cursus Frans^ voor mensen, die ook eens een kijkje willen nemen aan de voet van de Eiffeltoren. Hij doet dit samen met Sarah Snoeck-Alain. Ned. II 21.20 uur. De Saint De Saint keert weer terug met in zijn gezelschap de redelijk ogende Prunelle Gee. Het gaat ditmaal om kwesties van leven en dood tussen Palestijnen en Israëliërs, die elkaar niets ont ziend in de haren zitten. Ned. II 22.05 uur. NEDERLAND 1 NOS 18.00 Nieuws voor doven en slechthorenden 18.30 Sesamstraat 18.45 Kortweg 18.55 Journaal KRO 18.59 Voor een briefkaart op de eerste rang 19.55 Sword of Justice, tv-serie KRO 21.55 Wat heet beter 22.30 Rondje theater NEDERLAND 2 NOS 18.00 Nieuws voor doven en slechthorenden TELEAC 18.25 Italiaans: Avanti avanti, les 5 AVRO 18.59 Doctor Snuggles 19.05 AVRO's Toppop AVRO 20.27 Een ruiter rijdt voorbij, tv-serie 21.20 Frans op z'n Bruss< 21.25 Televizier magazine 22.05 De terugkeet van d Saint, tv-serie DUITSLAND 1 (Regionaal programma: NDR: Sport. 18.30 Actual. 18.45 KI progr. 18.55 Pariser Geschl tv-serie. 19.25 Reg. magaz. Progr. overz. WDR: 18.00 progr. Aansl.: Parole Chicago, rle. 18.30 Was sich neckt, da sich, tv-serie. 18.40 Natuurllli 19.15 Actual. 19.45 Poppenlh 20.00 Journ. 20.15 Rot und Scl tv-tilmserie. Aansl.: Bekendn van de weekwinnaars. 21.15 D 22.00 Amus. progr. 22.30 23.00 Peppermint-Frappe, spe 0.35 Journ. DUITSLAND 2 18.20 I.O.B. - Spezialauftrag, tvjvo< 19.00 Journ. 19.30 Popmuz. Medisch magaz. 21.00 Actual, Rashomon, speelfilm. 22.40 Jo De no col DUITSLAND 3 WDR 18.00 Kleuterprogr. 18.30 Duits. 19.00 Cultuur-wetenscha nir progr. 19.45 Journal 3. 20.00 20.15 Filmdocum. en discussie. v Quebracho, speelfilm. 23.35 J me BELGIE NED. 18.00 Tekefilmserie. 18.05 Ja rie. 18.30 Open School. 19.00 progr. 19.30 Verkeerstips. Meded.en Morgen. 19.45 20.10 Weerber. 20.15 Sp«t( 21.00 Secret Army, tv-serle. Consumentenmagaz. 22.30 Ja ku BELGIE FRANS 18.15 Spelprogr. 18.30 literair 18.45 Sport. 19.15 Reg. magaz Weerber. 19.30 Journ. 19.55 I progr. 20.00 How to marry a naire, filmcomedie. Aansl.: Jou NEDERLAND 1 NOS 13.00 Nieuws voor doven en slechthorenden NEDERLAND 2 NOS 13.00 Nieuws voor doven en slechthorenden DUITSLAND 1 10.00 Journ. en aktual. 10.25 ber-fuehrung, ballade. 12.25 magazine. 12.55 Persoverz. Journ. 16.10 Journ. 16.15 Rep* 17.00 Kinderfilmserie. 17.50 (Region, progr. NDR: 9.30 K progr. WDR: 9.30 Kleuterprogr DUITSLAND 2 16.30 Progr. voor ouderen. Journ. 17.10 Park fuer alle, tv 17.40 Aktual. em muziek. BELGIE FRANS 14.00. 14.30, 15.00 en 17.15 televisie. 17.45 Salvator et les cans de Paris, tv-serie. (S) De Planeteneter, hoorspelserie. 19.02 (S) Tross-Country. 20.02 (S) Zomaar 's avonds. 22.02 (S) TROS Dans Party. NOS: 23.02 (S) Mei hel oog op morgen. AVRO: 0 02 (S) Pim Jacobs' Plalenscala. 1.02 (S) One o'clock jump. 2.02 (S) AVRO's Service Station. 6.02 van hel GPV. 19 00 Rondom b 20.00 (S) Muz. In NCRV Studio 2. Llterama-maandag. 22.25 Bond HILVERSUM 3 at. 23.02 (S) AVRO'sS Smssga AVRO: 7.03 en 8.03 AVRO's Ra- g£j|n diojourn 9 03 (S) Tekst en uitleg. TB 9.08 (S) Concertant. 10.02 De _J 1 Zandbakshow. 10.10 (S en M) Ar- Pirkt beidsvitaminen 11.02 Lord Zeepsop hoorspelserie. 11.30 (S) Rondom twaalf. 12.30 (S) Mon vieux, ma vieille. 13.03 AVRO's Radiojourn. 13.20 (S) De AVRO diligence. 13.55 Beursplein 5. 14.02 (S) "n Middagje AVRO. 16.C sengymn. 16.30 De Zandbakshow Kat in de zak. 17.02 (S) Gas terug. Open School. 15.15 Opvoeden in j dig 15.30 Geen verboden toegang. 11 j praatprogramma. 17.24 Med PUERSPM VARA 7 02 (S) Gesodeitl 16.38 (8.00 Nws.) 8.30 Nws 8.36 Amus- ,'urn muziek. 6.50 Postbus 900. 9.00 in* Gym voor de vrouw 9.10 Water standen. 9.15 Scheepspraat. 9.20 De letter M. 10.30 Ouder worden we allemaal. Ik sta hier niet voor de banken te praten. 11.30 Ratel. 12.16 OVERH VOORL.: Ultz. voor de landbouw. 12 26 Meded.voor land- 8.30 (S) Holland ze zegge (S) Typisch Jansen 11.30 RA's zoekplaatie. 13.30 (I 15.30 (S) Popkrin In Wassenaar. 9.30 nde en verre. 10.00 i tot twaalf. 12.00 Nw - Korpsen. 14.00 Nws. 14.02 Er werd zaterdagavond fiks gédiscussieerd in de „Alles is anders show". Maar er hadden zich de afgelopen wéken dan ook genoeg controversiële za ken afgespeeld op het terrein van de media. Er was bijvoor beeld de kwestie van de selec tieve vorm van staken, die door de redactie van het ANP onlangs in praktijk werd ge bracht. Aad van den Heuvel had ter bespreking daarvan de heren Aard van den Cortenberghe, voorzitter van de Nederlandse Journalistenvereniging, en Arie Kuiper, hoofdredacteur van het weekblad De Tijd, uit genodigd. Eerstgenoemde had de actie, qualitate qua, goedge keurd, de laatste was er fel te gen geweest. Kuiper won het debat duidelijk en royaal op punten, zo er al geen sprake was van een knock out. Hij veroordeelde de actie, naar mijn smaak zeer terecht, als een journalistieke poging tot zelfmoord. En hij deed dat met uitstekende argumenten. Ter discussie kwam ook de rol die Radio Stad Amsterdam heeft gespeeld tijdens de Von delstraat-rellen en die niet ob jectief zou zijn geweest. Leo Jacobs, de hoofdredacteur die ter plaatse aanwezig was, had zich die beschuldiging kenne lijk zeer aangetrokken, en hij stelde er zich duchtig tegen te weer. Jammer alleen, dat hij niet zoveel weerwerk kreeg. Want „de tegenpartij" was nauwelijks aanwezig. Zij het dan dat Arie Kuiper ook hier ad hoe enigszins als zodanig opwierp. Verder raakten Barry Hughes en Jlarry Ver- Jf megen zeer verward ir dispuut over de voetbi vro slaggeverij. Harry zou Barry in voetbal 80, d kelijkse sportrubriek va Vara, „de voetballerij bel bri# lijk maken. Nauwelijk haa aantijging om wakker v liggen, naar het mij wil kómen, maar toch, Harrj het zich zeer aan. En dus den wij getuige zijn va mu hoogst komische kibbel hes riep op een gegeven ment: „Als wij willen li gaan we wel naar Toon mans". En dat kan dan vfeen wezen, maar Harry en mogen er toch ook zijn. gens, nou hebben we ein eens een vrolijk uit de vallende voetbalreportei nou deugt hij ook weerir Tenslotte: Aad van den vel kreeg deze keer wel de gelegenheid zich de i kende vakman te tonei hij is: hij gaf iedereen mogelijk de kans, maar zaken geenszins uit de lopen. Niettemin zong Lambrechts een liedje hij drastisch de vloer aar de met alle media in de van: geef je ook geen drfl de media. De tekst (en niet zo heel selectieve l notabene van Alex Pola, die als ik mij niet zelf nogal eens mediamij zig is. Maar la la, het wa| geen onaardig liedje. Koot en Bie waren g« vond, dunkt mij, niet dj allerbest en misschien W wel hieraan, dat hij dezf niet zo heel erg om zich trapten of sloegen. Pas HERMAN HOFHt bvGe

Leidse Courant | 1980 | | pagina 2