'ïx-siah voor >peratie in Egypte Boeren toch hoopvol leerderheid in Zweden vóór kernenergieplan BIJNA HELFT FNV ONEENS MET ACTIES MERIKANEN PROBEERDEN VERTREK UIT ANAMA TE VOORKOMEN Üchatkist lit jaar vroeg il eeg Politie brengt zwendel van meer dan 10 miljoen aan het licht Bronzen beeld gestolen £eicUe Bowmd Maandag 24 maart 1980, 70e jaargang no. 21613 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Dthekersdijk 34, 2312 DD Leiden, postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas if-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) ƒ0,52 per mm. Telefoontjes 4.69 Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: artaal 46,30; jaar ƒ173,70; losse nummers: 60 cent. Conny Vandenbos Conny Vandenbos in „Rondje theater" om 22.30 uur op Ned. I. Om 18.59 uur „Briefkaart op de eerste rang" en 19.55 uur „Sword of Justice". Op Ned. II. om 20.27 uur „Een ruiter rijdt voorbij". Om 21.25 uur „Televizier" over o.a. de mocratie in Suriname en oor logsmisdadigers in de V.S. Minder zonnig In de nacht en vroege ochtend mistbanken en minima rond het vriespunt. Overdag enkele zonnige perioden en mogelijk een bui. Middagtemperatuur rond tien graden. Zwakke tot matige zuidoosten wind. Morgen zon: 6.29 - 19.00. Schev. hoogw.: 10.06 en 23.02. Laagw.: 5.21 en 18.06. sen plaats in irangenis voor are misdadigers 0NINGEN De politie Sroningeo heeft de afge- ien twee weken minstens zware misdadigers weer de gemeenschap moeten aten" omdat het onmoge- bleek ergens in Neder- d voor hen een plaatsje en gevangenis te vinden. n trieste zaak", aldus de van de Bijzondere Re- rche. ,3ij het viertal zit verkrachter en de kans op dive is, om het maar zacht zeggen, niet uitgesloten". gens hem is het plaatsge- l in de gevangenissen een imeen probleem dat door ministerie van justitie !t worden opgelost. Boos telegram van niet-rokers aan parlement UTRECHT Ondanks al- lerlei toezeggingen van de Tweede Kamer is het met de rechten van niet-rokers nog maar slecht gesteld. Dit zegt de Nederlandse niet-rokersvereniging CAN in een verontwaar digd telegram aan het par lement. Namens haar 2500 leden eist de vereniging voor de bijna tien miljoen niet rokers in Nederland „schone binnenlucht voor iedereen en speciale ruim ten voor rokers, zodat niet het roken, maar het niet- roken als normaal gedrag wordt gezien". De CAN wil acties gaan ontplooien onder het motto „Last van rook, zeg het ook". Tankers gestrand op Westerschelde VLISSINGEN Een Nederlandse en een Duitse binnen- vaarttanker, gela den met resp. super- benzine en gasolie zijn gisteren op de Westerschelde aan de grond gelopen. Bij hoogwater gistera vond konden ze weer worden vlotgetrok- ken. De Duitse tanker was onbeschadigd, maar het Nederlandse schip was gescheurd en verloor benzine. De hele middag is de Westerschelde voor scheepvaartverkeer gesloten geweest George Washingtons tanden Dr. Reidar Sognnaes van de tandart- senschool in Los Angeles toont hier een reconstructie van het vals gebit van George Washington. Dit gebit was. gemaakt van mensen- en koeientan- den en ivoor met een stalen spiraal als AVRO-enquete: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Drieënzestig procent van de Nederlanders wijst de acties van de FNV tegen de loonmaatregel af. Dat blijkt uit een telefonische enquête van het Buro Lagendijk die vorige week in opdracht van de AVRO is uitgevoerd. Bijna de helft van de FNV-leden is het niet eens met de acties van hun bond. Onder de CNV-ers heeft vrijwel niemand een goed woord voor de acties over. Uit de enquête blijkt verder dat 52 procent van de Nederlanders het regeringsbeleid steunt en 44 procent het eens is met de ÈNV- mening. Van de FNV-leden steunt driekwart het standpunt van hun bond. CNV-leden zijn het voor een kwart met het FNV-stand- punt eens en voor driekwart steunen zij de regering. Opvallend is de steun die het ingrijpen in de lonen krijgt van D'66-stemmers: 59 procent is akkoord met de loonmaatregel. (Voor uitspraken van FNV-voorzitter Kok zie pagina 5 iIRO/PANAMA/LISSABON afgezette sjah van Iran is giste- met een gecharterde DC-8 ver leken naar de Egyptische Cairo ar hij vanmorgen werd afge- ild door president Sadat. Aan- ïkelijk was de nieuwe bestem- ng van de sjah onzeker, nadat hij teren het Panamese eiland Con- lora had verlaten. Tevoren zou nieuw verblijf in de Verenigde fcten voor een operatie hem zijn veigerd. Een hele verdieping in ziekenhuis in Cairo is nu in ge ilheid gebracht om hem daar te vangen. naf de Azoren waar het toestel een oponthoud van twee uur mnorgen om half vijf Nederland- tijd zijn reis hervatte, werd mee leeld dat de reis zou gaan naar Jypte. De sjah geeft hiermee als- gevolg aan het aanbod van pre ent Sadat vorig najaar naar ypte te komen. Panama-stad en Washington werd nadruk verklaard dat de ex-sjah ge- zelf had besloten naar Egypte te gen. Na zijn vertrek publiceerde het lamese ministerie van buitenlandse Een recente opname van ex-sjah Reza Pahlevi van Iran, die een vroeger aanbod van president Sadat van Egypte om asiel te ver lenen, heeft aanvaard. De sjah lijdt aan een ongeneeslijke bloed ziekte. zaken een verklaring dat de monarch verzekeringen van afgezanten van het Witte Huis in de wind had geslagen en dat de operatie om zijn milt weg te ne men gewoon in Panama zou kunnen worden uitgevoerd. „Ondanks waarschu wingen vanwege de medische risico's verbonden aan de lange reis, de gevol gen die deze zou kunnen hebben voor de veiligheid van de Amerikaanse gijzelaars in Teheran, de binnenlandse situatie in Egypte en de fragiele situatie in het Mid den-Oosten bleef Reza Pahlevi bij zijn besluit de reis te maken", aldus de ver klaring. Vandaag zou door de Iraanse regering een officieel met overvloedig bewijsma teriaal ondersteund uitleveringsverzoek aan Panama zijn ingediend. De sjah heeft dit verzoek kennelijk niet langer willen afwachten. Eerder waren er moeilijkheden rond een operatie van de sjah aan zijn milt In bepaalde berichten werd gemeld dat de operatie geen door gang kon vinden wegens de zwakke con ditie van de sjah. De operatie zou echter niet door Amerikaanse artsen kunnen worden uitgevoerd omdat de Panamese wet dit verbiedt en er een lange bureau cratische procedure voor nodig is om dit verbod ongedaan te maken. (Zie verder pagina 7) Brandweerlie den bezig met het blussen van de brand, die in de puin hopen van het Italiaanse con sulaat in Lon den ontstaan was, nadat een bomaan slag p "net ge bouw ge pleegd was. Italiaans consulaat in Londen na aanslag vernield (Van onze correspondent) LONDEN Het Italiaanse consulaat in de Londense wijk Belgravia is vanmorgen omstreeks half drie practisch volledig vernield door een zware explosie, gevolgd door brand. Scotland Yard zegt, dat het een bomaanslag was. De explosie was zo hevig, dat het dak van het gebouw met zes etages, aan Eaton Place, in de lucht vloog. Andere panden in de diplomatieke wijk werden ^oor elkaar geschud. De politie heeft meer dan honderd bewoners geëvacueerd. Er zijn geen slachtoffers. Voorlopig is nog niet bekend, wie de verantwoordelijkheid van deze aanslag draagt. j ^en belangrijke moet zijn. Het aantal onthoudingen was toen Zweedse programma zijn er al zes in men sprak zich uit voor een andere erderheid van de Zweden heeft Oostenrijk, het eerste land, waar de groot: 35,9 pet. Zwitserland keurde in bedrijf, vier gereed, maar nog niet in keuzemogelijkheid in de volksstem- gisteren in een referendum bevolking in een soortgelijke referen- mei vorig jaar via een referendum bedrijf en twee nog in aanbouw ming, namelijk sluiting van de be- »1 verrassend uitgesproken dum werd geraadpleegd, sprak zich met een meerderheid van tweederde Vóór voortzetting van het Zweedse staande zes centrales binnen het tijds- r een programma van kerne- in november 1978 met een meerder- nieuwe wet op de bouw van kern- programma gedurende 25 jaar sprak bestek van tien jaar. De rest van de pe met in totaal twaalf kern- heid van 50,47 pet tegen het in bedrijf centralesgoed. zich gisteren rond 58 pet uit. Onge- stemmen was blanco. De opkomst trales, dat in 25 jaar gereed stellen van zijn eerste kerncentrale. Van de twaalf kerncentrales in het veer 39 pet van de zes miljoen stem- was 75 pet. |(1 IMSTERDAM De latste jaren raakt de ihatkist gewoonlijk in e zomermaanden leeg. Ut jaar is dat al in de erste maanden het ge- ,pl. De staat die dit jaar Joelen recordbedrag moet irinfnen is nu beland op het ant waar de grenzen ai 10 financierbaar- 1 311 eid van de tekorten p d cherp zichtbaar worden, nel) ldus de nieuwe minis- ir van financiën. Van er Stee, vanmiddag in msterdam, waar hij me en agentenschap van ^et ministerie opende. an der Stee verzette zich de vaak gehoorde eschuldiging dat het ka- inet een crisipolitiek uit e jaren '30 zou voeren, 'ij noemde dit een onaan- >are vorm van de- Iedereen die zich maar enigszins in die tten heeft verdiept, weet lat toen zowel de feiten het beleid heel anders fearen, aldus de bewinds man. (Zie verder pagina" 5). ADVERTENTIE Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071- 122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog bezorgd Voorzitter Luteijn: prijsverhoging draait uit op 6,5 BLEISWIJK De voor stellen van de Europese Commissie die een ver hoging van de land bouwprijzen met gemid deld 2,4 beogen, zul len in het Europese par lement zeker geen meer derheid halen. De verho gingen zullen uiteinde lijk worden vastgesteld op een percentage tussen de S en de 7,9. Deze verwachting sprak voor zitter David Luteijn van de drie landelijke boerenorgani- saties in ons land zaterdag uit op een protestbijeenkomst in Bleiswijk, waar 6000 boeren uit Holland en Utrecht demon streerden tegen de prijsvoor stellen van de Europese Com missie, het dagelijks bestuur van de Europese Gemeen schap. Zoals zaterdag ander maal in een resolutie werd vastgelegd, vinden de Neder landse boeren een prijsaanpas sing van 7,9 noodzakelijk. Ook in andere EG-landen - vooral België, West-Duitsland en Frankrijk - is tegen de voorgestelde verhoging van 2,4 scherp geprotesteerd. Een gezamenlijk Europees protest zal deze week in Straatsburg weerklinken, waar het Europees parlement een beslissing neemt over de prijsaanpassing. In Bleiswijk deed zaterdaag een demonstre rende koe een onverwachte schijnaanval op de tafel waar achter minister Braks (land bouw) zat. Het koebeest, dat een spandoek droeg met het opschrift „Ik ben uitgemolken, mijn baas laat zich niet mëer uitmelken", deinsde op het al lerlaatste moment weer terug. De bewindsman toonde zich ontdaan. LEIDEN De politie is op zoek naar de directeur van Lemy b.v., die in de afgelo pen jaren in de administratie voor ongeveer 10 miljoen gulden aan valse faktu- ren heeft opgeno men. Behalve bij Lemy heeft de po litie vanmorgen om zes uur bij nog tweeëntwin tig adressen in de regio huiszoeking gedaan naar de administratie van 18 B.V.'s. De aanleiding tot deze grootscheepse actie vormen de uitkomsten van een in 1979 uitge voerde controle van df administra tie vrn een aantal onderaannemers in de regio Leiden door ambtenaren van de belasting dienst. Bij de con trole bleek, dat de onderaannemers veel werk uitbe steedden aan ande ren, die de ver schuldigde omzet belasting, loonbe lasting enzovoorts niet afdroegen. De huiszoekingen had den plaats in de ge meenten Leiden, Noordwijk, War mond, Lisse, Ro zenburg, Schiedam, Rotterdam, Roo sendaal, Zevenber gen en Fijnaart. De actie is onderno men door een team bestaande uit ver tegenwoordigers van de Leidse ge meentepolitie, de Fiscale Recherche en het Sociaal Fonds Bouwnijver heid. De politie verwacht op korte termijn arrestaties te kunnen verrich ten. ALPHEN AAN DEN RIJN Een antieken bronzen beeld van één meter hoogte, is zaterdagavond ontvreemd uit een woning aan de Bachsingel. De dieven kwamen binnen na dat zij de keukendeur hadden geforceerd. De waarde van het beeld is onbekend. In dezelfde wijk aan het Schuberthof is een aantal cheques ge stolen uit een woning. Ook hier zijn de dieven via de keuken deur binnengedrongen. De Alphense politie vermoedt dat bij beide inbraken dezelfde daders betrokken zijn. HOC wil metploeg naar Moskou BRUSSEL Het NOC wil, on danks het ver zoek van de re gering Moskou te boycotten, een ploeg In schrijven. Na de conferentie van Westeuropese Olympische Co- mité's, die zater dag in Brussel werd gehouden, zei de voorzitter van het NOC, mr. J. Idenburg: „We wachten niet meer op de beslissing van het Amerikaans Olym pisch Comité. Op zo kort mogelijke termijn zullen we beslissen. In Brussel heb ik geleerd dat Nederland zich zal isoleren van de meeste Westeuropese landen als we niet naar Moskou gaan. Ik ben er zeker van dat bijna eik Westeuropees land naar de Spelen zal gaan. Onze topsporters kunnen, indien onze algemene ver gadering het besluit goedkeurt, met enige zekerheid naar Moskou uitkijken". Olympische Spelen voor Caroline Linthuis DEN HAAG De Haagse schoonspringster en kam pioene van Nederland, Caroline Linthuis, heeft een goed uitzicht op de Olympische Spelen in Moskou .Het Nederlands Olympische Comité kan straks moei lijk meer om de Haagse heen. De veertienjarige Haagse schoonspringster kwam veertien dagen gele den in Rostock tot 388 punten. Gisteren, tijdens de in ternationale wedstrijden met springsters uit twaalf landen, kwam ze tot een persoonlijk record van 390,54 punten. De Olympische limiet staat op 375 punten. Caroline Linthuis zal de komende weken nog aan enkele internationale wedstrijden deelnemen. Amerika niet, Heins evenmin HENGELO Alleen als de voltallige concurrentie naar de Spelen van Moskou gaat, zal springruiter Johan Heins acte de présence geven. Johan Heins bij Indoor Twente: „Als de Amerikanen niet gaan, blijf ik ook thuis. Ik wacht dus hun definitieve be slissing af." Schandpaal DEVENTER De wekelijkse lijst van voetbalrad draaiers vermeldt ditmaal: in Deventer tien suppor ters van Feyenoord gearresteerd wegens vernielin gen. Zaterdagavond zaten er nog drie vast. Vier arrestanten na Haarlem-AZ'67. De vier uit Alk maar kregen een proces-verbaal en werden vrijge laten. Op het veld werd voor drieduizend gulden schade aangericht. De politie greep pas enige minu ten voor het einde in. Ook ongeregeldheden bij FC Den Haag-PSV waar de scheidsrechter niet wilde beginnen alvorens de rommel op het veld (kassarollen) was verwijderd. Van Beveren kreeg allerlei projectielen naar zijn hoofd. De politie deed niets. Beroep tegen schorsing Schoenaker AMSTERDAM Ajax gaat in hoger beroep tegen de schorsing van vier wedstrijden, die Dick Schoenaker opgelegd kreeg omdat hij tijdens RodaAjax Leo De gens zou hebben geslagen resp. geschopt. Na het zien van tv-beelden is gebleken dat van slaan noch schoppen sprake was. Het rapport van scheidsrechter Mulder vermeldde: „Een slaande of trappende bewe ging." Nottingham nog blijer dan Ajax ZüRICH De ploeg die bij Ajax als favoriete tegen stander voor de halve finales van het toernooi om Eu ropa Cup I stond genoteerd, is zaterdag tijdens de lo ting in Zurich uit de bokaal gekomen: Nottingham Fo res. Trainer Leo Beenhakker: „Tegen die Engelsen kunnen we voetballen. Anders dan tegen HSV dat mandek king speelt of Real Madrid dat vooral in eigen stadion erg moeilijk te bespelen is." Ajax' voorzitter Ton Harmsen was ook uiterst tevreden. „We kunnen ons eigen spel spelen." Nog verheugder was Geoffrey McPherson, de voorzitter van de Cupverdediger. „Een ideale loting. Nu spelen we de finale in Madrid tegen HSV en niet tegen Real want het is een onmogelijke opgave 'de Spanjaarden in eigen stadion te be strijden. Ajax is wel iswaar niet gemak kelijk maar beter dan HSV en Ral dat Engelse sterspelers als resp. Keegan en Cunningham in de gelederen heeft." De voltallige loting: voor de halve fina- Europa Cupl: Not tingham Forest (Eng)Ajax, Real Madrid (Sp)Ham burger SV (WDId); Europa II: Nantes (Fr.)—Valencia (Sp.), Arsenal (Eng.)—Juventus (It.); UEFA Cup: Bayern München (WDId.)—Eintracht Frankfurt (WDId.), Stuttgart (WDId.)— Borussia Mönchen- gladbach (WDId.). Eerste wedstrijd op 9 april, tweede op 23 april. ...en kan nu eigenlijk alleen nog maar worden bedreigd door AZ '67, dat Haarlem aan zijn zegekar bond. Onderaan de eredivisie is het nu dringen.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1