Hiele houdt Eagles van zege af eht Westeuropese landen definitief naar Moskou ontroverse tussen bestuur In trainer bij FC Den Haag Kevin Keegan in de Kuip Groot Brittannië Zweden, Finland, Frankrijk, Italië, België, Ierland, Spanje PB" etgod oorv.d. orput derlands Olympisch Comité beslist zo snel mogelijk IDAG 24 MAART 1980 1ST Johnny !tgod van AZ is or bondscoach isrtkruis alsnog de selectie van Nederlands elftal rgevoegd die van- ag naar Parijs ver- k voor de vriend- ïappelijke inter- d tegen Frankrijk, atgod vervangt de blesseerde Michel n de Korput van ^enoord. Van de rput werd vorige ek in de competi- aedstrijd tegen C geblesseerd. DEVENTER Feyenoord mocht in Deventer de handen dichtknijpen met het gelijkspel (11) te gen Go Ahead Eagles. De thuisclub durfde aanval lend te spelen en was vooral in de tweede helft oppermachtig. Twee fraaie reddingen van doelman Hiele zorgden er voor dat Feyenoord in de slotfase met de hak ken over de sloot kwam. Alleen in de eerste helft bood Feyenoord weerstand. Go Ahead begon erg offensief. De Deventerploeg was al snel dicht bij een openingstreffer toen Dick Schneider rakelings naast schoot en ook Kristian- sen en Van Kooten gevaarlijk waren doorgebroken. Feye noord liet de Eagles ultrazen en na een kwartier kregen de Rotterdammers meer greep op het spel. Stafleu, Wijnstekers en Notten drongen gevaarlijk op terwijl Troost spits Kees van Kooten uitstekend uitscha- de vuisten van doelman Jan kelde. Endeman, die na een afwezig- In de 23ste minuut kreeg Feye- heid van vijf maanden weer noord de beloning. Brard pas- onder de lat stond, in het doel seerde Schneider, Hullegie en (01). Voskamp en schoot de bal via Go Ahead miste voor de rust ROTTERDAM Feyenoord is er in geslaagd Southampton als vierde vereniging aan te trekken voor het in augustus te houden internationale toernooi. Southampton, dan al met de nieuwe aanwinst Kevin Keegan, komt in de plaats van Arsenal, waarop Feye noord aanvankelijk het oog had laten vallen. Behalve Southampton komen op 8 en 10 augustus ook Schalke '04, Club Brugge en Feyenoord in de Kuip in actie. de kracht om terug te vechten, Feyenoord verzuimde de kan sen af te ronden. In de tweede helft nam de thuisclub het initiatief. Feye-* noord speelde laf en liet de Deventer-ploeg het spel volle dig maken. Nadat Ten Cate en Kristiansen droomkansen had den gemist, kreeg Go Ahead een kwartier voor het einde toch nog loon naar werken. Oude Wesselink werkte de bal uit een voorzet van Hullegie langs Hiele (11). Scoreverloop: 23. Brard 01, 75. Oude Wesselink 11. Scheidsrech ter: Geurds. Toeschouwers: 13.000. Go Ahead: Endeman; Voskamp, Koopman, Oude Wesselink, Schnei der; Woudsma, Hullegie (Kist), Kris tiansen; Ten Cate, Van Kooten en Körver (Gotink). Feyenoord: Hiele; Stafleu, Wijnste kers, Van de Korput, Brard; Van Til (Albertsen), Notten, Troost; Peters (Budding), Petursson, Van Delnsen. RHHHH iAG - Terwijl de spe- in FC Den Haag zater- ind in een enerverende rijd met 3-2 het onder- olven tegen PSV smeul de achtergrond een iverse die wel eens zou n uitgroeien tot een conflict tussen techni- taf en bestuur. De kiem het meningsverschil begin vorige week ge- oen trainer Piet de Vis- n verlanglijstje voor het ld seizoen op tafel leg- aarop stond een aantal n vermeld waarmee het ir van FC Den Haag niet oots akkoord kon gaan, om financiële redenen. ser wil, mede op instiga- coördinator Eddy Hart- zo gauw mogelijkheid •eid omtrent een ver- verblijf van een aantal 5 uit zijn selectie. Daar- ihoren niet alleen routi- zoals Mansveld en nmaker, en een dragen- |uur als Jonker, maar «r jonge talenten als elft, De Vroedt en Van ihenegouwen. Om in ie- val die groep als combi van ervaring en toekomst het overige deel van de e intact te houden moet iter geld op tafel komen, t probleem is dat een be- ik bedrag om die zeker- i te verwerven niet voor in is. Ondanks de ruime Bntelijke subsidie, want heette over dit seizoen Simon van Vliet bekroont een knappe schijnbeweging met een treffer: 11. blijft ver onder de verwachtin gen, zodat ook uit die hoek geen soelaas is te verwachten. Daarmee is het conflict gebo ren: de ene partij (de trainer) wil geld om daarmee te inves teren in wat naar zijn mening een verantwoorde toekomst is, de andere partij (het bestuur) dient het oog gericht te hou den op de begroting. En voor zitter Pieter den Duik liet zater dagavond na afloop van het qua resultaat teleurstellende duel tegen PSV weten dat niet koste wat kost aan een onze- ker avontuur wordt begonnen. „We kunnen ons financieel geen gekke dingen* veroorlo ven", verklaarde Den Duik. „Wat we bijvoorbeeld zeker niet zullen doen is voldoen aan de suggestie van de technische staf om oudere spelers als Mansveld en Schoenmaker door middel van contractver beteringen aan ons te blijven binden. Ik begrijp best dat de technische staf zijn wensen zo vérgaand mogelijk bij ons de poneert, maar aan ons is dan de taak om de financiële kon- sekwenties van zo'n eisenpak ket te beoordelen. En het ziet er naar uit dat we wat dat be treft niet zo gek veel kunnen doen. Ondanks de zes ton subsidie, hoewel je zoiets aan het publiek moeilijk duidelijk kunt maken". Duidelijkheid Trainer Piet de Visser wil het liefst zekerheid, maar even zeer duidelijkheid voor wat betreft het volgend seizoen. „Dit bestuur heeft in zijn be leidsnota van vorig jaar aan gegeven dat er met FC Den Haag naar de top moet wor den gestreefd. Die visie moet dan wel in de praktijk worden gebracht. Je kunt niet het hoogste willen bereiken en aan de andere kant je mate riaal afromen". „We hebben", vervolgt De Vis ser, „op dit moment een aantal jonge, veelbelovende spelers. Die moeten worden vastge legd. Nu zijn ze nog niet rijp, maar volgend seizoen of een jaar later wel. We moeten voorkomen dat een Van Delft; een De Vroedt, een Van Ber- genhenegouwen nu voor een zacht prijsje kunnen worden weggekocht. Bovendien moet je in een elftal toch ook een portie routine hebben en die wordt vertegenwoordigd door spelers als Mansveld en Schoenmaker, van wie de laat; ste aan één van zijn sterkste seizoenen bezig is, terwijl Mansveld ondanks zijn leeftijd deze competitie heeft bewezen een onmisbare schakel te zijn". Konsekwentie Piet de Visser, die zaterdaga vond tevens meedeelde uit een niet overeenkomstig zijn wensen uitvallend bestuurs besluit niet de konsekwentie te trekken naar een andere dienstbetrekking om te zien („Als het bestuur zijn uit gangspunt herziet en tevre den is met een middenmoot- club heb ik me daarop ook in te stellen"), zal dus waar schijnlijk de komende weken oogsten wat hij dit seizoen met zijn ploeg heeft gezaaid. Doordat zijn team niet opti maal rendeerde bij de aan hang, aanvankelijk als gevolg van een vaak weinig verheffen de speelstijl en vervolgens mede door teleurstellende prestaties als gevolg van een gehavende selectie, bleef de publieke belangstelling ver achter bij de begroting. Het gevolg was minder recette dan waarop gerekend en daardoor is de financiële speelruimte van het bestuur, dat het zich vooral tegenover de gemeente lijke geldschieter niet kan yer- oorloven grote bokkesprongen te maken, uiterst gering. Zodat er de komende periode nog het nodige vuurwerk op be stuurlijk en technisch niveau Kopstukken op de conferentie in Brussel waar vertegenwoordi gers van Westeurope se Olympische Comi- iê's spraken over wei oi niet naar Moskeu gaan. V.i.n.r. prins Alexander de M er ode, Belgisch lid van het Internationaal Olym pisch Comité; Raoui Moltet, president van het Belgische comité die de conferentie voorzat; Don Miüer. secretaris-generaal van het Amerikaans Olympisch Comité die als waarnemer aan wezig waa; Willi Dau- me, president van het Westduits Olympisch Cormlé. SSEL Ongeacht eslissing van hun re- tg zijn acht nationale ipische comitè's van en uit Westeuropa plan ploegen al te ligen naar de Olym- 1e zomerspelen, die in 19 juli en 3 augus- in Moskou worden uden. Dit werd za- ig in Brussel be- gemaakt na een bij- omst van vijftien na- - lingcontrole r Russische - cialisten KOU Alleen Russische listen zullen tijdens de ipelen dopingcontrole an. Dit heeft de Russi- irofessor Viktor Rogoz- oorzitter van het comité de controle van het ge- van ongeoorloofde sti- rende middelen tijdens Jtelen, zaterdag in Mos- ekend gemaakt, edische commissie van Jiternationaal Olympisch gjpté zal geen dopingcon- verrichten, maar optreden als supervi- het geheel. Vermoe- zullen tijdens de Spe- leveer 1700 controles verricht. Hiervan heb- 700 betrekking op het ile gebruik van verbo- lierversterkende mid- tionale Olympische comi tè's. Afgevaardigen van de Olympische comitè's van Groot Brittannië, Zweden, Finland, Frank rijk, Italië, België, Ierland en Spanje verklaarden naar Moskou te zullen gaan. Zeven landen - Oostenrijk, West-Duits- land, Luxemburg, Liech tenstein, Nederland, San Marino en Turkije - had den nog geen beslissing genomen. Noorwegen, dat niet vertegenwoor digd was in Brussel, liet weten absoluut niet naar Moskou te gaan. De Britse hockeybond had in middels besloten niet deel te nemen aan het Olympisch hoc- keytoernooi. Dit besluit werd zaterdag bij stemming in Lon den genomen. De bond zal al leen op dit standpunt terugko men als de omstandigheden vóór 24 mei, de datum waarop de invitaties om uit te komen op de spelgn uiterlijk moeten zijn aanvaard, zich wezenlijk wijzigen. De Britse scherm- bond nam eerder eenzelfde standpunt in. De Briste roei- bond daarentegen besloot gis teren wel naar Moskou te gaan. Na afloop van de bijeenkomst van de Westeuropese Olym pische comitè's werd per com muniqué bekend gemaakt dat Westeuropa tegen het organi seren van alternatieve spelen is. Alle aanwezige nationale co mitè's beklemtoonden nog maals dat zij beslissen over al dan niet deelnemen in Mos kou. De Olympische spelen zijn competities tussen individuen en niet tussen landen. Aan sport doen in een land is vol gens comitè's uit Westeuropa geen daad waardoor een poli tiek standpunt wordt ingeno men. Naast de afkeuring van de alternatieve spelen, waar voor in de Verenigde Staten plannen bestaan, werd een dringend beroep gedaan op het organisatiecomité in Mos kou om de spelen in een Olym pische sfeer te laten plaats hebben. Of de bijeenkomst in mei, die in Rome zal plaats hebben, doorgaat, zal vooral afhangen van de ontwikkeling in de peri ode tussen dan en nu. Ten op zichte van de op vrijdag 1 fe bruari in Frankfurt gehouden eerste vergadering van verte genwoordigers van de Westeu ropese Olympische comitè's is er weinig of nagenoeg niets in de standpunten van de sport wereld ten opzichte van een eventuele boycot van de Olym pische Spelen in Moskou ge wijzigd. Overigens ook niet in de politieke situatie ten aan zien van Afghanistan. Er is In sommige landen wat meer duidelijkheid gekomen over de standpuntbepaling van de sport, maar wezenlijk ver schilde die niets van Frank furt". Een groot vraagteken blijft vooralsnog welke beslissing West-Duitsland zal nemen, dat politiek met de Verenigde Staten en met Oost-Duitsland rekening moet houden. De eindbeslissing zal echter lig gen bij het Westduitse Olym pisch comité, zo verzekerde voorzitter Willy Daume, te vens vice-voorzitter van het internationale Olympische Comité (IOC), nog eens in Brussel. En de positie van Nederland? Zoals de voorzitter van het Ne derlands Olympisch Comité (NOC), mr. J. D. J. Idenburg, al bij verschillende vorige gele genheden heeft gezegd, wil de Nederlandse sport niet geïso leerd raken en zal het blijven werken aan een besluit om naar Moskou te gaan, waarbij met de standpunten van de nationale Olympische bonden stellig rekening zal worden ge houden. Zij hebben zich echter al eerder positief ten opzichte van het NOC opgesteld, het geen geschiedde op de begin februari in Amsterdam gehou den bijeenkomst. Alleen dan zal het NOC zijn standpunt herzien indien een verslechtering van het wereld politieke klimaat optreedt of zoveel landen wegblijven van de Spelen dat het voor de Ne derlandse afvaardiging als krachtmeting niet interessant meer is. Een zienswijze die ook Zweden hanteert. De twijfels in Olympische krin gen - dat bleek ook in Brussel - dat de Amerikanenen naar Moskou zullen gaan worden steeds groter. Daarom moet het voor Don Miller, secretaris generaal van het Amerikaans Olympisch Comité, die als waarnemer in Brussel aanwe zig was, toch een morele steun betekenen in zijn opstelling te genover Carter, de regering en de publieke opinie in de Vere nigde Staten, dat in de West europese sportwereld, die in Brussel zo sterk vertegenwoor digd was (slechts de Scandina vische landen ontbraken door een luchtvaartstaking en voor Finland sprak Bo Bengtsson, de vice-voorzitter van de orga nisatie van nationale Olym pische comitè's, eveneens als waarnemer aanwezig), de grote meerderheid voor deelneming in Moskou is. Het Amerikaans Olympisch comité beslist defi nitief op 11, 12 en 13 april tij dens een vergadering in Colo rado Springs. De voetbalaanhang heeft er iets nieuws op gevonden: kassarollen. Deze projectielen geven een fraai effect en zorgen voor veel rommel. In ieder geval ludieker dan de ste nen die zaterdagavond naar Jan van Beveren werden gegooid en waardoor de aanvang van de tweede helft enigszins moest worden uitgesteld. Vuurwerk Zaterdagavond was er trou wens ook letterlijk en figuur lijk sprake van vuurwerk op het veld, dat opnieuw werd omzoomd door een teleur stellend aantal kijkers: 4880. Vóór het begin van de vierde ontmoeting dit seizoen tus sen FC Den Haag en PSV was de stemming op de tribunes reeds optimaal, hetgeen bleek uit talrijke afgestoken oudejaarsattributen en op het veld gesmeten kassarollen. Het bleek de inleiding voor een avondje uiterst onderhoudend voetbal, waarin FC Den Haag ten onrechte met lege handen bleef. Tweemaal werkte de thuisclub een achterstand weg en bijna nog zou Mansveld zijn team op 3-2 hebben gezet als het houtwerk geen beletsel zou hebben gevormd. Maar PSV strafte de voortvarende strijd wijze van FC Den Haag af door vijf minuten voor het einde een derde defensief mistasten van de thuisploeg te bekronen met de winnende treffer. Waarmee PSV zijn vierde triomf in suc cessie boekte en FC Den Haag de zoveelste kater van dit sei zoen incasseerde. Die extra hard aankwam, omdat er dit keer zeer positief was gewerkt. Waarmee werd aangetoond dat er zelfs met een uitgedun de spelersgroep attractief voetbal mogelijk is. FRANK WERKMAN Scoreverloop: 9. Postuma 0-1; 11. Van Vliet 1-1; 45. W.v.d. Kerkhof 1-2; 75. Goodlass 2-2; 80. Postuma 2-3. scheidsrechter: Van Ettekoven; toe schouwers: 4880. FC Den Haag: Galjé; Tempelaar, Mansveld, Van Vliet, Jansen; Wickel, Van Delft, Jonker; Melis(Van Bergen- henegouwen), Schoenmaker, Good- PSV: Van Beveren; Schepers, W.v.d.Ker'khof, Brandts. Wildschut; Poortvliet, Koeman(Smits), Valke; Lubse, Postuma, R.v.d. Kerkhof.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13