Dr.Klompé vroeg aandacht van paus voor functioneren „Justitia et Pax" Visserijschap vreest overvloed aan haring Gardeniers geeft deze maand zekerheid over subsidies Afsluitingsdata telefoon rond feestdagen opschuive 'Sociale verdedigingpoging tot alternatief voor militaire defensie Oorzaak ongeluk F-16nog niet bekend Plannen van „Onderwijs" laten proef middenschool mislukken BINNENLAND/BUITENLAND BIJ EEN TE LANGDURIG VANGSTVERBOD Studentenstop geldt voor acht studierichtingen Werelconsultatie over racisme in Leeuwenhorst - LEIDSE COURANT VRIJDAG 21 MAART 1980 PAGIN/I F AR-Soest wijst CDA-fusie af SOEST Uit onvrede over recente ontwikkelingen bin nen het CDA heeft de AR- kiesvereniging Soest gistera vond besloten niet over te gaan tot fusie met de plaat selijke partij-organisaties van KVP en CHU. De onvrede van de Soester AR betreft de zaken gang van rond het kernwapendebat en de verschillen in uitleg ten aanzien van het functioneren van de grondslagen van het CDA in de politieke praktijk. Militair terrein belangrijk voor en dier 'plant EINDHOVEN Vliegvel- den en militaire opslagter reinen vervullen een belang rijke rol bij het natuurbe houd. Dit schrijft veldbio- loog frater Simon Deltour in het personeelsblad van de vliegbasis Eindhoven. Volgens de frater vormen de terreinen alleen al door de af- rastereing een unieke enclave voior de natuur, waarin veel zeldzame planten zich onge stoord kunnen ontwikkelen. Ook vogels profiteren van de brede kraag struiken en bo men die ter camouflage binen de omheining is aangeplant Mexico's oliereserves groter MEXICO - Volgens de jongste gegevens beschikt Mexico op het ogenblik over bewezen oliereserves van vijftig miljard vaten (van 159 liter). Tot voor kort werd nog een hoeveel heid opgegeven van 45,8 mil jard vaten. Intensieve explora tie heeft ertoe geleid dat de bewezen reserves nu achtmaal groter zijn dan in 1976 en dat Mexico de op vijf na grootste oliereserves ter wereld heeft. De vermoedelijke reserves be dragen 150 miljard vaten. DEN HAAG Bij een te late opheffing van het ha ringvangstverbod voor de Noordzee zou de harings tand daar wel eens te over- vloedig kunnen worden. Daardoor kan marktversto ring door een te grote aan voer optreden, zo veronder stelde voorzitter Zwijnen- burg van het Visserijschap gisteren in zijn jaarrede in Den Haag. De heer Zwijnenburg voor spelde een verbetering in de haring- en makreelvangsten, zodat herstel van de haring vloot in de komende jaren tot de mogelijkheden behoort ping van de trawlervloot ge leid tot een verlies van ruim 200 arbeidsplaatsen in de vis serij en 800 in aanverwante bedrijfstakken. visserij) is op het ogenblik ren dabel. De voorzitter van het Visserijschap meent dat dit mede te danken is aan twee saneringsmaatregelen waar door ongeveer 120 vaartuigen aoor ongeveer 120 vaartuigen Volgens hem heeft de inknm- De kleine zeevisserij (kotter- uit de vaart zijn genomen. Hij uitte zijn zorg over de gestegen brandstofprijzen omdat hier door de investering in kotters met zeer zware motoren op den duur wel eens zakelijke zelfmoord zou kunnen beteke nen. DEN HAAG Volgend jaar komt er voor acht stu dierichtingen aan de univer siteiten een studentenstop. De stop in de vakken ge schiedenis en rechten daar entegen is opgeheven. Nieuw zijn de stops bij de natuurwetenschappelijke vakken en bij de nieuwe stu die sociale gezondheidskun- de. Maastricht begint vol gend universitair jaar met deze laatste studie. Er is zo veel belangstelling voor, dat een stop noodzakelijk geacht wordt. De acht studierichtingen, waarvoor een studentenstop gaat gelden, zijn: - geneeskunde, waarbij meer dan tweeduizend aannmeldin- gen teveel zijn, - sociale gezondheidskunde, waarbij honderd studenten ge plaatst kunnen worden, terwijl er ruim 300 zijn, - tandheelkunde met een te veel van ruim honderd aan meldingen, - diergeneeskunde Utrecht met 175 plaatsen, maar met meer dan duizend gegadigden, - lichamelijke opvoeding aan de VU te Amsterdam met een teveel van ruim honderd aan meldingen, - biologie met 980 plaatsen voor 1270 gegadigden, - farmacie met bija honderd aanmeldingen teveel, - natuurwetenschappen, bij welke studierichting ongeveer 60 eerstejaars niet kunnen worden geplaatst. DUISENBERG: Snel beslissen over aftrekbaarheid hypotheekrente RIJSSEN Politiek Den Haag moet zich op de kortst mo gelijke termijn uitspreken over hoe het verder gaat met de aftrekbaarheid van hypotheekrente. De huidige onzeker heid hierover stagneert het verstrekken van hypotheken on nodig. Aldus Rabo-topman W. Duisenberg bij de opening van een nieuwe vestiging in Rijssen. Duisenberg voorspelde dat de rente nog wel een poosje op het zelfde peil zal blijven. In de VS wordt volgens hem al rekening gehouden met een stijging van achttien naar twintig procent. Tanks drijven vluchtelingen in kamp terug REHOU Thaise troepen hebben met behulp van tanks en artillerievuur ongeveer 100.000 Cambodjaanse vluchte lingen, die woensdag uit hun kamp aan de grens tussen Thailand en Cambodja waren gevlucht, gisteren weer terug gedreven. De Cambodjanen vluchtten woensdag uit het kamp 204 naar Thailand, toen een ge schil tussen rivaliserende guerrillastrijders van de „Vrije Khmer", die de leiding hebben in dit kamp, uitmondde in een bloedig gevecht. De Cambodja nen, die de grens waren over gestoken, stootten op Thaise troepen, die hen gelastten weer terug te gaan. De troepen vuurden een aantal waarschu wingsschoten af. Met acht tanks werden de Cambodjanen uiteindelijk weer de grens overgedreven. Kartel blokkeert schonere Rijn STRAATSBURG Mr. Berkhouwer, libe raal en lid van het Eu ropees parlement zal in de eerstkomende zit ting vragen hoe het zit met het bestaan van een zoutkartel in Frankrijk. Dit kartel zou de bouw van een zoutfabriek in de Elzas, waardoor de kalimij- nen niet langer in de Rijn hoeven lozen, te genhouden. ,Het bestaan van het kar tel is door de diverse par tijen aangehaald tijdens hun verzet in de Natio nale Vergadering tegen de ratificatie vcan het Rijnzoutverdrag. Ook de Franse krant Le Monde heeft op het bestaan van het kartel gewezen. Nog bij zijn bezoek aan Den Haag deze week stelde de Franse premier Barre voor in de Elzas een zoutfabriek neer te zetten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De oorzaak van het ongeluk met de F-16 straaljager die op 10 maart in het IJsselmeer stortte, is nog steeds niet opgehelderd. Het zal nog wel enkele weken, zo niet maanden duren, voordat de speciaal met het onderzoek belaste commissie met haar werkzaamheden gereed is, al dus minister Scholten (Defensie) gisteren in de Tweede Ka mer in antwoord op vragen van de socialist Van den Bergh. De minister wilde geen enkele speculatie over een mogelijke oorzaak van het ongeluk doen. Wel zei hij dat bij testvluchten in de Verenigde Staten in de afgelopen jaren slechts twee F-16 vliegtuigen zijn neergestort, beide veroorzaakt door een fout van de vlieger. Op een vraag van Van den Bergh of het ongeluk van 10 maart wellicht iets te maken zou hebben gehad met het afvuren van het boordkanon, antwoordde de minister dat er niet eens muni tie aan boord was. Desgevraagd zei de minister tenslotte dat hij geen aanleiding ziet minder F-16 vliegtuigen aan te kopen dan de bedoeling was. DEN HAAG Als het ont wikkelingsplan voor het voortgezet onderwijs (opvo) wordt aangenomen, is dat een politieke beslissing en zijn alle voorwaarden ver vuld om de experimenten met de middenschool te 1&- ten mislukken. Tot deze slotsom kwamen vrijwel alle betrokkenen bij de proe ven met de middenschaool, tijdens de laatste hoorzit ting die de onderwijscom missie van de Tweede Ka mer over het opvo hield. Er waren nauwelijks goede woorden voor het plan van staatssecretaris De Jong en mi nister Pais. De betrokkenen bij het proces van onderwijsver nieuwing middenschool achten de opzet van het opvo en de structuur ervan met elkaar in strijd. Ook al wordt de twee- of meerjarige ongedeelde brugperiode gepredikt; het blijft dweilen met de kraan open omdat er ongelijke brug- klasssen blijven. Een als de vele die er nu zijn, er twee worden een voor het beroepsonderwijs en een voor avco-vwo is dit een fu neste ontwikkeling, vinden de betrokkenen. Geïntegreerd onderwijs voor allen wordt dan niet bereikt. Het is even wel het logisch antwoord op de veranderde maatschappij en op de veranderde basis school. Half miljoen voor De Nieuwe Lin DEN HAAG Mini Gardeniers van CRM hi het weekblad De Nieuwe 1 nie een krediet van 512 IJ gulden toegekend uit het drijfsfonds voor de pers. Het geld is bedoeld om „overlevingsplan" voor blad nader uit te werken. Blan voorziet erin dat ieuwe Linie in 1985 tot c maal rendement komt. Me n aflossing kan over zes worden begonnen. Tot die is er ook geen rente (8,5%) schuldigd. „Notarissen moeten met 65 stoppend DEN HAAG - Notari zouden als ieder ander hun 65ste jaar moeten houden met werken. Dat nen de leden van de Tw&h, Kamer Van den Burg Weijers (beiden CDA). Zij hebben staatssecrel 1 Haars gevraagd kontakt o t>rj nemen met de Broeders* k van notarissen. Op het o| n blik is de leeftijd waarop notaris „defungeert" zeve jaar. Leatrile mag niet worden verhandeld DEN HAAG Mr. J. stra, president van Haagse gerechtshof, gisteren bepaald dat „Le le", een geneesmiddel t«| kanker, niet in NederI mag worden verhani Het zal voorlopig ook worden ingeschreven in geneesmiddelenregister. Volgens de president blijkt 6 rapporten van deskundi1 dat het middel zeer omstre en is en dat het door de „offiI(* le" medische wetenschaptei Nederland volstrekt, wordt gewezen. Met dit arrest is vonnis in kort geding van resident van de Haagse re q ank van mei vorig jaar nietigd. ,dCJ DT TONEELGEZELSCHAPPEN BLIJVEN IN ONZEKERHEID (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De toneelgezelschappen zullen nog tot 31 maart in de onzekerheid blijven of de subsidies dit jaar al dan niet worden bevroren. Minister Gardeniers van crm bleek gisteren in de Tweede Kamer niet bereid om de to neelgezelschappen nu al toe te zeggen dat de gezelschappen komend toneelseizoen in ieder geval kunnen rekenen op eenzelfde stijging ter compensatie van de gestegen kosten als zij vorig jaar hebben ontvangen. Het PvdA-kamerlid Kosto had tijdens een interpellatie in een motie daarom gevraagd. Ook het CDA vroeg de minister in een motie om in ieder geval voor dit jaar af te zien van een ombui gingsoperatie in de toneelsector en de subsidie voor dit jaar te baseren op het bedrag dat daarvoor in de CRM-begroting is ge reserveerd. Gardeniers zei wel begrip te hebben voor de sta kingsacties van het toneel, maar ze noemde die wel voorbarig omdat nog niet vaststaat of, dan wel hoeveel er bezuinigd moet worden. Eind vorige maand liet zij de gezelschappen weten dat de subsi dies voorlopig bevroren zouden worden, omdat zij naar haar zeggen op dat moment geen valse hoop wilde wekken. „Ik kon niet anders, omdat voor alle departementen een verplichtingen stop geldt", aldus de bewindsvrouwe. De minister wilde de PvdA wel toezeggen dat zij de motie zal meenemen in het over leg dat op het departement nog moet worden gevoerd over de wijze waarop de ombuigingen bij CRM moeten worden inge vuld. Daarnaast krijgen de toneelgezelschappen wat meer lucht omdat ze hun definitieve begroting een maand later dan nor maal mogen indienen. Gardeniers zegde ook toe dat zij binnen kort met een notitie komt over het totale toneelbeleid. VERZOEK STAATSSECRETARIS AAN PTT DEN HAAG Staatsscre- taris mevrouw N. Smit- Kroes (verkeer en water staat) heeft de PTT ver zocht bij te verwachten tij den van grote drukte bij de postcheque- en girodienst (PCGD), met name rond de feestdagen, de afslui tingsdata van telefoons eventueel op te schuiven. Dit antwoordt de bewinds vrouwe op vragen van het Tweede-Kamerlid H. Eversdijk (CDA). De christen-democraat had mevrouw Smit-Kroes voor gehouden dat in Den Haag rond de jaarwisseling on geveer 2000 telefoons van abonnees die niet op tijd hadden betaald, door de PTT zijn afgesloten. De heer Eversdijk meende dat deze abonnees de dupe waren van de vertraging bij de PCGD, waardoor de abonne mentsgelden niet op tijd wer den overgeschreven. De staats secretaris spreekt dit tegen. Zij wijst erop dat in een aantal te lefoondistricten, onder meer in het Haagse district, de datum waarop de afluiting had moe ten plaatsvinden al was ver schoven in verband met moge lijke vertragingen in het beta lingsverkeer en om het onge rief voor de abonnees tijdens de feestdagen te vermijden. Desondanks heeft' zij toch „ten overvloede" het bovenstaande verzoek bij de PTT ingedii Ook zijn, aldus mevn Smit-Kroes, in het district Haag geen 2000 maar c 1500 telefoons afgesloten, wel op 15 januari. In am va" telefoondistricten is dit ev eens gebeurd. Het aantal sluitingen varieerde in die tricten tussen 400 en 3500. bewindsvrouwe wijst er slotte op dat het afsluiten telefoons van abonnees di tijd betalen, elke maand v komt. Kardinaal König bij .schismatieke missen' in China Volgens het persbureau „Nieuw China" heeft kardinaal König, aarts bisschop van Wenen en voorzitter van het Vati caanse secretariaat voor de niet-gelovigen, in Chi na twee missen bijge woond, opgedragen door priesters, die n&ar de mening van het Vati- caan behoren tot de „schismatieke" katholie ke kerk van China. Het persbureau meldde dit na afloop van het bezoek van tien dagen, dat de kardinaal aan China heeft gebracht. De kardinaal had eerder tegen buiten landse journalisten gezegd, dat hij tijdens zijn bezoek geen missen zou bijwonen, omdat zijn aanwezigheid daarbij erkenning zou in houden van de onafhanke lijke katholieke kerk van China, die geen toezicht van het Vaticaan aan vaardt. Volgens „Nieuw China" zou kardinaal König heb ben verklaard, dat zijn be zoek aan China hem ervan heeft overtuigd, dat atheïs ten en gelovigen dezelfde rechten in China hebben en dat de godsdienstvrij heid in China geen hol woord is. Dr. M. A. M. Klompé heeft als voorzit ster van de Europese conferentie „Justi tia et Pax" (Gerechtigheid en Vrede) de aandacht van paus Johannes Paulus II gevraagd voor het gebrekkige functione ren van de pauselijke commissie. In een audiëntie bij de paus maakte zij zich hiermee tot tolk van de kritiek, die bij de nationale commissies leeft ten aan zien van de beperkte opvatting, die de pauselijke commissie van haar taak heeft. Met name de opstelling van de Va ticaanse commissie tegenover de nationa le commissies wekt daar ontevredenheid op. Dit blijkt uit het jaarverslag van de Neder landse commissie over 1979, die over de pe riode 1978-1981 is belast met het secretariaat van de Europese conferentie. De oprichting van commissies voor gerechtigheid en vrede in tal van landen is oen van de praktische uitwerkingen van het tweede Vaticaans concilie. In 1968 werd in Nederland een dergelijke commissie voor een experimente le periode gevormd. Vorig jaar werd zij defi nitief. „Justitia et Pax" stelt zich ten doel binnen de katholieke geloofsgemeenschap de be wustwording te bevorderen inzake vrede en gerechtigheid, zowel binnen de kerk zelf als in de wereld. Daarbij vraagt de commissie vooral aandacht voor het lot van onder- Bij de vele activiteiten van de Nederlandse commissie was die inzake de Romeinse pro cedure tegen de Nijmeegse theoloog Schille- beeckx. Op verzoek van de Diocesane Pas torale Raad Rotterdam toetste de commissie deze procedure aan de universele verkla ring van de rechten van de mens en verge lijkbare documenten. Aan de pauselijke commissie verzocht de Nederlandse com missie te bevorderen, dat de procedure van de congregatie voor de geloofsleer zou wor den aangepast aan de uitspraken in het do cument van de algemene bisschoppensynode Bijzondere aandacht trók de studie die de commissie heeft laten maken over de be trokkenheid van Nederlandse ondernemin gen bij de export van babyvoeding naar ont wikkelingslanden. Het gebruik van deze produkten kan daar onder bepaalde omstan digheden gevaar met zich brengen. De stu die heeft reeds geleid tot overleg met medi sche an andere deskundigen en met de be trokken ondernemingen. In de komende maanden zal dit overleg worden afgerond en hoogstwaarschijnlijk aanleiding zijn tot een aantal activiteiten. Pax Christ! is, met andere vredesbewe gingen, voorstander van de „sociale ver dediging". Het is een poging om voor be wapening een aanvaardbaar en tegelijk effectief alternatief te vinden, dat veilig heid, vrijheid en recht verdedigt, waarop het menselijk geweten een principieel „ja" kan zeggen, omdat het niet bestaat in het doden van mensen. Bisschop H. Ernst van Breda zei dit als voorzitter van Pax Christi Nederland giste ren in Utrecht ter introductie van de Ame rikaanse hoogleraar Gene Sharp, die op uit nodiging van Pax Christi Nederland giste ren onder meer heeft gesproken in Nijme gen en Utrecht. Prof. Sharp staat bekend als de belangrijk ste theoreticus en onderzoeker op het gebied van geweldloosheid, geweldloze actie en de „sociale verdediging" of „civilian defense", zoals hij het bij voorkeur noemt. Hij omschrijft het zelf als het inzetten van geweldloze strijdmethoden ter handhaving van de sociale structuren van een rechts staat tegen de pogingen van illegale machts overname van binnen- of buitenaf. Het is dus niet zozeer de verdediging van een grondgebied, maar van grondwaarden, zoals vrijheid, individuele waardigheid en politie ke democratie van een gemeenschap van mensen. Het is geen ontwapening, maar een alternatief voor militaire verdediging. Paci fisten, zowel als militairen kunnen aldus sa menwerken bij de voorbereiding van een sociaal verdedigingssysteem, waaraan de ge hele bevolking, kinderen incluis, kan mee werken. Hij heeft vele historische studies verricht, waarin vormen van geweldloze ac ties effectief zijn geweest. Ook wijst hij op Praag, waar bij de inval van de Sovjettroe pen de confrontatie met de bevolking aan vankelijk zo effectief is geweest, dat de mili tairen vervangen moesten worden. Hij wijst ook op Nederland tijdens de Duitse bezet ting met zijn ondergrondse pers en het ad ministratief verdwijnen van honderddui zenden. Dit ter illustratie, want uitgebreide research ■is nodig om een volledig systeem op te bou wen, waarbij het belangrijk is, dat een zo groot mogelijk deel van de bevolking erbij wordt betrokken. Dat kan als duidelijk het belang van wat verdedigd moet worden wordt beseft en niet minder als duidelijk vaststaat, dat „sociale verdediging" inder daad een effectief middel is. Men zal er an ders niet voor te winnen zijn. In Nederland is er een begeleidingsgroep „onderzoek op het gebied van geweldloze conflictoplossing", in 1977 ingesteld door minister Trip van Wetenschapsbeleid. Prof. Sharp is daarvan adviseur. De groep, be staande uit ambtelijke vertegenwoordigers van diverse departementen en wetenschap pelijke deskundigen, houdt zich bezig met de vormgeving aan en de begeleiding van het onderzoek naar de mogelijkheden van geweldloze conflictoplossing. Van 16 tot 21 juni zal in het conferenti n v oord „Leeuwenhorst" in Noordwijke u hout de wereldconsultatie over racisn Ci van de Wereldraad van Kerken wordi „or gehouden. Het programma ter bestr ding van het racisme (PCR) van de v lar reldraad is in de jaren zeventig een vs 5n de belangrijkste en meest controverse programma's van de wereldraad gewi Ven den. Het geven van een overzicht over afgelopen jaren en het uitstippelen het beleid voor de toekomst zijn hoofdpunten van de consultatie, die worden geopend door dr. Philip Pol secretaris-generaal van de wereldraad. In Noordwijkerhout zal ook verslag word gedaan van de verschillende voorbereide J? de vergaderingen, die er de afgelopen t ^a! zijn geweest voor deze grote consultatie i zullen onderdrukte groepen en (Nederlari 1 y. se) anti-racismegroepen aan het woord k 71 Een van die bijeenkomsten is begin maie* 1 gehouden in Stockholm. De 130 afgeval p111 digden van de Europese kerken, die da *c 1 aanwezig waren, hebben opgeroepen tot h *n voortzetten van de strijd tegen het racism een kwaad dat ook in Europa op vele plai sen telkens weer de kop opsteekt. Het P( D.1<J dient te worden uitgebreid, ondanks a nt 1 kritiek die er op is, zo meent de conferenti Het racisme van de kant van het blanke 1 - werd als de meest duidelijke vorm aang merkt. Hierop zal in de toekomst vooral1 aandacht gericht moeten zijn van het PC Pce> dat ook meer informatie zal moeten ve '°^r schaffen over racisme bij de christelijke t meenten aan de basis. Verder werd het 1 kfar cisme in schoolboekjes, kinder- en jeugdlit ^01 ratuur en op radio en televisie gezien l een punt, dat aandacht verdient

Leidse Courant | 1980 | | pagina 16