taking ij NS olledig lislukt PvdA houdt rekening met grotere groei Tweer erk naar de mensen of terug naar de stad Genland" OOTSTE NA-OORLOGSE [MONSTRATIE OP DE DAM VERHEVELEN GEEN ZINVOLLE SPREIDING" QeidóQ-Qowujutit PvdA past grote bescheidenheid AaN de werkgelegenheidskant zit men vrijwel op de zelfde toer. Den Uyl gaat er in zijn plan wel aan voorbij het is alsof hij nog op een niet drastisch bijgesteld Bestek '81 rea geert maar ook het kabinet-Van Agt werkt met een sterk op de werkgelegenheid gericht aanvullend beleid. Er zijn ei genlijk ook niet zo erg veel verschillen aan de inkomens kant. Regering en oppositie willen allebei de koopkracht voor de laagst betaalden handhaven. En er zit maar een half procent verschil tussen wat beiden willen doen met de hoog ste inkomens. Ook bij die bedragen maakt dat in totaliteit maar een schijntje uit. Het meeste verschil zit er bij modaal: driekwart procent. Spaans koningspaar op terugweg naar Madrid LEIDSE COURANT VRIJDAG 21 MAART 1980 PAGINA 13. inze sociaal-economische redactie) [ERDAM De vakcentrale FNV heeft giste- aar campagne tegen het loonbeleid van de re- voorlopig afgesloten met een enorme mani- ie op de Dam in de hoofdstad. De schatting iet aantal demonstranten loopt uiteen van tot 100.000 personen. Nog nooit werd na de g in Nederland zo'n omvangrijke bijeenkomst ■den. Daarentegen is de spoorwegstaking, die ronkstuk van de actie had moeten worden, op ïislukking uitgelopen. Overigens is in tal van nemingen het werk neergelegd door FNV-ers. NV spreekt zelf over 150.000 stakers, de werk- sorganisaties houden het, zij het steekproefs- ze, op hooguit 30.000 mannen en vrouwen. Dam zei FNV-vice- tter Wim Spit tot de me- dat het loonbeleid van oon ering tot niets leidt en tvaardig is. Zijn vak- e zal ook na het kamer- van vandaag onverkort an met haar acties. „Re en parlement moeten adem van de FNV in blijven voelen," zei hij applaus van de deinen- ee inigte. Het geweeklaag werkgevers over de regel noemde Spit lillentranen. „We zullen de komende maanden en en dan wel eens zien staan". De werkgevers niet: ze vlogen. Boven ininklijk paleis cirkelde liegtuig met een sleep, de tekst: Nu staken, sluiten. i/V-voorzitter Wim Kok sijn organisatie zich nu ïaden op verdere actie siemiddelen op over- werkgevers, omdat in en de loonmaatregel on- Ibaar is met name het om zeep helpen prijscompensatie en de ing van de vakbonds- id. Als er bezuinigd moet dan moeten volgens in de eerste plaats de nkomens en de vrije be roepsbeoefenaren worden aan gepakt, alsmede de winsten van de olieconcerns. Bovenal zal de werkloosheid terugge drongen moeten worden, ter wijl de overheid van de sociale voorzieningen af moet blijven. Met een kleine negenhonderd autobussen waren de actie voerders naar Amsterdam ge togen vanuit de veronderstel ling dat reizen per trein niet mogelijk zou zijn op deze actie dag. Ook bij de FNV, waar men toch één en al uitbundig heid was over het welslagen van deze actiedag, moest men toegeven, dat de spoorwegsta king een mislukking is gewor den. Volgens de NS is ruim driekwart van de dien ling uitgevoerd, het i behoefde niet eens in werk te treden. De vervoersbond wijt het staking aan het feit, dat I bedrijf, afgezien van het oor logsjaar 1944, in bijna tachtig jaar het werk niet is neerge legd. En voorzover het bedrijf toch problemen ondervond van de actie, werden die goed deels ondervangen door hoger personeel, dat normaal met toezicht is belast maar nu uit voerend werk verrichtte. Daarentegen was de actie bij het plaatselijk openbaar ver voer en het streekvervoer wel een succes. Hier lieten zo'n vijfduizend mensen het afwe ten. Alles overziende noemt de FNV deze actiedag een groot succes. Zij registreerde rond 150.000 stakers, wat haar een kleine tien miljoen gulden aan uitkeringen zal kosten, net zo veel als op de vorige actiedag 4 maart. In feite hebben volgens de FNV een half miljoen men sen niet gewerkt, hetzij omdat zij staakten, hetzij omdat zij door de stakingen niet konden werken. De werkgeversorga nisaties noemen dezé getallen sterk overdreven. Zij komen bij hun telling niet verder dan 30.000 stakers in het bedrijfsle ven en dat zou dan nog een royale telling zijn, maar sta kend overheidspersoneel er waren b.v. nogal wat scholen vervolle Dam gister- ?ich^ e,n.de vuflnismannen lie- Kil ten het hier en daar ook afwe- I bij de toespraken ten ZO(jat er op tal van plaat- voormannen van de sen nog bergen vuil staan is niet in dit getal begrepen. Weersge3tek]h«ld van gisteren Deeien Eelde Eindhoven Oen Helder Luchth. R'dam Vllsslngen Z.-Limburg Aberdeen Barcelona Berll|n Bordeaux Brussel Frankfort InnsbrOck Klagenfurt Kopenhagen Istanboet Las Palmae Beiroet Tel Avtv NEDERLAND mag zich verheugen in het bezit van een constructieve oppositie. Dat zou de conclusie kunnen zijn van een buitenstaander, die het alternatieve plan van de PvdA leest, echter zonder de voorgeschiedenis te kennen. Het plan kenmerkt zich immers door een constructieve inslag, een er kenning dat het goed mis is met de Nederlandse economie zodat er harde, ingrijpende maatregelen nodig zijn om de zaak in goede banen te leiden. Het plan toont echter ook aan om, Den Uyls historische woorden aan te halen dat „de marges in de Nederlandse politiek uiterst smal zijn". Want zit er nu zoveel verschil tussen het plan-Den Uyl en het plan waarmee het kabinet-Van Agt werkt? Eigenlijk niet MAAR waar wil de PvdA de koopkrachthandhaving voor modaal en de enkele extra werkgelegenheidselementen van financieren? „Je moet de zaken altijd wat zonniger voorstel len dan ze zijn", zo redeneert Den Uyl en derhalve denkt hij die centen te kunnen vinden in een half procent economi sche groei, die er niet is of er niet zal zijn. Een onverant woorde veronderstelling, die de PvdA in één keer anderhalf miljard oplevert, maar jammer genoeg slechts in theorie. Vervolgens wil men driekwart miljard halen uit extra aard gasopbrengsten, grotendeels door méér aardgas uit de grond te halen en te verkopen. Dat kan een keuze zijn, maar die is dan wel tegengesteld aan wat ook de PvdA jarenlang heeft geroepen, namelijk dat we uiterst zuinig moeten zijn op onze aardgasreserves. DUIDELIJK is nu in ieder geval geworden dat ook de PvdA slechts een kabinetsbeleid haalbaar acht met een zeer strak inkomensbeleid. Maar denkt de PvdA een dergelijk be leid te kunnen voeren zonder een dwingende loonmaatregel? Het antwoord kan nauwelijks ja zijn. Het enige dat de PvdA kan stellen is dat de geloofwaardigheid van de huidige kabi- netsploeg de laatste tijd zo is aangetast, dat het een zo ingrij pende maatregel niet meer maatschappelijk aanvaardbaar kan maken. Daar schuilt helaas een kern van waarheid in. Maar of een regering met de PvdA wél geloofwaardigheid zou kunnen opwekken is zeer de vraag. Bij het beantwoor den ervan past de PvdA grote bescheidenheid. ENKELE WOLKENVELDEN DE BILT-KNMI - Vooral in de noordelijke provincies daalt de temperatuur in de nacht van vandaag op morgen op nieuw tot een graad of 5 onder nul. In het zuiden van het land daarentegen wordt het door de aanwezigheid van wolkenvelden minder koud. Morgen overdag loopt de tem peratuur op tot ongeveer 5 graden. Hoewel er enkele wol kenvelden worden verwacht is morgen de kans op neerslag klein. De koude lucht die boven Noord- en Midden-Europa aanwezig is wordt begrensd door een lijn die van Midden- -Frankrijk over de Alpen naar het noorden van de Balkan loopt. In dit gebied komt op uitgebreide schaal regen en sneeuw voor. Een kleine de pressie die boven Schotland sneeuw heeft gebracht ver plaatst zich nu naar Engeland. ONDER INDRUK VAN BEZOEK AAN NEDERLAND: (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Met de gisteren oepnbaar gemaakte voorstellen stelt de PvdA hetzelfde resultaat te bereiken als het kabinet zich ten doel stelt: beperking van de loon som in de bedrijven met zeker 1,6 procent. Volgens oppositieleider Den Uyl zou de loonmaatregel hierdoor van tafel kunnen en een succesvol gesprek met de vakbe weging over vrijwillige matiging mogelijk zijn. Den Uyl houdt in zijn alternatief re kening met een grotere econonomi- sche groei. Het uitgaan van de nul groei, zoals het kabinet doet, vindt hij veel te pessimistisch en ook psycholo gisch onjuist. „Je moet de zaken altijd wat zonniger voorstellen dan ze zijn", stelde Den Uyl bij de presentatie van z'n alternatief. Daarom gaat hij uit van een economische groei van een half procent, wat de staat meer in komsten oplevert, zodat er meer ba nen kunnen worden geschapen. Den Uyl denkt met zijn beleid dit jaar al meer dan 25.000 banen te scheppen. Het kabinet rekent pas over enkele jaren een dergelijk aantal te kunnen bereiken. Den Uyl schrijft in zijn voorstellen ervan overtuigd te zijn het werkgelegenheidsprobleem te kunnen oplossen. Minder bezuinigen Den Uyl denkt verder te kunnen volstaan met 2 miljard gulden aan ombuigingen (tegen de 3 miljard van het kabinet). Er mag niet bezuinigd worden als er werkgelegenheid mee gemoeid is, zo is zijn uitgangspunt. Over het beperken van het financie ringstekort zegt hij hetzelfde als het kabinet. De PvdA meent meer geld in de schatkist te krijgen dan wel te hou den door: het verlagen van de maximumin komens in de vrije beroepen (op jaar basis 550 miljoen); 200 miljoen bezuinigen op de sala rissen van (top)ambtenaren; verhoging van de vermogensbelas ting en het huurwaardeforfait en be preking van de aftrekbaarheid van hypotheekrente (280 miljoen); bezuinigingen op defensie en land bouw van 700 miljoen; grotere energiebesparing en verho ging van het staatsaandeel in de gas winning (450 miljoen). Links boven: Het Spaans koninklijk paar gisteren tij dens het bezoek aan de universiteit van Leiden. Naast koning Juan Carlos de voorzitter mr. K. J. Cath van het college van bestuur Rechts boven: Een hartelij ke begroeting gisteren in de Treveszaal op het Bin nenhof in Den Haag tussen koningin Sophia en prins Bernhard Onder: Op de Spaans-cul turele avond in het Rijks museum te Amsterdam gisteravond van links naar rechts prins Margriet, prins Claus, koningin Juliana, koning Juan Car los, achter hem prins Carel Hugo, koningin Sophia, achter haar met afgee- wend hoofd prinses Irene Een versnelde gasinzet zou nog eens 500 miljoen kunnen opleveren die moet worden besteed aan de verster king van de industriële structuur. Ook wil de PvdA door exportsubsi dies naar de Derde Wereld van 250 miljoen voor een miljard meer expor teren. Nog eens 200 miljoen wil de partij besteden aan versnelde isolatie en energiebesparing in de tuinbouw. Hiermee zouden jaarlijks 6500 men sen aan het werk geholpen kunnen worden. Voor 4.500 man zou er werk komen door meer woningwetwonin gen te bouwen, en met 150 miljoen extra voor de stadsvernieuwing zou den 2500 mensen een baan kunnen vinden. Met name deze overheidsin vesteringen zouden een belangrijke impuls geven aan de economische Den Uyl groei, die op haar beurt weer meer geld in kas brengt, zo redeneert het alternatief van de PvdA. In een eerste reactie op het PvdA-al- ternatief stelde de woordvoerder van de CDA-fractie desgevraagd weinig verschillen te zien met wat het kabi net Van Agt voorstaat en wat door de CDA-fractie als aanvulling daarop wordt bepleit. Naar zijn mening ver schilt het inkomensplaatje van de 1 PvdA slechts minimaal van dat van het kabinet. De VVD-woordvoerders zeiden dat de PvdA „bellen blaast". de sociale voorzieningen en af en toe een „zwart snabbeltje". Derhalve dient het werk naar de mensen te worden gebracht. Ook ruim tetekort, moeilijke bereikbaarheid en risicofac toren met betrekking tot het leefmilieu moeten leiden tot verplaatsing yan bedrijven uit het stedelijke westen, meende Ter Hart. De infra structuur bepaalt volgens hem uiteindelijk of een economisch gezonde onderneming zich uit eindelijk al dan niet in een regio vestigt. En bij een goede infrastructuur gaat het niet alleen om bereikbaarheid, toegankelijkheid en centra le voorzieningen, maar ook om de aanwezig heid van verzorgende bedrijven voor onder houd, catering, schoonmaakwerk e.d. Ook moeten er in de regio's voldoende voorzie ningen zijn om daadkrachtige en inventieve mensen aan te trekken, die in die nieuw geve stigde ondernemingen een plaats in willen ne men. Dat betekent volgens Ter Hart de nood zaak van de aanwezigheid van goede scholings- en opleidingsmogelijkheden en ook een menta liteit bij de regio-bevolking waardoor deze zich wil inzetten voor de nieuwe industrie en zich met het oog daarop wil laten scholen. Volgens Ter Hart ziin de overheidsmaatregelen met betrekking tot net spreidingsbeleid niet te verwaarlozen. Ondernemingen kunnen erdoor verleid worden te verhuizen. Maar in de subsi diëring schuilen ook gevaren: het te hoog op voeren ervan kan ook wel eens financiëel zwakkere ondernemingen over de streep halen en daarmee is de zwakke regio niet gediend. Weinig ruimte Stijkel daarentegen wees erop, dat Nederland een dichtbevolkt land is met nog maar weinig beschikbare ruimte. Willen we nog wat vrije ruimte overhouden dan is uitsmeren van de be volking over het gehele land nauwelijks een aantrekkelijke gedachte, vond hij. Bovendien springen grote steden zuiniger met de ruimte om slaapsteden en -dorpen. En die steden heb ben nog wel ruimte om de vele tienduizenden, die gevlucht zijn, terug te halen. Dat eist kwali teitsverbetering van woningen, vernieuwing van oude wijken, grote bouwstromen en dus veel geld. De kosten moet men echter afzetten tegen de kosten van aanleg van wegen, open baar vervoer, tijdverlies en ruimtebeslag door forensisme. „Een nieuwe visie op de functie en het belang van de grote stad en vooral van de binnensteden is broodnodig," aldus Stijkel. Geen spreiding van de bevolking en dus ook geen deconcentratie van economische activitei ten, althans geen vérgaande, is de opvatting van Stijkel. Verzorgende activiteiten moeten vanzelfsprekend in de buurt blijven van de be volking, die ze nodig heeft. Voorts moet de ge bondenheid van activiteiten aan een centrum scherp worden bewaakt. De centrumfunctie van steden mag niet worden afgebrokkeld, an ders lijdt de nationale economie schade. De industrie, die voor de bovenlokale markt produceert leent zich in beginsel wel voor spreiding en Stijkel juicht het toe als de over heid die stimuleert, mede als een bijdrage aan de bestrijding van de werkloosheid. Overigens moet men zich volgens Stijkel niet verkijken op werkloosheidspercentages: de absolute wer kloosheid in Oost-Groningen is bijvoorbeeld aanmerkelijk kleiner dan die in Amsterdam. Stijkel stond positief tegenover de spreiding van rijksdiensten voorzover het nieuwe activi teiten betreft. Van overheveling van bestaande diensten betwijfelde hij echter het nut. Een po sitieve bijdrage aan de oplossing van de wer kloosheid levert die niet, integendeel zelfs, want waar is het werk, in een Tater stadium, voor de kinderen van de overgeplaatsten? Daarom moet men zich afvragen waarom dui zenden mensen gedwongen moeten worden te verhuizen. Om de omzet van een Haagse win kelier over te hevelen naar een Groningse? Dan is er in feite toch geen sprake meer van zinvolle spreiding, aldus Stijkel. Een hoofs-onderdanige begroeting door een Spanjaard van zijn koning gisteren in de Spaanse .ambassade te Den Haag DEN HAAG/ LEIDEN Het Spaans koninklijk paar - inmiddels weer op te rugweg naar Madrid- heeft enkele drukke officiële dagen in Nederland achter de rug. Daarbij is nauwelijks opgevallen, dat konig Juan Carlos gis teren in de Nieuwe Kerk te Deft niet een krans geeft gelegd bij de tombe van Willem de Zwijger, zoals de bedoe ling was, maar bij de steen, die de ko ninklijke grafkelder afdekt Wel viel gisteravond tijdens een Spaanse culturele avond in het Rijksmuseum in Amsterdam op, dat koning Juan Carlos en prins Carel Hugo - eens de politieke te genstander van de koning- zeer genoege- lijk met elkaar omgingen. Dit was trou wens ook het geval met koningin Sophia en prinses Irene. In de namiddag bracht het Spaans ko ninklijk paar een bezoek aan de Leidse universiteit, waar het ontvangen werd door de voorzitter van het college van be stuur van de universiteit mr. K. J. Cath en door de Spaans sprekende loco-burge meester Waal van Leiden. Eerder hadden koning Juan Carlos en koningin Sophia in Den Haag een groot aantal Spanjaareden, die in Nederland verblijven, begroet. Daarbij kregen zij paar tal van verlangens en wensen van verschillendse Spanjaar den aangeboden. Een aantal Nederlanders had intussen al een petitie overhandigd waarin met klem wordt verzocht de stie rengevechten in Spanje te verbieden. De culturele avond gisteren in Amster dam als officieel sluitstuk van het officieel bezoek werd behalve door beide konin klijke families bijgewoond door parlemen tariërs en tal van andere genodigden. (Van onze sociaal- economische redactie) 'ERDAM „We zullen het werk naar jsen moeten brengen, daarop moet het ingsbeleid worden gericht," zo riep ddag "FME-voorzitter ir. W.J. ter Hart dens het aan het spreidingsbeleid ge- 'oorjaarscongres van de club van jon- stelijke ondernemers „Jong Manage- fCW". Hij kreeg meteen lik op stuk ►orzitter E.G. Stijkel van de Amster-. Kamer van Koophandel: „Concentra- i de bevolking in of vlakbij grote ste- '°et in de plaats komen van spreiding, uit de stad, maan terug naar de eeretaris mr. H. Koning wees er in een "wing op, dat bij het spreidingsbeleid er I 'kelijk van werd uitgegaan, dat bevol- ln werkgelegenheid meer over het land moeten worden uitgesmeerd om samen- m het westen tegen te gaan. Later werd lfeidingsbeleid vooral in dienst gesteld et verschaffen van werkgelegenheid in me regio's. Eg stelde, dat de mensen zich niet graag ^rplaatsen nu men zich redelijk verze gt van een gegarandeerd inkomen, goe

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13