NS rekent morgen op stoptreinen his wa Vrijdag debat loon maatregel V d A-Ka mer led en lillen nader nderzoek naar ntruiming Borssele POLITIE IN ACTIE TEGEN KRAKERS IN DEN HAAG EN NIJMEGEN Carter verplettert Kennedy in Illinois jksweg 2$e 14 tlm 23 maart Kaasmuseum naar Flevohof Noodweer in Engeland £cid6C0owva/nt nthekersdijk 34, 2312 DD Leiden, postbus 11, 2300 AA. tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas if-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes (A,69 Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: jrtaal 46,30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Woensdag 19 maart 1980, 70e Jaargang no. 21609 Koud Veel bewolking maar geen sneeuw van betekenis en mo gelijk enkele opklaringen. Mi nima rond twee graden onder nul, middagtemperatuur rond plus drie graden. Vrij krachti ge wind uit noordoost tot oost Zon op 06.41, onder 18.51 uur. Hoogwater Schev. 05.20 en 17.38 uur, laagwater 00.59 en 13.36 uur. Ajax vanavond in ieder geval op Belgische tv AMSTERDAM/HILVERSUM Het Europa-Cupduel tussen Ajax en de Franse kampioen Racing Strasbourg kan vana vond in ieder geval recht streeks worden gevolgd door bezitters van tv-toestellen die zijn aangesloten op een kabel net die ook de zender Frans- België doorgeeft. Of de wed strijd ook op de Nederlandse televisie via Ned. 1 wordt uit gezonden wordt pas vanmid dag beslist. Mocht dat wel het geval zijn dan vervalt de film „Mijn dochter Hildegard". Automobilist moet zuinig aan doen DEN HAAG Automobilisten eten blijk baar minder dan mensen zonder auto. Zij geven volgens een onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) tenminste minder geld voor hun voeding uit. Overigens zijn zij ook zuiniger met andere bestedingen, zoals uitgaven voor hun wo ning, voor kleding, schoeisel en zoge naamd opschik. Dit geldt zelfs ook voor hun hygiëne en hun geneeskundige ver zorging. In totaal echter zijn de uitgaven van gezinnen met een auto hoger, dan van gezinnen zonder auto. Hun hogere uitgaven voor het verkeer behoren daar uiteraard bij. De auto moet per slot van zaken uit de lengte of de breedte komen. Schoolmeisje breekt niesrecord LONDEN Het Britse schoolmeisje Trisha Reay (12) van Sutton Coldfield bij Birmingham heeft sedert gisteren het wereldrecord niezen officieel op haar naam staan. Trisha niest nu al 155 dagen onafgebroken. Volgens de artsen is er er gens een kortsluiting tussen haar hersenen en het nor male niesmechanisme. Alle pogingen om haar van het niezen af te helpen zijn mis lukt. Recordhoudster Trisha Reay. Mannetjesmug verjaagt stekende wijfjesmug LONDEN Een Britse firma heeft een muggen- veijager in de handel ge bracht, die een voor het menselijk gehoor nauwe lijks waarneembare zoemtoon geeft van een mannetjesmug. De uit vinder heeft gebruik ge maakt van de weten schap, dat alleen be vruchte wijfjesmuggen steken. Eenmaal be vrucht wil ze verder van geen mannetje en zijn ge zoem meer weten. Gevangen Nederlander ontsnapt uit ziekenhuis MAINZ Een 45-jarige Nederlander die tot zes jaar was veroordeeld we gens drugshandel is, na een zware darmoperatie uit een ziekenhuis in Mainz ontsnapt Hij stapte, gebuid in pyama en badjas, in een gereed staande auto met Neder lands nummerbord. Eni ge uren later dankte bij telefonisch het zieken huis uitvoerig voor de ondergane behandeling. Kander de laff, twee jaar I, loopt grote te worden jenomen in Guiness Book lecords. De iter heeft iren namelijk aehonderd [uren jemaakt. len is dat zijn Iers een :al iureaus en en der (hier knie bij ivia- ivoerder meestal (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De Tweede Kamer ver gadert vrijdag over de door het kabinet afgekondigde loonmaatregel. Daartoe is gisteren op voorstel van voorzitter Dol man besloten. Het betekent dat de Ka merleden een dag extra in Den Haag moeten zijn: normaal vergadert de Ka mer alleen op dinsdag, woensdag en donderdag. Door het staatsbezoek van de Spaanse koning vervalt voor een deel de donderdag als vergaderdag, zodat men naar de vrijdag moest uitwijken. PvdA-leider Den Uyl deed een vergeefse poging het debat uit te stellen naar volgen de week dinsdag. Daartoe zou de medewer king van de regering nodig zijn geweest, omdat anders de loonmaatregel zondag 23 maart van kracht wordt. De regeringsfrac ties, CDA en VVD, wilden niet zo ver gaan en kozen voor een extra vergaderdag. Vrijdag zal naast de eigenlijke loonmaatre gel ook het initiatief wetsontwerp van de PvdA-er Kombrink over de aftopping van de prijscompensatie boven 45.000 gulden aan de orde komen. Weijers (CDA) wil ver der de positie van de topambtenaren, de be oefenaren van vrije beroepen en de inko mens van politieke ambtsdragers bij het de bat betrekken. UTRECHT/DEN HAAG Bij de Spoorwegen heeft men vandaag proberen te peilen hoeveel man morgen zullen deelne men aan de stakings actie, waartoe de ver- voersbonden FNV hebben opgeroepen (ongeveer de helft van de 26.000 NS'ers is lid van een FNV-bond). Afhankelijk van die peiling en van de ont wikkelingen morgen zelf zal kunnen wor den bepaald of een nooddienstregeling mogelijk is. De Spoor wegen hopen de stop treinen, het internatio- naai treinverkeer en de posttreinen te kun nen laten rijden. De reizigers zullen echter rekening moeten hou den met grote drukte en met veel langere reistijden. De FN V-bonden hebben gekozen voor het stilleggen van de trei nen, omdat werkonderbrekingen de schema's volledig in het hon derd zouden doen lopen en de veiligheid in gevaar zou komen. Dagelijks vervoert de NS onge veer 600.000 mensen in 4000 trei nen. Een volledig lamleggen van het treinverkeer zou de NS op een verlies van twee miljoen gul den komen te staan. De Spoorwe gen overwegen een schadeclaim bij de bonden in te dienen. Volgens de Spoorwegen zal het een hele organisatorische toer .worden de stoptreinen op gang te houden, maar de woordvoerder sprak tegen dat dit onmogelijk zou zijn, zoals de FNV bekend had gemaakt. Bij de Spoorwegen wacht men af hoe groot de actie bereidheid bij de FNV-ers zal zijn, een zaak waaraan volgens de FNV-Vervoersbonden niet ge twijfeld hoeft te worden. Bij de gisteren gehouden ledenvergade ringen stemde een overgrote meerderheid voor de actie. De vervoersbond CNV, die 4100 leden bij de Spoorwegen heeft, zal ziin leden oproepen morgen zoveel mogelijk aan het werk te blijven. Als dat door stakingsac ties van FNV-collega's niet mocht lukken, moeten CNV-le- den „confrontaties met stakers vermijden en zich als werkwillig bij hun bedrijfsonderdeel mel den", aldus deze vervoersbond. Volgens de vervoersbond CNV is een eventuele staking bij de Spoorwegen onverantwoordelijk en duidelijk met een politieke be doeling. De NS-directie heeft ons verzekerd dat cao-afspraken die vorig jaar over personeelsuitbrei ding gemaakt zijn, gewoon wor den nagekomen en daarmee is de aanleiding voor acties van de baan, aldus een woordvoerder van de CNV-bond. De Industriebond FNV wil ook na 20 maart de acties voortzetten. „De jaren '80 en '81 zullen vecht- jaren worden", aldus een dis trictsbestuurder gisteren in Rot terdam. Na de actie van bouw vakkers bij het Paleis Huis ten Bosch hebben gisteren ook de bouwvakkers die werken aan de restauratie van Paleis 't Loo het werk neergelegd. Leiden Morgen wordt in Leiden in elk geval het werk neergelegd bij de bedrijven HCW, NEM en Adier. Het gaat hierbij om on geveer 1100 werknemers. Van nacht wordt vergaderd over het stilleggen van het open baar busvervoer door Westne derland en NZH. De FNV ka derleden in deze bedrijven hebben zich voor de stakings plannen uitgesproken, maar het is nog niet zeker of zij hun collega's meekrijgen. REAGAN WEER WINNAAR BU REPUBLIKEINEN CHICAGO Er moeten nog zeer wonderlijke dingen gebeuren wil de uiteindelijke strijd om het pre sidentschap van de Verenigde Sta ten op 4 november niet gaan tus sen de zittende Democratische president Jimmy Carter en zijn Republikeinseri vaal Ronald Rea gan. Het tweetal sloot vannacht de eerste grote voorverkiezing in de strijd om het Witte Huis, de Primary in Amerika's vijfde gro te staat Illinois, met groot ver toon van macht af. Carter verpletterde senator Ed ward Kennedy met 65 tegen 30 procent, Reagan hield de in de laatste „voorgevechten" verras send opgekomen John Anderson opvallend ver achter zich (49 tegen 37 procent). George Bush, die na de openingsronde in januari in Iowa Reagan's belangrijkste tegen strever leek, eindigde met 11 pro cent als derde. Geen van de verslagen kandidaten is overigens van plan zijn campag ne te staken. Senator Kennedy gaf in New York zijn nederlaag toe maar voegde daar aan toe, dat „New York een referendum zal zijn over de richting die de Demo cratische partij zal inslaan." (zie verder pagina 15) I HAAG De PvdA- merleden Roethof en felen zijn het niet eens de manier waarop een dele eenheid van de poli zondagnacht een einde heeft gemaakt aan een actie van de actiegroep Breek Atoomketen Nederland (BAN) bij de kerncentrale in het Zeeuwse Borssele. In vragen aan minister Wiegel (Binnenlandse Zaken) en De Ruiter (Defensie) laten zij doorschemeren de nodige etting- tsingop •EN Een 22-jarige ;fll rlemmer is gisteravond ernstig gewond geraakt een kettingbotsing op •weg 4a in Leiden. laarlemmer reed met vrij snelheid richting Den en merkte te laat dat er Weg een aantal auto's in file stonden. Het slachtof- raehtte te remmen, raakte in slip en botste tegen een 'lauto, bestuurd door een [ige man uit Zaandam die zijn beurt de voor hem de vrachtauto, bestuurd een 30-jarige Rotterdam- raakte. De Haarlemmer vermoedelijk onder in- d- Hij liep een beenfrac- i een kaakfractuur en een dfractuur op en is overge- ®t naar het Leidse Diaco- ®nhuis. Zijn eveneens uit riem afkomstige passagier ■g een gebroken enkel en d naar hetzelfde zieken- vervoerd. De bestuurders de andere auto's kwamen de schrik vrij. De materië- 'hade is aanzienlijk. [all ADVERTENTIE Geopend van 10-17 en 19-22 uur, zaterdag en zondag 10-17 uur, toegang f 7,50 kinderen tot 14 jaar f 5,- Ook op de Hiswa De nieuwste modellen tenten van superlicht tol luxe bungalows en alles wal er op en bij hoort amsterdam ral Trein-Toegang-biljetten bij NS-stations twijfel te hebben aan de op zet van de actie. Rond de gebeurtenissen bij de kerncentrale bestaan verschil lende lezingen. Zo heeft bur gemeester drs. G. v.d. Heuvel van Borssele in eerste instantie een onderzoek gelast naar het geweld, dat de ingezette Mo biele Eenheid zou hebben ge bruikt tegenover de demon stranten. Gisteren heeft hij echter laten weten dat blijkens een nader onderzoek niets van bedoeld geweld is gebleken. Daarom is er volgens hem geen aanleiding de zaak ver der uit te zoeken. Het gaat de Kamerleden ech ter speciaal om uitlatingen van de hoofdofficier van Justitie in Middelburg, mr. J. Hage. Hoe kan deze hoofdofficier verkla ren dat de actie op uitdrukke lijk verzoek van rijkspolitie officieren is ingezet terwijl het besluit volgens de gebruikelij ke procedure besproken had moeten worden in overleg van burgemeester, openbaar minis terie en korpschef, zo vragen de socialisten zich af. Kat uit brand gered Brandweerman John Green in Boston haalt een kat van de vensterbank, waarop het dier gevlucht was, nadat er brand in het huis was uitgebroek. Op de foto links beneden draagt hij het dier voor zichtig naar beneden en rechts beneden is het troeteldier weer veilig in de armen van zijn vrouwtje, Suzanne Champagne. DEN HAAG Zes agenten van de Haagse politie hebben gisteravond bij een kraak-actie in de Haagse Pretorius- straat een korte charge met gummi stok uitgevoerd. Tien krakers bezetten gisteravond omstreeks half negen in de Pretoriusstraat een leegstaand pand, uit protest tegen het optreden van de Mobiele Eenheid eerder op de dag in de Jacob Catsstraat, waar s'morgens een woning werd ontruimd. Na de korte charge en een gesprek werd het s'a- vonds gekraakte pand ontruimd. Proces-verbaal werd niet opgemaakt. Dit was de laatste actie bij het optreden tegen krakers in Den Haag en Nijmegen. Am sterdam en Utrecht gisteren in de loop van de dag. In Nijmegen kwam de Mobiele Eenheid in actie bij de ontruiming van een pand, dat door elf vrouwen was gekraakt. De. kraaksters boden geen verzet. De Mobiele Eenheid trad wel op tegen sympathisan ten van de kraaksters, toen zij tegels wil den gebruiken voor een blokkade in de straat. In Amsterdam hebben krakers een leeg staand kantoorpand in Amsterdam-Zuid enige tijd bezet gehouden. Zij veroorzaak ten geen problemen en gingen enige tijd later weer weg. Twee in Utrecht gekraak te panden, eigendom van het Antonoius- ziekenhuis aldaar, worden voorlopig niet ontruimd, dit ondanks een gerechtelijk bevel dat dit binnen 14 dagen moet gebru- ren. B en W van Utrecht zijn boos op het ziekenhuis, omdat ae panden aan de woonruimte onttrokken zouden worden. Dit is verboden. Wijst het ziekenhuis geen bewoners aan, dan zullen B en W dit doen. SCHAGEN De collectie van het voormalig Kaas museum Staver- man in Schagen is op het laatste nippertje van de veilinghamer ge red. De Stichting Flevohof besloot gistermiddag de collectie van Sta- verman in zijn ge heel over te ne men. Daarmee is de veiling van de collectie bij So- theby Mak van Waay in Amster dam op maandag 24 maart defini tief van de baan. Volgens Sotheby was de publiciteit over de veiling voor Flevohof aanleiding de col lectie in haar ge heel te verwer- (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN In Groot-Brittannië, waar afgelopen zondag de zomertijd is begonnen, heeft maart dit jaar veel knepen in zijn staart. Sneeuw, ijs, regen en zware storm hebben de Britse eilanden vandaag een Siberisch aanzicht gegeven. In het Engelse graafschap Derbyshire blokkeerde de sneeuw vanmorgen acht hoofdwegen. Rond Birmingham woedden zwa re sneeuwstormen. In Wales kregen honderden schoolkinderen onverwacht een vrije dag omdat de autobussen niet konden rij den. In Noord- en Midden-Wales lag de sneeuw vanmorgen 15 centimeter dik. Ook elders woedden sneeuwstormen en waren talrijke wegen waren onberijdbaar. In Newtown was de situatie zo slecht, dat geen enkele patrouillewagen van de politie uit de garage kon komen. Boeren in Wales vrezen voor het leven van hun pasgeboren lammeren. Redding is alleen mogelijk, als deze piepjonge dieren tijdig uit de sneeuw worden gegraven.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1