Surinaamse militairen houden macht zeker tot 1982 in handen tongres niet onwelwillend ;egenover Carters plannen roenen" hebben vaste voet in parlement Baden-Württemberg Pels waardeloos baby veilig Ford blijft buiten verkiezingsstrijd Gegijzelde ambassadeur ontsnapt \ieuwe regering iriname beëdigd 3IN j UITENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 17 MAART 1980 PAGINA 7 in onze correspondent Dick Toet) HINGTON - President rs maatregelen om te iten greep te krijgen op de de hand gelopen inflatie in de Verenigde .Staten zon- gejuich, maar oök zonder achtige kritiek ontvan- De welwillende ontvangst iet Congres, dat de maatre- straks moet bekrachti- biedt een redelijk uitzicht aanvaarding van het meren- van Carters plannen. Car- rivalen in de strijd om het 5identschap, die zich opma- voor de belangrijke voor- iezing, die morgen in Illi- plaats heeft, reageerden r het algemeen nogal sterk ijzend op de presidentiele j men. Ü^.er wil door een extra bezuiniging ;ggacirca 26 miljard gulden, een hef- van ruim negen gulden op elke geïmporteerde barrel olie, een sterke rem op het lenen van geld, een perso neelsstop bij de federale overheid en een flinke uitbreiding van de dienst, die een wakend oog houdt op de prij sontwikkeling, trachten de inflatie dit jaar terug te dringen tot circa 12 pro cent. Het jaar erna zou het percentage beneden de 10 moeten duiken. Vorig jaar bedroeg de inflatie ruim 13 pro cent, in de eerste maanden van dit jaar is de inflatiewijzer op jaarbasis onmis kenbaar in de richting van 20 procent aan het wijzen. Aan het plan zijn grote risico's verbon den. Carters economische adviseurs er kennen, dat de op de economische ont wikkeling geplaatste rem wel eens krachtiger zou kunnen werken dan voorzien en een flinke recessie zou kunnen veroorzaken tegen het eind van het jaar. In ieder geval wordt een stijging van het werkloosheidspercenta ge voorzien van 6 tot 7 procent. „Maar de strijd tegen de inflatie is het risico waard", aldus Carters belangrijkste economische raadgevers. Via de extra bezuinigingen wil Carter in 1981 voor het eerst in 20 jaar een sluitende Amerikaanse begroting be werkstelligen. In financiële kringen en in het Congres wordt de sluitende be groting toegejuicht, maar over de ma nier waarop de „pijn" moet worden verdeeld, valt volgens waarnemers nog een stevig robbertje te vechten in het Congres. Minderheids- en milieugroe pen en een aantal vooraanstaande vak bondsvertegenwoordigers zijn al met een in het geweer gekomen, omdat zij vrezen dat de voornaamste klappen zullen vallen in de sociale hoek en op het terrein van de milieubescherming. Hoewel het Witte Huis daar nog wat vaag over doet, zal ook defensie niet aan het snoeimes ontkomen. De verhe vigde defensieinspanningen zullen over een langere periode worden uitge smeerd, waardoor volgend jaar de reële groei van het defensiebudget volgens waarnemers dichter bij de 4 procent zal uitkomen dan op de aanvankelijk voor gestelde 5,4 procent. Een aantal onder delen van het bezuinigingsplan zal in de komende weken nog nader moeten worden vastgesteld. Het meest omstreden onderdeel van Carters pakket is de heffing op geïm porteerde olie, waardoor niet alleen de benzineprijs met ongeveer 5 cent per li ter omhoog zal gaan, maar ook de infla tie met circa 2 procent zal toenemen. Op wat langere termijn hoopt Carter hiermee echter de energiebesparing te stimuleren en de afhankelijkheid van buitenlandse olie te verminderen. In veel commentaren worden Carters maatregelen „rijkelijk laat, maar even wichtig en redelijk" genoemd. Snelle effecten worden niet verwacht, al me nen nogal wat deskundigen dat alleen al het psychologische effect van het plan op zichzelf een gunstige invloed op de economische ontwikkeling kan hebben. Edward Kennedy betitelde het plan als „te weinig, te laat en te oneerlijk". De Republikeinse koploper Ronald Reagan zette er zijn eigen plan om de inkom stenbelasting in de komende drie tot vijf jaar met dertig procent te verlagen tegenover en John Anderson vond Car ters plan niet ver genoeg gaan. Ander son, sinds kort een kandidaat waarmee ernstig rekening wordt gehouden, pro pageert al geruime tijd een extra hef fing op de benzine van een kwartje per liter, een van de redenen waarom hij tot voor kort als kansloos werd be schouwd. Het Londense vissersvrouwtje Als modeontwerpster Carole Lee haar zin krijgt, gaat het vrouwelijk deel van de wereldbevolking komende herfst en winter gekleed als op de in Londen gemaakte foto (brrrr Het visnetachtig geheel (met hier en daar een noodza kelijk lapje stof) doet een beetje punk-achtig aan; vandaar dat niet iedereen zich eraan zal wagen. Het gewaad is trou wens heel onpractisch in draaideuren en op de fiets. Jan onze correspondent in Bonn, Ami van Vree) N - Twee spectaculaire gebeurtenissen hebben :ren de in wezen „provinciale" parlementsver- ingen in de deelstaat Baden-Württenberg ge kt tot een gebeurtenis waar de politici en reke- ■s in Bonn met het oog op de komende bonds- verkiezingen in de herfst nog maanden druk be- zullen zijn. In de eerste plaats wisten de „Grü- een jonge groepering van milieubeschermers oomtegenstanders, tegen alle verwachtingen de laatste weken in de vijf procentsdrempel te overwinnen. Daarmee is het de Groenen tevens ge lukt om voor het eerst een aantal zetels te winnen in een grote deelstaat (6,2 miljoen kiesgerechtigden. Ten tweede blijkt uit de uitslag van de verkiezingen dat het succes van de Groenen, in tegenstelling tot wat tot nu toe werd aangenomen, niet ten koste hoeft te gaan van de kleine liberale FDP. Het tegendeel blijkt het ge val: de FDP boekte een niet onaanzienlijke winst, ter wijl de CDU fikse verliezen leed en ook de SPD enkele veren moest laten. Dat de CDU de absolute meerderheid van de stemmen en daarmee de macht in het parlement zou behouden, heeft niemand betwijfeld. De verliezen zijn echter veel groter dan werd verwacht, waarbij mogelijk een „Fil- binger-effect" (de minister-president die vorig jaar van wege zijn activiteiten als marinerechter in de nazi-tijd moest aftreden) een rol heeft gespeeld. Het succes van de Baden-Wilrttenbergse Groenen zal (nadat zij in de stadsstaat Bremen voor het eerst in het parlement kwamen) deze partij ongetwijfeld vleugels geven en daarmee de nationale verkiezingen in oktober in wezenlijke mate kunnen beïnvloeden. Op het ko mende partijcongres van de milieubeschermers, die hun aanhang voor driekwart uit kiezers onder de 30 jaar be trekken, zal tevens een rol spelen dat de Groenen in Baden Württenberg zich strikt hebben afgezonderd van links-extremistische tendensen. De twee grote partijen zullen zich de komende tijd vooral het hoofd moeten breken over de vraag hoe zij de jonge kiezers, die zich kennelijk hebben afgewend van de „gevestigde" poli tiek, nog bijtijds kunnen bereiken. Van de 124 zetels die er te vergeven waren, behaalde CDU er 68 (71), de SPD 40 (41), de FDP 10 (9) en de Groenen 6. enezuela ert minder ïe uit AC AS Venezuela gaat Ier oiie uitvoeren omdat :ex: terugloop in de vraag iet. Het Zuidamerikaanse dat zevende staat op de in olie-exporterende lan- :al in het vervolg onge- miljoen vaten van 159 lag uitvoeren, terwijl tot de dagexport 2,2 mil- iten beliep. Dit is giste- n de kant van de rege- in Caracas bekendge- tt eidooi voor ieembargo lid-Afrika ITERDAM De interna- ile conferentie over een ünbargo tegen Zuid-Afri- eeft aangedrongen op een iationale campagne om inden er toe te brengen ïgelen te nemen voor rbod op de levering van tn Zuid-Afrika. maatregelen zouden ook [en voorzien in bestraffing Imaatschappijen, instellin- fen personen die zich niet Jhet embargo houden. Te- Imoet worden verhinderd multinationale concerns langer samenwerken met legering van Zuid-Afrika iet land aan ruwe olie en Irodukten te helpen. Jen ander staat in een ver ing die gisteren op de slot te in het Amstelhotel in fcrdam met algemene men is aanvaard. Met belangstelling leest moeder zeehond een krant van Greenpeace, terwijl haar pasgeboren baby bij haar ligt. Moeder zeehond kan gerust zijn, want leden van Greenpeace hebben de pels van de baby met een groene cirkel gemerkt. Zodoende is de pels waardeloos voor bontja gers geworden. SCHEURING IN REPUBLIKEINSE PAKTU VOORKOMEN (Van onze correspondent Dick Toet) WASHINGTON - Oud-president Gerald Ford zal niet mee doen aan de Amerikaanse presidentsverkiezingen. Hij stond de laatste weken onder sterke druk van aanhangers, om zich alsnog in de strijd om de Republikeinse nominatie te werpen en maakte ook zelf de indruk, graag de strijd op te willen nemen tegen de overgebleven Republikeinse kan didaten, met name Ronald Reagan. Door de beslissing van Ford is overigens de splitsing in de Repubikeinse partij, het bijna onvermijdelijke gevolg van een strijd tussen Ford en Reagan, voorkomen. Ondanks de formatie van actieve pro-Ford-groepen in een aan tal staten, heeft het gepraat over Fords deelname aan de stem busstrijd niet het enthousiaste teweeg gebracht, waarop de oud president had gehoopt. Bovendien heeft Reagan inmiddels een comfortabele koppositie in de Republikeinse race verworven. Ford noemde zijn besluit „de moeilijkste beslissing van mijn le ven". Volgens hem is het land in grote moeilijkheden en is een nieuwe president dringend nodig. Fords beslissing zorgde voor een zucht van verlichting in het sterk uitgedunde veld van Republikeinse presidentskandidaten. Van de zeven serieuze kandidaten, die enkele maanden geleden in de slag gingen, zijn er aan de vooravond van de eerste grote voorverkiezing, morgen in Illinois, in feite nog maar drie over. Senator Howard Baker gaf het twee weken geleden als eerste op, John Connally volgde een week later en het afgelopen weekeinde gaf ook senator Robert Dole er de brui aan. Sjah tijdelijk uit ziekenhuis PANAMA-STAD De Pana mese artsen die de ex-sjah van Iran behandelen, willen hem op het moment niet opereren aan zijn milt. De sjah is giste ren per vliegtuig met zijn fa milie naar zijn ballingsoord op het Panamese eiland Contado- ra teruggekeerd. Voor de (zware) operatie moet zijn con ditie optimaal zijn, aldus de behandelende artsen. De ver grote milt van de sjah zou op kanker kunnen wijzen, aldus de artsen. Er zullen echter eerst nog meer proeven geno men moeten worden, zo heeft de speciaal overgevlogen Amerikaanse hartchirurg Mi chael Debakey verklaard. Hij zal overigens niet zelf een eventuele operatie kunnen uit voeren. De Panamese wet ver biedt buitenlandse artsen hun beroep in het land uit te oefe nen, als zii daar geen vergun ning voor hebben. Het kost ge ruime tijd om zo'n vergunning te krijgen. Geestelijken koersen af op overwinning TEHERAN Uit de laatste resultaten van de vrijdag ge houden parlementsverkie zingen in Iran blijkt dat het merendeel van de kandida ten geen absolute meerder heid heeft behaald, zodat men moet overgaan tot een tweede verkiezingsronde. Genoeg stemmen zouden ech ter zijn behaald door 54 kandi daten van wie er 29 behoren *ot de Islamitische Republi keinse Partij (IRP), dan volgen de onafhankelijken en als der de de aanhangers van de be trekkelijk gematigde president Bani-Sadr. Er zijn overigens veel klachten binnengekomen over het verloop van de ver kiezingen. BOGOTA De ambassadeur van Uruguay in Bogota, Fer nando Gomez Syns, is er van nacht in geslaagd te ontkomen aan de guerrillastrijders van de beweging „M-19" die sedert 27 februari twaalf ambassa deurs in gijzeling houden in de Dominicaanse ambassade in Bogota. Volgens journalisten die zich rond het ambassadegebouw tweede etage naar beneden ge sprongen. Na een schotenwis seling tussen politie en guerril lastrijders konden Colum- biaanse soldaten de ambassa deur in veiligheid brengen. Hij heeft een gebroken arm. Stakingsgolf in Portugal LISSABON Portugal gaat voor de tweede achtereenvol gende maal een onrustige Persoonsverheerlijking in China verboden PEKING Persoonsverheer- mité van de Chinese commu- lijking is voortaan formeel nistische partij is opgesteld en verboden in China. Dit staat in dat zaterdag door het persa- een document dat afgelopen gentschap Nieuw-China open- maand door het Centrale Co- baar werd gemaakt. week tegemoet met stakingen belangrijke sectoren. in vier I Vandaag en morgen zouden de treinmachinisten het werk neerleggen - ook vorige week deden zij dat al - om hun eisen op het gebied van salariëring en arbeidsorganisatie kracht bij te zetten. Vanaf morgen zullen de medewerkers van de Portugese radio voor drie da gen in staking gaan. Woensdag leggen de paramedici het werk voor 24 uur neer. Donderdag zullen nog eens 300.000 ambte naren demonstreren op hun arbeidsplaats om kracht bij te zetten aan de eisen die voor al het overheidspersoneel zijn ge steld. AMARIBO President Ferrier heeft zaterdag de nieuwe aam se regering beëdigd. Het kabinet bestaat uit 13 techno- n zonder duidelijke politieke binding. Luitenant van Rey, og lid van de Nationale Militaire Raad, wordt in een later 'm minister van defensie, onder wiens verantwoordelijk- ook de politie zal vallen. Aan het kabinet zijn tevens vier t rministers toegevoegd. De ploeg ziet er als volgt uit: MR. BRUMA: „GEEN TERUGKEER NAAR OUDE VERHOUDINGEN." H. R. Chin a Sen, premier en minister van algemene en ilandse zaken. F. Leeflang, minister van binnenlandse zaken. J. Tjong Tjin Joe, minister van volksgezondheid. A. Zunder, minister van ontwikkeling en planning. H. Neijhorst, minister van financiën. H. Abrahams, minister van economische zaken. A. van Dijk, minister van landbouw, veeteelt en visserij, dr. R. M. Reeder, minister van justitie. H. L. Hies, minister van arbeid en volkshuisvesting. Ir. H. B. Adhin, minister van opbouw. H N. Ataoellah, minister van openbare werken en verkeer. Rusland, minister van onderwijs en volksontwikkeling. R. T. Wongsodikromo, minister van sociale zaken. 1 onderminister zijn benoemd: le Kamperveen, onderministers van sport. |dS Kavales, onderminister van cultuur. vr. N. Stadwijk-Kappel, onderminister van onderwijs, vr. S. Power-Staphorst, onderminister van volkshuisvesting. (Van onze speciale verslaggever Homme Krol) PARAMARIBO - De militairen in Surina me gaan voorlopig niet terug naar de kazer ne. Nog zeker anderhalf jaar houdt de Nati onale Militaire Raad (NMR) de absolute macht in handen. Het zaterdag door presi dent Ferrier beëdigde zakenkabinet zal, zoals het heet, in overleg met de militairen een (nog vaag) regeringsprogramma uitvoe ren. Naar uit goede bron is vernomen wordt het oude parlement weer van stal gehaal en zal het, tot eind volgend jaar, op aanwijzin gen van het kabinet en gesouffleerd door de militairen, de wetgevende arbeid moeten verrichten voor het doorvoeren van de „no dige veranderingen" in Suriname. Tegen die tijd zullen er algemene verkiezingen wor den gehouden. Kabinetsformateur mr. Eddy Bruma wilde za terdag niet zeggen wat die „nodige veranderin gen" zullen behelzen. Wel zei hij dat „de NMR direct na de ingreep heeft medegedeeld, dat de grondwet onverkort gehandhaafd blijkt en de president in functie". Met deze opmerking zat Bruma echter bezijden de waarheid, want in de eerste officiële verkla ring van NMR en president Ferrier na de staatsgreep heette het letterlijk dat „Nagegaan zal worden waar de grondwet veranderd dient te worden, opdat de voorstellen daartoe aan het Surinaamse volk kunnen worden voorgelegd". De militairen hebben er kennelijk genoegen mee genomen, dat hun optreden niet gelegali seerd wordt. Deze ontwikkeling wordt hier als een persoonlijke overwinning van president Ferrier gezien. Het staatshoofd wil zo snel mo gelijk terug naar „normale" verhoudingen, mede op aandrang van buitenlandse regeringen en investeerders. Mr. Bruma beloofde zaterdag tevens, dat deze week opheldering zal worden verschaft over het regeringsprogramma. Hij benadrukte dat de nieuwe regering niet is gebaseerd op de een of andere groepering, ideologie of maatschappijvi sie. „Zij is zo breed mogelijk samengesteld, om verzekerd te zijn van de volledige steun van de bevolking." Zeer nadrukkelijk stelde hij, dat de regering gehouden wordt aan de opvattingen die binnen de NMR leven over fundamentele veranderingen, die later eventueel in andere wetten dan de grondwet kunnen worden vast gelegd. „De normalisering die nu optreedt bete kent geen terugkeer naar oude verhoudingen", aldus Bruma, die vindt dat de voornaamste taak van de regering is, het inhalen van de ach terstand van Suriname ten opzichte van de we reld. „Het zal er niet alleen om gaan het ar- beids- of overheidsapparaat te reorganiseren, maar vooral om het tot stand brengen van een betere samenleving", zo zei de formateur, die duidelijk ziin stempel op de nieuwe regering heeft gedrukt. Opvallend is dat het zakenkabi net verscheidene politici van zijn geesteskind, de Partij Nationalistische Republiek (PNR) telt, terwijl de overige ministers politiek „kleurloos" zijn. Zo was minister-president Henk Chin A Sen, een in 1968 in Nederland afgestudeerde in ternist met een bloeiende praktijk, jaren terug actief in de PNR. Onderwijsminister Harold Rusland was tijdens het eerste kabinet Arron PNR-parlementslid. Ook de nieuwe minister van binnenlandse zaken, mr. Frank Leeflang is een vooraanstaand PNR-lid. Militairen Vanuit de Nationale Militaire Raad zijn twee mensen voor posten in het kabinet aangewezen. Het zijn luitenant Michel van Rey, die minister van defensie en politie wordt, én sergeant Lau rens Neede, die mogelijk de vijfde onderminis ter wordt (van Politie). Beiden konden zaterdag echter nog niet beëdigd worden, aangezien ze formeel als burger in het kabinet zitting moe ten nemen. In afwachting van een juridische regeling van hun positie zullen ze op het minis terie als coördinator optreden en gewoon mee praten in'het kabinet. De eerste commentaren op de vorming van de nieuwe regering waren niet negatief. De leider van de oppositiepartij VDP, Lar'- «n zei dat hij de nu gekozen constructie sis- 'e op lossing vindt. Hij acht het eei t het totale herstel van de parlemei ure óemt atie. Lachmon heeft er geen bezwa tenen at het „oude" parlement weer van stal gehaald en zei blij te zijn dat er nu geen constructie uit de bus is gekomen die in strijd met de grondwet is. „Ik ben blij dat de constitutie wordt nage leefd", aldus Lachmo-v

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7