PEYEN00RD DE PUNTEN, MAAR DAT IS ALLES Defensie zwakke schakel bij Ajax Excelsior ook positiefna wegxenden HansKraay 'ortuinlijk ioelpuntvan HECdoet *C Den Haag ie das om ■BBHBHÜ VERLIES VAN SCHOENAKER GEEN EXCUUS VOOR WINST VAN RODA (van onze correspondent) IEGEN „NEC knokte keihard voor de punten, jNijmegenaren hebben verdiend gewonnen". Piet 'isser, trainer van FC Den Haag en vroeger, oe- leester bij NEC, schudde zaterdagavond vele ;enden de hand in de catacomben van het Nij- igse Goffertstadion. Tussen de bedrijven door lende De Visser ruiterlijk dat NEC alle eer en je punten toekwam. Leen Looyen was minder jr de winnende ploeg te spreken. De Nijmeegse ner had zijn manschappen de laatste tijd wel be zien spelen, zeker in de duels met PSV en MVV. ij speelden niet best", sprak Looyen, „de balans k zoek bij ons. De flipperkast stond weer op de smat." Toch won NEC, al kwam de overwinning juinlijk tot stand. De Haagse routinier Aad Mans- Ij leidde de Nijmeegse triomf in. Na een kopbal van |ns Janssen kopte Mansveld de bal achterwaarts iting doelman Galje. Het leder had echter te weinig irt meegekregen waardoor Jan Lohman vrij als een jeltje voor Galje opdook. De Lokeren-huurling liet i dit buitenkansje niet ontgaan, en Galje kon de uit het net halen. 1-0. mazzeldoelpunt kwam voor NEC op een goed mo lt. „De treffer viel in een fase dat het slecht liep bij 5td". verklaarde Looyen, „dat hielp ons over een J punt heen". r Den Haag was negentig minuten lang beter, met Ifl&orgd veldspel. Jonker en Wickel draafden soe- op het middenveld terwijl de NEC-defensie geen i wist met de veel switchende spitsen Goodlass bVan Delft. NEC stond in de twaalfde minuut bijna ter maar Schellekens verwerkte het schot van idlass via de bovenlat. slaagde er aan de andere kant niet in een bres te in in de Haagse achterste lijn. Het kwartet Tempe- Mansveld, Van Vliet en Korevaar gaf geen krimp, rdoor het Nijmeegse spel stokte op de zestienme- jn. voor de rust was Janssen in de gelegenheid zijn (kers na het doelpunt van Lohman in veilige haven oodsen. De kopbal van Edo Ophof stelde Janssen taat de bal fraai mee te nemen waardoor hij schuin Galje in stelling kwam. De harde schuiver pas- rde de rechterpaal aan de verkeerde kant. Den Haag moest in de twêede helft komen. Ons ntervoetbal had natuurlijk meer doelpunten moe- opleveren", stelde Looyen terecht. Zo zoefde een van Dries Visser net naast, had Galje moeite met inzet van Marijnissen, schoot Janssen rakelings en Ophof voorlangs. illekens stond niet te verkleumen van de kou. ral Goodlass straalde voortdurend dreiging uit. De van FC Den Haag groeide zienderogen, maar had dit alles-of-niets-spel moeten afstraffen, twee Haagse veldspelers tegenover vier Nij- se speerpunten leverden niet het gewenste re it op. "1 UMHIMkl SIST TTERDAM Tot ruim minuten voor tijd ld trainer Vaclav Je- nog de hand boven hoofd van de totaal vorm zijnde Petur Pe- Bson. Toen wisselde de wederom falende lerspits van Feye- ird voor Carlo de )uw, bestempeld als i talent dat echter inig kans krijgt. Het i dat Jezek van alles i beetje moedeloos fdt. Daarom stelde hij het bedroevend slech- iuel met NAC de enig te diagnose: „Voor is iedere ploeg op dit ment lastig, ook C". oplevingen, die Feyenoord il seizoen heeft, zijn op de Iers van een hand te tellen. zegt dan ook voldoende r de „kracht" van de veel 3re teams, dat de Rotter- imers de derde plaats in- en. In het veld was even- nauwelijks waarneembaar deze nummer drie bezig met nummer laatst. In de te helft viel nog wat af te aan het spel van Vreijsen, de rust ontplooide bij Feye- rd Van Deinsen zich. Maar stond al te veel negatiefs lover. Vooral terugval van national Ben Wijnstekers ipvallend. Hij lijdt, evenals gehele ploeg, aan gebrek zelfvertrouwen, wat hij de- istreert bij zijn opkomen en Hen: onzuiver en gehaast, ontstond een duel waarin swaar werd gewerkt maar acitelten schromelijk te- schoten. Het doelpunt, dat Peters al snel na een voor- li. van Van Deinsen tussen ri wirwar van benen op zijn lfn schreef, was niet bevor- P 'Ijk voor de activiteit van |y enoord. NAC probeerde II t wel maar kon niet. provisoren 3n Michel v.d. Korput ge beerd (enkel) raakte, er geïmproviseerd rden en vormden Stafleu Troost de centrale verde- 'n9> Nielsen en Notten wa- Qoblesseerd aan de kant ENSCHEDE Hans Kraay was de centrale figuur in het belangrijke treffen tussen FC Twente en Excel sior, twee ploegen die nog uitzicht hebben op Euro pees voetbal in het volgende seizoen. De zoon van de bekende oefenmeester moest al na 27 minuten het veld verlaten nadat hij eerst Zondervan zwaar ten val had gebracht en nog geen minuut later op brute wijze Gritter torpedeerde. Ook met tien spelers demontreerde Excelsior een ui terst positieve spelopvatting, die echter niet kon ver hinderen dat de EnschedeeFs. aan het langste eind trokken. Veel benarde situaties voor beide doelen, vooral voor het Rotterdamse, gaven de ontmoeting het predikaat „levendig". Van een behoorlijk niveau was echter geen sprake. Daarvoor had vooral FC Twente te veel moeite om het overwicht te bewijzen. De thuisclub creëerde desondanks de meeste kansen, maar zoals zo vaak werden zij door onzorgvuldig afwerken teniet Sterk Zonder de gekwetste Jol, die door Gritter uitste kend werd vervangen, en met Lindsted als spits had Twente een sterke start in de tweede helft. Lindsted bereikte met een hoge voorzet Bos, die de bal terugkopte op Kila, die geen moeite had Vermunt voor de eerste keer te passeren: 1-0. Met Mentink, in plaats van de geblesseerd aan het duel begonnen Overweg, bleef Twente de meest aan vallende ploeg, die verder afstand nam, toen Lindsted scoorde nadat Otto in een riante positie had gemist: 2-0. FC Twente had verder kunnen en moeten uitlopen als het zorgvuldiger te werk was gegaan. Excelsior deed de spanning nog terugkeren door Nijssen, die een pass van Pattinama afrondde: 2-1. Verder kwam het gekortwiekte Excelsior echter niet. Scorëverloop: 47. Kila 1-0, 67. Lindsted 2-0, 67. NIJssen 2-1. Scheidsrechter: Bakker. Toeschouwers: 7000. FC Twente: Van Gerven; Scheve (Sanches Torrez), Gritter, Over weg (Mentink), Zondervan; Kila, Otto, Dllllng; Bos, Lindsted, Tho- MAANDAG 17 MAART 1980 De twee doelpunten, die Ajax op verlies bij Roda kwamen te staan. Nanninga brengt met een kopbal de stand op 1—0 en met een schot van forse afstand scoort Marijt 20. (foto onder) Jan Petera fs weer aard ig op schot de lt*atste weken. Tegen NAC maakte hij twae doel punten, waarvan di! zijn tweede en Feyenoords derde treffer is. Krïjnen kan slechte toekijken; gebleven en zullen daar, blij kens de laatste berichten, nog wel even moeten blijven. Het Rotterdamse middenveld kon niet voor de nodige druk achter de aanval zorgen. Je zek: „Ik had Albertsen willen vervangen want hij speelde slecht, maar durfde dat niet. Als er Iets in de verdediging was gebeurd, zou ik niemand meer hebben gehad". Het ging er somber uitzien toen Joore tegen de rust van een fout in de Rotterdamse de fensie profiteerde: 11. De lucht klaarde echter weer op in de tweede helft. Van Deinsen versloeg met een knap schot Van Eenennaam: 21. Halver wege die helft wierp NAC's trainer Jo Janssen verse krachten in de strijd: Van Gils en Clerx voor De Schepper en Siwek. Jezek wisselde Peterus- son voor De Leeuw. Jezek: „Dat Petursson vorig seizoen veel beter speelde, lag aan de lange winterstop van tweëeneenhalve maand. Toen kon hij trainen als in IJsland, nu moet hij zich aanpassen aan het Nederlands stramien en dat lukt niet". Terwijl de slechts 15.000 kij kers zich al naar de uitgang begaven, ontplooide Feye noord zowaar nog een fraaie aanval waaruit Jan Peters de bal uit de voorzet van Budding in het doel werkte: 31. HERMAN VAN BERGEM Scoreverloop: 2. Peters 10, 39. Joore 11, 54. Van Deinsen 21, 86. Peters 3-1. Scheidsrechter: Bos man. Toeschouwers: 15.030. FEYENOORD: Hlele; Wijnstekers. Stafleu, v.d. Korput (v. Til), Brard; Al bertsen, Troost, v. Deinsen; Budding, Peters, Petursson (De Leeuw). NAC: Van Eenennaam; KrIJnen, Dlerckx, Joore, Neeskens; Quaars, Lokhoff, De Schepper (Clerx); Vreij sen, Sprangers, Slwek (v. Gils). KERKRADE Ajax lijkt de tol te moeten be talen voor de zware „Engelse" weken die het in deze periode moet afwerken. De prolonga tie van het landskampioenschap zal wel niet in gevaar komen, maar tegen ploegen zoals Roda komen de Amsterdammers in proble men. Dat gebeurde in Kerkrade doordat de defensie de zwakste schakel was in de ploeg. Vooral als de Kerkraadse vleugelspitsen Hol ding en Vermeulen aan de bal waren, werden de Ajacieden van het kastje naar de muur ge stuurd, ook Ruud Krol, die matig speelde. Ajax had al na zeven minuten een achterstand opgelopen. Vijf minuten voor het verstrijken van de eerste helft werd Schoenaker door scheidsrechter Muldër van het veld gestuurd. Dat is echter geen excuus voor het feit dat Ajax halverwege de tweede helft zo amateuristisch opereerde, dat Roda in die periode op zijn minst vijf niet te missen kansen kreeg, die de ploeg toch nog verknoeide. De hele wedstrijd was Ajax in de minderheid en kwam slechts tot één uitgespeelde kans, diep in de tweede helft. Waarschuwing Het begin had al meteen een waarschuwing voor Ajax moeten zijn, want na precies 28 se conden draaide Vermeulen voor het eerst om Meutstege heen, maar zijn schot ging voor het doel langs. In de achtste minuut moest invaller-doelman Storm (Schrijvers en Jager waren geblesseerd) voor de eerste keer capituleren. Na een pass van Nielsen en een voorzet van De Jong kopte Zwamborn onder de bal door en kon Nanninga van dichtbij raak koppen: 10. Roda liet van dat moment af het initiatief aan Ajax en gokte op counters. Met de geboden ruimte deden de Amsterdammers evenwel weinig. Veel opwin ding ontstond in de eerste helft verder niet, tot het moment dat Dick Schoenaker na een slaan de beweging naar Degens gemaakt te hebben, uit het veld gestuurd werd. Inleiding In de tweede helft leidde Zwamborn de ne derlaag van Ajax in. De voorstopper ging in zijn eentje op avontuur. Op het middenveld verspeelde hij de bal aan Marijt, die meteen door ging en vanaf de rand van het straf schopgebied een schot loste waaruit de bal via de voet van Krol in een boog over doel man Storm vloog: 20. Ajax raakte door die treffer geheel van de kook. In vijftien minuten kreeg Roda een hand vol kansen om de voorsprong uit te breiden en Ajax een afstraffing te bezorgen. Nielsen (54e), De Jong (61e), Nanninga (67e en 72e) en Hol ding (70e) slaagden er echter niet in doelman Storm voor de derde keer te passeren. Het duel werd vijf minuten voor het einde nog onverwacht spannend. Toen Alan Nielsen uit een voorzet van Tahamata de bal keihard langs zijn eigen doelman Jongbloed in de touwen joeg: 21. Na deze meevaller stuurde trainer Beenhakker weliswaar al zijn manschappen naar de frontlinie, maar daarmee kon hij de te rechte nederlaag van zijn ploeg niet meer af wenden. Scoreverloop: 8. Nanninga 10, 51. Marijt 20, 85. Nielsen 21 (ei gen doel). Scheidsrechter: Mulder. Toeschouwers: 15.000. Roda JC: Jongbloed, Degens, Marijt, Ehlen, De Wit, De Jong, Nielsen, Hanssen, Vermeulen, Nanninga, Kolding (Hofman). Ajax: Storm, Meutstege, Zwamborn, Krol, Boeve, Lerby, Arnesen, Schoenaker, Ling (Tahamata), Blanker (Bon- sink), Jensen.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13