Paniek in de draf- en rensport hijs Libregts: „Ik ben geen lieve trainer" Wedden buiten de baan moet uitkomst brengen Duindigt gaat woensdag open RTLEIDSE COURANT ZATERDAG 1.5 MAART 1980 PAGINA 13 het dl aal Rijnsl men tel eerste 11 ion en ipanneij mes h de I WASSENAAR Voor het 74 ste seizoen opent de Wassenaarse renbaan Duindigt volgende week woensdagmiddag zijn poorten. Duindigt heeft in 1980 maar liefst 77 meetings. Hoewel nog niet hele maal klaar, krijgt Duindigt net in het jaar dat de Koninklijke Nederlandse Harddraverij en Renvereniging honderd laar bestaat een vernieuwde accommo datie. Duindigt zit bij de opening van het seizoen net in een grootscheepse ver bouwing van de hoofdtribune. Volgens Rob Milders, directeur van de Wassenaarse baan, is de nieuwe 800 vier kantemeter grote totohal woensdag klaar. Vanuit deze hal, aan de achterkant van de hoofdtribune, kan men deze vernieuwde accommodatie bereiken, die zal worden voorzien van kuipstoeltjes. De ingrijpendste verandering is een geheel nieuwe tweede verdieping in de tribune, tussen de begane grond en het bestaande dak. Deze tweede verdieping is glasdicht en voorzien van to- talisator en restauratie met airconditioning. De ruimte heeft een lengte van 73 meter, een diepte van 12 meter en zal plaats bie den aan 400 bezoekers. Bij de opening op woensdagmiddag is al leen de begane grond klaar. De tweede ver dieping gaat eind april begin mei pas voor het publiek open. Op zondag 31 augustus hoopt de „Konin klijke" zijn 100 jarig jubileum te vieren. Naast de deze dag te verrijden Gouden Zweep zullen de draverij om de Grote Jubi- leumprijs en de ren om de K.N.H.R.V. 1880- 1980 prijs centraal staan. H .«iil i De draf- en rensport maakt een moeilijke De totalisatoromzet, de be- drijfveer van deze tak van maakt geen grote sprongen Sterker nog, er is een ontstaan. En daar stilstand betekent, is er lichtelijk van de Stichting en Rensport en de Totalisator Nederland. En geleden heeft minister Stee, toen nog van het minis- landbouw en visserij, een itgebracht over 'Paarden in Een beschrijving van de de paardenfokkerij in ons land met een uitgangspunten voor toekom- ileid. Een belangrijk deel van iport gaat over de draf-en ren- Het eigenarenbestand in de Ne derlandse Draf en Rensport maakte een sprong van 522 in 1965 tot 1052 in 1975. In die periode wist het publiek de weg naar de koersbanen goed te vinden. In 1975 kwamen 555.184 men sen op de koersen. Drie jaren later waren dat er maar liefst vijftigdui zend minder. De sport groeide door, de publieke belangstelling bleef achter. Steeds meer trainers, pikeurs en stal personeel moesten hun boterham ver dienen in deze beroepssport. Voor de meesten is dat een slechte boterham. De algemeen voorzitter van de Stich ting Nederlandse Draf en Rensport, de heer Piet van Binsbergen, is de laatste die dit wil tegenspreken. Hij is dan ook de mening toegedaan dat er snel iets moet gebeuren voordat het te laat is. bescl (Elise «RDAM Als de verslaggever aarzelend langs vier die eeVaking aangetrokken herdershonden is geslopen en te zieL n0g steeds achterom kijkend in de bescheiden kan- de wel Excelsior naast Thijs Libregts nestelt, verontschul- lijk trtrainer zich eerst. Voor de vroege middag is onver- het fen ontmoeting met interim-trainer Jan Reker bij 15-8, blast op de toch al belachelijk volle agenda van Li- steedspat betekent hooguit anderhalf uur voor twee zo hense I onbekenden om tot een zinnig gesprek te komen, aan de) bezigheid eigenlijk, tenzij het enige doel is enkele Onderiligheden uit te wisselen en het er om gaat achter va|Hs te komen, dat Libregts straks bij PSV gaat ver een ovfcxcelsiors oefenmeester mag dan de naam hebben de plotig heerschap te zijn, dergelijke nieuwsgierigheid 'ooral q hem alleen maar afkeer op. Het is dan ook zaak >tanter:tig te beginnen. Niet meteen van: de spelers van dit rqijnen niet zoveel te zien in Libregts. Stom, stom, veilig, tn klapt zo'n man dicht. Nee, een licht prikkelend het beste. Karei Bouwens dus. De voormalige ama- 1C) belandde in zijn eerste jaar als prof via Feye- rie maanden bij Excelsior. Over die korte tijd liet 3 begin dit jaar bijna rancuneus uit over Libregts. 2 5, inmiddels weer terug in de selectie van Rotter- ttotste club, sprak onder andere de hoop uit dat Li- 3 ooit trainer van Feyenoord zou worden. Libregts gevoel van genoegdoening niet verbergen en zegt Htjes, maar wel verfijnd sarcastisch: „Nou daar idervee?118 niet meer bang voor te zijn". De macht van een geleerd heeft zichzelf in te dekken tegen alle klap- ir ook de macht van een trainer, die sterk staat resultaat. dan Karei Bouwens vinden dat Libregts na vijf jaar hap (bij geen. andere club dan Excelsior) de capaciteiten een toptrainer te worden of het zelfs al is. De meerder- iregts kan terugvallen op die ontelbare blijken van hg, het soms komisch werkende succes van Excelsior >t u van Excelsior-Barcelona?) en boven alles zijn con- PSV. Het is zinloos daarop in te hakken via de medo- ier 12—Pitiek van één teleurgestelde speler. Libregts, veront- f „Waar haalt iemand eigenlijk het recht vandaan doen"? Daarom is het beter die uit de toon vallende te- ng in een algemenere context te plaatsen. Heeft Li- 14—18,pblemen met vedetten of spelers met vedette-neigin- lfr PSV er meer van heeft dan Excelsior? Een vraag dus, hvaliteiten niet direct ondergraaft, maar waar wel dege- All R^ereidwillige Libregts voor nodig is om een enigszins Wit lfnd antwoord op te krijgen. Hij begint weer over 1 waarmee hij zijn goede wil wel toont, maar tevens zijn De Ravflgheid. Of is het angst, onzekerheid? Dat had Libregts Zijn ogen worden groter, hij kijkt strak, maar met een —15, Ma|Len vindt dat het aftasten nu wel lang genoeg heeft 4, Emmap'j heeft nog ongeveer een uur om zichzelf te tekenen, fr die er niet in staat, voelt zich prettig, de ander heeft i Ik beslis wat er gebeurt, wie er speelt en hoe. Ik ben terkwaij» ^et 's m*jn verantwoordelijkheid. Dat ik niet altijd al- s ooe, is normaal, maar ik volg een bepaalde lijn en ga «nks naar rechts zwalkend over de weg. Kritiek kan S'69 9—$P zijn plaats zijn, daar kan ik wel tegen. Maar ik word 9—2 ffheet pissig als er onrechtvaardige dingen worden ge Thijs Libregts: „Ik geloof dat ik PSV meer flair, meer zelfvertrouwen moet en kan bijbrengen". zegd. Ook weer niet zo erg, dat ik er niet van kan slapen, maar iemand die afgaat of iemand die maar half presteert en dan van leer trekt tegen een trainer, daar heb ik een hekel aan. Met der gelijke mensen heb ik geen enkele consideratie. Ik ben zeker geen lieve trainer, ik neig eerder naar de andere kant, maar ik vind dat ik rechtvaardig hard ben. Ik draai er niet omheen. Ik ben niet het type dat veel gesprekken met spelers heeft over taktiek enzo, maar ik probeer wel begrip te kweken voor mijn denkwijze. Over het algemeen hebben spelers te weinig zelfkri tiek. Ze kijken naar anderen en naar situaties, niet naar zichzelf. Ze missen de mentaliteit om tegenslagen te overwinnen en dan krijgt een trainer de schuld." Kreten „Spelers die vedette-neigingen hebben, vind ik niet het moeilijkste om mee te werken. Zeker niet als je ze een lan gere periode in je ploeg hebt. Bij PSV heb je Van der Kuy- len en de Van de Kerkhofs. Die komen dan ook nog eens op het punt van verzadiging. Dan heet het weer, dat de trainer ze niet meer kan motiveren. Maar het is een proces en elk proces kost tijd. Als je er langer in zit, kun je er pas een ge nuanceerder oordeel over geven. Wat heb ik aan die kreten van ik doe dit niet meer en dat niet meer en zo kan het niet langer en na één gesprekje in Zeist is alles weer oké. Rij vers en Kohn golden enkele jaren geleden als de coryfeeën van de Nederlandse trainers. Nu kunnen ze ineens niets, omdat hun teams een heel gebruikelijke terugval hebben, die ook Ajax en Feyenoord niet bespaard is gebleven. Dat is toch te gek." ,3ij PSV zal ik me zeker moeten aanpassen, maar dat moest ik ook toen ik van de middelbare school overstapte naar de univer siteit als sportleraar. Dat geldt toch voor elke vernieuwing en verandering. Ik zal me volgend seizoen helemaal met voetbal bezig houden, mijn werk geef ik op. Riskant? Zeker, maar ik houd wel van risico, dat vind ik ook het aantrekkelijke van voetbal, dat is een spel met risico. Ik denk niet aan een misluk king. Natuurlijk heb ik een beetje interne twijfel, al vind ik dat nog te sterk uitgedrukt, maar angst heb ik zeker niet. Ik heb niet een zodanig spanningsveld opgebouwd dat ik niet meer kan relativeren. Ik zal me niet snel ergens schuldig voor voelen. Neem die strafschop, die Kraay tegen Roda miste. Waarom ik hem zo'n belangrijke trap liet nemen, wordt er dan later ge vraagd. Ja, jeetje, wie weet nou of zo'n bal er wel of niet ingaat. Een ander kan ook missen. Kijk, als je daarover verwijten naar ie hoofd krijgt, vind ik dat onzinnig. Dat zijn dingen, die je niet kunt weerleggen. Maar een week eerder winnen'we met 4-0 bij Feyenoord, dat valt dan helemaal buiten het verwachtingspa troon. Alles bij elkaar heb je mee- en tegenvallers, dingen waar je wel iets aan had kunnen doen en zaken waar je toch nooit iets aan kunt veranderen. Dat vergt best veel van je, je verhardt, maar niet zodanig dat ik er totaal kapot aan ga. Nee zeg, toe." Perfectionist „Je moet sterk zijn om jezelf te blijven. Ik ben wel ietsje anders op het voetbalveld dan in het burgerleven, maar er is toch duidelijk een rode draad, die door de persoon Li bregts loopt Ik benader een bepaalde visie en dan doe ik geen rollenspel. Mijn stijl is zijn wie je bent. Eén van die karaktertrekken is dat ik een perfectionist ben en het hoog ste wil bereiken. Ik heb met voetbal iets in mijn hoofd en dat kan bij Excelsior zeg tot maximaal zestig procent wor den verwezenlijkt. Daar ben ik uiteraard enorm tevreden mee, maar het trekt me aan om er honderd procent van te maken. Bij PSV bestaat die kans, dus wil ik daar graag werken. Ik heb bewust voor die club gekozen." „Dat ik een westerling ben en in de minderheid tegenover Bra banders is geen belemmering, misschien juist wel een voordeel. PSV heeft vooral te kampèn met mentale problemen. Ik geloof, dat ik PSV meer flair, meer zelfvertrouwen moet en kan bij brengen. Ik zal niet van de daken moeten schreeuwen, dat PSV een kampioensploeg is, dat wekt wrevel. Doelstellingen, die ik niet kan waarmaken, moet ik achterwege laten. Je moet nooit schermen met zekerheden, dan word je later alleen maar onge loofwaardig. Dat is een misplaatst hanteren van een visie die geen idee heeft van de realiteit. Als je dat niet doet, heeft het dus niets te maken met faalangst. Misschien zal ik bij PSV wel wat heilige huisje moeten intrappen, moet ik door een bepaalde cyclus breken, maar niet zonder zelf ook mee te geven. Ik wil altijd proberen redelijk denkend en rechtvaardig te werken en me niet dóór emoties te laten leiden. Ja, het wordt voor mij ook afzien bij PSV." DICK HOFLAND van de Stichting Nederland se Draf en Rensport aan de Haagse Nieuwe Parklaan aan Piet van Binsbergen: wat moet er gaan gebeuren om iedereen, werkzaam in de paardesport, een mense lijk bestaan te geven. „Dat is niet zo moeilijk. Onze sport moet wedmogelijkheid buiten de baan krijgen. Maar dat moet wel snel ge beuren anders hoeft het niet meer. Er zijn in onze sport mensen die zeven dagen in de week werken voor een zeer lage beloning. Ik ben het eens als men stelt dat we wat toppikeurs hebben die een redelijke tot zeer goede boterham verdienen, maar de meeste lopen in onze sport nog met een „scheur in de broek". In het rapport van de minister wordt het wedden buiten de baan al terloops aangesneden. Ik dacht dat we er aan ruiken. Maar het moet echt niet te lang wegblijven. Het belang rijkste werk van de Stich ting Totalisator Nederland en de Stichting Nederlandse Draf en Rensport is: aan dringen op het spel buiten de baan. Als het zover is, kan ik het zonder meer als hoogtepunt beschouwen in mijn functie als voorzitter van de NDR. Kijk naar an dere landen. Het wedden buiten de baan gaf de sport nieuw leven. Belgie is nu vier jaar bezig en het prij zengeld in de koersen is daar met negentig procent omhoog gegaan. De mensen, werkzaam in de draf en ren sport bij onze zuiderburen, verdienen nu een behoorlij ke boterham". Van de totalisatoromzet moet de draf- en rensport een ge deelte afstaan aan het zoge naamde veefonds. Uit deze ruif „eet" ook de hippische men. Zoiets moet natuurlijk groeien". ARTHUR VAN RIJSWIJK Foto's: Simon E. Smit i Binsbergen, al twin- algemeen voorzitter |NDR, is 63 jaar. Hij is Junctie door de minister feld en als zijn gezond- t toelaat, tot zijn zeven- r aanblijven. De voor leeft nog zeven jaar ioeg. Hoewel men niet |ven vette jaren wil wil Piet van Binsber- het werk stellen &en magere jaren te pen in zijn sport. De belangstelling op nen is teruggelopen. na aflj 7ioL-orf dacht dat dit een te- -,eKerJ tijds is. Ook de be ling bij het voetbal is te jaren minder gewor- BS defif mensen hebben veel duio"ecreatiemogelijkheden dan vroeger. Daar- n Haal het publiek, terecht, oor éÖen gaa" stellen aan de lebbenig- De programma's op treiland»hanen nemen een be- e tijd in beslag. Als je anno 1980 geen iccommodatié kan bie- omt het in mindere n het licht daarvan is goede zaak dat Gro- onlangs en Duindigt en jm tot een belangrijke accommodatieverbetering zijn overgegaan". Er komt een nieuwe draf-en renbaan in het Limburgse Schaesberg. Is er wel belangs telling in dit deel van ons land voor draf en rensport. Immers, er is een baan geweest in Baarlo die het echter niet kon bolwerken door gebrek aan belangstelling. Ook de accom modatieverbetering in Gronin gen bracht niet meer publiek naar de baan. „Ik denk dat men in Limburg zowel als in Groningen nooit de omzetten bij de totalisator zal halen als in het westen van het land. Maar toch is het een goede zaak dat we van Groningen geen achtergebleven gebied maken. De fokkerij heeft in het noorden een grote inbreng in onze sport. En in Limburg moet het, gericht op het toeris me, met een uitstekende ac commodatie best te redden zijn. Bovendien is er een prachtige mogelijkheid voor vooral jonge trainers om zich daar te vestigen". Hamvraag De hamvraag tijdens het ge sprek in het riante gebouw bestuur van de Nederlandse Draf en Rensport heeft als be langrijkste taak bij de minister van landbouw en visserij en van justitie aan te dringen op het spel buiten de baan. Ne derland is in voor een gokje. Maar men wil er niet altijd voor de deur uit. Een mooi voorbeeld was onlangs telebin- go. De algemeen voorzitter van de Stichting Nederlandse Draf en Rensport, Piet van Binsbergen:,, Hoe groot de om zet zal zijn als we buiten de baan mogen wedden is moei lijk te zeggen. De laatste vijf jaar konden we onze totalisa toromzet op peil houden door de invoering van het super- trio. Daarvoor mag men de formulieren inleveren op de wedstrijdbanen en een vijftal maneges in Nederland. Bij spel buiten de baan, dacht ik, aan vijf of zes miljoen kunnen ko- Piet van Binsbergen: „Er moet geld komen". 1: 10-1 ,usv de rar t tegen pelers uitma team vi npetitii sport in Nederland mee. Het zit er natuurlijk dik in, als men straks buiten de baan mag wedden, dat de minister zal bepalen dat een deel ten goede moet komen aan de hip pische sport. Piet van Binsber- gen:„Zoiets zal gebeuren. Maar het moet wel zo zijn dat die verdeelsleutel van dien aard is dat ze eerst onze eigen mensen daardoor een redelijk inkomen wordt gegarendeerd. Daar zal ik voor vechten. Dat zal bij ons voorop staan. Er moet geld komen. Daarom hebben we ook een reclamebureau op- dracht gegeven om te onder zoeken of er mogelijkheden zijn voor sponsoring voor de gehele draf- en rensport. Wij willen proberen een landelijke sponsoring te verkrijgen. In het verleden hebben we ook al eens gespeeld met die gedach te. Ik ben geen tegenstander van sponsoring, maar je sport moet niet in de macht van een sponsor komen. Dat is erg ge vaarlijk". Al met al is 1980 een belang rijk jaar voor de Nederlandse Draf en Rensport. Het hoofd-

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13