D'66 wil nieuw plan voor spreiding PTT-diensten Algerije eist h ulp hij ui tvoering ga- con tra c t FNV wil met kerken gaan praten over arbeidsethiek Korte metten Steun moet gericht op gespecialiseerde tuinders kerk wereld China wil met Vaticaan nog geen betrekkingen BINNENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 14 MAART 1980 PAGINA I (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG „Wij ver wijten de regeringspar tijen en de regering zelf dat zij de spreidingsopera tie alleen maar uitsmeren over de komende jaren. Men wil zowel de toezeg ging aan het noorden dat er 3.400 arbeidsplaatsen van de Centrale Directie van de PTT komen, als de belofte aan de PTT-ers dat er geen gedwongen ontsla gen bij de spreiding zullen vallen, waar maken. Die beide toezeggingen zijn niet met elkaar in over eenstemming te brengen. Dat gaat problemen ople veren in de toekomst. Dat heeft de regering ook toe gegeven. En regeren is vooruitzien en daarom moeten we nu al voor deze problemen een oplossing zoeken." „Wanneer over twee jaar de grcte stroom van PTT-ers naar het noorden gaat beginnen en men moet dan oplos singen zoeken is men te laat. Daarom pleiten wij nu al voor een andere aan- Ëak van de spreiding". Dat zegt het »'66-Tweede Kamerlid Erwin Nypels over de plannen van de regering vóór 1987 in totaal 3.400 werknemers van de Centrale Directie van de PTT uit Den Haag naar het Noorden over te plaat sen. Volgens de Tweede Kamer-fractie van D'66 zijn de toezeggingen aan het noor den en die aan de PTT-ers in Den Haag niet beide tegelijk waar te maken. Daarom pleit men voor een andere aanpak van de spreiding. Met goede voorlichting over alle mogelijkheden in het noorden wil men bereiken dat de stroom van 150 PTT-ers die nu jaarlijks uit Den Haag naar het noorden ver trekken, in de komende tien jaar ge handhaafd blijft. Dit betekent 1.500 nieuwe arbeidsplaatsen, die komen bij de 500 PTT-ers die nu al in het noor den zitten. Verder wil men de 120 ar- beidsplaaten die nu al in Leeuwarden voor de PTT zijn geschapen aanvullen met nieuwe arbeidsplaaten via over plaatsing van een deel van de Rijks postspaarbank. Dit levert met de 2.000 genoemde arbeidsplaatsen, 2.400 nieu- wee plaatsen op. De overige 1.000 ar beidsplaatsen, die men tekort komt in vergelijking met de regeringsplannen, wil men opvullen uit het aantrekken van toeleveringsbedrijven voor de PTT zoals nieuwe produktiebedrijven en werkplaatsen. „Wij weten dat binnen de bijzondere commissie voor de spreiding binnen de Centrale Directie van de PTT, waarin de vakbonden zijn vertegenwoordigd, en de Dienstcommissies (soort onderne mingsraden per PTT onderdeel) ge dachten leven om de spreiding op een andere manier tot stand te brengen. Men mag die gedachten echter niet uit werken omdat daarvoor geen opdracht bestaat vanuit de PTT-leiding of het ministerie van Verkeer en Waterstaat Dat terwijl men nu al een alternatief zou moeten ontwikkelen ingeval het uitvoeringsplan voor de spreiding niet op tijd, voor 1 juli a.s., rond komt", al dus Nypels. Paaien „Er is geen sprake van dat wij zouden f>roberen de regeringsplannen op de ange baan te schuiven. Wij willen juist door onze aanpak proberen de kans van slagen van de spreiding te vergro ten. Wij zijn nu verzeild geraakt in de dwingelandij van de methode. Men probeert beide kanten, zowel het noor den als Den Haag met toezeggingen te paaien. Op die manier gaat men in de toekomst hopeloos vastlopen", aldus mevrouw Lambers. Daarbij wil D'66 de gehele PTT garant laten staan voor het slagen van de spreiding en niet alleen maar de Centrale Directie. Daarmee hoopt men ook de druk van de ketel te halen voor het personeel bij de Centra le Directie waar men vreest ofwel mee te moeten verhuizen ofwel ontslagen te worden. De fractie gaat er daarbij van uit dat alle personeelsleden bij de Cen trale Directie die na 1 september 1976 in dienst kwamen en die zich in hun arbeidscontract verplichtten mee te zullen verhuizen, ook daadwerkelijk gedwongen kunnen worden die toezeg ging na te komen. De vakbonden wil len deze clausule desnoods juridisch aanvechten omdat men de formulering in de clausule, op basis van de huidige omstandigheden, thans zover veran derd vindt dat zij niet meer opgaat. „We moeten de toezeggingen aan het noorden nakomen. Er mag geen woord breuk worden gepleegd en het tempo van de spreiding mag niet vertraagd worden. Indien we nu doorgaan met het huidige tempo van 150 man per jaar, zal de spreiding nog wel 15 jaar duren. Dat is dan de oplossing van de regeringspartijen en de PvdA. Dat is het uivloeisel van het willen nakomen van de vrijwilligheid, geen gedwongen ontslagen, en het tegelijk willen nako men van de toezeggingen aan het noor den.", aldus Nypels. „Iedere toezegging is wel na te komen als je tot het jaar 2.000 de tijd hebt". Slap Onlangs noemde staatssecretaris Ko ning (Binnenlandse Zaken) en woord voerders van de regeringspartijen CDA en VVD de plannen van D'66 een slap aftreksel van de regeringsplannen en een breuk in de toezeggingen aan het noorden. Men doelde hierbij vooral op de hardheid van de 1.000 arbeidsplaat sen die D'66 wil scheppen via het aan trekken van toeleveringsbedrijven voor de PTT in het noorden. Met vet te contracten en investeringspremies zijn dergelijke bedrijven best wel naar het noorden te lokken. Daarbij valt te denken aan toeleveringsbedrijven op het gebied van de telefonie en licensie- bouw van nu in het buitenland ver vaardigde apparatuur voor die sector. Verder zal men moeten proberen de ar beidsplaatsen in de telecommunicatie sector te scheppen. Speelt men daarbij niet in op internationale ontwikkelin gen, dan raak men in de industrialisa- tiepolitiek technisch volkomen achter", aldus mevrouw Nypels fractiegenote mevrouw Lambers-Hacquebard. Vol gens berekeningen van D'66 zal de voorbereiding van de opzet van derge lijke bedrijven ongeveer twee jaar kos ten waarbij men in eerste instantie denkt aan 200 tot 500 arbeidsplaatsen. Deze periode valt samen met het door lopen van de voorlopige stroom PTT- ers die nu reeds in afwachting van de algehele spreiding naar het noorden gaat. Die stroom zal nog twee jaar door gaan waarbij nog een kleine 300 func ties moeten worden overgeplaatst. „Blijken er dan knelpunten in de sprei ding op te treden en gaat men dan naar oplossingen zoeken, zoals regering en regeringspartijen willen, dan ben je te laat. De hoofdstroom van PTT-ers is dan op gang en die vinden geen werk", aldus Nypels. „De zaak is nu buiten proportie geëscaleerd. Overal heerst vrees en die moet je eerst wegnemen voordat de gehele operatie werkelijk kans van slagen heeft", zo meent de D'66 woordvoerder. Daarbij wil de par tij overigens niet ingaan op cijfers van staatsssecretaris Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) dat de spreidingplannen van de overheid zoals die op dit mo ment na worden gestreefd in 1985 tot 1.800 ontslagen binnen de PTT Centra le Directie zullen leiden. „Die getallen zijn ons teveel natte vin ger werk", aldus Nypels, die daarbij wel stelt dat eerdere schattingen vanuit regeringsbronnen, dat slechts 12 pro cent van de PTT-werknemers een re delijke kans zou hebben op herplaat sing binnen de PTT of andere rijks diensten indien zij niet meewillen naar het noorden, „onwaarschijnklijk gering zijn". Volgens deze cijfers van maart vorig jaar, zou 51 procent van de PTT- ers bij de Centrale Directie geen enkele kans op herplaatsing hebben terwijl voor 37 procent die kans „moeilijk" zou liggen. „Iedere schatting is gevaarlijk. Met ons plan dat erop gericht is de vrees bij alle betrokkenen weg te ne men en de toezeggingen aan het noor den en Den Haag waar te maken zal de vrijwilligheid zeker toenemen", aldus Nypels. D'66 zal de plannen aanstaande maandag op een rondreis door de noordelijke provincies toelichten. r$y KRAAK-TENTOONSTELLING Galerie AMOK aan de Nieuwe Zljds Burgwal heeft tot en met morgen een tentoon stelling Ingericht over de kraakactle in de Vondelstraat te Amsterdam. De tentoon stelling omvat niet alleen de foto's hierover, maar ook alles wat ermee gepaard ging: restanten van tegels, rommel, stokken e.d. en vooral veel lawaai MINISTER BRAKS: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De overheid zal de steun voor de tuinbouw vooral richten op de ge specialiseerde tuinbouwbedrijven in ons land. Dit zijn er naar schatting 2.000 tot 4.000. Alhoewel 75.000 bedrijven zich bezig houden met de tuinbouw gaat dit in de meeste gevallen gepaard met andere vormen van akkerbouw. Minister Braks (Landbouw en Visserij) wil deze laatste bedrijven geen steun geven. Daarom is een verlies aan produktie binnen de sector tuinbouw niet uit te sluiten. Dit heeft Braks de vaste Kamercommissie Landbouw en Visserij in een mondeling overleg meegedeeld. De mi nister staat daarbij niet afwijzend tegenover een idee van de PvdA-fractie in de Tweede Ka mer 10 miljoen per jaar voor de komende v jaar voor afzetbevordering van tuinbouwpr dukten beschikbaar te stellen. De minister is daarbij niet van plan om vani het ministerie een eigen plan te ontwikkel) om de afzet van tuinbouwprodukten te bevo deren. Wel wil Braks initiatieven vanuit f bedriifsleven zelf ondersteunen die erop gerii zijn de telers een vaste hoeveelheid fruit te ten afleveren tegen een vastgestelde prijs van te voren bepaalde presentatie. Daardo moet de kwaliteit van het Nederlandse fri, toenemen waardoor de concurrentiepositie van wordt verbeterd. De minister wil daaro een centraal bureau opzetten die de planned vanuit het bedrijfsleven (telers en veilinge om tot een verbeterde presentatie van het N derlandse fruit te komen, kan toetsen waan eventueel rijkssubsidie kan volgen. Damoiseaux (NRMW) met pensioen (Van onze sociaal- economische redactie) DEN HAAG Drs. J.A.M.H. Damoiseaux heeft nu reeds aangekondigd, dat hij begin 1981 zal aftreden als algemeen secretaris van de Nationale Raad voor Maatschappelijk Welzijn (NRMW). Op 8 april 1981 wordt hij zestig jaar en hij wil dan gebruik maken van de mogelijkheid tot vervroegd uittreden. Zijn overwegingen zijn van persoonlijke aard. Bij zijn besluit speelt echter ook mee, dat binnen afzienba re tijd uitvoering zal moeten worden gegeven aan de resul taten van een onderzoek naar het functioneren van landelij ke welzijnsorganisaties in de komende jaren. Damoiseaux vindt het juister en beter dat een ander met die uitvoering wordt belast. DE BILT - In de afgelopen nacht heeft het opnieuw op veel plaatsen hard geregend. In de provincie Utrecht viel in twaalf uur tijd twaalf millime ter regen. In Friesland en Groningen bleef het praktisch droog. De temperatuur daalde 's nachts in deze gebieden tot 1 a 2 graden boven het vries punt. In de actieve regengebie- den werd het niet kouder dan 5 graden. Morgen dringt dro gere lucht ons land binnen. Hierdoor neemt de bewolking af en morgen komen er perio den met zon voor. De komen de nacht kan het koud wor den. De temperatuur kan dan tot iets onder het vriespunt da len. Overdag wordt er geen verandering in het tempera- tuurverloop verwacht. Vooruitzichten voor zondag: Droog met zonnige perioden. Middagtemperatuur omstreeks 8 graden. Weersvooruitzichten in cijfers voor zondag: Aantal uren zon: 2 tot 8. Min.temp.: omstreeks 0 gra den. Max.temp.: omstreeks 8 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 pro cent. Kans op een geheel droog et maal: 80 procent. Weersgesteldheid van gisteren De Bilt Eelde Eindhoven Den Helder Luchth. R'dam Vllsslngen Z.-Llmburg Aberdeen InnsbrUck Klagen furt Kopenhagen „ANDERS GAAT LEVERING AAN NEDERLAND NIET DOOR" (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Algerije wil dat ons land meer financiële en technische; hulp, in de vorm van mankracht, le vert voordat men bereid is het afge sloten contract tussen de Algerijnse maatschappij Sonatrach en de Gasu nie na te komen voor de levering van 5,6 miljard kubieke meter vloei baar aardgas (LNG) vanaf 1984 aan ons land. Dit heeft minister Van Aardenne (Eco nomische Zaken) donderdag in een vertrouwelijk overleg met de vaste Ka mercommissie voor Economische Za ken gezegd. Op dit moment voeren de Algerijnen onderhandelingen met zo wel de Nederlandse regering als de Gasunie over de invulling van hun na dere eisen. Gaat Nederland daarmee niet akkoord dan zal Sonatrach het af gesloten contract niet nakomen. De door de Algerijnen gewenste extra in spanningen van Nederlandse zijde moeten het huidige contract alsnog red den. Zoals bekend voelen de Algerijnen niets meer voor levering per schip van LNG omdat de investeringen in instal laties om het aardgas vloeibaar te ma ken de draagkracht van het land ver te boven gaan. De Algerijnen willen daar om aansturen op levering per pijplei ding. Minister Van Aardenne heeft tijdens het overleg met de Kamercommissie benadrukt dat men hoe dan ook moet vasthouden aan het afgesloten contract Daarin heeft de meerderheid van de Kamercommissie zich kunnen vinden. Wel staat het vast dat Nederland de ex tra inspanningen om het contract als nog te redden voor 1984 rond moet hebben. In dat jaar zouden de eerste le veringen van LNG aan Nederland moeten plaatsvinden. Zoals gemeld is na de recente onderhandelingen van Van Aarenne met zijn Algerijnse colle ga Nabi geen gezamenlijk communiqué uitgekomen omdat men het niet eens kon worden over de .formulering daar van. Dit sloeg vooral op het feit dat Van Aardenne wilde dat beide partijen zich achter het contract stelden zoals dat tussen Sonatrach en Gasunie was opgesteld. Dit was voor de Algerijnse minister onaanvaardbaar omdat hi congres van de Algerijnse politiel partij FLN eind mei moet gaan b sen over het lot van het huidige tract. Heronderhandeling is daarbij ni uitgesloten op basis van het feit dat Algerijnen levering per pijpleidi voorstaan. Vanuit verschillende kanten werd na afloop van het overleg van V Aardenne met de Kamercommissie gewezen dat de Algerijnen er alles doen om Nederland te dwingen huidige contract te verbreken. Zelf men die zwarte piet niet op zich nem waarbij wel vaststaat dat aanlanding de Eemshaven van LNG uiterst on ker is geworden. De FNV wil in het voorjaar van 1981 met de kerken aan één tafel gaan zit ten voor overleg over de arbeidse thiek. Alle leden-kerken krijgen daar over binnenkort een brief van de FNV. Dit is medegedeeld op de maan delijkse vergadering van de Baad van Kerken in Amersfoort Overigens wil de FNV graag een gere geld en gestructureerd contact met de kerken en het Humanistisch Verbond en wel uitdrukkelijk op het niveau van be- Bisschop Ernst van Breda pleitte er krachtig voor, dat de kerken de uitnodi gingen van de vakbeweging zouden aan nemen. Temeer omdat in de politieke wereld het probleem van de arbeidse thiek nog niet voor bijzonder dringend schijnt door te gaan, in tegenstelling tot het bewapeningsvraagstuk. Volgens mgr. Ernst zou een ander motief voor de ker ken kunnen zijn de bezorgdheid om de confessionele scholing en vorming in de vakbondswereld. Overigens kunnen de overheid, de socia le partners en de kerken over een jaar aanbevelingen voor hun beleid op het terrein van de arbeid tegemoet zien. De sectie „sociale vragen" van de Raad van Kerken gaat daaraan werken op basis van twee recente documenten, te weten de vastenbrief van de bisschoppen en een gespreksnota van de Raad voor de Zaken van Overheid en Samenleving van de hervormde kerk. De werkgroep „Vrouw in Kerk en Samenleving" zal daarbij worden betrokken. De gemiddelde stijging van de toegezegde bedragen voor de actie „Kerkbalans" bedraagt dit jaar voor de deelnemende hervormde gemeenten 6,75 proeent. Waarschijnlijk zal dit per centage nog wel wat hoger worden (7), omdat de ten dens van de laatste jaren is, dat er veel meer wordt gegeven dan er is toege zegd. In geld uitgedrukt verwacht men dit jaar een opbrengst van rond de 200 miljoen gulden, alleen al voor de hervormde kerk. Ds. W. H. den Ouden, secre- „Kerkbalans" bij hervormden 7 procent meer taris van de commissie geld- land een zeer grote bekend werving van de generale sy- heid geniet. Volgens hem i node van de hervormde zij uniek in de wereld. On kerk, die een en ander mede- danks alle sombere verhalei deelde, acht de hoop gerecht- blijft hij optimistisch over dl vaardigd, dat „Kerkbalans" toekomst van de kerk de inflatie een stap voor zal „Steeds minder mensei blijven, zoals dat de laatste brengen steeds meer op voo jaren steeds is gebleken. Voor de kerk. Daaruit blijkt da de hervormde kerk was deze veel mensen toch nog wel de negende „Kerkbalans" een gelijk iets voor die kerk over reden temeer om aan te ne- hebben", aldus ds. Den Oil men, dat de actie in Neder- den. De Chinese regering heeft „op dit ogenblik" geen belangstelling voor of ficiële betrekkingen met het Vati caan. Dit heeft de Oostenrijkse kardi naal Franz König, voorzitter van het Vaticaanse secretariaat voor de niet- gelovigen, die momenteel China be zoekt, in Peking gezegd na besprekin gen met Chinese aatoriteiten. De kardinaal stelde met nadruk, dat hij niet in opdracht van het Vaticaan naar China was gereisd. Wel zou hij verslag aan de paus uitbrengen over zijn bespre kingen. Hij sloot voor de komende tijd niet uit, dat er verdere „particuliere be zoeken" van katholieke hoogwaardig heidsbekleders aan China zouden wor den gebracht. Er bestonden echter geen iplannen voor een bezoek van een offi ciële vertegenwoordiger van het Vati caan. Voor het verenigen van de in China be- ar staande nationale kerk met de officiële rr katholieke kerk zag de kardinaal geenjcl kans. De „nationale kerk" blijft staan haar onafhankelijkheid van Rome. V< gens de grondwet is aan de katholiekeifog in China religieuze activiteit toegestaan ire maar de leiders in Peking willen lieve niet, dat de kerk propaganda voor haa^Il wereldbeschouwing maakt Bisschop Möller van Gro ningen heeft een gehuwde priester, die wilde sollicite ren naar de functie van pastoraal werker, gezegd het onverstandig te achten om in de huidige situatie, waarin een commissie het functioneren van pastoraal werkers en gehuwde pries ters zal onderzoeken, „u niets te zeggen en eventu eel aan te stellen, terwijl misschien straks die com missie mij en anderen noodzaakt om weer andere maatregelen te nemen". De Shuwde priester behoorde t de sollicitanten voor een functie in het basispas toraat in Zuid-Oost Drente. Zoals gemeld is gisteren de samenstelling van de be trokken commissie bekend gemaakt. De bisschoppen Bluyssen, Simonis en Zwartkruis maken er deel van uit. Aartsbisschop Romero van San Salvador, de hoofdstad van de Middenamerikaanse staat El Salvador, heeft deze week in zijn preek scherpe kritiek uitgeoefend op de mi litaire regering en op de aan gekondigde landbouwhervor mingen. Hij zei, dat de rege ring de betrokken gebieden onder militair toezicht wil brengen om zo de activiteiten van de democratische organi saties beter te kunnen con troleren. Romero sprak voor meer dan tienduizend men sen, die zich in en voor de kathedraal hadden verza meld, hoewel samenscholin gen van meer dan drie perso nen momenteel in El Salva dor zijn verboden. Op het plein voor de kathedraal wa ren grote luidsprekers aange bracht. Bij gelegenheid. |van het feit, dat zes eeuwen gele den op 18 maart 1380 de heilige Liduina in Schie dam werd geboren, organi seert de St.-Liduinavereni- ging, Jan van Avennes- straat 27 te Schiedam, en kele activiteiten. Op dins dag 18 maart is er om 19.00 uur een plechtige mis in de aan haar toegewijde kapel in „Huize Frankeland" aan de St.-Liduinastraat 20 te Schiedam. Op zondag 20 april begint 's ochtends om kwart over acht vanuit deze kapel een stille om gang langs de plekjes, die in Liduina's leven een rol hebben gespeeld. Op zon dag 14 juni is er een lande lijke bedevaart naar Schie dam met als eindpunt de St.-Liduinakerk, Singel 104 te Schiedam. Om elf uur is daar dan een pontificale hoogmis en later die dag een stille omgang en een plechtig lof. De regering betreurt het in trekken van het paspoort van bisschop Tutu, secretaris-ge neraal van de Zuidafrikaanse raad van kerken op 6 maart. Minister Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken heeft dit gezegd op vragen van de CDA-kamerleden Scholten en Gualtherie van WeezeL Hij zei, dat Tutu een vooraanstaand Zuid-Afri kaan is, die langs vreedzame weg veranderingen in Zuid- Afrika nastreeft en zich on afhankelijk opstelt ten op zichte van de Zuidafrikaanse regering en het door haar ge voerde beleid. Het intrekken van het paspoort zal twijfel kunnen zaaien over de be doelingen van de Zuidafri kaanse regering. Viktor Kapitantsjoek (35), een van de drie oprichters van het christelijke comité ter verdediging van de rechten van gelovigen en een van de laatste actieve geestelijke dissidenten in de Sovjet-Unie die nog op vrije voeten verkeerden, is door agenten van de gehei me politie opgepakt en aangeklaagd wegens het welbewust verspreiden van valse informatie om de Sovjet-Unie „te besmeu ren". De aanhouding van Kapitantsjoek is de jongste stap in het optreden van de Russische autoriteiten te gen dissidenten. Het patriarchaat van Moskou wil zich inzetten voor de ge vangen zittende orthodox nJ priester Dimitri Doedko. H< patriarchaat heeft zich tot d»°e raad voor de religieuze zakefc gewend en gevraagd naar beschuldigingen tegen Doed .5, ko, maar de raad heeft g« zegd, dat er nog een ondei zoek gaande is. Zolang geen officiële aanklacht i kan er niets worden gedaai De orthodoxe metropoli! van Tallinn (Estland), Alek a sej, heeft dit meegedeeld ti dens een bezoek aan Oostei ej rijk. Het is de eerste keer, in het westen bekend word RE dat het Moskouse patria 16 chaat een orthodox priesU j te hulp komt

Leidse Courant | 1980 | | pagina 8