CRM-beleid oorzaak B en w Wassenaar willen burgers' een lesje leren ivoonwagenplaatsen' jioeizame realisatie eden blijven weg door gebrek aan speelruimte „a>mgen !en iiwen Schrille tegenstelling Eespotvogels"vierteerstelustrum binnen twee jaar 25 plaatsen meer nodig in de leidse regio sar televisie- mast blijft 1 i 11 1 college clandestien handelende doorn in hetoog Het moeizame tot stand komen van de 142 standplaatsen in de regio staat in schrille tegenstelling tot de dringende behoefte aan 25 extra-plaatsen binnen twee jaar. Onderstaand overzicht geeft een beeld van hoe het er in de regio voorstaat met betrekking tot de inrich ting van de woonwagenterreintjes. Lei den valt buiten dit overzicht omdat de inrichting van 41 woonwagenplaatsen in de gemeente Leiden afhankelijk is van de ontwikkelingen in de regiogemeen ten. De gemeente Voorschoten wil de negen aan haar toegewezen wagens over drie kampjes van ieder drie wagens versprei den. Eén van deze drie lokaties (Alle- mansgeest) is door het ministerie van CRM afgekeurd, met de andere twee lo katies gaat het ministerie wel akkoord. Het gemeentebestuur van Voorschoten is een ruimtelijke ordening procedure voor de drie lokaties aan het voorbereiden. Zoeterwoude moet plaats bie den aan drie woonwagens. De plannen van het gemeentebestuur zijn inmiddels goedgekeurd en een bestemmingsplan wijziging is in voorbereiding. Tegen het nieuwe bestemmingsplan zijn al diverse bezwaarschriften ingediend. Leiderdorp heeft al enkele jaren een kampje voor 8 woonwagens ingericht, en heeft hiermee aan de vraag voldaan. Wassenaar had reeds vijf woonwagens binnen de ge meentegrenzen maar moet voor '85 dit aantal met nog eens 7 wagens uitbreiden. Het gemeentebestuur heeft plannen om het huidige terrein uit te breiden, een plan waar CRM echter niet mee akkoord gaat. Tussen het gemeentebestuur en het college van gedeputeerde staten wordt hierover onderhandeld. De gemeenten Katwijk en Noordwijk heb ben besloten de woonwagenproblema- tiek gezamenlijk aan te pakken. Katwijk was verplicht 16 wagens en Noordwijk 9 wagens op te nemen. Op het terrein 'De Krom' willen de gemeenten 15 stand plaatsen inrichten. Beide gemeenten hebben CRM aangeboden om inplaats van de overige 10 plaatsen woningen te mogen bouwen, een voorstel waarop CRM nog geen antwoord heeft gegeven. In Rijnsburg moeten 4 woonwagens ko men te staan. De gemeente heeft reeds een terreintje op het oog en is met de ei genaar in onderhandeling over de aan koop daarvan. De 7 standplaatsen die in Oegstgeest moeten komen le veren weinig problemen op. Gemeente lijk is de zaak rond alleen financiële be- soignes houden de realisatie van het kampje tegen. De totstandkoming van de 2 plaatsen in Warmond verloopt moei lijk. Nadat drie andere mogelijkheden waren afgewezen heeft het gemeentebe stuur eeen vierde alternatief aangedra gen. Op het voorstel van de gemeente om twee woonwagens op 'De Speelwei de' te vestigen zijn van de zijde van de burgerij al veel negatieve reacties bin nen gekomen. Alhoewel de gemeente Valkenburg slechts 1 woonwa gen hoeft op te nemen heeft zij hiervoor drie alternatieve terreinen voor aange dragen. Het één en ander is echter af hankelijk van het nog vast te stellen tra cé van de toekomstige secundaire weg nr.4. De lokatie die de gemeente Sassen- heim voor 5 woonwagens in gedachten had is door het ministerie af gewezen omdat deze plaats is ingesloten door huizen wat zowel de toekomstige bewoners als de de omwonenden niet ten goede zou komen. Eén van de poli tieke partijen heeft hierop vijf alterna tieve plaatsen aangedragen. Óf het ge meentebestuur deze alternatieven over neemt is nog niet duidelijk. De lokatie voor 8 woonwagens in Lisse is onder protesten van de provincie en 'Het Schap' door het ministerie afgewezen omdat de plaats door een visuele barriè re ongeschikt zou zijn. De drie partijen zijn over deze plaats nog in onderhande ling. Het ministerie van CRM keurde wel de lokatie in Hillegom goed. Op dit terreintje komen 6 wagens te staan. Het gemeentebestuur is in onderhandeling met de eigenaar over de grond. Voor de ene wagen die Voorhout nog moet opne men wordt een plaatsje gezocht Noord- wijkerhout heeft al een plaats gevonden voor haar 6 woonwagens en is daarover met het ministerie in onder handeling. 3EGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 14 MAART 1980 PAGINA 7 BIDERDORP „De wens van ons bestuur n een gemeentelijke sporthal of eigen bad- jntonhal te realiseren is tot op heden nog niet vervulling gegaan'*. Dit zegt Rob Mee re orzitter van de Leiderdorpse badmintonclub te Spotvogels" die deze week haar eerste lus- m viert. De badmintonclub zag door de be kte speelmogelijkheden in de veel te kleine irtzaal „De Dreef' vorig jaar haar ledenbes* nd van 350 tot 230 teruglopen, ib Meere die als oud-gemeenteraadslid (eind vo rig jaar bedankte hij zowel voor de raad als voor het lidmaatschap van zijn partij de VVD) goed op de hoogte is van het plaatselijke politieke gebeu ren, twijfelt er aan of het enkele jaren geleden door de gemeenteraad genomen principebesluit tot de bouw van een echte sporthal ooit zal worden uitgevoerd. Ook zijn zijn verwachtingen voor een uitbreiding van „De Dreef" niet hoog gespannen. „In het gemeentelijke beleidsplan is deze uitbrei ding wel opgenomen, maar op zijn vroegst kan dit pas in 1984 aan de orde komen en dan nog moet de politieke wil bij de Leiderdorpse politieke partijen aanwezig zijn", klinkt het niet erg hoopvol. Het idee voor een eigen badmintonhal heeft het bestuur van „De Spotvogels" als financieel onhaal baar al lang van de hand gedaan. In het medege bruik van de sporthal die boven op het winkelcen trum Winkelhof komt ziet voorzitter Meere een goed alternatief voor de huidige zalennood. De commerciële tarieven die Matser (de bouwer van Winkelhof. red.) gaat hanteren ziet hij echter als een mogelijke hinderpaal. „Ik weet niet of de ge meente bereid is met Matser over redelijke tarie ven te gaan praten of zelf aanvullende middelen op tafel te leggen", zegt hij. Meere is intussen wel gelukkig met een aantal noodoplossingen waardoor de speelmogelijkheden in „Op Dreef" konden worden verruimd. Door de aanleg van het vierde badmintonveld en de lange re openstelling van de sportzaal kon de vereniging weer groeien. Op dit moment telt zij circa 310 le den. Met een succesvol verlopen competitieseizoen 1978/1979 maakt de badmintonclub „De Spotvo gels" een aardige kans om tot sportploeg van het jaar 1979 van Leiderdorp te worden uitgeroepen. De eerste drie teams werden kampioen in de ge mengde districtscompetitie. Verder waren er kam pioenschappen voor een jeugdteam en een heren- team, terwijl er bovendien nog twee teams promo veerden op grond van hun tweede plaatsen. „De Spotvogels" viert het vijfjarig bestaan morgen met een groots lustrumfeest in het eigen home „Op Dreef". Achtervolging Leidse politie in Katwijk beëindigd LEIDEN Een achtervol ging die vannacht rond kwart over twaalf op het Stationsplein in Leiden be gon, eindigde drie kwartier I later in Katwijk. Een auto van de Katwijkse gemeente politie raakte bij deze ach tervolging zwaar bescha digd. Twee agenten van de surveil lancedienst troffen op het Sta tionsplein een auto aan die van links naar rechts over de weg slingerde. Toen zij de auto probeerden aan te houden ging de automobilist er van door. Het lukte de Leidse poli tie pas in Oegstgeest om de man tot stoppen te brengen. Toen één van de agenten op de achtervolgde auto af kwam lopen, ging de 22-jarige auto mobilist er opnieuw vandoor waarna de achtervolging zich voortzette. In samenwerking met de Katwijkse politie kon de uit Katwijk afkomstige be stuurder in zijn woonplaats worden aangehouden. De man werd overgebracht naar het bureau in Leiden waar de blaasproef uitwees dat de man een glaasje te veel ophad. De bloedproef werd door de auto mobilist geweigerd. Nadat pro ces verbaal was opgemaakt, heeft de Leidse politie de man naar zijn huis in Katwijk te ruggebracht jlksbelang zeven me Wat Woningbouwvere- L „Volksbelang" krijgt gemeente een geldle- voor de bouw van ze- tngezinswoningen voor f gezinnen aan de eg. Dc maandelijk- zal ongeveer vijf- ivijftig gulden gaan ïat uB de on^an8s gehouden fergadering, stelde het er "eraadslid Smith dat bij tergelijke huur bepaald .jan sociale woningbouw vorden gesproken. Wel phtte hij dat er belangs- h t voor de woningen zal Je heer Rosdorff (PvdA) stuujg (jat cje bouwkosten n eeiViaag konden, waardoor >st- jn lagere huur zou kun ing. brden vastgesteld, er 29Jneester Berends ant- k ZHbe hierop dat de raad n met betrekking tot nogal hoog heeft ge- 'aardoor de kosten na- ook zijn opgeschroefd, lering van het plan wil irgemeester eventueel ijken. Mogelijk is er el- Lisse een goedkoper ^rond. Hij bleek even- knibbelen op de voor in in de huizen. WASSENAAR De al zeven jaar slepende affaire rond de 34 meter hoge televisiemast van Radio Beuk aan de Langstraat in Was senaar nadert langzaam maar zeker haar ontknoping. De gemeente, die de levensgro te antenne in 1973 en in 1977 op esthetische gronden heeft proberen weg te krijgen, stel de onlangs een verweerschrift op voor de af deling rechtspraak van de Raad van State. In 1973 heeft het college van b en w de ge meenteraad niet mee kunnen krijgen. In au gustus 1979 —twee jaar waren voorbijge gaan, sinds de gemeente opnieuw verwijde ring van de mast verzocht echter wel. De firma heeft, omdat zij het niet eens is met die laatste afwijzing, verleden jaar septem ber een AROB-procedure (administratieve rechtspraak overheidsbeschikkingen) Ln werking gesteld. Een uitspraak hierin wordt pas in de herfst verwacht. Het college van b en w heeft, net als vorig jaar bij de ge meentelijke beroepszaak, voor het verweer de mening gevraagd van de rechtskundige raadscommissie. De affaire begon in maart 1973, toen de ge meente Wassenaar opdracht gaf binnen twee weken de 34 meter hoge televisieantenne te verwijderen. De televisieantenne was volgens de gemeente gebouwd zonder vergunning. De heer J.N. Beuk ging daarop bij de gemeente raad in beroep tegen de beslissing van het colle ge. Hij wist met zijn appèl de gemeenteraadsle den te overtuigen, zodat hij alsnog in de gele genheid werd gesteld een bouwvergunning aan te vragen. Deze vergunning werd daarop toege kend. Zo voerde hij onder meer aan, dat hij volkomen te goeder trouw had gehandeld met het plaatsen van de 'antennereus Al jaren had het bedrijf enige duizenden antennes 'ook wel langer dan de wettelijke drie meter' geplaatst De firrpa verkeerde daarom in de veronderstel ling, dat voor het plaatsen van een dergelijke antenne geen bouwvergunning nodig was. „Voor ons bedrijf zijn er grote belangen mee gemoeid", schreef de heer Beuk in zijn be zwaarschrift. Hij doelde hier op de perfecte ont vangst van zowel de Nederlandse zenders als enkele buitenlandse zenders als Engeland en Frankrijk. Het bedrijf was in de gelegenheid klanten te laten zien wat voor mogelijkheden een dergelijke antenne heeft. De nieuwste snuf jes op het gebied van signaalversterking zouden kunnen worden uitgeprobeerd. De gemeente stelde hier tegenover, dat uit esthetisch oogpunt de antenne onaanvaardbaar is voor de Wasse- naarse dorpskom. Ook vroeg de gemeente zich af of het gevaarte, waarvan de kop al in begin april 1973 gedeeltelijk stormschade heeft opge lopen, stevig genoeg op zijn grondvesten staat. De zaak ging in maart 1977 opnieuw spelen, toen de gemeente bleek, dat het bovenste ge deelte van de antennemast was vervangen door een steviger constructie. Weer werd de firma gezegd, dat ze daarvoor geen bouwvergunning had en of de nieuwe constructie maar afgebro ken kon worden. De gemeente had ondertussen de heer drs. H.C. van Eek van Monumenten zorg gevraagd zich een oordeel te vormen over de mast. Het college vond namelijk ook deze mastconstructie onesthetisch. Monumentenzorg onderschreef eind september 1978 het stand punt van b en w. Men sprak in de brief zelfs over een beeldverstorend effect. Weer ging de firma bij de gemeenteraad in beroep. Dit keer haalde het niets uit, ook al had de radiozaak de juristen onder de raadsleden op haar hand. De bewuste leden van de rechtskundige raadscom missie vonden, dat het nog altijd om dezelfde mast ging. „Wij vonden niet, dat de mast nu zo wezenlijk veranderd was", verduidelijkt de heer Otte desgevraagd. „Een nieuwe bouwver gunning voor de verbetering van de mast, die daarmee ook veiliger was geworden, vonden wij daarom ook niet juist". De heer Beuk ging in september 1979 tegen de beslissing van de gemeenteraad in beroep via de bewuste AROB- procedure. Alle argumenten zijn weer eens op een rijtje ge zet. De gemeente heeft nu voor haar verweer de leden van de rechtskundige commissie we derom om hun mening gevraagd. Het college van b en w lijkt in deze zaak een principieel standpunt te willen innemen. Zij stelt namelijk, dat de belangenafweging in deze zaak slechts marginaal dient te zijn. Het gaat de gemeente voornamelijk om de zogenaamde 'argeloosheid' en het 'andersom denken' van de firma Beuk. Een clandestien handelend burger mag, terwijl hij de overheid voor een voldongen feit stelt, de welstandsbepalingen niet terzijde schuiven, ze ker niet in het geval waarin het dorpsgezicht in het geding is, luidt de strekking van het ver weer der gemeente. De gemeente is van oordeel dat, het bovenstuk van de antenne, zoals het er nu staat, nieuw is en dat er daarom een nieuwe bouwvergunning voor aangevraagd had moeten worden. De firma Beuk stelt, dat het weliswaar om een nieuw bovenstuk gaat, maar dat de mast nu veiliger is. Het wachten is op de uit spraak van de Raad van State. JAN PETER VERSTEEGE EN Het inrichten van kleine iwagenkampjes in de Leidse regio opt moeizaam. Van de 15 regioge- ten heeft tot nu toe slechts de ge- te Leiderdorp ruimte ingericht het aantal woonwagens die zij ilicht was op te nemen. De meeste gemeenten verkeren in het sta- van plannenmakerij. Met ver lende ruimtelijke ordeningsproce- in het vooruitzicht mag dan ook verwacht worden dat de kampjes 1985 ingericht zullen zijn. Het col van Gedeputeerde Staten heeft 1 ari 1985 vastgesteld als finale da- waarop de kampjes gereed moeten Volgens de heer F.Mentzij, coördi- ir van het regionale, woonwagen- rum, zijn er op korte termijn 25 jnwagenplaatsen nodig in de regio de overbezetting op het Leidse mwagenkamp op te vangen. „Het A 'er echter niet naar uit dat dit bin- twee jaar zal lukken. Ik hoop dat \i gemeenten Oegstgeest en Zoeter- de hun plannen binnen twee jaar —oen realiseren, want die 25 plaat- itijn echt noodzakelijk", aldus de ■Hentzij. lens de heer Mentzij is niet de onwil Jde verschillende gemeentebesturen T het vertragende beleid van het mi- Overschot -jrie van CRM de belangrijkste oor- I van de moeizaam totstandkoming de kampjes. „De kosten voor realise- van de kampjes worden bijna geheel door het ministerie gedragen. Het ministe rie moet daarom de exploitatieopzet van de verschillende kampjes goedkeuren voordat zij gerealiseerd kunnen worden. Deze goedkeuring verloopt echter veel te langzaam. Op zo'n manier ondergraaft het ministerie zijn eigen beleid," aldus de heer F.Mentzij. Bezwaren Als tweede oorzaak noemt hij de weer standen van de plaatselijke bevolking te gen het opnemen van woonwagenbewo ners. „Als een gemeentebestuur aankon digt een terrein als woonwagenkampje te willen inrichten, komen er meestal nogal wat bezwaren uit de bevolking los. Als de inspraakprocedure eenmaal op gang is ge komen en de mensen wat meer informatie hebben, blijkt men best bereid de be zwaarschriften weer in te trekken. Vaak blijven dan alleen de bezwaren van mate riële aard gehandhaafd, zoals die van per sonen die bijvoorbeeld bang zijn voor een waardevermindering van hun huis omdat er een woonwagenkampje in de buurt is. Uit de praktijk weten we dat wanneer de woonwagens er eenmaal staan het alle maal best meevalt," aldus de heer Menzij. De activiteiten rondom het woonwagen- beleid in de regio worden gecoördineerd door 'Het Schap'. In deze organisatie zit ten vertegenwoordigers van de gemeen ten die zijn aangesloten bij de gemeen schappelijke woonwagenregeling. Eén van de activiteiten van deze organisatie was het vaststellen van de aantallen woonwa gens die in de verschillende gemeenten ondergebracht moeten worden. De toewij zing van deze plaatsen zal geschieden aan de hand van een wachtlijst. Op deze lijst staan momenteel 26 gezinnen, een aantal dat zich in de toekomst ongetwijfeld uit zal breiden. De 25 gezinnen waarvoor op korte termijn standplaatsen moeten wor den gevonden, worden tot de urgentie-ge vallen gerekend en zij zullen de eerste zijn die voor een plaats op één van de ter- reintjes in aanmerking komen. Met het vaststellen van het totaal aantal plaatsen, 142 lokaties verdeeld over 16 ge meenten, is rekening gehouden met een overschot van 10% oftewel 14 plaatsen. Deze standplaatsen kunnen in de toe komst worden gebruikt om de natuurlijke froei van de woonwagenbevolking op te unnen vangen maar zijn vooral bedoeld als zogenaamde 'trekkersplaatsen'. Door het bestaan van deze trekkersplaatsen wordt voor de woonwagenbewoners de mogelijkheid gecreëerd om van de ene plaats naar de andere plaats te trekken. Dit systeem zal echter niet eerder in wer king kunnen treden dan wanneer alle 142 plaatsen gerealiseerd zijn. En naar ver wachting zal dit voor 1985 niet het geval zijn. GERT VISSER Het Leiderdorpse kampje, een voorbeeld voor de regio. eld van het regionale Leidse woonwagencentrum.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7