„jioeterwoude speelt in op integratie plannen Thijs van Leer en René Verhoeff breken door naar Duitse televisie Si eidschendam wil unstwerk bij 'De Fluit' TAD/REGIO 5 ÜNSTENAARS UIT EIGEN GEMEENTE RIJGEN VOORRANG Baal laat epische periode achter zich Voorstelling in Schouwburg afgebroken Economisch wel en wee ET BOUW NIEUWE KLEUTERSCHOLEN VT' LEIDSE COURANT VRIJDAG 14 MAART 1980 PAGINA 5 ar René Verhoeff, broedend op nieuwe successen. j" Hij hoeft er niet lang over dl na te denken, René Verhoeff, koordirigent; wonend, etend, drinkend, S slapend en vaak levend in Noordwijk, op de vlakte S3i tegen de badplaats aan. „Met zo'n programma S-J bereiken we zeker een ia!' slordige dertig miljoen kijkers en luisteraars. Dat 3,1 noem ik nou een geweldige dt doorbraak die Thijs (met a;réém komma drie miljoen gramofoonplaten nu wel £e een wereldartiest) en ik Sei gemaakt hebben. Of niet soms Thijs met z'n toverfluit, die hij in z'n Belgische woonplaats Mol oppoetst, en René met z'n bezwerende handen waar zangers en zangeressen en instrumentalisten aan hangen, zijn op weg naar een wenkend, groter afzetgebied. Verhoeff dacht, dat dit wel wat was. Voor zichzelf en voor de krant, en dat is een vrij normale ^"gedachtengang voor een kunstenaar die de publiciteit niet schuwt „Ik zal het je maar vertellen. Een week of twee tde) terug belde de manager van Thijs me op. Of ik er wat voor voelde om ;wltelevisieopnamen met Thijs de te maken voor de d Saarlandische Rundfunk in Saarbrücken. Samen met DIRIGENTEN GROOT-FLUITIST MAKEN DE MILJOENEN-BUTS Thijs van Leer: volle maan voor de gouden fluit... Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel! 8 vragen. het orkest van die Rundfunk. Ik had nog een week de tijd. Ik heb ja gezegd. In september is de uitzending op het eerste, tweede en derde net van de Duitse teevee. Over heel Duitsland dus. Vandaar die dertig miljoen kijkers, zeg maar. En het grijpt om zich heen: ook de Zwitserse en Oostenrijkse televisie hebben het programma opgekocht. Man, als ik niet zo'n rustig type was, zou ik er nerveus van worden. Die belangstelling kwam ook al, omdat de CBS-platen van Thijs van Leer de Deutsche Gramophone Gesellschaft verlokten tot het maken van een elpee". Thijs blijft duidelijk van leer trekken en René volgt waakzaam onmiddellijk in zijn voetspoor; jongens, die elkaar aanvullen tot een geslaagd geheel. Verhoeff is net een paar dagen terug van zijn groot-Duitse wapenfeit. „Ik dirigeerde daar een special van veertig minuten, met onder andere Vivaldi, Bach, Handel, Fauré, Purcell, rondo's van Rogier van Otterloo. Een week tevoren kreeg ik ongeveer vijftien partituren thuis gestuurd. Daar heb ik dag en nacht op gestudeerd en met dat hele pakket op zak trok ik naar de Saar. Nou, wat mii betreft is het: Saar moet blijven. Ik heb daar een geweldige week beleefd. Het was er keihard werken, de hele dag door. Om zeven uur ging de wekker (terwijl ik thuis gewend ben tot bij negenen uit te slapen) en om acht uur gingen we aan de slag, meestal tot een uur of zes 's middags. Werken met erg gemotiveerde mensen van dat orkest, erg gedisciplineerd ook. Je kon zelf je rustpauzes bepalen. Dat is vaak in Nederland wel anders, met allerlei cao- voorschriften". De producer was Hen- Doctor Emmering, die bijvoorbeeld ook een programma over de pianist Arthur Rubinstein heeft gemaakt; een internationaal produkt dat ook op de Nederlandse televisie te zien was. Herr Doctor Emmering heeft op Verhoeff een geweldige indruk gemaakt door z'n geweldige werkwijze: „er was een geweldige belichting, fascinerend, grandioos gewoon. Een week lang doordrammen voor een programma van veertig minuten. Niets aan het toeval overlatend. Sommige werken heb ik wel vijftien keer over moeten dirigeren voor het goed was volgens de Herr Doctor". De doorbraak is gemaakt. Maar René Verhoeff wordt verder gedreven. Auf Fltlgeln des Gesanges. Op 19 mei gaat hij met tweehonderd zangers, Die Haghe Sanghers (lui met een inmiddels geweldige internationale concertervaring, in Oost en West) en Rotte s Mannenkoor, naar Rome voor een verblijf van vijf dagen. Een aantal concerten en een audiëntie bij de paus, voor wie de Hagenaars en Rotterdammers ook zullen concerteren. Zo staat er, natuurlijk, ook Poolse koormuziek op het programma, „voor onze zingende paus". Optredens met onder meer muziek van Nederlandse componisten, zoals Badings, Monnikendam, het achtstemmig Te Deum van Hubert Cuypers. Dat wordt zingen in de Sint Pieter, de Sint Jan van Lateranen en de Sixtijnse Kapel. Jawel. Mogelijk ook een concert in Peruggia, festivalstad. Nauwelijks bekomen van de vermoeienissen en aandoeningen vliegt Verhoeff daarna linea recta door naar Kopenhagen, voor een „live" concert met Thijs van Leer (zoals die twee in eikaars buurt blijven, voorbeeldig) en het Deens Radio Philharmonisch Orkest in het beroemde Tivoli-park in de Deense hoofdstad. Opgenomen door de Deense teevee. Ook hier Music for the Millions, al zijn het er een stuk minder dan in de bondsrepubliek. En dan, eerder al, op 5 mei die medewerking aan de grote Bevrijdingsmanifestatie, met 6000 bezoekers in de Haagse Houtrusthallen, waar ook koningin Beatrix zal spreken, met verder een keur van befaamde Nederlandse solisten. Verhoeff treedt daar aan met Die Haghe Sanghers, gesteund door het Promenade Orkest. René Verhoeff krijgt nauwelijks de tijd om op adem te komen. In de spaarzame vrije uurtjes thuis kijkt hij naar voetbalwedstrijden op de buis of luistert naar vertrooiende romantische klanken, vooral die welke door Rogier van Otterloo op het volk worden afgestuurd. Dan is het weer vort met de geit Om veelbelovende of halsstarrige leerlingen de weg naar de succesvolle directie te wijzen. Nog dit jaar wil Verhoeff een „historische elpee" maken met muziek van Nederlandse componisten, gerealiseerd door Renè's gemengde koor Haga Can tare. Dat wordt ook weer uit de kunst met werk van de huidige cantor van de Oude kerk in Delft Piet van Amstel, en koorcomposities van vroegere cantores van die Oude kerk, zoals Cornelis Boscoop, 17e eeuw. In het Academisch Historisch Museum in Leiden dook Verhoeff een anoniem Kyrie van omstreeks 1600 op. „Op zo'n plaat zit ook de radio te wachten, om weer eens wat nieuws te hebben", weet René Verhoeff, die verder in het land workshops gaat leiden om dirigenten en koorzangers wat meer toegankelijk te maken voor het werk van Nederlandse componisten. „Dat is echt wel nodig", vindt René Verhoeff, de man van de doorbraak. TON PIETERS DSCHENDAM Leidschendamse kun- aars moeten worden betrokken bij het ;en van een kunstwerk bij de nieuwe thai van het sportcomplex „De Fluit", was gisteravond de mening van een 5* ïderheid van de raadscommissie voor tarele zaken die gevraagd was een keuze aken uit werk van twee Haagse kunste- s, J. Snoeck en W. L. Wagemans. ran de tien commissieleden steunden een il van de heer J. J. Roovers om het voor- te houden, het aanbod via de plaatselij- .mjers publiek te maken en gelegenheid te ge- t tot aanmelding. Volgens de wethouders J. tijer en G. L. Hendriks is de voornaamste dat de Leidschendamse kunstenaars niets ..raagd het destijds niet verstrekken van an de Leidschendamse kunstenaarsvereni- gevraagde lijst van adressen. Bij het skrecht had ene heer Van Leeuwen, inwo- van Leidschendam, al gevraagd waarom aanbesteding en architectenkeuze wel u baarheid was betracht en niet voor de l j, tenaars „die toch ook recht hebben op een mocratisch mogelijke besteding van over- ^gelden". itect Frencken, die een uitvoerige uiteen- g had gegeven over de twee ontwerpen, it voor een aantal ontwerpen afzonderlijk worden betaald en dat hiermee het be- v bare bedrag (24.000 gulden) aanmerkelijk worden aangetast. Soms wordt hiervoor tplossing gevonden door het vragen van ellen van inzicht", summiere schetsen die %iet betaald worden. Vanuit de commissie gewezen op het bestaan in Den Haag van ocumentatiecentrum waaruit heel eenvou- dressen van Leidschendamse kunstenaars e verkrijgen. Gevraagd naar de procedure dere gemeenten zei wethouder Meijer dat el kleinere gemeenten de 1%-regeling ge niet wordt toegepast. De wethouders be den het aanhouden in hoge mate, mede omdat het kunstwerk nu niet op de geplande datum van opening van de sporthal, 29 augus tus, gereed kan zijn. Wie het ook betreurd zul len hebben zijn de twee kunstenaars die broe derlijk naast elkaar op de tribune de beslissing afwachtten, een derde loopt nu misschien heen met het been waarom twee honden vochten. Wagemans had glasapplicaties bedacht voor vier ramen aan de gevel en evenveel ramen by het restaurant. Snoeck ontwierp een betonnen figuur, bekleed met handgevormde keramische tegels, op het buitenpleintje die binnen in 40 cm. hoge figuurtjes zou worden voortgezet. Voor aankoop van kunstwerken waarvoor dit jaar in Leidschendam tienduizend gulden be schikbaar is werd een werkgroep van drie ge vormd die zich nu waarschijnlijk ook met het kunstwerk bij de sporthal gaat bezighouden. De eerste 700 gulden gaan naar een de gemeente aangeboden aquarel van een reeds lang geleden opgeruimde Leidschendamse molen met op de achtergrond de torens van de Petrus- en Pau- luskerk en de historische Dorpskerk. Bij de rondvraag ontstond enige onenigheid over wie nou eigenlijk de oranjefeesten moet organiseren: de oranjeverenigingen in Leid schendam en Stompwijk (die dit sinds mensen heugenis doen) of de commissie voor culturele zaken die ook hiervoor bij verordening is aan gewezen. In een nog deze maand te houden ex tra-vergadering zullen in ieder geval de begro tingen van beide verenigingen worden beke ken. Op vragen over de muziekvereniging Cae-- cilia die de harmonie wil omzetten in een ge woon orkest zei wethouder Meijer dat hierbij het probleem van onvoldoende aanwas speelt. Volgens de heer Klein van de Culturele Raad, gaat het alleen om financiële problemen. De drumband, majorettes en minirettes blijven be staan. De Culturele Raad zal op verzoek van de commissie de moeilijkheden bestuderen en hiervan verslag uitbrengen. Kunst- en Antiekbeurs in kasteel Keukenhof LISSE Voor de veertiende maal wordt een kunst- en an tiekbeurs gehouden in het sfeervolle kasteel 'Keukenhof in Lisse. De beurs duurt van aanstaande zaterdag tot en met zondag 23 maart. De toegang bedraagt vijf gulden. Op de beurs zijn vijftien stands ingericht met antieke curiosa. Onder meer zijn er een collectie speeldozen en Hollandse bo demvondsten te bewonderen. Onder de topstukken van de beurs bevinden zich een unieke serie van drie Russische ikonen en een fraaie ring van koning Willem II. Tevens behoren poppen en oude prenten tot de bezienswaardigheden. De openingstijden zijn dagelijks van twee tot tien uur behalve op zaterdag, dan is de beurs van elf tot zeven uur geopend. Aanstaande zondag is de beurs van elf tot negen uur open en zondag 23 maart van elf tot zes uur. LEIDEN De ommekeer in speelstijl die werd ingezet met „Newkrassov" zet zich voort in „Freule Julie" van Strindberg, zo bleek gistera vond in het LAK. Baal heeft rich in dit stuk geheel op de tekst en invulling geworpen. Werd voorheen de tekst slechts als kapstok gebruikt waaraan de groep haar zo spe cifieke speelwijze kon ophan gen (hierbij ging men zo ver dat men de tekst aan het spel aanpaste), nu is het de tekst en de bedoelingen van de au teur die de basis van Baals voorstelling vormen. Met dit stuk heeft Baal defini tief een tiidperk afgesloten. „Nekrassov' had nog in zover re met het oude Baal te ma ken, dat het een satire was en daarmee nog van een dubbele betekenis voorzien was. Bo vendien was het op speciale wijze actueel, omdat men dit stuk over de Koude Oorlog in het licht kon zien van de tweede Koude Oorlog rond de kwestie Afghanistan. Met „Freule Julie" is Baal ech ter terecht gekomen in het re pertoire toneel, waarin het zich niet langer onderscheid van een groep als de Haagse Comedie. Ik doel dan niet al leen op de stukkeuze, maar ook op de speltrant. Het bete- kensvolle fysieke is verdwe nen uit het spel van Baal; de spelers bewegen omdat de tekst dat vereist of omdat ze lang genoeg stil gestaan heb ben, het is wat doelloos gewor den allemaal. De tekst is van Strindberg, niet langer van de spelers zelf, en ook niet echt eigen gemaakt door de spelers. „Freule Julie" was in Strind- bergs tijd (19e eeuw) goed voor een schandaal: een ware freule die zich afgeeft met een ordi naire huisknecht en hem daar voor van zijn verloofde moet aftroggelen, hoe iemand het in zijn hoofd kon halen zo'n stuk te schrijven, was onbegrijpe lijk. Ondertussen heeft het pu bliek al het een en ander mee gemaakt, en kan het veel ver der meegaan in de handelin gen en gevoelens van de freule en de huisknecht In de „Freu le Julie"-interpretatie van Baal wordt een psychologisch oorlog gevoerd, de oorzaken voor het handelen van de per sonages liggen niet in de maat schappij, maar in het heden en vooral verleden van de perso nages zelf. Met deze interpre tatie heeft Baal haar epische periode duidelijk achter zich gelaten, en is „makkelijker" en tegelijkertijd onherkenbaar geworden. LEIDEN De voorstelling door to neelgroep Theater van „De nachtegaal zong", gisteravond in de Leidse Schouwburg, moest na tien minuten worden onderbroken en vervolgens worden gestaakt wegens defecten aan het décor. Het handjevol toeschouwers dat de regen had getrotseerd, kon na een gratis kopje koffie onverrichterza- ke naar huis terugkeren. Voor dit stuk van Cecil P. Taylor had Theater uit Engeland een décor laten overkomen, dat daar permanent in een schouwburg had gestaan. Bij de repetities en bij de, naar men zei, zeer succesvol verlopen première, afgelopen woensdag in Arnhem, was er geen vuiltje aan de lucht geweest en hadden de wagens waarop grote delen van het décor tijdens de voor stelling verreden moesten worden, goed gefunctioneerd. Maar gisteravond in de Schouwburg reden ze zichzelf vast, zodat er geen beweging meer in te krijgen was. Bij het soort realistische toneel dat „De nachtegaal zong" naar ik vermoed is, zijn soepele scène-wisselingen essentieel en is een realistische aanduiding van de scène onvermijdelijk. De suggestie uit de zaal om dan maar zonder décor verder te spe len, werd door de woordvoerder van de groep terecht als niet realistisch van de hand gewezen. Mogelijk wordt het stuk op een andere avond overgespeeld. De men sen van Theater wilden wel. Het is de vraag of zo'n „reprise" in de planning van de Schouwburg past PAUL VAN DER PLANK Aan de Rooseveltstraat 60 is de groothandel in speelgoed, klokken enz. Veenendaal Bel gië n.v. in staat van faillisse ment verklaard. Aan de Leuvenstraat 67 is het typeburo „Text All" geves tigd. Aan het Begoniadal 3 is Bo- dijn Constructies b.v. i.o., beto- nijzervlechtersbedrijf, geves tigd. Aan de Anna van Saksen- straat 9 is H. Gaasbeek, aanne mer van timmerwerken van niet bouwkundige aard, geves tigd. Aan de Haarlemmerstraat 35 is het café „De Kenneweg", eig. Th. F. M. Nijssen voortge zet door E. A. Th. Sliggers. Aan de Brandts Buyskade 4- 8 is ',,'t Karrewiel", siroopwa- felbakkerij, opgeheven. Aan de Morsweg 3 is de an tiekhandel „La Bergère", eig. H. Bergers als filiaal van Morsweg 5 voortgezet door J. E. Goudeau. Aan de Morsweg 5 is de dro gisterij „De Klaproos", EIG. H. Bergers voortgezet door J. E. Goudeau. Van de Apollolaan 410 is het ass.kantoor „Zuid West" onder de nieuwe handelsnaam „Staal Assurantiën", verplaatst naar Flevoweg 13. Aan de Roemer Visscher- straat 26a is W. Evers-Cramm, fabricage van- en handel in zelfgemaakte damesbovenkle- ding vanuit een woonhuis, ge vestigd. Aan de Vondellaan 41 is bij de Ton Menken IJsbaan te vens het cafébedrijf van A. Zalm gevestigd. Aan de Korte Mare 12 is in een leegstaand v.m. dameskap salon, „Vermeer Enterprises", groothandel import en export en comm.handel in roerende goederen gevestigd. Aan de Corantijnstraat 57 is C. A. Carels-van Hameren, schoonmaakbedrijf, gevestigd. Aan de Flevoweg 13 is „Het Slaapkamercentrum" van Jan van der Klugt gevestigd. tERWOUDE De nieuwe kleuterschool Iielhof wordt vrijdag 21 maart geopend, ruim een maand geleden de „Klaverwei en nieuwe deuren opende betekent deze êle opening dat alle scholen in Zoeterwou- fp nu in het jasje zitten, dat in ieder geval precies pas zit Met de bouw van en de 'erweide èn de Hummelhof is daarom ook „£?niit gelopen op de intregratieplannen erfn kleuter- en lagere school, die in 1983 in tehele land gestalte moeten krijgen. De meihof is zodanig tegen de Sjaloomschool rsli n school gesproken kan worden, maar ook in het gebouw zelf. ,yl ijlet was een dure en moeilijke aangelegen- |Tomdat we tegen de Sjaloom aan moesten bou- Waar de lessen gewoon door gingen. Boven- nigi de eerste Paal P33 23 maart 1979 de grond de enorme strenge winter. Na de zo- "«antie in augustus 1979 is de kleuterschool dan wel in gebruik genomen maar de speelzaal bij voorbeeld was nog niet klaar. De start was dan ook niet erg mooi, maar het resultaat nu is werkelijk fantastisch. De sfeer is nu echt huiselijk". Ook aan het aanzicht van de school is veel aan dacht besteed. Een palissade en een kunstwerk moeten straks de scheiding tussen de twee speel plaatsen gaan vormen. De paaltjes zijn in de vorm van een driehoek, een halve cirkel en een vierkant geplaatst „Voor de kunstwerken, want ook bij de Klaverweide komt er een", aldus De Jong: „is ge bruik gemaakt van de 2% regeling in samenwer king met de gemeente. Het kunstwerk bij Hum melhof en Klaverweide gaat 3x3=9 heten en wordt door de heer Littel uit Zeeland uitgevoerd in rood, geel en blauw. De vijfkantige pilaren van ver springende hoogte zullen in het afgepaalde vier kant komen. Bovendien zal de boom die door de gemeente bij de opening geplaatst zal worden ook een belangriike functie als breekpunt in het aan zicht vanaf de Ambachtsherenweg vormen. De be doeling is gewoon dat de mensen bij zichzelf den ken „wat ziet dat er leuk uit", als'ze voorbij de school rijden". Paul Warmerdam en Lia Kouwenhoven, respectie velijk hoofd van de lagere school en hoofdleidster van het kleuterschoolgedeelte, hebben vooral hun mond vol over de integratie, die nu al geweldig verloopt. Lia: „De integratiehal, die van Sjaloom naar Klaverweide loopt, wordt ook als zodanig ge bruikt. De kleuters en de klassen één en twee ma ken volop gebruik van de ruimte. Ook de weeko peningen met de kleuters en alle andere klassen zijn erg leuk. Elke klas verzorgt een keer de ope ning, de andere groepen kijken dan. Na Pasen ko men er ook weekafsluitingen en af en toe doen we het alleen met de kleuters en de klassen een en twee. Natuurlijk zijn bok de gezamenlijke projec ten en feesten en het gezamenlijk oudercomité een teken van uitstekend functionerende integratie". Paul vindt dat het samengaan zo op natuurlijke wijze gebeurt. „Gevoelsmatig heb ik het ook steeds over", we openen vrijdag in plaats van over „Hummelhof opent". Een cadeau van Sjaloom aan Hummelhof past dan ook eigenlijk helemaal niet We zitten al zo dicht bij elkaar, vooral omdat we als mens al nader tot elkaar staan, we hebben het zelfde doel voor ogen. En bovendien is het ope ningsfeest ook een beetje voor de nieuwe fietsen stalling die gerealiseerd is en de aula die met een schuifwand en een nieuwe vloer enorm verbeterd is", aldus Paul. Ook de speelplaatsen buiten zijn beide voor kinde ren van 4 tot 12 jaar tegelijk toegankelijk. Wel is het de bedoeling dat aan de Hummelhofkant de rustige spelletjes worden gedaan, terwijl aan de an dere kant van palissade en kunstwerk, die nadruk kelijk niet als een afbakening maar als een soort rustpunt bedoeld zijn, de wat drukkere spelletjes gedaan kunnen worden. Zowel de kinderen als het onderwiizersteam zijn dus erg blij met de verhuizing van de oude Hum melhof naar de Veldzichtstraat. De oude Hummel hof werd in 1965 geopend en in 1972 uitgebreid met een derde lokaal (in dit laatste lokaal is kort geleden de bibliotheek gestart) en vertoonde ern stige bouwkundige mankementen. Vrijdag 21 maart belooft dan ook voor allen een feestelijke dag te worden. De kinderen komen pas om 11 uur op school en kunnen dan tot 2 uur aan allerlei acti viteiten deelnemen, waar zelfs lekker eten bij hoort Om half drie volgt dan de officiële opening door de heer G. W. van der Meer, oud-bestuurslid, tezamen met een leerling van de Sjaloom, gevolgd door het officiële gedeelte van de receptie. Vanaf half vijf zijn alle ouders welkom op de receptie. De dag daarna is er van 11 tot 1 uur een open dag voor heel Zoeterwoude. Er zijn o.a. twee filmhoe- ken. Eén met allerlei gebeurtenissen vanaf augus tus 1979 en één over de historie van de Sjaloom school. Ook is er een stekjesmarkt. „En dat is niet alleen om op die manier nieuwe planten de school in te krijgen, maar vooral ook een symbool", vol gens Paul en Lia gezamenlijk. „De opening bete kent immers een nieuw begin en bovendien zijn we momenteel bezig met een projekt „Energie", waarin zonne-energie een belangrijke rol speelt"

Leidse Courant | 1980 | | pagina 5