Horeca Leiden en studenten pleiten voor versoepeling openingsti Het zoeken naar vestigingsplaats Backer Co duurt nog voort Gekraakte panden Breestraat staan op de monumentenlijst VAKBONDEN BLIJVEN VECHTEN VOOR BEHOUD BEDRIJF IN LEIDSE REGIO Gemeente geeft voorkeur aan metalen paaltjes „Iets naar voren" SLOOP NIET ZO MAAR MOGELIJK Weinig kans op barakkenbouw in Leeuwenhoek Leidse PSP stelt werk groep in Leidse Studentenbond: bebouwing Leeuwenhoek is pure noodzaak STAD LEIDGC COURANT VRIJDAG 14 MAART 1980 PAGINA 3 LEIDEN Horeca Nederland af deling Leiden en de Leidse stu dentenverenigingen hebben in een brief aan het Leidse college van b en w hun verontrusting over de op handen zijnde nieuwe ontwikke lingen met betrekking tot eventu ele wijzigingen in wettelijke slui tingstijden van de horecabedrij ven in Leiden kenbaar gemaakt. „Wij streven naar een uitbreidine van de openingstijden van de ho reca op vrijdag en zaterdag naar 03.00 uur en het handhaven van de positie van de C-vergunnning-hou- ders," aldus de Horeca Nederland afdeling Leiden en de studenten verenigingen (C-vergunnninghou- ders) in een brief aan het college. Horeca Nederland ijvert al jaren voor de verruiming van de ope ningstijden en stelt daarom voor de sluitingstijd op vrijdag en zaterdag te verruimen tot drie uur voor alle ho recabedrijven voor een proefperiode van een jaar. In deze periode kan de behoefte aan de verlating van het sluitingsuur ruimschoots worden aangetoond, zo meent Horeca Neder land. „De belangen van Horeca Leiden en de C-vergunninghouders alsmede van vele inwoners van Leiden lopen parallel. Bovendien stellen Horeca Leiden en de C-vergunnninghou- ders, dat, bij een verruiming van de sluitingstijd, zij elkaar niet of niet wezenlijk beconcurreren, indien van de zijde van de C-vergunning hou ders een correct toelatingsbeleid wordt gevoerd," aldus Horeca Lei den en enkele C-vergunning hou ders (waaronder de studentenvereni gingen). Met de komst van de nieuwe rege ling, die aanstaande maandag in de gemeenteraad wordt besproken, vre zen de briefschrijvers dat het voort bestaan van de C-vergunningen in gevaar wordt gebracht. Indien de al gehele ontheffing van voor C-ver- gunnninghouders wordt beperkt, zal de overlast in de gehele stad ver spreid worden en moeilijk te beheer- en zijn", aldus de brief. LEIDEN Districtsbestuurders van de in dustriebonden FNV en CNV en de directie van Backer Co blijven voorlopig naarstig zoeken naar een mogelijke lokatie in de re gio om het bedrijf in bakkerij-grondstoffen te kunnen vestigen. De voorlopig onderzoch te mogelijke vestigingsplaatsen voor het be drijf in de Leidse regio heeft echter nog niet veel resultaat opgeleverd. De Industriebonden hebben volgende week een gesprek met de wethouder van economische za ken, mevrouw J. Fase over een mogelijke vesti gingsplaats van het bedrijf in Leiden, waardoor de werkgelegenheid voor de 87 werknemers van Backer en Co. gewaarborgd blijft. Ook de directeuren van het bedrijf, R. Diepenbrock en .1,Rietschoten zouden een mogelijke vestigings- JJJ' fiats voor hun bedrijf in de regio nog nader dien onderzoeken. Op 27 maart heeft er weer #n gesprek plaats tussen de bonden en de di rectie van Backer en Co. Districtsbestuurder G. Honing van het FNV zegt er echter voor te wil len zorgen dat de werknemers van het bedrijf voor Pasen Zullen weten hoe de zaken ervoor staan en of een verhuizing in de regio haalbaar is. Zoals bekend is er enige tijd geleden in het be drijf van Backer Co aan de Derde Binnen vestgracht onrust ontstaan bij de werknemers naar aanleiding van geruchten over een ver huizing van het bedrijf naar de Noord-Brabant- se plaats Made. Het bedrijf dat reeds 132 jaar in Leiden is gevestigd, heeft 57 werknemers uit Leiden in dienst. Directeur van Backer Co. de heer Van Rietschoten is tevens directeur van een importbedrijfje van zuid-vruchten, Fe lix Cohen b.v., dat in in het pand van Backer en Co. is gevestigd. Hier werken 30 personen. Volgens de directie van Backer Co zou een verhuizing van het bedrijf naar elders noodza kelijk zijn omdat het bestemmingsplan voor Noordvest het bedrijf niet langer toestaat. Daarbij zou de vestiging van het magazijn van het bedrijf aan de Rooseveltstraat de nodige vervoersproblemen opleveren, die economisch gezien niet veel langer gehandhaafd kunnen blijven. LEIDEN Het Leidse colle- van burgemeester en wet houders heeft naar aanlei ding van vragen van het ge- m meenteraadslid Beijen (PPR) laten weten dat de 1 gemeente bij de keuze van het soort paaltjes dat wordt ^gebruikt ter bestrijding van g; de parkeeroverlast de voor- [keur geeft aan de degelijke metalen roodbruine paaltjes. Bij monumenten in de bin nenstad gebruikt men echter no liever de meer toepasselijke natuurstenen paaltjes. De heer Beijen wilde van de gemeente weten welk beleid er wordt gevoerd ten aanzien Z Van de paaltjes. De aanleiding hiertoe was de door hem gesig- sl: naleerde ontsierende situatie lie in de stad is ontstaan door dat steeds vaker paaltjes (met name de stenen exemplaren) worden omvergereden, om- vergeduwd, uitgegraven of op een andere wijze worden ont- 1 worteld. .Een speciale ploeg van de af deling bestratingen van de Dienst der Gemeentwerken is heiast met het plaatsen, ver- nieuwen of rechtzetten van de Paaltjes. Ondanks de grote in zet van deze ploeg is het van wege de enorme toename van het aantal paaltjes en de daar- 0, ®ee gepaard gaan de stijging 1{jl van de schade niet altijd mo- on gelijk direct herstel te plegen. Als de paaltjes vaak worden I omgereden wordt bekeken of de plaats van de paaltjes nog e° Wel voldoet en of niet andere, >ei dan wel aanvullende voorzie- "'ngen moeten worden getrof fen. Als de paaltjes moedwillig Worden vernield of verwijderd ais wordt bekeken of er niet een jn 'andere (zwaardere) constructie r moet worden toegepast, zoals el bijvoorbeeld in de Hoogstraat jes (pteurd is. De metalen „Lei- ro' denaartjes" zijn aan de voet ld v®rsterkt met een metalen ji Pbat, hetgeen een goede con- fb^jjctie is", aldus het college m het antwoord op de vragen jjj van de heer Beijen. Toen een inwoonster van Noordwijk haar Zonder in te stappen ontgrendelde zij de auto nog 'iets naar voren' wilde zetten, was remmen om de auto een klein zetje te geven, zij kennelijk vergeten dat het parkeervak aan de Oude Vest schuin afloopt. Om 9.15 uur Eenmaal vrij van de handrem nam de auto parkeerde zij gisterochtend haar auto voor de 'de benen' en belandde in het water van de schouwburg maar vond bij nader inzien dat Oude Vest. De brandweer viste de wagen la de wagen nog te veel op de rijbaan stond. *er °P de da9 uit bet water. LEIDEN De panden aan de Bree straat 6 en 8, die onlangs door een aan tal jongeren werden gekraakt, blijken op de monumentenlijst te staan. Dit be tekent dat de sloopplannen van de ei genaar van het gebouw, de AMRO- bank, niet zo makkelijk zullen kunnen worden uitgevoerd. Een sloopvergun ning zou slechts kunnen worden ver leend door de minister van CRM. Iets wat echter, gezien het schaarse aantal monumenten, niet vaak wordt gedaan. De gevels van de beide gekraakte pan den aan de Breestraat zijn voor een groot deel uit de 18e eeuw en gedeelte lijk uit de 19e eeuw. De plannen van de AMRO-bank tot sloop van de panden, om er een nieuw te bou wen kantoor te vestigen, ter vervanging van het filiaal aan het Rapenburg, zouden hiermee mogelijk op de tocht komen te staan. Een woordvoerder van de AMRO- bank zegt desgevraagd dat men niet op de hoogte is van het feit dat de panden op de monumentenlijst staan. Men zou daarover nooit enig bericht hebben ontvangen. De mededeling dat de panden op de monu mentenlijst staan verbaast hen. De beschadigingen aan vloeren en muren in het gekraakte gebouw, die door de AMRO-bank zouden zijn toegebracht, zou den volgens een woordvoerder van Monu mentenzorg mogelijk niet rechtmatig zijn. Dit omdat het pand nog een woonfunctie heeft. De vernielingen zouden er namelijk mogelijk op gericht kunnen zijn om het pand onbewoonbaar te maken. Zolang nog geen ontheffing van de woonfunctie bij de gemeente is aangevraagd, is iets dergelijks onwettig. Bij de AMRO-bank wijst men genoemde beschuldigingen van de hand. De beschadigingen, bestaande uit gaten in muren en vloeren, zouden tot doel hebben om na te gaan hoe de panden zijn gebouwd. Men kan op die manier nagaan hoe dik de muren zijn en hoe de funderin gen van het gebouw zijn aangebracht. Dit met het oog op mogelijke verbouwingen. De gaten zouden verder zo, deskundig zijn aangebracht, dat alles weer gemakkelijk in de oude staat zou zijn terug te brengen. LEIDEN De Stichting Leidse Studentenhuisves ting (SLS) heeft hij de ge meente Leiden een voorstel ingediend voor de bouw van een aantal noodbarak- ken langs de Poelwetering in het stadsdeel de Leeu wenhoek. De barakken zou den de tijdelijke woon plaats moeten worden van circa 100 studenten die in verband met de de nieuw bouw van het Academisch Ziekenhuis hun paviljoens aan het Piet Paaltjenspad nog deze maand dienen te verlaten. Het Leidse colle ge van b en w zou het voor stel van de SLS nogal „tweeslachtig" vinden, om dat de universiteit zelf ook sceptisch staat tegenover woningbouw op het om streden Leeuwenhoek-ter rein. Met de naderende start van AZL -n SLS over tijdelijke korte termijn een oplossing de nieuwbouw van het AZL voor het huisvestingspro- voor ogen (de bouw zou aan- bleem van de studenten staande maandag moeten be- wordt gevonden. Onderhan- ginnen) is het voor de SLS delingen tussen gemeente, dringende noodzaak, dat op manlaan zijn op niets uitgelo pen. Het plan voor de voorlo pige herhuisvesting van een aantal studenten in het zus terhuis Nieuweroord aan de Wassenaarseweg is op een „te hoge huurprijs" van de ka mers afgeketst Ook het jongste voorstel van de SLS (universiteit) zou gezien de reacties van de gemeente weinig kans van slagen heb ben. Op het stadhuis heeft men zo zijn twijfels over de financiële haalbaarheid van het projet Mede op basis van deze ai tumenten en van de huidige t scussies rond de beveiling va de Leeuwen hoek, is er Weinig hoop dat de gemeente de aanvraag voor een bouwvergunning van de SLS zal goedkeuren. Om raadsleden bij te staan LEIDEN De afdeling Lei den van de Pacifistisch So cialistische Partij zal voor taan haar beleid in en bui ten de gemeenteraad laten bepalen door een speciale raadswerkgroep. In de jaar vergadering van de PSP werd besloten tot de instel ling van deze raadswerk- groep, die uit 13 leden be staat, waaronder de twee fractieleden en de fractieas sistent. Zoals bekend besloot de Leidse PSP onlangs de werkzaamhe den van haar twee gemeente raadsleden, mevrouw A. Pon sen en de heer J. van der Put ten voorlopig op te schorten omdat er onvrede was ont staan over de wijze waarop het tweetal functioneert. De twee raadsleden nemen momenteel niet deel aan gemeenteraads- en commissievergaderingen. De PSP zal over twee maan den op een ledenvergadering de werkwijze van de raads werkgroep bespreken en be kijken of de werkgroep daad werkelijk in staat is het ge wenste raadsbeleid uit te voe ren. De PSP laat in een ver klaring weten dat het beleid van de fractie in de gemeente raad er altijd op gericht zal zijn het PSP-standpunt naar voren te brengen. Verder zal getracht worden samen met andere linkse fracties of raads leden invloed uit te oefenen op het concrete beleid. De afde lingsvergadering vertrouwt erop dat de fractie binnen de haar geboden mogelijkheden alles zal doen om het verkie zingsprogramma en de uitspra ken van de ledenvergadering uit te voeren. Er is op de jaar vergadering een nieuw afde lingsbestuur gekozen met on der meer als opdracht de dis cussie over de structuur van de afdeling en de mogelijkhe den tot decentralisatie daarvan in de afdeling te stimuleren. Voorstellen in die zin zullen uiterlijk voor de zomer aan de leden moeten worden voorge legd. Daarbij is gesteld dat het bestuur er aan moet werken zoveel mogelijk leden bij het afdelingswerk te betrekken, aldus de PSP in haar verkla ring. SIMA VI-actie SIM A VI viert dit jaar het 55-jarig bestaan. Van 17 tot en met 23 maart zal er weer in Leiden en omstreken worden gecollecteerd voor directe medische hulp aan de Derde Wereld. Ook kunnen bijdragen worden gestort op giro nummer 300100 van SIM AVI, Haarlem. Voor informatie over SIMA VI kan men in Leiden terecht bij de dames Bal- jon-van den Ende. Smit-Knibbe en Onvlee-Bruijel. Franse films In het Kijkhuis aan de Vrouwenkerkkoorstraat wordt volgende week de cyclus rond de Franse film voortge zet met de vertoning van „Les Valseuses" van Ber- trand Blier uit 1974 op maandag 17 maart. De hoofdrol len worden gespeeld door Gerard Depardieu, Miou- miou, Patrick Dewaers en Jeanne Moreau. Donderdag 20 maart staat de vertoning van het klassieke meester werk „l'Passion de Jeanne d'Arc" uit 1928 op het pro gramma. Beide films worden tweemaal vertoond en wel ofn acht uur en om kwart over tien. Vrijdag 21 maart staan twee extra-filmvoorstellingen op het pro gramma. Om acht uur en om elf uur wordt dan een film van de Italiaanse meester Frederico Fellini ver toond. De film behandelt het verhaal van een oudere vrouw die baar illusie overwint en daarna pas echt volwassen wordt Eerste paal De wethouders Waal (ruimtelijke ordening) en Schoute (volksgezondheid) zullen woensdag 19 maart gezamenlijk de eerste paal slaan voor de tijdelijke huisvesting van be jaarden op het bouwterrein aan de Schubertlaan in Leiden Zuid-West. Op het terrein zal een semi-permanent bejaar dentehuis verrijzen dat zal worden bewoond door bewo ners van Leidse bejaardenoorden die gerenoveerd worden. De officiële handeling wordt om half vier verricht. Na af loop is er voor de genodigden een ontvangst in de recrea tiezaal van het bejaardencentrum „Haagwijk" aan de Bee- thovenlaan 2 in Zuid-West. Jeugdkamerorhest Het concert dat het Jeugdkamerorkest Leiden vana vond in de Zuiderkerk zou geven, gaat niet door. In plaats hiervan wil het orkest onder de altijd inspire rende leiding van dirigent Henk Briër concerteren op vrijdag 18 april in de Zuiderkerk. Kindervoorstelling Een werkgroep van het LAK brengt zondag 16 maart de kindervoorstelling „Moeten is niet leuk" in het theater aan het Levendaal 150. Het stuk staat in het teken van het the ma protest. Het gaat over kinderen die van hun onderwij zers een stukje voor de ouderavond moeten opvoeren, het geen met de nodige tegenzin gepaard gaat. De voorstelling begint om drie uur. Krisztina de Chatel Dansgroep Krisztina de Chatel brengt morgen de dans voorstelling „Lines" in het LAK-theater aan het Le vendaal 150. In „Lines" bewegen vijf danseressen zich (gedeeltelijk op muziek van Phil Glass) volgens vaste lijnen en patronen op een vlak dat wordt omsloten door staande TL-armaturen, waarmee een wisselende belichting wordt verkregen. Voor de pauze wordt een aantal kleine balletten opgevoerd, dat zijn achtereen volgens „Afwijkend" (voor drie danseressen op mu ziek van Xenakis), „Aan Jou" (een solo van Jose Way) en „Variaties op een thema" (een solo van Krisztina de Chatel. LEIDEN „Indien er acti viteiten op het Leeuwen hoek-terrein plaats hebben, die zelfs bij maximale bevei liging problemen opleveren, dan dient de Rijksuniversi teit Leiden zich af te vragen of het verantwoord is deze activiteiten nog langer in Leiden plaats te laten heb ben," aldus stelt de Leidse studentenbond (LSB). De LSB heeft een concept-motie opgesteld, waarin wordt ge steld, dat aan de wensen van de gemeente met betrekking tot de bestemming van de Leeuwenhoek voor woning bouw zoveel mogelijk tege moet gekomen moet worden. De Studentenbond is van me ning, dat de universiteit onder ogen moet zien, dat de wo ningnood in Leiden onaan vaardbare proporties heeft aangenomen en dat begrip op gebracht moet worden voor de problemen van de Leidse be volking. De LSB constateert in het con cept, dat zeker wat betreft de sociale woningbouw en jonge renhuisvesting er voor de ge meente geen alternatieven zijn voor de bebouwing van de Leeuwenhoek. Er is een ver volg onderzoek noodzakelijk om na te gaan welke veilig heidsmaatregelen noodzakelijk zijn, aldus de concept-motie. De LSB verzoekt het college van bestuur van de Universi teit derhalve met de gemeente te overleggen in hoeverre aan de wensen van de gemeente tegemoet gekomen kan wor den. Tevens verzoekt de LSB het college van bestuur van de RUL fondsen aan te werven voor het treffen van veilig heidsmaatregelen om risico's voor studenten, personeel en toekomstige omwonenden te minimaliseren.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3