jEr is nooit wat aan planning gedaan, ledereen rommelde maar wat aan Israël zit >p kruitvat Onafhankelijkheid Rhodesië uitgesteld Nieuw Iraans parlement heeft lot gijzelaars in handen Engels hotel ontsmet na ontdekking van legionairsziekte NIEUWE SURINAAMSE MINISTER VAN PLANNING: SIP»" l Sfl IRANIERS VANDAAG NAAR STEMBUS bommeldingen voor daamse scholen in Brussel Afghaanse guerrilla's veroveren stad Asmar Geen schot in Britse staalstaking Oostenrijk erkent PLO ommekeer ommekaoi ^BUITENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 14 MAART 1980 PAGINA 15 esti •ARAMARIBO Drs. Armand Zunder, en in Nederland afgestudeerd econoom, iet politiek actief en momenteel hoofd an het planbureau van het Surinaamse rw ilnisterie van opbouw en planning, gaat irdiit ministerie naar alle waarschijnlijk- drieid leiden (zie ook pagina 1). Helemaal ot i cker was zijn benoeming tot minister isteravond nog niet, maar de kans erop T^) i zeer groot. „Toch word ik liever onder- y' ünister van planning. Dat overzie ik be- er ir, dat is een grote uitdaging. Ik heb al- Si jd ervan gedroomd de planning in han- en te nemen in dit land". Aldus de 33-ja- ge econoom, die eerder deze week een >ed betaalde baan bij de Vereniging Su- naams Bedrijfsleven liet schieten, om »t het nieuwe (zaken)kabinet toe te ss^unnen treden. rs. Zunder vindt het een uitdaging, Suri- pme uit het economische slop te moeten den en de Nederlandse ontwikkelingsgel- en beter te besteden. I ij erkent volmondig, dat er tot nu toe geen iit is terecht gekomen van de Surinaamse v elvaartsplanning, ondanks het feit dat Ne- rland per werkdag ongeveer anderhalf iljoen in de Surinaamse economie heeft pompt. De helft van het geld moest aan ejJeinschalige industrieprojecten worden be- Tted, een kwart aan sociaal-educatieve za- >n en een kwart aan infrastructurele pro ven. In de praktijk kwam daar niets van recht. Onder aanvoering van dr. Essed, der premier Arron afwisselend minister van opbouw en directeur van het planbu reau, heeft men zich met man en macht op de infrastructuur geworpen, waarbij vooral het grote Surinameproject (de bouw van de Cabalebodam en de aanleg van een spoor lijn) tot de verbeelding spraken. Het natio naal bewustzijn werd er in ieder geval flink mee opgepoetst, hoewel er in feite maar een klein deel van de Nederlandse ontwikke lingshulp (400 miljoen van de 2,7 miljard gulden) werd gebruikt. „Doodzonde", geeft minister (we zullen hem alvast zo noemen) Zunder ogenblikkelijk toe. „Daar komt nog bij dat de rest van die 2,7 miljard inmiddels ook al een bestem ming heeft gekregen. Weet je wat het grote manco is in dit land? We hebben eigenlijk nooit iets aan planning gedaan. Alle minis teries hebben los van elkaar allerlei eigen projecten opgezet. Er is nooit iets interde partementaal gecoördineerd. Men rommelde maar wat op eigen houtje aan", zegt Drs. Zunder, die zich hierover duidelijk kwaad maakt. Voor de weggetrokken Nederlanders kan de nieuwe minister niet veel waardering op brengen. „Ze hebben Suriname in een bij zonder deplorabele toestand achtergelaten. We hebben hier niet eens een brug over de Surinamerivier en in Holland hebben ze over elk plasje een grote stalen brug." Toch mag, volgens hem, de schuld niet helemaal bij de Nederlanders worden gelegd. Het is de Surinamers misschien tè gemakkelijk ge maakt. „Men heeft zich helemaal blind ge staard op die ontwikkelingsgelden. Er is nooit een serieuze poging gedaan om vanuit zo'n eigen visie ook andere financierings bronnen aan te boren". Over wat hij als minister van opbouw gaat doen zegt drs. Zunder: „Behalve bauxiet, rijst en garnalen produceren we nauwelijks. We zijn volkomen afhankelijk van buiten landse import. Ik kan me voorstellen dat de Nationale Militaire Raad richtlijnen geeft voor verhoging van de eigen voedselpro- duktie. Er moet over de hele linie een goeie planning komen. In samenwerking met an dere ministeries en in samenwerking met het bedrijfsleven." Op de vraag of Suriname genoeg ambtena ren heeft om die programma's uit te voeren kan zonder meer ,ja" worden geantwoord. Op de vraag of er voldoende bekwame amb tenaren zijn zegt de heer Zunder: „Een groot gedeelte van de goede ambtenaren is weggegaan, of naar het particuliere bedrijfs leven of (en voornamelijk) naar Holland. Ik heb geen grote verwachtingen over hun hun terugkeer. Afgezien daarvan vind ik, dat we het hele ambtenarenapparaat moe ten verkleinen. We hebben te veel ambte naren. En de mensen kunnen beter thuis zitten en een inkomen ontvangen dan in de weg lopen". Over de opheffing van de grote werkloos- hied (een kwart van de beroepsbevolking) heeft de nieuwe minister opvallende denk beelden. „ik denk aan arbeidsgewennings- kampen, waarin we vooral de jongeren een vak kunnen laten leren. We moeten dan wel zorgen voor een uitermate goede door stroming, vooral in de bouw- en constructie- sector, waar nu veel Guyanezen werken als gastarbeider." De minister praat verder over een grote groep zogenaamde „disgraced workers", mensen die nergens terecht kun nen omdat ze de verkeerde opleiding heb ben gevolgd, waar hij aan toevoegt dat van de onderwijsstructuur niet veel deugt. „De mensen is altijd voorgehouden, dat ze een witte-boordenbaan zouden krijgen. Nu dat niet lukt voelen ze er ook niets voor om an dere, „minderwaardige" baantjes te doen, waarmee ze hun sociale status en die van hun familie omlaag halen. Deze mensen zien het in Suriname niet meer zitten." De heer Zunder geeft onomwonden toe, dat hij de zeker 30.000 ambtenaren die Suriname te veel heeft, ook wil laten omscholen. „Jaze ker, maar wel met handhaving van hun sa laris, totdat ze elders hun brood kunnen verdienen. Die sanering zal het overheidssp- paraat heel wat minder gaan kosten en te vens krijgt de staat hogere inkomsten uit de nieuwe bedrijvigheid". Over de duur van zijn ministerschap zegt de 33-jarige econoom, „ik denk zelf aan een pe riode van twee jaar. Dan zullen er weer nieuwe verkiezingen komen en een nieuwe regeringsploeg. Maar ja, het kan natuurlijk ook voor drie weken zijn. Je weet niet wat er gebeurt". Hij gelooft dat de militaire machthebbers het land een stuk de goede richting in kun nen duwen. Anderzijds beseft hii de enorme druk waaraan de Nationale Militaire Raad bloot staat. Verder prijst hij de houding van Nederland in dit verband. „Deze hele zaak zou zijn mislukt als de Nederlandse regering had gezegd: geen cent meer. En dan hadden de jongens hun wapens kunnen inleveren en een ticket naar Holland kunnen kopen". Overigens wil hij graag nog even kwijt, dat de ontwikkelingshulp veel onevenwichtig heid heeft gebracht in de Surinaamse sa menleving. „Er is een enorme vraag naar bouwvakkers en andere vaklieden. Er zijn veel mensen naar de overheid en naar Ne derland vertrokken, met als gevolg dat voor de lege baantjes veel gastarbeiders kwamen. Een verschijnsel dat alleen rijke landen kennen. Ook de bouwprijzen zijn enorm ge stegen. De woningbouw ligt twee jaar achter op het schema en een aantal projecten is sterk vertraagd nu de bouwprijzen stijgen." Minister Zunder bevestigt dat vooral de Ne derlandse ingenieursbureaus geprofiteerd hebben van de vaderlandse geldstroom. Niet geheel onterecht, want de Hollanders had den de know how. Maar het gevolg is wel, dat de Surinamers weinig gebouwd hebben aan een bestand van eigen dekundige bu reaus. Zunder wijst in dit verband ook nog op een naar zijn mening „enorme slimmig heid" in het verdrag met Nederland. „Kapi taalgoederen, die niet in arme landen te koop zijn, en dat is meestal zo, moeten we bij voorkeur in Nederland kopen, hoewel Japan goedkoper kan zijn". Tenslotte verklaart Zunder zich geen tegen stander van het grootse West-Surinamepro- ject. „Nee, we moeten de rijkdommen aan bauxiet en energie snel ontwikkelen. Geef dat maar in handen van grote buitenlandse particulieren en maak er een produktie- planning van. Ik zie natuurlijk het liefst dat het gevonden bauxiet ons land als alumini um verlaat maar ik zie weinig heil in kolo nisatie van het gebied. En wat het omstre den Corantijnkanaal aangaat, daar zie ik veel in. Je kunt er een krachtige landbouw- middenstand mee opbouwen. Daar heeft dit land behoefte aan. Je ziet het aan het leger. Het kader vormt de ruggegraat". aaKMUtram*.if-a*;»,/.w5a«* i 1 i Iraanse vrouw met traditionele sluier bekijkt in Teheran de lijst van kandidaten waaruit van- "j kan worden gestemd. TEHERAN Vandaag wordt in Iran de eerste ronde gehouden voor de ver kiezing van een uit 270 leden bestaand parlement Hoewel alle groeperingen in Iran kandidaten mogen voorstellen, zal het waarschijnlijk een touwtrek ken worden tussen twee grote blokken: de islamitische republikeinse partij (IRP) die de geestelijkheid naar de ogen ziet en de aanhang van president Abolhassan Bani-Sadr. Nog voor het is gekozen is al gezegd dat het parlement van Iran opgezadeld zal worden met een van 's werelds neteligste problemen, de zaak van de Amerikaanse gijzelaars in Iran. Door de leden van de Revolutionaire Raad, onder wie president Abolhassan Bani-Sadr, is immers gesteld dat het parlement de voorwaarden zal moeten vaststellen voor de vrijlating van de 50 gegijzelden die sinds 4 november vorig jaar worden vastgehouden. Van de Islamitisch Republikeinse Partij (IRP) zal mogen worden verwacht dat zij achter de eis van de studenten zal staan dat de sjah en zijn kapitaal naar Iran moe ten worden teruggestuurd. De volgelingen van Bani-Sadr zullen waarschijnlijk met minder genoegen nemen, gezien de ver klaring van Bani-Sadr dat de kwesties van de gijzelaars en de kwestie van de riah afzonderlijke kwesties zijn. De verkiezingen van morgen zijn geba seerd op het beginsel van de absolute meerderheid'. Die kandidaten die 50 pro cent plus van de eerste kiesronde halen, zijn automatisch gekozen. Zij die tussen de 40 en 50 procent halen doen, op 3 april aan een tweede ronde mee. De IRP zal erop gebrand zijn het beter te doen dan in de presidentsverkiezingen van januari, toen haar kandidaat niet kon worden gekozen omdat de man in kwestie van origine een Afghaan was. Doel van de partij zal ongetwijfeld zijn Bani-Sadrs handen te binden zo ver als de vage grondwet dit toelaat door een parlement waarin zij de lakens uitdeelt en, als dat mogelijk is, een IRP-premier. Bani-Sadr heeft verkozen het te stellen zonder officiële politieke partij, maar vo rige maand organiseerde hij een „een heidscongres" van aanhangers uit uiteen lopende groeperingen en belangen waar uit een lijst voortkwam met namen waar op het Bani-Sadr-kamp zijn stem kan uit brengen. Bani-Sadr wiens hoofdthema's Eolitieke en economische onafhankelijk- eid zijn, zet zijn persoonlijke aanzien en zijn vernietigende overwicnt van 76 pro cent in de presidentsverkiezingen op het spel tegen de partij van de geestelijkheid. De kleine merendeels linkse partijen ko men door het stelsel van de absolute meerderheid die elke kandidaat moet be halen nauwelijks aan bod. Door hen is dan ook heftig geprotesteerd tegen deze vorm van verkiezingen. De macht van het parlement zal relatief zijn, want de wetten en besluiten die het aanneemt zullen in laatste instantie moe ten worden goedgekeurd door een „waak hondcollege' dat overeenstemming met de islamitische wet moet garanderen. an onze correspondent) "TSSEL Alle Vlaamse scholen in Brussel en een aantal ;emeenten zijn gistermiddag ontruimd na een bommelding Ie „action Francophone". Het bleek loos alarm, maar het de stemming in België rond de weer opgelaaide taalstrijd fder verslechterd. an oi ^JUSS €dfe' eft d. ud-minister Dajan: sft ilig ijnlij ten >eta< 'e,ii' tUZALEM De voormalige Israëlische minister van tenlandse zaken, Mosje Dajan, heeft felle kritiek gele- jst da op het uitblijven van resultaat in de onderhandelingen n Ben Israël en Egypte over autonomie voor de Palestijnen j le bezette gebieden. Israël zit volgens hem op een kruit- als het de Palestijnse kwestie niet oplost, de onderhandelingen geen resultaat zouden opleveren, zei Dp een symposium over Egyptisch-Israëlische betrekkingen, zou alles wat is gewonnen door het één jaar oude vredesver- met Egypte, teloor kunnen gaan. praten hier over politieke realiteit en als er geen oplossing it voor de Palestijnse kwestie, dan zullen wij op een kruitvat ten te zitten dat elk ogenblik kan ontploffen. Gebeurt dat, zal niet alleen het topografische beeld veranderen, maar het geografische en zou er een einde kunnen komen aan akkoorden die in het verdrag besloten liggen", aldus Dajan het Palestina-overleg, dat op 26 mei afgelopen moet zijn. -stre PESHAWAR Afghaanse vrij- de Pakistaanse stad Peshawar be- van een Sovjetrussische offensief. Dui- gen EG-landen zijn gisteren in Rome heidsstrijders hebben de stad Asmar kend gemaakt. zenden Afghaanse burgers zouden bij bijeengeweest over te nemen stappen in ingenomen en meer dan honderd Volgens dezelfde woordvoerder zouden Ruissische bombardementen zijn omge- verband met de Russische inval in Af- Russische parachutisten, die boven meer dan 2000 vrijheidsstrijders van komen en nog eens duizenden zouden ghanistan. het gevechtsterrein waren neergela- verschillende groeperingen actief zijn naar Pakistan zijn gevlucht. De Japanse regering heeft de Japanse ten, gedood. Dit heeft een woord- in de provincie Koenar, die de afgelo- Hoge functionarissen van de ministe- ambassadeur in Afghanistan „voor voerder van de vrijheidsstrijders in pen week het belangrijkste doelwit was ries van buitenlandse zaken van de ne- overleg" naar Tokio teruggeroepen. Soames tot half april gouverneur Nu de verkiezingen In Rhodesië voorbij zijn. schijnt er alles koek en el te zijn. De Britse gouverneur van Rho desië, lord Soames (links), gat in Salisbury een cocktail- partij, waarop hij, Mugabe (midden) en Nkomo (rechts) zich in opperbeste stemming met elkaar onderhielden. SALISBURY De Britse gouverneur van Rhodesië, Lord Soames, heeft na een „dringend" verzoek van pre mier Robert Mugabe inge stemd met het uitstellen van de onafhankelijkheid van Zimbabwe. Dit betekent dat Soames enige weken langer op zijn post zal blijven, waarschijnlijk tot half april. Oorspronkelijk was de onaf hankelijkheid rond het mid den van deze maand voorzien zonder dat een precieze datum werd vastgesteld. Mugabe liet gisteren weten, dat net „de derde of vierde week van april" kan worden. Volgens lord Soames was de reden van het verzoek van Mugabe diens opvatting, dat het merendeel van zijn kabi net geen ervaring met staats zaken heeft, „zodat hij nog wat meer tijd wil hebben om de verantwoordelijken in het land te instrueren en zijn mi nisters zich te laten verdiepen in de stukken". Mugabe verklaarde op de persconferentie, dat zijn rege ring in het beleid prioriteit zal geven aan het herverdelen van landbouwgronden ten be hoeve van ontheemden en vluchtelingen en aan herope ning van honderden scholen en ziekenhuizen, die tijdens de oorlog zijn gesloten. Hij ver klaarde zich voorstander van modellandbouwbedrijven en een systeem van coöperatieve landbouw. Mugabe zei ook het thans geheel door blanken be heerste overheidsapparaat te willen „Afrikaniseren". Van onze correspondent ger Simons) Ij 'JONDEN, In het trathclyde Hotel van 'et Noordengelse Corby 'unnen vanaf morgen veer gasten opgenomen vorden. Technici van de r. 'czondheidsdienst van lef graafschap Nor thamptonshire hebben lef waterleidingnet van dit hotel grondig gede sinfecteerd en gespoeld om het volledig te zuive ren van microben, die de zeldzame en soms do delijke Legionairsziekte kunnen verwekken. Het Strathclyde Hotel was sinds gisteren geslo ten, omdat verleden jaar één van de gasten er die gevreesde kwaal had op gedaan. Over de Legio nairsziekte, die sterk ge lijkt op pneunomie, is echter nog niet veel be kend. De bacterie, die haar veroorzaakt, werd pas in 1976 voor het eerst geïdentificeerd, na dat 183 Amerikaanse „legionairs" (dit zijn oud-strijders) ziek ge worden waren in een hotel van Philadelphia. Van de 147, die'nadien opgenomen werden in een ziekenhuis, zijn er 29 gestorven. Hoe de kwaal veroorzaakt wordt, is nog steeds niet helemaal duidelijk. Be handeling met antibioti ca kan niet voorkomen, dat ongeveer tien pro cent van de zieken doodgaat. In Groot-Brit- tannië hebben zich sinds 1977 tweehonderd geval len van Legionairsziekte voorgedaan, waarvan 25 met dodelijke afloop. Het schijnt geen kwaal te zijn, die van persoon tot persoon verspreid wordt Maar de besmet ting kan wel gebeuren door middel van water, wanneer men een zit- of een stortbad neemt. Dit zou kunnen verklaren, waarom het tot nu toe hoofdzakelijk hotelgas ten waren, die deze ziek te opgedaan hebben. ROGER SIMONS LONDEN Pogingen om een oplossing te vinden in het al bijna drie maanden voortdu rende arbeidsconflict in de Britse staalindustrie, zijn op nieuw stukgelopen. Na drie dagen van onderhan delen gingen de vertegen woordigers van de staalbonden en het staatsbedrijf British Steel woensdagavond uit el kaar zonder dat een nieuwe loonafspraak dichterbij was gekomen. Indira Gandhi: desnoods gebruik van kernbom NEW DELHI Ofschoon In- dia de zaak van het vreedza me gebruik van kernenergie toegedaan is, kan het ertoe overgaan atoomladingen tot ontploffing te brengen, indien dat in het „nationale belang" is. Dit heeft premier Indira Gandhi gisteren tot het India se parlement gezegd. Het is Gandhi's eerste uit spraak over de nucleaire poli tiek sinds zij in januari door een klinkende stembusover winning weer aan de macht is gekomen. In 1974 veroorzaakte India grote internationale beroering, toen het tijdens Gandhi's voor gaande ambtstermijn in de Radjastan-woestijn een atoom bom tot ontploffing bracht Polisario meldt overwinning ALGIERS Het door Alge rije gesteunde Polisario, de or ganisatie die strijdt voor de on afhankelijkheid van de weste lijke Sahara, heeft melding ge maakt van een grote overwin ning op eenheden van het Ma rokkaanse leger. In een in Algiers gepubliceerd communiqué zegt het polisario dat er bij een veldslag die drie dagen heeft geduurd, 659 Ma rokkaanse soldaten zijn ge sneuveld, 108 gevangen zijn genomen en een grote hoe veelheid wapens is buitge maakt WENEN Oostenrijk is het eerste Westeuropese land dat volledige diplomatieke erken ning heeft gegeven aan het Palestijnse Bevrijdingsfront zo heeft kanselier Bruno Kreisky donderdag bevestigd. Kreisky zei, dat Ghasi Hoes- sain, die als waarnemer van de PLO geaccrediteerd is bij in Wenen gevestigde organisaties van de V. N., ook beschouwd zal worden als vertegenwoord iger van de Palestijnse Bevrij dingsorganisatie bij de Oosten rijkse regering. Gacy ter dood veroordeeld CHICAGO Rechter Louis B. Garippo heeft, ingevolge van een uitspraak van de jury, John W. Gacy veroor deeld tot de electrische stoel wegens moord op 33 jongens en jongemannen. Het vonnis zal op 2 juni ten uitvoer worden gelegd, maar het is wel zeker dat deze da tum zal worden verschoven, gezien het automatische be roep, dat bij het hoogste ge rechtscollege in Illinois aan hangig is gemaakt. De staat Il linois heeft in 1977 de doods traf weer ingesteld, maar deze wet wordt op constitutionele gronden aangevochten, zodat het voorlopig de vraag is óf het vonnis ooit voltrokken zal worden. Gacy hoorde de uitspraak van de rechter zwijgend en onbe wogen aan.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 15