Zijlstra geeft kabinet meer financiële armslag Zo ziet smaak eruit. Loonmaatregel duurt een jaar Acties van journalisten afgekeurd fieidóeSotwcmt binnenland /an der stee mag meer lenen bij nederlandsche bank SOEP- De FNV-acties gaan door. Gisteren begon er een staking bij Heinz in Eist. Volgens de n—n FNV legden 120 werknemers het werk neer. Maar er waren ook nog 35 werkwilligen )pgevoerde irommer [rijgt het loeilijker Gesprek over problemen van Unifil Zijlstra's gebaar Het zou een al te simpele voorstelling van zaken zijn om nu de conclusie te trekken dat Van der Stee bij Zijlstra voor elkaar heeft gekregen, wat Andriessen niet is gelukt. Zijn af treden en de kans op een kabinetscrisis die het land geruime tijd stuurloos zou maken heeft natuurlijk een nieuwe realiteit opgeleverd die Zijlstra tot heroverweging zal hebben ge bracht. Daarnaast mag de invloed niet onderschat worden van de situatie op de internationale geldmarkt, waar vooral door de huidige monetaire politiek van Amerika de rente percentages de pan uit rijzen. PvdA steekt hand in eigen boezem Het rapport van de PvdA-commissie-Van Thijn, waarin wordt gesteld dat de partijorganen tijdens kabinetsformaties de kiezen op elkaar moeten houden, is in feite een erkenning achteraf dat de formatie van het Tweede Kabinet-Den Uyl in 1977 door schuld van de PvdA is misgelopen. Dat is een ruiterlijke erkenning, nog wel gedaan door een unanieme commissie. Jammer dat niet al eerder is erkend dat het voor al de PvdA-partijraad en het Congres zijn geweest, die de el lenlange formatie van het toen meest gewenste en voor de hand liggende kabinet in het honderd hebben laten lopen. LEIDSE COURANT VRIJDAG 14 MAART 1980 PAGINA 13 i onze sociaal-economische redactie) >EN HAAG Geheel tegen de verwachting in eeft president-directeur Zijlstra van de Nederlan- che Bank minister Van der Stee van Financiën teer armslag gegeven om de financieringsproble- ien van het kabinet op te lossen. Liet Zijstra zich eze week in een brief aan de werkgevers nog zeer ritisch uit over het hoge niveau van de overheid- litgaven; nu mag het kabinet dit jaar twee keer iveel bij de Nederlandsche Bank lenen dan vorig ar, zo heeft minister Van der Stee gisteren in de freede Kamer bekend gemaakt. orig jaar was het bedrag van 1 miljard dat de staat mocht inte rn op het zogenaamde schatkistsaldo bij de Nederlandsche ank ruimschoots voldoende om tijdelijke knelpunten in het isverloop op te vangen. Gezien de verwachte ontwikkeling in het gat in de rijksschatkist in dit jaar en het beroep dat de rerheid op de kapitaalmarkt zal moeten doen om dit enigszins i te vullen, rekent minister Van der Stee er op dat dit jaar veel eer geld nodig zal zijn. Krachtens de nieuwe overeenkomst m hij nu tot een berdag van 2350 miljoen bij Zijstra interen. De inister ontkende dat er enig verschil van mening bestaat tus- n hem en Zijlstra over het te voeren financieel beleid, olgens Van der Stee wijst alles er op dat de economische reces- e zal doorzetten. Bij de opening vanmiddag van het nieuwe lofdkantoor van de AMRO-bank in Rotterdam waarschuwde an der Stee voor een te vroegtijdig optimisme als de eerstko- lende maanden de ontwikkelingen nog mee blijken te vallen, olgens hem wijst het aanwakkeren van de inflatie in de eerste jepdermaanden van dit jaar dat ons nog heel wat te wachten aat. der Stee verdedigde het beleid van het kabinet Van Agt, ar voegde er onmiddellijk aan toe dat het gat op de begroting tend jaar hoe dan ook kleiner moet zijn dan dit jaar, waarbij irop staat dat Nederland zijn eigen zaakjes zelf zal moeten op en. Lenen in het buitenland is volgens Van der Stee uit den ize en de bewindsman voegde daar nadrukkelijk aan toe dat let hele kabinet daar zo overdenkt. O I AI\INVa die gewoon doorgingen met het vullen van soepblikken. ICHT Als een van ie eerste korpsen in ons Ié heeft de Utrechtse poli- Ut een zogeheten „vermo- i psmeter" die opgevoerde irommers genadeloos door I demand doet vallen. ■IVoorheen moest de politie elke flfoommer helemaal uit elkaar ■plen („een monnikenwerk") Hid erachter te komen of het jing was opgevoerd, maar nu loeft dat niet meer. De „ver- logensmeter" is een geijkte illenbank, waarop zestig ommers per dag kunnen orden getest. In het verleden on men er hooguit acht per jg ontleden. tangeer- oachinisten ip passagiers- rein IRECHT Door het Kortdurende personeelsge- rek waarmee de NS vooral de Randstad te kampen (eft, zullen deze zomer ran- Eermachinisten worden in- ezet op passagierstreinen. estien Amsterdamse rangeer- lachinisten zullen de komen- e maanden voor dit werk orden „bijgeschoold". De NS loet wel tot deze noodgreep 'ergaan om de dienstregeling onder problemen te kunnen itvoeren in een periode waar- i ook veel NS-personeel op ikantie gaat. De rangeerders Amsterdam zullen in die riode vervangen worden lor collega's uit regio's die at beter in hun mensen zit- )rie koppelbazen ;epakt voor uiljoenenfraude OTTERDAM De Rotterdamse politie 'eeft gisteren drie kop- elbazen uit de Maas- itad gearresteerd die ich hebben schuldig ge laakt aan miljoenen- raude. aanhoudingen zijn het ge- Jlg van een onderzoek naar to serie malafide bv's waarbij '°or miljoenen gulden aan so- lale premies en belasting zou 'ja achtergehouden. Toen de witte in januari dit jaar inval- ®n deed in de kantoortjes, be tond het vermoeden al dat ■ton aan een grote zaak be- !°nnen was. Bij hun arrestatie Jto het drietal samen een be- "fag van 135.000 gulden op t5, De politie was hierover n'et verbaasd. Bij het onder dek in, anuari hadden recher cheurs bij een huiszoeking vijf 1011 cash in handen. Na scheiding automatisch woon vergunning DEN HAAG Staatssecre taris Brokx (Volkshuisves ting) weigert vooralsnog wijziging te brengen in een beschikking, ingegaan op 1 januari, waarbij wordt be paald dat verscheidene cate gorieën mensen vrijwel au tomatisch een woonvergun ning krijgen. Het Tweede-Kamerlid me vrouw Salomons (PvdA) vroeg hem dit gisterochtend tijdens een interpellatie. Zij meent dat de gemeenten nu onvoldoende mogelijkheden hebben de wo ningvoorraad zo rechtvaardig mogelijk te verdelen. De beschikking in kwestie geeft zeer veel voorrang aan alle gescheiden mensen of mensen, die moeten verhuizen in verband met een verande ring van baan. Een meerder heid van de Tweede Kamer is het eens met Brokx dat aan de huidige regeling niet mag wor den getornd. AMSTERDAM Het bestuur va a de Nederlandse dagbladpers (NDP) heeft gisteren In een scherpe verklaring de 4-maart-acties van journalisten bij enkele dagbladen en het ANP veroordeeld. Bij die acties werd alleen FNV-nieuws geselecteerd en ver spreid. Het NDP-bestuur zegt nóg meer geschokt te zijn door de recht vaardiging achteraf door het bestuur van de Nederlandse vere niging van journalisten (NVJ). Volgens de NDP betekenden de acties een regelrechte aanslag op de identiteit en de integriteit van de betrokken dagbladen en van het ANP. Daardoor is hun geloofwaardigheid in het geding gekomen. De sectie hoofdredacteuren van de NVJ en het Nederlands ge nootschap van hoofdredacteuren veroordelen de stellingname van het NVJ-bestuur dat de acties tevoren en achteraf recht vaardigde. De hoofdredacteuren doen een beroep op het NVJ- bestuur zijn standpunt te herzien. DEN HAAG Op het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag zijn vorige week met de Israëlische ambassadeur in Nederland, Eytan Ron, de problemen besproken die het Nederlandse Unifil-detachement ondervindt door de beschietingen van de militie van majoor Had dad. Het gesprek werd gevoerd in het kader van de regelmatige kontakten die het ministerie met de Israëlische ambassadeur onderhoudt in verband met de aanwezigheid van de Nderlandse VN- troepen in Zuid-Libanon. De laatste drie weken heeft het Nederlandse detachement veel last ge had van beschietingen door de troepen van majoor Haddad. Er werden echter geen militairen ge wond, wel enkele burgers uit dé plaats Harris. Volgens het Westduitse persbureau DPA zijn gisteren enkele militairen van de Nederlandse Uni- fil-troepen door de militie van Haddad vastgehouden. Een woordvoerder van het ministerie van defensie zei echter dat daarover geen melding was binnengekomen. Dr. ZIJLSTRA, president-directeur van de Nederlandsche Bank is deze week als reddende engel opgetreden voor zowel het in financiële nood verkerende kabinet, als voor het be drijfsleven dat zijn zo noodzakelijke investeringen door de hoge rentestand steeds duurder lijkt te moeten betalen. Hij heeft de nieuwe minister van Financiën Van der Stee toeges taan om dit jaar twee keer zoveel bij zijn bank te lenen, dan vorig jaar het geval was. Dat lenen is in dit geval een relatie ve zaak, omdat het gaat om het geld dat de overheid in het verleden heeft kunnen sparen en bij de Nederlandsche Bank had vastgezet. HET positieve saldo dat de overheid bij de Nederlandsche Bank in betere tijden had opgebouwd, is echter de afgelopen jaren al dermate geslonken, dat Zijlstra er aanvankelijk niets voor voelde om het restant in ver§neld tempo aan de schat kist ter beschikking te stellen. Voor oud-minister Andriessen was dat naast het ontbreken van de mogelijkheid om ongeli miteerd op de geldmarkt te blijven lenen, een belangrijke re den om zijn collega's binnen het kabinet tot meer bezuini ging te manen. ZlJLSTRA leek na de noodkreet van de werkgevers om de rente in Nederland naar een lager precentage te sturen, om zo de investeringsmogelijkheden op te voeren, niet veel keus meer te hebben. Een lagere rente zou de verleiding voor de overheid om toch weer op haar bezuinigingsschreden terug te keren, te groot hebben gemaakt. In dat geval zou er we derom voor het bedrijfsleven weinig ruimte tot lenen over blijven. Nu de overheid meer gebruik kan maken van het ei gen saldo bij de Nederlandsche Bank, neemt de druk op de geldmarkt af en is er voor bedrijven meer ruimte om inves teringen te financieren. Dat lijkt in eerste aanleg een positie ve ontwikkeling. Al moet daar wel meteen bij worden ge zegd dat minister Van der Stee ernst moet maken met zijn stelling dat de overheidsuitgaven volgend jaar nog weer meer terug geschroefd dienen te worden, om verder „potver teren", zoal minister Wiegel dat vroeger altijd noemde, te voorkomen. Want het was in die najaarsdagen van '77, eind oktober begin november, de partijraad van de PvdA die het regee rakkoord PvdA-CDA-D'66 afwees, nadat de PvdA-fractie in de Tweede Kamer het had goedgekeurd. Pas twee weken la ter riep het PvdA-congres de partijraad tot de orde, maar toen was het kwaad al geschied. Met name door die beslis sing van de partijraad eind oktober maar ook al in de eer dere stadia legde de partijorganisatie van de PvdA een zo ongewenste druk op de formerende politici in Den Haag, dat het wel mis moest lopen. De uitkomst van de studie van de commissie was eigenlijk al enisgzins te voorspellen, door de persoon van de voorzit ter, voormalig fractieleider en formatieonderhandelaar Van Thijn. Zijn na de formatie verschenen dagboek van een on derhandelaar bevatte namelijk naast een zure ondertoon ten aanzien van CDA-onderhandelaar Van Agt ook een onmiskenbare ondertoon van kritiek en frustratie op de toenmalige partijvoorzitter Ien van den Hevel, de partijraad en het partijbestuur. Dit omdat zij zich bij voortduring te pas en te onpas mengden in de formatieonderhandelingen. Dat overleg vormde toen immers een eerste verantoordelijkheid voor de gekozen volksvertegenwoordigers INDIEN het rapport door de PvdA als geheel wordt aan vaard, dan kan een volgende formatie met iets minder zorg tegemoet worden gezien. Indien het dan eventueel komt tot onderhandelingen van partijen met de PvdA (de wenselijk heid daarvan kan in een later stadium beoordeeld worden) dan behoeft voor procedurele onmachtigheid van die grote partij in ieder geval niet meer te worden gevreesd. En dat mag los van de programmatische problemen die er zeker komen alvast een groot winstpunt worden genoemd. (Vervolg van pagina 1) DEN HAAG Het kabinet heeft in de loonmaatregel ruimte ge maakt voor een aantal uitzonderin gen om vuil en onaangenaam werk aantrekkelijker te maken. Door een betere beloning hiervoor mag de loonsom met maximaal 0,75 pro cent stijgen. Voor arbeidstijdver korting is slechts ruimte als er een evenredig deel aan loon extra wordt ingeleverd. Voorlopig heeft de loonmaatregel alleen voor het lopende kalenderjaar gevolgen. Over wat er per 1 januari 1981 moet gebeuren bevat zij nog geen voor schriften. De ministers Albeda (Sociale Slaken), Van Arbeidsmarkt der Stee (Financiën) en Van Aardenne (Economische Zaken) die de maatregel on dertekend hebben, schrijven in een toelich ting in het najaar opnieuw met de sociale partners te willen gaan praten over wat er in 1981 moet gebeuren. Daarin zou dan ook de prijscompensatie per 1 januari 1981 moe ten worden betrokken. De loonmaatregel is in elk geval 12 maanden van kracht, of zo veel korter als het kabinet nodig vindt. Vanwege de hoge kosten die hiermee ge moeid zijn beeft het kabinet alleen kans ge zien de koopkracht voor de allerlaagste in komens te garanderen. De belastingverlich ting van- 100 gulden op jaarbasis kost al meer dan een half miljard. Om ook de laag ste inkomens van zelfstandigen te garande ren wordt de voor 1980 geldende zelfstandi genaftrek verhoogd met 380 gulden. Het minimumloon en de sociale uitkeringen zouden per 1 juli met 3 procent omhoog gaan. Dat wordt nu beperkt tot 2 procent. Het resterende procent wordt op 1 januari 1981 uitbetaald. Een en ander is niet vol doende om de koopkracht op het minimum niveau dit jaar te garanderen en daarom krijgt iedereen een tijdelijke toeslag van 26 gulden per maand, zolang de loonmaatregel geldt. wordt gewerkt aan een verplichting om langdurig werkloze schoolverlaters in dienst te nemen, waarop een aantrekkelijke pre mie zal worden gezet. Tenslotte wil het ka binet door een al eerder aangekondigde ver snelling van het islolatieprogramma voor het Noorden en Zuid-Limburg meer mensen aan werk helpen. Om de extra kosten die gemoeid zijn met het handhaven van de koopkracht op het minimumniveau en de maatregelen in het arbeidsmarktbeleid te dekken moet het au torijden zwaarder worden belast. In het ka binet was al eerder overeengekomen dat ex tra uitgaven gedekt zouden worden door energie duurder té maken. Van een extra verhoging van de benzineaccijns ziet het ka binet af, omdat er nu al een verschil met Duitsland is van 14 cent per liter en dat dan alleen maar groter zou worden. Daarom is gekozen voor een forse verhoging van de motorrijtuigenbelasting van 17 procent van de hoofdsom, wat neerkomt op een werke lijke stijging van 8 procent Om de arbeidsmarkt beter te laten functio neren wil het kabinet de scholingsmogelijk heden drastisch uitbreiden. Daarom wordt in een toelichting op de loonmaatregel een verdubbeling van het aantal scholingsplaat sen tot 7000 en een toename van het aantal leiders met 350 opgenomen. Bovendien Topinkomens In een eerste commentaar op die maatregel beklaagde CDA-woordvoerder Weijers zich er over elke ingreep in de topinkomens van ambtenaren en politieke ambtsdragers te missen. Bovendien had hij een ruimere koopkrachtgarantie verwacht De uitzonde ringsmogelijkheden voor het beter belonen van zwaar, vuil en onaangenaam werk zijn in de ogen van Weijers te onduidelijk. Voor het overige zei Weijers „positief kritisch" te zijn. ARP-voorzitter en CDA-Tweede Ka merlid Hans de Boer zei in een eerste reac tie te vrezen dat dit kabinet toch onvoldoen de maatschappelijk draagvlak zal blijken te bezitten door alle verzet tegen deze maatre gel. VVD-woordvoerder De Korte toonde zich tamelijk tevreden met de inhoud van de loonmaatregel, vooral omdat het kabinet op het nippertje toch nog besloten had de Ka mer de gelegenheid te geven voor het in werking treden van de maatregel een debat hierover te houden. Blij was de korte met de koopkrachtgarantie voor de minimumlo ners, de laagste uitkeringen en de kleine zelfstandigen. Ook de ruimte die gelaten wordt om vuil en onaangenaam werk beter te belonen stemde De Korte tot vreugde. Over de vorm van de belastingverlaging die daartoe wordt doorgevoerd was hij minder te spreken. Fractieleider Den Uyl van de PvdA, die on middellijk had verzocht de Tweede Kamer vandaag in spoedzitting bijeen te roepen (in middels ingetrokken), noemde de gang van zaken „ongelooflijk". Zijns inziens is daar mee voor de zoveelste keer bewezen wat het kabinet „voor een zwalkend, ontredderd en redeloos beleid" voert. Over de inhoud van de loonmaatregel, waarvan hij alleen nog via de televisie ken nis had genomen, gaf de PvdA-leider als voorlopig oordeel, dat deze groot verzet zal oproepen en niet zal bijdragen tot herstel van de werkgelegenheid. Door een onmiddellijk van kracht worden van de maatregel wilde het kabinet eerst de werkgevers tegemoet komen. Op deze wijze zou immers de FNV de wind uit de zeilen worden genomen en de stakingsacties tegen een voorgenomen loonmaatregel worden ge broken. Na de weigering van de rechter de FNV-stakingen te verbieden was door de werkgevers bij het kabinet sterk gepleit voor een snelle loonmaatregel. De FNV kreeg gisteravond om zeven uur dan ook een loonmaatregel bezorgd die on verwijld zou ingaan. Zij sloeg daarop alarm in het parlement. Onder zware politieke druk van met name de regeringsfracties CDA en VVD om toch de wettelijke pauze van 10 dagen in acht te nemen en niet van de (eveneens wettelijke) uitzonderingstoe stand gebruik te maken trok het kabinet daarop alsnog de eerste versie van de maat regel in. Twee uur later rolde een nieuwe versie van de drukpers waarin een termijn van 10 dagen was opgenomen voor het in werking treden van de maatregel.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13