Monetaire eenheid blijft in Europa ver te zoeken Opnieuw tegenslagen voor aandeelhouders Nieuwe Europese reischeque Staat kan recordbedrag lenen bij Nederlandsche Bank Eerste verjaardag van EMS CONOMIELEIDSE COURANTVRIJDAG 14 MAART 1980 PAGINA 11 BRUSSEL - Een groep Europese financie* le instellingen gaat voor 16,4 min pond sterling (f73 min) de afdeling Reischeque van Thomas Cook overnemen, een filiaal van de Britse Midland Bank. Dit is een voortvloeisel uit een studie over de moge lijkheid tot rationalisatie van de uitgifte en verkoop van reischeques in Europa. De bedoeling is een eind te maken aan de zeer vele reischeques, die doorgaans in enkele valuta worden uitgegeven en een beperkte reikwijdte hebben. Men wil een concurre rende cheque uitbrengen voor de belang* rijkste munteenheden, incl. de dollar. De huidige Thomas Cook-cheque wordt de Euro Travellers Cheque. Aan de voorafgaande studie namen commer ciële banken, spaarkassen en coöperatieve banken deel uit vrijwel alle Europese landen. Diverse Europese financiële instellingen, die de toekomstige aandeelhouders van het Tho mas Cook-filiaal worden, moeten de overeen komst nog goedkeuren. DEN HAAG De Staat heeft met de Ne derlandsche Bank de afspraak gemaakt dat zij zo nodig onmiddellijk een lening bij haar kan sluiten tot een bedrag van 2,35 miljard gulden. Dat is ruim één mil jard meer dan tot 1 maart van dit jaar mo gelijk was. Ook zal de Staat aanzienlijk meer lenen op de geld- en kapitaalmarkt in Amsterdam dan vorig jaar het geval Dit heeft minister Van der Stee, die voor de eerste keer verscheen als bewindsman van Financiën, vanochtend meegedeeld in de Tweede Kamer. Volgens de minister moet het op deze manieren mogelijk zijn dat het zogeheten zomerdal door te komen. Met dat laatste wordt gedoeld op het feit, dat de Staat meestal in deze tijd van het jaar gebrek heeft aan geld. Volgens ingewijden is dat tekort deze keer echter veel groter dan gebruikelijk. Zo zal men bijvoorbeeld grote moeite hebben de vakantietoeslagen van de ambtenaren te betalen. Van der Stee, die antwoordde op vragen van de PvdA-leden Kombrink en Wöltgens, er kende dat het gedrag van de Staat plus het verbod voor bedrijven en particulieren meer te lenen dan een bepaald maximum ertoe leidt dat de rente zeer hoog blijft. Op de lange termijn is dat zijns inziens echter beter voor de economie dan dat hij een tijdelijke daling van de rente zou bewerkstelligen door toe te staan dat bedrijven en particulieren niet meer lenen, met als gevolg meer inflatie en een daling van de waarde van de gulden. Personeelsverloop bij „beveiliging" te groot UTRECHT Van de circa twintigdui zend personeelsleden bij de particuliere beveiligingsorganisaties in ons land, gaat binnen één jaar vijftig procent weer weg. De Unie BLHP vindt dit een zeer groot (te groot) verloop. Dat grote verloop komt door het werken op onaangename uren, terwijl daarbij vaak een afdoende beloning ontbreekt. Om aan een re delijk salaris te komen, zijn er volgens de Unie BLHP soms wel werkweken tot tachtig uur noodzakelijk. Ook het inschakelen van steeds weer losse werkkrachten beschouwt de Unie als oorzaak van het grote verloop. Het gebruik van die „klussers" ontslaat sommige werkgevers ervan een behoorlijk sociaal be leid te voeren. En dit werkt als een boeme rang op de gehele bedrijfstak. De unie vindt dat de bonafide bedrijven daarvan de dupe worden. Zij zal bij minister Albeda aandrin gen op maatregelen. k IRUSSEL Het Europese Monetaire Stel- el (EMS) is het eerste jaar van zijn bestaan -f oed doorgekomen maar van monetaire een- eid in de Europese Gemeenschap is nog 0 mg geen sprake. Op 13 maart van het vori- e jaar kwam het EMS in de plaats van de gendarische „monetaire slang" die sinds 972 voor een zekere wisselkoersstabiliteit een aantal Westeuropese landen had ge- >rgd. De acht EG-landen die aan het EMS eelnemen (Engeland zag er niets in) ver- lichtten een belangrijke verbetering van ,e etmonetaire evenwicht. Dat is echter nogal ingevallen. 8 let belangrijkste kenmerk van het EMS is de jerking van de onderlinge wisselkoers- lommelingen van de EG-valuta's tot 2,25 e4rocent onder en boven een overeengekomen lilkoers. Alleen de Italiaanse lire mag in ver- and met zijn zwakke positie zes procent ^hommelen voordat de centrale banken moe- n ingrijpen. In het kader van het EMS is een inds gevormd om buitensporige wisselkoers- iranderingen te bestrijden door aan- of ver- ip van valuta's. Er zit twintig procent van de id- en deviezenreserves van de aangesloten iden in. eenheid die binnen het EMS wordt gehan- ird is de ECU (op het ogenblik ongeveer 2,75 len waard). Deze kunstmatige valuta moet len duur de munt van de Europese Ge- ïschap worden. Het hele doel van het EMS uwens de totstandkoming van een Europe- lonetaire Unie, compleet met een eigen cen- t bank. Het Europese Monetaire Fonds IF) dat in maart 1981 werkelijkheid moet len zal als zodanig gaan fungeren. pet zonder moeite et EMS is zijn eerste jaar niet zonder moeite oorgekomen. Het bleek nogal lastig om de ua isselkoersverhoudingen te handhaven omdat nl e economische ontwikkeling van de deelne- lende landen bepaald niet gelijk liep. Om te w sginnen kon het systeem al niet op de afge- •u iroken datum, 1 januari 1979, in werking tre- 1 »n omdat er allerlei meningsverschillen over regels moesten worden opgelost, vooral tus sen Frankrijk en West-Duitsland, de landen die nota bene de grote promotors van het plan wa ren geweest. De centrale banken van de acht landen losten dat probleem op door informeel al volgens de EMS-regels te handelen. Op 13 maart trand het systeem dan officieel in werking. De moeilijk heden die daarna ontstonden hadden onder meer te maken met de uiteenlopende inflatie percentages (van vijf in West-Duitsland tot ze ventien in Italië) en de tegengestelde ontwikke ling van handels- en betalingsbalansen. Ierland en Italië hadden bovendien krediet van de an dere deelnemers nodig omdat ze anders niet mee hadden kunnen doen. Toch hebben zich in het afgelopen jaar maar twee officiële veranderingen van de verhou dingen tussen de spilkoersen voorgedaan. Het bleek noodzakelijk de pariteit van de D-mark met twee procent te verhogen en de Deense kroon met twee procent te devalueren. De mi nisters van financiën en de presidenten van de centrale banken hadden vijftien uur nodig om daarover tot overeenstemming te komen. Later in het jaar bleek een tweede aanpassing van de Deense kroon nodig maar die verliep zonder al te veel problemen. Een probleem dat de laatste tijd de kop op steekt is dat de kleine EG-landen vinden dat het systeem te veel wordt gedomineerd door de economisch zeer sterk staande Bondsrepubliek. Volgens sommigen is West-Duitsland in staat zijn monetaire inzichten aan de andere EM- S-landen op te dringen. Een probleem waar voor ook nog een oplossing moet worden ge vonden is hoe de verhouding tussen de dollar en de ecu kan worden gestabiliseerd. En van zelfsprekend zou het systeem beter aan zijn doel beantwoorden als Engeland er deel van uitmaakte. De Britse regering vond het begin vorig jaar niet verantwoord het pond sterling aan het EMS te laten meedoen, gezien de moeilijke eco nomische positie waarin Engeland toen ver keerde. De regering was vooral bang dat de kosten om het pond op een bepaalde waarde te houden veel te hoog zouden oplopen. De laatste tijd komen er geluiden uit Brussel die erop zou den kunnen wijzen dat de regering van pre mier Thatcher er enigszins anders over is gaan denken. Vooral bondskanselier Schmidt is een voorstander van de Britse deelneming. De volgende fase in de ontwikkeling van het ,a$lSTERDAM Het ge- jv irek van de dag op de Am- 'J erdamse effectenbeurs was Vl tze week natuurlijk het 31 irmidabele succes - van de •5 pet. staatslening. In- v ihrijvers konden zelf de oers bepalen. Dat werd ^10,5 waarbij voor een mil- ird gulden werd ingeschre- n, een bedrag dat voordien nimmer werd bereikt nu toe heeft de schatkist jaar 1.240 miljoen ont- 1 «gen en daar komt op 15 iril dan 1.000 miljoen bij. eden het zeer grote finan- ële tekort zal de staat dit ar nog verschillende ma il een beroep op de kapi- almarkt moeten doen, zo- M el op de open markt als de idershandse markt Maar arnaast zal de overheid n et aan monetaire financie- aa Qg kunnen ontkomen en re el door een beroep op de VI ederlaüdsche Bank (waar nu maximaal 2,35 mil- v; rd) en door het plaatsen n schatkistpapier bij de J 'e rente van 11,5 pet is de ote trekker voor de nieuwe n fiing geweest. Een hoog ren- 0 ment van goed 11,4 pet. (bij koers van 100,5 komt het lement hierop neer) voor gemiddelde looptijd van ^htjaar, is niet te versmaden. 1 elf de tarieven op de geld- 'arkt zijn maar ongeveer 1 j et- hoger en dan heeft de be- 1 gger ziin geld voor hooguit 1 en jaar kunnen beleggen. hoeverre de kapitaalmarkt - wat tot rust komt, is moei- I 1* te zeggen. Er was woens- *8 wat meer vertrouwen ge- 1 °men, dat wij aan het eind de rentestijging zijn. Maar °nderdag was het al weer mis bijvoorbeeld de koers van de nieuwe lening naar 100. Dat de Algemene Bank Nederland deze week een 11,75 pct's lening heeft aange kondigd was een verrassing, omdat de beurs al met een rente van 12 pet. speelde. Het gaat namelijk om een kapitaa lobligatielening die achterge steld is bij een gewone obliga-" tielening en die daarom wat meer rente moet bieden. Vol gende week dinsdag wordt de uitgiftekoers bekend gemaakt. De hoge rente blijft natuurlijk een druk op de aandelenkoer sen uitoefenen, waardoor het rendement op de aandelen, ge baseerd op het dividend dat vorig jaar werd uitgekeerd, omhoog gaat. Hierdoor kan er op verschillende goede aande len thans een rendement van 9 a 10 pet. gemaakt worden. Als de rente op de kapitaal markt gaat zakken, kan hier van ook een steun voor de aandelenmarkt uitgaan en zal het rendement navenant om laag gaan. Via het koerspeil beïnvloeden de rendementen op beide markten elkaar. Het ziet er echter niet naar uit, dat het renteniveau opvallend gaat zakken. Daarvoor is de zuigkracht van de zeer hoge rente in de Verenigde Staten (de banken aldaar brengen haar eerste klas cliënten al 17,75 pet. in rekening) te sterk en is de kapitaalhonger van onze schatkist, met een tekort van zo'n 17 miljard, nog veel te groot. Toevloed van buiten lands kapitaal naar ons land - èn door de hoge rente èn door de sterke gulden - kan wat lucht geven, maar opvallend was wel dat de buitenlandse belangstelling voor de 11,5 pet. staatslening minimaal is ge weest. Onze aandelenmarkt had overigens ook nog te kampen met enkele ongunstige berich ten. De loonwet is weliswaar aangenomen en de ombui gingsoperatie is door het parle ment goedgekeurd, maar de onrust op het sociale front blijft. Het bedrijfsleven wordt geplaagd door korte stakingen, die produktieverlies beteke nen, dus geld kosten en daar door het bedrijfsresultaat na delig beïnvloeden. Voorts noe men wij - na de stijging met een half procent in de periode 15 december tot 15 januari - de stijging van het prijsindexcij fer met 1 pet. in de periode Met dit alles als achtergrond behoeven wij ons niet te ver bazen, dat de beurs ongeani meerd blijft en dat het koer speil op het Damrak maar niet van de grond wil komen. Af gelopen dinsdag werd er met een algemeen ANP-indexcijfer van 79,4 zelfs een nieuw diep tepunt voor dit jaar geboekt. Sterker, we moeten tot 1975 teruggaan om zo'n laag cijfer tegen te komen. Woensdag leek de markt zich iets te her stellen, maar donderdag ging het andermaal bergafwaarts en kwam het ANP-indexcijfer op 79,7. van 15 januari tot 15 februari. Ue groep internationale fond- Dat gaat dus wel snel. En tot moest behoorlijke klappen slot de afnemende besparingen in de twee eerste maanden van dit jaar. incasseren. De mooie cijfers van Akzo, Koninklijke Olie en Unilever hebben niets uitge- Van de buitenlandse beurzen haald. Eerstgenoemde bleef gaan er ook al geen stimulan sen uit. Het Dow Jones-gemid- 24,- staan, Dlie zakte 3,50 delde in Wall Street, dat half 161,20 en Unilever daal- februari nog op 885 stond, be- gulden tot 107,80, al- weegt zich nu een maand later °P donderdag. Overigens rondom de 820 en dat voorna- raakten ook Philips en Hoogo- melijk uit angst voor de stij- vens ruwweg een halve gul- gende inflatie in Amerika. De den kwijt. andere grote beurzen wisten zich deze week redelijk te handhaven met uitzondering van Londen en Tokio die zwakker waren. In de scheepvaarthoek konden Nederlandse Lloyd en Van Ommeren tegen de stroom op varen. laatstgenoemde werd t er zelfs 5,- beter van. De banken maakten min of maar op de plaats rust maar de Ne derlandsche Middenstands- bank zakte enkele gulden te rug tot 207,50. En deze bank kwam vorige week nog wel met zulke mooie winstcijfers voor de dag. De Amrobank heeft in haar jaarverslag de verwachting uitgesproken, dat de winst dit jaar opnieuw zal stijgen en dat mogelijk ook de winst per aandeel, die in 1979 door de kapitaalvergroting met vier procent zakte, weer omhoog zal gaan. De beleggingsmaatschappijen hebben het vorig jaar goed ge daan, waar aandeelhouders door een hoger dividend weer van profiteren. Achtereenvol gens kwamen de laatste we ken BOG, Robeco en Wereld haven met een hoger dividend voor de dag. Laatstgenoemde kon deze week 2,50 aantrek ken tot 104,- op donderdag. Iets beter in de markt lagen ook de textielfondsen Blijden- stijn, Nijverdal ten Cate, Gam ma en Macintosh. Niettegen staande laatstgenoemde de winst zag laden en het divi dend verlaagde. Omhoog ging ook Wessane hoewel het be drijf 1979 met een 29 pet. lage re winst afsloot De handha ving van het dividend heeft de beurs kennelijk gunstig ge stemd. We hebben weer een week ge had die voor de aandeelbezit- ter teleurstellend is verlopen. Vooral de laatste vier weken is het koersniveau gevoelig ge zakt en menige belegger zal met ongerustheid de afbrokke lende koersen gevolgd hebben, waardoor de waarde van zijn bezit behoorlijk naar beneden is gegaan. Helmut Schmidt: do minante rol EMS gaat in maart van het komende jaar in. Dan zal de twintig procent van de monetaire reserves van de deelnemende landen die be schikbaar is voor interventie het kapitaal van het Europese Monetaire Fonds gaan vormen. De ECU moet dan ook een echte reserve-een heid worden, zoals de dollar en vroeger het pond sterling. De deelnemende landen zullen een bedrag in ecu's krijgen gelijk aan het be drag in goud en deviezen dat ze in het fonds storten. De monetaire eenheid zou daarmee een feit zijn. Uitstel volgende fase? Of het ook zo vlot zal lopen is echter de vraag. De laatste tijd zijn er tekenen dat de volgende fase mogelijk uitgesteld zal moeten worden. Bondskanselier Schmidt en president Giscard d'Estaing zouden de totstandkoming van de monetaire unie zelfs voor onbepaalde tijd wil len uitstellen en de Westduitse centrale bank zou er grote bezwaren tegen hebben een deel van haar reserves aan het EMF over te dragen. Schmidt en Giscard zitten allebei met het pro bleem dat er dit jaar in hun land verkiezingen zijn. Beiden moeten proberen te voorkomen dat hun politieke tegenstanders munt uit de situatie slaan door Schmidt en Giscard ervan te beschuldigen dat ze een deel van de politieke onafhanke lijkheid van hun land opoffe ren door bevoegdheden over te dragen aan Europese instel lingen. Ter gelegenheid van de vie ring van het éénjarig bestaan van het EMS hebben topfunc tionarissen uit de aangesloten landen wat meningen laten horen. Guido Brunner, lid van de Europese Commissie voor energie, vindt bijvoorbeeld dat het EMS zich in het eerste jaar van zijn bestaan heeft bewe zen en dat Engeland zo spoe dig mogelijk mee moet gaan doen. Er moet naar zijn me ning een Europees programma ter verbetering van het mone taire evenwicht in de EG wor den opgesteld ter ondersteu ning van het EMS. Ook de Westduitse minister van financiën, Hans Matthoe- fer, vindt dat Engeland tot het EMS moet toetreden. De Britse vrees dat de sterke positie van de D-mark Engeland ertoe zal dwingen een beleid van geld- verruiming te gaan voeren is naar zijn mening ongegrond. Verleden jaar is het pond ten opzichte van de D-mark vijf procent in waarde gestegen. Engeland profiteert bovendien van de olie in de Noordzeebo dem en de leden van de OPEC (Organisatie van Olie Exporte rende Landen) investeren nog steeds grote bedragen in Lon den. De Franse minister van econo mische zaken, Renè Monory, is minder enthousiast. Hij is er in elk geval tegen dat het pond sterling net als de lire aanvan kelijk een marge van zes pro cent krijgt. In de Britse kran ten verschenen verleden week berichten dat de regering van premier Thatcher zou overwe gen voor het begin van de ko mende topconferentie mee te delen dat Engeland lid van de EMS wil worden. Monory heeft dezer dagen ook verklaard dat het helemaal niet noodzakelijk is dat het EMF al volgend jaar met zijn werk begint. Hij merkte op dat het EMS ook zonder het fonds heel goed heeft gefunctio neerd.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 11