roots opgezette bakkers- lagen in de Groenoordhallen vdA tegen versoepeling sluitingstijden wmwn (AKERS PANDEN (EESTRAAT IN (IEF AAN GEMEENTE: ^jiever onderdak __oor woning zoekenden dan G|Sbn kantoorgebouw ~^n de AMRO-bank 3 sli 3rotoog niet in i Op Eigen Wieken Bejaarde vrouw in bus beroofd Protest tegen bouw 32 woningen aan Paulus Buysstraat Y olmolengracht krijgt mogelijk toch één richtingsverkeer Illegale Marokkaantjes mogen voorlopig blijven DONDERDAG 13 MAART 1980 PAGINA 3 IOURANT DEN De raadsleden die voor de PVDA in de gemeen- 1 zitten, zullen de motie van CDA, VVD en D'66 over I verlaten van de sluitingstijd voor vijf, nog nader aan te Isen cafés, niet steunen. Zij stelden dit in de gisteravond touden fractievergadering van de P.v.dJL opflifls bekend wordt de motie van de heren Walenkamp (CDA), -epoiijers (VVD) en Glaubitz (D'66) aanstaande maandag tijdens ^raadsvergadering behandeld. De motie behelst het afgeven li een 'byzondere ontheffing' aan vijf niet-besloten inrichtin gen om de gehele week tot drie uur 's nachts geopend te zijn. De indieners van de motie menen door deze 'gulden middenweg' de uitzonderingspositie van de instellingen met een C-vergunning op te heffen en enigszins tegemoet te komen aan de wensen van het Leidse uitgaansleven. De fractie van de Partij van de Arbeid vinden echter dat de mo tie de ongelijkheid tussen C-vergunning houders (zogenaamde besloten instellingen) en andere instellingen helemaal niet op heft Zij menen dat de extra privileges voor bijvoorbeeld studen tenverenigingen, die nu ongelimiteerd geopend kunnen zijn, ge handhaafd blijven, terwijl voor de andere café's wel stringente voorschriften zullen moeten gelden. Daarnaast hebben zij geen vertrouwen in de haalbaarheid van het plan tot de verlating van de sluitingstijd voor de vijf café's. „De voorschriften voor de aan te wijzen caxé's zijn zo stringent, dat slechts een nieuw te bou wen gelegenheid op een terrein als dat van de Groenoordhal aan de voorschriften zal kunnen voldoen. Het later open blijven van een café in een buurt zal ongetwijfeld protesten oproepen van omwonenden",aldus fractievoorzitter J. Peeters. M. Vrolijk verrichtte de opening. Veel belangstelling was er voor de „strandkar met brood" [DEN Commissaris van de ingin in Zuid-Holland, mr. M. )lijk, opende gisteren de West- :h°o|ierlandse bakkersdagen, die t vandaag nog in de Groenoord- en worden gehouden. Mr. M. lijk sneed een gigantisch kren- irood door midden en opende nee de uitgebreide vakten- •telling. Technische appara- als ovens, deegkneedmachi- aar ook bijvoorbeeld grond stoffen en hele etalages werden in de Groenoordhallen ten toon ge steld. Een bakkerswedstrijd, waar van de winnaars mogen deelne men aan het kampioenschap van Nederland, dat in Wageningen wordt gehouden, maakte van de bakkersdagen deel uit. Vooral bakkers en leerling-bakkers konden hun hart ophalen, temidden van al het 'degelijk' goed in de Groe noordhallen. De vaklieden konden zich op hun vakgebied oriënteren wat betreft de technische ontwikke ling, die de apparatuur heeft doorge- hallen. Ook werd de aandacht van jonge mensen getrokken door middel van diverse stands, waarbij daadwer kelijk gebakken werd. Dit in de hoop maakt. Bakken is namelijk beslist jongens in het ambacht te interesse- niet meer alleen handwerk; geavan- ren en hen te duidelijk te maken, dat ceerde apparatuur staat de bakkers er letterlijk en figuurlijk brood in het tegenwoordig ten dienste. Vooral vandaag werd getracht de consument bij het gebeuren te be- bakkervak zit. Leerlingen van de Leidse bakkersvakschool aan de Vijf- meilaan gaven enige staaltjes bak trekken. Verscheidene scholen hiel- kunst ten beste. Voor de consument den een excursie in de Groenoord- was er een stand 'broodplastieken als vrijetijdsbesteding' ingericht. Brood en deeg dus niet als voedsel, maar min of meer als kunst. Gelijk boet- seerklei kunnen met deeg allerlei creatieve figuren gemaakt worden. Jammer alleen was, dat van alle bak sels niets geproefd mocht worden. Maar anders kon het restaurant van de Groenoordhallen ook net zo goed gesloten blijven. 10.03 (f (S) Vri) en. (1 rip EN De groep woningzoekende jongeren, die deze ei. i4 de panden Breestraat 6 en 8 kraakten, hebben de Leid- j0nanonp{emeenteraadsleden per brief uitgenodigd om de ge- Praat, akte panden aan de Breestraat te komen bezichtigen, «der: N^ens de krakers is het gebouw na een kleine opknap- ft uitermate geschikt te maken voor bewoning. In de erpletfen zijn tien ruime kamers aanwezig, die door één of tuur^e personen bewoond zouden kunnen worden. De krakers zijn- len het gezien de grote woningnood, van vooral alleen- het %den en tweepersoonshuishoudens ontoelaatbaar dat Jmmj?and een bedrijfsbestemming krijgt De CPN in Leiden ?rlanft zich inmiddels in een schrijven aan de krakers soli ers tl met hen verklaard. De 11 krakers in het gebouw aan de een btraat hebben verder in hun brief aan de raadsleden te te fcen gegeven in onderhandeling te zijn met de eigenaar ede ff de gekraakte panden, de AMRO-bank, over de toe- werdèst van het gebouw. De AMRO-bank wil de panden na druk slopen en de krakers hebben in een brief aan het ook ifdkantoor van de AMRO-bank in Amsterdam gevraagd het «jet mogelijk is de panden tegen een redelijke prijs te hu ng- E|Naar aanleiding van vragen van het gemeenteraadslid ijk afconing in de gisteravond gehouden fractievergadering Malde P.v.d.A. wordt nagegaan of het door de jongeren ge- oktiekkte pand aan de Breestraat op de monumentenlijst s bijk. Als dit inderdaad het geval is zal sloop van het ge- Daarr* njet zo maar mogelijk zijn. Pilaar van het gebouw, de AMRO-bank, wil de panden aan 7eestraat slopen om er een kantoor te bouwen. In dit nieu- 1 Jeb°uw zou do bank komen, die thans aan het Rapenburg pcVr'gd *S-' kantoor zal volgens de voorlopige schetsplan- Jvan de AMRO-bank twee verdiepingen beslaan. Op een »n^hel ver"dieping zouden kleine woningen worden gerealiseerd. 'kS ktf ns krakers staat het pand al zeker een jaar leeg, maar Woordvoerder van de AMRO-bank ontkent dit en zegt dat DFHll?n(* 'slechts' drie maanden leeg staat. De woordvoerder van mRO-hank zegt dat men hoopt eind dit jaar met de ralisatie sssssèet nieuwe kantoor aan de Breestraat te kunnen beginnen, prectie beraadt zich nog over mogelijk te ondernemen stap- Het gekraakte pand aan de Breestraat. pen tegen de krakers. Geruchten over speculatieve plannen met de panden aan de Breestraat wijst men bij de bank ten stelligste van de hand. „Als wij met het gebouw wilden speculeren zouden we er voor veel geld wel studenten in hebben gehuisvest en niet al een flink bedrag hebben betaald voor het maken van schetsen voor de nieuwbouw", aldus de AMRO-bank woordvoerder. De krakers, deels studenten, werkende jongeren, werklozen en een scholier zijn echter blij eindelijk een dak boven het hoofd te hebben. De kamers worden in ijltempo opgeknapt om de nieuwsgierige gemeenteraadsleden binnenkort te kunnen ont vangen. Erg jammer vinden zij het dat het gebouw al moedwil lig zo werd beschadigd „waarschijnlijk door mensen van de AMRO-bank". Overal zijn gaten in de vloer en muren gehakt, die het opknappen alleen maar bemoeilijken. Eén van de ka mers is voorlopig ingericht als „crisiscentaum" en daar verga dert men over de verder te ondernemen stappen. Erg rustig hebben ze het tot nu toe nog niet gehad. Een paar studenten gooiden dinsdagavond de ruiten van één van de kamers op de begane grond in onder geroep van „links tuig" en dergelijke. Even later sneuvelden er weer enkele ramen. Ditmaal waren het twee dronken heren die boos waren omdat zij van de kra kers geen onderdak in het gebouw kregen. Toch zijn de krakers niet bang. Zij hebben een groot aantal sympathisanten aan hun zijde, die als het nodig is voor hen wil opkomen. Daarnaast voe len zij zich beschermd door de politie. Een busje met agenten en honden houdt regelmatig de panden in het oog. DEN Toneelgroep De voorstelling 'Spiegeling' die lloog treedt vanavond Proloog vanavond ten tonele op in het buurthuiscen- zou brengen, wordt verscho- to 'Op Eigen Wieken' aan ven naar 24 april. De reeds Valkenpad 2. Proloog verkochte toegangskaarten be at in verband met de op houden hun geldigheid of ist zijnde loonmaatregel kunnen worden verzilverd. de regering. LEIDEN Een 69-jarige vrouw uit Katwijk is gister middag bij een bushalte aan de Breestraat van haar por- temonnaie met daarin vier honderd gulden beroofd. De vrouw wilde om tien voor zes in de bus bij de halte te- fenover het stadhuis stappen n wera oinruigu uuui cimcic mannen, die de chauffeur uit gebreid naar de weg vroegen. Nadat de mannen zich verwij derd hadden en de bus was weggereden, kwam de vrouw tot de ontdekking, dat de man nen haar beurs hadden gerold. LEIDEN Zes bewoners van de Rijnsburgerweg heb ben gisteren bij het provin ciaal bestuur van Zuid-Hol- Het gaat om de mensen, die over de galerij lopen en om hen, die toevallig in de keuken zijn. Ik maak me sterk, dat er land protest aangetekend te- voyeurs komen wonen. Wat gen de toestemming, die de gemeente heeft gegeven voor de bouw van 32 twee-kamer- gelen getroffen. Per gezin woningen aan de Paulus staat 3/4 parkeerruimte ter be- Buysstraat/ hoek Rijnsbur- schikking. Dat moet voldoen- gerweg. De woningen wor- de zijn." den getouwd ten behoeve j}e raadsman van de bewoners y.an de Stichting Hmsves- van Rijnsburgerweg, mr. ting Werkende Jongeren. A.R.M. van der Pluijm, legde gisteren nog meer troeven op „Het bouwwerk, een flat, past tófel De rooilijn (een denk. niet in de omgeving, het is een te massale bebouwing. Boven dien wordt onze privacy aan- beeldige lijn waarbinnen gebouwd mag worden - red.) wordt volgens hem door de getast, doordat men vanaf de bouw van de flat overschre- galerij in onze tuinen kan kij- den de bewoners van de ken. Voorts brengt de flat on- Rijnsburgerweg betichten de getwijfeld geluids- en parkee- gemeente ervan oneigenlijk roverlast met zich mee, aldus gebruik van het voorberei- J. van Dijk een van de bewo- dingsbesluit gemaakt te heb- ners van een pand aan de ^en om bebouwing toch moge- Rijnsburgerweg. Mr. P.D. Hoogenraad, verte genwoordiger van de gemeen te, bleek een volstrekt andere mening toegedaan: „De schoonheidscommissie heeft de tekeningen goedgekeurd, vol gens ons past het wel degelijk in de omgeving. Dat de pri vacy van de mensen aan de Rijnsburgerweg wordt aange tast, betwijfel ik ten zeerste. lijk te maken. Mr. Hoogenraad hierover: „In derdaad overschrijden de voor- en achtergevel de rooi lijn. Dus moet er een bestem mingsplan komen, waarin nieuwe lijnen worden vastge legd. Om dat snel te laten ver lopen hebben we een voorbe- reidingsbesluit genomen, op basis waarvan we vooruit kun nen lopen op het bestem mingsplan". Moordkuil In de Leidse Schouwburg wordt morgen en overmor gen de thriller „Moordkuil" van Ira Levin opgevoerd. In „Moordkuil" wordt een succesvolle schrijver van thrillers ten tonele gevoerd, wiens inspiratie uitgeput lijkt Een beginnend auteur stuurt hem een briljant stuk op, hetgeen de succesvolle schrijver in zijn heb zucht ertoe brengt een duivels plan uit te voeren. In de rollen Henk van Ulsen, Ank van der Moer, Jaap Wie- ringa. Liane Saai bom en Joan Remmelts. De beide voorstellingen beginnen om kwart over acht Volksdansen voor Ouderen Het Leids Volkshuis aan de Apothekersdijk 33 houdt iede re vrijdagochtend volksdansen voor ouderen in de grote zaal van het Volkshuis. Deze groep kan best wat nieuwe mensen gebruiken en daarom wordt morgenochtend een „open les" gegeven van tien uur tot kwart over elf. Be langstellenden zijn van harte welkom. Voor informatie kan men zich in verbinding stellen met het volwassenen- werk van het Leidse Volkshuis, telefoon 149180. Gezellig contact Een groep vrijwilligers organiseert in samenwerking met de Vrijwilligerscentrale iedere vrijdag contacta vonden. Wie gezellig contact zoekt om te praten, te kaarten of creatief bezig te zijn of wie bijvoorbeeld naar de bioscoop, bet theater of uit eten wil gaan, is ie dere vrijdag vanaf acht uur welkom in bet pand van de Vrijwilligerscentrale aan de Langegracht 126a. Te lefonische informatie wordt via nummer 149064 gege ven. Wandelkringvergadering De Wandelkring Leiden en omstreken houdt morgen weer een algemene ledenvergadering in café-restaurant „Wie- nerwald" aan de Steenstraat Op de agenda staan onder meer een bestuursverkiezing en de behandeling van de be groting voor 1980. De vergadering begint om acht uur. 'Open ochtend' De jaarlijkse demonstratieochtend van de Rudolf Stei- ner school aan de Cesar Franckstraat 9 wordt zaterdag 15 maart gehouden. De openbare lesochtend is bedoeld voor ouders en overige belangstellenden zoals bijvoor beeld personen, die erover denken hun zoon of dochter voor het Rudolf Steiner onderwijs op te geven. De eer ste demonstratie is van tien uur tot half twaalf en de tweede van half twaalf tot een uur. Instant Composers Pool Misha Mengelberg en Han Bennink treden zaterdag 15 maart op in het Leidse Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66. Deze twee avant-gardistische musici verzamelen in hun groep Instant Composers Pool" telkens de meest vooraan staande jazzmuzikanten om zich heen. Zij concerteren op uitnodiging van jazz-zolder Hot House, die dankzij de hulp van het Anjerfonds pas een nieuwe geluidsinstallatie heeft kunnen aanschaffen. De bezetting van ICP is: Han Ben nink, slagwerk, Misha Mengelberg, piano, Keshavan Ma- slak, saxen, Nedley Elstak, trompet, Radu Malfatti, trombo ne, Sean Bergin, saxen, Êd Boogaard, saxen. Peter Brötz- mann, saxen en Larry Fishkind, tuba. Het concert begint om tien uur. Excursie Volksuniversiteit K O maakt zaterdag 15 maart een excursie naar het Nederlands spoorwegmuseum in Utrecht Gestart wordt om negen uur bij molen De Valk. Om circa een uur zijn de deelnemers weer terug in Leiden. Deelnemers kunnen zich aanmelden bij bet bureau van K O, Oude Vest 45 dagelijks van negen tot drie uur. Inlichtingen over de excursie zijn te krij gen via telefoon 141111. Cabaret bij Augustinus Jongerenvereniging „Augustinus" ontvangt zaterdag 15 maart de cabaretgroepen „De Rooie Hond" en „VIM DDT". „De Rooie Hond" houdt zich al drie jaar bezig met theater. De groep is voortgekomen uit een workshop kri tisch cabaret". Zij bestaat uit drie leden, die een program ma brengen, dat voor een groot deel inspeelt op actuele ge beurtenissen. VIM DDT noemt zich een kritische cabaret groep. Zij brengt amusement met een bittere nasmaak. Het optreden begint om negen uur in het pand van Augustinus aan het Rapenburg 24. LEIDEN De gemeente zal proberen de Leidse Volmo- lengracht alsnog van één richtingsverkeer te voorzien. De toekomstige wethouder van financiën, het PvdA- raadslid P. Bordewijk legde gisteren een plan voor aan de Verkeerscommissie dat alle partijen tevreden moet stellen. De Verkeerscommissie be- LEIDEN Het hoofd van de vreemdelingenpolitie de heer Went, heeft verklaard, dat de vier illegaal in Leiden verblij vende Marokkaanse kinderen in ieder geval tot na de be handeling van het kort geding in Nederland mogen blijven. Gisteren werden in Den Haag de zevenhonderd handteke ningen aangeboden, die kinderen van de Louise de Coligny- school aan de Sumatrastraat uit solidariteit met de Marok kaanse schoolgenoten hebben vergaard. De handtekeningen worden aan mevrouw Haars, staatssecreta ris van Justitie overhandigd. De kinderen moesten eigenlijk morgen reeds het land verlaten hebben. In afwachting van de uitslag van het kort geding tegen de uitwijzing, dat 7 april plaats heeft, mogen de kinderen in Leiden blijven. Mevrouw C. Leli- veld, die de kinderen maatschappelijk begeleid, is van mening, dat indien de kinderen naar Marokko teruggezonden worden, hen een aanmerkelijk minder rooskleurige toekomst te wachten staat. „Hier, bij hun vader hebben de kinderen het gewoon goed, dat staat buiten kijf,"aldus mevrouw Leliveld. sprak gistermiddag de situatie rond de Volmolengracht naar aanleiding van de actie van de bewoners van deze straat afge lopen zaterdag. De bewoners stelden toen eigenhandig één richtingsverkeer in omdat de gemeente naar hun mening te weinig doet aan de overlast die de in twee richtingen rijdende auto's momenteel veroorza ken. Volgens het plan van Borde wijk zou de Volmolengracht éénrichtingsverkeer in de richting van de Langegracht moeten krijgen, hetgeen over eenkomstig de wens van de bewoners is. Daarnaast zou in het plan Bordewijk tevens het éénrichtingsverkeer op de Oude Singel tussen Korte Mare en Volmolengracht moe ten worden omgedraaid, zodat het verkeer van twee kanten vanaf de Oude Singel de Vol molengracht kan bereiken om naar de Langegracht te rijden. Daarmee zou de bereikbaar heid van de bedrijven aan de Oude Vest niet in gevaar ko men. De meeste leden van de Verkeerscommissie zagen vooral positieve kanten aan het voorstel van Bordewijk en daarom zal het plan door de verkeersafdelingen van de ge meente verder worden uitge werkt

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3