FC Den Haag bezwijkt onder zware druk PSV PEC Zwolle mist raffinement 3)1 k Ajax vergist zich in vechtlust Roda JC VERRE VAN OVERTUIGEND FEYENOORD ONTSNAPT AAN NEDERLAAG SPORT LEIDSE COURANT DONDERDAG 13 MAART 1980 PAGINA 18 gp( Piet de Visser: Met dit team gegokt en verloren Sparta-AZ\ afgelast ROTTERDAM We-| gens de slechte steldheid van het ten rein op Spang werd de ontmoetin tussen Sparta en '67 in dc kwartfina-l les van de strijd oml de KNVB-beker teravond afgelast De wedstrijd, waarin Rotterdamse ploeg veertien dagen geleden inf Alkmaar opgelopen ach' terstand van 2-1 ongedaar moet zien te maken, is opi nieuw vastgesteld voor] dinsdagavond 18 maart. De winnaar van dit duei speelt op 16 en 30 april te gen Feyenoord. De loting voor de halve finales bracht voorts PSV en Ajax tegenover elkaar. ik voor deze oplossing had ge kozen", aldus Jan Reker. De frontlinie van PSV bestond daardoor uit Postuma, Lubse en Valke van wie de laatste ditmaal aan de als rechter vleugelverdediger fungerende Korevaar was gekoppeld, ter wijl John Jansen aan de ande re kant Postuma moest bewa ken. De defensieve opzet van FC Den Haag stak goed in el kaar, terwijl de ploég van De Visser zich in de eerste helft ook veelvuldig in goede, op balbezit gerichte combinaties kon verheugen. De grote pres sie van PSV bleef mede daar door dan ook uit. „We misten toen de lange trap van Willy van' der Kuijlen", oordeelde trainer Reker later. Valke kon zich ook niet in deze rol manifesteren, zodat PSV vrijwel niet gevaarlijk was. Na de mogelijkheid van Postuma, die in de eerste mi nuut recht in de handen van de overigens licht aan de voet geblesseerde Hans Galjé mik te, duurde het lang voor Willy van de Kerkhof van afstand Galjé opnieuw op de proef stelde. De Haagse doelman was trouwens niet onfortuin lijk, toen een kopbal van Ste vens kort voor de pauze uit een hoekschop via de lat over zijn doel zeilde. Dat waren alle vermeldens waardige acties van PSV, dat overigens slechts Treling en Van Vliet in die eerste helft gevaarlijk voor invaller-doel man Quintus van der Meuien zag opduiken. De debutant in de Eindhovense ploeg behoef de in de tweede helft vrijwel helemaal niet meer in actie te komen. PSV sloctf na de rust beter aan en de naar voren ge schoven Stevens had al bijna in dè eerste minuut succes, maar zijn afstandsschot ging net naast. Hoekschoppen Het was de inleiding voor een grote Eindhovense druk op het Haagse doel, waaron der Mansveld c.s. vrijwel niet meer vandaan zijn ge komen. Pas nadat het 2-0 was geworden verliet FC Den Haag de verdedigende stellingen, maar toen was het te laat. De ploeg van De Visser kon het spel al na de 1-0 niet meer voldoende on der controle houden. Het re gende hoekschoppen op het Haagse doel, maar daaruit peurde PSV geen rendement. De pressie werd zo groot dat de Hagenaars wel moesten bezwijken. Slechts tweemaal kwam FC Den Haag zelf tot een redelijke tegenstoot, maar verder dan een hoek schop na een actie van Jon ker en een door Van der Meuien gestopte afstandspo ging van Goodlass kwam de ploeg van Piet de Visser niet. Ook het ontketende wanhoop soffensief van de Hagenaars, waarbij Mansveld en Van Vliet zich in de voorste linie jj| waagden en Chris Treling h(f veld moest ruimen voor vei |nr1 dediger Arie van der Zwaï leverde niet de treffer op di FC Den Haag alsnog een vei lenging zou hebben bezorg Waardoor PSV, dat Brandts e Van Kraaij tegen geel zag aan lopen, nadat ze doorhrake van Schoenmaker en Me onreglementair hacjden stuit, opgelucht het slotsigna kon begroeten. Voor FC Den Haag, dat Gal (wegens tijd rekken) en Goa lass (wegschoppen van de ba jce ook met de gele kaart van BSn i man zagen geconfronteen restte slechts berusting. Zo bi A tiji heerst als de ploeg zich in 4 Prijs eerste helft staande had houden, zo onnodig had team de greep op de wedstij uit handen gegeven. „Ik ij nu wel gaan zeuren over I blessures die we hebben had", deelde De Visser mee, „maar dat heeft geen z Ik heb dit team opgesteld, g gokt en verloren". En zo het. FRANK WERKMA1 Scoreverloop: 50. Postuma 1-0, Van Kraaij 2-0, 77. Postuma 1 Scheidsrechter Bosman. Toeschc PSV Van der Meuien; WildschJ (Scheepers), Van Kraaij, Braridl Stevens; W. van de Kerkhof (Smita Poortvliet, Valke; R. van de Kerkj hof, Lubse, Postuma. FC Den Haag Galjé; Korevail Van Vliet, Mansveld, Wickel; Jori ker. Schoenmaker. Jansen; Melis, Treling (Van der Zwan), Goodlass. - Dick Nanninga en Ton Marij't belagen Peter Jager op onreglementaire wijze. De res« man van Ajax, die steun krijgt van Wim Meutstege, heeft de bal echter ai woggestompt. jammer dat de slechte weersomstandigheden een hoop kijkgenot be dierven. Dat nam niet weg dat het zon der de geblesseerde Nielsen, Wijnstekers en Notten spelen de Feyenoord met name in de eerste helft bij vlagen alle kanten werd uitgespeeld en als PEC iets meer veine in het aanvalsspel had kunnen leg gen en bovendien iets meer geluk zou hebben gehad, zou Feyenoord zelfs in de modder volledig onderuit zijn gegaan. De gastheren, die niet over Drost (geschorst) en Van Moorst (enkel in het gips) kon den beschikken en zowel Hen- driksen als Jans pas in de laat ste wedstrijdfase inzetten voor respectievelijk Israel en Stein- voort, hadden vooral de pech dat een verre van overtuigend spelend Feyenoord in de zesde minuut al door een gelukkig doelpunt op voorsprong kwam. Jan van Deinsen loste van links opkomend een af standsschot waarbij doelman Van Geffen wrd verrast. Hamming leek de zaak nog te kunnen klaren, maar zijn sli ding mislukte op het gladde gras en Jan Peters kon de bal er vervolgens in glijden. Arbiter Ram weifelde even met zijn beslissing maar nam de waarneming over van zijn grensrechter die geen buiten spel had geconstateerd. Op dat moment stond PEC voor de taak vier tegentreffers weg te werken. Een onmogelijke op gave, maar de thuisclub wen ste daar nog niet aan toe te ge ven, ging zelfs verrassend in de aanval en tracteerde het publiek op een panklare hap voetbal met de nodige verras sende acties waarbij de door Michel van de Korput geleide Rotterdamse verdediging on der druk werd gezet. Met wat meer raffinement aan Zwolse kant zou in de melee van spelers voor het doel van Joop Hiele stellig eerder de Zwolse gelijkmaker zijn ont staan, maar Van der Hengst en Van 't Land konden het geluk niet in snel tempo afdwingen. Hoekstra schoot na een goede inleiding van Frandsen naast en een magnifieke vrije trap van Israel millimeterde de paal. De verdiende .gelijkma ker ontstond niettemin en wel in de negentiende minuut toen Hoekstra van rechts een voor zet op maat liet komen en Van der Hengst inkopte: 1-1. Verlenging Israel en Van 't Land ro ken met goede pogingen begerig aan de kansen en in de 36ste minuut stond zowaar een Zwol se voorsprong op het scorebord na een vrije trap van Hamming en een priemende kogel van Van 't Land, die de attente Van der Hengst tenslotte het beslissende tikje zag geven: 2-1. Men kon zowaar nog gaan ge loven in een mogelijke verlenging, dit temeer omdat bij het naderen van de pauze zich twee reële kansen aandienden voor Van 't Land, die op slag van de rust met een soepele beweging de bin nenkant van de paal raakte. Direct na de pauze voorkwam Van Geffen met een flitsende reactie de Rotterdamse gelijk maker toen Brard VFij voor hem verscheen, maar PEC nam met veel geestdrift de aanval weer over en het had weinig gescheeld of bij een knappe voorzet van Hamming had Israel van dichtbij de bal achter Hiele gegleden. De zware grasmat begon geleide lijk aan echter een zware tol op te eisen. De eindstand van 2-2 kwam niettemin in de 67ste minuut tot stand toen voorstopper IJ zerman toch een keer werd uitgespeeld door de voordien zo vaak onopvallende Peturs- son. De IJslander kreeg ietwat fortuinlijk de bal in zijn bezit en trok in zijn daaropvolgende rush richting Van Geffen cen trumspits Jan Peters mee, die' het toen eenvoudige karweitje mocht afmaken: 2-2. Scoreverloop: 7. Peters 0-1, 20. Van der Hengst M, 35. Van der Hengst 2-1, 62. Peters 2-2. Scheidsrechter: Ram. Toe schouwers: 4000. PEC Zwolle Van Geffen; Steinvoort (Jans), Israel (Hen- driksen), IJzerman, Hamming; Booij, Hoekstra, Frandsen; Rasmussen, Van der Hengst, Van 't Land. Feyenoord Hiele; Van Til, Troost, Van de Korput, Brard; Albertsen, Van Deinsen, Staf- leu; Budding, Peters (De Leeuw), Petursson (Bouwens). Spitsuur in do verdediging van Feyenoord. Tjeerd van 't Land kopt temidden van Mi chel van de Korput, Jacques Troost en Wim van Til rich ting Joop Hiele. EINDHOVEN Zelden zal PSV de laatste jaren zo op gelucht adem hebben ge haald als gisteravond na het laatste fluitsignaal van scheidsrechter Bosman in de bekerwedstrijd tegen FC Den Haag. Tot zestien minu ten voor het einde hing uit schakeling levensgroot in de lucht, maar indachtig het advies van trainer Jan Re ker rende de thuisclub zich zelf in die fase niet voorbij. „Ik heb in de rust tegen de jongens gezegd dat de kan sen er toch wel zouden ko men", vertelde de tijdelijke opvolger van Kees Rijvers. En de kansen kwamen. Ruim een kwartier voor het einde, nadat FC Den Haag zich al ge ruime tijd net in wankelend evenwicht had kunnen hou den onder de grote druk die PSV ontwikkelde, viel het gaatje dat de Eindhovense ploeg nodig had. Uit een passje van René van de Kerkhof, die de bal uit een slechte oprui mingsactie van FC Den Haag in de voeten had gekregen, kon Adrie van Kraaij de score naar 2-0 tillen. Met die stand bevonden de Brabanders zich reeds in de halve finales van het beker toernooi na de nederlaag met 3-1 in de uitwedstrijd. Hoewel de dreiging van een tegentref fer in theorie aanwezig bleef, hetgeen alsnog uitschakeling zou betekenen. Maar FC Den Haag had zich zo lang in de loopgraven moeten ophouden, dat de plotselinge omschake ling naar offensiever stellin gen moeite kostte. Te veel moeite, die de Haagse ploeg zich niet meer kon getroosten doordat de afweerslag tot dat laatste kwartier zeer veel kracht had gekost. PSV diende drie minuten na de treffer van Van Kraaij de genadeslag uit, toen Valke met een briljante dieptepass Postu ma vond die van een commu (Van onze verslaggever) ZWOLLE Het lag vanzelfsprekend niet in de verwachting dat PEC Zwolle in de tweede be kerwedstrijd tegen Fey enoord een veertien da gen eerder opgelopen achterstand van 3-0 on gedaan zou kunnen ma ken, maar ongeveer vier duizend kijkers zagen gisteravond wel hoe Feyenoord maar net aan een nederlaag ontsnapte. Het vaste voornemen van trainer Fritz Kor- bach en zijn discipelen om er voor het thuis front een aantrekkelijke vertoning van te maken, kwam volledig uit de verf en daarom was het Kerkrade Ajax heeft zoals verwacht de halve finales van de strijd om de KNVB-beker bereikt. Het gelijke spel (4— 4), dat de Amsterdammers met een voor het merendeel uit wisselspelers bestaand team op Roda JC behaalden, was meer dan voldoende voor de overstap. Gelet op de rui me overwinning van 5-1, veertien dagen geleden in Amsterdam. Gisteravond heeft het er in Kaalheide geruime tijd naar uit gezien dat Ajax opnieuw de tiendaagse tegenstander een fiks pak slaag zou verko pen. Na een snelle openingstreffer van Hanssen geloofden de vijf duizend Kerkraadse toeschou wers heel even in een wonder. Het sprookje duurde nauwe lijks tien minuten. Nielsen verspeelde het leer aan Jen sen, die Schoenaker op maat bediende: 11. Diezelfde Niel sen schonk Schoenaker na een half uur opnieuw een cadeaut je: 21. En toen Blanker (vlak voor de rust) en Arnesen na de hervatting de voorsprong ver grootten tot 41, leek een nieuwe afgang voor eigen pu bliek in het verschiet te lig gen. De Amsterdammers vergisten zich echter in de Kerkraadse vechtlust. Ondanks de uit zichtloze situatie dacht de ploeg van trainer Jacobs niet aan opgeven. Mede geholpen door de laksheid waarmee Ajax na die vierde treffer ging spelen („Daar hebben we da nig de pest over in", aldus oe- fenmeester Leo Beenhakker) reduceerde Roda JC in amper één minuut de achterstand tot één doelpunt: 13. Vermeu len, Roda's beste aanvaller, be nutte een strafschop en zond enkele seconden later Theo de Jong de diepte in. Roda JC wist niet van ophouden, wilde zijn fans niet in de steek UH U- en zag uiteindelijk de inzet fc;- mentaliteit beloond met deg lijkmaker die René Hofm k voor zijn rekening nam. Scoreverloop: 6. Hanssen 1- 16. Schoenaker 11, pis Schoenaker 12, 44. Blank fe 13, 62. Arnesen 14, - Vermeulen (strafschop) 2- 8p:| 70. De Jong 3-4, 79. Hofffl 44. Scheidsrechter: Geuri jjj Toeschouwers: 5000. Gele kaarten: Ehlen (R® JC) en Wijnberg en Arnef m (Ajax). Roda JC Jongbloed, De W Ehlén, Marijt, Degens, Ha® sen, De Jong, Nielsen, Erik* i (Hofman), Nanninga, Verm* len. AjaxJager.Boeve.Meutstq Lerby, Wijnberg, Arncst Jensen (Pen), Schoenal* 114 Bonsink, Blanker, Tahantffö» Brit (Van Geel).. Mm* Quintus van der Meuien, vervanger voor de ge blesseerde Jan van Be- veren, is ge klopt. De schuiver van Simon van Vliet (rechts) gaat echter rakelings voorlangs. nicatiestoornis tussen enerzijds de meesprintende Korevaar en Van Vliet en aan de andere kant doelman Hans Galjé pro fiteerde door de bal in het Ha.tgse doel te schuiven: 3-0. Maar zelfs deze stand bood nog geen directe waterdichte ga rantie voor PSV op de halve finaleplaats, want een Haagse tegentreffer zou alsnog roet in het eten hebben kunnen gooien. En FC Den Haag kreeg er de kansen voor, maar Harry Melis trad niet doortas tend genoeg op en Aad Mans veld kon in blessuretijd de voet net niet op de juiste wijze tegen de door Van Vliet door- gekopte bal zetten. Waarmee FC Den Haag, dat zulke goede uitzichten had op een plaats bij de laatste vier, toch nog met een enorme kater werd opge scheept. „Dit hebben we aan onszelf te wijten", verklaarde trainer Piet de Visser na afloop. „We konden PSV niet van ons doel afhouden, waardoor de druk te groot werd. Dan ontstaan er voor de aanvallende ploeg mo gelijkheden en die liet PSV niet onbenut. Als je je als ploeg Dit schot van Paul Postuma zal geen doel treffen. Simon van Vliet en John Jansen zien het schot van de niettemin tweemaal scorende spits van PSV naast het doel van Hans Galjé gaan. niet meer vrij loopt en in bal bezit kunt blijven, vraag je om zoiets". FC Den Haag had gistera vond de pech dat PSV kort na de pauze de eerste treffer van Postuma kon bejubelen, die de ploeg uit de impasse haalde. Want voor de rust week de Eindhovense forma tie weinig af van het team dat in de competitie zo'n tob bende indruk maakt. Het tempo lag te laag en de aan sluiting tussen de linies was ver te zoeken. Waardoor FC Den Haag in de eerste helft de gang van zaken moeite loos onder controle kon hou den. Weliswaar was ook in die periode PSV de ploeg die het meest in balbezit was, maar goede dekking aan Haagse zijde en grote onzui verheid in het team van Re ker waren er de oorzaak van dat de gasten vrijwel niet in moeilijkheden kwamen. PSV kon slechts enigszins ge vaarlijk worden, als de Van de Kerkhofs zich met het spel be moeiden. René deed dit nog het meest dreigend. Hij was door trainer Reker op het mid denveld geposteerd van waar uit hij moest penetreren in de Haagse defensie, wat overi gens slechts een luttel aantal" keren lukte. „Ik had René niet in de aanvalslinie gezet om confrontaties met Korevaar te vermijden. In de eerste wed strijd kreeg René tegen hem geen poot aan de grond zodat

Leidse Courant | 1980 | | pagina 20