Amerikanen willen meer esterse solidariteit SCHMIDT WIJST BEMIDDELAARSROL AF Schmidt en Giscard over Midden-Oosten loorzitting over _traf voor grootste (ïassamoordenaar uit eschiedenis VS Vreedzame oplossing crisis blijft nog steeds mogelijk lijst met namen voor Surinaams zakenkabinet loeilijkheden innen Spaanse regeringspartij CYRUS VANCE: UITENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 13 MAART 1980 PAGINA 17 SHINGTON Presi- Carters voornaamste iseur in veiligheidsaan- nheden, Zbigniev inski heeft gisteren om tastbare solidariteit gd van de Westerse Igenoten inzake Afgha- tn. Hij riep met name t-Duitsland en Japan op nen met de Verenigde ,ten „effectieve maatrege- te nemen tegen de Sov- Unie voor de militaire in- É^entie in Afghanistan. j bondgenootschappelijke pariteit vereist het, de col- leve veiligheid van het tten vraagt erom," aldus zezinski. In Brzezinski's [rden klonk de Ameri- hse ergernis door over de frves van de Westeuropea- de Amerikaanse strafmaa- elen met name econo- the te ondersteunen, eezinski vervolgde: „Wij vaarden niet de stelling dat spanning tussen oost en jt en de veiligheid te schei- te zijn, in het bijzonder I in het kader van een uit daging die eerder van invloed is op Europese en Japanse be langen dan die van onszelf." In West-Europa is, zoals be kend op „Afghanistan" veel terughoudender gereageerd juist met het oog de broze oost west betrekkingen niet al te veel te schaden. Brezezinski wees daarentegen op de Westeuropese afhanke lijkheid van de olie uit de Per zische Golf, die na Russische interventie in Afghanistan on der sterke invloed van de Sov jet-Unie dreigt te komen. „Hun toekomst hangt af van de toevloed van olie uit een gebied dat vrij van Russische dreiging moet zijn", aldus Car ters veiligheidsadviseur. Een nieuwe analyse van het in Londen gevestigde Instituut voor Strategische Studies maakt gewag van het feit dat de toekomst voor het Westen somber is, tenzij de groeiende macht van Rusland rond de Perzische Golf wordt gestuit door een grotere bemoeienis van Amerika en de NAVO met dit gebied. In het rapport wordt gesteld dat na het weg vallen van Iran als westerse bondgenoot het Westen uiterst weinig hoop kan hebben de gebeurtenissen in het gebied te sturen, maar slechts kan stre ven naar een invloedseven- Het streven van Rusland naar militaire en strategische over heersing in dit gebied heeft zich pas de laatste tijd op het gebied rond de Perzische Golf gericht. Volgens de analyse heeft Amerika bij de Perzische golfstaten nu de naam van een „onbetrouwbare bondgenoot" en de reputatie van een „be moeizuchtig en opdringerig" land. Maar volgens het rapport heeft de Sovjet-Unie ook pro blemen want de meeste islami tische staten beschouwen Rus land als een atheistische en een op verovering gerichte macht die eerder de veiligheid bedreigt dan verzekert. Deze zwaar beschadigde Russische tanks werd gisteren aangetroffen op de hoofdweg tussen Kaboel en de noordelijk gelegen Russische grens. De weg waarlangs zeer veel Russisch oorlogsmaterieel Afghanistan bin nenkomt is herhaaldelijk het doelwit geweest van het Af ghaanse verze\ BONN In antwoord op een brief die hij vorige week ontving van de Russische president Brezjnev heeft de Westduitse bondskanse lier Helmut Schmidt gisteren nog eens benadrukt dat er geen sprake van kan xijn dat zijn land kan be middelen tussen de Verenigde Sta ten en de Sovjet-Unie. „Ons land is zelf partij als lid van het westerse bondgenootschap". In Brezjnevs brief die weer een ant woord vormt op een brief die Schmidt in februari schreef, zet Brez jnev, aldus Schmidt, de Russische zienwijze inzake Afghanistan „in harde en nuchtere bewoordingen" uiteen. Het Russische persorgaan Pravda meldt uit Afghanistan dat het verzet in Afghanistan steeds minder wordt. „De Afghaanse regering heeft een aantal opstandige stammen in het land overgehaald het door Moskou gesteunde regime van Babrak Kar ma! op te geven. Ook meldt het blad dat de noodzakelijke voorwaarden geschapen worden voor terugkeer van degenen die het land hebben verlaten. Dit is evenwel in tegen spraak met berichten van opstande-* lingen dat Russische en- Afghaanse troepen aanvallen uitvoeren op stel lingen in het zuidoostelijk gebied na bij de Pakistaanse grens. De Russen zouden verder volgens Afghaanse verzetskringen gebieden van opstandige stammen in centraal Afghanistan hebben omsingeld. Ook worden van verschillende fronten in het land een groot aantal slachtoff- fers gemeld zowel aan Russische als aan de zijde van het Afghaans verzet. /DRID De Spaanse regeringspartij UCD van premier rez verkeert na de uitslag van de verkiezingen in Bas- land het afgelopen weekeinde in grote moeilijkheden, partij verloor bij deze verkiezingen voor het eigen parle- it van de noordelijke provincie twee derde van haar le parlementsverkiezingen van vorig jaar verworven hang. jrote overwinning ging in Baskenland naar de nationalisti- 1 partijen, die 42 van de in totaal 60 zetels in het parlement lalden. Met name de sociaal-democratische en liberale stro- gen binnen de partij hebben ernstige "kritiek op de huidige ■s van de regering. Ook op plaatselijk en regionaal niveau is fCD onderhevig aan kritiek van haar leden, maar niets wijst ||pp het uiteenvallen van de partij, zoals door sommige waar- Wkrs wel wordt verwacht. Nederlandse school in russel in brand gestoken onze correspondent) ISSEL - In de Brusselse gemeente Etterbeek is een houten luw met twee klaslokalen van het Vlaams Atheneum in gestoken. In een telefoontje aan het Belgische persbureau k is de verantwoordelijkheid van de brandstichting opgeëist l|een man die zei namens de GAF (Groupe d'Action Fran- bne) te spreken. De groep was tot dusverre niet bekend. De Üstichting heeft te maken met de ongeregeldheden in de streek. Achterschip tanker in veilige haven Het achterstuk van de vorige week voor de Franse kust in tweeën gebroken olietan ker „Tanio" is gisteren de haven van Le Havre binnengesleept. Men heeft nu een be gin gemaakt met het overpompen van de nog 10.000 ton In de tanks aanwezige olie. BONN De Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt zal zondag in Hamburg een ontmoeting hebben met de Franse president Giscard d'Estaing over het Midden-Oos ten. Daarbij zal zowel de reis van Giscard door zes landen in het Midden-Oosten als de recente ontmoeting van Schmidt met pre sident Carter ter sprake komen. Ongetwijfeld zal ook worden gesproken over de komende nieuwe Westeuropese verklaring over het Midden-Oosten, die men gereed wil hebben als de be sprekingen tussen Israël en Egypte over Palestijnse autonomie zouden mislukken. In die Europese verklaring zullen zeker het bestaansrecht van Israël en het zelfbeschikkingsrecht van de Palestijnen worden betrokken. De volgende plenaire besprekingen over de Palestijnse zelfstan digheid tussen Israël, Egypte en de Verenigde Staten zullen in de laatste week van maart worden gehouden. Volgens de ver dragen van Camp David moeten zij op 26 mei afgerond zijn. Ge noemde Westeuropese verklaring zou eerst daarna bekend wor den gemaakt. Fabrikanten voorbehoedsmiddelen bestraft MILAAN Een vrouwelijke rechter in Milaan heeft woensdag twee vertegenwoordigers van firma's die voorbehoedsmiddelen maken elk tot vier maanden gevangenisstraf veroordeeld nadat het bewijs was geleverd dat 218 vrouwen die de middelen had den gebruikt zwanger waren geworden. Maria Luisa Martino veroordeelde Claudius Hoffmann van de Duitse firma Patentex GmbH en Sigfrido Lazzari van de Mila nese firma Green Line. John Gacy CAGO De jury van een recht- in Chicago heeft gisteren de 37-ja- John Gacy schuldig bevonden aan Giord op 33 jongemannen. Gacy is ee de grootste massamoordenaar Je Amerikaanse geschiedenis. De van zeven mannen en vijf vrou- verwierp het argument van de ver ing, dat de voormalige aannemer inde zeven jaar een twee levens Het proces verandert nu in een itting over de vraag of Gacy de i moet krijgen. op 21 december 1978 aangehouden tijdens het onderzoek naar de verdwijning van een jongeman uit het plaatsje Des Plaines. Huilend had hij tegen een vriend gezegd, dat hij een „een slecht mens" en een moordenaar was. Toen de politie een na der onderzoek instelde werden onder zijn woning tientallen lijken aangetroffen. Gracy bekende dat hij in de loop der jaren meerdere jongemannen naar zijn woning had gelokt waar hij hen, na mishandeling en het onder bedreiging plegen van sexu- ele handelingen, doodde. Tijdens het proces werden meer dan hon derd getuigen gehoord. Volgens de verde diging waren de moorden een gevolg van Gacy's gespleten persoonlijkheid, waarbij tevens werd gewezen op getuigenverkla ringen waarin hij als „charmant, attent en een harde werker" werd afgeschilderd. Zijn dwang tot moorden zou, aldus stelden de verdedigers van Gacy, een gevolg zijn van zijn „zeer bewogen jeugd" en een on taarde vader die hem regelmatig sloeg. Getuigen-deskundigen noemden Gacy echter een man met een „buitengewone afwezigheid van gevoel", waarna de open bare aanklager hem afschilderde als een „geslepen en berekenende moordenaar", die zijn slachtoffers doodde „alsof het vliegen waren". Hij eiste de doodstraf. kunk Nederlanders bij terreurtop an erA^T Bij de geheime topconferentie van internatio- *n Dublin vorig jaar zijn ook Ne- jnders aanwezig geweest. dinsdag van de zijde van het Ierse Republikeinse Leger in Belfast is vernómen, is tijdens deze top een reeks aan- |i van de IRA op het Britse Rijnleger in West-Duitsland lereid. Hierbij zijn al enige militairen gedood en gewond. tntCM?e top voriS Jaar zomer in Dublin hebben leden deelgeno om Nederlandse, Westduitse, Arabische, Italiaanse, Japan- Franse groepen. Britse EEG-bijdrage snel vaststellen PARIJS De Franse regering wil dat de Europese Commissie in Brussel, het dagelijks bestuur van de EEG, zo spoedig moge lijk met voorstellen komt voor de hoogte van de Britse bijdrage. Als de commissie er niet snel mee voor de dag de komt, ont breekt de mogelijkheid om er nog goed over te praten en kan er van een andere, lees lagere, bijdrage van de Britten aan de EEG-begroting niet langer sprake zijn. Vorig najaar dreigde de Britse eis op dat de Britse bijdrage aan zienlijk verlaagd zou moeten worden, tot een ernstige crisis bin nen de EEG te leiden. WASHINGTON De Ame rikaanse minister van bui tenlandse zaken Cyrus Van ce heeft gisterèn verklaard dat de deur voor een vreed zame oplossing van de Iraanse gijzelaarscrisis nog steeds openstaat. Na een vergadering van vijf uur met secretaris-generaal Waldheim van de Verenigde Naties en de leden van de VN-onderzoekscommissie riep Vance op tot geduld en zei dat de Verenigde Naties zouden blijven ijveren voor de vrijlating van 49 gijze laars in Teheran. Secretaris-generaal Waldheim verklaarde van zijn kant dat de oplossing van de gijzelaars- crisis zal afhangen van de steun die de Iraanse president Bani-Sadr morgen in de parle mentsverkiezingen zal beha len. Eerder had deze ver klaard dat hij vrijlating pas op zijn vroegst in mei verwacht, wanneer het parlement zich over de kwestie kan buigen. Het conservatieve Britse dag blad The Daily Telegraph be richt dat de Iraanse „studen ten" die de gijzelaars nu al meer dan 130 dagen vasthou den, in werkelijkheid een groep elite-agenten zijn die hun opleiding hebben ontvan gen in de Sovjet-Unie. Het blad baseert een en ander op uitlatingen van de Ameri kaanse generaal George Kee- gan, oud-chef van de inlichtin gendienst van de Amerikaanse lucntmacht. Keegan had in Londen gezegd dat er „onom stotelijke bewijzen zijn" dat de Sovjets in Iran een duizend man sterke linkse militante groep hebben gesticht waar voor zij 150 miljoen dollar in baar goud op tafel hadden ge legd. In Amerikaanse regerings kringen wordt een bericht van de televisiemaatschappij NBC tegengesproken dat de Vere nigde Staten momenteel meer olie dan ooit tevoren invoeren vanuit Iran. Onmiddellijk na de gijzelingsaffaire in There- ran kondigde president Carter een invoerstop af voor Iraanse olie. De Iraanse regering ver klaarde tegelijkertijd geen druppel olie meer uit te voe ren naar de VS. De NBC be richtte echter begin deze week dat in januari een recordhoe- veelheid Iraanse olie de VS was ingevoerd. Volgens woordvoerders van het Ame rikaanse ministerie van bui tenlandse zaken betrof dit olie die al voor de afkondiging van de boycot onderweg was naar de VS. Nadien zou de boycot volledig van kracht zijn. O; Br, ÓIZ onze speciale verslaggever) .MARIBO Informateur mr. Bruma heeft president Ferrier van ame gisteren een lijst met namen ïandigd van mensen, die zitting wil- emen in het te vormen zakenkabi- Twee militairen en een vrouw ma- 'r onder meer deel van uit. Naar ver heeft men een medicus aangetrok- voor de functie van minis te r-presi- Het optreden van de militaire raad begint overigens steeds meer een padvinderachtig karakter te krijgen. Vooral sergeant-majoor Bouterse weert zich geducht. Zo gaf hij eer gisteren het startsein voor een grote schoon maak van Paramaribo. Ook bracht hij een bezoek aan een school, waar de leerlingen de verzekering werd gegeven, dat alle. wer klozen tot de laatste man aan het werk zul len worden gezet. Ontroerd nam hij de dankbetuigingen in ontvangst van een meis je, over het feit dat haar pappie dankzij de avondklok 's avonds thuis bleef en niet naar zijn vriendin ging. Hij kreeg verder de verzekering, dat de leerlingen heel goed hun best doen het volkslied uit het hoofd te leren en dit elke dag bij het vlaghijsen te zingen. Gistermiddag nam sergeant-majoor Bouter se die zich in een zwarte Mercedes laat rondrijden in gezelschap van mederaad slid sergeant Abrahams een kijkje bij de Visserijdienst van het ministerie van Land- i».bouw, Voedselvoorziening en Visserij. Ze hoorden er klachten aan over het slechte functioneren van de dienst en van de stich ting voor Visserijbevordering. Een urgentieprogramma om Suriname's rij ke visgronden te exploiteren, ligt al tijden in de 1a. Het is een doorn in het oog van veel Surinamers, dat de garnalenvisserij grotendeels in buitenlandse handen is. Op de trawlers bijvoorbeeld bestaat de beman ning voor 99 procent uit buitenlanders. Eco nomisch is de garnalenvisserij belangrijk voor het land: de exportwaarde van garna len ligt hoger dan die van rijst. Een grof schandaal wordt hier genoemd de manier waarop men is omgegaan met de twee door Japan geschonken opleidings schepen voor de visserij, ter gelegenheid van de onafhankelijkheid. De zes „bijgele verde" deskundigen vertrokken na twee jaar van armoe maar weer naar Japan. Ze hadden geen slag uitgevoerd. Van de oplei ding van jongeren voor de visserij was geen spaan terecht gekomen. Oproer in Syrië door leger gedempt DAMASCUS Slechts door een massaal ingrijpen van de strijdkrachten is de Syrische regering er vorige week in ge slaagd een gewapend oproer neer te slaan van groeperingen behorende tot de Mohamme daanse Broederschap, ze meldt het Franse dagblad Le Monde. In Aleppo zouden de islamiti sche rebellen openbare gebou wen hebben aangevallen, auto's en het spoorwegstation in brand hebben gestoken en de kantoren van de Syrische en Russische luchtvaartmaat schappij hebben vernietigd. Naar schatting 8.000 militai ren, ondersteund door heli kopters, moesten ingeschakeld worden om de opstandelingen het hoofd te bieden. Zweden pleit voor Europese ontwapening STOCKHOLM De Zweedse minister van buitenlandse za ken, Ola Ullstein, heeft in de Riksdag, het Zweedse parle ment, gepleit voor een breed opgezet program voor ontwa pening in Europa en verklaard dat een conferentie over dit onderwerp in Zweden gehou den kan worden. Ullstein wees erop dat de ex plosieve kracht van de in Eu ropa opgeslagen kernwapens al 50 keer zo groot is als die van alle conventionele wapens die in de Tweede Wereldoor log zijn gebruikt. „Maar," al dus de Zweedse minister, „de bewapening in Europa wordt niet opgevoerd voor een moge lijk conflict tussen de Europe se landen, maar is in wezen een zaak van de supermogend- heden." Geen losgeld voor gegijzelden in Bogota BOGOTA De meeste van de buitenlandse regeringen wier ambassadeurs door linkse guerrillastrijders in de Domi nicaanse ambassade in Bogota worden gegijzeld, zijn tégen het betalen van een losprijs in ruil voor vrijlating. Na een ontmoeting tussen ver tegenwoordigers van landen wier ambassadeurs worden ge gijzeld en de Columbiaanse minister van buitenlandse za ken, Diego Uribe Vargas, ver klaarde een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade dat ziin regering uit principe geen losprijs wil betalen. Een Egyptische diplomaat liet zich in dezelfde zin uit. Zimbabwe maand later onafhankelijk SALISBURY De onaf hankelijkheidsdag van Zim babwe (Rhodesië), die vast gesteld was medio deze maand, zal waarschijnlijk een maand later vallen en wel op half april. Dit is vernomen uit Britse kringen in Salisbury. De reden van het uitstel is, dat men dan meer tijd zal hebben om de rust in het land te laten weer keren. In het kader van plannen om de economie van Zimbabwe weer op gang te krijgen, zal de arme bevolking delen in de rijkdom van het land. Dit heeft de minister van finan ciën, Enos Nkala verklaard. Nkala zei, dat in het verleden op economisch gebied gediscri mineerd is: „Dit zal ook nu ge beuren, maar dan ten voordele van de armen". Pleidooi voor dit jaar nog Europees paspoort STRAATSBURG De Nederlandse liberaal, mr. Berkhouwer, heeft in het Europese parle ment in Straatsburger warm gepleit voor de in voering van een Euro pees paspoort nog voor het einde van het jaar. „De gewone man en vrouw in Europa zien vaak voor de bureaucrati sche bomen van Brussel het Europese bos niet meer. Wat zich op de top pen van de bergen afspeelt van de hoge Europese po litiek ligt voor hen in de nevelen, die deze bergen omringen. Laten wij in he melsnaam de eenvoudige dingen volbrengen, die iets zeggen tot de gewone Europese burger", aldus mr. Berkhouwer. De liberale afgevaardigde zei dit bij de behandeling van een ontwerpresolutie van de Italiaanse christen democraat Mario Pedini, waarin om een snelle in voering van een Europees paspoort gevraagd wordt.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 19