nodigt U uit op zijn show van Engels aken meubelen. .ittèt de kans op het winnen van een weekend Londen op de koop toe! Vrouwengilde wil inspiratie van kerk, niet „het zetten van paaltjes' KORTE METTEN Synodecommissies samengesteld Eind mei begint gesprek tussen orthodoxen en katholieken kerk wereld 'reek de Jonge is De komiek wetsbaar en erkwistend vitaal LEIDSE COURANT DONDERDAG 13 MAART 1980 PAGINA 9 ,Wat er tijdens de afgelopen bisschoppensynode ver het gezin is gezegd en over de taakverde- ing daarin, is ons in het verkeerde keelgat ge- choten. Er worden opnieuw allerlei regels naar oren gebracht We zijn tegen deze regels, die nder meer zeggen, dat de vrouw een onderge- chikte rol heeft. Ook de taal in de synodebe- luiten sluit volstrekt niet aan bij de vrouw en e jeugd. Daardoor bestaat er grote kans, dat et contact tussen hen en de katholieke kerk op e duur helemaal wordt verbroken. Bij de pro lemen rond de functie van het gezin moet de ,erk voor inspiratie en begeleiding zorgen. laar taak is zeker niet het zetten van paaltjes oals nu gebeurt." (evrouw mr. H. ten Hagen-Pot zei dit in Zwolle als üeidster tijdens de jaarvergadering van het Ka- loliek Vrouwengilde Nederland. Zij is een van de jmenstelsters van de nota „Het christelijk gezin". die aanzetten voor een werkdocument van de alge mene bisschoppensynode geeft. Ruim 115 afgevaardigden van alle provinciale be sturen van het Katholiek Vrouwengilde namen deel aan de discussie over de rol van het gezin. Dui delijk werd vooral, dat een gezin niet meer per de finitie een getrouwd paar met een aantal kinderen is. Ook samenlevingsvormen konden volgens veel afgevaardigden met de term „gezin" worden gede finieerd. Mevrouw mr. P. H. Weyenborg-Pot, een zuster van de inleidster en mede-auteur van de publikatie „Het gezin: samenleven in verantwoordelijkheid" van het CDA-vrouwenberaad stelde het aldus: „We moeten een nieuwe visie op het gezin krijgen, waarbij vooral liefde, verantwoordelijkheid en trouw voor elkaar centraal moeten staan. En of het daarbij gaat om een man en een vrouw met een aantal kinderen of om een samenwonend stel, zelfs al zijn het twee mannen, doet er niet zoveel toe." Mevrouw Weyenborg-Pot ging ook in op de rol van de vrouw in het gezin. „We moeten af van het rol patroon waarin de vrouw het is die het gezin draaiende houdt, de kinderen opvoedt en de bloe metjes in de vaas doet. Ze moet met beide benen middenin het maatschappelijk gebeuren staan, waarbij we denken aan een gedeeltelijke baan, werk voor een buurtvereniging, of een rol in de po litiek." Mevrouw Ten Hagen-Pot raakte tijdens de bijeen komst ook nog aan de mening van de officiële ver tegenwoordigers van de katholieke kerk over sexu- aliteit. „De visie van de katholieke kerk op dit on derwerp is nog steeds weinig reëel en zelfs ouder wets te noemen", vond zij. „Hoewel in de ogen van de kerk sexualiteit niet meer direct is gekoppeld aan het krijgen van kinderen, is het afwijzen van voorbehoedsmiddelen nog steeds iets waarmee veel katholieke vrouwen moeite hebben en de gewe tensnood die daardoor ontstaat is voor het geloof weinig zinvol", aldus mevrouw Ten Hagen-Pot aus Johannes Paulus II heeft de ïden benoemd voor de beide com- lissies van bisschoppen, waartoe p de bijzondere synode van de Ne- jrlandse bisschoppen is besloten. ie benoeming is geschied op voor- racht van de beide gedelegeerde oorzitters van de bijzondere syno- e, kardinaal Willebrands en mgr. anneels. de eerste commissie, die een onder- >ek zal doen over de theologische ho- sscholen. de convicten en Rolduc, jn benoemd mgr. Ernst van Breda roorzitter), mgr. Gijsen van Roer- lond en mgr. Möller van Groningen. de tweede commissie die zal on derzoeken welke concrete vormen kunnen worden gevonden voor de pastorale taak van de leek in de kerk. in het bijzonder van de pastorale werk(st)ers zijn benoemd mgr. Bluyssen van Den Bosch (voorzitter), mgr. Simonis van Rotterdam en mgr. Zwartkruis van Haarlem. Beide commissies hebben als taak een inventarisatie te maken en de resulta ten hiervan voor te leggen aan de bis schoppenconferentie en via deze aan de betreffende congregatie in Rome. Over hun werkplan zullen beide com missies zich op korte termijn beraden. Een en ander is medegedeeld op de vergadering van de Nederlandse bis schoppen deze week in Den Bosch. De eerste fase van het officiële the ologische gesprek tussen vertegen woordigers van de orthodoxe en de katholieke kerken zal zich afspelen op het Griekse eiland Patmos en wel van 29 mei tot 4 juni. Ongeveer zestig vooraanstaande per sonen van beide kerken zullen deel nemen aan dit gesprek, waartoe is be sloten door paus Johannes Paulus II en de oecumenische patriarch van Constantinopel, Dimitrios, tijdens het pauselijk bezoek aan het patriarchaat in november. In verband met deze „historische gebeurtenis", die een aan zet is tot een eventuele hereniging van de sinds duizend jaar gescheiden kerken, wil het Griekse parlement het eiland Patmos uitroepen tot „hei lig eiland". Kardinaal Willebrands, voorzitter van het secretariaat voor de eenheid der christenen, bevindt zich sinds gisteren in Odessa. Daar wordt de komende dagen de vijfde gespreksronde gehou den tussen de rooms-katholieke en de Russisch-orthodoxe kerk. De eerste ronde was in 1967 in Leningrad, de laatste ruim vier jaar geleden in het Italiaanse Trento. Het thema van deze gespreksgroep is de verhouding tussen de plaatselijke en de universele kerk. Kardinaal Willebrands keert op 22 maart weer in Nederland terug. Paus Johannes Paulus II zal zondag 13 april een be zoek brengen aan de Noorditaliaanse industrie stad Turijn. Volgens kar dinaal Anastasio Balles- trero, aartsbisschop van de stad, zal de paus 's avonds weer naar Rome terugke ren. Behalve om religieuze en zielzorgelijke redenen heeft de paus de uitnodi ging ook aangenomen uit sociale overwegingen, al dus de kardinaal, die Tu rijn een stad noemde, die met zijn enorme bevol kingstoeneming de karak teristieke kentekenen en de problemen van het hele land vertoont Kardinaal Basil Hume, aartsbisschop van Westmin ster, zal woensdag 26 maart in de kathedraal van West- minster te Londen de 72-ja- rige Schotse franciscaan Ag- nellus Andrew tot bisschop wijden. Pater Andrew, tot nu toe president van de UNDA, de internationale katholieke vereniging voor radio en televisie, is onlangs door de paus benoemd tot vice-president van de pause lijke commissie voor de so ciale communicatie. de volledige Zwitserse the ologische commissie in het klooster Einsiedeln op 2 juli een studiedag houden over de verhouding tussen beide. In een verklaring zeggen de bisschoppen, dat theologisch onderzoek en de zorg voor een verstaan bare weergave van de ge loofswaarheden een voort durende opgave is. Deze kan echter alleen worden volbracht door samenwer king tussen leerambt en theologen. Het leerambt heeft tot taak de pogingen en de bemoeienissen van de theologen in verband met het woord Gods en de geloofsoverdracht te me ten. Daarbij kunnen be slissingen onvermijdelijk zijn De in de Konferentie van Europese Kerken (KEK) sa mengaande kerken willen zich niet door de toegeno men internationale spannin gen uit elkaar laten drijven, zo heeft het lid van het pre sidium bisschop Heintze uit Wolfenbüttel gezegd, na af loop van de driedaagse ver gadering van de KEK in Salzburg. Bij de KEK zijn 112 protestantse, anglicaanse en orthodoxe kerken uit Oost- en West-Europa aan gesloten. In 1981 zal de con ferentie weer een bijeen komst met de Europese bis schoppenconferentie hou den. In 1984 zal de volgende algemene vergadering van de KEK worden gehouden. Tot voorzitter is herkozen de evangelische kerkpresident André Appel van Elzas-Lo- tharingen. Op uitnodiging van Pax Christi Nederland komt de bekende Amerikaanse hoogleraar Gene Sharp op 19 maart naar Nederland. Hij wordt gezien als de be langrijkste theoreticus en onderzoeker op het gebied van geweldloosheid, ge weldloze actie en sociale verdediging, het geweldlo ze alternatief voor een mi litaire verdediging. Pax Christi heeft Sharp ge vraagd of hij aan kan ge ven op welke wijze de vre desbeweging aanzetten kan geven tot een verdedi ging die niet berust op af schrikking door kernwa pens. Op vrijdagmiddag 20 maart zal prof. Sharp een gastcollege geven aan het Studiecentrum voor Vre desvraagstukken van de universiteit van Nijmegen. Des avonds spreekt hij in het Jaarbeurscongrescen trum te Utrecht. Mr. Kooreman doet graag iets extra's voor z'n klanten. Daarom organiseert hij in maart een show van puur Engelse stijl meubelen. 's Even kijken wat hij zoal te bieden heeft: grandioze zitgroepen, fau teuils, kasten, stoelen, eetkamers enz. enz. door de inkopers van Kooreman zelf in Engeland geselekteerd. Mr. Kooreman rustig te zeggen: "ik heb de allergrootste en mooiste kollektie verfijnde Engelse massief eiken meubelen van Nederland, dus keus genoeg". Ro mantisch en sfeervol wonen begint bij Kooreman, ontdek 't zelf. Het is niet alleen de moeite waard om zomaar eens rond te neuzen bij Kooreman, hij heeft nog iets anders in petto. Alle bezoekers ontvangen een origineel Engels presentje en elke koper heeft eveneens de kans een weekend naar Londen te winnen. Gezellig met z'n tweetjes per vliegtuig. Geheel verzorgd in het Victoriaans Russell Hotel. Hiervoor heeft Mr. Kooreman een leuke prijsvraag bedacht. Hoe dat allemaal in z'n werk gaat, hoort U vanzelf, als U een bezoek brengt aan een van de toonzalen van Mr. Kooreman. Tot ziens dus. See you later! WILLEM BARENTSZSTRAAr 21 j[ NIEUWE RIJN 9 (INDUSTRIETERREIN "DE WAARD") _/V- LEIDEN LEIDEN TEL. 071-122547 j TEL 071-122144 zichzelf helemaal uit. dat hij zwijgt. Zijn stem zal te rug komen als de vader sterft, maar zal de komiek dan nog stem hebben? Soms krijgt Freeks bezig zijn het karakter van volkstoneel met een lach en een traan, inclusief op ze ker moment een storende wijdlopigheid. Hij dramatiseert banaliteiten, maar meesten tijds humoriseert hij dyna misch met schetterende piste muziekjes en vooral een vloed van woorden. Hij bidt en tiert en haalt uit de puinhoop van zijn artistenbestaan en uit een baaierd van attributen van tijd tot tijd zelfs ontroering om hoog, wankelend tussen zin en zinvolle onzin. Na zijn uittreden uit het duo „Neerlands Hoop" schijnt Freek de Jonge uit een nieuw onuitputtelijk repertoire te kunnen putten. Men ziet een man in de weer die blijkbaar nog aan het begin staat van een nieuwe artistieke periode en die alles in zich heeft wat ooit de groten in dit vak werd toegeschreven. De grappen om de grap gaan hem even ge makkelijk af als de gTappen met achtergrond, die hij tevo ren al in suggererende vorm heeft aangereikt, zijn manier om zijn publiek ontvankelijk te maken, in te spinnen in zijn denken en doen. Een komiek die zich helemaal uitleeft en uitlevert, kwetsbaar en tege lijk verkwistend vitaal. TON OLIEMULLER. een nar of een pro- of de leukste leze vraagstel- overstaan van zijn valt Freek de Jonge deur in huis met zijn one man-show „De ko- waarvan hij gistera- n Utrecht een probeer- gaf vóór vol- vrijdag en zater- e verschijnen in het Circustheater, van dit program- dat hij voor zich- al heeft ge- Hij neemt de allure hier sta ik en doe kan niet anders. Dit avond lang met een als we niet eerder zagen en met een piasserij, cru en tegelijk, waarmee hij naar de diepste la de lach en de emo- one man-show is het niet. Hij weet zich gesteund door vak- op de achtergrond, die op het toneel verschij- maar vooral betrekt hij in zijn optreden, groeit uit de De respons uit mee aan het le- van de grappen- die lach puurt uit de van zijn lot Hij speelt de van zijn doofstomme een stille typering van Seunke, die zo wijs is

Leidse Courant | 1980 | | pagina 11