'ouwtrekken om zetels n regering Suriname ELGISCHE AUTOWEGEN BLIJVEN FEL VERLICHT Twee blanken in nieuwe regering van Rhodesië „Anti-joodse lobby in regering VS" Het Boek van de Maand: De mooiste stukjes uit 78 kinderboeken. Nu in één dik kinderboek. jTtënland VGST VOOR EEN NIEUW POLITIEK ONDERONSJE M ert Bruins vastgezet heuring vermeden in gering Zuid-Afrika In voor nieuwe joodse irstad bij Jeruzalem Winst Reagan vergroot kans op come-back Gerald Ford „Leesgoed": fantastisch voor kinderen, onmisbaar voor ouders, t/m 5 april f 19,50. Daarna f 15,-duurder. LEIDSE COURANT WOENSDAG 12 MAART 1980 (Van onze correspondent de Koninck) ISSEL België is van plan jjven wat het voor veel Ne- ndse automobilisten is: een an licht in de duisternis. De goedige beschijning van de regen, die in heldere nach ten tot ver in het donkere Neder land het begin van de bescha ving aankondigt, zal niet op een laag pitje worden gedraaid. Parlementsleden die zulks omwille van de energiebesparing hadden voorgesteld, kregen van de minis ter van Openbare Werken, Guy Mathot, te horen, dat „de verlich ting der snelwegen niet is ingege ven door prestige, maar wel door bekommernis om de veiligheid van de weggebruiker". Volgens de be windsman vergt de heldere bege leiding van avondlijke autobestuur ders van de staat slechts 24 miljoen gulden per jaar en dat is precies 0,024 procent van 's lands energie verbruik. Het om en om doven van de lam pen zou naar het oordeel van de bewindsman „de uniformiteit van de verlichting, vereist voor een duidelijke zichtbaarheid, van de hindernissen, niet langer waarbor gen". Minister Mathot wijst erop, dat het Belgische autowegennet zeer dicht is en er gemiddeld cm de vier tot vijf kilometer op- en afrit ten zijn. Onlangs is in België een actie od gang gekomen om de plaatsaandui dingen voor de afslagen eenvoudi ger te maken. Vaak staan er op een bord zoveel plaatsnamen en rich tingen aangegeven, dat de automo bilisten een cursus snellezen van pas zou komen. In grote delen van het land zijn die aanduidingen dan ook nog in twee talen gesteld. MARIBO Het touw en om de zetels in de nieu- jrinaamse regering gaat Het heeft er alle schijn at het toch weer een poli- onderonsje wordt en er van ikenkabinet zonder politie- nding, zoals dat de militai- oor ogen staat, weinig of terecht komt Wel wordt duidelijker, dat die mili- de nieuwe ministersploeg kunnen controleren en ueel wegzenden. Intussen tn president Ferrier en oridische adviseurs koorts- r aan een grondwetswijzi- 'die de macht van de mili- moet legaliseren, vorming van de Burgerraad, zoals de nieuwe regering ook wordt genoemd, liggen twee groe peringen dwars. VHP-leider Lach- mon heeft de informateurs Bruma en Leeflang laten weten in dit sta dium niets te voelen voor de leve ring van twee kandidaat-ministers uit zijn partij. Hij vindt dat er te weinig garanties zijn voor een goe de gang van zaken en een herstel van de democratie. Verder hebben de besturen van de drie vakcen trales de informateurs gevraagd de samenstelling van de regering aan te houden. Zij willen eerst zeker heid over het regeerprogram, alvo rens zij ministers leveren. De NPK-coalitie van ex-premnier Ar- ron heeft tot nu toe geen bezwaren geuit tegen de werkzijze van Brumna en Leeflang. Inmiddels is de rechtszaak tegen de drie onderofficieren Abrahams, Spital en Neede, een van de aan leidingen voor de staatsgreep van vorige maand, van de baan. Giste ren verliep de termijn van drie weken, waarbinnen vonnis moest worden gewezen. In Paramaribo hebben verschil lende leden van de militaire raad gisteren, in het kader van een zo geheten „meet the people-campag- ne", bezoeken gebracht aan de centrale markt, het postkantoor en een school. Ze lieten zich voorlich ten over alle mogelijke problemen en deelden affiches uit waarop de Nationale Militaire Raad staat af gebeeld. Tijdens hun bezoek aan de de stad werden de militairen bestookt met klachten van bur gers, onder meer over de hoge me dische tarieven en de diepe kuilen in de wegen van het district Com- mewijne. Gisteren bleek tevens dat eerder door de radiostations uitgezonden berichten, als zou het aantal dief stallen praktisch tot nul geredu ceerd zijn, uit de lucht zijn gegre pen. Informatie bij de politie heeft uitgewezen dat het aantal diefstal len normaal is. Opvallend is ech ter, dat de meeste diefstallen in het nachtelijk uur worden ge pleegd, ondanks de avondklok en de strenge controle daarop door zwaar bewapende militairen. Lente in aantocht Met het eerste zonnetje en een hogere temperatuur blijkt de lente In aantocht. Dui delijkste teken daarvan was wel de terugkeer van deze twee ooievaars uit zuidelij ke streken. Gisteren streken die neer in het Duitse plaatsje Gottenheim nabij Frei burg. HUND Op bevel van een rechtbank in Dortmund iteren de voormalige SS'ers Siert Bruins (59) en Au- euhauscr (68) vastgezet. Het tweetal werd eind febru- r een rechtbank in Hagen tot zeven en acht jaar ge- nisstraf veroordeeld wegens de moord op twee joodse aan het eind van de Tweede Weereldoorlog. et besluit tot vastzetting heeft de rechtbank in Dortmund, rcoek van de openbare aanklager, een beslissing van de ank in Hagen ongedaan gemaakt. Deze rechtbank had vo- laand besloten het arrestatiebevel tegen Bruins en Neu- wel te handhaven, maar de uitvoering erVan op te schor- 5 i ikKTAD Een scheuring binnen de regerende Natio- fftrtij in Zuid-Afrika is gisteren voorkomen, doordat V tto-conservatieve minister van openbare werken, An- ■i Ireurnicht, zich alsnog stelde achter de regeringspoli- nn premier Pieter Botha. BW iflict was ontstaan, doordat Treurnicht steun had gegeven iteis van conservatieve scholen en sportfunctionarissen om wgenomen rugbywedstrijden tussen blanke en niet-blanke igen af te gelasten. Hij ging hiermee in tegen de politiek 1 nrtgebied van de Nationale Partij op grond waarvan de rganisaties zelf mogen uitmaken met wie ze willen spelen, innen van premier Botha om de Zuidafrikaanse rassen- I i minder streng te maken en de zogenaamde kleine apart- p te heffen, zijn al vaak gestuit op fel verzet van de rech- iigel van de Nationale Partij. ALEM De Israëlische regering heeft gisteren plannen 1i tot inbeslagneming van een groot stuk land bij Jeruza- >een nieuwe voorstad te bouwen. Kringen van het minis- in financiën zeiden dat de minister van financiën Yigael itz deze week een opdracht had getekend die machtigde onteigening van 450 hectare grond ten noorden van Jeru- die Israël in de juni-oorlog van 1967 had veroverd. nd is eigendom van een paar honderd mensen 68 pro- rabieren en 30 procent joden die daarop aanspraak maak- ór de onafhankelijkheidsoorlog van 1948 toen Oost-Jeru- door Jordanië werd veroverd. De overige twee is staats- tuwe voorstad zal in feite de omcirkeling van de Arabi- gebieden van Jeruzalem door nieuwe joodse voorsteden ih. wluit volgt kort na de tien dagen geleden aanvaarde reso- 'an de Veiligheidsraad die vroeg om ontmanteling ban alle nederzettingen in Arabisch gebied waarop in Israël woe- werd gereageerd. ging tot coup in Pakistan MABAD De Pakistaanse president Zia-Oel-Haq heeft week een tegen hem gerichte staatsgreep verijdeld en 26 officieren gearresteerd. Een Pakistaans blad maakte be kt er minstens drie generaals betrokken waren bij de mis- coup tegen Pakistan. In Pakistaanse regeringskringen is jng tot ontzetting uit de macht van generaal Zia ten stel- ontkend. iienzweerders zouden met met name geërgerd zijn over de ring van Zia achthonderd miljoen gulden te aanvaarden Verenigde Staten voor de verdediging van het land. Zia ijn koers tegenover de Sovjet-Unie vrij plotseling gewij- n wil Pakistan in het licht van de Russische inval in Af ten laten doorgaan voor een niet-gebonden land. n its-Deense grensblokkade >i v S Meer dan duizend vrachtwagens, waaron- Pwederlandse, staan te wachten om de Duits-Deense Dij Flensburg te passeren. gren West 'ens is door Deense vrachtwagenchauffeurs geblokkeerd <st tegen de te trage douane-afhandeling, het gebrek aan Wruimte en het feit dat men de nieuwe grensovergang bij te klein vindt, voorkomen dat het goederenvervoer op Scandinavië uit war de veerboot-mogelijkheden, is dok de veerhaven Voor vrachtverkeer geblokkeerd. De onderhandelingen ng van het conflict worden bemoeilijkt doordat de enchauffeurs meteen ook om meer loon hebben ge- aar verwachting zal de blokkade nog enige dagen wor- bouden. SALISBURY Twee blan ken maken deel uit van de in totaal drieëntwintig mi nisters tellende eerste rege ring van de onafhankelijke republiek Zimbabwe, die Robert Mugabe gisteren de finitief rond heeft gekregen. Het zijn David Smith (52) en Dennis Norman (52). David Smith, die al minister was in verscheidene regerin gen onder zijn naamgenoot Ian Smith en in die van bisschop Muzorewa, wordt minister van handel en industrie. Hij is lid van het Rhodesisch Front, de partij van Ian Smith, die alle twintig voor de blanken gere serveerde zetels in het parle ment bezet. Zijn benoeming zal waarschijnlijk goed vallen bij de kwart miljoen blanken. Dennis Norman, die niet bij een partij is aangesloten, is landbouw toegewezen, een post die ook als zeer belangrijk wordt gezien in verband met de 5300 blanke boeren in Zim babwe. Zij voorzien het land voor een groot deel van voed sel. Leden van hét Patriottisch Front van Joshua Nkomo, die zelf zoals gemeld op binnen landse zaken komt, bezetten de posten „natuurlijke hulp bronnen", „openbare werken" en „posterijen en telecommu nicatie". De overige ministers- zetels worden bezet door leden van de ZANU-PF, de partij van premier Mugabe, die zelf defensie beheert. Vice-premier Simon Mzenda wordt minister van buitenlandse zaken. De partij van Muzorewa »s niet in net nieuwe kabinet vertegen woordigd. De naam van de minister voor economische planning en ont wikkeling moet nog worden bekendgemaakt. Het is ie mand, die een functie bekleedt bij de Verenigde Naties in New York. Er is één vrouwe lijke minister, namelijk Teurai Ropa Nhongo, de vrouw van de guérillacommandant Rex Nhongo. Zij zal het ministerie van jeugd, sport en recreatie leiden. Premier Mugabe heeft giste ren de Britse gouverneur Lord Soames bezocht, die hem for meel tot eerste minister van Zimbabwe benoemde. Naar wordt verwacht treedt de gou verneur later deze maand of begin april geheel terug. Dan zal de laatste Britse kolonie op het Afrikaanse continent niet langer Rhodesië heten, maar een plaats in de internationale gemeenschap gaan innemen als Zimbabwe. Oud-president Libanon ontsnapt aan moordaanslag BEIROET De voormalige president van Libanon en de leider van de rechtse Natio nale Liberale Partij, Camil- le Chamoun, is vandaag ontsnapt aan een moordaan slag, die echter wel het le ven kostte aan een lijf wacht. Chamoun zelf liep lichte verwondingen op. Dit is gemeld door de falangis- tische radio in Libanon. Bij de bomaanslag raakten nog drie andere mensen gewond. Cha moun was vanochtend op weg van Beiroet naar Jounieh toen een auto, waar. zijn gezelschap langsreed, explodeerde, aldus de radio. De 79-jarige politicus zat echter niet in zijn eigen auto. Wel reed daarin de om gekomen lijfwacht mee. Het gaat hier om een tweede bomaanslag binnen een maand op een rechtse Libanese leider. Op 23 februari werd de wagen van Bashir Gemayel, leider van de rechtse falangisten, op geblazen. Maar ook in dit ge- Val zat het gekozen slachtoffer niet in de auto. Nog niemand heeft de verantwoordelijkheid voor de twee aanslagen op- Chamoun, die vorig jaar ook aan een aanslag ontsnapte, was president van Libanon van 1952 tot 1958. Zaak-Sacharov in VN-ijskast GENEVE De Commissie voor de Mensenrechten van de Verenigde Naties heeft besloten de zaak-Sacharov voor een jaar in de ijskast te stoppen. Zij deed dit naar aanleiding van een Russi sche motie van die strek king, die door Groot-Brit- tannië werd gesteund. Over een jaar zal de verban ning van Andrei Sacharov „A- prioriteit" krijgen. De Britten steunden de motie, aldus het hoofd van de Britse delegatie, om op die manier de Russische pogingen, om de zaak-Sacha rov voorgoed van de agenda te verwijderen, te verijdelen. In dezelfde commissievergade ring heeft de Nederlandse woordvoerder Van der Stoel gezegd dat er in Zuid-Afrika sprake is van een „waanzinnig geworden" staatsbestel. Hij drong erop aan dat er bij de Zuidafrikaanse r(egering zo scherp mogelijk wordt gepro testeerd tegen het opleggen van huisarresten en publicatie verboden, Effectief tegen autolawaai Deze ongebruikelijke uit 7000 autobanden bestaande geluidswand is te zien rond het huis van een inwoner uit Kiel. Het kostte Jürgen Gebhardt meer dan twee jaar om de achtduizend afgesleten autobanden te ver zamelen die hem nu van de nodige rust moeten verze keren. BESCHULDIGING AAN ADRES CARTER WASHINGTON In krin gen van de Amerikaanse re gering is een controverse ontstaan naar aanleiding van het Amerikaanse stem gedrag in de Verenigde Na ties waarbij de VS meestem de in een resolutie van af keuring over het Israëlische nederzettingenbeleid op de westelijke Jordaanoever. Toen daarop woedende reac ties binnenkwamen van joodse groeperingen, trok president Carter zijn steun aan de resolutie in en ver- klaarde dat het voorstem men op een vergissing be rustte. Burgemeester Koch van New York heeft gisteren hoge advi seurs van president Carter be schuldigd van het vormen van een „bende van vijf" tegen Is raël. De burgemeester een van de belangrijkste woord voerders van de joodse pressie groepen, zei op een persconfe rentie dat het ministerie van buitenlandse zaken onder lei ding van Cyrus Vance een anti-Israëlische politiek voert. Hij waarschuwde Carter dat als hij het ministerie niet in toom houdt zijn herverkiezing in november ernstig in gevaar zou kunnen komen. De woordvoerders van de aan gevallen vijf naast minister Vance onder andere ambassa deur bij de VN Donald McHenry en diens voorganger Andre Young, hebben woe dend gereageerd en geëist dat Koch zijn beschuldigingen waar zou maken. Carter verklaarde dat het stemgedrag in de onderhavige kwestie „echt op een vergis sing" berustte en een stoornis van in de communicatie bin nen de regering. Carters woordvoerder wees de be schuldiging van Koch in zijn geheel van de hand. MIAMI De grote overwinningen van de Republikein Ronald Reagan in de voorverkiezingen in Florida, Georgia en Alabama hebben de kan sen op een come-back van zijn partij genoot en ex-president Gerald Ford in het Amerikaanse verkiezingscir cus aanmerkelijk doen toenemen. Hoewel hij in Washington zei nog geen beslissing te hebben genomen, wordt algemeen verwacht dat Ford zich de komende dagen als nieuwe Republikeinse kandidaat zal mel den. Ford zou de Republikeinen op deze ma nier een alternatief willen bieden voor Reagan die, zowel door zijn leeftijd als door zijn zeer behoudende opvattingen, in de strijd om de Republikeinse kandi datuur dan wel een grote voorsprong heeft, maar naar het zich nu laat aan zien in een tweestrijd met zowel Carter als Kennedy hopeloos ten onder zou gaan. In het Kennedy-kamp zijn de overwin ningen van Carter, hoewel de senator in de zuidelijke staten bewust geen campagne heeft gevoerd, toch redelijk hard aangekomen. De grote nederlagen in met name Georgia en Alabama ste ken schril af bij de winst van 65 tegen 32 procent, die Kennedy verleden in zijn eigen thuisstaat Massachusetts boekte. Maar hoewel de perschef van Carter vannacht wederom zei dat Kennedy de race nu definitief heeft verloren, heeft de president tot op heden 271 en Ken nedy 137 van de in totaal 1.666 voor de Democratische nominatie benodigde af gevaardigden achter zich staan. Leesgoed itjgjr Als u kinderen tussen drie en twaalf jaar hebt, mag u dit 288 zullen het met rode oortjes lezen. Voor hen is het een vrijwel on uitputtelijke grabbelton vol span nende, ontroerende, humoris tische, maar in ieder geval goed geschreven verhalen en gedich ten. En u krijgt via deze lijvige bloemlezing meteen een mooi overzicht van de beste kinder boeken, die sinds 1945 verschenen zijn. Trouwens, er valt ook heel wat te kijken in „Leesgoed". Al blade- I SHU rend kunt u 150 tekeningen, waar- pagina's dikke Boek van „Leesgoed" is het nieuwe van vele in kleur, tellen. En daar de Maand eenvoudig Boek van de Maand. Uw kinderen zijn ware kunstwerkjes bij. niet missen. De aanbieding is geldig van 6 maart t/m 5 april. Echter zolang de voorraad strekt h voorbeeld van de vele tekeningen deze is van Peter van Stiaaten bij "Kinderen van het achtste woudvan Els Pelgrom.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9