.Veen aparte terreinen voor grachtwagens Noordwijk eelnemers project ïilieueducatie komen in eiderdorp bij elkaar Geslaagde jubileum uitvoering ''Soli Deo Gloria Gemeente Oegstgeest kan gaan bouwen Vastenactie voor Nicaragua Verdeeldheid over parkeerbehoefte (ERGIETENTOONSTELLING IN HET RAADHUIS r, BEZWAREN PLAN HAASWIJK AFGEWEZEN OEGSTGEEST De Kroon heeft alle be zwaren tegen woningbouw in het gebied Haaswijk in Oegstgeest afgewezen en daar mee het gemeentebestuur van Oegstgeest de ruimte gegeven om met woningbouw te be ginnen. Gisteren ontving het gemeentebe stuur de 28 pagina's tellende beslissing van de Kroon. Vorige week al gaf het college van Gedeputeerde Staten een verklaring van geen bezwaar af voor de eerste 'vlek' waar 138 woningen gebouwd gaan worden. Tegen de plannen van de gemeente waren on dermeer bezwaren ingediend door de Werk groep Milieuzorg Oegstgeest. De milieugroep was niet overtuigd van de behoefte aan meer woningen in Oegstgeest en had andere plannen voor het gebied Haaswijk. „Door aanleg van fiets- en wandelpaden zou Haaswijk een ideaal recreatiegebied kunnen worden", verklaarde een woordvoerdster van de groep op 16 oktober 1979 voor de Raad van State. Verschillende be woners van de Kennedylaan en de Irislaan spraken op dezelfde zitting hun ongerustheid uit over het toenemende bouwverkeer in hun straten wanneer er in Haaswijk gebouwd zou gaan worden. De gemeente Oegstgeest verde digde zich toen tegen deze laatste bezwaren door te beloven dat het bouwverkeer een ande re route zou krijgen. Nu er niets meer is om de realisatie van plan Haaswijk nog tegen te houden, wordt verwacht dat met de bouw van de eerste 138 woningen in mei van dit jaar een begin kan worden ge maakt. In het totaal worden in 'Haaswijk' 1250 woningen gebouwd. Het hele project moet in een periode van 8 jaar gerealiseerd zijn. Mo menteel wordt er al druk gewerkt aan egalise- ring van het terrein en wanneer alles naar ver wachting verloopt kunnen de eerste woningen in het vooijaar van 1981 worden opgeleverd. za waar in In 1. On m val boekji li Om iieu' ropk d, mi ijkii 2RDORP In de Leiderdorpse 'De Springschans' vindt sinds jaren een proefproject plaats natuur en milieueducatie. Het •roject maakt deel uit van een in- ionaal natuureducatieprogram- in E.E.G. verband wordt geor- erd. Deelnemers uit verschillen den hebben zich deze week in eidingrdorp verzameld om informatie J"e projekten uit te wisselen, kader van deze bijeenkomst is er hal van het Leiderdorps gemeen- een expositie ingericht over ie Anders'. De tentoonstelling gistermiddag door wethouder ieerburg van volkshuisvesting en clijke ordening geopend. Op de h^nstelling komen verschillende van energie, zoals zonne- en rgie, isolatie en energievoorra- de orde. De expositie is door ids Energie Komitee in samen- met verschillende energie- in Leiden en Leiderdorp sa- wteld en is tot en met 20 maart door de weekse dagen van 8.30 - lefan nj eids ding 17.00 uur te bezichtigen. Op 11,13,18 en 20 maart is de expositie 's avonds van 19.00-21.00 uur geopend. Bij de opening van de tentoonstelling ont ving het gemeentebestuur de deelnemers van een cursus 'Inservice Course', een cursus die gehouden wordt in het kader van het zogenaamde netwerkprojekt na tuur- en milieuedukatie van de Europese Gemeenschappen. Het projekt wordt gefi nancierd en begeleid door de Europese Commisssie en is primair bedoeld voor de bovenbouw van het lager onderwijs. De Leiderdorpse school 'De Springschans' is één van de twee Nederlandse scholen die zijn aangwezen als proefschool. Voor de school werd een programma op gezet dat als belangrijkste kenmerk heeft dat de oriëntatie van het kind zich af speelt in steeds wijder wordende cirkels, gezien vanuit school en woonomgeving. Voor de onderbouw vinden de projecten plaats in en om de school terwijl voor de bovenbouw het eigen dorp het uitgangs punt is. Voor de kinderen van de hoogste twee klassen wordt elk jaar een wer kweek georganiseerd waarbij landschaps vergelijking centraal staat. Hoewel het project nog steeds in een proefstadium verkeerd levert het toch al concrete resultaten op. Zo is er een sy steem van werkbladen ontwikkeld waar bij de kinderen gestimuleerd worden tot het zelfstandig doen van onderzoek. Het milieupad 'Het Oude Dofp' en de drie op verschillende leeftijden afgestemde na tuurpaden in 'De Houtkamp' zijn aanwijs bare resultaten van het natuur- en milieu- edukatieprojekt. Momenteel wordt ge werkt aan het onderwerp 'Energie'. Eens per jaar vindt er een grote conferen tie plaats waarbij alle deelnemende E.E.G. scholen ervaringen uitwisselen en de stand van zaken bespreken. Op deze bij eenkomst worden de de thema's vastge steld die door de scholen nader worden uitgewerkt. Het specifieke overleg tussen de scholen vindt plaats tijdens enkele da gen durende cursussen en bezoeken. Een dergelijke ontmoeting vindt van 10 tot en met 14 maart plaats in 'De Sorineschans' MAART 1980 PAGINA 7 ZOETERWOUDE De vas- tenaktie in het dekenaat Zoeterwoude is dit jaar op Nicaragua gericht. Na de po litieke wanorde daar de laatste maanden, verkeert het land vooral nu in een hulpbehoevende staat. Op het platteland zijn 40% van de bestaande woningen krot ten. Omdat 15% van het me disch personeel is geëmi greerd zijn volksziekten zoals malaria ongelooflijk toegenomen. Er is een enorm gebrek aan medicijnen, zelfs de gewoonste middeltjes tegen verkoudheid of keelpijn zijn niet te krijgen. Ook het voedseltekort is erg groot. Door diverse aardbevin gen is het land nog extra ge troffen. Vele huizen zijn ver woest en de vooruitzichten voor de voedseloogst zijn niet erg rooskleurig. Door middel van de dekenale vastenaktie wordt nu geprobeerd vooral de landarbeiders in Nicaragua een financiële ruggesteun te geven omdat vooral zij bijzon der hard getroffen zijn door de armoede. De vastenzakjes zul len in de week van 16 tot 23 maart worden rondgebracht en in de week van 23 tot 30 maart weer worden opgehaald. Ook staan op de bank en bij de postgiro speciale nummers voor de vastenaktie open. De bisschoppelijke vastenaktie van vorig jaar is trouwens bij zonder goed geslaagd. Het de kenaat Zoeterwoude heeft toen voor de stroomgenerato ren voor Agats Irian in Indo nesië gezorgd. Het toen bijeen gebrachte bedrag van 35.000 gulden heeft er voor gezorgd dat de generatoren inmiddels 'in werking zijn bij de „Delegat sosial Keuskupan Agats-As- mat". De dekenale vastenaktie wordt gecoördineerd door de werkgroep missie en ontwik keling. Werkloosheid in Lisse sterk gedaald LISSE De werkloosheid in het district van het Lisse- se gewestelijk arbeidsbu reau is in februari sterk ge daald. Eind januari stonden 729 mannen en vrouwen als werkzoekend ingeschreven, eind februari waren het er 608. Er was een daling van de werkloosheid in vrijwel alle bedrijfstakken te con stateren. Dat in het algemeen de werk gelegenheidssituatie in de Bol lenstreek gunstig is, blijkt ook uit de stijging van het aantal vacatures. Eind januari be droeg het aantal openstaande vacatures 274, eind februari was dit aantal gestegen tot 488. Zeer sterk steeg de vraag naar horeca-personeel. LISSE Het Lissese Geest grondtheater geeft 21,28 en 29 maart uitvoeringen van het to neelstuk 'In de vergulde Os' onder regie van Theo van der Ham. De toneelavonden zijn in het Lisserbroekse dorpshuis De Meerkoet (aanvang 20.00 uur), het Poelhuys aan de Lis sese Ruishoornlaan (20.30 uur) en het Trefpunt aan de Schoolstraat (acht uur). De toegangsprijs is 3,50 gulden. NOORDWIJK In de ver- keerscommissie is gistera vond lang van gedachten ge wisseld over de toekomst van de historische dorps kern van Noordwijk-Bin- nen. Met name bestond er verschil van mening over de omvang van de parkeerbe- hoefte in de kom en over de voorzieningen, welke dien den te worden getroffen om aan die behoefte te voldoen. Het debat speelde zich af tegen de achtergrond van de raad- huisbouw. De gemeenteraad heeft na jaren van commissie- beraad onlangs uitgesproken, dat de uitbreiding van het raadhuis moet plaatsvinden op het aangrenzende parkeerter rein. Hierdoor gaan circa 55 parkeerplaatsen verloren. De bouw van een parkeerkelder, die dit verlies zou moeten compenseren, werd door de raad vanwege de hoge kosten afgewezen en daarom moesten elders in de dorpskern ver vangende plaatsen worden ge vonden. Dit blijkt lang niet eenvoudig, temeer omdat het parkeerter rein naast het raadhuis tevens een functie vervult voor het winkelgebied van de Kerk straat en omgeving, dat zich momenteel in een opbloei ver heugt. In het verkeerscirculatieplan is een behoefte geraamd van 425 parkeerplaatsen. Willms (CDA) rekende voor dat dit er zeker 500 zouden moeten zijn. Voor de eerstvolgende vijf jaar becijferde hij een tekort van in totaal 220 parkeerplaatsen. Hoewel hij - en trouwens alle woordvoerders in de commis sie - grote waardering hadden voor de deskundigheid waar mede het basisplan voor de verkeerscirculatie was opge steld, trok Willms in twijfel of de cijfers van de reeds meer dan een jaar oude inventarisa tie nog wel bruikbaar waren. Rekening moet worden gehou den met een toename van het autobezit in de komende vijf jaar met 3 a 4%. Minstens een even grote stijging wordt vol gens deskundige verkeersin- stanties geraamd voor het au togebruik. Naarmate er meer tweede auto's in het gezin ko men, neemt het gebruik van de auto voor het winkelen sterk toe. Een ander aspect is, dat de man gebruik maakt van het openbaar vervoer en dat de auto waarmee hij vroeger naar zijn werk ging, beschik baar komt voor de vrouw. En deze gaat met de auto onder meer winkelen. De CDA-leden in de verkeers- commissie kwamen tot de con clusie, dat door de uitbreiding van het raadhuis een flink aantal parkeerplaatsen verlo ren zullen gaan, welke een be langrijke functie vervullen voor het winkelcentrum, De Kuip en de Grote Kerk. Ver der stelden zij dat door de uit breiding van het raadhuis de parkeerbehoefte aanmerkelijk zal toenemen. Naar de mening van Willms en De Geus zal het parkeerluw maken van be langrijke historische plaatsen als her kerkplein, de Voor straat nabij de pomp het tegen gaan van dubbel parkeren op het Lindenplein, etcetera bij de uitbreiding van het raad huis een onmogelijke zaak blij ken. Aan het verloren gaan van de parkeerplaatsen bij het raad huis tilden de woordvoerder, van de PvdA en de VVD niet zo zwaar. Naar hun mening kon vervangende parkeer ruimte gevonden worden bij het kantoor van openbare werken aan de Gooweg. Di recteur Sijens deelde mede, dat daar zo'n 40 50 auto's ge stald konden worden. Me vrouw Voorhem (PvdA) had daarop reeds eerder de aan dacht gevestigd. De loopaf stand van deze plaats naar het raadhuis bedraagt 200 a 250 meter. Wat capaciteit betreft zou dit terrein aan de Gooweg de parkeerkelder kunnen ver vangen, zei burgemeester mr. Bonnike. Mevrouw Voorham (PvdA) zei teleurgesteld te zijn, omdat slechts een aspect van het ver keerscirculatieplan in discussie werd gebracht. Met de in het plan voorgestelde maatregelen had zij geen enkel probleem. „Eénrichtingverkeer bijvoor beeld in de Molenstraat, vind ik prima", aldus het raadslid. Wat het parkeren betreft, bleek zij van oordeel dat het selectief autogebruik bevor derd diende te worden. Zij drong er op aan voorzichtig om te gaan met de ruimte in het dorp. „Er is één urgente nood en dat is de woning nood", aldus mevrouw Voor ham. Naar haar mening was van een parkeerchaos geen sprake. „Dat zijn indianen verhalen", zei het raadslid. Al leen in Lisse en in Leidsen- hage is het mogelijk om met de auto tot de winkel te rijden. Dat hoeft in Noordwijk niet zo nodig en daarom vond zij de berekende parkeerbehoefte meer dan voldoende. „Ik neem aan dat het CDA het standpunt blijft odersteunen, dat de nieuwbouw van het raadshuis op het parkeerter rein moet komen", zei Ru- bingh (VVD). Hij was zelf in de kom het aantal mogelijke parkeerplaatsen gaan opne men en was daarbij tot een ho ger aantal gekomen dan de sa menstellers. van het basisplan v.c.p. Deze hadden onder meer geen rekening gehouden met het parkeerterrein bij de ka tholieke kerk. Rubingh had in totaal 487 parkeerplaatsen ge teld en meende daarmede dicht in de buurt van het CDA te komen. Bij de doelstellingen met be trekking tot de Kerkstraat kan men niet vasthouden aan een periode van vijf jaar, merkte Guyt op. Inmiddels is het Vin- kenveld achterland van het winkelgebied geworden en dit zal zeker invloed hebben op de parkeerbehoefte. Bedenken had Guyt ook tegen het vol bouwen van plaatsen, die voor parkeren in aanmerking ko men. De Geus (CDA) had een groot aantal bezwaren. Alles wordt tot de laatste vierkante meter vol geparkeerd. Wat we des tijds als uitgangspunten heb ben gesteld niet te zullen doen, wordt nu wel gedaan. Een par keerterrein, dat zowel voor het raadhuis als voor het win kelgebied van belang is, ver dwijnt en er komt niks voor in de plaats. Alleen een terrein op 250 meter afstand. „We wil len wel meedenken, maar vanavond komen we er niet uit", aldus De Geus. beeld n v, erzoe ad g tiev^DwiJK Het gemeentebestuur voelt echtvoor het inrichten van afzonderlijke sto^rterreinen voor vrachtwagens, er de urgentie niet van in", deelde gejneester mr. Bonnike in de gistera- en zij gehouden commissievergadering inisteHet aanwijzen van de plaatsen waar uitpiteerd zou moeten worden, ligt moei- oor- ttoogde de burgemeester, en tegen het en miijk parkeren kon naar zijn mening >s ofnde worden opgetreden op grond van «L Z%mene politieverordening van de ge le aak die i ken. ingen was vastgesteld, dat er gemiddeld chtig grote vrachtwagens in de bebouw- i geparkeerd staan, bleek uit een rapport politie. Het euvel doet zich praktisch jor in „De Zuid" of andere villawijken, Vooral in de straten van en langs de Bbieden. De aanwezigheid van de min of (rote kolossen in de wijk maakt inbreuk aanzien en de leefbaarheid van de buurt, x bestaat misnoegen bij de bewoners, zich uit in gemopper of kritiek op de jite en de politie, „die er niks aan doet". I in een enkel geval leidt de onvrede tot pe ruzie of klachten bij de gemeentelijke es. t politie komen over het parkeren van iv agens vrijwel nooit klachten binnen", f mr." Bonnike op en uit deze manco's in iierapporten concluseerde hij dat het be- jeen brandend probleem was. itbreken van klachten moet hoogstwaar- toegeschreven worden aan het feit, Sr het algemeen de buren van de chauf- Sininder ondervinden van de geparkeerde fis. Dezen willen geen herrie met de P Wjjan, met wie ze overigens op goede voet "Jen zij klagen dus niet. Anderen laten het netfn van "achten achterwege, omdat zij moe.*Ening zijn, dat het toch niets uithaalt. De ferriTlijkheid blijkt dan ook niet uit het aantal rjyefen, maar uit de omvang van de wagen en Vnats waar zij wordt neergezet. issieleden noemden als voorbeelden on- an> rer Weteringkade en de Northgodreef, slee) ie 80 de 1 I werk L geril n gel ;elijkl verl de bl k voeli te v ale va. word oude :hool< ;indei liging ngs v wer slee pgesti tnstiti nden waar een geparkeerde vrachtauto indertijd de oorzaak van een dodelijk ongeval was geweest. Het fietspad en de berm wordt daar stuk gere den. Tot nog toe is het moeilijk tegen de chauffeurs op te treden. Men is aangewezen op hun wel willendheid, bleek tijdens de discussie in de commissie. Individuele verboden zijn niet mo gelijk, werd duidelijk uit het commentaar van politiezijde. Een parkeerverbod in bepaalde straten biedt evenmin mogelijkheden, want men treft dan niet alleen de vrachtwagens, maar ook de parti culiere auto's. In de commissie vreesde men bo vendien voor een „woud van borden". Briga dier Baljeu van de Noordwijkse verkeerspolitie vond dat dit best meeviel. Het verbod tot het parkeren van vrachtauto's in de straten kan bij verordening worden vast gesteld. „In Katwijk bijvoorbeeld staat geen bord". Het verwijderen van geparkeerde vrachtwa gens uit de woonwijken, staat in het gemeente lijk programma van het C.D.A., merkte De Geus op. Hij bepleitte de aanleg van een twee tal terreinen voor de stalling van deze voertui gen en wel één aan de Lageweg en één aan de Northgodreef, ten oosten van de trimbaan. Door de terreinen wat te verdiepen en het aan brengen van een beplanting kunnen de auto's aan het oog worden onttrokken. Een uitzonde ring wilde het raadslid maken voor de bussen in de bollentijd. Financieel gaat dit de gemeente tonnen kosten, was het bezwaar van Rubingh (VVD), en hij vond daarin ook burgemeester mr. Bonnike aan z'n kant Uit landschappelijk oogpunt vond Rubingh het evenmin een ideale oplossing, ter wijl het raadslid ook bedenkingen had wegens het ontbreken van toezicht. Het commissie-overleg resulteerde tenslotte in een suggestie om eens te bekijken of ergens een plaats is te vinden voor vrachtwagens, die lan ger zijn dan acht meter. Dat zijn er in ieder ge val maar een stuk of wat. Met de overige „mon sters van de weg" blijven de bewoners van de woonwijken opgesheept. LEIDSE COURANT WOENSDAG 12 NOORDWIJK „Soli Deo Gloria" heeft met de uitvoering van de „Johan nes Passion" van Bach, gisteravond in de Grote Kerk, gezorgd voor een waar dige viering van haar 70-jarig bestaan. Na langer dan een eeuw vergeten te zijn geweest, is de Johannes Passion ten lange leste weer te voorschijn geko men, al is ze overvleugeld door de bui ten verhouding grote populariteit van „de Matthaus" en heeft ze nog niet bij uitvoeringen die plaats ingenomen, die haar naar billijkheid toekomt, al be gint er meer belangstelling voor deze „Passion' van componist Joh. Seb. Bach te komen. Immers het is een even zuiver kunstwerk, niet minder maar anders, soberder en doorzichtiger, en wel zo geschikt voor de Vesperdienst van Goede Vrijdag. Na een wat vlakke inzet, was het koor heel goed in vorm en was in het bijzonder sterk met de vertolking van de elf kora len die de „Johannes" telt. Duidelijk kwam tot uitdrukking dat dirigent Step hen Kavelaar het koor goed in de hand had. Van de solisten waren de tenor Ad van Baasbank en de alt Mira Kroeze wel het sterkst, waarbij de alt wel extra ge noemd mag worden daar ze als invalster optrad wat ze eminent deed. Het Dor- drechts Kamerorkest was in z'n begelei ding heel goed en merkbaar was dat men over een ruim tienjarige ervaring be schikt, met grote werken als de „Johan- nes-Passion". Als amateur-orkest, dat reeds 25 jaar bestaat, heeft het een vrij stabiele bezetting, dat zorgt voor kwalita tief goede prestaties, die het aanhoren waard zijn. Speciaal genoemd moet ook worden Margriet den Hartog, die aan het orgelpositief een sublieme bijdrage lever de. Het slotkoor „Ruht wohl, ihr heiligen Gebeine" en het koraal „Ach Herr, lass dein lieb Engelein" was een magistraal en ontroerend slot van de kostelijke avond, van het koor dat de zelfde naam draagt, als waarmee Bach z'n sacrale muziek on derschrijft: „Soli Deo Gloria!".

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7