Alphense Dieren ambulance niet alleen actief in kantoortijden Ter Aars fietspad krijgt eindelijk gestalte Crescendo voelt zich in de kou staan Jaar gevangenisstraf geëist tegen Alphense die kind doodsloeg Alphen staat vrij kamperen beperkt toe REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 12 MAART 1980 PAGINA ALPHEN AAN DEN RIJN Het be stieren van een dierenambulance is geen bezigheid die een mens onberoerd laat Evenmin een vak waarbij je om vijf uur 's middags klaar bent. Tenslot te is daar het eeuwig geworstel om fi nancieel het hoofd boven water te hou den. Een vak dus, dat zonder verre gaande liefde voor het dier niet uit te oefenen is. De heer Arie de Graaf, directeur van de Alphense Dierenambulance weet erover mee te praten. Hartverscheuren de taferelen, nachtelijke oproepen om dieren in nood te helpen, financiële problemen, moeilijk te overwinnen ambtelijke obstakels enz. De vraag waarom iemand dan toch zo'n baan kiest, is snel beantwoord. „De dank baarheid van het dier, is voor mij ge noeg", aldus de heer De Graaf die nu bijna twee jaar bezig is met dit sympa thieke project Hoe is het allemaal zo ver gekomen? Uit tal van reacties bleek dat de dierenbe scherming alléén dit werk niet aankan. Ontevreden dierenbezitters en liefheb bers, ongelukken met dieren maakten het De Graaf in 1978 duidelijk dat er iets moest gebeuren. Naar voorbeelden in an dere steden zette hij de dierenambulance op. „Ongelukken op de weg, transport van dieren naar dierenartsen, medische hulp aan dieren, begrafenissen van dieren, cre matie, herplaatsing van katten en honden en sterilisatie. Zaken waarin de dierenbe scherming te kort schoot", vertelt Arie. Dierenhulp houdt niet om vijf uur op. Ook 's nachts en in het weekeinde wor den honden en katten aangereden, ook buiten de grenzen van het Alphense ge bied is hulp nodig". De Graaf kan zich nog opwinden over gevallen waarbij de Voor inlichtingen over de dierenambu- lancedienst kan men bellen naar 01720- 21389. Het speciale nummer voor die ren in nood is 01720-93796. Financiële steun is uiterst welkom. Do naties kunnen worden gedaan ten name van Stichting Rijnstreek Actief, gironummer: dierenbescherming meende „af te kunnen haken" omdat het gewonde dier zich bui ten de Alphense grenzen bevond. „Wij vragen niet wót voor dier het is, wij vra gen niet hoe dat dier daar kwam, het inte resseert ons niet of de kosten van de die renarts betaald kunnen worden. Wij hel pen eerst en gaan dan vragen stellen". „En als er geen eigenaar is van het in nood geraakte dier, dan nemen wij de verzorging op ons. Dan betalen wj die die renartskosten". Arie haalt een voorbeeld aan: „Enkele jaren geleden schreef de se cretaris van de dierenbescherming in een ingezonden stuk in de krant, dat het plan van De Graaf om een Alphense opvan gplaats voor dakloze dieren op te zetten, een „luchtkasteel was". In het de maand daarop volgend uitkomende lijfblad van de dierenbescherming meende de voorzit ter echter dat er in Alphen met spoed een opvanggelegenheid voor dieren moest ko men". Deze tegenspraak wijt Arie aan een voortdurende strijd tussen de Dierenam bulance en de Dierenbescherming. Een koude oorlog waaraan geen eind lijkt te komen. Arie: „Nu heeft de dierenbe scherming dan eindelijk een soort dieren ambulance aangeschaft. Deze staat vijf da gen in de week stil, want wij worden nog steeds eerst opgeroepen, en doet iemand een beroep op de dierenbescherming na vijf uur 's middags of in het weekeinde, dan neemt niemand de telefoon op en ko men de mensen ook weer bij ons". De Graaf betreurt dat. Hij zou graag op goede voet staan met iedereen. Wil niemand in de weg lopen. „Alleen voor de dieren zijn wij er, voor niemand anders". Bitter zegt hij: „Ik ga liever met dieren om, dan met mensen. De dankbaarheid van dieren is mij alles waard. Geld hoef ik niet. Ik ben vrijgezel en heb dus geen vrouw die haar hand ophoudt. Als ik mijn huur en mijn levensonderhoud kan betalen, ben ik te vreden". Zijn goed lopende rijschool heeft hij sinds 1 januari van de hand gedaan. „Ik ga liever vijf jaar niet met vakantie, dan dat ik de dieren zou moeten laten val len. Voor hén heb ik alles over". Betreurenswaardig is dan ook dat de ge meente Alphen heeft gemeend dat de Die renambulance zichzelf maar moet zien te bedruipen. Een aanvraag voor subsidie is afgewezen. Voorlopig moet men het maar doen met de kranten die door vrijwilligers worden opgehaald (en die af en toe nog door scholieren voor de neus van de die renliefhebbers worden weggehaald) en de achthonderd donateurs. Gemakshalve „vergeet" de gemeenteraad dat in de afge lopen vijftien maanden de ambulance 1300 keer is uitgerukt. Slechts 500 ritten konden door achterhaalde dieren-in- nood-bezitters worden betaald. De overige 800 ritten plus dierenartshulp was voor rekening van de Dierenambulance en do nateurs, waaronder zich kinderen en ou dere mensen bevinden die maandelijks worden verzocht om één gulden bij te dragen. De Graaf voelt zich weieens be droefd als hij verneemt dat instellingen waar mensen voor hun plezier komen, wel financieel worden gesteund. De die DEN HAAG/ALPHEN A.D. RIJN De psy chiater noemde de 25-jarige huisvrouw A. J. H. uit Alphen aan de Rijn normaal zonder geeste lijke stoornissen. In andere rapporten werd zij een goede moeder genoemd. Omdat zij zich zor gen maakte over het feit dat haar anderhalfja- rig zoontje Richard niet wilde eten, sloeg zij op 3 oktober van het vorig jaar het kind met haar vuist zodanig op het hoofd dat een schedel breuk ontstond aan de gevolgen waarvan het kind de volgende dag overleed. Wegens deze dodelijke mishandeling eiste de offi cier van justitie bij de Haagse rechtbank gisteren tegen de vrouw twaalf maanden gevangenisstraf waarvan zes maanden voorwaardelijk met proef tijd van twee jaar. Het bleek overigens niet hele maal duidelijk welke rol Richard tijdens zijn korte leven in het huwelijk van het echtpaar speelde. De vrouw gaf toe dat zij dikwijls jaloers was op het kind, omdat haar man meer aandacht besteedde aan Richard dan aan haar. Tijdens de gebeurtenissen was de vrouw zeven maanden in verwachting van haar tweede kind dat inmiddels is geboren. En het huwelijk gaat nu beter dan vroeger deelde verdachte aan de recht bank mee. Overigens bleek Richard reeds eerder te zijn mishandeld, gezien de verwondingen die waren geconstateerd. Toen het kind de bewuste ochtend niet wilde eten gaf de vrouw het kind eerst een klap in het ge zicht, gevolgd door een klap op het hoofdje, ver moedelijk met de knokken. Het kind gaf enkele malen over, werd de volgende avond naar het zie kenhuis gebracht en overleed daar na korte tijd. „Ik kon het niet meer verdragen dat Richard niet wilde eten, hij werd steeds magerder", zegt ver dachte. Hij huilde ook vaak* Maar volgens ver dachte was zij wel gelukkig met het kind. Volgens de psychiater heeft verdachte de spanningen tus sen haar en de echtgenoot afgereageerd op het kind. De psychiater achtte een langdurige gevangenis straf ongewenst. „Ik wilde het kind straffen maar niet doden", aldus verdachte. De officier van justti- tie, mr. A. J. Dek noemde verdachte wat zwak in haar reacties op het gebeurde. „Ik vond een straf vervolging hier wel gewenst want dit is een ern stig geweldsdelict, waarbij het aspect van vergel ding maar ook van boetedoening een rol speelt, waarbij een lange detentie niet noodzakelijk is, maar wel een psychiatrische behandeling zodat de officier tot genoemde eis kwam. De verdedigster, mevr. mr. Benard-van Deutekom bestreed dat er afreageren van huwelijksmoeilijk heden plaatsvond, er was sprake van angst en wanhoop omdat het kind niet wilde eten en ver- magerde en ondervoed raakte. Zij kon het kind niet duidelijk maken dat het hier om eigen belang ging. Het toebrengen van letsel was hier geen doel maar wel een wanhopige poging om het kind tot eten te brengen. Hier is gebruik gemaakt van het ouderlijk tuch trecht en er is sprake van noodtoestand-exces om welke reden pleitster concludeerde tot ontslag van rechtsvervolging wegens uitsluiting van schuld, welk standpunt door de officier in diens repliek werd afgewezen. Vonnis op 25 maart. „DIEREN-IN-NOOD" ZELF IN NOOD De voor fietsers onveilige situatie van de Nederlands hervormde kerk behoort spoedig tot het verleden. TER AAR De reeds enkele jaren be staande plannen om te komen tot de aanleg van een fietspad tussen het ge meentehuis en de Ringdijk, waardoor het doorgaand fietsverkeer de moge lijkheid krijgt om de onveilige situatie rondom de Nederlands hervormde kerk te vermijden, nemen steeds vaste re vormen aan. De gemeenteraad krijgt morgenavond het voorstel hiervoor 126.600 gulden beschikbaar te stellen. Van dat bedrag wil men het stuk fiets pad aanleggen en ook de aanleg van een persleiding van de riolering bekos tigen die de verbinding vormt tussen het gemeentehuis en de riolering in de Aaj-damseweg is begrepen. Dit bedrag komt niet volledig ten laste van de gemeente Ter Aar. Ingevolge de bijdrageregeling „stimulering aanleg een voudige fiets- en voetpaden gelegen in het landelijk gebied van gemeenten" wordt door de provincie een subsidie van 75% verstrekt. Naast het toekomstige fietspad zouden GS graag een eenvoudig voetpad gerealiseerd willen zien. Daarmee wordt een bijdrage geleverd aan de ontsluiting van het landelijk gebied voor voetgangers. Ook aan de Langeraarseweg tussen de be bouwde kom van Langeraar en de Geer- weg wil men binnen afzienbare tijd maat regelen gaan nemen. Dit is in afwachting van een tweetal nog te realiseren grond aankopen. Zodra deze hun beslag hebben gekregen, kan de tweede fase ten uitvoer worden gebracht. Het kollege vraagt de raad om voor deze werkzaamheden 134.400,- beschikbaar te stellen. In eer ste instantie wordt door Gedeputeerde Staten een subsidie verleend van vijftig procent. Nu de rekonstruktie van de Langeraarse weg in de bebouwde kom van het dorp enige tijd geleden zijn beslag heeft gekre gen is men van plan om het in de polder Vierambacht gelegen gedeelte van de Langeraarseweg op te gaan knappen. Daarmee is een bedrag van bijna drie mil joen gemoeid Voor de bestrating is uitgegaan van een warme asfaltbetonverharding, zulks ge zien de geringe verouderingsverschijnse len. Verder stelt men zich voor om tussen weg en fietspad een ongeveer twee en een halve meter brede strook aan te houden, waarin de nutsleidingen aangebracht zul len worden. Deze leidingen komen dus niet onder het fietspad te liggen, zodat een gesloten asfaltdek mogelijk wordt. In de kosten van aanleg van het fietspad wordt vijftig procent subsidie verstrekt vanwege 'het rijk. Tenslotte gaat de raad zich morgenavond buigen over een voorstel die de renovatie van de plantsoenen aan de Stouthandel- straat en de P. van Schravendijkstraat in Aardam inhoudt. Gemeentewerken heeft een opzet van het renovatieplan gemaakt en daaruit kwam een bedrag van 36.000,-. Men heeft de onwonenden in middels van de plannen op de hoogte ge steld en het tevens de gelegenheid gege ven om de plannen op net gemeentehuis in te zien. renambulance waar 25 vrijwilligers veel vrije tijd belangeloos schenken aan het dier in nood, moet maar zien hoe zij rond komt. Legaten en subsidies gaan naar de dierenbescherming die zich pas sief opstelt en zich vijandig gedraagt te genover een ieder die zich óók graag in^et voor het dier. Het eerste jaar van de ambulance heeft De Graaf géén subsidie aangevraagd, „om te bewijzen dat het project vakkundig wordt geleid, om aan te tonen dat de am bulance bittere noodzaak is". Het tweede jaar heeft men gemeend met recht om financiële hulp te mogen vra gen. Het heeft niet mogen baten. De Graaf blijft optimistisch: „Misschien ziet de gemeente volgend jaar in, hoe nodig dit alles is. En zelfs, al zullen we nooit één cent van de gemeente krijgen, we gaan door". Iets dat ook geldt voor ambulance- chauffeuse Joke Spruijt die de gehele dag beschikbaar is voor dit werk. Beschikbaar, 24 uur per dag en zónder salaris! De Graaf: „Joke is uiterst geschikt voor deze taak. Wij hebben weieens een chauffeuse gehad die elk dier naar huis wilde nemen! Joke kan het emotionele aspect waarmee je onherroepelijk te maken krijgt, nog wel van zich afzetten. En dat is niet altijd ge makkelijk. Zelfs ik krijg nog wel eens een brok in m'n keel als ik een doodgereden beestje moet afhalen bij een huilende eige naar". De Graaf meent dat veel dierenleed voor komen kan worden als je kinderen met de neus op de feiten drukt Als je hun kan duidelijk maken dat het helemaal niet leuk is om een kikker of een eend te „ste nigen". Hij is gestart met een soort kin derdonateurschap. Voor een dubbeltje per week kan elk kind zich „abonneren" op de dierenambulance. In ruil voor deze kleine bijdrage mag het kind (tot 15 jaar) een middag meerijden op de ambulance Ook haalt hij het kind bij de behandeling van het dier bij de dierenarts. Dit alles „om het kind vroegtijdig vertrouwd te maken met het huisdier en het de liefde voor het dier bij te brengen". De actie loopt uitstekend: in drie weken honderd aanmeldingen van kinderen die maar wat graag eens op de ambulance willen mee rijden. De Graaf hoopt op deze wijze nóg een steentje bij te dragen in zijn strijd voor hulp aan het dier in nood. Hij hoopt dan ook vurig dat het gemeentebestuur op korte termijn zal besluiten zijn sympathie ke werk niet meer te zien als een vreem de eend in de bijt en daadwerkelijk zal meehelpen bij het tot stand komen van een Alphens asiel en eventueel: een die renbegraafplaats en crematorium. NIEUWVEEN Muziekve reniging „Crescendo" voelt zich door de gemeente Nieuwveen in de steek gela ten. Met deze mededeling kwam het CDA-raadslid me vrouw J. Alberts gistera vond tijdens de raadsverga dering. De muziekvereni ging dreigt met het verdwij nen van gebouw Kwiek dak loos te worden. De muziek vereniging vindt dat b en w hun belofte om zo snel mo gelijk een tijdelijk ander on' derkomen te zoeken, niet zijn nagekomen. Wethouder H. Soede ontkende dit laatste in alle toonaarden. In februari reeds is het college Wielrijdster gewond LISSE Een 23-jarige wiel rijdster uit Lisse is gister morgen na een aanrijding op de Gladiolenstraat met een hersenschudding naar het ziekenhuis overgebracht. De aanrijding ontstond door dat een 29-jarige Noordwijker de uitrit van een garagebedrijf afreed zonder de vrouw voor rang te verlenen. Dodelijk bedrijfsongeval bij Heineken ZOETERWOUDE De 39- jarige gastarbeider Joao Concalves is gistermiddag bij een bedrijfsongeval in het biermagazijn van Heine ken overleden. De man raak te door nog onbekende oor zaak bekneld in een 'palle- thijser'. De gastarbeider, woonachtig in Rotterdam, was afkomstig uit Santo Antao in Zuid-Amerika. Bij aankomst in het Diacones- senuis in Leiden bleek de heer Concalves aan zijn verwondin gen te zijn bezweken. De Be drijfsinspectie heeft een on derzoek ingesteld. met de voorzitter van de mu ziekvereniging, de heer De Klerk, overeengekomen dat de vereniging tijdelijk haar ten ten in een voorraadschuur van de gebroeders C. en N. van Dijk zal opslaan. Volgens de wethouder had de Crescendo- voorzitter toen totaal geen be zwaren tegen deze tijdelijke huisvesting, temeer daar bin nenkort begonnen kan worden aan de bouw van een muziek zaal, waarvoor de raad enkele weken geleden zijn fiat gaf. De wethouder nam het de vereni ging dan ook kwalijk dat zij nu een verkeerde voorstelling van zaken gaf. Vertraging door ontspoorde locomotief WARMOND Het treinver- keer Leiden/Haarlem/Am sterdam heeft gisteravond van half zes tot half elf ver traging ondervonden door een ontspoorde locomotief op de Schiphollijn ter hoog te van Warmond. De locomotief ontregelde de seinenwerking op de hoofdlijn. De trein was vlak bij een wis sel ontspoord. Zodoende ble ven de seinen bleven op de hoofdlijn op rood staan. Het autoverkeer ondervond hinder bij de spoorwegovergangen omdat ten gevolge hiervan de slagbomen onnodig lang geslo ten bleven. KIJPWETERING In he Dorpshuis van Rijpwetering worden zaterdag 15 en 22 maart uitvoeringen gegeven van het blijspel 'De deurstond open'. Toneelgroep Maskerade die dit jaar het 10-jarig bestaan viert, heeft gekozen voor het stuk in drie bedrijven van Max Andrea. Beide toneela vonden die om acht uur begin nen, worden besloten met een 'gezellig samenzijn' onder mu zikale begeleiding van 'De Treffers'. ALPHEN AAN DEN RIJN De stichting 'Paddestoel' zoekt vrijwilligers voor het nieuw te openen gebouw voor sociaal cultureel werk in het deelgebied A van Ridderveld II (achter het winkelcentrum! De koopzwam). Belangstellen den kunnen morgen vanaf acht uur informatie krijgen in het gebouw 'De Bron'. Aan melding als vrijwilliger is eveneens op deze voorlich tingsavond mogelijk. HOOGMADE Harmonie vereniging 'De Heerlijkheid' uit Hoogmade geeft zaterdag 15 maart een concert in het cultureel centrum 'De Schuur'. Het concert vindt plaats ondei leiding van dirigent Bakem# en begint om acht uur. Aan het optreden wordt ook deel genomen door het plaatselijke drumband en majorettekorps.: AARLANDERVEEN K.P.J. afdeling Aarlanderveenj geeft vanavond in het Dorps huis een filmvoorstelling. Ver toond worden films over Aar- landerveen vroeger en nu. De voorstelling begint om acht uur. HAZERSWOUDE De raadscommissie van openbare werken en milieuhygiëne heeft b en w geadviseerd een basketballveld op het grote speelveld aan de Ferdinand Bolstraat aan te leggen. Hier mee is het plan om een derge lijk veld aan de Pieter de Hooghstraat te realiseren van de baan. ALPHEN AAN DEN RIJN De gemeente overweegt in de toekomst het kampe ren op gronden bestemd voor agrarisch gebruik of bos op kleine schaal toe te staan. Men wil niet ingaan op het verzoek van de stich ting Vrije Recreatie in Meer kerk om dit gebruik auto matisch toe te staan. Het Alphense college van b en w vindt dat telkens opnieuw de belangen moeten worden afgewogen, zowel van de agra riër als van de kampeerder. Wel heeft het college toege zegd zich soepeler dan in het verleden ten opzichte van het vrij kamperen te zullen opstel len. Woningen Kamplaan krijgen riolering IIAZERSWOUDE De wo ningen in de Kamplaan te Hazerswoude-dorp zullen zo snel mogelijk worden aange sloten op het rioleringsy-- steem. De wethouder van o- penbare werken J. D. de Wit heeft deze toezegging ge daan op de vergadering van de commissie openbare wer ken en milieuhygiëne. Geen overbodige maatregel, want behalve dat de Kamp- laanbewoners hiermee onte genzeglijk gebaat zullen zijn, zullen ook de bewoners van de Torenstraat dit toejuichen. Im mers, een aantal van hen heeft aan b. en w. een brief gestuurd waarin wordt medegedeeld dat ze er hinder van ondervinden dat de Kamplaanhuizen niet op het gemeentelijke riolering- net zijn aangesloten. Met be langstelling zien de Torenstra- ters uit naar de dag dat ze de neus niet meer behoeven op te halen Hazerswoude neemt proef met mini- containers HAZERSWOUDE De commissie voor openbare weken en milieuhygiëne uit Hazerswoude is er voorstan der van dat een proef wordt gehouden met dc aanbieding van het huisvuil in een mi- nicontainer. Slaagt de proef, dan zal hiervan consequent gebruik moeten worden ge maakt en is de tijd van huis- vuil-in-plastic-zakken definief voorbij. De aanschaf van deze zakken kost elke hoofdbewo ner nu ongeveer 30,- per jaar. Voor flatbewoners wordt door directeur' van gemeentewer ken Fraanje zo'n minicontai- ner eveneens zeer wel bruik baar geacht. Is er een lift in de flat, dan kan zo'n container mee naar boven; in andere ge vallen kan men ze opslaan in de kelderbox. De grootte van de wielen is trouwens zodanig dat de mini-container gemak kelijk over en trap kan wor den vervoerd. Het systeem is ook handig voor plaatsen waar de vuilniswagen niet kan ko men: voor de bewoner is het erg simpel om deze „even aan de weg te ze ten".

Leidse Courant | 1980 | | pagina 4