DA,VVD en D'66: ruimere pantering sluitingstijden Patiënten niet langer le vensm oe na ontwaken op Intensive Care eidse majoretten ^villen meer subsidie 20 Wijkcomité Noordvest neemt stelling tegen parkeergarage M FAD LEIDSE COURANT WOENSDAG 12 MAART 1980 PAGINA 3 a EIDEN Het CDA, de WD en 66 willen de huidige sluitingstij- n van de cafés en sociëteiten in irrv eiden voortaan ongemoeid laten. Wu j willen zich er zelfs voor in- tannen om aan vijf niet-besloten Jo richtingen een „bijzondere on- ïeffing" tot 's nachts drie uur te >rlenen. Een voorstel in die rich- js ag van de drie fracties komt aan- 19 aande maandag in de gemeente- 15 iad ter sprake en betekent een iat] nmekeer in de tot dusverre aan- >r» troerde drank- en horecaproble- atiek. De fracties verwachten it de motie door de meerderheid ra de raad overgenomen zal wor- jor ra. De „periode Vis" zal in dit op- 3de cht dan voorgoed zijn afgesloten. fant, zoals bekend was voormalig )rta argemeester Vis in het algemeen •n groot tegenstander van onthef- ngen en soepele regelingen voor horeca. De motie zou met name wat de bij zondere ontheffing voor een aantal nog nader aan te wijzen zaken betreft een tegemoetkoming aan de wensen van een deel van de Leidse bevol king betekenen. De 22 besloten in richtingen met een ongelimiteerde openingstijd die Leiden momenteel rijk is voorzien op lange na niet in de totale behoefte van het Leidse uit gaansleven. De uitzonderingspositie van deze besloten instellingen met c- vergunning, waaronder vijf studen tenverenigingen,' is menigeen een doorn in het oog. Het voorstel van de heren Walenkamp (CDA), Kuijers (VVD) en Glaubitz (D'66) zou dan ook aan deze ongelijkheid een eind moeten maken. Volgens de indieners van de motie blijft voor de rest alles wat de plaat selijke horeca betreft bij het oude: de cafés sluiten doordeweeks hun zaak Drie uur Over de maximaal vijf etablissemen ten met een bijzondere ontheffing tot drie uur gedurende alle dagen van de week het volgende: De plaats waar deze zaken eventueel zouden kunnen komen, moet worden beslist aan de hand van onder meer bestemmings- Rlannen, waarin de locatie van alle orecabedrijven voor de stad is vast gelegd. Voorts zouden de vijf bedrij ven, waarvan één bestemd dient te zijn als dansgelegenheid, geen duide lijke magneetwerking mogen hebben op de in de nabijheid gelegen andere café's. Een verdere voorwaarde zal zijn dat de betreffende ondernemin gen in een „veilig" gebied komen te liggen. Wat wil zeggen op die plek in een wijk waar de bewoners er zo min mogelijk hinder van ondervinden. Een extra eis die de vijf bedrijven ge durende de proefperiode zou kunnen worden opgelegd zou een verlating van het openingsuur zijn. Dit vanwe ge hun bijzondere (concurrentie)posi- tie tegenover andere horecavestigin- gen in de stad. In feite komt het erop neer, dat caféhouders die gebruik willen maken van de bijzondere on theffing (in hun huidige zaak dan wel elders) daarvoor bij de gemeente zullen moeten gaan solliciteren. Of het aantal gegadigden uit horeca-Lei- den daarbij groot zal zijn, hadden de drie raadsleden gisteravond bij een toelichting op hun plan nog niet inge schat. Verleden jaar maakte de stede lijke horeca nog één vuist tijdens het bepleiten van een sluitingstijdstip tot drie uur in de nacht. Die vuist zal nu welgeteld echter nog slechts „vijf" vingers overhouden van de circa vijf tig in 1979. Compromis Joop Walenkamp hierover: „De hore- cp zal inderdaad wat water bij de wijn moeten doen. Uiteindelijk doen wij dat ook in ons voorstel. Het blijft natuurlijk een compromis. Het komt erop neer, dat alles in Leiden vroeg dicht gaat of dat de situatie een stuk verbeterd wordt. De tijd waarin Vis in de drank- en horecaproblematiek het mes zette en een bevriezingstac tiek toepaste, willen we in ieder ge val zo snel mogelijk achter ons la ten." De heer Kuijers sloot hier met het van Walenkamp geleende citaat op aan, dat de stad niet „het Stap horst van de regio Leiden" mag wor den. De drie gemeenteraadsleden zei den voorts met een schone lei te wil len beginnen. „Van de openbare clubs met een ontheffing tot drie uur is er nog maar een over", aldus Hans Glaubitz. „Dat maakt het voor ons wel en stuk makkelijker." Pa,3iden heeft er nog een nieuwe caranavalsve- iniging bijgekregen: de Wilde Ganzepinters, in onorthodox gezelschap dat zich per elfde yi de elfde gevleugeld door het leven wenst Aslaan. Helaas hadden de heren zich een Itje vergist in de juiste datum van het car- aleske feest en zo kon het gebeuren dat lesnavelde feestneuzen in hun uiterst rea- listlsche kostuums pas halfvasten op straat begaven om zich in de carnavalsoptocht te mengen. Nadat het bezwemvliesde gezel schap zich vergeefs ongans had gezocht naar geestverwanten besloot men uiteindelijk tot een omloop op de Leidse Rijnsburgersingel. Gelukkig was daar fotograaf Henk van de Ende, die de duidelijk teleurgestelde Wilde Ganzepinters nog net bijeen wist te harken voor de foto. EIDEN De vereniging van zelfstandige Midd ajorettengroepen (V.V.Z.M.G.) in Leiden adt dat de gemeente meer geld heschik- lar moet stellen voor de majorettengezel- happen in de stad. De jaarlijkse subsidie e de groepen van de gemeente krijgen zou men met de maandelijkse contributie van leden nauwelijks genoeg zijn om er voor administratie noodzakelijke postzegels Tot|n te kopen. tot dusverre gelegde contacten met de wet- mder van CRM, P.H. Schoute, over de finan- s> k ;le problemen van de majorettengroepen 2. emt de vereniging teleurstellend. De V.Z.M.G. stelt de gemeente andermaal voor komen tot een betere subsidieregeling voor zelfstandige Leidse majorettengroepen. Hier- de W0I"dt onder meer gedacht aan een belo- viooi ngssubsidie in de vorm van een vast bedrag een jaarlijks onder auspiciën van de ge- ;nte te houden concours, vergoedingen voor de zaalhuur en een vergoeding per lid voor de kosten van uniform, instrumentarium en oe fenmateriaal. Leiden telt op dit moment 20 zelfstandige majo rettengroepen met in totaal circa 750 leden. Hiervan zijn 14 groepen met ruim 530 leden aangesloten bij de V.V.Z.M.G. De vereniging breidt zich jaarlijks steeds meer uit. Het meren deel van de groepen ontvangt jaarlijks als enige vergoeding een subsidiebedrag van ƒ8,75 per lid. De gemiddelde vereniging telt 20 leden, wat een subsidie van ƒ175,- per jaar inhoudt. De V.V.Z.M.G. vindt dat de eigen majorettengroe pen er in vergelijking tot andere groepen in het land en muziekgezelschappen in Leiden nogal bekaaid vanaf komen. De acht muziekvereni- §ingen die Leiden rijk is ontvangen een subsi- ie van rond de ƒ40.000,-, terwijl de 20 majoret- tegroepen uit de Sleutelstad zich tevreden moe ten stellen met „de schamele vergoeding" van nog geen ƒ7.000,-per jaar. Heidenaars edreigen utomobilist dat vro EIDEN Een 32-jarige >n uit Amstelveen heeft k d steren even na midder- ast icht bij de politie aangifte Ha daan van vernieling en i Di enlijk geweldpleging. Nog D)en uur later werden de da- vez< rs, een 32- en een 33-jarige n ki an uit Leiden, door de po- I. de aangehouden. JIZ1 e twee Leidenaars vielen de mstelvener lastig nadat enige erkeersirritatie' was ont- tan. Op de kruising Korte tre/Langegracht werd de van de man uit Amstel- klemgereden. De kwaa- !ige Leidenaars bewerk- het blik met vuisten en n. De Amstelvener zelf geen haar gekrenkt om- hij tijdig zijn portieren af- it. De man zag nog kans te rijden, maar zijn oppo- iten reden hem op de jstgeesterweg voor de twee maal klem, alwaar zij hun irswerk voortzetten. Toen ihtoffer aangifte bij de poli- l Aan de hand van het ver- 'kte signalement was het geweldadige Lei- t kwart over één morgen op de Oegstgees- Veg aan te houden. LEIDEN Het wijkcomité Noordvest heeft in zijn buurtkrant stelling genomen tegen de komst van een parkeergarage naast de supermarkt Digros aan de Langegracht Zoals bekend heeft Van der Broek van Digros een plan voor een parkeergarage op het voormalige Krantz-terrein aan de gemeente aangeboden om parkeerruimte te schep pen voor de klanten van het koopcentrum Digros aan de Langegracht, dat binnenkort geopend wordt. De bedoelde parkeergarage zou plaats geven aan 513 auto's en de uit gang ervan zou aan de Langegracht moeten komen. Het buurtcomité vreest dat met de komst van de parkeer garage het parkeerprobleem alleen maar groter zal wor den. Als er een garage komt zullen er nog meer mensen van heinde en verre naar het koopcentrum komen en daardoor zal de verkeersoverlast toenemen, aldus rede neert het comité. „Door de „vergeetachtigheid" van de ge meente konden Mijnders en Van der Broek hun plannen doorzetten. De gemeente moet nu niet weer in de foout gaan om ons naast Digros ook nog eens de last van een parkeergarage te bezorgen", vindt Noordvest UNIEK EXPERIMENT IN ACADEMISCH ZIEKENHUIS LEIDEN LEIDEN Professor L.Th.F.L. Stubbé, hoogleraar in de 'interne problematiek bij de heelkundige patiënt' en sinds 1959 werk zaam als internist op de afdeling Heelkunde van het Academisch Ziekenhuis in Leiden is dit jaar met een uniek experiment gestart Dit experiment is er op gericht om patiën ten plezieriger uit een zware narcose te la ten ontwaken. Op de afdeling Intensive Care bij Heelkunde zijn vier grote lichtbak ken opgehangen die een prachtig landschap tonen. Het zijn vier verlichte dia's van mooie polderlandschappen die per stuk on geveer drie meter bij anderhalve meter be slaan. 's Nachts gaan de lichtbakken uit en is het in het dia-landschap eveneens 'nacht'. Dit om op de afdeling, waar door gebrek aan ramen geen daglicht binnenkomt, het dag en nachtbe^ef niet verloren te laten gaan. Met het experiment heeft prof. Stubbé al enig succes geoogst Een patiënte die on langs na een operatie op deze Intensive Care afdeling uit haar narcose ontwaakte, om schrijft haar 'wakker worden' met het zicht op de prachtige dia's als een „levensinjectie die nodig is om niet in het 'niets' terug te vallen". „Het komt regelmatig voor dat mensen na een zware operatie ernstig verward uit de narcose komen. De angst van voor de operatie, de ver moeidheid na de operatie, het verloren besef van dag en nacht en andere factoren maken vaak dat de patiënt bij het ontwaken uit de narcose de kluts helemaal kwijt is en geen prijs meer op 'het leven' stelt. Dat is erg ontmoedi gend vooral als je als arts weet dat die man of vrouw alle kans heeft om weer geheel gezond door het leven te gaan. Het is echter voor de f;enezing absoluut noodzakelijk dat de wil om te even bij de patiënt aanwezig is. De patiënt moet zeker voor 50 procent meewerken aan zijn genezing. Als dat niet gebeurt, is de kans groot dat hij het niet overleeft. Praten als Brug man helpt dan niets. Uit onderzoeken, gehou den in Amerika bleek dat het ontbreken van een „dag-en-nacht-ritme" mede oorzaak was van het zogenoemde Intensive Care Delire (het geestelijk in de war zijn na narcose). Ik liep al lang met het idee: hoe zorg ik er voor dat de patiënt de wil om te leven terug krijgt na de narcose en hoe blijft het dag en nacht ritme ge handhaafd", aldus prof. Stubbé. „Ik las in een tijdschrift dat in de gangen van een Amerikaaans ziekenhuis grote prachtige natuurfoto's ter decoratie waren aangebracht en dat dit zo'n rustgevende werking op de pa tiënten had. De foto's waren gemaakt door een medisch fotograaf in samenwerking met een psycholoog. Na ,het lezen van die publikatie kwam ik op het idee om ook natuurfoto's op de afdeling Intensive Care op te hangen. De pa tiënten zouden dan misschien door die foto's van het landschap de lust herkrijgen om na het verblijf in het ziekenhuis weer eens zo'n mooi plekje natuur op te zoeken. Op die manier is men dan automatisch al met 'het leven' bezig. Een probleem bleef echter het „dag-en-nach tritme". Die foto's kon je niet uitzetten. Pas op het Central Station in New York had ik de op lossing. Er hing daar een levensgrote lichtbak met dia's en toen wist ik dat ik zoiets nodig had voor de afdeling Intensive Care in Leiden. Het dag en nachteffect kon gemakkelijk ontstaat door de dia's aan en uit te zetten en een mooie landschapsfoto moest de patiënt weer de lust om te leven geven", zegt Prof. Stubbé. Naar aanleiding van een aantal vragen, die pa tiënten na verblijf op de afdeling Intensive Care moeten beantwoorden, kan uiteindelijk Prof. L.Th.F.L. Stubbé. opgemaakt worden of de aanwezigheid van de verlichte dia's kunnen bijdragen tot versnelling van het genezingsproces. De gegevens worden in samenwerking met de Erasmus Universiteit afdeling Medische Psychologie in Rotterdam verwerkt. Veel valt er over het experiment dus nog niet te zeggen, maar de reacties van enkele patiënten spreken voorlopig boekdelen. Mevrouw A. Hagtingius-Seger uit Oegstgeest wilde haar vreugde over het experiment niet langer voor zich houden. Zij schreef een vier vellen tellend artikel over haar ervaring op de afdeling Intensive Care in het Academisch Zie kenhuis. Zij noemde het een 'geluk' om in het AZL op de Intensive Care afdeling Heelkunde na een narcose te mogen ontwaken. In haar schrijven stelt zij dat zij zich voor de operatie had verzoend met de gedachte dat het mogelijk met haar zou zijn afgelopen maar door het zicht op die prachtige Hollandse landschappen wilde ze weer leven om te kunnen wandelen langs het water in de polders van de dia's aan de muur. Zelf zegt zij over haar ervaring op zo'n manier uit narcose te komen dat ze het „bijna niet had willen missen". Zij gelooft dat de pa tiënt bewust of onbewust de invloed van de schoonheid van de verlichte foto's in meer of minder mate ondergaat en daar dan "beter van wordt'. Ook prof. Stubbé gelooft daar in. Hij zegt des gevraagd byzonder blij te zijn met deze reactie van één van zijn patiënten. Hij wil als het een succes blijkt te zijn hele wanden op genoemde manier decoreren en dit dan niet alleen beper ken tot de afdeling Intensive Care. Maar zegt hij zelf „dat zal voorlopig nog wel toekomstmu ziek zijn". Het aanbrengen van de eerste licht bakken gaf geen probleem. Bij de verantwoor delijke heren van de staf waar prof. Stubbé aanklopte voor steun van zijn idee, werd direct enthousiast gereageerd en binnen korte tijd was het plan van prof. Stubbé gerealiseerd. Hij is ervan overtuigd dat erg veel ogenschijnlijke kleinigheden byzonder belangrijk zijn bij de ge nezing van de patiënt. Een gezicht op een mooi landschap is daarom bij de Intensive Care meer dan een mooi gezicht alleen. De nachtegaal zong Toneelgroep Theater brengt morgen het toneelstuk „De nachtegaal zong" in de Leidse Schouwburg. Het stuk is geschreven door Cecil P. Taylor, en speelt zich at in het door bombardementen geteisterde Newcastle in de Tweede Wereldoorlog. Het handelt over de lotge vallen van een arbeidersgezin, waarvan de leden el kaar letterlijk en figuurlijk in de weg zitten vanwege de kleine behuizing en ieders eigen zorgen. In de rollen Bemhard Droog. Annie de Lange, Margreet Blanken, Pauline van Rhenen. Rob Fruithof, Renê Lobo en Jan Corissen. De voorstelling begint om kwart over acht De acteurs van „De nachtegaal zong". Boven van links naar rechts: Bernhard Droog, Anny de Lange, Rob Fruithof, Pauline van Rhenen, Margreet Blan ken en ReNé Lobo. onder van links naar rechts: re gisseur Mike Ockrent en Jan Gorissen. Freule Julie Toneelgroep Baal brengt morgen het toneelstuk „Freule Julie" van August Strindberg in het LAK-theater. Het stuk behandelt de gecompliceerde verhouding tussen freu le Julie, de huisknecht Jean en de keukenmeid Kristin en dankt zijn populariteit aan het feit dat het door opeenvol gende generaties toneelspelers steeds weer anders kon worden geïnterpreteerd. In de rollen Kitty Courbois, Mar- jon Brandsma en Edwin de Vries, die het stuk ook geza menlijk regisseren. De voorstelling begint om negen uur. Joey Het Filmhuls van het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 vertoont morgen de film „Joey" in het kader van het thema van deze maand, film en psychia trie. De gedramatiseerde documentaire „Joey" gaat over de Engelsman Joey Deacon, die door een hersen beschadiging vanaf zijn geboorte niet in staat was om te spreken of te lopen. Na 13 jaar in een inrichting te hebben gezeten maakt hij kennis met de „imbeciel" Er nie Roberts, die hem als enige blijkt te kuünen ver staan. Dat stimuleert Joey tot het schrijven van zijn autobiografie, die in 1975 werd verfilmd. De voorstel ling begint om negen uur. De toegangsprijs is vier gul den en drie gulden voor LVC-leden. K O-concerten De bariton Joe Raphael en de pianiste Ariane Karres ge ven vanavond in het kader van de serie „Lied zonder zang" een concert in de Kapelzaal van K O-gebouw aan de Oude Vest. Op het programma staan werken van onder anderen Schubert, Liszt, Cornelius, Ives, Schumann en Poulenc. Het maandelijkse concert in de Meesterserie wordt'zaterdag 15 maart door het Residentie-Orkest in de Stadsgehoorzaal gegeven. Medewerking verleent de pianist Andor Foldes. Hij voert Mozart's pianoconcert K. V. 503 uit Het programma vermeldt voorts de Vijfde symfonie van Sibelius en „Tagesgrauen". De in Parijs geboren pianiste Evelyne Dubourg geeft dinsdag 18 maart in de Kapelzaal van het K O-gebouw een concert Zij voert werken van Scriabin, Schubert en Debussy uit Het Amsterdams Gi taar-trio treedt woensdag 19 maart op in de Kapelzaal. Het programma vermeldt werken van onder anderen Dow- land, Quantz, Kox, Gragnani, Debussy en Kabalevsky. Alle concerten beginnen om kwart over acht. Kaarten zijn te krijgen bij het bureau van K O, Oude Vest 45, tel 141141. Peerke Donders EHBO-vereniging „Peerke Donders" houdt morgen een zogenaamde „diagnose-oefening" met geschminkte slachtoffers. De bijeenkomst wordt gehouden in de Sint Jozefschool aan de Oppenheimstraat en begint om acht uur. Zaterdag 15 maart neemt „Peerke Donders" deel aan de districtswedstrijden in de kantine van de Dordtse Metaalindustrie „Johan de Wit" aan de Kerke- plaat 12. De wedstrijden beginnen om twee uur. Sup porters zijn van harte welkom. Misbruik Jongerenvereniging „Augustinus" houdt vanaf vanavond een serie bijeenkomsten over het thema „misbruik in de media". Vertoond wordt „Information aus dem Hinder- land", de bekende film over Gilnther Wallraff als verslag gever bij Bild-Zeitung. Later op de avond spreekt het Tweede Kamerlid G. van Dam over de juridische aanpak van de roddelpers. Vervolgens worden twee video-banden vertoond van het NCRV-programma „De wereld van het nieuws", waarin uitvoerig over de roddelpers wordt inge gaan. Een derde video band behandelt de macht en de in vloed van de kranten, radio en televisie. De bijeenkomst begint om acht uur in het onderkomen van Augustinus aan het Rapenburg 24. Hier is tevens deze week een tentoon stelling over de sensatiemachine Bild-Zeitung, samenge steld door de Duitse journalist Gunther Wallraff te bezich tigen tijdens mensa-uren van half zes tot acht uur.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3