£cld6c (Bomatit Regering wil geen pardon meer voor illegalen 99 59 Huren met zes procent omhoog Ex-sjah in Panamees ziekenhuis „Uiten Thuis"luidt het voorjaar in Provinciaal beeld werkloosheid vrij gunstig 1995.- 2995.- Griekse reder gijzelt stakers Carter en Reagan grote winnaarsin zuidelijke staten ^pothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, postbus 11. 2300 AA, tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas ;hef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes f A.69 Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: (wartaal 46.30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. Woensdag 12 maart 1980, 70e jaargang no. 21603 Het begin Noors tv-spel „Het begin" om 20.00 uur op Ned. I en om 20.55 uur „Artsenij" over o.a. maagklachten. Op Ned. II om 20.32 uur „Countdown" met The Nits en om 22.00 uur pianist Laurens van Rooyen in „Being with you". Om 22.25 uur „Leven met angst" over kindermis handeling. Vrij zacht Veel bewolking en weinig of geen regen. Middagtempera- tuur ongeveer 10 graden. Mati ge, aan de kust nu en dan vrij krachtige zuidwestenwind. Morgen zon: 6.56 - 18.39. Schev. hoogw.: 12.19. Laagw.: 7.20 en 20.12. /(ad Denie weer gepakt DEN HAAG De 22- jarige Aadje Denie is ristermiddag aan de De ;a Reyweg in Den Haag aangehouden, nadat ;wee rechercheurs hem liadden zien lopen. Hij jntsnapte op 10 oktober vorig jaar uit de straf- jevangenis in Scheve- ïingen, waar hij een straf van vier jaar uit ihoet zitten, voor de moord op zijn stiefva der. Na verhoor keerde hij gisteravond weer te rug naar zijn cel in Scheveningen. Franse piloten in staking PARIJS De gezagvoerders van de Franse luchtvaartmaat schappijen Air France, Air In- ter en UTA zijn vandaag en morgen in staking gegaan. In Parijs houdt men er rekening mee dat het internationale vliegverkeer aanzienlijke ver tragingen zal oplopen. De ge zagvoerders willen met hun staking protesteren tegen het feit dat aan andere maatschap pijen wordt toegestaan in Frankrijk te vliegen met Boeing 737 machines zonder boordwerktuigkundigen en met slechts twee piloten. Moluks jongetje mag blijven ZUTPHEN Het tienjarige Molukse jongetje Jurians Syaranamual mag in Nederland blij ven. Hij heeft de Nederlandse nationaliteit ge kregen en het verzoek om adoptie, dat zijn oom en tante hadden ingediend, is toegewezen. Jurians kwam rond de jaarwisseling in het nieuws toen staatssecretaris Haars van justitie hem wilde uitwijzen. Zij kwam op haar be sluit terug omdat ze niet op de hoogte was van de adoptie-aanvraag die bij de rechtbank in Zutphen was ingediend. Meisje (14) vermoordt ouders LUIK Een 14-jarig meisje heeft gisteren in Luik haar ouders met hel pistool van haar vader doodgescho ten en daarna, in een poging de spo ren van het misdrijf uit te wissen het ouderlijk huis in brand gestoken Tijdens het blussen ontdekte de brandweer de twee lijken. Toen het dochtertje van de slachtoffers na thuiskomst uit school aan de tand werd gevoeld, bekende zij haar ou ders te hebben vermoord en het huis in brand te hebben gestoken. Als re den voor haar daad gaf zij op „vrijer te willen leven", nadat haar ouders haar hadden verboden meer uit te gaan. D'66 groeit ten koste van PvdA DEN HAAG De electorale groei van D'66 gaat vooral ten koste van de PvdA, een kwart van de men sen die nu op D'66 zouden stem men, bracht in 1977 hun stem uit op de PvdA. Dit blijkt uit een en- quete, die de Nederlandse Stichting voor Statistiek in opdracht van het weekblad Nieuwsnet heeft uitge voerd. In vergelijking met recente steekproeven is de aanhang van D'66 de laatste weken nog verder gegroeid.. De democraten zouden nu kunnen rekenen op 24 zetels in de Tweede Kamer dat zijn er vijf meer dan de VVD zou krijgen. Het CDA en de PvdA behalen res pectievelijk 48 en 47 zetels. Vandaag als speciale bijlage bij de krant ons voorjaarsnum mer „Uit en Thuis". Daarin wordt onder meer aandacht be steed aan: de tuin, die ook recht heeft op een flinke opknapbeurt, modedocente Ineke de Groot, die Beatrix het liefst in het lang ziet met daarover een mantel van aluminiumkleurig le der, de schoorsteen en de schoorsteenveger, het kamerscherm, dat zijn rentree maakt, vrouwen, die hun zegje willen zeggen als er huizen wor den gebouwd, elektriciteit, de stille kracht in huis, die zeer schokkend kan zijn, de mode voor de komende zomer, een tikje zorgeloos en makkelijk te dragen. HONDERDEN BUITENLANDSE WERKNEMERS MOETEN WEG (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering houdt onver kort vast aan een strikte uitvoering van de" sinds vorig jaar november geldende Wet Ar beid Buitenlandse Werknemers: de zoge- f naamde 1 november-wet. Dit betekent dat er voor de honderden illegale buitenlandse werknemers, die op grond van deze wet naar hun eigen land moeten worden terug gestuurd, geen hoop meer is op het alsnog verkrijgen van een verblijfsvergunning. Dit hebben de ministers Albeda (Sociale Zaken) en De Ruiter (Justitie) en staatssecretaris'Haars (Justitie) gisteren de Tweede Kamer duidelijk gemaakt. De bewindslieden worden door de meerderheid van de Kamer (CDA, VVD en SGP) in hun opvatting gesteund. Zij verzetten zich resoluut tegen de voorstellen van PvdA, PPR, PSP en CPN om alsnog een overgangsre geling te ontwerpen, waardoor de huidige ille gale werknemers in ons land zouden mogen blijven. Ook het voorstel van D'66 om de illega len die langer dan vijf jaar hier werken en waarvan de arbeidsplaats niet spoedig door een Nederlander kan worden overgenomen een verblijfsvergunning te verstrekken, werd door de bewindslieden van de hand gewezen. Totnutoe zijn ongeveer dertig processen-ver- baal opgemaakt tegen werkgevers, die illegale werknemers in dienst hadden. Het ging daarbij om 130 illegalen, aldus minister de Ruiter van Justitie. Hij noemde dit cijfer tijdens de kamer debatten over de 1 novemberwet „opvallend laag". Volgens hem komt dit waarschijnlijk, „doordat vele werkgevers zich al van hun ille gale werknemers hebben ontdaan, voordat de wet van kracht werd". (Zie verder pagina 13) Dood door olie De aalscholver op de foto Is een van de vele honderden vogels die de afgelopen dagen op de kusten van Bretagne het slachtoffer zijn geworden van de olie uit de verleden week gezonken tanker Tanio. Het schip brak ir, het Kanaal In tweeën en zonk. De olie bereikte het afgelopen weekeinde de Franse kust. WASHINGTON De afgezette sjah van Iran zal in een ziekenhuis in Panama een zware ope ratie ondergaan ter ver wijdering van een ver grote milt. De operatie zal waarschijnlijk in het weekeinde worden uitge voerd. Aanvankelijk waren er berichten, dat vrienden van de ex-sjah hem wil de doen opnemen in een Amerikaans militair zie kenhuis in Panama, maar een woordvoerder van het Witte Huis heeft gisteren gezegd geen „formeel verzoek" daar toe te hebben ontvangen. Andere berichten zeg gen, dat de ex-sjah te verstaan is gegeven, dat men hem liever niet meer als patient wilde hebben in een Ameri kaans ziekenhuis. In Washington is men zeer voorzichtig met het in verband brengen van de naam van de ex-sjah met de Verenigde Staten. Dit zou meer schade kunnen berokkenen aan de zaak van de gijze laars in Iran. Een eerde re behandeling van de ex-sjah in New York leidde immers tot de be zetting van de Ameri kaanse ambassade in Te heran en de eis tot uitle vering van de ex-sjah. DEN HAAG Over vrijwel de gehele linie is de werkloosheid in de provin cie Zuid-Holland ten opzichte van vori ge maand teruggelopen, An februari bleken in totaal 1061 mensen minder werkloos. Ook in vergelijk met dezelf de periode van het vorig jaar tekent zich en daling af, en wel met 523. Te genover een totale werkloosheid in de provincie van 40.674 staat een geregis treerde vraag naar arbeidskrachten van 18.328. In de metaalsector nam de vraag naar ar beidskrachten toe met maar liefst 1500 tot 5500 open arbeidsplaatsen. In het West- land en Delft heeft zich in de tuinbouw een stijging van de vraag tot 1884 arbeids krachten voorgedaan. Deze toename heeft vermoedelijk te maken met het inwer kingtreden van de wet op de buitenlandse werknemers. Veertig vermisten na explosie van tanker MADRID Na een explosie aan boord van de 122.500 ton metende Spaanse tanker Ma ria Alejandra voor de kust van Mauritanië worden 36 de 42 opvarenden vermist. Zeven mensen zou den door andere schepen rijn opgepikt. De tanker is, veertig seconden na de ex plosie, gezonken. De tanker was op weg van de Canarische eilanden naar de Perzische Golf en vervoerde, volgens de eerste berichten, géén olie. VONDST Heumen heeft men echter de restanten van zo'n kasteel ontdekt en zaterdag is er kijkdag. OPPOSITIE: BELEID ONVERANTWOORD (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG De wettelijke huur verhoging, die per 1 juli berekend mag worden, zal dit jaar zes procent bedragen. Een meerderheid in de Tweede Kamer, bestaande uit CDA, VVD en D'66, steunde gistermiddag het hiertoe strekkende voorstel van staatssecretaris Brokx (Volkshuis vesting). De PvdA diende een motie in om de huurverhoging beperkt te houden tot vijf procent en voor nieu we woningen zelfs tot drie procent. Nu staat echter al vast dat de motie verworpen zal worden. PvdA-woordvoerder Marcel van Dam leverde felle kritiek op de staatssecre taris. Hij wees erop, dat het beleid van de regering ertoe zal leiden dat vele mensen er dit jaar in besteedbaar inko men op achteruit zullen gaan. In dat_ geval is het zijns inziens ook nodig de prijzen in de hand te houden. „En huur is ook een prijs". Van Dam herinnerde eraan dat tijdens de werkingsperiode van de loonmaatregelen van het kabi net-Den Uyl, waar hij zelf als voorgan ger van Brokx deel van uitmaakte, de huren wel voldoende gematigd waren. Het beleid op dit punt van dit kabinet noemde hij „onverantwoord". Het cijfer van zes procent is volgens Brokx ook in overeenstemming met de stijging van het inkomen van de moda le werknemer, zoals die vorige week door het Centraal Planbureau voor dit jaar is voorspeld (bijna zes procent). Bo vendien dient men te bedenken, aldus de bewindsman, dat de huurverhogin gen de laatste tien jaar wezenlijk zijn achtergebleven bij de stijgingen van de inkomens. ADVERTENTIE PRIJSCADEAU 1980 I YAMAHA SCHIMMEL< STEINWAY&S0NS PLEYEl F3 richweberIf^ 27957-Z of 40.-p., 5 JAAR GARANTIE of 60.-p.mnd.* vanURK KASTEEL TE KIJK NIJMEGEN Zaterdag aan staande is op de noordelijke Maasoever bij Nijmegen tij dens een „open dag" het pas opgegraven kasteel Heumen te kijk. Het kasteel dateert uit de dertiende eeuw. Het opge graven gedeelte van dit kas teel ligt vlak naast de jacht haven van Heumen en bestaat uit een toren met ommuurde hof, een brede gracht en een zogenaamde voorburcht. Vol gens de deskundigen is de op graving zaterdag „op baar mooist". Feestelijke opening Een stralende prinses Beatrix en kinderen met een erehaag en ballonnen vormden gisteren een feestelijk gezicht bij de opening van het nieuwe gemeentehuis in Ridderkerk. Die opening werd een feit toen de'kroonprinses het wapenschild van Ridderkerk, dat Sint Joris en de draak voorstelt, on thulde. Op werf Wilton - Feijenoord ROTTERDAM De Schie- damse politie is er gistera vond en vannacht niet in ge slaagd de elf bemanningsle den die op het Griekse schip „Luxemburg" op de werf van Wilton-Feijenoord in gijzeling worden gehouden, te bevrijden. Commissaris van politie Van der Hagen zei vanmorgen dat de situa tie op het Schip onhoudbaar dreigt te worden. De elf worden in een dichtge laste ruimte zonder eten, drin ken of sanitair vastgehouden door de kapitein van het schip, omdat zij in staking zijn ge gaan onder meer wegens het niet uitbetalen van achterstal lig loon. Op verzoek van de Internationale VerVoersfede- ratie greep de politie in, maar onderhandelingen leverden niets op. De stakers komen pas vrij als ze in een verklaring vastleggen afstand te doen van verdere looneisen. MIAMI De voorverkiezingen in de traditioneel zeer conservatieve zuidelijke Amerikaanse staten Georgia, Florida en Alabama hebben grote overwinningen op geleverd voor president Carter bij de Democraten en Ronald Reagan bij de Republikeinen. Hoewel nie mand tevoren twijfelde aan de overwinningen van Carter en Reagan op hun voornaamste tegenstanders Kennedy en Bush, Dieken de onderlinge verschillen vanmorgen veel groter dan venvacht. Vooral bij de Democraten was de marge tussen de twee voornaamste kandidaten ongekend groot. Zowel in Geor gia, de thuisstaat van Carter, als in Alabama kreeg de pre sident twaalf maal zoveel stemmen als senator Kennedy. In Florida behaalde Carter twee derde van het aantal uit gebrachte stemmen tegen Kennedy slechts 16 procent (zie verder pagina 9).

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1