Ivan Lendl: naam om !te onthouden Gerrie Knetemann door val kansloos Robin Cousins op achterstand Managers willen andere structuur voetbalcompetitie Schorsing atleten opgeheven Timman en Lange weg samen aan kop SPORT LEIDSE COURANT WOENSDAG 12 MAART 1980 PAGINA 15 I ROTTERDAM Ivan Lendl is een naam, die de tenniswereld de komen- de tijd maar eens goed in de gaten moet houden. Net vijf dagen twintig jaar oud kan de Tsjech worden be- schouwd als één van de,grootste ta- llenten die Europa de laatste jaren ■heeft voortgebracht. Gisteravond be- Ireikte hij de tweede ronde van het ■proftoernooi in Rotterdam door de lltaliaan Gianni Ocleppo met 6-3, 6-4 te ■verslaan. Ivan Lendl lijkt de belofte, die hij twee jaar geleden al$ jeugdspe- Ier maakte, in tegenstelling tot vele I andere junioren wel degelijk waar te kunnen maken. IEind vorig jaar was Ivan Lendl al opge klommen naar een twintigste plaats op Ile wereldranglijst. Waarmee hij ondub- lelzinnig had aangetoond, dat hij na Jjörn Borg wel eens zeer binnenkort Eu- opa's tweede man kan zijn. Maar de 'eelbelovende jongeman uit Ostrava wil neer. „Ik heb me tot doel gesteld dit jaar tij de eerste tien van de wereld te beho- en", verklaart hij onomwonden. Aan de ntensiteit van zijn tennisactiviteiten zal iet zeker niet liggen. „Vorig jaar heb ik wintig toernooien gespeeld en voor dit ïar staan er dertig op het programma, k wil op zoveel mogelijk plaatsen in de wereld hebben gespeeld om in het ver volg beter te kunnen bepalen naa^ wel ke evenementen ik wel en niet moet gaan". Ivan Lendl is geen product van de nieu we Tsjechische tennisschool die de laat ste jaren zoveel, vooral vrouwelijke, ta lenten heeft opgeleverd. „Die nieuwe aanpak is pas twee jaar geleden begon nen", vertelt Lendl. „En daar komen in derdaad tot dusver eigenlijk alleen maar sterke meisjes uit. Ik zou niet goed we ten waardoor het komt dat de jongens zo achter blijven. Misschien is er niet ge noeg talent". Bernard Boileau nam vorige week aan het kwalificatietoernooi voor Ahoy deel, maar mede door een blessure reikte hij daarin niet verder dan de halve finales en had op grond daarvan geen recht op deelneming aan het hoofdevenement. Slechts als een geplande speler zou uit vallen, mocht de Belg alsnog in actie ko men. Het zag er aanvankelijk naar uit dat hij maandagavond Ilie Nastase zou 'moeten vervangen, maar zoals bekend kwam de Roemeen toch nog opdagen. Lucratief Dat deed niet Raul Ramirez, die giste ren op de baan had moeten verschij nen maar zonder bericht van verhin dering verstek liet gaan. Boileau mocht zich alsnog in zijn tenue steken en die activiteiten bleken uiterst lu cratief want tegenstander Frew McMillan kon hem slechts één set af snoepen. Zodat Bernard Boileau zijn geduldige wachten bekroond zag met het lieve sommetje van ruim vijf mil le, de beloning voor het bereiken van de tweede ronde. Van het Nederlandse front viel gisteren weinig positief nieuws te melden. San ders en Thung waren kansloos in hun duel tegen de Franse combinatie Goven- /Vasselin en voorts kwam ook vast te staan dat Tom Okker toch niet in actie komt. De Hazerwoudenaar liet zich na terugkeer uit Cairo onder doktersbehan deling stellen vanwege zijn liesblessure en moest zich afmelden. FRANK WERKMAN Uitslagen: Enkelspel: Lendl (Tsj)-Ocleppo (Ita) 6-3, 6-4; Günthardt (Zwi)-Palin (Fin) 7-5, 6-3; Boileau (Bel)-MeMillan (Zaf) 6-3, 2-6, 6-3; Sadri (Vst)- Pfister (Vst) 6-4, 6-4; Panatta (Ita)-Walts (Vst) 1-6, 7-6, 6-4. Dubbelspel: Goven/Vasselin (Fra)-Sanders- /Thung (Ned) 6-2, 6-2. Rolf Thung (op voorgrond) en Louk Sanders werden in het herendubbelspel uitgeschakeld door de Fransen Georges Goven en Roger Vasse- Jean-Luc Vandenbroucke gaat in de stromende regen over de finish in Mandelieu als winnaar van de zesde etappe in Parijs-Nice. IK Resultaten Hilversum p LVERSUM De uitslagen van •Jj gisteravond op de renbaan van 'versum gehouden koersen zijn: :muidenprijs (eerste afdeling, meter); 1. Sterling Moss (T. loutrop) 1.25.5; 2. Titia Pride; 3. icial Speed. Winn: 3.90, pl. >.1.40-36.80, kopp: 10.30, trio: 3,50. irtgeneprijs (2440 meter): 1. Sa- Vivre (R. Kromkamp) 1.24.2, 2. :d Westlandia; 3. Rolanda P. n: 9.10,: 1.80-1.50-1.80, kopp: trio: 165.40. Niet gestart: Ra- 'haupt A en Roxalana. itelandcprijs (eerste afdeling, meter): 1. Rudy Norton (R. On- 1.23.2; 2. Ricco Westlandia; 3. sia Harvester. Winn: 7.50, pl. 2.60 >•4.40, kopp: 8.10. ddelburgprijs (2000 meter): 1. 9 Rapid (J. Wagenaar) 1.22.1; 2. »o Estancia; 3. Pasha. Winn: 3.80, 2-1.70-3.40, kopp: 15.90, trio: 20. Niet gestart: Sir Van Hane- tburgprijs -neter): 1. Rio ■"o (M. Bouwt jr 7; 2. Opsta- 1 (stal); 3. P. r gan. Winn: Pl.: 1.80-2.4C, (.70. Veereprijs (1600 meter): 1. Sirikit van A (M. Bouwhuis) 1.19.6, 2 Rianne N. 3. Parade Hanover. Winn: 8.70, pl. 2.20-2.90-2.30, kopp: 64, trio: 1126. Zoutelandeprijs (tweede afdeling, 2000 meter): 1. Pharosa Due (F. van Klaveren) 1.23.9; 2. Nico Maaldrift, 3. Olga Nora. Winnend: 5.90, pl. 1.90 1.50-1.50. kopp: 23.50. Aardenburgprijs (2440 meter): 1. O. Leendert (B. Noordam), 1.23; 2. Penney Williams, 3. Roidur. Winn: 9.70, pl.: 2.80-1.90-2.80, kopp: 12, trio 191.70. Sluisptijs (2000 meter): 1. New Pe tulance (W. Duivenvoorden) 1.20.5; 2. Nolivyr Alkestis; 3. Natalie Hanover. Winn: 12.30, pl.: 7.20-3.90, kopp: 58.70. Axelprijs (2020 meter): 1. Polar Star (A. van der Blonk) 1. 23.3; 2. Oroline; 3. Osmond. Winn: 7.40, pl: 2.90-4.20-2, trio: 4776. Arnemuidenprijs (tweede afde ling, 2000 meter): 1 Talexia Laren (J. de Jong), 1.25.5; 2. Tamara Rita; 3. Thursday Metz. Winn: 3.50, pl: 1.70- 1.50-2.10. kopp. 17.20. Totaalomzet: 415.133. Sportwereld MONTEGIORGIO Giu seppe Saronni heeft de derde etappe van de etappewed strijd Dwars door Italië ge wonnen. Fransesco Moser behield de leiding in het al gemeen klassement. ROTTERDAM Rndie Lubbers komt tijdens het in ternationale boksgala op 31 maart in de Schiehal te Rot terdam uit tegen de Engelse zwaargewicht Terry O'Con nor. VELDEN De derde partij in de schaaktweekamp uit de kwartfinales van het kandidatentoernooi tussen Kortsjnoj en Petrosjan is na 40 zetten afgebroken. AMSTELVEEN Het Ne derlands studentenelftal heeft een oefenwedstrijd te gen Ierland met 2-1 gewon nen door treffers van Hooijer (ACV) en Graaf land (Jodan Boys). DORTMUND De Brit Robin Cousins, verrassend win naar van de gouden medaille tijdens de Olympische Winter spelen van Lake Placid, heeft na de verplichte figuren van de strijd om de wereldkampioenschappen kunstrijden in Dortmund vrijwel geen kans meer op de titel. Cousins, te vens Europees kampioen, bezet na de verplichte figuren een zeer bescheiden vijfde plaats. De Oostduitser Jan Hoffmann staat eerste, de Amerikaan David Santee tweede. Na de korte verplichte Ktir hebben Marina Tsjerkassova en Ser gei Sjachrai de leiding bij het paarrijden. De Russen wonnen in Lake Placid de zilveren medaille achter het „legendarische" duo Rodnina/Zaitsev, dat in Dortmund verstek moet laten gaan we gens een blessure van de vrouwelijke helft. Eveneens absent in de Westduitse Westfalenhal zijn de Amerikaanse titelverdedi gers Tai Babilonia en Randy Gartner. Zevenklapper van Jong FC Den Haag (Van onze sportredactie) DEN HAAG De oefen wedstrijd tegen afdelings hoofdklasser Paraat heeft Jong FC Den Haag gistera vond een waar doelpunten- festijn opgeleverd. In het Zuiderpark werd het ten slotte 7-2 voor de betaalde jeugd. Pleun Storm (driemaal), Ab van Garderen (tweemaal, waarvan eenmaal uit een strafschop), John Kempeneers en Ronald Rijaard scoorden voor Jong FC Den Haag. De treffers van Paraat kwamen op naam van René van Keste- ren en Jeroen Jehee. Liverpool breidt voorsprong uit LONDEN Liverpool heeft de inhaalwedstrijd tegen Manchester City benut om de voorsprong aan de kop van de Engelse eerste divisie uit te breiden tot vier pun ten op City's stadgenoot United. Manchester City, dat de laatste vijfentwintig jaar niet meer gewonnen heeft op Anfield Road, mocht met de score van 20 beide handen dichtknij pen. Het veldoverwicht van Liverpool was zo groot, dat een afstraffing op zijn plaats leek. Nottingham Forest revan cheerde zich voor de wanpres tatie van afgelopen woensdag tegen Dynamo Oost-Berlijn in de strijd om de Europese beker voor landskampioenen. Op ei gen veld overspeelden de pu pillen van Brian Clough in de tweede helft Tottenham Hot spur: 40. Ipswich Town nam bij Midd lesbrough al snel de leiding door een doelpunt van Paul Mariner. Maar vlak voor tijd kwam de thuisclub alsnog ge lijk. Andreas Wenzel wint wereldbeker CORTINA D'AMPEZZO - Andreas Wenzel uit Liech tenstein heeft gisteren de wereldbeker Alpine skiën veroverd. Na de vierde plaats, die hij op de reuze- slalom in Cortina d'Ampez zo behaalde, is Wenzel onbe reikbaar voor zijn concur renten. In het klassement voor de wereldbeker heeft Wenzel nu 204 punten, vier meer dan de Zweed Ingemar Stenmark die de reuzeslalom won. De Oos tenrijker Hans Enn eindigde met ruime achterstand, bijna drie seconden als tweede. De derde plaats was voor de Zwit ser Joel Gaspoz. De Italiaanse Claudia Giordani won in het Oostenrijkse Saal- bach een slalom, die meetelt voor het klassement voor de wereldbeker. Christa Kinsho- fer uit West-Duitsland eindig de als tweede. Hanni Wenzel uit Liechtenstein, die derde werd, is al zeker van de beker. Bob Boverman na OS Moskou vertrokken UTRECHT Trainingsco ördinator Bob Boverman van de Koninklijke Neder landse Atletiek Unie stapt na de Olympische Spelen van Moskou op. Boverman is van mening dat hij onvoldoende mogelijkhe den heeft zijn werkzaamheden uit te voeren zoals hij zich bij zijn indiensttreding op 1 de cember 1978 had voorgesteld. De trainingscoördinator, die als parttimer bij de KNAU in dienst is, heeft het bestuur van de unie verzocht hem per 1 augustus ontslag te verlenen. Het bestuur heeft daarop giste ren besloten de aanvrage in te willigen. PARIJS De internationa le amateur atletiek federatie heeft 57 atleten, onder wie Dwight Stones en Guy Drut, weer in genade aangenomen. Deze atleten waren wegens overtreding van de amateur bepalingen niet gerechtigd aan onder auspiciën van de IAAF georganiseerde wed strijden deel te nemen. De 57 mogen voortaan weer aan internationale ontmoetingen meedoen. Als het Internatio naal Olympisch Comité de beslissing van de IAAF volgt, staat ook deelneming aan de spelen van Moskou voor hen open. „Een aantal van deze atleten traint momenteel in de hoop voor de spelen geselecteerd te worden", verklaarde de Ame rikaanse atleet John Smith, die gedurende drie jaar de woordvoerder van de ex-profs was. Tot de gerehabiliteerde atleten behoren verder Rod Milburn, de Olympisch kam pioen op de 110 meter horden in Miinchen; verspringer Henry Hines; polsstokhoog springer Steve Smith; sprinter John Carlos en Lee Evans die nog steeds wereldrecordhou der op de 400 meter is. Deze Amerikanen stonden enige ja ren geleden onder contract bij de International Track Asso ciation. Ook de Kenianen Wil son Kiprigut en Kipchoge Kei- no, Olympisch kampioen op de 1500 meter twaalf jaar geleden in Mexico, werden in genade aangenomen. De Fransman Guy Drut, win naar van Olympisch goud op de 110 meter horden in Mon treal, verloor zijn anatéursta- tus nadat hij in oktober 1976 had verklaard voor zijn deel neming aan atletiekwedstrij den geld te hebben ontvangen. De Amerikaan Dwight Stones, oud-wereldrecordhouder hoogspringen, werd om soort gelijke reden door de IAAF als professional betiteld. jEEUWARDEN Na zes onden van het toernooi om iet Nederlands schaakkam- lioenschap gaan Jan Tim- nan en Kick Langeweg aan e kop. Beide spelers won en gisteren in Leeuwarden iet zwart van respectieve- jk Vogel en Carlier, terwijl lee en Van der Wiel met fan Wijgerden en Böhm het lint moesten delen. Opval- nd is de vijfde plaats van an der Vliet. Hij versloeg an der Sterren en kwam lardoor op 3 1/2 punt, één int achter beide koplopers. tslagen zesde ronde: je—Van Wijgerden 1/2—1/2; Ki^ij- rs—Ligterink 1/2—1/2; Schee n—Van Dop 1—0; Van der Ster n—Van der Vliet 01; Carlier Ingeweg 0—1; BöhmVan der iel 1/2—1/2; Vogel—Timman 0—1. (slag afgebroken partij vijfde ron- n der Wiel—Carlier 10. ind: Timman, Langeweg 4 1/2 punt; I. Ree en Van der Wiel 4; 5. Van r Vliet 3 1/2; 6/7/8. Kuijpers. hm. Scheeren 3; 9/10/11. Van Wij- rden, Ligterink, Vogel 2 1/2; '13. Van Dop, Van der Sterren 2; Carlier 1. PLAN VOOR DRIE BETAALDE DIVISIES MET TWAALF CLUBS Het dubbel Sander/Thung was kansloos in Ahoy. TOM OKKER VANWEGE LIESBLESSURE OOK NIET IN DUBBELSPEL Bernard Hinault houdt Parijs- Nice voorgezien MANDELIEU Er moet een wonder gebeu ren om de Fransman Gilbert Duclos-Lassal- le uit de witte leiderstrui van de dertigste Parijs-Nice te houden. De winnaar van de Ronde van Corsica eindigde in de zesde etappe van Digne naar Mandelieu-La-Na- poule, aan de Cóte d' Azur, als vierde en boekte zelfs winst op zijn voornaamste con currentzen. De overwinning ging naar de 25- jarige Waal Jean-Luc Vanden broucke, die met een voorsprong van 2.35 minuten op de nummer twee Rudy Pevenage over de fi nishlijn fietste. Eerder dit seizoen zegevier de Vanden brouce in de Grote Prijs van An tibes. Opmerkelijk was de opgave van Bernard Hi nault na dertig kilometer, vlak voor de beklim ming van het eerste bergje. De reden was een opgezwollen knie. Twee dagen geleden had hij zijn linkerknie gestoten aan de ijzeren rand van zijn bidon. Niets ernstigs, maar de Breton be merkte een dag later dat de knie dik werd. Gis teren besloot hij zich niet te forceren en hield hij Parijs-Nice, die hij voornamelijk als training beschouwde, verder voor gezien. Wie niet van opgeven wil weten, maar zichzelf na de zesde etappe wel als uitgeschakeld be schouwt, is Gerrie Knetemann. Op het moment dat het hard begon te regenen, gleed hij onde ruit. Hennie Kuiper, de mentor van leider Du- clos-Lassalle, beval zijn pupil onder deze om standigheden aan de kop van het peloton te gaan rijden. De Fransman volgde die raad op. In de levensgevaarlijke afdaling, het water stroomde in riviertjes over de weg, verliet Du- clos-Lassalle zelfs het peloton. Hij demarreerde. Knetemann, attent, wilde achter hem aan, maar kwam ten val. Het was bekeken. De kan sen van de winnaar van de proloog waren voorbij. „Het was gekkenwerk, die afdaling. Die Fransman ging in dolle vaart naar bene den. Ik heb geprobeerd hem bij te houden, maar ik slipte weg. Ernstig is het niet: een schaafwond aan mijn diibeen en mijn elleboog, maar voor de rest heb ik het rustig aangedaan. Er moet een wonder gebeuren wil ik nog win naar worden", aldus de doorweekte. Inderdaad, Knetemann kan het volgens de Nederlandse realiteitszin wel vergeten. Dat geldt ook voor Henk Lubberding, die in de zesde etappe van alles heeft geprobeerd. In de laatste beklim ming demarreerde hij in de achtervolging op Vanden broucke en Pevenage, maar ook Lub berding wenste zijn leven in de laatste afdaling naar Mandelieu niet te riskeren. „Het was net of je op groene zeep reed, zo glad. In de beklim ming ging het uitstekend. Maar bergafwaarts raasden Pevenage en Duclos-Lassalle mij met een onvoorstelbare gang voorbij. Ik wilde niet alles riskeren. Op het moment dat Duclos-Las salle mij passeerde, dacht ik, de kans is verke ken". Uitslag zesde etappe: 1. Vanden broucke (Bel.), 145 km. in 3.48,49 (met bonifica tie 3.48.39); 2. Pevenage (Bel.) 3.51.26 (met bonificatie 3.51.20); 3. Berard (Fra.) 3.52.11 (met bonificatie 3.52.09); 4. Duclos-Lassalle (Fra.) 3.52.24; 5. Lubberding (Ned.) 3.52.34; 6. Maertens (Bel.) 3.52.44; 7. Thaler (WD1.) z.L; 8. Prim (Zwed.) z.t.; 9. Van der Meer (Ned.) 3.52.44; 10. Mut ter (Zwi) z.t.; 11. Langerijs (Ned.) z.t; 14. Pirard (Ned.) 3.52.54. 43. Stamsnijder 3.59.23; 52. Peer 4.11.53; 60. Groen 4.18.43. Algemeen klassement: 1. Duclos-Lassalle (Fra.) 26.36.42; 2. Mutter (Zwi.) op 2.43; 3. Contini (Ita.) op 3.33; 4. Prim (zwe) op 4.23; 5. Knete mann (Ned.) op 4.25; 6. Knudsen (Noo.) op 5.10; 7. Lubber ding (Ned.) op 5.11; 8. Bazzo (Fra.) op 6.06; 9. Vander broucke (Bel op 6.28; 10. Nilsson (Zwe.), op 6.47; 11. Van UTRECHT De competitie-structuur moet veranderen. Tot die slotsom kwamen de dertien managers die gisteren met elkaar een aantal actuele zaken in de wereld van het betaalde voetbal doornamen. Drie divisies van ieder twaalf clubs willen de managers zo snel mogelijk op poten zeten. De belangrijkste daarvan wordt de eredivisie, bestaande uit de twaalf sterkste clubs in Nederland. Daarnaast moeten er twee regionaal ingedeelde divisies komen die wat betreft speelsterkte van gelijk niveau zijn. In Utrecht werd aan Gerard Slager, directeur van de werkge versorganisatie in het betaalde voetbal, door woordvoerder Ton van Dalen (FC Twente) een brief overhandigd waarin de mana gers de FBO officieel verzoeken een onderzoekscommissie te be noemen die op zo kort mogelijke termijn moet bekijken of de plannen van de clubs al dan niet haalbaar zijn. Het bewuste plan Wijnsma, een supporter van PSV, wil via een onderlinge verdeelsleutel de hogere opbrengsten in de eredivisie mede verdelen over de twee regionale afdelingen. Daarnaast heeft Wijnsma een ingewikkeld promotie- en degradatieschema ontworpen waardoor de samenstelling van de drie divisies jaar lijks verandert. Woordvoerder Ton van Dalen: „Wij als managers hebben geen enkele beslissingsbevoegdheid en kunnen slechts suggesties aan dragen. We hopen wel dat de FBO ons verzoek honoreert en nu eerst eens bij de clubs gaat aftasten of er in brede kring belangs telling bestaat voor een veranderde competitie-opzet in het be taalde voetbal". Geweld Tijdens de managersbijeenkomst in Utrecht werd niet al leen over een andere competitiestructuur gepraat. Uiteraard werd ook veel aandacht besteed aan het alsmaar toenemen de geweld op en rond de Nederlandse voetbalvelden. Hoe wel over dat onderwerp uitgebreid werd gepraat, moest Feyenoords manager Peter Stephan later toegeven dat het gezelschap er niet in was geslaagd tot een pasklare oplos sing te geraken. Stephan: „Dat was ook onmogelijk. Dit is zo'n ingewikkelde ma terie dat het niet mee zal vallen om maatregelen te treffen die de agressie de kop in kunnen drukken. Toch kunnen we reeds enkele handvatten aanreiken. Naar onze mening moet er beter/ worden samengewerkt door politie en justitie. Geweldplegers zullen strenger aangepakt moeten worden door de justitie, daar zijn we van overtuigd". De managers speelden in Utrecht overigens de gele kaart uit aan de scheidsrechters in het betaalde voetbal. De in de ogen van de managers te weinig consequente manier van fluiten noemden de clubvertegenwoordigers als één van de belangrijkste oorzaken van het toenemende geweld in en rond het veld. ROB HARTOG Dertien managers uit het betaalde voetbal waren giste ren in Utrecht bijeen om onder meer te praten over een nieuwe competitie-structuur.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 15