Ambtenaren vrezen voor rehele inbouw OW in pensioenen ALBEDA:Legalisatie illegalen discrimeert duizenden werklozen' Burgeragenten gebruikten geweld zonder zich bekend temaken 1 rije beroepen op reële minlijn" Philips wil aanvulling op WAO verminderen ZUIVEL-CAO IN ZICHT Milieubeleid levert besparing van tien miljard traf voor dodelijk ongeluk in Libanon Kamervragen over F-16 Amicales moet aan banden Verzet tegen Aantjes op V olkshuisvesting 90 buitenlanders blijft uueer BINNENLAND LEIDSE COURANT AMSTERDAMSE KRAKERSRELLEN: AMSTERDAM Agenten in burger van de Amsterdamse politie hebben zich niet als zodanig bekend ge maakt toen zij met geweld optraden tijdens de krakersrellen van maan dag drie maart. Dit is gisteren toegegeven door de afde ling voorlichting van de politie en door de chef van het bureau Warmoesstraat hoofdinspecteur J. Kuiper. De Neder landse Politiebond en de Algemene Christelijke Politiefederatie hebben hierop verontwaardigd gereageerd. Volgens de politiebonden is een derge lijke handelwijze ontoelaatbaar, hoe moeilijk zij de situatie van de politie in Amsterdam tijdens de krakersrellen ook hebben gevonden. De gewraakte gang van zaken, waarnaar ook een in tern politie-onderzoekün gang is gezet, speelde zich af tijdens de rellen rond en top de Dam, na afloop van de ontrui ming van de barricaden in de Vondel straat. Een groep als „rellenmakers" aangemerkte personen werd met ge weld uiteengedreven door tien burger- functionarissen van de politie. De char ge werd uitgevoerd zonder dat de agen ten zich van tevoren als zodanig be kend maakten. Er viel één gewonde. Hoofdbestuurder B. Franke van de Ne derlandse Politiebond: „Wij pleiten steeds voor duidelijkheid in het beleid met betrekking tot het politie-optreden en dit is juist het tegenovergestelde". De verantwoordelijke hoofdinspecteur Kuiper blijft het politie-optreden „pas send" en „normaal" noemen. Voor een 'burgereenheid is gekozen vanwege het .verrassingselement, zo beklemtoont hij. Het Amsterdamse Klachtenbureau Po litieoptreden heeft het totaal aantal burger-gewonden dat op 3 maart is ge vallen inmiddels becijferd op 70. Dit in tegenstelling tot b. en w. die in een no titie aan de gemeenteraad gewag ma ken van 30 gewonden. De Centrale Politie Organisaties (CPO) en de Vereniging van Hogere Politie Ambtenaren (VHPA) hebben er inmid dels voor gepleit alsnog een gerechte lijk onderzoek in te stellen naar de ge welddadigheden van de kant van de krakers in het Vondelstraat-pand. Men vindt dat de krakers zich niet mogen verschuilen achter anonieme sympathi santen. Inmiddels blijft ook de kritiek op de rol van Radio Stad voortduren. Volgens de CPO en de VHPA heeft de lokale omroep actief bijgedragen aan het ontstaan van de rellen. „Wat te denken van het pas opstarten van de ongeregeldheden op 29 februari 1980 op het moment dat een reporter van deze omroep zich ter plaatse had genes teld?", zo vragen de politie-vakorgani- saties zich af. De redactie van Radio Stad acht het suggereren van dit soort verbanden apekool. [STERDAM Het over- ipersoneel vreest, dat de ring eerstdaags zal be lten de AOW-uitkeringen ledig te korten op de ibtelijke pensioenen in ,ts van de maximaal 80 :ent, die nu wordt in- •uwd. Dit zou de over- d miljoenen aan premie leien, want verwacht •>rdt dat de pensioenpre- e voor de ambtenaren zelf it zal worden verlaagd, studiecommissie zoekt al ui me tijd naar een manier de pensioenkosten voor de irheid te beperken. Nu rdt op de pensioenen voor dienstjaar twee procent i de AO W-uitkering gekort I'M een maximum van 80 pro- t. De commissie zal binnen i maand met een rapport nen waarin wordt voorge- d de aftrek op 2,5 procent dienstjaar te bepalen, ds ingegane pensioenen niet onder de nieuwe ling vallen. De vraag is Df voor het actieve over- personeel de nieuwe af- voor de nog komende tjaren dan wel voor de diensttijd zal gelden. 'A-voorzitter Jan Dutman gistermiddag tijdens de lingsrede voor het congres zijn ambtenarenorganisa- dat de nieuwe regeling ir gehuwden, gemeten naar huidige situatie, een ver- idering aan pensioeninko- van 280 gulden per nd kan betekenen. Hij bdigde nu dan ook reeds Akan meent dat er alles aan Wd worden gedaan om de ^-regeling te verbeteren, int al noemt minister Wiegel regeling een succes, vol ui rs Dutman is onder het rheidspersoneel de animo ng, ir de VUT niet groot. De iteruitgang in inkomen rdt te groot gevonden. VA en KABO, de katholieke ambtenaren- vergaderden vanmiddag tesamen. De e vakbonden, die al lang samenwerken, be en hier per 1 oktober 1980 een zware fede- e aan te gaan, die drie jaar later moet uit- ïden in een fusie. Daarop vooruitlopend iben ze reeds in Zoetermeer een gezamenlijk toorgebou'w gesticht. De nieuwe federatie, op haar beurt aansluiting zoekt bij de FNV, ee rond 255.000 leden, te weten 207.000 van de (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Minister Albeda van Sociale Zaken heeft gisteren in de Tweede Kamer een groot aantal be zwaren naar voren gebracht tegen het legaliseren van de met uitwij zing bedreigde illegale werknemers. „Het gevaar is groot dat er dan in korte tijd een nieuwe stroom illega le buitenlanders naar ons land komt, in de hoop ook nog snel een verblijfsvergunning te krijgen. Bo vendien zou legalisatie van illegalen een positieve discriminatie beteke nen ten opzichte van de Nederlandse werklozen en de 16.000 werkloze le gale buitenlanders", aldus de minis ter. Volgens de minister van Sociale Zaken moet „het probleem van de illegale bui tenlanders radicaal verdwijnen". Hij te kende daarbij aan, dat ons land zich momenteel uiterste beperkingen moet opleggen bij het aantrekken van vreemdelingen. „De opnamecapaciteit van Nederland is beperkt en bovendien lost de werving van buitenlanders de sociaal-economische problemen aller minst op". Ten aanzien van het vervolgingsbeleid vers die sinds 1 november zijn bestraft, slechts boetes variërend van vijftig tot honderd gulden per werknemer heb ben gekregen. zei minister De Ruiter, dat er „beslist Totnutoe zijn ongeveer dertig proces- ■geen razzia-achtige toestanden" mogen sen-verbaal opgemaakt tegen werkge- voorkomen. Wat de straffen betreft voor werkgevers die illegalen in dienst hebben (de meerderheid van de Kamer vers, die illegale werknemers in dienst hadden. Minister de Ruiter noemde dit aantal „opvallend laag". Volgens hem vond die nogal aan de lage kant) merk- komt dit waarschijnlijk doordat veel te De Ruiter op dat dit een zaak is van werkgevers zich al van hun illegale de rechter. Hij wilde daarom geen oor- werknemers hadden ontdaan, voordat deel geven over het feit dat de werkge- de 1 november-wet in werking trad. Zo zout... Zout op de stoep voor de deur van het Franse ver keersbureau in Am sterdam. Uit protest gooiden verschillen de mileu-organisa- ties verenigd in de stichting „Reinwa- ter", het zout even makkelijk op straat zoals de Franse re gering dat in de Rijn doet. De Franse Ka- limijnen storten nog steeds 13.000 kg. afvalzout per minuut in de Rijn. Nu kre gen de Franse een symbolisch minuutje terug. ABVA en 48.000 van de KABO. Een interessant -aspect van deze federatievor ming is, dat de KABO op 1 oktober de katholie ke centrale van bonden van overheidspersoneel verlaat en toetreedt tot de algemene centrale. Die katholieke centrale staat nu op springen doordat de ARKA, die er nog deel van uit maakt, een samenwerkingsverband is aange gaan met de christelijke ambtenarenbond, die op zijn beurt deel uitmaakt van de christelijke centrale. N HAAG De beoefenaars van de vrije oepen zullen de koopkracht van hun be- I psinkomen dit jaar zien dalen. Minister n Aardenne van Economische Zaken on- I streept dit in een brief die hij aan de eede Kamer heeft gestuurd over het js-inkomensbeleid voor vrije-beroepsbe- g I enaren in 1980. Éde koppeling van de norminkomens voor je beroepen aan de ambtelijke salarisscha- ordt een beleid gevoerd dat voor deze be- n gelijkgericht is met het loonbeleid, aldus jt ninister. Voor 1980 heeft dit tot gevolg dat %venals de middelbare en hogere ambtena- Éop de „reële minlijn" terecht komen. De kracht van de beoefenaren van een vrij êp zal voorts achteruit gaan door een ver- afbouw van de zogenaamde „positie rest- in" de meerverdienste ten opzichte van ambtenaar in een vergelijkbare functie. '\A '8 jaar is voor het eerst gekozen voor nomi- i afbouw van deze restposten, waarbij dan «gel gold dat het gemiddelde inkomen van «trokken beroepsgroep in guldens met niet r dan 2,5 procent zou dalen. Deze bodem d verlaagd tot vier procent. De verscherpte Van Aardenne afbouw komt erop neer dat alle restposten in 1981 afgebouwd dienen te worden. Gisteren hebben de ministers Van Aardenne en Albeda een gesprek gehad met de organisaties van de vrije-beroepsbeoefenaars. De raad van ouerleg voor middelbaar en hoger personeel (MHP) vindt dat, ondanks de stagna tie van de adviserende actviteiten van de Stich ting van de Arbeid en de Sociaal-Economische Raad, de sociale partners die dat wensen de ge legenheid moeten krijgen advies uit te brengen over een eventuele loonmaatregel. De MHP heeft dit gisteren verklaard naar aanleiding van de beslissing van de werkgeversorganisa ties en de FNV het overleg in de Stichting van de Arbeid op te schorten. Bovendien hebben FNV en CNV besloten niet langer deel te ne men aan het werk van de SER-commissies die betrokken zijn bij de advisering over de loon wet en een eventuele loonmaatregel. Naar aanleiding van de FN V-acties van vorige week tegen het loonbeleid van de regering is de kunstmestfabriek Windmill Holland te Vlaar- dingen naar de rechter gestapt om schadever goeding te eisen. Uit de dagvaarding blijkt vol gens de Industriebond FNV niet hoe groot de schade is. NHEM De krijgsraad in Arnhem De soldaat stond terecht omdat hij op 4 mei van ■t gisteren de 23-jarige dienstplichtig sol- het vorig jaar in het tentenkamp van de Neder- E.M. uit Rotterdam veroordeeld tot landse Unifiltroepen in Libanon de korporaal e weken voorwaardelijk met een proef- S. Boonstra doodde, toen zijn UZI per ongeluk v»n een jaar. af ging. EINDHOVEN Philips wil binnen afzien bare tijd „bovenwettelijke,,aanvullingen van het inkomen bij arbeidsongeschiktheid terugbrengen tot tachtig procent van het sa laris in actieve dienst. Nu is dat nog hon derd procent. Dat kregen de vakbonden gis teren tijdens-de cao-onderhandelingen te ho ren van sociaal-directeur F.v.d.Brand. Verder wil Philips de prijscompensatie „scho nen". In 1980 zou al geen rpijscompensatie meer moeten worden gegeven voor stijgende energieprijzen. Ook wil de onderneming een nieuw pensioenbeleid ontwikkelen. Dat zal ze ker niet zijn gebaseerd op een pensionerting bij zestig jaar. Dat kan Philips niet betalen, aldus Van den Brand. De onderneming wil wel ruimte maken voor betere betaling van zwaar, vuil en lopende bandwerk. De voorstellen zijn bij de vakbonden slecht ge vallen. De kritiek richt zich vooral op de drei gende aantasting van de inkomenspositie door de afschafing van bovenwettelijke aanvullin gen. Als Philips niet met betere voorstellen komt, zullen de industriebonden FNV en CNV, de Unie BLHP en de federatie van hoger Phi- lipspersoneel de onderhandelingen niet voort zetten. UTRECHT Het overleg over een nieuwe zuivel-cao vor dert goed. Er is overeenstemming tussen werkgevers en werknemers op de bèlangrijkste punten: de prijscompensa tie en de verwerking van de begin dit jaar verworven toe slag van 15 gulden bruto per week. Dit heeft een woordvoerder van de Voedingsbond CNV gisteren meegedeeld. Aan de onderhandelingen heeft de Voedingsbond FNV niet meegedaan wegens een conflict met de zuivelwerkge- vers over de FN V-acties tegen de regering. Over de prijscompensatie is men het volgende overeengekomen: Als de loonmaatregel met een beperkte prijscompensatie door gaat dan zal het „verboden deel" van de compensatie worden verwerkt in een veranderd functiesysteem. Werkgevers en werknemers hadden al eerder afgesproken dat de zuivel aan een herwaardering van de functies toe is. DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid van den Bergh (PvdA) heeft minister Schol ten van defensie gevraagd om een zo volledig mogelijk inzicht te geven over de oorzaken van het ongeluk met het F-16 straalvliegtuig. Het toestel stortte maandag boven het IJsselmeer neer. De piloot kwam daarbij om het leven. Volgens het kamerlid overweegt de Amerikaanse luchtmacht vervanging van de motor van de F-16 gezien al eerdere ernstige moeilijkheden. Van den Bergh stelt voor de Nederlandse toestellen terwille van de testvliegers voor lopig aan de grond te houden zolajig de problemen nog niet op gelost zijn. KAMERLEDEN: DEN HAAG De PPR- Tweede Kamerleden Beckers en Waltmans willen dat de regering de activitei ten van de Marokkaanse or ganisatie Amicales aan ban den legt Ze brengen deze wens tot uit drukking in schriftelijke vra gen aan onderanderen de mi nister van justitie. Dit naar aanleiding van het geweldda dige optreden van de Amicales tegen een solidariteitsbijeen- komst voor het Polisario Front, afgelopen zaterdag in Amsterdam. De Kamerleden hebben ook kritiek op de poli tie die de weliswaar een be middelingspoging heeft onder nomen in het conflict maar geen garanties heeft geschapen voor de ongestoorde voortgang van de Polisario-bijeenkomst. UTRECHT De Stichting Samenwerkend Verzet 1940-1945 heeft premier Van Agt gevraagd ervoor te zorgen dat oud- kamerlid mr. W. Aantjes de baan van raadsadviseur bij het ministerie van volkshuisvesting niet krijgt. Verder wil de stichting dat de minister-president ervoor waakt dat Aantjes in de toekomst nog aanbiedingen krijgt voor „eni gerlei ambt waarin hij direct of indirect over ons volk kan rege ren". De pas opgerichte stichting bestaat uit de Nationale Fede ratieve Raad van het Voormalig Verzet Nederland, Expoge en The Escape (Nederlandse pilotenhelpers). Men noemt „de vol harding waarmee betrokkene, zowel door zijn eigen politieke kring als door de regering, telkenmale weer naar voren wordt geschoven" onbegrijpelijk. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Doorvoering van het huidige milieubeleid zal de samenleving 6 tot ƒ10 miljard opleveren in de vorm van besparingen op het ziekteverzuim en de kosten van de gezondheidszorg. Dit heeft minister Ginjaar (Volksgezond heid en Milieuhygiëne) gisteren in de Eerste Kamer gezegd bij de afhandeling van zijn begroting. De minister plaatste deze baten voor de samenleving tegenover de kosten van het milieubeleid zoals dit door hem wordt voorge staan. Die kosten zullen dit jaar tussen de 2,2 en 2,7 miljard liggen. De minister zei verder dat het milieubeleid in de komen de bezuinigingsronde die de rijksoverheid noodzakelijk vindt om de economie te redden, weinig te lijden zal hebben. Dit om dat de meeste berekeningen over de kosten van het milieubeleid uit 1975 stammen en toen veel te hoog werden geschat. VOLGENS ROTTERDAMS ONDERZOEK ROTTERDAM Een onderzoek door de Erasmus-universiteit naar het verblijf van buitenlanders in Rotterdam heeft uitgewe zen, dat negentig procent van de 60.000 in deze stad verblijvende buitenlanders voor lange tijd, zo niet voorgoed in Nederland blijven. Dit is een veel hoger aantal, dan bij vorige onderzoeken onder Surinamers, Antillianen, Turken en Spanjaarden naar buiten is gekomen. Drs.van Baars voor CDA in Kamer DEN HAAG Drs. A. van Baars zal tot CDA-lid van de Tweede Kamer worden benoemd. Van Baars (51), die sinds 1970 lid is van de CDA-fractie in de Eindhovens gemeente raad en enkele jaren wethouder van maatschappelijke aan gelegenheden is geweest, komt in de plaats van Kamerlid Braks, die benoemd is tot minister van landbouw en visse rij. Af en toe regen DE BILT - Voor morgen wordt opnieuw enige tijd re gen verwacht. Deze regen wordt veroorzaakt door een koufront, dat vanochtend bo ven de Britse Eilanden lag en langzaam over ons land zal trekken. Het front hoort bij een diepe depressie die tussen IJsland en Noorwegen door naar het noordoosten trekt. Voordat het front ons land passeert voeren zuidwestelijke winden nog zachte lucht aan, zodat er in de temperatuur nog weinig verandering komt In de ons omringende landen heerst hetzelfde weerbeeld als in Nederland. Maar in Ierland en Schotland wordt het gelei delijk kouder met hagel- en sneeuwbuien. In Spanje is het zonnig met middagtemperatu- ren tussen 15 en 18 graden, terwijl een kleine depressie in Italië regen- en onweersbuien brengt. Een omvangrijk hoge- drukgebied boven Rusland en Finland veroorzaakt daar nog matige tot strenge vorst Vooruitzichten voor donder dag: Enige tijd regen en weinig verandering in temperatuur. Weersvooruitzichten in cijfers voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 6; Min. temp.: omstreeks 4 gra den; Max. temp.: omstreeks 10 gra den; Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 pro cent; Kans op een geheel droog et maal: 30 procent. Weersgesteldheid van gisteren Weer M< lei Amsterdam geh.bew. Oe Bilt geh.bew. Eelde geh.bew. Eindhoven mist Vllsslngen Z.-Umburg Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Frankfort Helsinki Klagen fu rt Kopenhagen Luxemburg Madrid Malaga

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13