Suriname is nu meer democratisch dan het 4 ooit is geweest Het gelijk en ongelijk van de Surinaamse junta Binnenland/buitenland uitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinrien B uitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnen {estuurlijk model voor Suriname zonder echt parlement SERGEANT MIJN ALS: Politiek Partij Parlement LEIDSE COURANT ZATERDAG 8 MAART 1980 PAGINA 9 mSgtHONALE JFiots i gföïM neeste politici hou- "Jj7 van publiciteit, sommigen is zelfs te te dol om de aan- rft van pers, radio en te trekken. Deze |ec maakten wij weer l< zoiets mee. Tref- ite staaltjes van pu- •eitslust, ditmaal voerd door een tal VVD'ers. Het maandagmorgen al, toen de TROS ïUversum 1 een programma uit- met als presenta- Neelie Smit-Kroes, >r bekend als onze door publiciteit- 1 de gst gehinderde irT \tssecretaris van y -keer en Waterstaat kondigde een groot ital zwarte schijven •_i Nederlandse make- belde even met Wiegel, die het omstandig vertelde echtgenoot Hans (nair verwend wordt waakte tussen de be- :ho- cbaaij10 drijven door ook nog enige reclame voor de VVD. Nog maar nauwe lijks waren wij van deze publiciteitsstunt beko men, of een nieuwe VVD-act werd ons deel. Dinsdagmiddag liet de perschef van de liberale Tweede Kamerfractie een „Open brief aan mevrouw dis. N. Smit- Kroes" in de perska mers van het parle mentsgebouw neer- dwarrelen. Het epistel was ondertekend door het jongste Kamerlid, de 28-jarige Loek Her- „Lieve Neelie", zo luid de de aanhef. „Met erg veel belangstelling heb ik gistermorgen naar jouw radioprogramma geluisterd. In dat pro gramma brak je een lans voor meer Neder landse muziek. Je stelde ook dat ie geen voor stander bent van het verplichten Nederland se muziek te draaien. Dat lijkt me inderdaad juist Wij als liberalen zijn nooit zo voor het verplichten van allerlei dingen. In dit concrete geval 20U je ook niets kinnen verplichten, omdat de omroep nu eenmad onder CRM valt. Toch vraag ik je, de hand in eigen boe zem te steken". NATIONALE TROTS 2 Daar waren we wel even stil van. Het is toch niet niks, als ie mand in het openbaar aan een vrouwelijke staitssecretaris vraagt de hand in eigen boe zen te steken. Waarom moest die handeling zo ncdig verricht worden? Liten we even verder leren. „Welnu", zo ex pliceert Loek, „heb jij niet enige invloed bij de KLM, onze nationale trots? In de toestellen ran de KLM kan de passagier kiezen tusen zeven verschillende En van bandprogramma 's. wat denk je? In ze de zeven programma's komt geen spatie Ne derlandse muziek voor. Zelfs op het klassieke spoor is niet 'én keer een Nederlands orkest te horen. Groepen als Teach In, Pussycat, Earth and Fire, Shoc king Blue, The Cats, Golden Earring en noem maar op zijn op het popspoor niet te vinden. Alleen op het spoor „korte verhalen en muziek" komen drie Nederlandse groepen voor. Drie keer drie mi nuutjes, dus niet wat je noemt in ruime mate". Zo, de hoge woorden zijn eruit. Verschrikke lijk, wat een wantoes tanden bij de KLM. Niet te geloven! Welk een leed wordt de pas sagiers van onze natio nale trots toch dagelijks weer aangedaan! Dit schreeuwt om maatre gelen. Neelie, doe er iets aan, meid! Hier ligt een grootse taak voor jou. Aha, gelukkig vindt Loek Hermans dat ook. „Zo zie je maar", luidt de slotpassage van de open brief, ,Je hoeft niet per se op CRM te zitten om iets voor de Nederlandse muziek te kunnen doen. Jij hebt Tn hebt \dio-uit- dat in jouw rat zending volop gectaan, maar in je directe om geving is wellicht nog veel meer te doen. En als er iets te doen is, lo pen wij als liberalen im mers graag voorop. Met liberale groeten, Loek Hermans Nou, het valt ons nog mee dat er niet „Kusje, Loek" onder de brief staat Maar nu alle ge kheid op een stokje. We hebben een tip voor je, Neelie. Voor een ijzer- sterke tegenstunt. Je zorgt dat er een Neder landse „vliegtuigtape" wordt gemaakt en je in troduceert die als volgt Nodig Loek Hermans en een heleboel journa listen en fotografen uit voor een vlucht per na tionale trots naar, pak weg, de Verenigde Sta ten. Jij reist verkleed als stewardess met het toestel mee en boven de zing je uit volle het Hollandse muziel spoor in werking stelt. Geweldig nietwaar? Nou, tot ziens in de lucht dan. GESCHOKT 1 Politici hebben een ge heel eigen woorden schat, dat is bekend. Er zijn er maar weinig die, zoals CPN-fractieleider Marcus Bakker, een ori gineel en bloemrijk taalgebruik plegen te hanteren. De meeste politici houden er een aantal standaard-uit drukkingen op na, die zij te pas en te onpas in stelling brengen. Bij zonder treffend uit zich dat bijvoorbeeld, als je een Kamerlid of minis ter om een reactie op een bepaalde gebeurte nis vraagt. In zulke ge vallen wordt er meestal een lade met cliché opengetrokken, waar van de inhoud als een koude douche over de vraagsteller wordt uit- gesproeid. Natuurlijk is bij de én die lade vol ler dan bij de ander, dat spreekt vanzelf. We houden ons nu even bij de categorie der redelijk gevulde laden en rich ten vandaag de schijn werper op een Kamer lid, dat zich in journa listieke kring een zeke re faam heeft verwor ven op het gebied van cliché-antwoorden op kwellende vragen. Het gaat om de socialist Pie- ter Stoffelen, een ui terst vriendelijke, ka lende, bebrilde veerti ger met een wat nasaal stemgeluid, die voor zijn partij de Binnen landse Zaken behartigt GESCHOKT 2 Als lid der oppositie is Stoffelen uiteraard niet altijd even gelukkig met de voorstellen die de regering doet Om zijn gevoelens over wet sontwerpen, nota's en gebeurtenissen in den lande kenbaar te ma ken heeft Pieter een groot aantal bijwoorden in voorraad. Opmerke lijk is daarbij, dat het Kamerlid altijd twee soorten gevoelens de wereld in werpt. Dat gaat ongeveer zo. „Me neer Stoffelen, wat vindt u van de laatste voorstellen van minis ter Wiegel over de pro vinciale herindeling van ons land?". Stoffe len: „Nou, ik moet zeg gen, dat ik nogal ge schokt en verbijsterd ben. En dan druk ik mij nog zachtjes uit". Óf deze: „Hoe vindt u het dat de BB misschien wordt opgeheven?". Stoffelen: „Nou, ik moet zeggen, dat ik daar enigszins verbaasd en teleurgesteld kennis van heb genomen. En dan druk ik mij nog zachtjes uit". Voelt u 'em? Geschokt en ver bijsterd, verbaasd en te leurgesteld. En zo heeft Pieter er nog een paar, als daar zijn„Ontsteld en met stomheid gesla gen" en: „Verontwaar digd en perplex". En al tijd worden die gevoel suitingen voorafgegaan door het verzachtende „nogal" of enigszins waarna hij echter weer keihard toeslaat met de vaste toevoeging dat hij zich nog zachtjes uit drukt. Heerlijk type, die Pie ter. Een bron van groot vermaak. Nog maar nauwelijks is er iets ge beurd op het gebied van Binnenlandse Zaken (in het Haagse jargon heet dat trouwens gewoon „Bizaof handenwrij vend bellen we Stoffe len. Wat zou-ie nu weer wezen? Aha, geschokt en verbijsterd, deze keer. Dat hadden we al een poosje niet gehad. Maar Stoffelen kent wel de kracht van de variatie. Want als op dezelfde dag een jour nalist van een andere krant hem benadert over hetzelfde onder werp, is Pieter opeens verontwaardigd en per plex. En zo komt-ie toch in verschillende toonaarden in de vader landse pers terecht. Het is inmiddels in journalistieke kring een kleine rage geworden om Stoffelen tot wat boudere reacties te be wegen. En ja hoor, na veel proberen hadden wij enkele weken gele den succes. Hii be schreef ons telefonisch een bepaalde situatie als „the limit". Geen enke le andere toevoeging. Gewoon „the limit" en daarmee basta. En hij drukte zich niet eens zachtjes uit. De volgen de dag stond het zwart op wit in de krant: Stof felen (PvdA): „Dit is the limit". En jaloers dat collega's van andere kranten waren! DICK VAN RIET SCHOTEN rï®. IRAMARIBO Suriname krijgt tatiej Nationale Parlementaire Raad, i het huidige parlement moet ver- bgen. De leden van die raad zou* D echter niet worden gekozen, lar worden gevraagd. Dit is een D de onderdelen van het nieuwe ituurlijke model voor Suriname, dat door de juridische faculteit van de universiteit van Paramaribo zou zijn uitgedacht. Mr. Bruma, die bezig is met de formatie regering, zou hiervoor ontkent een dergelijk verzoek aan de over de verdeling van de taken in het juridische faculteit te hebben gedaan. toekomstige kabinet, waarin ook mili tairen zitting zullen hebben. Zij willen Wel ingelichte bronnen hebben echter het beheer over Defensie, Politie, Bin- gemeld, dat in het nieuwe bestuurlijke nenlandse Zaken, Onderwijs en Volk model ook een plaats is ingeruimd voor sontwikkeling. Burgerministers zouden i adviesraad voor de regering. Ver- de overige portefeuilles moeten behe- cpdracht hebben gegeven. Bruma zelf der zouden er afspraken zijn gemaakt ren. ismei Wan onze speciale verslaggever) iijk-Paramaribo „we sus {westen wel naar de wa- ens grijpen. We konden iet meer stoppen. We wa in tot het uiterste ge- irgd. Maar het gaat niet m ons alleen. Het gaat het hele Surinaamse Dik. De sociaal-economi- :he toestand noopte ons t ingrijpen. Wij zijn de leerpunten van het ilk", zegt sergeant Chas [ijnals (33), een van de opstukken van de Suri- aamse revolutie. De doc- iraal student in de rech- n was ondervoorzitter in :t sergeanten-bestuur an het militaire kader, at vorige week maandag Surinaamse staatsgreep leegde en zichzelf tot Na- anale Militaire Raad nit- ep. \t waren, in kort bestek, de voor- imste grieven van de onderoffi- tren? Irkenning van ons vakbondsrecht en feit dat 55 dienstplichtigen si vier Rt r lang moesten wachten op overgang J beroepsdienst. We werden door ko- iel Elstak, onze commandant, en or de regering met de rug tegen de uur gedrukt. Ze hebben alles gedaan i ons te provoceren, maar zij hebben is onderschat. Elstak wilde een show- !er- Als de koppels maar gepoetst wa- _eid! n vonc* hij het allang best. Als hij er iar mee kon pronken. Hij wilde geen kbond in het leger, hoewel de grond- et dat recht garandeert en er geen en- f/S Werd het uiteindelijk een staats greep tegen wil en dank of was er wel degelijk een duidelijk plan.? „Ze was wel degelijk gepland. We ston den met de rug tegen de muur, we kon den niet meer stoppen. Maar we vertel len niet wie er achter stond, dat geef ik niet prijs. Maar politieke figuren als pin i rai Wij zijn niet bang voor een volgende coup". 'S n k wet bestaat die ons daarvan uit ent uit. Elk gesprek werd geboycot. Eind luari gingen we in staking, maar we 'erden met karabijnen en mitrailleurs 3I e Wdreven uit ons kampement-. Notabe- srinie ^oor burgerpolitie, voor militairen en onverdraaglijke zaak. De politie lad opdracht desnoods op ons te schie- rO. n desnoods, terwijl men wist dat wij igewapend waren. Het was een vak- ondsstrijd en die beslecht je niet met "apens maar door onderhandelen. Ar- 0ns had ons verzet nodig om een tchtyaardiging te hebben voor het af- figen van de staat van beleg. Daar- leeft hij ons bewust geprovoceerd, hij in het zadel kon blijven en de iezingen uitstellen". moet zijn mond houden Bruma hebben er niets mee te maken gehad. Het is een groepje w'eest" De militairen noemen zich de speer- punt van het volk. Maar waarom is dan dan de zeer omstreden figuur en door Hindoestanen gehate Eddy Bruma aangetrokken voor de vor ming van het kabinet? „Wij hebben Bruma genomen omdat hij onze bond verdedigd heeft en omdat hij deken was van de Orde van Advoca ten". Maar het was toch te voorspellen dat deze keuze verkeerd zou vallen? Hij aarzelt, zegt nadrukkelijk de een heid binnen de militaire raad te willen bewaren, maar geeft uiteindelijk toe dat de keuze van Bruma niet zo geluk kig is geweest, er direct aan toevoegend dat deze niet niet in de regering komt en men eigenlijk mr. Leeflang als advi seur en formateur had aangetrokken, maar dat deze zijn leermeester Bruma erbij haalde. Hierna zou Bruma de eer ste viool zijn gaan spelen. De volgende coup moeten we dus van Bruma verwachten? Hij lacht uitbundig. En zegt: „luister, wij zijn niet bang voor een volgende coup. Want wil die slagen, dan zal ze uit het volk moeten voorkomen. Daar komt dan nog bij dat de uitvoerders moeten beschikken over militaire machtsmiddelen. Beide acht ik onmo gelijk. Suriname bezit geen militair ap paraat los van het volk. Het is ermee verweven. Het is er deel van. En van het buitenland hebben we niets te vre- En een coup van binnenuit, door on derlinge verdeeldheid binnen de Na- tionale Militaire Raad? „Dat is niet mogelijk, wij blijven htt eens. Wij worden gedragen door gj- meenschappelijke idealen. Door het b- sef en de drang dat er ip Suriname veel moet veranderen voor het volk. Kik, het zijn allemaal jongens uit het vak. Stuk voor stuk, niemand behoort totde elite". Suriname zit met grote sociaal-ico- nomische problemen. Dat is het ver- kelijke probleem, dat moet woden opgelost. Daar heb je de juiste nen- sen in de regering voor nodig éneen goed programma. De grote vraag is echter Blijven de militairen aai de macht totdat zij zekerheid heiben over de goede uitvoering van dat programma? „We zullen aanblijven als het volk het wil. Als het volk zegt dat die militairen niet meer deugen, dan zullen we gaan" Op welke manier moet dat dan blij ken. Via een referendum? „Dat kan ik nog niet zeggen. Met een referendum kun je manipuleren. Maar de tevredenheid onder het volk' kun je meten. Dat zal een toetssteen moeten zijn. Daar komt bij dat de opbouw van Suriname een prikkel zal zijn om hard te werken. Dat zie je nu al. Wij ver schaffen de stabiliteit aan de mensen om er iets van te maken" Dal harde werken van nu komt door dekstok achter de deur. De ambtena ren weten dat ze om 7 uur moeten beginnen. Doen ze dit niet dan ver liezen ze hun baan. Maar uiteinde lijk zal die wil toch van de mensen zelf moeten komen. Die kun je niet afdwingen met een geweer, men zal erin moeten geloven. „Dat is ook een kwestie van opvoeden. En natuurlijk moet men zien waarvoor mm werkt. Dat moet een motivatie ziji. Innerlijke discipline. Je moet het niet met een mitrailleur afdwingen: zo vm je moet aan het werk. Daar bereikt je niets mee. Alleen maar de volgende coup. Ik zal er niet veel moeite mee hebben om de macht over te dragen. Als ik maar weet dat het land op de jtiste wijze wordt ontwikkeld" Betekent dit dat de militairen mis schien drie of vier jaar of misschien zog wel langer aan de macht blij ven? ,Als het volk dat wil zal dat ook gebeu ren. Maar we blijven niet zomaar aan de macht. Ons bestaan wordt gelegali seerd door een verandering van de grondwet, die we aan het volk voorleg gen. Als de regering het niet naar de zin doet, wordt zij dan weggestuurd „Jazeker, dat kan. Het zal wel niet om een complete regering gaan, maar in de praktijk om een of meer mensen die het niet goed doen". Als je op straat loopt merk je, dat de mensen aan jullie kant staan. Daar naast merk toch ook een zekere ge spannenheid. „Ja, als je het aan de mensen vraagt willen ze dat de militairen het land he lemaal regeren. Maar dat kan natuur lijk niet. Je hebt bekwame burgers no dig. Feit is echter, dat er in de afgelo pen jaren niet hard is gewerkt. Ons ambtenarenapparaat is log, loodzwaar en er moeten veel ambtenaren uit Surinaamse militairen, hoelang blijven ze aan de macht? moet worden gelegd op kleinschalige projecten die werk opleveren. Niet zo zeer op grote projecten zoals West-Suri- name, hoewel de Cabalebodam natuur lijk een goede zaaïc is voor onze ener gie-voorziening. We zijn dat met de Ne derlandse regering eens en we zijn ook blij dat ze ons willen blijven steunen, want Suriname is nu meer democratie dan het ooit geweest is". De Nationale Militaire Raad heeft geen echte politieke ideologie. Er wordt gesproken over „Surinamis- me". Wat betekent dat voor sergeant Mijnals „Ik wil me niet aan de politieke spelre gels binden. Ik wil dat iedereen in Su riname aan zijn trekken komt. Ik wil dat de koek rechtvaardig verdeeld Voor hen zal er werk moeten komen. Wij zijn met de COSNS (Commissie Ontwikkeling Samenwerking Neder land Suriname-H.K.) van mening dat het roer om moet en dat de nadruk wordt. Ik wil de krotwoningen sane ren. Ik wil dat er betere bestrating komt. Weggebruikers die belasting be talen. Ik wil dat er veel meer aan land en bosbouw wordt gedaan, dat de grond rechtvaardig verdeeld wordt.Maar ik wil me niet binden aan een bepaald sy steem. Niemand van ons" Henck Arron beeft het ontslag van zijn kabinet ingediend, maar hij heeft nu huisarrest en is monddood gemaakt Waarom? „Omdat meneer Arron zijn mond moet houden. Hij heeft hem lang genoeg opengedaan. Hij heeft er niets van ge bakken. Hij mag niet de kans krijgen om te stoken, althans voorlopig niet. We hadden meneer Arron ook dood kunnen schieten, maar dat hebben we bewust niet gedaan. Meneer Arron mag eerste graad familie ontvangen. Hij heeft een leven als een luis op een zeer hoofd. Niets te klagen. En voor mijn part blijft het zo de eerste 50 jaar" Zo te zien leeft sergeant Chas Mij nals op de toppen van zijn zenuwen? „Ik ben niet echt gespannen. Je slaapt nauwelijks, dat is waar. Er komt ont zaglijk veel op je af. Ik weet dat ik voor een taak sta die ik naar me toe heb ge trokken. Ik voel de kracht om te doen wat ik moet doen. Ik zie het als een historische taak, die ik niet voor mezelf wil. Ik denk dan eerder aan mijn kin deren en kleinkinderen. Zij zullen nooit tegen me kunnen zeggen: „vader of grootvader, wat heb je eigenlijk uit gevoerd in je leven". Ik heb een groot se taak te vervullen. En of ik nog 40 jaar aan de macht blijf, misschien wel ja, wié weet. De problemen van Surina me los je niet in een paar jaar op. Maar aan de andere kant: Zodra er iemand komt die het betèr kan, dan ga ik. Des noods morgen" HOMME KROL DEN HAAG/PARAMA RIBO Op het zanderi ge, zonnige pleintje van de Memre-Boekoekazerne in Paramaribo, het voor malige Prins-Bernhard- kampement, staat een groep mensen zwijgend in een kring. In het midden daarvan bevinden zich enige schreeuwerige sol daten, de wapens gericht op de grond. Daar liggen twee nagenoeg geheel ont klede jongemannen, op hun buik, de neus in het zand en de armen en be nen wijd uitgespreid. Om hun billen spant zich een onderbroekje. Twee sol daten leggen hun geweer opzij en vervangen het door een bullepees. Het stijve stuk leer petst neer op het achterwerk van éen van de jongens. Kron kelend richt het slachtof fer zich op. „Au, dat doet pijn". Een soldaat stapt naderbij. „Blijf liggen", schreeuwt hij, met een net iets te hoge stem. De jongen gehoorzaamt. Weer zwiept de bullepees. En weer richt het slacht offer zich op, ditmaal zwijgend. De zojuist ge noemde soldaat schopt hem hard tegen de voor kant van zijn bovenli chaam. „Doe wat ik zèg. Luisterrr naarrr mij!!". En weer suist de bulle pees. Deze openbare afranseling was de afgelopen week op de televisie te zien in een uit zending van het NOS-jour- naal. De nieuwslezer vertelde dat de beelden in Suriname drie keer waren vertoond, „om de schrik erin te houden en de mensen af te houden van plundering en dergelij ke". De Nederlandse verslag gevers ter plaatse, van wie sommigen de indruk wekten de sergeantenrevolutie nog zo gek niet te vinden, meld den prompt dat de tuchtiging zijn uitwerking niet had gemist Het aantal misdaden in Paramaribo zou onmiddel lijk scherp gedaald zijn. Eén journalist seinde dat hij nu weer „in alle rust" over de Domineestraat kon lopen. Voor de staatsgreep zou het daar voor vrouwen onmoge lijk geweest zijn „alleen naar de winkeltjes (te) gaan kij ken". De soldaten bleken overigens nog tot meer in staat. „Ze dwingen een groep opdrin- fende mensen rond een ijsco arretje zelfs om netjes in de rij te gaan staan". Ter gerust stelling voegde de reporter eraan toe: „En iedereen maar lachen. Het zijn, tot nu toe, allemaal verworvenheden van de revolutie Op de Surinaamse straten is het eindelijk weer veilig, de ambtenaren verschijnen weer op hun werk en de cor rupte politici staan aan de kant. Wat willen de Surina- mers nog meer?" Tsja... Ontwikkelingshulp Deze laatste gedachte speelde misschien ook door het hoofd van minister Van der Klaauw (Buitenlandse Za ken), toen hij dinsdag in de Tweede Kamer meedeelde dat „er geen twijfel over mocht bestaan" dat Neder land zou doorgaan met het geven van ontwikkelings hulp aan Suriname. (Krach tens een in 1975 gesloten ver drag zal deze voormalige ko lonie in vijftien twintig jaar ruim drie miljard gulden ont vangen, waarvan nu onge veer vijfhonderd miljoen is overgemaakt). Gewoonlijk drukt de minister, wie de mensenrechten zeer ter harte gaan, zich niet zo ongenuan ceerd uit Van der Klaauw g'ng trouwens nog verder, ij nam nadrukkelijk afstand van berichten, dat de tweede man van de ambassade in Paramaribo de militaire machthebbers gedreigd had met stopzetten van de ont wikkelingshulp als zij de de mocratie niet zouden herstel len. „Dat is niet het beleid van de Nederlandse rege ring". Wat dan wel het beleid is tegenover de junta, daar over was de minister nogal vaag. Hij zei iets over het verlenen van „morele steun" aan president Ferrier. Deze zou daardoor hopelijk ge sterkt worden „in zijn over tuiging, dat teruggekeerd moet worden naar de demo cratie" Motie Deze misser van de bewinds man wordt misschien wat meer verklaarbaar, als men weet wat de Tweede Kamer in eerste termijn te berde had gebracht. Gedreven door de angst zich te bemoeien met de interne aangelegenheden van een „onafhankelijke" staat, uitten de meeste woordvoerders, vooral die van CDA en VVD, zich aan vankelijk zeer voorzichtig, zij het wel kritisch. Maar in tweede termijn haastten alle grote fracties zich de ver keerde indruk, die zij blijk baar op de man achter de re geringstafel hadden gemaakt, weg te nemen. Dit culmi neerde uiteindelijk in het aannemen van een motie, in- fediend door VVD, PvdA en >'66, waarin de regering wordt verzocht „al het moge lijke" te doen om te bevorde ren dat de democratie in Su riname spoedig wordt her steld, dat de mensenrechten worden geëerbiedigd en dat er zo snel mogelijk verkiezin gen worden gehouden. De enige tegenstemmers waren het CDA, dat de minister niet voor de voeten wilde lopen, en de CPN, die geen doekjes om wond om haar sympathie voor de plegers van de coup. Het zal voor Van der Klaauw, die tijdens de stem ming buitenslands was, niet eenvoudig zijn deze motie te negeren. Niet alleen omdat ook zijn eigen partij (VVD) voor heeft gestemd, maar ook en vooral omdat hij, onder druk van de Kamer, in twee de termijn de staatsgreep na drukkelijk had veroordeeld, de mensenrechten opnieuw hoog in zijn vaandel had ge plaatst en met nadruk had verklaard dat er „thans" geen aanleiding was de hulp stop te zetten (maar mis schien later wel). Zo is er dan toch nog orde op zaken gesteld. Het gaat im mers niet aan de Surinaamse sergeants te laten geloven dat het Nederlandse parlement akkoord gaat met zaken als het omver werpen van een regering, het doden van poli tiefunctionarissen die hun plicht deden en zich verzet ten, het maken van politieke gevangenen, het uitroepen van een militaire dictatuur en het toedienen van lijf straffen aan mensen, die niet eens berecht zijn. Het trieste is alleen dat bij alle moeite om de minister te overtuigen van de noodzaak niet passief te blijven, de oor zaken van de staatsgreep na genoeg niet aan bod kwa men. Want al is het middel van de staatsgreep dan ver werpelijk en had men moe ten proberen gebruik te ma ken van de volgende verkie zingen, het blijft een feit, dat er iets möèst gebeuren. Het was niet voor niets dat er zo'n vijftig mensen per dag naar Nederland vertrokken om zich te voegen bij de 170.000 a 180.000 landgeno ten, die hen voor waren ge gaan. Wat moesten zij anders met een regering, die de hon derden Nederlandse miljoe nen vrijwel alleen aanwend de voor het aanleggen van wegen, spoorlijnen en het bouwen van bruggen om nieuwe bauxietvoorraden te ontsluiten. De volkswonin gen daarentegen, waarvoor premier Arron in 1975 triom fantelijk de eerste paal sloeg, zijn nooit afgebouwd en bie den alleen plaats aan omhoog schietend onkruid. De alge mene zieketekostenverzeke- ring, eveneens vijf jaar gele den plechtig beloofd, is er nog altijd niet en de AOW (oudedagsgelden) werd al een hele tijd domweg niet meer uitbetaald. Zulke dingen hadden in het Kamerdebat niet onaange roerd mogen blijven, omdat Nederland medeverantwoor delijk is voor de manier, waarop de ontwikkelings hulp wordt besteed. In het Verdrag staat uitdrukkelijk dat de financiële steun ten goede moet komen aan het „gehele" volk van Suriname. Er waren en zijn voor de Ne derlandse regering voldoende mogelijkheden om in deze zaak invloed uit te oefenen. Elk project, dat door Surina me wordt aangemeld voor steun uit de ontwikkelings pot, is afhankelijk van de goedkeuring door een com missie, waarin de Nederland se vertegenwoordigers een vetorecht hebben. Het falen van het kabinet-Arron is dus ook het falen van het kabi net-Den Uyl en het kabinet- Van Agt en dus ook van het Nederlandse parlement, dat de regering dient te controle ren. Als er al mensen met de bullepees hadden moeten krijgen, dan zeker ook de Nederlandse bewindslieden en parlementariërs sinds 1975. „Doe wat-ik zèèg. Luis terrr naarrr mij", zouden de sergeants Neede, Sital, Abra hams en hoe zij verder mo gen heten ook tot politiek Den Haag hebben kunnen richten, en dan met veel meer recht van schreeuwen. RIK IN T HOUT

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9