akbeweging zegt lee tegen overleg; ij schoten niet om te doden Nieuwe heffingen ter bes tri jding van milieuoverlast Schandaal rond „Italcasse" breidt zich uit fieidoeCoti/wmt Voorjaarsbeurs. 'WinkglBO A IA IV ÏO M Lenteoffensief in Afghanistan nadert Van Agt: ik zat luidop te denken MNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT ZATERDAG 8 MAART 1980 PAGINA 7 lantn< EN HAAG Als de Bestek-mi- sters (die van sociale zaken, fi- mciën, economische zaken en emier Van Agt) maandag ver- er praten over de inhoud van de onmaatregel er is gekozen K>r verlenging van de loonpauze p, maandag afloopt met maxi- ïaal een maand weten zij zich ikerd van de weigering van vakbeweging om mee te pra- over een nieuw centraal loon- tkoord. adat eerder de FNV een dergelijk ge- rek al had afgewezen heeft ook het VV zich gisteren tegen een nieuw ge- rek uitgesproken. Het verbondsbestuur idt de nadere gegevens over het voor genomen regeringsbeleid nog altijd veel te vaag. „In de nadere invitatie voor een ge sprek staat niets", aldusi CNV-voorzitter Harm van der Meulen. De CNV-top heeft voorts besloten om niet te werken aan adviezen betreffende de uitvoering van de komende loonmaatre gel. „We willen geen inbreng leveren in een zaak die ons als vakbeweging utscha- kelt". Bijzonder teleurgesteld toont het CNV zich over de opstelling van het CDA in deze materie. Het wil een indringend ge sprek met het bestuur en fractie van deze politieke partij, omdat men meer en meer de indruk krijgt dat de opvattingen van CNV en CDA elkaar niet raken hoewel beiden uitgaan van dezelfde christelijke principes. Maandag is de uitspraak in het kort ge ding te verwachten dat de metaalwerkge vers (FME) hebben aangespannen tegen de Industriebond FNV. De president van de Amsterdamse rechtbank moet bepalen of bij de acties tegen de loonmaatregel van de regering het cao-artikel van kracht is dat staking en andere acties verbiedt zo lang de cao loopt. Bij de uitspraak speelt mogelijk een rol dat de bonden willen af zien van acties in metaalbedrijven tegen- de loonmaatregel als de FME de onder handelingen over een nieuwe metaal-cao wil heropenen. Uit protest tegen het kort geding is gisteren bij twee Rotterdamse scheepswerven het werk neergelegd. Bij de werf Wilton Feijenoord zal maandag een driedaagse staking beginnen. Protes tacties kwamen gisteren ook elders voor, zoals bij de Nederlandse Kabelfabriek (Delft), terwijl bij DSM een 24-uursactie te wachten staat. e®n6 cabine van een truck met oplegger hangt in wankel evenwicht boven het water van ortage Bay In de Amerikaanse stad Seattle. De chauffeur was met zijn combinatie or de vangrail geschoten en had zich bevrijd door in het water te springen en naar kant te zwemmen. 5ERLANDSE AGENTEN IN PfiOCES WACKERNAGEL/SCHNEIDER: raal USSELDORF/BONN In het proces te- n de van RAF-lidmaatschap verdachte estduitsers Wackernagel en Schneider, die 1977 na een hevige schietpartij in Amster- im werden aangehouden, hebben drie Ne- rlandse agenten gisteren gezegd dat zij bij aanhouding van het tweetal niet hebben schoten om hen te doden, maar omdat zij isten dat het tweetal zwaar bewapend as. Mr. Van Bennekom, een van de advoca- rt n Van Wackernagel en Schneider, had eer- ^k| r gezegd dat de agenten wegens poging tot oord terecht zouden moeten staan. érrf drie Nederlandse agenten weigerden giste- in te gaan op vragen over de betrokken- i van de Westduitse politie bij de aanhou- g van Wackernagel en Schneider. De poli leiding had hen dit verboden. Bonn maakte de Westduitse procureur-gene- al gisteren bekend, dat de vermoedelijke AF-terrorist Rolf Heissler (31) zal moeten te- :ht staan op verdenking van moord op twee derlandse douane-beambten op 1 november 18 in Kerkrade. Wanneer het proces bij het lerlandes gericht in Düsseldorf wordt geo- nd is nog niet bekend. Het Openbaar Minis terie meent de schuld van Heissler te kunnen bewijzen aan de hand van vingerafdrukken, vergelijkend ballistisch materiaal en getuige- -verklarineen. Heissler, vorig jaar in Frankfurt gearresteerd, wordt tevens beschuldigd van twee bankover vallen in de Bondsrepubliek. Hoewel de ver denking bestaat dat hij ook betrokken was bij de aanslagen op de bankier Ponto en werkge versvoorzitter Schleyer in 1977, is het bewijs materiaal hiervoor kennelijk nog niet omvan grijk genoeg om nu al in de aanklacht te wor den opgenomen. Op 1 november 1978 kwam Heissler met een taxi uit Aken en wilde met een begeleidster, waarschijnlijk de eveneens wegens terrorisme gezochte Silke Mayer-Witt of Angelika Speitel, te voet de grens naar Nederland oversteken. Toen een Nederlandse douanier naar papieren vroeg, opende het tweetal het vuur. Een beambte overleed ter plaatse, een andere twee weken later in het ziekenhuis. Twee andere douane-beambten werden gewond. Na de schietpartij wisten de twee daders met een bak kersauto te ontkomen. Alleen Heissler is tot nu toe aangehouden. 1BOEL Het langverwachte voorjaarsoffensief van de Sov- Unie tegen de opstandelingen in Afghanistan begint vorm te jgen. Er vindt «een massale bevoorrading vanuit de lucht schatting 80.000 man sterke Russische eenhe- De Afghaanse regering heeft een oproep voor dienstplichti- doen uitgaan om de door deserties opengevallen plaatsen in verzwakte leger aan te vullen. Het Afghaanse leger zou zijn [ekrompei i 100.000 tot 40.000 man. ids drie dagen rijden ook lange colonnes Russische voertui- begeleid door tanks en pantserwagens, over de Afghaanse in naar het zuiden. De Afghaanse opstandelingen hebben de onnes, gezien de kogelgaten in de cabines, hevig onder vuur Verdachte van taximoord uitgeleverd ROTTERDAM De Britse militair Guy D. (21), die ervan wordt verdacht in de nacht van 18 op 19 januari de Rotter damse taxichauffeur Willem Stakenburg (33) om het leven te hebben gebracht, zal in Rot terdam worden berecht. De militair, die eind vorige week samen met zijn vriendin Heic- ke G. (20) in Hannover werd gearresteerd, is inmiddels door de Britse militaire politie in West-Duitsland aan de Neder landse justitie overgedragen. Fraude van bijna tien miljoen, eis: een jaar UTRECHT Bijna tien mil- {'oen gulden hebben de rijksbe- astingen en het Sociaal fonds bouwnijverheid nog te goed van een failliet verklaarde aannemer in Woerden. Maar het is vrijwel zeker dat nooit een cent op tafel komt. Dat bleek gisteren voor de Utrechtse rechtbank waar de aannemer terecht moest staan voor jarenlange fiscale fraude. De officier noemde de omvang van de fraude ontstellend en eiste eenjaar gevangenisstraf waarvan drie maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar. De aannemer leidde een herenleventje, ver gokte vermogens op de paar denraces en had 25 „zwarte" bouwvakkers in dienst, waar van ook de accountant niets wist. Volgens een ambtenaar van de Fiscale Inlichtingen- en Opsporingsdienst komen dit soort zaken veel voor. Regering wist van ingrijpen in Vondelstraat AMSTERDAM De voor bereidingen voor een groot scheeps politie-ingrijpen bij de gebeurtenissen in de Von delstraat zijn getroffen in nauw overleg met de minis ters van defensie en justitie en met de commissaris van de koningin. Dit blijkt uit een gisteren openbaar ge maakte notitie van B. en w. van de hoofdstad. De besluiten zijn steeds geno men met instemming van alle raadsleden en fractievoorzit ters; slechts de beslissing om de krakers een ultimatum voor te leggen (instemmen met het opruimen van de barrica des) komt voor rekening van burgemeester Polak alleen. De mislukte ontruimingsactie die het begin van de kraker soorlog inluidde is onderno men in opdracht van de staf o- penbare orde van de politie. De Mobiele Eenheid kwam au tomatisch in actie, omdat het pand een week eerder al op last van het Openbaar Ministe rie was ontruimd. Carter twijfelt niet aan steun voor SALT II WASHINGTON De Ame- rikaanse president Carter blijft ervan overtuigd dat de senatoren „die zich om de nationale veiligheid bekom meren" het SALT li-ver drag, dat wèl door Carter is ondertekend maar nog niet door de Senaat is goedge keurd, zullen steunen. Carter zegt dit in een 168 pagi na's tellend overzicht van de inspanningen van de Ameri kaanse regering op het gebied van de wapenbeheersing. De Amerikaanse president kon digde tevens aan dat hij het SALT-akkoord (ter beperking van de strategische bewape ning), dat na de Russische in val in Afghanistan door hem zelf op de lange baan werd ge schoven, weer aan de orde zal stellen als „dringender aange legenheden" zijn afgedaan. Hondje gered Een Columbiaanse Rode Kruishelper brengt een hondje in veiligheid. Tien dagen geleden bleef het hondje zonder eten en drinken achter in een sindsdien verlaten huis naast de bezette ambassade van de Dominicaanse Republiek in Bo gota. ROME Het financiële schandaal rond het Ita liaanse staatsbedrijf „Italcasse" breidt zich steeds verder uit. Nadat eerder deze week een reeks arres taties was verricht onder bankdirecteuren, werd gisteren bekend dat in totaal 44 politici, industrië len en zakenlieden in verband met de hele affaire hun paspoort hebben moeten inleveren. De hele zaak kwam aan het rollen, toen bleek dat verschillende filialen van „Italcasse" kredieten hadden verstrekt, zonder dat er voldoende waarborgen voor terugbetaling bestonden. Uit het gerechtelijk onderzoek dat volgde bleek verder, dat „Italcasse" uit een geheim fonds betalingen had gedaan aan de kassen van verschillende politieke partijen tot een totaal van 16,5 miljoen gulden. Deze handelingen waren in strijd met een uit 1974 date rende wet, die bepaalt dat er geen geld aan partijen mag worden gegeven wanneer die schenkingen niet worden geboekt. En dat was bij „Italcasse" niet het geval. El Salvador nationaliseert bankenwezen SAN SALVADOR De regering van El Salvador heeft gis teren bekendgemaakt dat het gehele bankwezen wordt ge nationaliseerd. Hoewel nadere bijzonderheden later worden bekendgemaakt staat vast, dat alle internationale kapitaaltransacties zullen moe ten worden goedgekeurd door de nationale bank. Kans voor openbaar vervoer benutten Cda en PvdA in de Tweede Kamer hebben begin deze week minister Tuijnman van verkeer en waterstaat opnieuw, maar nadrukkelijker dan voorheen erop gewezen, dat hij de toenemende belangstelling voor het openbaar vervoer niet zomaar teniet mag doen door een niet daarop inspelend be leid. In de meeijarenplanning voor het verkeer voor de ko mende jaren willen zowel PvdA als CDA overigens in verschillende mate een grote financiële prioriteit leggen bij trein, tram en bus, boven de auto en de autowegen. In ons volle, kleine land, en met de huidige energieschaarste is die keuze voor het openbaar vervoer wij hebben het al vaker betoogd de enige juiste. Zonder daardoor de auto in het verdomhoekje te stoppen moet het openbaar vervoer de financiële aandacht krijgen die het verdient. Dit ook al om dat bij de stijgende energieprijzen de groep van potentiële autogebruikers zich steeds meer zal gaan beperken tot de be voorrechten in onze maatschappij EEN politiek probleem hierbij is wel, dat de PvdA in de op positie zit en het CDA een coalitie vormt met de VVD. Een VVD, die juist in tegenstelling tot een ruime meerderheid in het parlement de prioriteit bij de auto wenst te leggen. Het gevaar dreigt daardoor dat de politieke samenwerking bin nen de regering een adequaat vervoersbeleid nu in de weg staat, hetgeen voor vele jaren ingrijpende, stagnerende ge volgen kan hebben. KRACHTELOOSHEID (door verdeeldheid) is iets wat de vervoersproblematiek niet kan hebben. Als niet snel en ver standig wordt ingespeeld op de opleving van de belangstel ling voor het openbaar vervoer, kan deze volledig verloren gaan. Het is daarom zeer gewenst dat het CDA binnen de coalitie haar stellingen in het vervoersbeleid niet verlaat. U gebruikt de postcode héél goed als u de vier cijfers en twee letters zó voor de plaatsnaam zet: H. Meerveld Graaf Adolfstraat 4 2713 EK ZOETERMEER Gebruik'm goed. pttpost OOK RIJKSMIDDELEN (Vervolg van de i DEN HAAG De overheid zal gelden uit de algemene rijksmiddelen toevoegen aan de milieuheffingen. Minister Ginjaar (volksgezondheid en milieuhygiëne) kon digde gisteren in de vaste Kamercommissie heffingen aan om overheidsmaatregelen die milieuoverlast moeten beperken mede te fi nancieren. De heffingen worden niet doorbe rekend in de prijscompensatie. De kosten van waterzuivering en gemeentelijke reinigingsdiensten moeten mede door nieuwe heffingen worden bestreden, alsmede kosten van onderzoek, voorlichting en milieuopvoe ding. Ook wil de overheid uit deze middelen het bedrijfsleven geld geven om schone techno logieën te ontwikkelen, bedrijven schadever goedingen te geven als compensatie voor te hoge milieulasten en geluidwerende voorzie ningen mee te betalen. De minister rekende de Kamercommissie voor dat het milieubeleid de rijksoverheid dit jaar tussen 2,2 en 2,7 miljard kost. Dit zal in de volgende jaren oplopen tot een bedrag tussen 4,2 en 4,7 miljard. Bovenop deze bedragen komen dan nog eens de inkomsten uit milieu heffingen welke dit jaar bijna 280 miljoen gul den zullen bedragen. Deze heffingen zullen in de komende jaren zeker worden verhoogd, al dus de minister. Volgens de minister zullen alle milieuheffingen niet in de prijscompensatie mogen worden vergoed. De minister sloot daarbij aan op een door de Tweede Kamer aangenomen motie van het D'66 Kamerlid Engwirda. PPR-woordvoerder Jansen diende tijdens het overleg een tegenmo- tie op dit punt in, die Ginjaar afwees. Een meerderheid (CDA, VVD en PvdA) van de Kamercommissie bleek het met Ginjaar eens milieuvervuiling uit milieuheffingen en alge mene middelen samen tegen te gaan. Alleen D'66 en de PRR bleken bezwaren te hebben te gen het gebruik van belastinggelden en het los laten van het principe de vervuiler betaalt. Dit omdat de heffingen niet nu al zodanig hoog worden gemaakt dat de vervuiler wel moet stoppen met zijn activiteiten, omdat zij duurder zijn dan het installeren van technieken die de vervuiling tegengaan. Voorlopig kan de vervui ler met het betalen van de milieuheffing ge woon doorgaan met vervuilen, zo meende woordvoerders van deze beide partijen. De Ka mercommissie eiste wel een jaarlijks overzicht van de opbrengsten en uitgaven van de hef- fingsgelden. Onder druk van Ginjaar zag men ervan af instelling van heffingen per wet te re gelen. Ginjaar wilde dit niet als systeem naast alle reeds bestaande aparte milieuwetten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Premier Van Agt blijft bij zijn uit spraak, afgelopen woens dag op het CDU-congres in Bonn gedaan, dat het gebruik van kernenergie onvermijdelijk is en dat zonder kernenergie de Eu ropese economie niet draaiende kan worden ge houden Over zijn uitspraak zei Van Agt gisteren tijdens zijn wekelijkse persconfe rentie dat hij tegenover de Westduitse christendemo craten zijn persoonlijke mening naar voren had gebracht. Dat gold niet al leen zijn uitspraak over kernenergie, maar ook het door hem geopperde idee om in 1981 te besluiten de gemoderniseerde NA VO- kernwapens niet op het Nederlandse vasteland, maar op zee te stationeren. „Het grondrecht van de vrijheid van meningsui ting geldt niet voor 15 mil joen Nederlanders min één. Ik mag zelf toch ook zeggen wat ik denk?", al dus Van Agt. Gevraagd naar de hoedanigheid waarin hij het CDU-con gres had toegesproken ant woordde de premier dat hij daar uitsluitend als CDA-lid sprak, waarna hij zijn uitspraken relativeer de met de woorden: „Het was eigenlijk gewoon lui dop denken met de benen op tafel" maamoeatnxgeDouw zo 9 t/m 13 maart/lrenehal ZONDAG MAANDAG DINSDAG WOENSDAG -DONDERDAG vakbeurs voor etalage-en winkelinrichting ^Hl^H Hl UTRECHT openingstijden: zo 9 maart 10-18 uur openingstijden: zo 9 maart 10-18 uur beurs voor relatiegeschenken, reklame- en toegiftartikelen, premiums openingstijden: degelijk» ven 9-18 uur"*'

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7