De overwonnen moeilijkheden van dromer Duncan Browne Zullen de akten over de voltooiing van Bergs 9Lulu9ooit nog gesloten worden? PLATER KLASSIEK Popsprank Rolling Stones Bill Wy- man, de bassist van de Sto nes. heeft in een interview met de Engelse krant Daily Mirror verklaard deze groep in 1983 te zullen verlaten. Wyman zei dat hij niet van plan is zijn hele leven op te offeren aan popmuziek. Hij had de andere leden van de Stones nog niet op de hoogte gesteld van zijn besluit „Daar is het nog veel te vroeg voorHet is een per soonlijke beslissing, die voor mijn collega's nog niet van belang is", aldus de bassist De nieuwe Stones-elpee moet volgens de laatste be richten op 1 april in de win kels liggen. Hopelijk is dat geen grap. The Police Onder de titel „The First Anglo-American Police Action Since World War Two" is het Engelse trio The Police op dit mo- ment bezig aan een wereld tournee. De BBC maakt een documentaire van deze ge beurtenis en er zal eveneens een boek over deze tour uit komen. Na shows in Bombay en Caïro bevindt de groep zich nu in het Midden Oos ten. Binnenkort zal ook in Athene worden opgetreden. Gedurende het Europese on derdeel van de reis (16 april in Ahoy' en 17 april in de Jaap Edenhal) zal een nieu we elpee en single worden opgenomen. Hall en Fripp RCA durft het nu toch aan de reeds in '77 opgenomen el pee „Sacred Songs" van Daryl Hall uit te brengen. Deze platenmaatschappij vond aanvankelijk dat de door Robert Fripp geprodu ceerde plaat teveel „vreem de" nummers bevatte, het- feen de Hall Oats-fans be- oorlijk zou kunnen af schrikken. Gelukkig is men nu op dit besluit terug geko men. Roxy Music Het is niet zo verwonderlijk dat Bryan Ferry altijd alle lof over de Roxy-elpees naar zich toe trekt. Verleden week werd bij de firma Polydor een de monstratie-bandje van de nieuwe Roxy-elpee aangele verd, waarop Ferry in z'n uppie alle songs zelf had in gespeeld. Piano, synthesizers en gitaren, het stond er alle maal piekfijn op. Iggy Pop Iggy zit duidelijk in een overgangsfase. „The Idiot" en „Lust For Life" waren nog bloedserieus te noe men en op „New Values" toonde hij zich een bijtende sar- cast De elpee „Soldier" gaat nog een stapje verder. De plaat zit vol woordgrapjes, dubbele bodems, voetangels en berenklemmen, maar kent kop noch staart Het lijkt of he lollig doen op zich het doel van Iggy is geworden en da lijkt me niet zijn bedoeling. Om zijn klanten tevreden U houden blijft Iggy in veel nummers trouw aan zijn eenvou dige rockwerk, dat ondanks de aanwezigheid van Giet Matlock (ex-Sex Pistols en Rich Kids) en Barry Andrew, (ex- XTC) nauwelijks imponeert, maar toch sympathie af dwingt. Evenal „New Values" moeten we deze „Soldier' wat tijd gunnen en niet direct afkeuren. (Arista 201.150) M.P. Lee Clayton Eens in de zoveel tijd komt er een plaa uit, waarbij de rillingen je over de rug lopen. Jawel, kippe\ vel tot in de bilnaad. Bij de Amerikaanse zanger/componist Lee Clayton is dat ook grotendeels het geval. Lee brach geruime tijd van zijn leven door met het achterna holler: van zijn grote voorbeeld Waylon Jennings. Toen hij deze gevonden had, nam Waylon meteen Lee's Ladies Love Outlaws" op, waarmee hij in Amerika een aardige hi scoorde. Willie Nelson en Jerry Walker voegde eveneent werk van Lee aan hun repertoire toe. Hierna mocht Leè het van de maatschappij MCA zelf eens proberen. Na zijti debuut brak er een moeilijke tijd voor hem aan, waarin h\ zich volledig voor de buitenwereld afsloot. In juli '77 ven scheen hij pas weer met het ingetogen „Border Affair'l wat meer als voorbereiding van zijn onlangs in Nederlani verschenen „Naked Child" kan worden beschouwd. Ol deze plaat weet Lee de kern van zijn gevoelens over tj brengen in een aantal doorleefde, maar oprechte songs aJj. „I Ride Alone" en „10.000 years/Sexual Moon". Zijn sten is donkerbruin van klankkleur en houdt het midden fus sen Neil Diamond en Lou Reed. Zijn slide-gitaarwerk ei dat van gitarist Andy McMahon klinkt ronduit hartvei\ scheurend. De meer rustige nummers verraden een sterly country-invloed en zijn een beetje op de grens van de ge loof waardigheid. Nu zijn optreden in het voorprogramm\ van McGuinn Hillman niet kon doorgaan, moeten w het met deze plaat doen. Maar voorlopig kunnen we 7iiejj[}| mee vooruit Li_ (Capitol/ IA 062-85880) M.P. p,s 19 Lee Clayton. Elvis Costello Elvis Costello maakte drie zeldzame i pees waar menigeen van op z'n kop stond. Vanwege e bes fikse ruzie met zijn werkgever Warner Bros. leek El\ echter de komende twee jaar buitenspel gezet. Misschi was dat maar beter ook, want drie kanjers van platen bli\ tegenwoordig voor critici délimiet te zijn. Daarna is jurk wat hun betreft afgelopen met je, ook als je Elvis Coste oek heet. In de Engelse pop-pers is dat zelfs een traditie gewt ,boi den. „They built them up to break them down"zei ex-pc hap journalist Bob Geldof ooit. Maar genoeg daarover. Ondai fur de voornoemde moeilijkheden verscheen Elvis toch JH800 een vierde elpee onder de opbeurende titel „Get Happ, n z waarop maar liefst twintig nummers. Het is van de Enge korl man bekend dat hij graag leentjebuur speelt bij andere acje tiesten. Daarbij zijn onbekende Jamaïcaanse ska- en roi ;rp steady groepen veruit favoriet. Complete thema's van d<e e groepen zijn vaak in zijn werk terug te vinden. Het he jroe daarom geen enkele zin hier aan te geven welke verka\ versies van bekende thema's Elvis nu weer hanteert, h dat wel de naam Booker T The MG's steeds weer opduien Wel is het zaak vast te stellen dat het merendeel van „4|pne Happy" bestaat uit korte smaakvolle songs, waarbij Elft0f, ook nieuwe mogelijkheden aftast. „Black White Worl at „Motel Matches" en „Secondary Modern" zijn juweel t j0el die best langer hadden mogen duren. In het prachtige ïent; Movie" en „Opportunity" laat de maestro veel begeleid achterwege en volstaat hier met een opmerkelijke bas en subtiel orgelwerk, hetgeen deze nummers wat doorzi tiger maakt dan de rest. Hier tegenover staan wat niem dalletjes als „Man From Uncle" en „downtime is Ovt maar denk nu niet dat Elvis van zijn troon gedonderd Elvis is King, daar kunnen we nog steeds blij mee zijn (WEA 58.114) M.P. J gaai i zit t ol „De muziek'moet tijdens een hele tournee spontaan blijven klinken. Het publiek mag, na een paar shows, niet bet gevoel krijgen, dat de maagdelijkheid verdwenen is,"zegt de Engelse zanger-gitarist Duncan Browne een aantal weken voor zijn eerste serie Engelse en Nederlandse optredens van start gaat „Er zijn groepen, die eerst twee jaar oefenen. Als de show dan einde lijk geramd zit, is er muzikaal niets op aan te merken, maar door bet eindeloos oefenen is de spontaniteit wel verdwenen. Andere bands, zoals mijn vroegere groep Metro, werken weer niet hard genoeg, waardoor de concerten een chaotisch ver loop krijgen. Ik wil een serie spontane, opwindende shows brengen. Het publiek moet telkens intens van de muziek kun nen genieten". Op een regenachtige middag in Londen, na een sessie met zijn nieuwe band (toetsenman' Dave Skinner, bassist Colin Bass en drummer Andy Ward) vertelt hij over de problemen, die zijn groep de afgelopen weken heeft be ziggehouden. „In mijn muziek zitten veel verschillende stemmingen. Hierdoor moeten de snaren van mijn gitaar veelvuldig in een andere toon soort worden gezet. Dat is tijdens een optre den moeilijk, omdat je er niet rustig voor kan gaan zitten, zoals in de studio bijvoorbeeld. Ik heb een goed muzikaal gehoor, maar het komt regelmatig voor dat ik mijn gitaar niet goed gestemd krijg. Tijdens het concert met allerlei geluid om me heen, gaat het helemaal niet. Gelukkig is er een apparaat, waarmee je kunt stemmen zonder te hoeven luisteren. Een wijzer geeft aan of de verschillende sna ren goed staan. Tijdens de eerste sessies heb ben we uitgeprobeerd hoe lang het duurde, maar het nam té veel tijd in beslag. Hierdoor zou de vaart uit de show gaan en dat wil ik niet Daarom heb ik enkele nummers van nieuwe, meer eenvoudige arrangementen voorzien en maak ik tijdens het concert ge bruik van een aantal elektrische gitaren geen akoestische die verschillend gestemd zijn, waardoor die problemen voor het groot ste deel zijn opgelost. Het is alleen te hopen, dat de gitaren onder de hitte van de podium- té veel zwakke plekken in de concerten heb ben gezeten, als de tournees toen waren door gegaan. Met de songs van „Streets Of Fire" en een aantal andere nummers waren die moeilijkheden opgelost". Eén van de composities, die evenals „The Wild Places" (het nummer waarmee Duncan op het continent van Europa doorbrak) enig opzien baart, is „Fauvette", de nieuwe single. „Dat nummer werd tijdens een sessie voor de laatste elpee geboren. Drummer Simon Phil lips, bassist John Giblin en ik probeerden de basis van een ander nummer op de band vast te leggen. We improviseerden wat en waren gewoon lekker bezig, toen er plotseling inter essante akkoord wisselingen ontstonden. Ik zette mijn cassetterecorder aan, terwijl we ge woon verder speelden. Op weg naar huis in John Giblin's auto draaide ik de cassette. John en ik vonden allebei dat het een goed nummer zou kunnen worden. Diezelfde avond heb ik nog een tekst geschreven en de volgende dag hebben we het stuk opgeno men Zenuwen Duncan Browne is voor hij het podium op gaat erg geconcentreerd. Hij wil het liefst nie mand zien of spreken, zit wat zenuwachtig in zijn kleedkamer en wacht tot het concert be gint. Eenmaal op het podium ontpopt hij zich dan als een supergitarist. De Engelse tournee, die zich voornamelijk in kleine gelegenheden afspeelde, heeft zijn vaderland niet onberoerd gelaten. Hoewel de Engelsen sceptisch tegen over zijn muziek stonden, lijken ze nu lang zaam warm te lopen. Na acht jaar niet op de radio gedraaid te zijn, werd die stilte door BBC's Radio One disk-jockey Kid Jensen doorbroken. Deze koos „Fauvette" en „Ame rican Heartbeat" als plaat van de week. Al zal Duncan Browne nooit een „hitmachine" worden (hij is een elpee-artiest) doet het hem zichtbaar goed toch nog enige erkenning te vinden in zijn eigen land. ,Jk ben hierdoor aangenaam verrast" zegt hij. „De hoop in En geland door te breken, had ik al jaren gele den opgegeven. Ik ben echter, geloof ik, wat te voorbarig geweest". HANS PIST. Is Alban Berg's opera „Lulu" er op vooruit ge gaan nu de incomplete der de akte door Friedricb Cerha is voltooid? Drama tisch natuurlijk wel, maar ook muzikaal en dus als muziektheater? De regi stratie die de Franse tele visie maakte van de Parij- se première van het vol tooide werk, welke regi stratie vorig jaar Pasen door de VPRO werd uitge zonden, kon uiteraard niet meer dan een voorlopige indruk geven, in het bij zonder ten aanzien van de kwaliteiten van de mu ziek. Nu een complete op name van deze première op 24 februari 1979 dankzij DGG op zeven platenkan- ten beschikbaar is geko men, kan het resultaat van Cerha's zevenjarige arbeid beter worden beoordeeld, ook omdat in de uitvoerige documentatie in de box 2740 213 de voltooier uit voerig beschrijft wat er al aanwezig was. Dat is aan zienlijk meer dan menig een dacht. Een eerlijk en zuiver oordeel over deze voltooiing is noch tans pas mogelijk als op pa pier kan worden vergeleken wat Berg achterliet en wat Cerha daar mee deed. Maar zouden we met zo'n welo verwogen oordeel dan eigen lijk veel opschieten? Zelfs als zou blijken dat Cerha voor zijn werk een 10 ver dient en dat het niet beter had gekund, dan nog blijft dat pure theorie. Zijn werk De proloog van Bergs 'Lulu' legde Parljse première van opera. kan in de praktijk toch wel een gevoel van onbehagen en onbevredigdheid oproe pen en dat is dan niet weg te praten. Denk maar eens aan het laatste deel van Bachs „Kunst der Fuge", aan Mah- lers tiende symphonie, aan Puccini's „Turandot", aan Bartóks altvioolconcert. Het zijn allemaal stukken die de componisten onvoltooid ach terlieten, die met de grootst mogelijke zorgvuldigheid zijn afgemaakt en die toch altijd Weer twijfels oproepen. Ik vrees dat ook Cerha's werk dit lot beschoren zal zijn. Het gaat er om dat de problematische derde acte nu als een anti-climax werkt, een anti-climax die ten dele in het dramatische gegeven lag opgesloten maar die ook muzikaal en in dit In de door DGG vastge- de door Cerha voltooide verband dus als artistieke to taliteit zó overkomt. Nergens in dit laatste bedrijf is de in nerlijke spanning zo intens als in de climaxen van de eerste twee aktes, nergens zijn personnages even mar kant uitgebeeld. Boulez, die een voorstander was van de voltooiing en de genoemde première dirigeerde, wijst in zijn heel instructieve toe lichting op de plaatopname op de symmetrie in de han deling: de omgekomenen, Lulu's slachtoffers (de Medi- zinalrat, de schilder en haar beschermer dr. Schön) krij gen in de derde akte drie te genhangers in die klanten van haar als Londense straatprostituee: een profes sor, een neger en Jack, die Lulu tenslotte vermoordt Waarom zijn deze drie figu ren muzikaal zoveel zwak- r ker dan hun voorgangers? Was het te wijten aan het werk aan zijn vioolconcert dat Berg zijn opera niet vol tooide of wist de componist zelf niet goed hoe hij die slo takte gestalte zou gevenHet is niet van ondergeschikt be lang dat Berg ?elf het libret to voor zijn opera samenstel de uit twee avondvullende toneelstukken van Frank Wedekind en dat hij daar erg veel moeite mee heeft gehad. In het libretto zitten dramatische onhandigheden en onduidelijkheden maar ook vondsten zoals het met name noemen van de perso nen die wat voor Lulu bete kenden en het anoniem aan duiden van de personen die in haar leven kwamen zon der haar echt te raken. Hiermee is globaal aange duid waarom naar mijn me ning de akten over de vol tooiing van Bergs tweede o- pera nooit gesloten zullen worden. In elk geval lijkt het verstandig de nodige re serve te betrachten en zich niet te laten imponeren door de sensatie rond de voltooi ing van het werk, een sensa tie die wil dat we te maken hebben met het belangrijk ste muziekdramatische eve nement van de nog niet vol tooide 20ste eeuw. Wat Cer ha heeft gewrocht zullen we weldra ook „live" kunnen ervaren als de Nederlandse Operastichting op het eind van dit jaar of in het begin volgend jaar ook haar op voering van „Lulu" gaat completeren. Net als in de lampen niet ontstemd raken. Af en toe benijd ik pianisten. Die hoeven maar achter hun in strument te gaan zitten en kunnen spelen". Repertoire Duncan Browne heeft de afgelopen week tij dens zijn Nederlandse concert-reeks en eer der in een vijftien optredens durende tournee door Engeland, bewezen alle problemen de baas te kunnen. De soms zweverig in het ge hoor liggende akkoorden, die Duncan's mu ziek op de elpees typeert, zijn flitsend omge werkt. De nummers swingen veel meer en staan als een huis. Het publiek was terecht enthousiast over de compacte show. Duncan Browne speelt tijdens de tournee (gisteren was hij in het Paard van Troje te zien en vanavond is zijn laatste Nederlandse optreden in Almelo) nummers van zijn twee solo-elpees „Wild Places" en „Streets Of Fire", terwijl er ook oud materiaal van de laatste Metro-elpee en enige nieuwe num mers in de show zitten. „Een jaar geleden, toen er plannen bestonden voor een Europese en Amerikaanse tournee, heb ik wel eens ge dacht: hoe stel ik een aantrekkelijk program ma van ongeveer een uur samen. Ik vond dat ik té weinig keus had, omdat mijn eigen ma teriaal niet toereikend genoeg was. Er zouden Teresa Stratas. die In Parijs de titeltol zong, zal dit weldra ook weer doen bij de Nederlandse Operas tichting, die een reprise van haar opvoering van 'Lulu' gaat completeren met de nu beschikbare der de acte. magnifieke DGG-opname zal daarin de Grieks-Cana- dese sopraan Teresa Stratas de titelrol zingen. Op de platen zijn verder im ponerende creaties te horen van de Duitse baritons Franz Mazura (Dr. Schön en Jack) en Toni Blankenheim (Medizinalrat, de bedelaar Schilogh en de politiecom missaris), de Engelse bariton Robert Tear (schilder en ne ger), ^de Australische tenor Kenneth Riegel (Aiwa), de eveneens uit Australië af komstige mezzo Yvonne Minton (Gravin Geschwitz) en nog verscheidene ande ren. Het spreekt vanzelf dat wer kelijk geïnteresseerden zich dit belangrijke DGG-docu- ment niet mogen laten ont gaan. Maar als zij echt geïn teresseerd zijn, ontkomen zij eigenlijk ook niet aan de vo rig jaar verschenen Decca- opname van de onvoltooide „Lulu" onder Christoph von Dohnényi met Anja Silja, die ,de titelrol veel afstandelijker maar ook navranter en ca- nailleuser opvat. Dat kan heel goed. De Lulu van Al- ban Berg is een andere Lulu dan die van Wedekind, en zeker Bergs personnage is voor meer interpretaties vat baar. Ook wat dat betreft maakt het verschil of de derde akte in Cerha's voltooiing wordt gegeven of, zoals de laatste jaren gebruikelijk, als aan hangsel met de tweede door Berg voltooide symfonische fragmenten bijgesloten doek en de afgrijselijke doods kreet van Lulu als slot. JOHN KASANDER Duncan Browne: ...verschil lende stem mingen... mm

Leidse Courant | 1980 | | pagina 22