Oceaanracers volgen route theeclippers Racen over de wereld zeeën maakt enorme opgang Portugezen moeten altijd inde rij staan In Jakarta wordt woensdag het startschot gegeven voor de NedLloyd Spice Race. De race voert van Jakarta naar Rot terdam op het traject dat ruim drie eeuwen geleden ook gezeild werd door de Nederlandse specerijenvaart. De Ver enigde Oostindi8che Compagnie (VOC) had wat dit betreft een monopoliepositie. Toch vestigde in 1860 een Engelse theeclipper, de roemruchte Kelso, het zeilrecord op 63 da gen. Een prestatie, waarbij ruim 12.000 zeemijlen (ongeveer 22.000 kilometer) moest worden afgelegd. Voor het breken van dit record is nu een speciale prijs uitgeloofd. Er wordt gestart in twee afdelingen, een non-stop afdeling en een stop-afdeling. De deelnemers in de eerste afdeling zullen met name dit record van Kelso willen breken. Dijkstra, Fac- que en Maasakkers hopen dat te doen. Het betekent dat ze dan een gemiddelde snelheid uit hun boten moeten persen van boven de 190 mijl per dag (7,9 mijl per uur). Anders ge zegd, de denkbeeldige lijn bij Dover zullen zij moeten pas seren voor 7 uur in de ochtend van de 14de mei. De be manning die dit presteert, lijkt de volgende dag (Hemel vaartsdag) verzekerd van een uitbundige ontvangst in Ne derland. De schepen in de stop-afdeling de meeste dus wor den omstreeks 1 tot 7 juni verwacht aan de finish bij het lichtplatform Goeroe. Zij varen togen elkaar op handicap. AANPASSING REGELS NAFASTNET-RAMPIS EEN EERSTE VEREISTE ROTTERDAM/JAKARTA Het racen over wereldzeeën met zeiljachten is een sport, die de laatste tien jaar een enorme opgang heeft gemaakt. Het avontuur spreekt tot de verbeelding. Connie van Rietschoten, Gerard Dijkstra en Dirk Nauta hebben in de laatste internationa le zeeraces grote naam gemaakt. Denk aan de eclatante overwinning van Con nie van Rietschoten met zijn Flyer in de Whitbreadrace, de wereldreizen van Ge rard Dijkstra en het succes van Dirk Nauta in de Round Britain Race. Zeezei- len over het algemeen wordt populair. Eelco Casimier met zijn Bylgia werd vo rig jaar bijna als een held ingehaald toen hij terugkwam van een soloreis rond de wereld. The Financial Timesraces heb ben niet minder bijgedragen tot de grote belangstelling. In elk geval staat iedereen nog de ramp tiidens de Fastnetrace tussen Engeland en Ierland (14 augustus) voor ogen. Het is een donkere periode in de roemruchte zeezei- lerij. Vijftien zeilers verloren het leven en 139 zeilers werden door helikopters en reddingboten uit het kolkende water op gevist. Het is overigens nog de vraag of de veertien deelnemers aan de NedLloyd Spi- cerace van Jakarta naar Rotterdam wel Iets „geleerd" hebben van deze ramp. De Engelse Royal Yaghting Association en de Royal Ocean Racing Club stelden naar aanleiding van deze ramp een rapport sa men. Jachtontwerper E. G. van de Stadt verklaarde tijdens een discussie georgani seerd door de KNWV, dat vooral bij wed- strijdjachten men nog al eens af wil wijken van de vereiste lengte-breedte-verhouding en de juiste ballast-hoeveelheid. Ook uit de andere vele schadegevallen zouden de zeezeilers lering kunnen trek ken. Een man die op dat gebied een auto riteit is, is prof. Ir. J. Gerritsma van de Technische Hogeschool te Delft. Enkele ja ren geleden berekende hij voor skutsjes het zeilvermogen en deed hellingproeven met de historische vrachtvaarders. Zijn commentaar op de vele gevallen van roer- schade en rompschade tijdens de Fastne trace is: een stalen roerconstructie zou ai een aanmerkelijke verbetering goven, zon der dat het extra gewicht nadelig is. Ver volgens bleek uit de rapporten over de Fastnetrace dat meer dan de helft van de deelnemers schade had aan de tuigen. Zelfs veiligheidsgordels en safetylijnen ble ken mankementen te hebben. Er is dus een discussie geweest over ver betering van de veiligheid van de zeezeil- sport. Men denkt aan maatregelen, maar die zijn nog niet genomen. In elk geval is aanpassing van de IOR-rules een belang rijke zaak, zo oordeelden deskundigen. Andere aanbevelingen die gedaan zijn: het verplicht stellen van stormzeilen aan boord en betere veiligheidsuitrustingen. De KNWV zal er hopelijk zijn voordeel mee doen. Dirk Nauta Dirk Nauta zit al sinds half februari in Ja karta. Hij oefent daar met de Prodent. Het Flying Wilma als overwinnaar „gedoodverfd" De grote kanshebber om als winnaar van de NedLloyd Splce Race uit de bus te komen Is Gerard Dijkstra. HIJ heeft Ingeschreven met het befaam de jacht Flyer (19.80 meter), nu ter wille van de sponsor omgedoopt In Flying Wilma. De Flyer won twee jaar geleden de loodzware Whitbreadrace rond de wereld. Als wachtmeester en navigator had Dijkstra naast schipper Connie van Rietschoten, een belang rijk aandeel In de overwinning. Flying Wilma Is een jacht dat, naar men fluistert, een miljoen gekost heeft en wellicht nog meer. Het is een wed strijdschip waaraan moeiten noch kosten zijn gespaard. schip wordt van onder tot boven getrimd en wat minstens zo belangrijk is: de be manning krijgt tijd om op elkaar inge speeld te raken. Behalve schipper Nauta zijn aan boord Patrick Schouten uit Utrecht, Bert Oosthuis uit Rotterdam, Ties van Os uit Nieuwkoop, terwijl Freek Mul der uit Groningen en Frits Peeters uit Rot terdam ieder één etappe zullen meedoen. Zijn schip is er theoretisch klaar voor: aan boord zijn twintig zeilen en zeven spina kers. Dirk Nauta geeft zijn Amerikaanse schip een goede kans. Pinta, zo noemt de huidige Duitse eigenaar het schip; Willi- waw, zo tieette het schip bij de tewaterla ting bij de Amerikaanse werf Sparcraft. Het is een ontwerp van de Amerikaanse Jachtontwerper Dough Peterson. Het aluminium-wedstrijdjacht, iets groter dan een zogenaamde twotonner, heeft niet veel comfort aan boord. Het heeft een flushdeck (zonder kajuit) met een lange kuip. „Er zit niets overbodigs in", aldus Nauta. Een keukentje en een kaartentafel zijn uiteraard onmisbaar,'maar voor de rest is er weinig „leefruimte". Een van de kooien is zelfs verwijderd om plaats te kunnen bieden aan de zendapparatuur.' „Je kunt winnen met het schip, maar het is een kunst om het er zo lang op uit te hou den", heeft Nauta gehoord van Iemand die het schip goed kent. „We zijn echter tij dens de reis veel met de zeilen en met het trimmen van de zeilen bezig, want het is een erg gevoelig schip. Veel tijd om aan andere dingen te denken zal er ook niet zijn". Er moet in Jakarta nog heel wat geoefend worden, want daarvoor was in Nederland bijna geen gelegenheid. Het weer speelde hem parten. In Jakarta is daar echter vol doende gelegenheid voor. Dirk Nauta: „Ik verwacht de eerste paar dagen van het traject doldrumweer, dus wisselvallig en warm. Bij Kaap de Goede Hoop kunnen we het er wel eens flink van langs krijgen. De wind Is daar In depressies meestal west zodat hij recht van voren komt en het zal behoorlijk koud zijn". Kanshebbers Er doen aan de race twaalf deelne mers mee. In Kaapstad komen er nog een paar bij. Dirk Nauta, gevraagd naar de kanshebbers, zegt: „Flying Wilma, Gauloi- ses 3, die zich overigens niet zo goed be wezen heeft in de Parmeliarace, Prodent, de Kaleo uit Singapore en Bubble Gum (Schotland). Dit laatste schip van lan Fyfe is van dezelfde jachtarchitect als de Pro dent". De mogelijkheden om de prijzen binnen te halen voor de Nederlanders zijn er wel. Dirk Nauta noemt namelijk niet de Spirit of Ramfish, het bij Jachtbouw Noord Nederland te Stavoren gebouwde Sun- coast jacht. Adriaan van Stolk staat aan het roer van dit schip en hij ziet voor zijn crew een derde plaats weggelegd. Ook de Batavier van Jos Maasakkers uit Australië (een schip van bijna 22 meter...) is er uiter aard nog altijd. Overigens is Dirk Nauta niet zo tevreden over de verdeling van de prijzen. „De race is bedoeld voor twee etappes en daar ben ik ook voorstander van, maar zoals het nu allemaal geregeld Is, zint het me niet hele maal. Later zijn er pas een paar gaan roe pen dat men non-stop wil zeilen om aan de single-hand mee te doen. NedLloyd is daarop ingegaan en heeft er een soort re cordrace van gemaakt. Er is nu een ver deeldheid ontstaan", aldus Nauta. „Drie schepen doen maar mee aan die non-stop en die hebben ook de meeste kans op de prijzen..." Er is een prijs voor het eerstaankomende schip, een prijs voor de recordverbetering van de Kelso en een prijs op handicap (de hoofdprijs). „De non-stoppers hebben dus kans op drie prijzen, terwijl de etappe-zei lers de kleine schepen maar kans De Vetus, het buitenbeentje onder de deelnemers. Het amper tien meter lange scheepje heeft een jonktuig met twee on- gestaagde masten. Voorts heeft het con ventionele scheepje twee kimkielen met loodballast. De roerbladen kunnen hy draulisch worden bediend. Het zeilopper- vlak Is 52 vierkante meter. hebben op één prijs en dat is niet hele maal netjes". Buitenbeentje Helemaal een buitenbeentje bij de deelne mers onder de Nederlanders is de Vetus uit Schiedam. Het is een bij de Rietpol in Spaarndam gebouwd stalen schip. Schip per is Ewald Neyenhoff. „We hopen dat het schip het haalt. Dan is dat voor ons al het grootste succes", aldus zegt de spon sor W. H. den Ouden te Schiedam. De schipper die met zijn vijf bemanningsleden driftig aan het oefenen is tussen Java en Bali moet met het schip (ontwerp Kees Koopman) bewijzen dat een zeezeilschip haalbaar is voor de iets meer dan modale Nederlander. Het schip kost namelijk zo'n honderdduizend gulden. Het ruim tien me ter metende scheepje is uitgerust met Jonktuig (zeillatten dus) en men hoopt daar wel voordeel van te hebben. Men verwacht grote prestaties. Opmerkelijk is verder ook een nieuwe toepassing om de stabiliteit van het schip tot een maximum op te voe ren. Behalve de geavanceerde modellering Koopman werkte in de vliegtuigindus trie heeft het schip een soort kimkielen die op vliegtuigvleugels lijken. Het schip helt daardoor bijna niet en kan scherp aan de wind zeilen. Voorts noemt men de lage kuip achter uniek. Wanneer deze kuip vol loopt tilt het schip zich van voren enigszins op waardoor het de golven oploopt. Publi- citeitsman Frans Engelage is er zelf en thousiast over en zegt: „We zijn in Jakarta al razend populair". Geen kanshebber dus deze Vetus, maar wellicht een levend be wijs dat een niet duur schip ook tot grote prestaties in staat is. Licht-Zwaar Een ander Nederlands schip is de Spirit of Ramfish. Het schip, een Suncoast, werd bij Jachtwerf Noord Nederland te Stavo ren gebouwd en verbouwd in Harlingen bij Het Wakend Oog. Het is evenais de Vetus een stalen schip en dus erg zwaar. Men heeft er echter alles aan gedaan om zoveel mogelijk gewicht te besparen. Aan bepaal de eisen ontkomt men echter niet: een zware zender (400 Watt), accu's, twee stroombronnen (aggregaten), 200 liter die selolie, 30 liter butaangas en 20 liter ben zine. Voorts moet er zo'n 500 liter water aan boord zijn en uiteraard een voedsel pakket (meestal gedroogde vruchten en groenten en dat is erg licht). Het totaal ge wicht aan voeding en water zal per schip gauw bij de 800 900 kilo liggen. Daar ko men nog bij reservemateriaal en gereed schap (naaimachine voor de zeilen o.m.). Adriaan van Stolk en zijn bemanning heb ben het allemaal haarfijn uitgekiend. Zelf zegt Adriaan van Stolk te hopen op een goede derde plaats. De Suncoast is een ontwerp van de Wor- kumer Johan Elsenga. Het heeft een leng te van vijftien meter, een breedte van 4.50 meter en een diepgang van 2,50 meter. Het kan 140 vierkante meter zeil voeren. Johan Elsenga was indertijd ook de ont werper van de Tielsa. MARINUS DE BOER (Door Jill Jolliffe) LISSABON Nog niet zo lar geleden heeft president Cart een brief geschreven aan Portugese president Ean< waarin hij de Portugese regerir vroeg om een boycot van Olympische Spelen in Moskou overweging te nemen. Hela* heeft de brief het Portuges staatshoofd nooit bereikt. Ha, president Carter de brief mie schien verkeerd geadresseerd jn was ert zoals boze parlementslj den opperden, misschien sprak van politieke sabotage? De wat Portugalkenners weten wel b< ter: de brief was gewoon blijvq steken in de ambtelijke molen^ Portugezen moeten altijd In de rij staa of het nou bij de viswinkel, bij de ban bij de taxicentrale, bij de advocaat, i de dokter, bij het arbeidsbureau of het belastingkantoor is. Hoe groot de\ Is en hoe lang men moet wachten han af van de plaatselijke service en de fj van het jaar. Advocaten kennen gej seizoenen en hebben het altijd drdf_ Voor Juridische bijstand moet men r stens twee uur in de rij staan. De winkel beleeft rond Kerstmis een p/j omdat in bijna elk Portugees gezin i calhau, een plaatselijk visspecialit4 deel uitmaakt van het kerstdiner, belasting betalen geschiedt op gezej tijden, maar is altijd een bijzonder lai durige aangelegenheid. In Agualva-Cacem, een voorstad Lissabon, staan de mensen 's ochteri al om vier uur in de rij bij het gezoii heidscentrum om een afspraak met J dokter te maken. Net als bij het i beidsbureau zijn de lange wachttijd bij het gezondheidscentrum evenzeer\ wijten aan onderontwikkeling als ambtelijke traagheid, hoewel vaak hand in hand gaan. Vooral de Portugese banken blinken j1' in bureaucratie. Bij de bank moet mv; eerst In de rij staan om geholpen,.r worden. Als men dan eindelijk bi) ft' desbetreffende loket Is aangekomen, de kans groot dat de bankbeambte A minnelijk vraagt of men over een tingzegel beschikt. Als men zich dïa niet van te voren mee heeft gewapen begint de hele ellende opnieuw. Het kt zijn dat de bank wei belastingzegi verkoopt, maar bij een ander loket, dat geval moet men zich weer achter de rij aansluiten om na aankoop van kleinood weer positie in te nemen het oorspronkelijke loket. Het is ech e ook mogelijk dat de bank geen bei tlngzegels verkoopt en in dat ge moet men zich naar de dichtst bijzij/Jjj kruidenier spoeden waar uiteraard c Portugese postzegels plakken niet. houdt in dat men op het postkanti, eerst In de rij moet staan om een pt zegel te bemachtigen en dan 'nog eu voor het gebruik van de lijmpot. N Het probleem van postzegels die plakken, valt volkomen in het niet het systeem van vooruitbetaling men in' winkels hanteert. De Portug In die inkopen gaat doen, moet twee k ^Qi in de rij staan, één keer om het bo )er schappenbriefje te overhandigen en iz betalen en één keer om de bocdsch te pen af te halen bij de toonbank. Het Si volg hiervan is meestal een nukl r kassier en geïrriteerde klanten. Men zou verwachten dat de kritici uQ het huidige systeem met een altern a' plan voor de dag zouden komen, geet het maar. Eenmaal per jaar org seert de communistische partij een J mis die door duizenden wordt bezo maar ook hier geldt het systeem vooruitbetaling. De nieuwe regering, die in het pa ment steunt op de Democratische llantie, heeft onlangs beloofd de reaucratie aan te pakken. Het ambti apparaat in Portugal telt 400.000 i en is het grootste van heel West-Ei pa. Op elke 1000 inwoners zijn er ambtenaren. De regering hoopt ambtelijk apparaat drastisch te her en heeft een commissie in het leven roepen om te bekijken hoe dit het bi aangepakt kan worden. „De economische ontwikkeling van tugal wordt belemmerd door de tl ambtelijke molen", aldus Carlos R( lo, de nieuwe minister van bestuur hervorming. „Wij willen een ambt! apparaat dat het publiek ten diet staat en waar men onmiddellijk v geholpen. Tijd Is Immers geld. Als moet wachten lijdt niet alleen de ger, maar ook het land verlies". Carlos Robaio moet niet alleen ambtelijk apparaat opnieuw organ ren, maar ook de corruptie aanpak die onder Portugese ambtenaren tiert. De twaalf regeringen die Por sinds 1974 heeft gekend, hebben beloofd om een onderzoek in te st naar verduistering van gemeensct gelden. Onder meer zouden amb\ ren gelden die bestemd waren voor golese, Mozambikaanse en Timoi vluchtelingen, in eigen zak hebben stoken. De regering wordt bijgestaan dooig Raad van Europa die onlangs een clöle afvaardiging naar Portugal I gestuurd om de bestuurlijke probit tiek te bestuderen. Deze commissi vooral advies uitbrengen over een we opzet van het ambtelijk appA\ waardoor Portugal zich sneller zal |j nen aansluiten bij de EEG. (Copyright The Guardian Pers lren2 De Prodent is er theoretisch klaar voor.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 20